Page 1

01- 31 Ocak 2017 / Sayı 78

Üniversite’de 2 Gün Geçirmek İster Misin?

K

adir Has Üniversitesi, lise öğrencilerinin Mesleki Eğilim ve Yönelimlerini belirlemelerine ışık tutmak, kariyerlerinde daha doğru kararlar alarak kendilerine uygun meslekleri seçmelerine yardımcı olmak amacıyla “ücretsiz” fakülte bilgilendirme dersleri düzenliyor. Adayların kendilerine uygun olabilecek meslekleri yakından tanıyıp, hatta deneyimleyebilecekleri bir dizi programı içeren “Üniversitede 2 Gün Geçirmek İster Misin” etkinliğinde lise öğrencileri aynı zamanda Üniversite öğrencisi olmayı da deneyimleyecekler. Etkinlik boyunca farklı fakülte hocalarından eğitim alacak öğrenciler, öğrenci kulüpleri ile bir araya gelerek kampüs havasını teneffüs edebilecekler. 10-11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılabileceği etkinlikte öğrencilere katılım belgesi de verilecek. Başvuru için email adresleri; kubra.cakir@khas.edu.tr ozlem.filmer@khas.edu.tr

Khas Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2016 Sonuçları Açıklandı Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen, “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” 2016 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’de mevcut ve olası sorunlar ile gündeme ilişkin toplumun bakışını tespit eden araştırma, kamuoyunun nabzını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Türkiye’de 2016 yılında halk en büyük sorun olarak ‘Terör’ dedi. PKK ve İŞİD’in yanı sıra Paralel Devlet Yapılanması (PDY) şeklinde adlandırılan FETÖ de ciddi bir tehdit olarak görülüyor. Halk FETÖ ile mücadele yöntemlerini yeterli bulsa da, mücadeleye devam edilmesi gerektiğine de inanıyor. TERÖR VE FETÖ İLE MÜCADELE EN BÜYÜK SORUN Araştırma sonuçlarına göre halkın 2016 yılında terör ve ardından FETÖ ile mücadeleyi Türkiye’nin en önemli sorunları olarak gördüğü anlaşıldı. 2015 yılında yüzde 39 oranında en önemli sorun olan terör, bu yıl yüzde 35’lik oranla ülke gündeminin en önemli sorunu olarak, yine birinci sırada yer aldı. 2015 yılında sadece yüzde 1,3’lük bir kesimin sorun diye nitelendirdiği FETÖ ise, 2016 yılında radikal bir artışla yüzde 25,2 oranına yükselerek ülkenin en önemli ikinci sorunu haline geldi. Halkın en önemli üçüncü sorunu yüzde 10,5 oranıyla işsizlik oldu. Dördüncü sırada gelen hayat pahalılığının ise geçen yılın yüzde 5,1’lik oranının yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 9,8’e yükseldiği gözlendi. %71 ÜLKEDE EKONOMİK KRİZ OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE Araştırma sonuçlarına göre vatandaş ekonominin gidişatından hoşnut görünmüyor. Toplumun büyük bir kısmı ekonomik açıdan kötü durumda olduğunu ve ülkede ekonomik kriz yaşandığını düşünüyor. Buna karşılık, kamuoyunun yüzde 38,7’si hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu belirtiyor. Hükümetin ekonomi politikaları özellikle kendi parti tabanı tarafından başarılı görülmekle birlikte, muhalefet partilerinin tabanları ekonomi politikalarını başarısız buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 71,7’si ise Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu düşünüyor. “Sizce Merkez Bankası yönetimi siyaset etkisinden bağımsız olmalı mı?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak yüzde 62,4’e gerilemiş görünüyor. Detaylı bilgi için: http://www.khas.edu.tr/news/1498 01-31 OCAK 2017 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Herkese Açık Ders: Oryantalizmin Uygulaması ve Teorisi, Lawrence Durrell ve Edward Said Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nihat Berker, ‘Oryantalizmin Uygulaması ve Teorisi’ dersini ‘herkese açık’ olarak verecek. Modern tarihin en önemli alanlarından biri olan Oryantalizm odaklı dersler 8 Şubat Çarşamba günü başlayacak. Derse katılmak isteyenler Prof. Dr. Nihat Berker’in kişisel internet sitesinden 31 Ocak Salı gününe kadar başvuru yapabilecek. http://www.nihatberker.net/basvuru ‘Oryantalizmin Uygulaması ve Teorisi’ dersi herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Derse katılım için okuma ödevlerini, sınıf yazılarını, sınavları ve dönem ödevini yapmak gerekecek. Dersin dili Türkçe, kontenjan ise 60 kişiyle sınırlı. Her hafta okuma kitaplarından ödevlerin verileceği dersler 8 Şubat ila 31 Mayıs arasında, Çarşamba akşamları 20.00 – 21.30 saatlerinde gerçekleşecek. Başarılı katılımcılara dersin bitiminde sertifika verilecek.

YEPGEM’in İlk Tanıtım Toplantısı Khas’ta Yapıldı Fatih Belediyesi, Fatih Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi Programı (YEPGEM)’in ilk tanıtım toplantısını proje ortakları arasında yer alan Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda YEPGEM’in içeriğine ve üniversitenin projeyi hangi alanlarda destekleyeceğine değinildi. Fikirlerini, hayallerini endüstriyel bir ürüne dönüştürmek isteyen 18-35 yaş aralığındaki tüm kişi ve tüzel kişiler başvurabilecek.

30 PROJEYE DESTEK SAĞLANACAK

“PROJE BİZE YENİ KAPILAR AÇACAK” Projeye iki noktada destek verecek olan Kadir Has Üniversitesi ilk olarak KHAS INEO Kuluçka Merkezi’ndeki tecrübelerini devreye sokacak. Bu konuda bilgi veren KHAS INEO Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Doç. Dr. Mehmet Aydın, YEPGEM’le olan işbirliğinin kendileri için ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Yerel bir kuruluşun böyle bir projeye liderlik etmesinin önemli bir adım olduğunu ifade eden Aydın, “Bu bize yeni kapılar açacaktır çünkü belediyelerin itici bir gücü var” dedi.

2 |

01-31 OCAK 2017 | NEWSLETTER KHAS

Toplantının ardından proje hakkında soruları yanıtlayan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Oflaz, “İlk toplantımızı burada yapmayı uygun gördük. Kadir Has Üniversitesi bu konuda bize çok büyük destek verdi, kendilerine teşekkür ediyoruz. Gençlerin hayallerinin endüstriyel bir ürün haline dönüşecek olması bizi şimdiden mutlu ediyor” dedi. YEPGEM’e gelen projelerden 30 tanesine katkı sunacaklarını belirten Oflaz, “Bu sayıyı artırmamız gerekecek gibi görünüyor çünkü projeler gelmeye devam ediyor ve şimdiden 30’un çok üzerinde başvuru mevcut. Şu ana kadar gelen tüm projeleri inceledim. Teknoloji, sanayi, eğitim tabanlı ve insanın hayatını kolaylaştırmaya yönelik ürün geliştirmelerinin olduğu projeler var. Burada önemli olan akademisyenlerden oluşan jürimizin kararı. Tüm projeler onların elemesinden geçecek ve sonuçta seçilen 30 fikre destek sağlanacak” diye konuştu.


Khas MYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkanı Zeynep Üstünipek’in yönetmenliğinde program öğrencilerinden oluşan bir ekiple çekilen “ZİNCİR” adlı film İstanbul Kısa Filmciler Derneği’nin düzenlediği “2. Korkunç Bir Kısa Film Yarışması”nda “Kurmaca” dalında 3. oldu.

Nürnberg’de bu yılki jüri başkanı Tevfik Başer

Bu yıl 22’ncisi düzenlenecek olan Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali için geri sayım başladı. Almanya’nın Nürnberg kentinde 4-12 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin jüri başkanlığını Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi, sinemacı ve fotoğrafçı Tevfik Başer yapacak. Yarışmaya 90 ülkeden müracaat olurken, jüri yarışacak 10 filmi belirledi. Belirlenen filmler; Metehan Şereflioğlu’nun 7 Santimetre, Ercan Selim Öngöz’ün 12 Saat, Arvid Klapper’in Baka, Şahin Korkmaz’ın Mavi ve Siyah, Iván Sáinz-Pardo’nun Dost, Bilal Korkut’un Ben Tsubasayım, Florian Tscharf’ın Mayday Relay, Charlotte A. Rolfes’in Samira, Max Kidd’in Valentina ve Umut Beşkırma’nın Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yok oldu. Orijinal dillerinde 10 Mart tarihinde gösterilecek olan filmler için İngilizce alt yazı da olacak.

Büyük Kulüp Seminerleri Devam Ediyor

Khas Büyük Kulüp Seminerleri’nde bu hafta Doç. Dr. Ahmet K. Han, “İnsan İlişkilerinden, Uluslararası İlişkilere” başlıklı bir seminer verdi.

Haberler / Etkinlikler

Khas MYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Öğrencilerine Üçüncülük Ödülü

Doç. Dr. Didem Kılıçkıran’ın Katkıda Bulunduğu Kitap Yayımlandı Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Didem Kılıçkıran’ın da bir bölümle katkı verdiği “Bir Varmış Bir Yokmuş: Toplumsal Bellek, Mekân ve Kimlik Üzerine Araştırmalar” kitabı Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı. Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tahire Erman ve Doç.Dr. Serpil Özaloğlu’nun derlediği kitap, bellek ve mekân arasındaki ilişki üzerinden kimlik olgusunu sorgulayan ve toplumsal değişimi çözümlemeye çalışan farklı disiplinlerden otuz altı yazarın güncel araştırmalarını bir araya getiren önemli bir kaynak.

KHAS ve İstanbul Atatürk Fen Lisesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

K

adir Has Üniversitesi ile İstanbul Atatürk Fen Lisesi arasında Sosyal ve Bilimsel İşbirliği Protokolü imzalandı. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve İstanbul Atatürk Fen Lisesi Müdürü Muzaffer Güneş’in imzaladığı protokole göre taraflar karşılıklı proje ve etkinlikler üretip uygulanması konusunda işbirliği yapacak. 01 - 31 OCAK 2017 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

13. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Arıyor

Türkiye’nin eğitim gönüllüsü Kadir Has adına ihdas edilmiş ödüllerin on üçüncüsü Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar alanında “Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” kategorilerinde veriliyor.

Aday gösterme ve son başvuru: 2 Mart 2017 Üstün Başarı Ödülü 50.000 TL ve Berat, Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü 25.000 TL ve Berat DEĞERLENDİRME KURULU: Prof. Dr. Mustafa Aydın Kadir Has Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çağlar Keyder Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Öncü Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Han Tümertekin Mimar

Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu: ‘Sigara içen kişi sayısındaki düşüş cesaretlendirici’ Türkiye’de 10 milyonun üzerinde sigara kullanıcısı olduğunu belirten İİSBF Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, son 10 yılda Türkiye’deki sigara içen kişi sayısındaki düşüşün cesaretlendirici olduğunu söyledi. İstenilen sigara bırakma oranlarına düşülmesi için daha fazla kişinin sigarayı bırakması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, şöyle konuştu: “1O milyon sigara kullanıcısının en büyük özelliği günde 1 paket ve üstü içmesi. Aslında bütün bunlar endişe verici veriler. Çünkü sigaranın içindeki birçok madde vücudun bütün hücrelerini olumsuz şekilde etkiliyor. Sigara, sadece akciğer kanseri değil, bildiğimiz bütün kanserleri tetikliyor, kalp hastalıklarının her türünü çok ciddi şekilde etkiliyor. Kalp hastalıkları Türkiye’deki ölüm nedenlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Bu oranın bu derece yüksek olmasının bir sebebi de fazla sigara kullanımı diye düşünüyorum. O yüzden halk sağlığı ve bireylerin kendi yaşam kalitelerini artırmaları açısından sigaranın bırakılması son derece önemli bir konu.”

Rezan HAS: 90 Yılın Tanıklığı Sergisi Devam Ediyor “Rezan HAS 90 Yılın Tanıklığı Sergisi”, Rezan Has Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Sanatseverler bu sergi ile Kayseri’nin tanınmış ailelerinden Germirli Mehmet Bey ile İstanbullu Şehime Yağcızade’nin kızları, Kadir Has’ın sevgili eşi; Can, Zekiye, Nuri, Rezzan ve Aleyna’nın annesi Rezan Hanım’ın 90 yıllık tanıklığına şahit oluyor. Cumhuriyetin ilk hanımefendilerinden Rezan Has’ın renkli dünyasına aralanacak kapıyla; 1923 sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin modernleşme çabalarının bir halkası olarak Batı kültürünün İstanbul cemiyet hayatına yansımaları ele alınıyor. Sergide Rezan Has’ın 50 yılda zevkle oluşturduğu plak koleksiyonundan bir seçki yer alıyor. 1950’lerin kültür hayatından 60’ların müzik dünyasına, canlı orkestralardan plağa, darbelerle sekteye uğrayan sosyal hayatın 80’lerden sonra tekrar sosyalleşme alanı olarak yeniden biçimlenmesine kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin modern yüzü ile tanışmak mümkün. Sergi 1 Mart tarihine kadar gezilebilir.

4|

01-31 OCAK 2017 | NEWSLETTER KHAS


G

elişen teknoloji ve yeni nesil öğrencilerin öğrenme şekillerindeki değişimler, teknolojinin öğretimde kullanımını kaçınılmaz hale getiriyor. Teknolojiyi en verimli kullanan üniversitelerden biri olan Kadir Has Üniversitesi bu alandaki girişimlerine bir yenisini daha ekleyerek Öğrenim ve Öğretimde Mükemmeliyet Merkezi’ni kurdu. Sürekli gelişim politikasını benimseyen ve Ar – Ge faaliyetlerine büyük önem veren Kadir Has Üniversitesi bu merkezle öğretim ihtiyaçlarına yönelik hizmetler geliştirecek. Türkiye’de ilk mobil ders uygulamasını gerçekleştiren, sınıflarda akıllı kürsü kullanarak öğrenci ve akademisyenlerin tüm teknolojik gereksinimlerine cevap veren Kadir Has Üniversitesi ayrıca geçtiğimiz yıl Steelcase Aktif Öğrenme Merkezi’ni kurarak bir ilke daha imza atmıştı. Aktif Öğrenme Merkezi’nde öğrencilerin ‘workshop’ merkezli eğitim çerçevesinde ders görmesi sağlanıyor. Öğrenciler kendilerini bu merkezde tam anlamıyla ifade edebiliyor, teori ve pratiği birleştirerek derse aktif katılım sağlıyor. Tüm yenilikçi teknolojileri kullanarak altyapısını sürekli yenileyen üniversite, Mükemmeliyet Merkezi ile birlikte bu girişimlerini de destekleyecek.

Haberler / Etkinlikler

Mükemmeliyet Merkezi İle Yükseköğrenimde Teknoloji Kullanımı En Üst Seviyeye Çıkacak

Görsel İletişim Tasarım Bölümü’nden Akademik Ortaklık Accenture Interactive’in tasarım ve inovasyon şirketi olan ve dünyanın 22 şehrinde faaliyet gosteren Fjord, Sonbahar 2016 döneminde üniversitemizin Görsel İletişim Tasarım Bölümü ile akademik bir ortaklığa imza attı. Öğretim Görevlisi Aslı Narin tarafından verilen VCD403 Etkileşim Tasarımı dersi, Fjord Türkiye Tasarım Ekibi’nden Yaprak Gültay, Merve Sert Bulut ve Sinan Özdemir’in katılımlarıyla beraber yürütüldü. Bu derste öğrencilere Fjord’un çeşitli servis tasarım metodlarıyla projeler verildi. Sonbahar dönemi boyunca öğrenciler bu teknikleri kullanarak Fjord’un da jüride bulunduğu final sunumlarıyla dönemi tamamladılar.

01 - 31 OCAK 2017 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Hukuk Fakültesi Avrupa’ya Gezi Düzenliyor

Bizi Sosyal Medyadan da Takip Edin!

H

ukuk Fakültesi, 07-12 Mart 2017 tarihleri arasında Avrupa Adalet Divanı (Lüksemburg/ Lüksemburg), Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Strazburg/Fransa) ve Alman Anayasa Mahkemesi’ni (Karlsruhe/Almanya) kapsayan bir akademik gezi düzenliyor.

KHAS etkinlik ve haberlerinden haberdar olmak için bizi Sosyal Medya adreslerinden de takip edebilirsiniz.

“Sınav Başarısından Hayat Başarısına” Doç. Dr. Ahmet Kasım Han ve Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’ın lise öğrencilerine yönelik “Sınav Başarısından Hayat Başarısına” seminerleri devam ediyor. Öğrenciler ile interaktif şekilde gerçekleşen seminere bu kez de ilgi yoğundu.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Özge Ercan Fotoğraf : Ulaş Tosun

|

34083 İstanbul Tel

: 212 533 65 32

Tasarım : İlkhan Akın

E-mail : newsletter@khas.edu.tr

Yöneten : Birsu Şentürk

Web

: http://www.khas.edu.tr

01-31 OCAK 2017 | NEWSLETTER KHAS | 6

Newsletter Khas 78  
Newsletter Khas 78  
Advertisement