Page 1

NEWSLETTER 1-31 Mayıs 2017 / Sayı 82

Liselere Yönelik Siber Güvenlik Yaz Kampı

İ

şletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün girişimiyle 14-15-16 Haziran tarihlerinde Cibali Kampüsü’nde ‘Siber Güvenlik Yaz Kampı’ düzenlenecek. Lise öğrencilerine yönelik düzenlenecek kamp için kontenjan 40 öğrenci olarak belirlendi. İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Öğretim Görevlisi Işıl Yenidoğan, lise çağında olmalarına rağmen gençlerin teknolojiye fazlasıyla meraklı ve yetenekli olduklarını belirterek, “Kendi güçlü siber güvenlik uzmanlarımızın yetişmesi ve yerli güvenlik çözümlerinin ArGe çalışmalarına hız verilmesi ülkemizin güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da gençlerimize güveniyoruz. Henüz lise çağında olmalarına rağmen teknoloji ile yoğrularak büyümüş bu meraklı ve yetenekli gençlerin tespit edilerek hayatlarına doğru yön verilmesi hem kendi gelecekleri, hem de ülkemizin geleceği açısından kritik önem taşıyor. Bu yüzden siber kahramanlarımızı arıyor, onlara ulaşmak istiyoruz. Kamp süresince bu gençleri hem dinleyip hem eğitirken, onların da kendilerini daha iyi tanıyıp yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu. Başvuru için: http://siberkamp.issatr.org Bilgi için: Kadir Has Üniversitesi Kurumsal İletişim Merkezi Tel: 0 212 533 6532/1222-1223-1224-1229

Festivalin ‘Has’ı HasFest’17

Çok Renkli Geçti

G

eleneksel hale gelen ‘Has Fest’ 4 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Öğrenciler tüm yılın yorgunluğunu Has Fest’te attı. Cibali Kampüsü, gün boyu renkli aktivitelere ev sahipliği yaptı. Has Fest’17 kapsamında düzenlenen Chefschool ile Sushi Atölyesi, Latin Dansları Topluluğu gösterisi, Halk Dansları Topluluğu gösterisi, Hasmun Bilgi Yarışması, Gaming Club, Salon Kürek Yarışı, Uçurtma Workshop’u, HasRiders motorsiklet sergisi ve Müzik Kulübü’nün akustik performansı yoğun ilgiyle izlendi. Yemek standları ve sokak oyunları festivale lezzet ve renk kattı.

Kinyas ve Kayra, Az, Daha gibi kitaplarıyla Türk okuyucusunun en sıkı takip ettiği yazarlardan biri olan Hakan Günday, Has Fest’17 etkinlikleri kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Tüm gün süren eğlenceli etkinlikler akşam da hız kesmeden devam etti. Deniz Tekin, Merlyn ve Jack in Black konserlerini izleme fırsatı bulan öğrenciler, Can Bonomo’nun 2 saatten fazla süren performansıyla unutulmaz dakikalar yaşadılar.

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Hukuk Fakültesi Öğrencileri Uluslararası Ceza Mahkemesi Farazi Dava Yarışması’ndaydı

H

ukuk Fakültesi öğrencileri Polat Yamaner, Merve Nur Kurt, Burak Emre Çetin, İbrahim Enes Altan ve Sinan Gürbüz ulusal elemelerde birçok üniversiteyi geride bırakarak Hollanda’nın Lahey şehrinde yapılan Uluslararası Ceza Mahkemesi Farazi Dava Yarışması’na katılmaya hak kazandı. Geçtiğimiz hafta ise, 14-19 Mayıs tarihleri arasında, 38’den fazla ülkeden katılımın sağlandığı Leiden Üniversitesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin her yıl ortak düzenlediği dava yarışmasına öğrencilerimiz katıldılar. Hem savunma makamlığı, hem iddia makamlığı, hem de mağdur vekilliği görevini yüksek başarıyla üstlenen öğrencilerimiz Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde çeyrek finale kadar geldiler.

K

Çocuk Hukuku ve Medya Sempozyumu

adir Has Üniversitesi, İstanbul Barosu ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği işbirliğinde Cibali Kampüsünde düzenlenen ‘Çocuk Hukuku ve Medya’ konulu sempozyumda çocuk hukuku ve medya ilişkisi konuları masaya yatırıldı. Tüm gün süren panele Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Süreyya Turan, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayar, Kocaeli Üniversitesi’nden Avukat Doktor Nuray Barlas, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emel Badur, Cumhuriyet Savcısı Dr. Cengiz Apaydın, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aşkın Yaşar Topuzoğlu, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Işıl Yenidoğan katıldı.

Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu

H

einrich Böll Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen sempozyumun destekçileri arasında; Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KAFSAD) ve Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi (KHAS SÇM) de yer aldı.

2 |

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS


‘Pozitif Disiplin’ Projesi

İ

letişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri, Case Studies dersi kapsamında yaklaşık iki ay süren ‘Pozitif Disiplin’ adlı projeyi gerçekleştirdi. Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği ile birlikte hayata geçirilen bu proje, sosyal medya ve üniversitelerde hedef kitleye ulaşarak onlara, çocukları doğru disiplin etme yöntemlerini açıkladı. Bahsi geçen proje, sosyal medya ve üniversiteler olmak üzere iki ayaktan oluşturuldu. Sosyal medya ayağını oluşturan Twitter, Instagram ve Facebook hesapları 25 Nisan itibariyle metin ve görsel içerikler paylaşarak hedef kitleye doğrudan ulaştılar. Ayrıca Türkiye genelinden seçilen yedi üniversite temsilcisinin destekleri sonucunda sosyal medya araçlarıyla totalde 861 kişiye ulaşıldı ve proje içeriği hakkında bilgi verildi. Projenin ikinci ayağını oluşturan üniversite etkinliğinde ise, İstanbul’da belirlenen iki üniversiteye sloganlar kullanılarak oklavalar asıldı. Projenin birincil hedef kitlesini oluşturan geleceğin ebeveynleri üniversite öğrencilerine yönelik olan bu ekinlik Kadir Has Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşti. ‘OKLAVAYI MUTFAĞINDA, TERLİĞİ AYAĞINDA KULLAN’ sloganıyla asılan oklavalar üniversite öğrencilerinin dikkatini çekerek farkındalık yaratmak amacıyla üniversitelerin girişlerine asıldılar.

Haberler / Etkinlikler

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğrencilerinden

Üniversite Adayları KHAS’ta İki Gün Geçirdi

L

ise öğrencilerinin Mesleki Eğilim ve Yönelimlerini belirlemelerine ışık tutmak, kariyerlerinde daha doğru kararlar alarak kendilerine uygun meslekleri seçmelerine yardımcı olmak amacıyla “ücretsiz” fakülte bilgilendirme dersleri düzenledik. Adayların kendilerine uygun olabilecek meslekleri yakından tanıyıp, bir dizi programı içeren “Üniversitede 2 Gün Geçirmek İster Misin” etkinliğinde lise öğrencileri aynı zamanda üniversite öğrencisi olmayı da deneyimlediler. Etkinlik boyunca farklı fakülte hocalarından eğitim alan öğrenciler, öğrenci kulüpleri ile bir araya gelerek kampüs havasını teneffüs edebildiler. 10-11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katıldığı etkinlikte öğrencilere katılım belgesi de verildi. Öğrenciler ilk gün kahvaltının ardından Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Öğrenci’nin ‘Kırarsan omlet yaparız: Bir mühendislik problemi ve çözümü üzerine’ başlıklı seminerine katıldılar. Ardından öğle yemeği ve kampus turunun olduğu ilk gün programında Rezan Has Müzesi de ziyaret edildi. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysun Altunkaş’ın ‘Türk Sinema ve Dizileri Gözüyle Türk Hukuku’ semineriyle ilk gün sona erdi. Etkinliğin ikinci günü kahvaltının ardından ‘Eyvah lider oldum: Sosyal Bilimler, Karar Alma ve Stratejik Müzakere’ konferansıyla devam etti.

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS

|3


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Reklamcılık Bölümü Öğrencilerimiz A Awards Junior’da Yine Ödülleri Topladı!

İ

A

çık Hava Reklamcıları Vakfı ARVAK’ın düzenlediği A Awards Yarışması’nın Junior Kategorisi’nde her sene olduğu gibi bu sene de KHAS rüzgarı esti. İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümü öğrencilerimiz Birincilik ve İkincilik Ödülleri ile Üniversiteler Ödülü’nün sahibi oldu. İkinci sınıf öğrencilerimiz Çağla Keskin ve Kaan Güler 7000 TL’lik 1.lik ödülünü alırken, yine 2. sınıf öğrencilerimiz Serkan Kavak, Uğur Uyar, İzzet Berker ve 1. sınıf öğrencimiz Aybüke Uysal’dan oluşan ekip 2.lik ödülü olan 5000 TL’yi kazandılar. Aynı ekip, finale kalan işlerin sosyal medya üzerinden üniversiteli öğrenciler tarafından oylandığı üniversiteler kategorisinde de 1. oldu. Üç aylık iki aşamalı çok yorucu bu maratonda yüze yakın işten önce finale kalan sonra 1.lik ve 2.lik ödülünü kucaklayan gençlerimiz daha final sunumlarını yaparken Jüri Başkanı Consept Ajans Kreatif Direktörü Kerem Özkut’dan staj teklifi aldılar.

Reklamcılık Bölümü Öğrencileri BRANDMARKER Reklam Kategorisinde Birinci Oldu

letişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümü öğrencileri BRANDMARKER Reklam Kategorisi birincisi oldu. Bir markanın pazarlama sürecini bütünüyle ele alarak ihtiyacı olan pazarlama ve reklam fikrini bulmayı hedefleyen yarışmanın ilk aşamasında 8 Pazarlama ve 8 Reklamcılık ekibi yaptıkları sunumlarla rakiplerinin ardından sıyrılarak ikinci aşamaya geçmeyi hak kazandı. Bu aşamada Bahçeşehir Üniversitesi’nden bir pazarlama ekibiyle eşleşen Reklamcılık Bölümü öğrencilerimiz Andaç Alp, Ece Ünal ve Gökşin Doğa Egesoy birlikte bütünleşik bir kampanya hazırlamak için dört günlük kampa girdiler. Dijital platformlara özel buldukları yaratıcı çözümleri marka stratejine uygun bir sunuma dönüştüren gençlerimiz sonunda Reklam kategorisinde en iyi yaratıcı kampanyanın sahibi oldular ve birincilik getirdiler. Türkiye’nin en saygın ve yaratıcı ajanslarından Medina&Turgul’da staj hakkı yanı sıra Kristal Elma bileti ve 500 TL’lik Trendyol hediye çeki kazandılar.

Doç. Dr. Murat Çetin’e Mansiyon Ödülü Sanat ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı, Doç. Dr. Murat Çetin ve içinde yer aldığı ekip, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması’nda 2. Mansiyon Ödülü’ne layık bulundu.

KHAS Eğitim Modelini Anlatmaya Devam Ediyoruz

Tanıtım ekibimiz TED Zonguldak Koleji ve Sakarya Educaturk Fuarı ile Kırklareli Eket Üniversiteler Fuarı’nda üniversite adaylarının sorularını cevapladı ve KHAS eğitim modelini anlattı. 4 |

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS


Haberler / Etkinlikler

“Antik Gelecek” Galeri KHAS’ta Sanatseverlerle Buluşuyor Galeri KHAS, küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Genco Gülan’ın ‘Antik Gelecek’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Gülan’ın sergisi 13 Temmuz’a kadar Galeri KHAS’ta ziyarete açık olacak.

Rezan Has Müzesi’ndeki Cevher ve Zanaat Sergisi Devam Ediyor

Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde sergisi Rezan Has Müzesi’nde devam ediyor.

Yeşil Bakış Kısa Film Yarışması Mansiyon Getirdi

KHAS MYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi öğrencileri İpek Girgin, Orhun Ergin ve Emir Fırat Çolak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Yeşil Bakış Kısa Film Yarışması’nda Mansiyon derecesiyle ödüllendirildi. “O Sana Anlatır” adlı film 4,5 dakika ve çevre konulu. Stopmotion animasyon tekniği ile üretilen film; insan eliyle zarar gören çevrenin nasıl yine insan katkısıyla temizlenebileceğini anlatıyor.

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS

|5


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Kürek Takımımızın Şampiyonluk Sevinci

Mezuniyet Balosu Bu Yıl Fransız Bahçeleri’nde!

KHAS Mezuniyet Balosu bu yıl 29 Haziran’da Fransız Bahçeleri’nde düzenleniyor. Detaylı bilgi için: ogrencikonseyi@khas.edu.tr 0506 831 51 39

6 |

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS

KHAS Kürek Takımı, 13 - 14 Mayıs 2017 tarihlerinde Sapanca’da Türkiye Kürek Federasyonu tarafından düzenlenen Büyükler Türkiye Şampiyonası Yarışları’nda, Akademik Erkek 2- (İKİ TEK DÜMENCİSİZ), 4- (DÖRT TEK DÜMENCİSİZ) ve 8+ (SEKİZ TEK DÜMENCİLİ) kategorilerinde birinci, 2x (İKİ ÇİFTE) ve 1x (TEK ÇİFTE) kategorilerinde üçüncü olarak, kupa sıralamasında birinci ve Türkiye Şampiyonu oldu. Akademik Kadın 4x(DÖRT ÇİFTE) üçüncü, 2x (İKİ ÇİFTE) ikinci olarak kupa sıralamasında ise Türkiye ikincisi oldu.

KHAS Mezuniyet Töreni Volkswagen Arena’da

KHAS 2016-2017 Mezuniyet Töreni 1 Temmuz’da Volkswagen Arena’da düzenlenecektir. Detaylar ve mezuniyet töreni süreci için: https://goo.gl/ptrXAE


Bizi Sosyal Medyadan da Takip Edin! KHAS etkinlik ve haberlerinden haberdar olmak için bizi Sosyal Medya adreslerinden de takip edebilirsiniz.

Haberler / Etkinlikler

KHAS Tiyatro Bölümü Prova Zamanı

KHAS Tiyatro Bölümü öğrencileri için prova zamanı! KHAS’ta sürprizlere her an hazır olun!

Celal Kılıç’ı Sevgi ve Saygıyla Anıyoruz

Ü

niversitemize uzun yıllar emek vermiş Rektör Danışmanı kıymetli Celal Kılıç hayatını kaybetti. Kılıç’ı saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Özge Ercan

34083 İstanbul

Fotoğraf : Ulaş Tosun

Tel

Tasarım : İlkhan Akın

E-mail : newsletter@khas.edu.tr

Yöneten : Birsu Şentürk

Web

: 212 533 65 32 : http://www.khas.edu.tr

01-31 MAYIS 2017

NEWSLETTER KHAS

|7

Newsletter 82  
Newsletter 82  
Advertisement