Page 1

01-15 Ocak - Sayı 4

Gazeteciler Günü’ne Ev Sahibi İdik

Khas Bayan Voleybol Takımı Şampiyon Oldu!

G

azeteciler Günü Etkinlikleri çerçevesinde Ali Saydam’ın yönetiminde, tüketicilerin artık üretici de olduğu, yeni medyanın hızla geliştiği çağımızda, gazetecilik mesleğinin nasıl Gazeteciler Günü şekillenmekte Etkinliği’nin açılış konuşmasını Khas Rektör olduğunun tartışılacağı Yardımcısı Prof. Dr. Hasan etkinliğine Bülent Kahraman yaptı. Kadir Has Üniversitesi evsahipliği yaptı. Ali Saydam’ın moderatörlüğündeki etkinliğin konuşmacıları; Ahmet Hakan, Cengiz Semercioğlu, Elif Dağdeviren ve Bekir Ağırdır. Etkinlik, 11 Ocak tarihinde yapıldı.

“Gazeteciler Günü” etkinliğinde Ali Saydam, Ahmet Hakan, Cengiz Semercioğlu ve Bekir Ağırdır biraraya geldi

Bahar Dönemi Salı Seminerleri Dizisi Başlıyor

Coşkun’un Sandalye Sevinci

Ü

niversitelerarası 2. Lig Voleybol Şampiyonası geçtiğimiz 6 Ocak’ta oynanan final maçlarıyla son buldu. Khas Bayan Voleybol Takımı, şampiyonluk maçında İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni 3-0 yenerek turnuvanın Şampiyon Takımı oldu ve Birinci Lig’e çıkmaya hak kazandı. Dereceye Giren Takımlar ise şöyle: • Birinci: Kadir Has Üniversitesi • İkinci: İstanbul Ticaret Üniversitesi

• Üçüncü: Koç Üniversitesi, • Dördüncü: Sabancı Üniversitesi

Yöneten: Dr. Ayten Görgün Smith İçerik - Tasarım: Birsen Duyar

İlk dönem yoğun ilgi gören Salı Seminerleri Serisi, Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) olarak; Üniversite’de sosyal bilimlerin gelişimine ve akademik bilgi ve görüş alışverişine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmektedir.

D

evlet, Demokrasi ve Dönüşüm teması çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nermin AbadanUnat’ın anlatacağı ‘50 Yıllık Avrupa Göçünün Getirdiği Toplumsal Değişimler’ başlıklı seminer 7 Şubat’ta başlıyor. Güz döneminde yoğun

ilgi gören Salı Seminerleri Serisi, Khas Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) tarafından düzenleniyor. Amacı sosyal bilimlerin gelişimine ve akademik bilgi ve görüş alışverişine katkıda bulunmak olan seminerler yıl boyunca devam edecek. Bu yılki seminerler teması; Türkiye ve çevresinde yaşanan siyasal ve sosyal dönüşümler ışığında, günümüz gündeminden esinlenerek ‘Devlet, Demokrasi ve Dönüşüm’ olarak belirlendi.

B

üyükçekmece Belediyesi; Khas Kurumsal Sosyal sorumluluk projesinin Yerel Yönetim işbirliği içerisinde, ‘Engelleri Hep Beraber Kaldıralım’ kampanyası ile bir engelinin daha yüzü güldü. Tepecik Rüzgarlı Tepe’de oturan 17 yaşındaki engelli Coşkun Yıldız’a akülü tekerlekli sandalyesi evini ziyaret eden üniversiteden hocalar, öğrenciler eşliğinde Belediye Başkanı Yardımcısı Reşit Oral tarafından verildi.

01-15 OCAK 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


11

Gazeteciler Günü Kutlaması İçerik Sağlayıcılarla Tüketiciler Arasındaki İletişim Sorunlarını Çözme Paneli 16:00 / 21:00 - D Blok Büyük Salon

ocak

14 16

ocak

Dear Luci Tiyatro Gösterimi 14:30 / 22:00

13

ocak

ocak ocak

3 4

Sinema Kulübü Sinema Günleri 17:30 / 20:30 D Blok Sinema A

ocak

Haberler / Etkinlikler

01 - 15 Ocak

K

2 | 01-15 OCAK 2012 | NEWSLETTER KHAS

İstanbul Hakkında Workshop 16:00 / 20:00 - Fener

Nf Derneği Hasta Yakınları İçin Eğitim 09:00 17:00 D Blok Sinema B

Şerife Baldöktü Kız Tek. Ve Mes. Lisesi Resim Atölyesi 10:30 / 16:30 Selimpaşa İskenderun İçel Anadolu LisesiÜniversite ve Meslek Tanıtımı 11:00/12:30 Cibali

Moda Tasarım Kursu

Aret Vartanyan Kadir Has’ta

işisel gelişim uzmanı Aret Vartanyan, kendini ve hayatı yeniden keşfetmek isteyenlerle Kadir Has Üniversitesi Yaşam Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Kişisel Dönüşüm Akademisi’nde bir araya gelecek. 10 hafta boyunca cumartesi günleri saat 10:00-16:00 arasında düzenlencek eğitim programının ilki 4 Şubat’ta başlayacak. Katılımcılar bu sayede yaşam boyu fikirlerini, çalışmalarını ve düşüncelerini paylaşacakları bir sosyal ağın parçası da olacak.

etkinlik takvimi

E

smod, temel moda tasarımı eğitimi sertifika programları için Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’yle bir araya geldi. Hayallerini gerçekleştirmek, moda tasarımcısı olmak isteyen herkes için eğitmler bahar döneminde de devam edecek. Moda tasarımında ünlü tasarımcıların verecegi eğitimler 13 hafta sürecek.


K

has Pusula Akademisi ve Mithat Bereket’in hazırladığı, Pusula Haber Programı’nda bu hafta, özellikle Almanya’da yaşayan, Alman toplumuna entegre olmuş üçüncü kuşak Türkler’in ve tüm yabancıların karşı karşıya olduğu en büyük tehlike; Neo-

Nazi’ler ekrana geldi. Eski bir Neo-Nazi’nin Pusula’ya özel olarak yaptığı itirafların da yayınlandığı programda, ırkçı saldırılar ve cinayetlerin perde arkası tüm yönleriyle incelendi. (Pusula, 11 Ocak 2012 çarşamba gecesi 00:15’te, TRT 1’de idi).

Değişmeyen tek şey değişimdir

Kağıdın iki yüzünü de kullanın, 400 kere çıkış alın!

Ü

niversitenin geçen dönem başlattığı çağdaş yaşamın temel unsurları arasında yer alan tabiatı koruma ve geri dönüşümü destekleme kampanyasına bir yenisini daha eklendi. ‘a(r)tık geri dönüştür’ projesi kağıdın iki yüzünü kullanma bilinciyle daha az kağıtla daha çok işler yapmak amacıyla ‘tabiatı koruma’ çalışmaları desteklenmiştir.

Haberler / Etkinlikler

Neo-Nazi’leri Gösterdi

K

adir Has Üniversitesi Kütüphanesi,yeni adıyla Bilgi Merkezi “Değişmeyen tek şey değişimdir” düşüncesiyle yenilenen Kadir Has Üniversitesi Kütüphanesi, yeniadıyla ‘Bilgi Merkezi’ genişleyen alanı, her geçen gün büyüyen ve güncellenen elektronik veri tabanıyla bilgiye istediğiniz her an ulaşabilin diye 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

Benim İstanbulum Sergisi

T

asarım Yüksek Lisans Programı öğrencileri ‘Disiplinlerarası Stüdyo’ dersi güz döneminde kendi gözlemleriyle İstanbulu anlatıllar ve bu çalışmalarını ‘My İStanbul’ (Benim İstanbulum) adıyla sergilediler. Güzel Sanatlar Fakültesi zemin kattaki sergi 4 Ocak’ta ziyarete açıldı.

Yılın gençlik dizisi

S

how TV ekranlarında başlayan gençlik dizisi M.U.C.K. Cibali Kampüsü’nde çekiliyor. Azra Akın (müzik öğretmeni), Haluk Piyes (drama hocası), Bedük, Murat Serezli ve Hale Caneroğlu’nun baş rollerini paylaştığı dizinin kadrosu her biri birer yıldız olacak genç yeteneklerden oluşuyor. Yapımcılığını Plato Film’in üstlendiği dizinin yönetmeni ise henüz 25 yaşında olan ve Kadir Has Üniversitesi Reklamcılık Bölümü mezunlarından Can Sarcan.

01-15 OCAK 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Khas TV demeçleri Khas Sahne’de bir ‘Ara’ oyun oynandı

. 24’te Türkiye’nin gündemi

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kanal 24’de, ‘Günün Manşeti’ Programı’nda Türkiye’nin gündemini değerlendirdi.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Sarıkartal’ın yönettiği, Kaan Urgancıoğlu, Roza Erdem ve Serdar Orçin’in oynadığı ‘Ara’, üniversitenin ‘Sahne’sinde tiyatroseverlerle buluştu.

.NTV’ de Suriye’deki gelişmeler

Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlilerinden Dr. Ahmet K. Han, NTV’deki ‘Ahmet Arpat ile Gece Bülteni’nde Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

.TRT Radyo’da Enerji konusu Khas Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ediger, TRT Radyo’da ‘Strateji-Küresel Satranç’ programının Orta Asya’daki Enerji Gelişmeleri ve Geleceği konulu bölümüne konuk yorumcu olarak katıldı.

.TRT Türk’te Suriye ve İran

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Aybar,’da TRT TURK kanalında Serdar Akdoğan’ın sunduğu ‘Bugün’ programında Suriye ve İran’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Khas Hazırlık Okulu Dear Lucy’i Sahneye Koydu! Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerinin İngilizce dilinde sahneye koydukları ‘Dear Lucy’ oyunu tiyartoseverlerden tam not aldı.

4 | 01-15 OCAK 2012 | NEWSLETTER KHAS

4. Sayı - Newsletter Khas  
4. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement