Page 1

01-15 Kasım 2012 - Sayı 21

K

has Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında hazırlanan ‘Bir Mahalle Hatırası’ isimli gezici serginin üçüncü durağı Cibali İlköğretim Okulu’nda ziyarete açıldı. Cibalili ilköğretim öğrencilerin çektiği fotoğraflara tanınmış gazeteci ve fotoğraf sanatçılarının yazdığı metinlerden oluşan sergi okulda ilgiyle karşılandı. Sergi 3 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir. İlk olarak Khas Cibali Kampüsü’nde, ardından Cibali mahallesindeki Dostlar Kıraathanesi’nde açılan serginin dördüncü durağı Fener Rum Lisesi olacak.

Sivil Toplum Kuruluşları Liderliği için Stratejik Yönetim Eğitim Programı, Harvard Üniversitesi’nin Kadir Has Üniversitesi ile yaptığı ikinci iş birliği olacak. İki üniversite arasındaki ilk; Karadeniz Güvenlik Programı 10. Bölgesel Çalıştayı kapsamında Ekim 2011’de ortaklık anlaşması yapılmıştı.

Harvard Kennedy School’un ‘Sivil Toplum Kuruluşları Liderliği için Stratejik Yönetim’ başlıklı yönetici eğitim programı Mayıs 2013’te Khas’ta düzenlenecek.

K

has Cibali Kampüsü’nde 13-18 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek beş günlük Üst Düzey Yönetici Eğitim programı; kar amacı gütmeyen ve hükümet dışı örgüt yöneticilerine güçlü liderlik, alandaki diğer örgütlerle iletişim ve uzun soluklu ortaklık gibi konularda gerekli perspektif, çerçeve ve araçları kazandırmayı planlıyor.

“STK’lar Harvard Üniversitesi öğretim üyelerini Kadir Has Üniversitesi’nde dinleme fırsatı yakalayacaklar. Bu program, Türkiye’de ilk defa Khas’da uygulanacaktır. Harvard Üniversitesi ile çalışma imkanı yakalamak bizim üniversitemiz açısından bir başarıdır. Genellikle Massachusetts’te yapılan Yönetici Eğitim Programı, birkaç yıldır dünyanın değişik yerlerinde ortaklarla yürütülmekteydi, örneğin geçen yılki program İspanya’da yapılmıştı. Harvard Üniversitesi’nin hali hazırda Khas’da tanıdığı öğretim üyeleri olması sebebi ile bu yılki programı Türkiye’de yapmaya karar verip bize teklif ettiler. Hangi tür STK olduğu da önemli değil; program, farklı alanlardan kuruluşların katılımına açık ve birçok farklı ülkeden de katılımcısı olacak. Yaklaşık 45 kişinin katılımının beklendiği bu programda, Harvard Üniversitesi öğretim üyelerinden ders dinleme şansını yakalayacak olan katılımcılar böylelikle müzakere süreçleri konusunda kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar.”

Program, ABD’ye ulaşımda zorluk çekecek uluslararası katılımcıları, İstanbul’un tarihi açıdan en zengin mekânı olan Haliç’te yerleşik, günümüz dünyasının dinamiklerine uygun bir araştırma ve eğitim merkezi olan Khas’ta bir araya getirmeyi hedefliyor. Başvuruların başladığı program ile ilgili detaylı bilgi için: www.hks.harvard.edu/ ee/smln

Yrd. Doç. Dr. Dimitrios Triantaphyllou (Khas Ulusla arası İlişkiler öğretim üyesi, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma (CIES) Merkez Direktörü)

‘Bir Mahalle Hatırası’ Sergisi Gezmeye Gitti

Harvard Üniversitesi Khas’a Geliyor

01-15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Pusula Akademisi’nden ‘ Bir Düşünce Adamı ’ Belgeseli

K

has öğretim görevlisi, gazeteci Mithat Bereket tarafından hazırlanan ‘Bir Düşünce Adamı’ belgeseli 10 Kasım’da CNN Türk ekranlarında yayınlandı. 2 yıllık bir çalışmayı kapsayan belgeselde Bereket, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca hangi yazarlardan ve akımlardan etkilendiği, görüşlerinin ve fikirlerinin nasıl oluştuğu üzerine araştırmalar yaptı. Belgeselde çocukluğundan ölümüne kadar tüm hayatını anlatan belgeselde, Atatürk’ün düşünce ufku, o dönemin tarihsel süreci ile ele alındı. Ayrıca, tarihsel olay ve akımların ön planda olduğu belgeselde yerli ve yabancı uzmanlar ile özel söyleşiler yapıldı.

P

Yeni Haberciler Aranıyor usula Akademisi, Khas Pusula Haber’de çalışmak üzere kurgucular, muhabirler ve kameramanlar arıyor. Başvuru için Pusula Akademisi’nden Özer Bereket’e 0212 553 65 32 dahili 1673’den ulaşabilirsiniz.

‘The American University in Paris’ Yazın Khas’da

F

ransa’nın Paris şehrinde bulunan The American University in Paris (AUP)’den Uluslararası ve Karşılaştırmalı Siyaset Bölümü Başkanı Prof. Hall Gardner ve 15 öğrenci, İstanbul’a yaptıkları eğitim gezisinde Khas Cibali Kampüsü’ni ziyaret etti. Toplantıda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Dr. Akın Ünver, Türkiye’deki siyaset, terör ve Arap Baharı’nın etkileri hakkında öğrencilere bilgi vererek, sorularını yanıtladı. Ayrıca, Khas ve AUP arasında yapılabilecek yaz okulu programları ve öğrenci değişimi gibi konular da görüşüldü.

2 | 01-15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS

Televizyonculuğun 5N1K’sı Başladı

C

üneyt Özdemir ve Dipnot Ekibi yönetiminde Televizyonculuğun 5N1K’sı sertifika programı 3 Kasım’da Khas Cibali Kampüsü’nde başladı. Programda televizyonculuğun ABC’si olan 5N1K’sı öğretiliyor. Metin Yazarlığı, Röportaj Teknikleri, Belgeselcilik, Televizyonda Hukuk ve Bütçe-Planlama gibi konular işleneceği programda, Cüneyt Özdemir ve sektörün önde gelen isimleri de bilgilerini katılımcılara aktarıyor.


K

has Bilgi Merkezi, 7 Kasım günü Oxford Üniversitesi Bodlien Kütüphane Sistemleri yöneticisi Dave Price’ı konuk etti. Seminerin konusu ise ‘Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphaneleri: Geleceğe Hazırlık’dı. Khas ve Oxford Üniversiteleri kütüphaneleri arasında iletişimin sürekli hale getirileceğini belirten Price, Bodleian Kütüphaneleri’nin tarihini ve gelecek planlarını anlattı.

Braun Prize Ödülleri Khas’da Konuşuluyor

Haberler / Etkinlikler

Oxford Üniversitesi Kütüphane Müdürü ziyaretimize geldi

S

anat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün düzenlediği, Prof. Önder Küçükerman’ın ‘Endüstri İçin Tasarım Yolunun Bir Temel Taşı-BraunPrize’ başlıklı semineri 20 Kasım Salı günü, saat 14:00’de Galata Salonu’nda gerçekleşecek.

1968 yılında başlayan ve bu yıl 18.’si yapılan Braun Prize Ödülleri’nde, dünyanın dört bir yanından davet edilen 80 jüri üyesi son 6 finalistin projelerini değerlendirdi; öğrenci ve profesyonel olarak iki kategoride oyladı ve sonuçlar belli oldu. 1990’lı yıllardan itibaren davet edilen jüri üyesi Prof. Dr. Önder Küçükerman, tasarım izlenimlerini katılımcılara anlatacak.

KıRSAL KALKıNMADA ALTERNATİF VE YENİ YAKLAŞIMLAR Dünyanın birçok ülkesinde kırsal alanlara yönelik kalkınma politikaları hayata geçirilmekte. Özellikle son yıllarda kırsal alanlarda uygulanan klasik politikaların içerdiği handikaplar bu çalışmaların yararlanıcı gruplarını olumsuz etkilemektedir. 21. yüzyılın başlarından itibaren gerek sosyal bilimlerin gerekse siyasal aktörlerin gündeminde tarım, köylülük, gıda, yoksulluk ve göç konuları önemli bir yer tutmaktadır. 20. yüzyılın kalkınmacı perspektifinden bakıldığında bugün yaşanmakta ve sorgulanmakta olan köylülüğün devam edip edemeyeceği, tarım gıda zincirlerinin uluslararası boyutta tekelleşmesi, kaliteli gıda ve açlık sorunları, karakter değiştiren yoksulluk ve devam eden göç hareketlerine ilişkin tartışmalarda yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bir üretim ve yaşam tarzı olarak kırsalın giderek gerilemesi, kırsal nüfusun azalması, politika yapıcıların, hükümetlerin uyguladıkları politikalar bir yana, yaşamın her alanına nüfuz eden kalkınmacı paradigmanın beklenen sonucudur. Kırsal hayat biçimlerinin gerilemesi, kır yoksulluğuyla birlikte, kentlere akın eden köylü nüfusun da katılımı ile daha da artan bir kent yoksulluğunu beraberinde getirmektedir. Kırsalda da kentte de yaşam koşulları bu insanlar için zorlu ve sürdürülemez bir yaşam dayatmaktadır. Bu durum hem köye, köylülüğe ve kente, hem çevreye, tarıma, hem de göç ve yoksulluk olgusuna çözüm getirebilmek için alternatif yaklaşımları gerektirmektedir. Kalkınma Merkezi Derneği’nin 2011 yılında Türkçe / Kürtçe olarak yayıma hazırladığı ve bu metinde belirtilen konuları ele aldığı “Kırsal Kalkınmada Alternatif ve Yeni Yaklaşımlar”

Cüneyt Kalpakoğlu’ndan İTO KOBİ Ödülü

H

er yıl 7 farklı kategoride verilen İTO KOBİ Ödülleri’nde bu yıl ‘Teknoloji ve İnavasyon’ dalında Khas misafir öğretim görevlisi ve Netsafe’in kurucusu Cüneyt Kalpakoğlu birinci oldu. Kalpakoğlu, araştırma ve geliştirme uygulama alanında yaptığı başarılı işler ve sektöre sağladığı katma değerden dolayı ödüle layık görüldü.

K

kitabından yola çıkarak 16,17 Kasım 2012 tarihlerinde düzenlenecek konferansın amaçlarından biri bu alternatif yaklaşımların, bu alandaki insan deneyimlerine de yer vererek, neler olabileceğine ilişkin bazı örnekleri gündeme taşımaktır. Aynı zamanda insani ihtiyaçlardan hareketle, belirtilen bu konuları çeşitli açılardan ele almaya ve alternatif kalkınma perspektifleri ve çözümlere odaklanmayı arzulamaktayız. Bu bağlamda gıda, kırsal yaşam biçimleri, nüfusun evrimi, kırsal kalkınma ve politikaları alanında çalışma ve görüşleri toplumsal cinsiyet bakış açısını göz ardı etmeden dile getirerek, ülkemizde bu alanda yapılacak çalışmalara ve üretilecek politikalara katkı sunmayı amaçlıyoruz. İki gün sürecek konferansta “Gıda Egemenliği”, “Köylülük” ve “Kırsal Kalkınma ve Toplumsal Cinsiyet” konularını ele alacağız. Konferans, birinci gün bu başlıklar altında yapılacak paneller ve ikinci gün bu başlıkların atölye çalışmalarından oluşacaktır. Konferansın düzenleyicileri ve katılımcıları olarak farklı ülkelerden bilim insanı ve sivil toplum kuruluşunun katılımı ile ‘ortaklıklarımızı’, ‘paylaşımlarımızı’ geliştirmek ve alternatif yaklaşım örnekleri oluşturmayı umut ediyoruz. Saygılarımızla,

Konuyla ilgili makale okuması yapabilmek için; www.kalkinmamerkezi.org veya www.tr.boell.org sayfalarını ziyaret ediniz.

16 Kasım 2012 Cuma, Cibali Salonu 09:30 – 10:00

Kayıt

10:00 – 10:30

Açılış Niyazi Kavar, Kalkınma Merkezi Derneği Başkanı

1. Oturum:

Köylülük ve Tarım

Moderatör:

Aylin Örnek, Kalkınma Merkezi Derneği

10:30 – 11:00

“Bir kez daha Köylü Üretim Tarzı Üzerine” Jan Douwe Van Der Ploeg, Hollanda Wageningen Üniversitesi Geçiş Araştırmaları Kırsal Sosyoloji

11:00 – 11:20

“Yeni Kırsal Gruplar ve Kırsal Grupların Dönüşümü” Murat Öztürk, Kadir Has Üniversitesi İktisadi Gelişme ve Uluslarası İktisat

11:20 – 11:40

11:40 – 12:00 12:00 – 13:00 2. Oturum:

Gıda Olcay Bingöl, Tohum İzi Derneği

13:00 – 13:30

“Gıda Egemenliği” Paul Nicholson La Via Campesina Uluslararası Koordinasyon Komitesi

13:50 – 14:10

14:10 – 14:30 14:30 – 14:40

3. Oturum:

Kırsal Kalkınma ve Toplumsal Cinsiyet

Moderatör:

Evre Kaynak, AÇEV

14:40 – 15:10

“Kırsal Kalkınma ve Toplumsal Cinsiyet” Ayşe Gündüz Hoşgör, ODTÜ Sosyoloji

15:10 – 15:30

“Tarımsal Üretimde Kadın Emeği: Tütün Üreticisi Kadınlar” Özgün Akduran, İstanbul Ünv. Siyasal Bilgiler Fak. Melda Yaman Öztürk 19 Mayıs Üniversitesi

15:30 – 15:50

“Kadınların Kalkınma Süreçlerine Dahil Edilerek Yeniden Yapılanma” Gülbahar Örmek, Sur Belediyesi Başkan Yardımcısı

KıRSAL KALKıNMADA ALTERNATİF VE YENİ YAKLAŞIMLAR

ULUSLARARASı KONFERANS 16 – 17 Kasım 2012 Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Cad. Cibali / İstanbul

15:50 – 16:30 Tartşma “Kır–Kent Ayrımının Ötesinde: Kalkınma için Yeni bir Uzam” 17 Kasım 2012 Cumartesi Joost Jongarden, Hollanda Wageningen Üniversitesi 10:00 – 12:30 1. Bölüm, Atölye Çalışmaları Kalkınma Sosyolojisi ve Antropoloji • Gıda Atölyesi, CBL–B–201 Salon Tartışma Moderatör: Nejat Dinç Öğlen arası • Köylülük Atölyesi, CBL–B–202 Salon

Moderatör:

13:30 – 13:50

“Gıda ve Tarımsal Üretim Sistemlerimizi Belirleyen Tarım Politikası” Ahmet Atalık, ZMO İstanbul Şube Başkanı

Moderatör:

Murat Öztürk

• Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, CBL–B–204 Salon Moderatör:

Ayşe Gündüz Hoşgör

12:30 – 13:30

Öğlen arası

13:30 – 15:30

2. Bölüm, Atölye sunumları

Moderatör:

Ulrike Dufner

13:30 – 13:50 13:50 – 14:00 14:00 – 14:20

Köylülük ve Tarım

Gıda Atölyesi Sunumu

Gıda

Soru Cevap Köylülük Atölyesi Sunumu

14:20 – 14:30 Soru Cevap “Piyasalar ve Gıda Zincirleri” a) Gıdanın Üretim ve Tüketim Biçimi 14:30 – 14:50 Toplumsal Cinsiyet Atölyesi Sunumu Berin Ertürk, Kibele Kooperatifi 14:50 15:00 Soru Cevap İlhan Koçulu, Boğatepe Çevre ve 15:00 – 15:30 Kapanış Yaşam Derneği/Tohum İzi Derneği b) Gıdanın Dağıtımı Ali Kerem Saysel 18 Kasım 2012 Pazar, Cibali Salonu Boğaziçi Üniversitesi Tüketim Kooperatifi–BUKOOP 10:00 – 15:00 Kırsal Kalkınma Girişimi Toplantısı Tartışma Bu bölüm sadece girişimin üyelerine açıktır Ara

Kırsal Kalkınmada Toplumsal Cinsiyet Perspektifi

Kırsal Kalkınmada Alternatif Çözümler

alkınma Merkezi Derneği’nin 2011 yılında yayınladığı ‘Kırsal Kalkınmada Alternatif ve Yeni Yaklaşımlar’ kitabından yola çıkılarak yapılan konferans, 16-17 Kasım tarihlerinde Khas’ta düzenlendi. Konferansın ilk gününde, kırsal yaşam biçimleri, gıda, nüfusun evrimi, kırsal kalkınma ve politikaları alanları konuşuldu. İkinci gün ise, gıda egemenliği, köylülük ve kırsal kalkınma ve toplumsal cinsiyet konularında atölye çalışma gerçekleşti.

01-15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

2 yıl sonra yine Khas’da

İ

ş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Derneği (Türk Milli Komitesi) tarafından her yıl düzenlenen iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku seminerleri 2010 yılında olduğu gibi bu yıl da Khas’da düzenleniyor. Khas Cibali Kampüsü’nde, 23-24 Kasım tarihlerinde, toplam 4 oturum şeklinde gerçekleşecek seminerde, Yargıtay’ın 2011 yılında vermiş olduğu kararlar incelenecek.

Dünya Kenti İstanbul Olmak

Susan Main Sahne Khas’daydı

İ

stanbul Çalışmaları Merkezi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin katkılarıyla Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün organize ettiği ‘Kent, Kentlilik, Katılım’ başlıklı ‘Salı Seminerleri’nin 6 Kasım’daki konuğu Khas Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Levent Soysal’dı. Doç. Dr. Soysal’ın konuşmasının başlığı ‘Dünya Kenti İstanbul Olmak’dı. Salı Seminerleri’ne 13 Kasım Salı günü ise Domus Academy’den Gianandrea Barreca konuk oldu. Barreca, ‘Urban Design Projects for Milan’ başlıklı bir konuşma yaptı.

E

ylül ayında ilki gerçekleşen Susan Main Ses ve Beden Atölyesi’nin ikincisi 1-6 Kasım tarihleri arasında Sahne Khas’da yapıldı. Main oyunculukta özgüven, ses kullanımı ve beden ilişkisi üzerine bütün dünyada atölye çalışmaları yapan, Linklater yönteminin eğitim sertifikası olan bir eğitmen ve aynı zamanda Hollywood ve Broadway’de ses koçu olarak çalışıyor.

1952-2012 Sualtına Işık Tutanlar Sergi Kataloğu Çıktı

R

ezan Has Müzesi’nde açılan ‘1952-2012 Sualtına Işık Tutanlar’ sergisinin katalogu satışa sunuldu. Bengiz Özdereli, Engin Aygün ve Saki Uğurlu’nun belgesel çalışmalarının yer aldığı sergi kataloğu Müze’den temin edilebilir. Bilgi için: Nalan Demirtaş 0 212 533 65 32 dahili 1125

Haber : Cem Alaçamlı Fotoğraf : Ulaş Tosun Tasarım : Birsen Duyar Yöneten : Ayten Görgün Smith

4 | 01-15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

Profile for Kadir  Has University

Newsletter khas sayı 21  

Newsletter khas sayı 21  

Advertisement