Page 1

NEWSLETTER 1-30 Haziran 2017 / Sayı 83

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın: “Hayatın sadece iş yaşamından oluşmadığını unutmayın”

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE MEZUNİYET COŞKUSU Kadir Has Üniversitesi 2016-2017 öğretim yılında 949 mezun verdi. Mezun olan öğrenciler Volkswagen Arena’da gerçekleştirilen coşkulu bir törenle diplomalarını aldılar. Kadir Has Üniversitesi’nin mezuniyet törenine, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, öğretim üyeleri, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Öğrenciler, üniversite birincisi Zeynep Küçüksarı ile birlikte yemin ettikten sonra keplerini havaya attı.

K

adir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Bu mezuniyet töreninin ve 2017 mezunlarının üniversitemiz açısından ayrı bir anlamı var. Zira bu yıl, üniversitemizin kuruluşunun da 20’nci yılı. Yükseköğretim alanında 20 yıl elbette çok yeni bir başlangıca işaret ediyor. Fakat içtenlikle söyleyebilirim ki, Kadir Has Üniversitesi bu kısa zaman diliminde ciddi atılımlar yaparak, Türkiye yükseköğretim sisteminde seçkin bir konuma ulaşmıştır. Gerek eğitim kalitesi ve akademik yetkinliği, gerekse araştırma çalışmaları ve sosyalkültürel projeleri ile adından söz ettiren üniversitemizin geldiği nokta hepimizin gururudur” şeklinde konuştu. Mezun olacak öğrencilere hayata dair tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Aydın, “Elbette hepinizin başarılı birer iş hayatı olmasını arzu ediyoruz ve hatta bekliyoruz. Ama hayatın sadece meslek ve iş yaşamından oluşmadığını da unutmayın. Hayattaki öncelikleriniz arasında vatan, millet, aile ve insan kavramları mutlaka olsun. Unutmayın ki, sizlerin ortak akıl ve sorumlulukla bu ülkeyi geleceğe taşımak gibi önemli bir misyonu var. Bu çerçevede ülkemizin sorunlarına uzak kalmayın. Toplumsal konularla ilgili okumaya, düşünmeye ve tartışmaya devam edin; sorunlara çözüm üretecek çalışmalar içinde olmaya gayret gösterin.” ifadelerini kullandı.

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has: “Cumhuriyet, demokrasi ve laiklik gibi ülkemizin saygınlığını artıran değerlerin korunup ön plana çıkartılması için sizlere büyük görevler düşüyor” Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has mezun olan öğrencileri içtenlikle tebrik ettiğini belirterek, “Sizlerin tam donanımlı, ülkemizin aydınlık geleceği gençlerimiz olarak uğurluyoruz. Eminim ki iyi yetişmiş ve çalışkan bireyler olarak burada okurken edindiğiniz birikimlerinizi bundan sonraki yaşamınızda kazanımlar ile zenginleştireceksiniz.” şeklinde konuştu.

Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has: “Yeni hayatınızda, barıştan, eşitlikten, özgürlükten, insancıl değerlerden yana olacağınızdan kuşku duymuyorum” Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı’nın üniversitenin en büyük destekçisi olduğuna dikkat çekti. “Üniversite eğitimi tüm eğitim yaşamının en önemli dönemecidir. İnsanı hayata hazırlayan ana basamaktır. Sizler şimdi buradan mezun olarak o basamağı tırmandınız. Sizler üniversitede edindiğiniz tüm donanımınızı insanlığın yüceltmek için kullanmalısınız.” ifadelerini kullandı. 01-30 HAZİRAN 2017

NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker, Bilim Dünyasına Yön Veren 100 Türk’ten Biri Seçildi

T

urkishtime dergisinin “Bilime Yön Veren 100 Türk” araştırması tamamlandı. Doğal bilimler alanında bilim insanlarının mercek altına alındığı araştırmaya birbirinden değerli 100 önemli isim girdi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker de Bilim Dünyasına Yön Veren 100 Türk’ten biri olarak listede yer alıyor. Fizik alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Berker, istatistik mekanik ve faz geçişleri üzerine araştırmalar gerçekleştiriyor. Turkishtime’ın araştırması, bilim insanlarının yaptığı araştırmaların aldığı atıf sayısına göre yapıldı.

Merve Dizdar: Kadir Has Üniversitesi Bugünkü Başarımın Büyük Bir Parçası

Y

utmak’ oyunuyla 21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü üniversitemiz Film ve Drama Bölümü yüksek lisans mezunu Merve Dizdar kazandı. Aynı tiyatro oyunuyla 17. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, “Küçük Salon Kadın Oyuncu” ödülünün de sahibi olan Dizdar, “Kadir Has Üniversitesi hayalimdi, üzerimde çok emeği var” diyor.

M

ühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Berker’in ‘Arttırılmış Mekanik’ dersi Kadir Has Kampüsü’nde başladı. Derslerin sekiz, sınavların ise iki gün süreceği yoğun programlı ‘Arttırılmış Mekanik’ dersi lise öğrencilerine yönelik tasarlandı. 3 Temmuz’da başlayan dersler 14 Temmuz’da sona erecek. Dersler; vektörler, bir ve iki boyutta hareket, Newton’un hareket yasaları ve uygulamaları, Newton’un evrensel kütleçekimi yasası, iş ve enerji, enerjinin korunumu, basit harmonik hareket, momentum ve sistemlerin hareketi, katı cisimlerin statik dengesi, dönme, açısal momentum ve küresel simetrik potansiyelde hareket, basit kuantum mekanik ve özel görelilik kuramı konularını kapsıyor. Dersleri başarıyla tamamlayan öğrencilere program sonunda sertifika verilecek. Derste üstün başarı gösteren öğrencilere ise tavsiye mektubu yazılacak ve/veya proje görevi verilecek.

Prof. Dr. Nihat Berker’in Lise Öğrencilerine Yönelik Ücretsiz Dersleri Başladı

KHAS’tan Büyük Veride Üniversite-Sektör İşbirliği İçin Adım İNEO Teknoloji Transfer Ofisi’nin tüm paydaşlar nezdinde Büyük Veri ihtiyaçlarının karşılanacağı bir merkez ve şirketler için bir çözüm ortağı olma amacı taşıdığını belirten İNEO Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Aydın, “TÜBİTAK destekli İNEO Teknoloji Transfer Ofisi olarak sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Bugüne dek birçok girişimcilik etkinliği düzenledik. Ancak bugünkü toplantı bir ilk niteliği taşıyor. Son dönemde birçok sektörün en önemli gündem maddelerinden biri olan ‘Büyük Veri’ ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak istedik. Bu ilk toplantı Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti, ancak farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin davetlerine açığız. Bu toplantının sürdürülebilir olmasını arzu ediyoruz. Bugün burada B/S/H Ev Aletleri, Borusan Lojistik, Gantek Teknoloji, Kartaca Bilişim, Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri, Gelecekhane gibi şirketlerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda ciddi bir adım atmış oluyoruz” ifadelerini kullandı. 2 | 01-30 HAZİRAN 2017 NEWSLETTER KHAS


K

adir Has Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başlayan IEEE BlackSeaCom 2017’nin açılış konferansı 5G Summit İstanbul’a katılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “5G ile birlikte yaşam seviyesi de değişecek. Bu konuda öne çıkardığımız iki önemli alan ise otomotiv endüstrisi ile akıllı ev ve şehirler olacak” dedi. Üniversitenin Kadir Has Kampüsü’nde başlayan etkinliğin ilk gününde 5G konusunu masaya yatırıldı. İngiltere, Rusya, Almanya, Ukrayna’dan 5G konusunda çalışma yapan isimlerin, Türkiye’den ise (BTK), operatörler, ASELSAN gibi önemli temsilcilerin katılımcı olduğu 5G Summit İstanbul’da 5G üzerine yapılan çalışmalar ve araştırmalar paylaşıldı.

Haberler / Etkinlikler

IEEE Black Sea Com / 5G Summit İstanbul

ENSGEM 2017’e KHAS Evsahipliği Yapıyor

D

oğu Akdeniz’in enerji güvenliği ve jeopolitiği konusundaki konferansın ikincisi 16-18 Kasım 2017 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Üniversitemizin Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Araştırma ve Uygulama Merkezi (CESD) ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü işbirliği ile düzenlenen ENSGEM 2016, 5-7 Mayıs 2016’da ODTÜ’nün Kalkanlı Kampüsü’nde gerçekleşmişti. Çok sayıda yerli ve yabancı uzmanın katıldığı konferansta, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz keşifleri sonrasında ortaya çıkan yeni jeopolitik durum ve bölge ülkelerinin enerji güvenliğine ilişkin konular ayrıntılı biçimde ele alınmıştı. Detaylı bilgi için tıklayın: http://www.ensgem.com

İki Mezun Üç Kırmızı İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü 2012 mezunu Semih Türkmen, en yaratıcı 30 yaş altı 30 reklamcıdan biri. Basında En İyiler Kırmızı Ödüllerinde Nescafe için yaptığı ilanla “Basında Hızlı Tüketim Ürünü” kategorisinde Kırmızı kazandı. Yine 2012 Reklamcılık Bölümü mezunu Eray Çangır, daha önce kazandığı Kristal Elmalarıyla haber olmuştu. Bu yıl ise Clubsporium için yaptığı ilanla hem “En İyi İllüstrasyon” kategorisinde hem Kırmızı, hem de Kıpkırmızı ödüllerini kazandı.

01-30 HAZİRAN 2017 NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Jean Monnet Yaz Okulu Başladı

K

has Uluslararası İşbirlikleri ve Eğitim Ofisi 3-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında Avrupa Birliği Erasmus Programı desteği ile “Geniş Komşuluk Alanında AB ve Güvenlik” konulu Jean Monnet Yaz Okulu’nun ikincisini düzenliyor. Üniversitelerin Sosyal Bilimlerle ilgili bölümlerinden (Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Tarih, Ekonomi, İşletme, Hukuk) 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinin yanısıra yüksek lisans ve doktora öğrencileri programa katılabiliyor. Programa katılıp tamamlayan öğrenciler 5 ECTS kredisi ile ödüllendirilecek.

Siber Güvenlik Yaz Kampı Yapıldı

İ

şletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün girişimiyle 14-15-16 Haziran tarihlerinde Cibali Kampüsü’nde ‘Siber Güvenlik Yaz Kampı’ düzenlendi. Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen kamp için kontenjan 40 öğrenci olarak belirlendi. İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Öğretim Görevlisi Işıl Yenidoğan, lise çağında olmalarına rağmen gençlerin teknolojiye fazlasıyla meraklı ve yetenekli olduklarını belirterek, “Kendi güçlü siber güvenlik uzmanlarımızın yetişmesi ve yerli güvenlik çözümlerinin ArGe çalışmalarına hız verilmesi ülkemizin güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da gençlerimize güveniyoruz. Henüz lise çağında olmalarına rağmen teknoloji ile yoğrularak büyümüş bu meraklı ve yetenekli gençlerin tespit edilerek hayatlarına doğru yön verilmesi hem kendi gelecekleri, hem de ülkemizin geleceği açısından kritik önem taşıyor. Bu yüzden siber kahramanlarımızı aradık, onlara ulaşmak istedik. Kamp süresince bu gençleri hem dinleyip hem eğitirken, onların da kendilerini daha iyi tanıyıp yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamayı hedefledik” açıklamasında bulundu.

4 | 01-30 HAZİRAN 2017 NEWSLETTER KHAS


Khas Tanıtım Günleri tarihleri açıklandı. 10 – 26 Temmuz 2017 tarihlerinde Kadir Has ve Selimpaşa Kampüslerinde düzenlenecek tanıtım günlerine tüm üniversite adaylarını bekliyoruz. Üniversitemiz ile ilgili merak ettiklerinizi “Canlı Destek Hattı” üzerinden bize sorabilirsiniz. İnternet adresimiz: http://www.khas.edu.tr/

Lisansüstü Başvuru Dönemi Devam Ediyor Lisansüstü programları için başvurular 3 Temmuz - 29 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Lisansüstü programlar ve başvuru ile ilgili sorularınız için graduate.admissions@khas.edu.tr adresine yazabilirsiniz. Enstitüler ile ilgili detaylı bilgi için: http://www.khas.edu.tr/619/enstituler

Avusturya’nın Başkenti Viyana’da 24 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen ‘’7. VIENNA NIGHTROW 2017’’ yarışlarında Üniversitemiz 8+ (Sekiz Tek Dümencili) Kürek Ekibi yarışı ikinci sırada tamamladı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden farklı kategorilerde katılımın sağlandığı yarışlarda, Üniversiteler 8+ (Sekiz Tek Dümencili) kategorisinde on üniversite takımı yarıştı.

Haberler / Etkinlikler

KHAS Tanıtım Günleri Başlıyor

7. Vienna Nightrow 2017 Yarışları’nda

Avrupa İkincisi Olduk

350 metre mesafede düzenlenen sprint yarışında birinciliği 01:00,86 derecesiyle Dresden Teknik Üniversitesi (Almanya), ikinciliği 01:01,90 derecesiyle Kadir Has Üniversitesi ve üçüncülüğü 01:02,87 derecesiyle ev sahibi Viyana Üniversitesi (Avusturya) elde etti.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Özge Ercan

34083 İstanbul

Fotoğraf : Ulaş Tosun

Tel

Tasarım : İlkhan Akın

E-mail : newsletter@khas.edu.tr

Yöneten : Birsu Şentürk

Web

: 212 533 65 32 : http://www.khas.edu.tr

01-30 HAZİRAN 2017 NEWSLETTER KHAS | 5

Newsletter 83  
Newsletter 83  
Advertisement