Page 1

NEWSLETTER 1-28 Şubat 2017 / Sayı 79

Ustaların Gözünden Kapalıçarşı

S

ergide eserleri yer alan ustalardan Haçadur Kelleci namı diğer Haçik Usta, 43 yıldır Kapalıçarşı’da olduğunu ancak ardında bıraktığı 43 yılın kendisi için 43 saniye kadar çabuk geçtiğini ifade etti ve ekledi: “Mücevher sektörünün bedeli ve değeri vardır. Ancak bizim için geçerli olan tek bedeli o mücevherin sanatsal görünümü, kişiyle özdeşleşmesi ve kişiyi mutlu etmesidir. Mutlu etmeyen bir mücevherin bizim için anlamı yoktur.

Rezan Has Müzesi - “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde” Sergisi Açıldı KAPALIÇARŞI’NIN kuyumculuk tarihini sanatseverlerle buluşturan “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde” sergisi Rezan Has Müzesi’nde açıldı. Sergide yer alan birbirinden değerli eserleri yakından inceleyen sanatseverler, İstanbul kuyumculuğunun yaşayan son nesil ustalarıyla da sohbet etme fırsatı buldu. TÜBİTAK SOBAG tarafından desteklenen ve Sanat Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe Coşkun Orlandi tarafından 2013-2015 yılları arasında gerçekleştirilen “Yaratıcı Ekonomi Kaynağı Olarak Somut Olmayan Kültür Varlığı Kapsamında Zanaat-Tasarım İnovasyon İlişkileri: Kapalıçarşı’nın Yaşayan İnsan Hazineleri” başlıklı bilimsel araştırmanın izleri üzerine kurgulanan sergi, 30 Nisan 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Detay için Tıklayınız.

Çocukluğundan bu yana Kapalıçarşı’da çalışan Partam Derderyan ise 51 yıldır bu işi yapıyor. “Dünyaya bir daha gelecek olsam yine aynı mesleği yapmak isterdim” diyen Darderyan, mesleğini çok sevdiğini ve yaptığı işi beğendiği zaman dünyanın en mutlu insanı olduğunu dile getirdi. Kapalıçarşı’nın çeşitli yerlerinde çalışan ve meslekte 46 yılını dolduran Surmak Susmak, “Kapalıçarşı sadece ürünler ortaya çıkarılan bir yer değil. Burası aynı zamanda bir insan yetiştirme, ilim ve irfan merkezi.” diye konuştu.

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Khas Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması Sonuçları Açıklandı Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (CESD) gerçekleştirdiği “Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması”nın sonuçları açıkladı. Araştırma, Merkez Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger ile Doç. Dr. Meltem Ucal, Doç. Dr. Çiğdem Kentmen, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kirkil ve Yrd. Doç. Dr. Emre Çelebi tarafından yürütüldü. “Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması”, 12-27 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye nüfusunun genel temsiliyetine sahip 16 kent merkezinde ikamet eden, 18 yaş ve üzeri bin 204 kişi ile yüz yüze olarak enerji tüketimine ilişkin soruları içeren anket ile gerçekleştirildi. Araştırma İçin Tıklayınız.

Büyük Kulüp Seminerleri Devam Ediyor

Prof. Dr. Mustafa Dural’ı Anma Sempozyumu Düzenlendi

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi’nin gelişimine büyük emek sarfetmiş Prof. Dr. Mustafa Dural’ı ölümünün birinci yılında 22-23 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen “Prof. Dr. Mustafa Dural’ı Anma Sempozyumu” ile andık.

Khas Büyük Kulüp Seminerleri’nde, Prof. Dr. Kemal Yelekçi “Aşkın Kimyası” başlıklı bir seminer verdi.

Türk Elitlerinin Türkiye Dış Politikası ve Türk-Yunan İlişkileri Algıları Araştırması’nın Sonuçları Açıklandı

K

adir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) tarafından gerçekleştirilen, “Türk Elitlerinin Türkiye Dış Politikası ve Türk-Yunan İlişkileri Algıları Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin gerçekleştirdiği araştırma, Merkezin Direktörü ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dimitrios Triantaphyllou öncülüğünde ve Dr. Cihan Dizdaroğlu’nun katkılarıyla tamamlandı.

2 |

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS


Khas’ta İki Gün programı dahilinde; - Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Nihat Berker ve Yrd. Doç. Dr. Selçuk Öğrenci - İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Ahmet Kasım Han - İletişim Fakültesi’nden Can Yücel Metin ve İsmail Hakkı Polat - Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ayhan Enşici ve Öğr. Gör. Ali Onat Türker - Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aysun Altunkaş ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayar - Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Yörük ve Dr. Feridun Yalvaç sunum ve etkinliklerini gerçekleştirdi. Ayrıca öğrenci adayları Latin Dansları Workshop ve Khas Dağcılık Klubü İp ile İniş aktivitelerine katıldı. Katılımcılara program sonunda sertifika verildi.

K

Haberler / Etkinlikler

Lise Öğrencilerine Yönelik ‘Khas’ta İki Gün’ Programı Gerçekleşti

Prof. Dr. Nihat Berker’den Lise Öğrencilerine Yönelik Ücretsiz Ders

adir Has Üniversitesi lise öğrencilerine yönelik yoğun programlı ücretsiz ders uygulaması başlatıyor. Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nihat Berker’in ‘Arttırılmış Mekanik’ dersini başarıyla tamamlayan öğrencilere program sonunda sertifika verilecek. Derste üstün başarı gösteren öğrencilere ise tavsiye mektubu yazılacak ve/veya proje görevi verilecek. 3 ila 14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek derse başvuru yapmak için: http://www.nihatberker.net/arttirilmis-mekanik/basvuru

Selimpaşa Kampüsü Mesleki Yönelim Semineri Kapsamında Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, Öğrencilerle Bir Araya Geldi

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS

|3


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

28. Genç İletişimciler Yarışması’nda Kadir Has Üniversitesi’ne 3 Ödül

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 28.’si düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’ne bu yıl üniversitemiz evsahipliği yaptı. Her yıl yazılı, görsel, işitsel, reklam, halkla ilişkiler ve internet yayıncılığı dallarında düzenlenen yarışmaya, bu yıl 37 üniversitenin iletişim fakültelerinden bin 295 öğrenci 772 çalışmayla katıldı. 118 projenin ödüle layık görüldüğü gecede, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğrencilerinden Sena Yeniçeri, Reklam Film Senaryosu kategorisinde 1. olurken; yine aynı kategoride Buğra Yağız Kıraç ve Can Akalın 2. oldu. İnternet Reklamı kategorisinde ise Reklamcılık Bölümü mezunu Erkan Batuk 3. oldu.

Khas İletişim Fakültesi’nin Düzenlediği ‘Gençlerde Obeziteyle Mücadele’ Slogan Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti Türkiye’nin dört bir yanından yüzden fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleşen yarışmanın ödül töreni Kadir Has Kampüsü’nde yapıldı. Yarışmaya başvuran öğrenciler, öğretmenleri ve ailelerinin katıldığı tören, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Sevda Alankuş, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlisi Sarphan Uzunoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Yarışmada birinciliği “Obezite sosyal parmaklıktır, kilolarının esiri olma!” sloganıyla Ezgi Yılmazbaş, ikinciliği “Sağlığına özen, obeziteye kırmızı kart göster” sloganıyla Aslıhan Şen, üçüncülüğü ise “Bu kadar güzel yaşamak varken; hayatı ağırdan alma!” sloganıyla Melisa Yıldırım aldı. Yarışmada ayrıca, Hakan Altunel “Abur cubur, olacağı budur!” sloganıyla, Nilsu Ertem de “Abur cubur, sonucu budur!” sloganıyla mansiyon ödülü kazandı.

Khas Mimarlık Kulübü Açıldı 28.Genç İletişimciler Ödül Töreni öncesi Şirin Payzın’ın moderatörlüğünde, Hürriyet Gazetesi’nden Kanat Atkaya, Posta Gazetesi’nden Mehmet Coşkundeniz ve Hepsiburada’dan Emre Ekmekçi’nin katılımıyla ‘Dijital Dönüşüm ve İletişim’ paneli düzenlendi. Panelde medyanın geleceği, dijitalleşmenin medyayı nasıl etkilediği ve geleneksel gazeteciliğin etkisini yitirip yitirmediği konuşuldu.

4 |

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS


Fatih Belediyesi Fatih Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi Programı (YEPGEM)’in proje ortakları arasında yer alan Kadir Has Üniversitesi’nde geliştirilecek projeler belli oldu. Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yer alan FabLab İstanbul’u ziyaret eden YEPGEM Koordinatörü Muti Rumelli “Fatih Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi başvuru çağrısına yapılan başvurular değerlendirilerek, başarılı proje sahipleri Fatih Belediyesi’ne davet edilip, süreç hakkında detaylı olarak bilgilendirildi. ARGE inovasyon programı kapsamında 30, girişimcilik programı kapsamında 15 proje YEPGEM’e dahil edildi. Çeşitli alanlarda yapılan başvurularla birlikte Kadir Has Üniversitesi Fablab desteği alınarak 5 projenin geliştirilmesi planlanıyor” dedi.

Haberler / Etkinlikler

YEPGEM’in 5 Projesi KHAS’ta Fablab İstanbul’da Geliştirilecek

KHAS INEO Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Doç. Dr. Mehmet Aydın, YEPGEM’le olan işbirliğine çok önem verdiklerini belirtip, projelerin geliştirilmesi için mentorluk hizmeti vereceklerini ifade etti. Kadir Has Üniversitesi’nin YEPGEM’in proje ortaklarından biri olmasını sağlamış olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Taner Arsan, “Fablab desteği almaya hak kazanan projelerin Fablab İstanbul bünyesinde yer alan, hızlı prototiplemeye imkan sağlayan 3 Boyutlu yazıcı, giyilebilir teknolojilerin uygulanmasını sağlayan profesyonel dikiş makinası ve farklı tipte malzemeleri işleme yeteneği olan CNC tezgahlardan yararlanarak geliştirilip çok daha başarılı sonuçlar elde edilebileceğini umuyorum” dedi.

İsveç Film Günleri başladı

İsveç Film Günleri, SineHas Kulübü ve İsveç Başkonsolosluğu işbirliği ile 27 Şubat’ta Kadir Has Üniversite’sinde başladı.

Khas Hukuk Fakültesi III. Kariyer Günleri Yapıldı

Khas Hukuk Fakültesi, 20-21 Şubat 2017 tarihlerinde Hukuk Fakültesi Kariyer Günleri Etkinliği’nin üçüncüsüne evsahipliği yaptı. Seçkin hukuk bürolarının, kurumların ve STK’lerin katıldığı etkinlikte bu yıl ilk kez öğrenciler de aktif olarak görev aldı. Hukuk Fakültesi Kariyer Günleri aracılığıyla öğrenciler, hem avukatlık mesleğine ilişkin fikir sahibi oldu, hem de ileride yapacakları mesleki staj imkanını yakaladılar.

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS

|5


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Khas Basketbol Takımı Ünilig 2. Tur İlk Maçında Acıbadem Üniversitesi’ni 59-57 yendi

Khas Bayan Voleybol Takımı Koç Üniversitesi’ni hazırlık maçında 2-1 yendi

Tek Pota Basketbol Turnuvası

Tek Pota Basketbol Turnuvası, 21-22-23 Şubat’ta Khas Spor Salonu’nda gerçekleşti. Tek Pota Basketbol Turnuvası sonuçları: 1.NCAA All Stars 2.Adamın Gücü 3.Los Bandelos 4.Seniors

Khas Gaming Club Açıldı

SineHas Kulübü Oscar Ödülleri’ni Üniversite’de İzledi Kadir Has’lı oyun severleri buluşturmayı amaçlayan Khas Gaming Club, 14 Şubat’ta standını kurarak ilk üyeleri ile buluştu. Kulüp, kutu, kart, masaüstü oyunlarından bilgisayar oyunlarına geniş bir yelpazede oyunsever tüm Khas’lıları bekliyor.

2017 Oscar ödüllerinde yanlış anons skandalı yaşandı. La La Land filmi 6 dalda Oscar kazanırken, En İyi Film ödülünün sahibi ‘Moonlight’ oldu. SineHas Kulübü ödül törenini Üniversite’de izledi.

6 |

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS


KHAS etkinlik ve haberlerinden haberdar olmak için bizi Sosyal Medya adreslerinden de takip edebilirsiniz.

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri, Serdar Biliş’in yönetiminde hazırladıkları ‘LunaPark’ adlı oyunla seyircileri taşradaki bir AVM açılışına, esasen insanlığın bugünkü hallerine davet ediyor. Rezervasyon: 0538 932 5154

Haberler / Etkinlikler

Bizi Sosyal Medyadan da Takip Edin!

Khas Tiyatro Bölümünden LunaPark Oyunu Sahne Khas’ta Devam Ediyor

Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’dan ‘Sınava Hazırlanma Sürecinde Kaygı ve Motivasyon’ Semineri Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, Kadir Has Kampüsünde lise öğrencilerinin katılımı ile ‘Sınava Hazırlanma Sürecinde Kaygı ve Motivasyon’ semineri verdi.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Özge Ercan

34083 İstanbul

Fotoğraf : Ulaş Tosun

Tel

Tasarım : İlkhan Akın

E-mail : newsletter@khas.edu.tr

Yöneten : Birsu Şentürk

Web

: 212 533 65 32 : http://www.khas.edu.tr

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS

|7

Newsletter Khas 79  
Newsletter Khas 79  
Advertisement