Page 1

NEWSLETTER 1-31 Ekim 2017 / Sayı 86

Kadir Has Yeni Akademik Yıla “Hocaların Hocası” Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ile Giriş Yaptı

Transatlantik İlişkiler, NATO ve Füze Savunması

T

ürkiye Çalışmaları Merkezi, 31 Ekim’de “Transatlantik İlişkiler, NATO ve Füze Savunması” başlıklı bir panel düzenledi. Etkinlik, Cibali Kampüsü Galata Salonu’nda 14:0015:30 saatleri arasında gerçekleşti. Panelde Trump yönetiminde transatlantik ilişkilerin mevcut durumu ve geleceğini tartışıldı. Tartışılan konular arasında Türkiye’nin NATO’daki rolü ve halihazırda kamuoyunun gündemini meşgul eden füze savunma sistemi yer aldı.

Panel konuşmacıları: • Prof. Dr. Serhat Güvenç, Kadir Has Üniversitesi • Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, Kadir Has Üniversitesi • Prof. Dr. İlter Turan, İstanbul Bilgi Üniversitesi • Dr. Sıtkı Egeli, İzmir Ekonomi Üniversitesi

K

HAS 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni “Hocaların Hocası” olarak anılan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın “Dört Vitesli Çağımızda Demokrasi” başlıklı dersiyle gerçekleştirildi. Akademik yıl açılış törenine Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile akademik ve idari kadro ile çok sayıda öğrenci katıldı. Yeni ders yılının açılışını demokrasi kavramı üzerinde yoğunlaşarak gerçekleştiren Prof. Dr. Unat, çağımızın en belirgin özelliklerinden birinin değişimlerdeki aşırı hız olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Unat, içinde bulunduğumuz çağa damga vuran değişimler ve dönüm noktaları hakkında sahip olduğu derin bilgileri paylaştı.

‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine sadık kalmamıza borçluyuz. Cumhuriyet kurulduğu gün erkeklerimizin yüzde 5’i, kadınlarımızın ise yüzde 0,05’i okuryazardı. Bugün bölgemizde eğitim düzeyi en yüksek ortalamaya sahip ülkeyiz. Bilimi hayatta en gerçek yol gösterici olarak görme ilkesi, ilerletici ve geliştirici olmanın tek yoludur. En önemli görevimiz erkek kadın ayırt etmeden, halkın ülke kaderinde söz sahibi olması için demokrasi eğitimimizi sürdürmemizdir. Şunu asla unutmayalım; dijital dönemin demokrasisinde vazgeçilmez koşul yaşam boyu eğitimdir, her gün yeni bir bilgi edinmektir. Yeni ders yılınızı bu düşüncelerle açmak istedim” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 94 yıl önce büyük zorluklarla kurulduğunu belirten Prof. Dr. Unat, “Türkiye Cumhuriyeti, bundan 94 yıl önce tek vitesle değil kağnı arabası ile ayakkabıyla değil çarık ile kuruldu. Tüm zorluklara rağmen Milli Misak yolu ile çizilen ülke sınırlarını korumasını bildi. Etrafımızda büyük küçük birçok devlet çözüldü, parçalandı. Türkiye, etrafında yaşanan tüm çatışmalar ve 50 milyon insanın ölümüne neden olan İkinci Dünya Savaşı’nın dışında kalmayı bildi. Bunu, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 1-31 EKİM 2017

NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

KHAS’lılar 29 Ekim’de 6 Kilometre Yürüdü

Ü

niversitemiz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, akademik ve idari personeli için “Kadir Has Ailesi Cumhuriyet Yürüyüşü” düzenledi. Üniversitenin öğrenci kulüplerinden Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü işbirliğiyle düzenlenen yürüyüşte 6 kilometre yol kat edildi. Belgrad Ormanı’nda spor eğitmenleri eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, akademik ve idari kadro ile KHAS Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. 6 kilometre uzunluğundaki Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru’nda düzenlenen ‘Kadir Has Ailesi Cumhuriyet Yürüyüşü’nü bir saatte tamamlayan üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamamızı düzenlediğimiz yürüyüş ile gerçekleştirdik.

KHAS mensuplarıyla bu anlamlı günün coşkusunu birlikte yaşadık. Cumhuriyetimizin 94’üncü yıldönümünü aydınlık ve sağlıklı bir geleceğe ilham verecek şekilde sporla ve birlik beraberlik içinde kutladık. Herkese katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Güvenlik Konulu Türk-Yunan Genç Liderler Sempozyumu

U

luslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), 3. Türk-Yunan Genç Liderler Sempozyumu düzenleyecek. Güvenlik konulu Türk-Yunan Gençlik Sempozyumu (TYGS), 22-35 yaş aralığında olan 15 Türk ve 15 Yunan Uluslararası İlişkiler uzmanlarının (yüksek lisans öğrencileri, doktora adayları, genç akademisyenler ve uzmanlar) katılımı ve Türk-Yunan konuşmacıların ve eğitmenlerin katkıları ile 12-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Selanik menşeili “Navarino Network” Friedrich Naumann Stiftung Vakfı ve NATO Public Diplomacy Division desteği ile Selanik’te düzenlenecek. TYGLS bu yıl “Yeni Güvenlik Zorlukları”, “Genç Liderler Konuşuyor”, “NATO’nun Güncel Öncelikleri ve Zorlukları”, “NATO Çerçevesinden Türk-Yunan İlişkilerinin Geleceği” ve “Medyanın Rolü” gibi başlıkları kapsamakta. Bütün bu konular sonrasında uzman çalıştırıcılar tarafından yütütülecek olan ve sonunda katılımcıların birlikte proje planları geliştirecekleri “Birebir Atölye Çalışmaları”nda ayrıntılı olarak kullanılacak.

2 |

1-31 EKİM 2017 NEWSLETTER KHAS

Detaylı bilgi için: http://www.khas.edu.tr/cies


“Haliç Okumaları” etkinliğinin ilki gerçekleştirildi. Her ay edebiyat dünyasının önemli bir ismini okuyucuyla buluşturacak etkinlik dizisinin ilk konuğu, ünlü polisiye yazarı Ahmet Ümit oldu. Polisiye romanlarıyla geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Ahmet Ümit, edebiyat tutkunlarıyla Cibali Kampüsü’nde bir araya geldi. Etkinlik sadece öğrencilerine değil, tüm kitapseverlere açık olarak gerçekleştirildi.

[

“Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?”

[

“Haliç Okumaları” kapsamında üniversitemizin konuğu olan Ahmet Ümit, şu an yazmakta olduğu, adı henüz netlik kazanmayan ve Mart ayında okuyucuyla buluşacak romanından bir buçuk sayfalık bir bölüm okudu. “Her romanımın bir cümlesi var, şu sıralar yazım aşaması devam eden yeni romanımın cümlesi ise: Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?” açıklamasında bulunan Ahmet Ümit, yeni romanında insanın var olma meselesi gibi kadim duygulardan söz ettiğini belirtti. “Seri katil yazmayı hep istemiştim” diyen Ahmet Ümit, yeni kitabında Başkomiser Nevzat ve ekibinin bir seri katili yakalamaya çalışacağının bilgisini verdi. Roman, Mart ayında okuyucuyla buluşacak.

Haberler / Etkinlikler

KHAS “Haliç Okumaları” Etkinliğinin İlk Konuğu Ünlü Polisiye Yazarı Ahmet Ümit Oldu

Futbol Yazını: Taktikler ve Ötesi Konferansı

S

por Çalışmaları Merkezi ve İthaki Yayınları işbirliğiyle “Futbol Yazını: Taktikler ve Ötesi” konferansı düzenlendi. Konferansın konuk konuşmacısı The Guardian Gazetesi Spor Yazarı Jonathan Wilson, katılımcılara futbol taktiklerinin tarihi hakkında hem bilgilendirici, hem de dikkat çekici bir sunum yaptı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan KHAS Spor Çalışmaları Merkezi Müdürü Emir Güney, konferansın Türkiye futboluna ve futbol literatürüne katkı sağlaması açısından büyük önem taşıdığını belirtti. “Futbol Yazını: Taktikler ve Ötesi” konferansına çok sayıda futbolsever, futbol basını ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Kitapları Türkçeye çevrilen ve Türk futbolseverler tarafından takip edilen The Guardian Gazetesi Spor Yazarı Jonathan Wilson, “Futbol Taktikleri Tarihi: 1-2-7’den Tiki Taka’ya” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi ve Cumhuriyet Gazetesi Spor Yazarı Bağış Erten’in moderatörlüğünde konukların sorularına cevap verdi. Jonathan Wilson’ın Türkçe’ye çevrilmiş üç kitabı bulunuyor. 1-31 EKİM 2017 NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Bu Senin Hikayen, Onu Kaybetme

27

Ekim Dünya Görsel İşitsel Miras Günü dolayısıyla üniversitemizde 3 gün süren bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Türkiye’deki görsel-işitsel miras konusunun değerlendirildiği konferans ve film gösterimleri çerçevesinde özellikle gençler hedeflenerek farkındalık yaratmak amaçlandı. Türkiye Unesco Milli Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi, İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü ve İtalyan Kültür Merkezi işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle Türkiye’deki görsel – işitsel miras konusunu tartışmak, değerlendirmek ve çözüm önerilerinde bulunmak amacıyla Kadir Has Üniversitesi’nde uluslararası bir konferans ve film gösterimlerinden oluşan bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

[

Öğrenciler film gösterimlerine yoğun ilgi gösterdi

[

Etkinlik kapsamında 3 gün boyunca film ve belgesel gösterimleri gerçekleştirildi. Ömer Lütfi Akad’ın “Gelin” inden Halit Refiğ’in “Gurbet Kuşları”na, Memduh Ün’ün “Üç Arkadaş”ından Metin Erksan’ın “Yılanların Öcü”ne kadar birçok restore edilmiş Türk filmi izleyiciyle buluştu. Özellikle sektörün gelecekteki çalışanları olacak öğrenciler tarafından film gösterimlerine yoğun ilgi gösterildi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi Başkanı ve KHAS İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. G. Deniz Bayrakdar, “Ses ve video kayıtları, sinema filmleri, radyo ve televizyon programları ve kayıtları ile reklamlar kültürel mirasın bir parçası olan görsel – işitsel kültür mirasıdır. Bu nedenle UNESCO tarafından 27 Ekim Dünya Görsel – İşitsel Miras günü olarak kutlanması kararı alındı. Tüm toplumlar açısından görsel- işitsel ürünlerin korunması ve geleceğe aktarılması gereken bir bilgi ve kültür birikimi olarak farkındalığının sağlanması önem taşır. Her yıl tüm dünyada etkinliklerle farkındalık oluşturma amacı taşıyan Dünya Görsel İşitsel Miras Günü, “Bu Senin Hikayen, Onu Kaybetme” temel düsturuyla hareket etmekte ve özellikle gençleri hedefleyerek bir farkındalık oluşturma amacındadır” açıklamasında bulundu.

XI. İstanbul Bilişim Kongresi

Ü

niversitemizin Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi ile birlikte düzenlediği XI. İstanbul Bilişim Kongresi, “Veri Odaklı E-Dönüşümün Ayak Sesleri” teması ile Cibali Kampüsü’nde 6 Aralık 2017 tarihinde yapılacak. Kurumları değişime zorlayan ve hayatı kolaylaştıran teknolojiler sayesinde her yerde oluşan bilginin ve verinin e-Dönüşüm’e etkisi günümüzün önemli bir gerçeğidir. İş yaşamını ve bireyleri de yakından ilgilendiren bu değişimin olası sonuçları bu yıl tüm boyutlarıyla XI. İstanbul Bilişim Kongresi’nde ele alınacak. Kongre bu alanda dünyada yaşanan hızlı gelişmeler çerçevesinde e-Veri’nin Türkiye gündemine de ışık tutmayı hedefliyor.

4 |

1-31 EKİM 2017 NEWSLETTER KHAS

Detaylı bilgi için: istanbulbilisimkongresi.org.tr


Ü

niversitemizin bünyesine yer alan Galeri KHAS yeni döneme Sıtkı Kösemen’in sergisiyle giriş yaptı. Sıtkı Kösemen’in ‘Yitik Nesne Ardında’ isimli sergisi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde 1 Kasım günü ziyarete açıldı. Sergide 25’e yakın yeni eser sanatseverlerle buluştu.

Kösemen’in yapıtları modernlik sonrası bir dünyanın yıkıcı ama şiirsel, somut ama kırılgan, çok kalıcı ama uçucu görselliğini getiriyor” diyor. Sergi 1 Ocak 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Haberler / Etkinlikler

Galeri KHAS’da Yeni Dönem Sıtkı Kösemen’in Sergisiyle Başladı

‘Yitik Nesne Ardında’ sergisinin küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman sergide yer alan yapıtların izleyiciye yitik bir zaman sunduğunu belirterek, “Fransız romancı Proust modernliğin en önemli yazarlarından biridir. ‘Yitik Zaman Ardında’ isimli çok ciltli romanıyla bir romancılığın çabalarını ve etkisini çok aşan bir şekilde modernleşmeye katkıda bulunmuştur. Proust, muhteşem romanında ‘istençsiz hafıza’ kavramını geliştiriyordu. Bu bellek geçmişin özünü taşıyordu ve çoğu kez bize rağmen gerçekleşiyordu. Böylece zaman ve mekan bağlamında Proust yeni bir dünyanın kapısını aralıyordu. Zaman bize rağmen vardır; ama biz olmaksızın bizim zamanımızdan söz edilemezdi. Bu bellek geçmişin çağrışımlarla yaşanan büyük zamanını çoğu kez bize rağmen keşfediyordu. Sıtkı Kösemen’in bu sergide yer alan yapıtları da bize yitik bir zamanı sunuyor. Fakat bunu soyut zaman üstünden değil, o zamanın imleri üstünden hatırlatıyor. Kaybolmuş binalar, yıkılmış duvarlar, yitik ve yeniden bulunacak nesneler, okunmayan yazılar, dökülmüş boyalar, mekan izleri bize ortak bir belleğin kişisel planda nasıl okunacağını gösteriyor. Hepimize ait olan geçmiş bu yapıtlarda kişiselleşmekle kalmıyor bizi çağrışımlarla yaşanmış ama yitirilmiş bir zamana da çağırıyor. 1-31 EKİM 2017 NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Doç. Dr. Meltem Ş. Ucal’a İSO Enerji Verimliliği Ödülü

İ

ktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Meltem S. Ucal, “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği” başlıklı projesi ile İstanbul Sanayi Odasınca her yıl verilen İSO Enerji Verimliliği Ödülleri Özel Kategori Jüri Özel Ödülü 2016’yı aldı.

C

CESD-Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Kapsamında Yeni Araştırma Projesi

ESD-Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi kapsamında, MDBF Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kirkil’in koordinatörlüğünü yaptığı ve Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, Yrd. Doç. Dr. Emre Çelebi ve Doç. Dr. Ahmet Deniz Yücekaya’nın ise araştırmacı olarak görev aldığı proje, Horizon 2020 CSA (Coordination and support action) tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. “S-PARCS: Endüstriyel Parklardaki Sürdürülebilir Enerji İşbirliği ve Hizmetlerinin Yeni Modellerini Düşünmek ve Denemek” başlıklı proje kapsamında, endüstriyel parklardaki enerji maliyetlerini ve enerji tüketimini azaltmak ve aynı zamanda yerinde yenilenebilir enerji üretimini artırmak amaçlanmaktadır.

Mimarlık Bölümü Mezunu Rümeysa Üngördü’ye Mansiyon Ödülü

U

lusal ölçekte katılımla gerçekleşen İç Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Mekan 2017 Yarışması’nda Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü 2017 mezunu Rümeysa Üngördü katılan 64 proje arasında mansiyon ödülü kazandı.

6 |

1-31 EKİM 2017 NEWSLETTER KHAS


ristal Elma Festivali’nde İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğretim görevlisi, öğrenci ve mezunları toplam 33 ödül kazandı. Henüz ikinci sınıf öğrencisiyken A Awards’ta birincilik ödülüne layık görülen KHAS Reklamcılık Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Kaan Güler, ödül töreninden 1 Kristal ve 1 Gümüş Elma ile döndü. 2017 mezunu Senem Dalgıç ise 2 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 3 elma kazandı. Yine 2017 mezunlarından Can Özaydınlı 1 Kristal, 1 de Bronz Elma kazandı. İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Arda Erdik 4 Kristal, 9 Gümüş ve 13 Bronz olmak üzere toplamda 26 elma kazandı.

Türkiye - AB ortak projesi, Doç Dr. Meltem Ş. Ucal tarafından yürütülecek “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi” hibe programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Ulusal İklim Değişikliği Eylemlerinde Ticari Menfaat Sahiplerinin Kapasitesinin Geliştirilmesiyle Kamu Anlayışı Farkındalığının Arttırılması Projesi” 15.09.2017 – 15.07.2018 tarihleri arasında 10 ay süreyle Doç. Dr. Meltem Ş. UCAL’ın koordinatörlüğünde yürütülecektir.

Bizi Sosyal Medyadan da Takip Edin!

Haberler / Etkinlikler

K

Kristal Elma’ya KHAS Yine Damga Vurdu

KHAS etkinlik ve haberlerinden haberdar olmak için bizi Sosyal Medya adreslerinden de takip edebilirsiniz.

Projede amaç ekonomik faaliyetler sonucu ticari menfaat sahiplerinin ticari rekabet edebilirlikleri zarar görmeden, iklim değişikliği kapsamında ortaya çıkabilecek çevre üzerinde baskı oluşturabilecek negatif etkiler için farkındalık oluşturma faaliyetleri yürütmek ve baskının azaltılmasına yönelik çözüm önerileri ileri sürmektir.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Özge Ercan

34083 İstanbul

Fotoğraf : Ulaş Tosun

Tel

Tasarım : İlkhan Akın

E-mail : newsletter@khas.edu.tr

Yöneten : Birsu Şentürk

Web

: 212 533 65 32 : http://www.khas.edu.tr

1-31 EKİM 2017 NEWSLETTER KHAS | 7

Newsletter 86  
Newsletter 86  
Advertisement