Page 1

15-31 Aralık - sayı 3

Kadir Has Üniversitesi’nde

Rektör-Öğrenci Buluşması Aralık’ın 12’sinde Cibali, 13’ünde Selimpaşa Kampüsü’nde Yapıldı

‘Üniversite, Türkiye, Dünya’ Tartışıldı

Kadir Has Üniversitesi’nin açılış töreninde tanınmış üniversitelerin profesör ve rektörleri ‘Dünya-TürkiyeÜniversite’ konulu panelde bir araya geldiler.

A

ralık’ın 12’sinde Cibali, 13’ünde Selimpaşa Kampüsü’nde yapılan Rektör-Öğrenci buluşmasına bu yıl da katılım yoğundu. 2011-2012 Cibali ve Selimpaşa Kampüsleri Rektör-Öğrenci Buluşması’nda Rektör, öğrencilerin çıkardığı Cibali Postası’ndan memnunluk duyduğunu ifade etti.

Yöneten: Dr. Ayten Görgün Smith İçerik - Tasarım: Birsen Duyar

P

anele profösörler Nusret Aras, Üstün Ergüder, Tosun Terzioğlu ve Aydın Uğur konuşmacı olarak katıldı ve Türkiye ve dünya üniversitelerinin eğitim sistemi ve sahip olduğu olanaklar tartışıldı. Rektörler, öğretim üyeleri, hukukçular, gazeteciler ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katıldığı açılış töreninde konuşan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, dünyanın önde gelen üniversiteleriyle sağladığı işbirliklerinin Kadir Has Üniversite’sine daha da güç verdiğini söyleyerek “Geçtiğimiz yıldan bu yana Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile yurtdışından üniversitemize gelen öğrenci sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmiştir” dedi. TÜRK ÜNİVERSİTELERİNE 1,5 PUAN Açılış konuşmaları ve beratların verilmesinin ardından panelin moderatörlüğünü üstlenen gazeteci-yazar Taha Akyol, ilk sözü Prof.

Dr. Nusret Aras’a verdi. Devlet üniversitelerindeki aksaklık ve bütçe açıklarına dikkat çeken Aras, “Amerikan üniversiteleri bugün dünyanın en önde gelen üniversiteleri. Bazen ilk 10’u bazen de ilk 8”i oluşturuyor bu üniversiteler. Ancak imkanlarımız göz önüne alındığında aradaki fark bu kadar açık” dedi. Prof. Dr. Üstün Ergüder ise 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör olduğu sırada yapılan bir araştırmayı hatırlatarak, mühendislik bölümü mezunlarının sadece yüzde 12’sinin mühendislik yaptığını, geri kalanının ise yönetici veya iş sahibi olduğunu söyledi. Ergüder, “Ben şimdi ‘Acaba doğru mu eğitim veriyoruz?’ diye kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum’ dedi. Prof. Dr. Tosun Terzioğlu ise “Dünyadaki trend üniversite öğretimine olan talebin giderek arttığıdır. Türkiye’de de bu böyle, o yüzden yeni üniversitelerin açılması çok doğal ve gerekli. Ancak özerk olduğunuzda herkese çok daha fazla hesap vermek zorundasınız” diye konuştu.

Üniversiteyi tutuculuk ve yeniciliğin harmanlandığı bir yaratığa benzeten Prof. Dr. Aydın Uğur ise üniversitenin ilk görevinin çocuklara fikirlerini yalın ve açıklıkla ifade edebilmeyi öğretmek olduğunu belirtti. EN BAŞARILILAR AÇIKLANDI Kadir Has Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mary Louise O’neil’a 2010-2011 yılının Eğitim Ödülü verildi. Geleceğin genç bilim adamlığına layık görülen Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Erküçük başarılarıyla 2010-2011 yılının Teşvik Ödülü sahibi oldu. Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Panayırcı ise 2010-2011 yılının Akademik Ödülü’ne layık görüldü. 2010 yılında Panayırcı’nın da içinde bulunduğu öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen ‘Spacetime block coded spatial modulation’ adlı çalışma, Princeton Üniversite tarafından patenti alınmak üzere başvuruldu.

15 - 31 ARALIK 2011 | KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ NEWSLETTER | 1


Haberler / Etkinlikler

20 - 31 Aralık 2

19 Aralık

20 Aralık

• Farklı Bir Kariyer Yolu : Proje Yönetimi Saat : 11:00, Yer: Cibali • Şirket Evlilikleri Saat: 12:00, Yer: Fener

• Uluslararası Finans Bölümü Semineri - Prof.Dr.Tieri Post Saat : 09:00, Yer: D Blok Büyük Salon • Avukatlık Mesleğinin İcrası Saat: 12:00, Yer: Cibali

• Elsa Avrupa Genç Hukukçular Deneği - Tanıtım Toplantısı Saat: 12:30, Yer: Cibali

• James Thurman : Obje Olarak Fikirler Saat: 15:00, Yer: Cibali

etkinlik takvimi

21 Aralık

• Fütüristler Kulübü Etkinliği- Stratejik Yönetim Konulu Söyleşi Saat : 12:00, Yer: Fener • Uni Social Club - Rezan Kiraz İle Söyleşi Saat: 12:00, Yer: D Blok Sinema B • Radyo Kulübü - Ceyhun Yılmaz ile Söyleşi Saat: 12:30, Yer: Cibali

• Akademik Açılış Paneli Saat: 15:00, Yer: D Blok Büyük Salon

22 Aralık • Sinema Kulübü- Sinema Günleri Saat : 17:30, Yer: D Blok Sinema A • Tesid Yenilikçilik Yaratıcılık Ödül Töreni Sahne Kurulumu Saat: 20:00, Yer: D Blok Büyük Salon • Khas New Year Party 2012 with Pamela Saat: 20:00, Yer: A Blok Giriş Holü

23 Aralık • Tesid Yenilikçilik Yaratıcılık Ödül Töreni Sahne Kurulumu Saat: 18:30, Yer: D Blok Büyük Salon • Khas New Year Party 2012 with Pamela Saat: 20:00, Yer: A Blok Giriş Holü

• ARA (Tiyatro Oyunu, Tek Perde) Saat: 20:30, Yer: C Blok 1. Kat • Kayseri İli Yardım Derneği Etkinliği Saat: 09:00, Yer: D Blok Büyük Salon

• ARA (Tiyatro Oyunu, Tek Perde) Saat: 20:30, Yer: C Blok 1. Kat

25 Aralık • Akademik ve İdari Personel için Yılbaşı Partisi Saat : 19:00, Yer: A Blok Giriş Holü

24 Aralık

29 Aralık

30 Aralık

• Kampüste Mola- Film Gösterimleri Saat : 11:00, Yer: Cibali

• Sergi -Yeni Hikâyeler Saat : 09:00, Yer: Rezan Has Müzesi

Khas Araştırma Odaklılık Stratejisi Arama Konferansı Yapıldı

K

adir Has Üniversitesi Araştırma Odaklılık Stratejisi Arama Konferansı,10 Aralık‘ta Selimpaşa Kampüsü’nde gerçekleşti. Üniversite’nin 2006’dan bu yana devam eden araştırma odaklı bir üniversite olma yolundaki çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Khas Araştırma Odaklılık Stratejisi Raporu’nun değerlendirildiği ve kısa vadedeki hedeflerin belirlendiği toplantıya 74 öğretim üyesi katıldı. Arama konferansı niteliğinde yapılan toplantıda; akademik personel, lisansüstü eğitim ve öğrencisi, uygun ortam içinde danışman-araştırmacı sinerjisi oluşturulması konuları ayrıntılarıyla görüşüldü. Toplantıya katılan Khas akademik personeli beş gruba ayrılarak tüm gün boyunca gerçekleştirilen oturumlarda somut hedefler üzerinde görüştü. Grupların değerlendirmeleri ise gün sonunda ortak bir oturumda tüm katılımcılarla paylaşıldı.

Khas Araştırma Odaklılık Stratejisi Raporu’nun değerlendirildiği ve kısa vadedeki hedeflerin belirlendiği toplantıya 74 öğretim üyesi katıldı.

Mahalleliyle Buluştu!

K 2 | 15 - 31 ARALIK 2011 | KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ NEWSLETTER

has öğrencilerinin hazırladığı, mahallemizin gazetesi Cibali Postası, mahalleliyle buluştu. Üniversite Cibali Postası ile üniversiteyi komşularına komşularınıda da üniversiteye anlatabileceği bir iletişim ortamı oluşturmak istiyor. Ayrıca tarihi yarımadanın merkezinde şekillenen Cibaliliği de tüm Türkiye’ye anlatmak istiyor.


U

ğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’yle birlikte başlattığı ilk eğitim programını tamamladı. UM:AG ve Kadir Has Üniversitesi’ni buu proje için bir araya getiren Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ilk mezunlarına sertifikalarını verdi. İki ay süren eğitim seminerlerinin ardından

5

Hem Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı hem de şahsım adına uzun süredir Ankara’da devam eden eğitim seminerlerimizi İstanbul’a da taşımış olmaktan çok mutluyum. Ama bu projeyi Kadir Has Üniversitesi’yle birlikte gerçekleştirmiş olmaktan ayrıca büyük bir mutluluk duyduğumu da belirtmek istiyorum.

‘Gazetecilik, yazma, sinema ve felsefe’okullarından mezun olan katılımcılar, sertifikalarını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve TBMM Başkan Vekili ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Başkanı Güldal Mumcu’nun elinden aldı. Ankara’daki seminerlerin İstanbul’a taşınmasından menmun olduğunu belirten Güldal Mumcu, “Hem Uğur

Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı hem de şahsım adına uzun süredir Ankara’da devam eden eğitim seminerlerimizi İstanbul’a da taşımış olmaktan çok mutluyum. Ama bu projeyi Kadir Has Üniversitesi’yle birlikte gerçekleştirmiş olmaktan ayrıca büyük bir mutluluk duyduğumu da belirtmek istiyorum” dedi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın ise bu çalışmada yer almaktan onur duyduklarını dile getirdi. İkinci dönem eğitim seminerlerine ise 6 Şubat’ta başlanacak.

Haberler / Etkinlikler

Kadir Has’ta sertifika zamanı

Bilginin Nabzı Kadir Has’ta Attı

Bilişim Kongresi Kadir Has Üniversitesi’nde başladı. Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen kongrede “Akıllı Şehirler, Dijital Yaşam ve Sosyal Medya” konularında sunumlar yapıldı. Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili olarak kongrenin açılışında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, kongrenin yerel yöneticiler açısından son derece yararlı geçeceğine inandığını söyledi. “Yaşadığımız çağın son çeyreği ekonomik ve sosyal alanda devrim niteliği taşıyan çok önemli değişimlere sahne oldu” diyen Çağırıcı, “Bu değişim ve dönüşümlerin arkasında, hiç

Kadir Has Üniversitesi 16 Aralık’da Özel Koç Lisesi Üniversiteler Fuarı’ndaydı

kuşkusuz, büyük teknolojik gelişmeler yatmaktadır” şeklinde konuştu. Teknolojik gelişmelerin ekonomi başta olmak üzere pek çok faktörün, dünya çapında yeniden yapılanmasını beraberinde getirdiğini söyleyen Çağırıcı, yaşanan bu değişimin içinde bulunduğumuz çağın bilişim çağı olarak ifade edilmesine sebep olduğunu anlattı. Steve Jobs ve Bill Gates örneklerini veren Çağırıcı, “Vizyon ve icatlarıyla insanların hayatını değiştiren Gates ve Jobs, bilgi ve bilişimin ne kadar büyük bir sermaye olduğunu dünyaya kanıtladılar” dedi.

İnci Eviner, Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü’nü Kazandı G

Kadir Has Üniversitesi standı üniversite hakkında bilgi almak isteyen lise öğrencilerinin ziyaretçi akınına uğradı.

üzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. İnci Eviner, Galeri Nev ve Paris Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenen ‘Kırık Manifestolar’ çalışması ile 2011 Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü’nü kazandı. Alanındaki en saygın ödüllerden sayılan ve 1977’den beri verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri, her yıl alanındaki en iyi gazeteci, sanatçı, yazın, spor ve bilim insanlarına veriliyor.

15 - 31 ARALIK 2011 | KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ NEWSLETTER | 3


Haberler / Etkinlikler

Kadir Has Bilgi Merkezi’nin Bülteni Yayınlanmaya Başladı

K

ullanıcıları ile etkin, verimli ve paylaşıma dayalı bir iletişim kurmayı hedefleyen Khas Bilgi Merkezi, ‘BM Bülten’ adlı bir online bülten yayınlanmaya başladı. BM Bülten’de Khas Bilgi Merkezi ile ilgili haberlerin yanısıra kullanıcıların görüş ve önerilerine, ulusal-uluslararası alanda yayıncılık ve bilgi hizmetleri alanındaki gelişmelere ve kitap fuarları hakkında bilgilere yer veriliyor. Ayrıca, yeni kurulan bilgi merkezleri ve kütüphaneler hakkında tanıtımlar da yapılıyor. Aylık olarak yayınlanması planlanan BM Bülten’in bir diğer önemli hedefi ise kurulacak iletişim ile Khas Bilgi Merkezi hakkında geri bildirimler alabilmek. Bu nedenle öğrencilerin görüşlerini aktarabilecekleri bir bölüm de bulunuyor.

Sosyal sorumlukta en iyiler seçildi

T

ürkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından düzenlenen ‘KSS Çözümleri Pazar Yeri’ etkinliği bu yıl ‘İşletme 2023; Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ başlığıyla Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Pazaryeri’nin teması olan İşletme 2023 girişimi, Türkiye’nin

Kadir Has’ta yeni yıl partisi

Kadir Has Üniversitesi geleneksel yeni yıl partisinde akademik ve idari personeli eşleri ile birlikte bu yılda bir arada doyasıya eğlendi ve 2012 yılına erkenden merhaba denildi.

Khas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Ilgaz’a Tırmandı!

North Texas Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Profesör James Thurman geçtiğimiz 20 Aralık’ta üniversitede ‘Ideas as Objects’ (Nesne Olarak/Halinde Düşünce) isimli bir söyleşi verdi.

2023 stratejilerini desteklemek için 2023 yılına kadar yüksek oranda istihdamı, verimliliği ve sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla kamu kuruluşlarının, şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının ortak girişimiyle kendi paylarına düşen katkıyı yapması anlayışına dayanıyor. Etkinlikte Kadir Has Üniversitesi, ‘Komşuluk Hakkı Projesi’ ile ödül aldı.

Kadir Has Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nden 8 sporcu, kış kampçılığı ve kış temel eğitimi yapmak için Ilgaz Dağı’na zirve tırmanışı yaptı. Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan 2 bin 587 rakımlı Ilgaz Dağı’na tırmanış faaliyeti 2 gün sürdü.

4 | 15 - 31 ARALIK 2011 | KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ NEWSLETTER

Serhan Oksay’dan IMAGESFilmlerde Kültürel Kesişmeler Kitabı

E

ditörlüğünü Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serhan Oksay’ın yaptığı “IMAGES -Filmlerde Kültürel Kesişmeler” yayınlandı. “ 2 0 11 - K ü l t ü rel Kesişmeler, Yoksulluk ve Göç” temalı, disiplinlerarası akademik çalışmanın ürünlerinden biri olan editörlüğünü Veronika Bernard yaptığı “IMAGES-Filmlerde Kültürel Kesişmeler” başlıklı yapıt, CEnT (Cultural Encounters and Transfers) yayını olarak (Innsburg 2011, ISBN 978-3-200-02462-5) basıldı. İngilizce olarak hazırlanan yayına üniversite kütüphanelerinden ve belli başlı kütüphanelerden ulaşılabilir.

3. Sayı - Newsletter Khas  
3. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement