Page 1

01-15 Temmuz 2012 - Sayı 16

Söz sırası aday öğrencilerde

Kıtalararası Yarışma’da Tek Karma Kürek Khas’ındı

H

er yıl TemmuzAğustos aylarında düzenlenen Khas Tanıtım Günleri 9 Temmuz günü başladı. Rehber öğretmenler ve akademisyenler eşliğinde tercih yapacak aday öğrenciler, velileriyle birlikte üniversiteyi hem geziyor hem de bilgi alma fırsatını yakalıyorlar. Üniversite’nin Cibali Kampüsü ve Selimpaşa Kampüsü’nde devam eden tanıtım günleri 3 Ağustos’a kadar sürecek. Call Center’dan bilgi almak isteyenler 0 212 368 65 16 telefon numarasını arayarak Khas ile ilgili bilgi alabilir

T

ürkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin düzenlediği ‘24. Boğaziçi Kıtalararası Yarışmaları’ geçtiğimiz 15 Temmuz Pazar günü İstanbul Boğazı’nda gerçekleşti. Bu yıl “2 Kıta 1 Yarış” sloganıyla yüzme, kano ve kürek dallarında yapılan yarışmalarda Kadir Has Üniversitesi Spor Kulübü Takımı 20 ekibin katıldığı, 2x (iki çift) yarışında 2000 metrelik parkurda kendi serilerinde üçüncü olarak finale kaldı. Final yarışında ise yüzme etabı ile aynı olan 6500 metrelik parkurda yedinci; yarışmaya katılan üniversite takımları arasında ise birinci oldu. Khas Spor Kulübü Takımı’ndan Üniversitelerarası Bayan Kürek Şampiyonu öğrencimiz Berna Uzun ile Princeton Üniversitesi’den Kadir Has Üniversitesi’ne yaz okuluna gelen Bowen Mcdonald Peard’den yarışmadaki tek karma (kız-erkek karışık) ekip erkek rakiplerinin karşısında büyük bir başarı gösterdi.

Kanoculara Ödülleri Rektör’den

K

anlıca İskelesi’nden başlayan ve Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan kürek ve kano yarışları sonrasında Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın Kano Yarışları’nda dereceye girenlere ödüllerini dağıttı.

01-15 TEMMUZ 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Khas Markalı Ürünler Piyasaya Çıktı

G

eçtiğimiz 4 Temmuz’da açılan Kadir Has Üniversitesi’nin markalı ürünlerinin ve sanatsal tasarımlarının satıldığı mağazaya İstanbul’da açılan 14. üniversite olması nedeniyle ‘34-14 KHAS’ ismi verildi. Üniversite’nin Sanat ve Kültür Danışmanı Berna Has’ın danışmanlığını yaptığı mağazadanın iç mimari tasarımını Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Orçun Kepez, ürünlerin tasarımlarını ise Nuray Keskin gerçekleştirdi. Mağaza’da aynı fakülte öğretim üyelerinden İnci Eviner’in koleksiyonu ile Ayşe Orlandi’nin ‘Kent Efsaneleri’ adlı tasarımları da yer alıyor. 34-14 KHAS’da ayrıca Nur Balkır Kuru’nun emek ve katkısıyla Khas Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında Cibali İlköğretim Okulu

öğrencilerinin resimlerinden tasarlanmış kitap ayraçları, Kuru’nun öğrencilerinin üretimlerinin basıldığı çalışmalar ve çanta, t-shirt, kırtasiye gibi ürünler satışa sunuluyor. Açılışını Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı 34-14 KHAS’ta ilk alışverisi yapanlar Khas Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has ve Khas Vakfı Başkanı Nuri Has oldu. Açılışa merhum Kadir Has’ın eşi Rezan Has’ın ile aralarında TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile Caroline Koç’un da bulunduğu çok sayıda tanınmış misafir katıldı. 3414 KHAS, Cibali Kampüsü C Blok’taki yerinde hafta içi 9:00-18:00 arası hizmet veriyor.

Bir Akademik Yıl Daha Bitti

Ü

niversitenin yıl sonunda yaptığı olağan akademik kurul toplantısı 4 Temmuz günü gerçekleşti. Yeni yönetmelikler, üniversiteye katılan yeni isimler ve üniversite içinde yenilenen birimler konuşulan konular arasında idi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın akademik ve idari personele aktardığı bilgiler sonrasında, öğretim üyelerine yükseltme ve atama beratları verildi. Ardından üniversitede 10. yılını dolduran akademik ve idari personel de teşekkür beratlarını aldı.

Yaza “Merhaba” Dedik 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının yorgunluğu “yaza merhaba” partisiyle atıldı. Üniversitenin bahçesinde gerçekleşen organizasyona akademik ve idari personel katıldı. Eğlenceye nostalik ve güncel müzikler de eşlik etti.

2 | 01-15 TEMMUZ 2012 | NEWSLETTER KHAS


Haberler / Etkinlikler

Cibali Postası Dipnot Tv’ye Referans Olmayı Sürdürüyor

İ

mtiyaz sahipliğini gazeteci Cüneyt Özdemir’in yürüttüğü yeni medya akımının iddialı kanalı Dipnot Tv, Cibali Postası’nın 4. sayısının manşet haberini ayrıntılı olarak ele aldı. Khas öğrencisi Rudi Yumurta’nın hazırladığı ‘İstanbul fotoğraflarında çocukluk anılarını arayan adam’ başlıklı haber Dipnot Tv tarafından Cibali Postası referans gösterilerek yayınlandı. Yumurta’nın haberinde 13 yaşında İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalan Rum asıllı Türkiye vatandaşı Leonidas Mikropulos’un öyküsü haberleştirilmişti. Mikropulos kendisi gibi göçmenlerin yurt dışına taşıdığı fotoğrafları toparlayarak memleket hasretini giderirken, İstanbul’a ait 30 bin karelik bir fotoğraf arşivi oluşturmuştu.

C

Cibali Postası Yarışmaya Katılıyor

ibali Mahallesi’nin üniversite gazetesi-Kadir Has Üniversitesi’nin mahalle gazetesiöğrencilerin çıkardığı gazete Cibali Postası üç ayrı haberiyle; 24. Aydın Doğan Genç İletişimciler

Yarışması’na katılıyor. Yarışmada dereceye girenlere burs ve ödül veren Vakıf, aynı zamanda bu öğrencilere Doğan Yayın Holding içinde staj olanakları da sağlıyor.

Kız Öğrencilere İstihdam

K

has ve Avusturya Liseliler Derneği Kadın Platformu tarafından bu yıl 5.si düzenlenen organizasyon Doğu Anadolu Üniversiteleri’nden gelen kız öğrencileri istihdam etmeyi amaçlıyor. İlki 2008’de gerçekleştirilen proje kapsamında bugüne kadar 73 kız öğrenci yaz aylarında stajlarını gerçekleştirip, haftasonlarında ise eğitim ve kültür alanlarında ders aldılar. Programdaki öğrencilerin bir kısmı akademik kariyer yaparken bir kısmı da kendi alanlarında çalışmaya başladılar. Bu yıl Atatürk Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi’nden 15 kız öğrenci Kadir Has Üniversitesi’ne gelecek.

Vefat ve Başsağlığı

K

has Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 1. sınıf öğrencimiz Gökçe Öztürk (19) beyin kanaması sonucu yoğun bakımda sürdürdüğü yaşam savaşını kaybetti. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesi, arkadaşları ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

01-15 TEMMUZ 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Heybeliada’daki Tepeye “Orhan Tepe” Adı Verildi

K

has Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Orhan Şener’in ismi Heybeliada’da bir tepeye verildi. 40 yılı aşkın bir süredir adada yaşayan Prof. Şener, bisiklet turlarına çıktığı zaman, Değirmen Burnu’nun, Burgazada’ya bakan cephesinde sürekli manzarayı seyrettiğini ve bunun da ada sakinlerinin dikkatini çektiğini ifade etti. Tepedeki kır kahvesinin yöneticisi Mustafa Bey’in organize ettiği proje 4 Temmuz günü, Prof. Şener’in yakınları, ada halkı ve Princeton Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti. Prof. Şener, “Adayı ve adanın bu tarafındaki manzarasını çok seviyorum. Bundan 20 sene evvel gazetede çıkan bir yazı da buraya ilgi duymamı sağladı” diyerek duygularını ifade etti.

Princeton’lılar Heybeliada’da

K

has öğrencileri yaz okulu için üniversiteye gelen 18 Princeton üniversitesi öğrencisi ile Princeton Üniversitesi; Kadir Has Heybeliada’daydı. Üniversitesi’nin yanı sıra Koç Üniversitesi öğrencilerinin de katıldığı Değirmen yaz okulunu Khas’da ikinci kez Burnu’nda yapıyor gerçekleştirilen organizasyona, Tomurcuk Vakfı’ndan Dilek Gürdal da eşlik etti. Öğrenciler piknik yapmanın yanı sıra gezide bisiklete bindiler, top oynadılar, denize girdiler.

4 | 01-15 TEMMUZ 2012 | NEWSLETTER KHAS

InASEA Başkanı Prof. Kartarı 1997’den bu yana ABA (Uluslararası Balkan Antropolojisi Kurumu) ardından InASEA’nın (International Association for Southeastern European AnthropologyUlusalararası Güneydoğu Avrupa Antropoloji Kurumu) üyesi olan ve 2004-2010 yıllarında üç kez yürütme kurulu üyeliğine seçilen İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asker Kartarı, geçtiğimiz 1 Temmuz’da InASEA’nın başkanlığına getirildi. Kadir Has Üniversitesi, InASEA’nın 2014 yılındaki Kongresi’ne ev sahipliği yapacak.

InASEA Nedir? 1996’da kurulan Uluslararası Balkan Antropoloji Kurumu’nun (ABA) devamı olan InASEA, 2000 yılında Sofya’da faaliyete geçti. 2010 yılından beri World Council of Anthropological Associations (WCAA) üyesi olan InASEA, alanındaki bütün önemli uluslararası kuruluşlarla ilişki içindedir.

TÜBİTAK’ta Khas’ın Ayak Sesleri

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çoşkun Orlandi’nin yürütücü, aynı fakülteden Yrd. Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan’ın da araştırmacı olduğu “Yaratıcı ekonomi kaynağı olarak somut olmayan kültür varlığı kapsamında zanaat-tasarım-inovasyon ilişkileri: Kapalıçarşı ve çevresi hanlardaki geleneksel maden işleri yapan `Yaşayan İnsan Hazinelerini’ tespit etmek, üretilen özgün kuyumculuk üretim modelleri, üretim yöntemleri ve ürünlerin saptanmasına yönelik saha çalışması” başlıklı araştırma projesi TÜBİTAK Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.


Haberler / Etkinlikler

Khas’ın Minik Uzay Adamları

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, çocuklar için bir projeye daha imza attı. Kadir Has Üniversitesi, Mad Science ve NASA işbirliğiyle gerçekleşen akademi 23 Temmuz’da Cibali Kampüsü’nde başlıyor. Her hafta değişik konuların öğretildiği, 6-12 yaş aralığındaki çocuklara eğitim verilecek olan akademide, farklı öğrenme tarzlarının yanı sıra sorgulamaya dayalı bilim metodları yer alacak.

REZAN HAS MÜZESİ SPONSOR OLDU, DERGİYİ DÜNYA OKUDU

Tadı Damağımızda Kaldı

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile Istanbul Culinary Institute işbirliği ve Institute of Culinary Education New York katkıları ile hazırlanan ‘Uygulamalı Mutfak Eğitimi Sertifika Programı’ geleceğin diplomalı aşçılarını yetiştirmeye devam ediyor. Temel mutfak eğitiminin yanı sıra, liderlik ve ekip çalışması, içecek-yemek uyumu gibi konularda da eğitim veriliyor. Bu yıl 5. mezunlarını veren program dahilinde bugüne kadar 82 kişi mezun oldu.

En Mutlu Anlarınız Neşeli Fırın İle

K

has öğrencileri girişimci ruhlarını ortaya koyarak üniversite sıralarındayken iş hayatına atıldılar. Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 4. sınıf öğrencileri Nagehan Ayşe Sarı, Ümran Küçüktürkücü ve Niz Zerek kafe açtılar. Arkadaşlıktan ortaklığa dönüşen bu yolda, ‘Neşeli Fırın’ adını verdikleri kafelerinde kurabiyelerden tatlılara kadar leziz çeşitler sunuyorlar. www.neselifirin.com

01-15 TEMMUZ 2012 | NEWSLETTER KHAS | 5


Khas’da Akademik Başarılar

K

BST’den Fon

has Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, ‘Young Reformers Call for Europe: The EU and the Black Sea towards Greater Cooperation’ (Genç Reformcuların Avrupa Çağrısı: Daha İleri İşbirliğine Doğru AB ve Karadeniz) başlıklı projesi ile Black Sea Trust Regional Co-operation Programı’ndan (BST) yararlanmaya hak kazandı. Avrupa Birliği’nin Karadeniz politikası ile ilgili olarak akademik düzeyde araştırma ve çalışmalar içeren ve bu doğrultuda yayın hazırlanmasını öngören söz konusu proje 2011-2012 yıllarında Gürcistan ve Türkiye’den ortaklarla birlikte yürütülecek.

G

BST

ERMAN MARSHALL FUND OF THE UNITED STATES (GMF) tarafından Karadeniz bölgesinde bölgesel işbirliği ve iyi yönetişimi geliştirmek üzere oluşturulan ve bu çerçevede faaliyetler öneren projeleri seçerek destekleyen bir kuruluştur.

Japon Araştırma Bursu

K

has İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç.Dr. Pelin Tan, The Japan Foundation tarafından verilen araştırma bursu almaya hak kazandı. Khas 2012’de başlatılan 5. proje olan bu proje Khas’ın dış kaynaklı üçüncü projesi. Bu projede, Pelin Tan, Japonya’nın Osaka kentinde ‘The Role of Noninstitutional Structures and Socially Engaged Art Practices in Urban Transformation in Japan’ başlıklı saha araştırmasını yürütücek.

Yurtdışına Giden Hocalarımız • Khas İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç Dr. Sedat Aybar, 2011-2012 Güz döneminde Kore Seoul Üniversitesi’nde ders verdi. • Eylül 2012’de aynı fakülteden Yrd. Doç Dr. Özgür Orhangazi ise, yaz okulu etkinliği kapsamında ÇinZhejiang Gongshang’a gidecek olan Khas öğrencilerine eşlik edecek. • Erasmus ‘Teaching Staff Mobility’ kapsamında yurtdışına giden öğretim üyelerimiz aşağıdaki gibidir: • Yrd. Doç. Dr. Emre İşeri, 0407 Mart 2012 tarihlerinde Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nde ‘Turkey and Middle East Politics’ dersini verdi. • Yrd. Doç. Dr. Olgun Akbulut, 27-31 Mart 2012 tarihlerinde İspanya’daki Malaga Üniversitesi’nde ‘Fundamentals of Turkish Constitutional Law, Political Party Freedoms ve The Position of the ECHR in the Hierarchy of Norms in Turkish Constitutional Law’ dersini verdi. • Öğretim görevlisi Emir Güney, 23-27 Nisan 2012 tarihlerinde İngiltere’deki University of London, Birkbeck College’de ‘The Governance of Turkish Football,

• Yrd. Doç. Dr. Resul Aydemir, 22-24 Nisan 2012 tarihlerinde Litvanya’da Vilnius Gediminas Technical University’de ‘The production Process and Costs, The Nature of Industry’ dersini verdi. • Yrd. Doç. Dr. Ahmet Deniz Yücekaya, 07-11 Mayıs 2012 tarihlerinde Almanya’da Fachhochschule Südwestfalen Üniversitesi’nde ‘Industrial Engineering Research Problems in Electric Power Systems’ dersini verdi. • Doç Dr. Zeki Ayağ, 09-12 Mayıs 2012 tarihlerinde Danimarka’da Copenhagen University College of Engineering Üniversitesi’nde ‘Product Design Evaluation in a New Product Development (NPD) Environment’ dersini verdi. • Yrd. Doç. Dr. Tamer Dağ, 2022 Haziran 2012 tarihlerinde Almanya’da Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin Üniversitesi’nde ‘Computer Networks’ dersini verdi. • Yrd. Doç. Dr. Zeki Bozkuş, 16-19 Temmuz 2012 tarihlerinde İtalya’da Bologna Üniversitesi, ‘Parallel Computing’ dersini verdi.

2012-2013’de Yurdışına Gidecek Hocalarımız • Khas İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç Dr. Sinem Açıkmeşe Eylül 2012’de Kent Üniversitesi’nde ‘Turkey- EU Relations’ • Aynı fakülteden Yrd. Doç. Dr. Meltem Ucal Eylül 2012’de Hochschule für Technik und

Wirtschaft Berlin Üniversitesi’ne ‘Econometrics’ • Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Orçun Kepez Eylül 2012 ’de Politechnico di Bari Üniversitesi’ne ‘Interior Design’ alanlarında ders vermeye gidecekler.

Öğrenci Başarımız Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Doktora öğrencisi, Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları grubundan Sultan Komut A.B.D. tarafından finanse edilen Legislative Fellows Programı’na kabul edildi.

Haber : Cem Alaçamlı Fotoğraf : Ulaş Tosun Tasarım : Birsen Duyar Yöneten : Ayten Görgün Smith

6 | 01-15 TEMMUZ 2012 | NEWSLETTER KHAS

The Organisation of the Sport System in Turkey’ dersini verdi.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

16. Sayı - Newsletter Khas  
16. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement