Page 1

BUGÜN

MART 2015

8

SAYI 13

S AY FA

www.khas.edu.tr

Haliç 12. Kürek Yarışları’nda Şampiyon Kadir Has Üniversitesi Kürek Takımı Oldu 12.si düzenlenen Kadir Has Üniversitesi Kürek Yarışları’nda, Kadir Has Üniversitesi Kürek Takımı 30 puanla rakiplerini geride bırakarak birinci oldu.

Takımların tüm kategorilerde aldıkları derecelere göre yapılan puanlamada Objektifleri Hayata üniversiteler kategorisinde birincilik kupasını Kadir Has Üniversitesi Çevrili Fabrika Kızları kazanırken, kulüpler arasında ise Fenerbahçe Kürek Takımı kazandı. Haber: Khas Haber Merkezi

Şerif Mardin’e Kadir Has Ödülü Haber: Tuba Kaplan

Türkiye’nin eğitim gönüllüsü merhum Kadir Has’ın adına verilen Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. 11.si gerçekleştirilen ödülün teması “toplumsiyaset-ekonomi” idi. “Üstün Başarı Ödülü”nün sahibi din sosyolojisi, siyaset sosyolojisi, tarihsel sosyoloji, Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı dönemi entelektüel tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Şerif Mardin oldu. Prof. Mardin, son 50 yılda sosyal bilimler alanına yaptığı ulusal ve uluslararası düzeydeki katkıları, eserlerinin birer klasik olarak henüz aşılamadığı gibi nedenlerle ödüle layık görüldü. “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nü ise Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şener Aktürk aldı. Khas Yayın Koordinatörü ve İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi Dr. Ayten Görgün Smith, Demokrasi Denetçileri Derneği’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle verdiği Lider Kadınlar Ödülü’nü aldı.

Büyük tekne sınıfında düzenlenen yarışlarda, Kadir Has Üniversitesi üniversiteli erkekler 4 tek ve üniversiteli erkekler 8 tek -dümencili kategorilerinde birinci; üniversiteli kadınlar 4 çift ve üniversiteli erkekler 4 çift kategorilerinde ise üçüncü oldu. Olumsuz hava şartları nedeniyle tüm kategorilerdeki 1x ve 2x yarışları ise jüri başkanlığınca iptal edildi.

Haber: Derya Özkara

Üniversiteler ve Türkiye Kulüplerarası Türkiye Kürek Şampiyonası 21 Mart’ta Haliç’te yapıldı. 6 kulvarlı 1000 metrelik yarışta yedi takım yarıştı. Kadir Has Üniversitesi Kürek Takımı’nın 8 kategoride katıldığı yarışlarda, Boğaziçi Üniversitesi Kürek Takımı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Kürek Takımı, Koç Üniversitesi Kürek Takımı

ile birlikte Fenerbahçe, Şişecam Çayırova ve Türk Balıkadamlar kürek takımları mücadele etti. Ödül töreni, Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve sporcuların katılımıyla gerçekleşti. Kadir Has Üniversitesi kupasını İlhami İşseven’in elinden aldı.

Kadir Has Üniversitesi Komşuluk Hakkı Projesi kapsamında bu yıl Cibali bölgesinde yaşayan ve çalışan kız çocuklarının objektifinden “Fabrika Kızı” hikayesi, fotoğraf karelerine yansıdı. Kadir Has Üniversitesi’nde fotoğraf eğitimi alan 10 genç kızın hayatlarına, hayallerine ve korkularına dair çektiği kareler, Fabrika Kızı Sergisi’nde ünlülerin kaleminden çıkan kelimeler ile ses buldu. Proje kapsamında Cibali bölgesinde oturan ve çalışan işçi kızlara, proje koordinatörü Ulaş Tosun tarafından iki ay boyunca belgesel fotoğraf dersleri verildi. Ardından başta iş hayatları olmak üzere gündelik hayatlarını fotoğraflamaları sağlandı. Çalışmanın sonunda ise fotoğraflar “Fabrika Kızı” sergisinde bir araya getirildi. Cibali Kampüsü’nde 11 Mart’ta açılışı yapılan sergide, çalışan genç kızların seçtiği hayata dair kareler sunuldu. Proje’nin sponsoru Canon Eurasia tarafından fotoğraf makinaları verildi.

Devamı sayfa 2’de

‘Çöp’ Mansiyon Ödülü Getirdi Haber: Khas Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez düzenlediği ve 125 filmin katıldığı Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması’nda Kadir Has Üniversitesi’nin Selimpaşa Kampüsü’nde eğitim veren Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Teknolojisi

Sayfa 5’te Yaşar Kemal

Sayfa 6’da Özgecan Aslan

Bölümü’nün öğrencileri ilk projeleri olan “Çöp” adlı filmleriyle mansiyon ödülü aldı. Öğrenciler ödüllerini 15 Mart’ta Haliç Kongre Merkezi’nde

Sayfa 8’de Tevfik Başer

düzenlenen törende aldılar. Jüri üyeleri Türkan Şoray, Ediz Hun, Cihan Ünal ve Hakkı Ergök’ün katılımı ise ödül törenine renk kattı.


MART 2015 02

Kurucumuz merhum Kadir Has’ın vefatının 8. yıldönümü münasebetiyle her yıl Cibalili komşularımızla beraber gerçekleştirdiğimiz Hatim Duası ve müteakiben öğlen yemeği 22 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Sihirli Mikrofonun Arkasındaki Görünmez Sesler Derleyen: Khas Haber Merkezi

Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen ve dinleyicilerin oylarıyla belirlenen 3. Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri ile yılın en iyi radyo, radyocu ve radyo program ödülleri 2 milyon 300 bin kişinin oylamasıyla sahiplerini buldu. Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir “Radyo özgürlüktür. Türkiye’de ilk radyo yayıncılığı 6 Mayıs 1927’de şu an Fatih sınırları içinde yer alan Sirkeci Büyük Postane’nin bodrum katında başlamıştır. Bu nedenle radyonun ve radyocuların desteklenmesini kendimize tarihi bir vazife olarak addediyoruz. Hayatımıza sesleri ile dokunan, kimi zaman yüzümüzdeki gülümsemenin sebebi olan ve gündeme dair haberleri en hızlı şekilde sunan o gizemli sesleri görünür kılmayı umuyoruz.” dedi. Törende; Işın Karaca, Burcu Güneş, Can Bonomo, Gökhan Tepe, Gripin, Betül Demir ile Mustafa Topaloğlu gibi isimler yer alırken Mustafa Ceceli’nin orkestrasıyla sahne alan Bengü, Gökhan Türkmen, Funda Arar ve Emre Aydın performanslarıyla geceye renk kattılar. Geceye katılan sanatçılar ve radyocular hep birlikte sahneye çıkarak “Dalgalandım da duruldum”

şarkısı eşliğinde aynı gün toprağa verilen sanatçı Müzeyyen Senar’ı andılar.

Objektiflerini Hayat Çeviren Fabrika Kızları

ISSN: 2146-8125

Haber: Khas Haber Merkezi

ISSN: 2146-8125

Ödül Kazananlar:

Cibali Postası

En iyi Pop Radyosu: Power Türk En İyi Talk (Konuşan) Radyosu: Kral FM En İyi Yabancı Müzik Radyosu: Power FM En İyi Slow Radyosu: Slow Türk En İyi Haber Radyosu: NTV Radyo En İyi Spor Radyosu: Radyo Spor En İyi Tematik Radyosu: Radyo Trafik En İyi Halk Müziği Radyosu: Medya FM En İyi Arabesk Radyosu: Star Artı En İyi Yerel Radyosu: Baba Radyo En İyi Üniversite Radyosu: Radyo Dumlupınar (Kütahya Dumlupınar Üniversitesi) En İyi Radyo Konuk Programı: Duygu Özkan En İyi Şiir Edebiyat Programı: Bora ÖgeRadyo 7 En İyi Radyo Show Programcısı: Cem ArslanBest FM En İyi Radyo Programcısı: Duygu Özkan En İyi Yerel Radyo Programcısı: Tuğba Saraçlar- Radyo Alaturka En İyi Radyo Portalı: karnaval.com

Mart 2015, Sayı 13

Vefa Ödülleri: • Halit Kıvanç • Orhan Ayhan • Sezen Cumhur Önal • İzzet Öz

Fotoğraf: Fabrika Kızı Kaleme alan: Sezen Aksu

Sanatçı Sezen Aksu aynı hayatın yükünü paylaştıkları 5 kardeşini fotoğraflayan 18 yaşındaki Sibel Soylu’nun çektiği fotoğrafın altına şu notu düştü: “Dünya yorgun düşürdüğünde, kendi dünyasına sığınır, kendi hayal dünyasında soluklanır insan… En çok da çocuk... Bedenin ne kadar küçükse, kurulan dünya da inadına o kadar büyük olur… İmkansız yoktur orada, uzak yoktur; olmaz, olamaz… Hayal kurmak, çocukların çok daha özgürce kullanabildiği, zamansızlığa ve mekansızlığa açık bir bilettir….”

Kadir Has Üniversitesi adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Aydın

Sanatçı Bora Ayanoğlu’nun, bugün Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü olan Cibali Tütün Fabrikası’nda çalışan bir kadının gazetedeki resminden etkilenerek 1969 yılında yazdığı Fabrika Kızı adlı şarkı ile de birleştirilen serginin açılışında yıllar öncesine gidildi. Serginin açılışında Bora Ayanoğlu, verdiği mini konserle davetlileri geçmişe götürdü. Sergide yer alan fotoğraflar, ünlülerin kaleminden öyküleştirildi. Sanatçı Bora Ayanoğlu ile Sezen Aksu, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş, gazeteci Burcu Aktaş, Karin Karakaşlı, Pınar Öğünç, Cüneyt Özdemir ve Aret Vartanyan ile yazar ve senarist Gaye Boralıoğlu’nın kaleminden akan yorumlar genç kızların vizöründen yansıyan fotoğrafları konuşturdu. Fabrika Kızları sergisinde, ailesinin geçimine yardımcı olmak ve aynı çatı altında eğitim aldığı aşçılık okulunun ücretini karşılamak üzere eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalan 18 yaşındaki Sibel Soylu’nun çektiği fotoğraf, kız çocuklarının eğitim alması konusunda hassasiyeti ile bu tür projelere katkısını esirgemeyen Sezen Aksu tarafından öyküleştirildi. Kadir Has Üniversitesi, Fabrika Kızı projesinin diğer kahramanları olan 19 yaşındaki Şeymanur Zateroğlu tezgahtarlık yaparak, 17 yaşındaki Gözde Sezgin garson olarak,16 yaşındaki Zeynep Altan bir atölyede bardak boyayarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar. 19 ve 16 yaşlarındaki kardeşler Emine ve Dilek Kurşun kardeşlerden Emine bir atölyede bardak boyuyor, küçük kardeşi Dilek ise bir konfeksiyon firmasında çalışarak hayatını kazanıyor.

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Ayten Görgün Smith Haber Merkezi Abdullah Bozoğlan, Ayşegül Hazar, Derya Özkara, Kyra Mengeş, Mert Keküç, Tuba Kaplan Fotoğraf Abdullah Bozoğlan, Ulaş Tosun Grafik Tasarım Birsen Duyar Akdemir Baskı G. M. Matbaacılık Ticaret A.Ş. Yüzyıl Mahallesi, Matbaacılar Sitesi 1. Cadde, No. 88 Bağcılar-İstanbul Yönetim Yeri Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü 34083 Cibali-İstanbul İletişim 0 212 533 65 32 gazete@khas.edu.tr www.khas.edu.tr Yayın Türü Ulusal-Süresiz Bu gazetede yayınlanan yazı ve fotoğrafların tüm hakları Cibali Postası’na aittir. Önceden yazılı izin alınmaksızın hiçbir iletişim, kopyalama ve yayın aracı kullanılarak yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, satılamaz veya herhangi bir şekilde kamunun ücretli/ücretsiz kullanımına sunulamaz. Akademik yayın ve haber amaçlı alıntılar bu kuralın dışındadır. Bu gazetede yayınlanan yazılarda belirtilen fikirler yalnızca yazar/yazarlarına aittir.

16 yaşındaki Hatice Akyüz hem okuyup hem çalışıyor, Fabrika Kızları’nın en küçüğü 15 yaşındaki Kübra Akdemir de hem okuyup hem çalışıyor. 21 yaşındaki Dilek Aytekin taşeron firmada temizlikçi ve görme engelli dayısına bakıyor, 18 yaşındaki Şilan da bardak boyayarak aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Projede çalışan Fabrika Kızları’na projenin sponsoru Canon Eurasia tarafından temin edilen fotoğraf makineleri ile Kadir Has Üniversitesi temel fotoğraf eğitimi sertifikaları sunuldu. Sergi Cibali Kampüsü, A Blok Hol’de 1 Nisan’a kadar açık kaldı.


İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

03

ODTÜ KKK ile Ortak Uluslararası Konferans Haber: Khas Haber Merkezi

ve Sözcüsü Osman Ertuğ’u ziyaret etti. Ardından Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye yapılan ziyarette ise Müsteşar Dr. Erhan Erçin ile ODTÜ KKK Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı öğretim görevlisi Dr. Hayriye Kahveci de hazır bulundu. “Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği ve Jeopolitik Uluslararası Konferansı”nın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Kalkanlı’da bulunan Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde 1517 Ekim 2015 tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Bölgede ortaya çıkan yeni enerji güvenliği ve jeopolitikası konularında ilgili ülkelere ve özellikle de karar verici mercilere birbirlerini anlamaları için ortak bir zemin oluşturmak amacıyla düzenlenen konferansa, KKTC ve T.C. ilgili bakanlık mensupları, üniversite mensupları, yazılı ve görsel medya mensupları, siyasetçiler ve uzmanların katılması bekleniyor. Konferansın ana temaları, Doğu Akdeniz’de Levant Havzası’nın jeopolitiğinin tarihsel gelişimi, petrol ve doğalgaz yataklarının arama ve üretimi, uluslararası hukuk çerçevesinde deniz sularının paylaşılması ve bölgesel ve küresel güç dengeleri olarak belirlendi.

Khas Fotoğraf Konuşmaları Haber: Khas Haber Merkezi

“Türkiye’de Kadın Fotoğrafçı Olmak” başlığıyla Mesude Bülbül ve Ebru Aslan’ın konuk olduğu Khas Fotoğraf Konuşmaları etkinliği 25 Mart’ta yapılırken, Word Press 2014’de iki dalda birden ödül alan Agence France-Presse (AFP) Türkiye Fotoğrafçısı Bülent Kılıç’ın ‘Şiddet Haber ve Fotoğraf’ başlığı ile 31 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Can Akbel, Radyo Dersi Vermişti Haber: Tuba Kaplan

2011 yılından bu yana 13 Şubat Dünya Radyo Günü olarak anılır ve kutlanır. Radyonun bilgilendirme, eğitme ve eğlendirme işlevlerinin özellikle gençlik tarafından hatırlanması ve dünyada barış ve toleransın yaşatılması konularında o gün yapılan etkinliklerde konuşulur, tartışılır. Günün kutlanmasından dokuz gün sonra 22 Şubat’ta vefat eden TRT Spikeri Can Akbel de deneyimlerini genç nesillerle paylaşmaya devam ediyordu. Akbel, 20112012 yılları arasında İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde öğrencilere radyo dersi vermişti. 70’li yıllarda siyah-beyaz televizyon döneminde TRT’de sunduğu “Güne Bakış” adlı haber programıyla yepyeni bir akım yaratan ve bir dönem haberleri hep ondan öğrendiğimiz Akbel yaşamını yitirdiğinde 81 yaşında idi.

Antik BALAT Residence Merkez: Ayvansaray Mahallesi Ayvansaray Caddesi No. 9 Balat-Fatih-İstanbul

Şube: Sakalar Yokuşu No. 6 Ayvansaray-Fatih-İstanbul 0 212 533 50 05 0533 213 51 41 antikbalat@hotmail.com www.antikbalatresidence.com www.antikbalat.com

Bu bir ilandır

Khas Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile Khas Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger’in 2426 Ocak’ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdikleri ziyarette Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü ile işbirliği imkanları görüşüldü. ODTÜ KKK Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tanju Mehmetoğlu ile yapılan görüşmelerde ilk adım olarak uluslararası bir konferans düzenlenmesine karar verildi. İki üniversitenin yetkilileri 26 Ocak’ta KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret etti. Üniversite rektörlerinin yanı sıra Khas’tan Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger ile ODTÜ KKK’dan Prof. Dr. Salih Saner ve Emekli Büyükelçi Rafet Akgünay’ın da katıldığı görüşmede, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın yapılması planlanan konferans hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Eroğlu da böyle bir konferansa ihtiyaç duyulduğunu ve her türlü desteği vereceklerini belirterek girişimleri için ziyaretçilere teşekkür etti. Heyet, ardından Cumhurbaşkanlığı Diplomatik İşler Özel Danışmanı


Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin Anadolu Yemekleri Atölyesi 28 Mart’ta başladı.

MART 2015 04

Bir Şarkı Defteri: Yerkaran Haber: Kyra Mengeş

Kadir Has Üniversitesi ile Alternatif Bilişim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği II. Yeni Medya Kongresi 26-27 Şubat tarihleri arasında Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Temanın “Yeni Medya Okuryazarlığı” olduğu kongrede birçok oturum ve atölye gerçekleştirildi.

Yeni Medya Okur Yazarı Mısınız? Haber: Kyra Mengeş

II. Yeni Medya Kongresi’nin bu seneki teması kullanıcılara bilgi ve beceri kazandırarak yeni medyayı etik temeller üzerine kuran yeni medya okuryazarlığıydı. Bilgi toplumundan ağ toplumuna geçtiğimiz günümüz dünyasında toplumsal anlamda hayatlarımızda yer edinmiş olan yeni medya kavramı okuryazarlığın yanında birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bu açıdan akademisyenlerin yanı sıra farklı sektörlerden pek çok kişinin de katıldığı kongrenin açılış konuşmalarını Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ile Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş yaptı. Kongrede dijital aktivizm, dijital gözetim, katılımcı yurttaşlık, yeni medya yayıncılığı gibi birçok farklı konuda oturumlar gerçekleştirilirken veri gazeteciliği, dijital çağda doğrulama ve yeni medya sanatları üzerine de atölyeler gerçekleştirildi. Sonuç bildirgesinde “Her türlü medya okuryazarlığına ilişkin veri oluşturmak üzere nicel ve nitel araştırmaların

yapılmasını özendirmek gereklidir, bu konuda araştırma desteklerini arttırmak üzere konuya tarafların ve ortakların katılımıyla bilim politikası geliştirilmelidir. Akademinin bilgi üretimindeki rolü bu bağlamda önemlidir.” denildi. İnternet üzerinde canlı yayın ile de takip edilebilen kongre iki gün sürerken toplamda 51 sunum, 6 atölye çalışması yapıldı. 481 kişinin katıldığı kongre için açılmış olan #YeniMedya2015 etiketine 1.521 tweet atıldı.

Emoji

Sanal hayatın vazgeçilmezi olan Emojiler geçte olsa Türkiye’de de yerini aldı. Mobil telefonda gönderilen mesaj ve diğer iletileri zenginleştirmek amacıyla Japon Halkı’nın kullandığı gülümse karakterleri olan kelime Japonca e (resim) ve moji (harf) kelimelerinin birleşimlerinden oluşuyor.

Gomidas Vartabed’in daha önce kayda alınmamış Kürtçe, Ermenice ve Türkçe derlemelerinden oluşan Yerkaran albümü Şubat ayında Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı. Aralarında Aram Kerovpyan, Murat İçlinalça ve Şevval Sam’ın da bulunduğu albüm içeriğinin çeşitliliği ile dikkat çekiyor. 19-20. yüzyıllarda Osmanlı ve Rus İmparatorluklarında yaşayan kişilerden ve yazılı kaynaklardan derlenen şarkılar içerisinden seçilmiş olan parçalar ‘Yerkaran: Gomidas Vartabed’in Ermenice, Kürtçe ve Türkçe Derlemelerinden Düzenlemeler’ isimli albümde toplandı. Gomidas’ın yayınlanmamış derleme defterlerinden seçilmiş olan parçalar “şarkı defteri” anlamına gelen Yerkaran ile birlikte çok dilli bu mirası geçmişten geleceğe yeni bir üretim ile sunuyor. Çok dilli repertuvarı ve tarihsel altyapısıyla müzisyen, derlemeci, besteci, şef ve müzikolog Gomidas’ın Türkiye müzik araştırmalarını da aktarıyor. Bir zamanlar Yayıncılık’tan çıkacak olan kitapta ise akademik çalışmalardan şarkıların notalarına kadar

birçok bilgi yer alacak. Prince Claus Fund desteği ile ortaya çıkan projede ilgi çeken bir derleme de Yerevan Ezgisi ile yorumlanmış Şii ezanı oluyor. Gomidas’ın yazdığı Ezan notasının bir yol gösterici olarak kabul edildiği derlemede icracının yorumu dikkat çekiyor. 1869 yılında Kütahya’da dünyaya gelen Gomidas Vartabed, Batı müziği ve Ermeni kilise müziği ile tanıştı. Müzik eğitimi için Berlin’e giden Gomidas ünlü müzikologlardan ders aldı. Dönüşte gezdiği yerlerde Ermenice, Kürtçe ve Türkçe şarkılar derledi. 1910 senesinde İstanbul’a yerleşen müzisyen, kurduğu Kusan(Ozan) korosuyla konserler verdi. 1919’da Paris’te yatırıldığı psikiyatri kliniğinde 1935 senesinde yaşamını yitirdi.

Khas “Köprüde Buluşalım” dedi. Haber: Khas Haber Merkezi

17-26 Şubat tarihleri arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)’na bağlı olarak İstanbul Film Festivali desteği ile düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” organizasyonu 10. yılı nedeniyle çeşitli üniversitelerin sinema bölümleri ile işbirliği içerisinde gösterimler düzenlendi. Kadir Has Üniversitesi’de bu etkinliğe ev sahipliği yapan

üniversiteler arasında yer aldı. İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon Sinema Bölümü ve SineHas Khas öğrenci sinema kulübü işbirliği ile gerçekleştirilen film gösterimleri 24 Şubat “Yozgat Blues” ile başladı ve sırasıyla 2 Mart “Kusursuzlar”, 3 Mart “Zefir”, 4 Mart “Gölgeler ve Suretler”, 5 Mart yönetmenler ile söyleşiler şeklinde gerçekleşti.


Cibali’de yaşamış yazar Orhan Kemal’in 100. doğum yılı, “Evlerden Biri: Cibali Sokak No. 20” başlıklı söyleşide edebiyatseverlerle anıldı.

05

Sepet Sepet Yumurta, Alerjik Reaksiyonu Unutma Haber: Mert Keküç

Mecbur İnsanın Yazarı Yaşar Kemal’in Vasiyeti: “Benim Kitaplarımı Okuyan Katil Olmasın, Savaş Düşmanı Olsun.” Yazan: Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek

28 Şubat 2015’te yalnızca Türkçe edebiyatının değil dünya edebiyatının dev çınarını, büyük yazar Yaşar Kemal’i yitirdik. 3,5 yaşında talihsiz bir bıçak darbesiyle bir gözü kör olan, öteki gözüyle babasının öldürülmesine tanıklık eden, kekemelikten büyük deyiş ustalığına, ozanlığa evrilen; ağıtların, destanların, türkülerin büyük dengbêji Yaşar Kemal’i…. Yoksulun, işçinin, köylünün, Anadolu insanının, her şeyden önce de kendi deyişiyle “mecbur insan”ın yazarıydı o. Gazete manşetlerinin de çok doğru bir tespitle vurguladıkları gibi, cenazesinde onu son yolculuğuna uğurlamaya gelenler arasında en çok okurları, Yaşar Kemal’in “mecbur insanları” vardı. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanının verildiği törende konuşmasını şöyle bitirmiş büyük usta: “Sözümü bitirirken ne demem gerek, ben buldum bile: Dünya bin bir çiçekten oluşmuş bir kültür bahçesidir: Bin bir renkli, bin bir kokulu. O bahçeden bir çiçek koparılırsa, insanlık da bir rengini, bir kokusunu yitirecektir.” Yaşar Kemal’le birlikte biz en güzel kokulu, en renkli çiçeklerimizden birini yitirdik; şimdi daha ıssız, daha yoksul ve daha tatsız olacak Anadolu toprakları. O, bugün artık devlet

televizyonlarında bile tartışılan, konuşulan meseleleri 1995 yılında Der Spiegel dergisinde yazdığında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmıştı; insan hakları ihlallerinde, Türkiye dar zamanlardan geçerken hep sahnedeydi. Türkiye, yazarını yargılamaktan ona ödül vermeye evrildi belki; ama yazarın son yaptığı konuşmalarından birinde hatırlattığı gibi, yeryüzündeki acılar katlanarak artıyor. Büyük romancının son konuşmalarından biri ise, okurları ve onu sevenler için bir vasiyet niteliği taşıyor. Kasım 2014’te Bilgi Üniversitesi’nin kendisine ‘fahri doktora’ unvanı vermek için düzenlediği törene sağlık sorunları nedeniyle katılmayan Yaşar Kemal şunları söylemişti: “Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.”

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü İletişim Kampanyaları dersinin sosyal sorumluluk projesi, fikir olmaktan çıkıp gerçek oldu. “Yumurtasız Hayat Hakkında Her şey” isimli proje 13 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde seminer olarak anlatıldı. Bölümün ikinci sınıf öğrencisi Ayşan Aslıhan Şişman’la başlayan seminerde yumurta alerjisinin toplumda bilinirliği yüzde 10’dan az olduğunu belirtti. Tüm Türkiye’de farkındalık yaratmak amacıyla yola çıkılan projede alerji nedir, nasıl anlaşılır ve tanısı konulduktan sonraki süreçte bireylerin yapması gerekenler nelerdir sorularına seminerde yanıt arandı. Seminere Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Dalyan Özdemir ve Aydın Üniversitesi Halkı Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nevzat Bilgin katıldı. Dr. Özdemir, özellikle alerjik reaksiyonlara dikkat çekerek,“hayatımızın belli dönemlerinde hepimiz

alerjik reaksiyonlar gösteririz.” dedi. En yaygın alerji çeşidinin “gıda alerjisi” olduğunu belirten her iki doktor da, alerjik semptomlar görüldüğünde müdahale edilmezse sonuçlarının ölümcül olabileceğinden bahsettiler. Alerjinin genetik olduğunu, özellikle yumurta alerjisine dikkat edilmesi gerektiğini anlattılar. Yumurta alerjisinin kesin bir tedavisinin bulunmadığını da sözlerine eklediler. Türkiye’de bu hastalığın yüzde 2,5 oranında olduğu yumurtanın çok geniş bir alanda kullandığını anlatan her iki doktor da önlem olarak gıda etiketlerine dikkat çektiler. Gıda denetimleri artırılmalı ve zorunlu olmalı dediler. Seminer sonrasında tüm katılımcılar tamamı yumurtasız yiyeceklerden oluşan kermesten alışveriş yaptılar. Kermesten elde edilen gelirin bağışlandığı Cibali İlköğretim Okulu’nda projeyi hazırlayan öğrenciler Nisan ayında seminer düzenleyecekler.

Cibali Sokak No: 20 Türk Dili Dersi Koordinatörlüğü, geçtiğimiz sene 100. doğum yılı olan yazar Orhan Kemal’i andı. 24 Mart’ta Akademik Yazı Merkezi’nde (Writing Center) uzman olarak görev yapan N. Buket Cengiz, Leiden Üniversitesi’nde yapmakta olduğu

doktora çalışmasının bir bölümünü oluşturan Orhan Kemal romancılığı üzerine “Evlerden Biri” romanı odaklı bir söyleşi gerçekleştirildi. “Evlerden Biri: Cibali Sokak No:20” başlıklı söyleşi Cibali’den fotoğraflar eşliğinde yapıldı.


MART 2015 06

Ağ Bilimi, Şehir Mühendisliği, Enerji, Bilişim Hukuku, İş Güvenliği gibi çok disiplinli konuları ele alacak olan Khas Teknoloji ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi Mart ayında kuruldu.

Kara Pazartesi’nde Özgecan için Siyah Giyildi

Seramik Dersleri Kasım’da Başlıyor Haber: Tuba Kaplan

Haber: Khas Haber Merkezi

Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz girişimine direndiği için 11 Şubat’ta bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Kadir Has Üniversitesi öğrencileri ve çalışanları tepkilerini siyah giyerek gösterdi. Cinayete kurban giden Özgecan Aslan için 16 Şubat günü Türkiye çapında pek çok gösteri düzenlenmiş ve gün “Kara Pazartesi” olarak anılmıştı. Özgecan için Kadir Has Üniversitesi öğrencileri de aynı gün bir anma töreni gerçekleştirdi. “Özgecan İçin Siyah Giy” adı ile önce twitter üzerinden organize

olan öğrenciler Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın da aralarında bulunduğu anma töreni gerçekleştirdi. Sessiz anma töreninde öğrenciler kadınlara yönelik taciz ve istismarın olmaması, şiddet görmemesi, hayatlarını kaybetmemesi gibi mesajları içeren döviz taşıdılar.

Cibali Kampüsü’nün Artık Bir Emzirme Odası Var

Balat’ın ilk sanat galerisi ve sanat okulu olan Balart Sanat Evi, 14 yıl önce açıldığında resim, seramik, mozaik, fotoğraf, ahşap boyama, ebru, sedef kakma gibi çeşitli konularda eğitimler veriyordu. Son dört yıldır kurslara ara verildi ve Balat tarihi evlerinin birebir minyatür örnekleri yapılmaya başlandı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Seramik Bölümü mezunu Beyhan Gürsoy’a

ait olan evde bugüne kadar koleksiyonerlere, mimarlara, fotoğrafçılara, turistlere hitap eden 14 ayrı seri minyatür ev üretildi. Hızırçavuş Köprübaşı Sokak’ta bulunan bu ev için “Böyle bir sanat evi açmak en büyük hayalimdi.” diyen Gürsoy, 2015 Kasım ayında seramik üzerine eğitimlere yeniden başlanacağını ve derslerin Çarşamba ve Cumartesi günleri olacağı bilgisini verdi.

Khas Bilgi Merkezi de Sergilendi Haber: Khas Haber Merkezi

Haber: Khas Haber Merkezi

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nün olduğu bina 1800’lerin sonlarında Cibali Tütün Fabrikası iken İstanbul’da fabrika düzeneğinde kadın işçi çalıştıran ilk yerlerden biri idi ve çocuk kreşi bulunan ilk fabrika idi. Khas Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla 6 Mart’ta düzenlediği kutlamada kampüste yeni yapılan emzirme odasının da açılışı yapıldı. Açılışa katılanlar bu odanın emekçi kadınlar gününün anlam ve önemine çok yakıştığını belirttiler.

Fotoğrafçı Ümit Oğuz Göksel’in 51. Kütüphaneler Haftası kapsamında gerçekleştirdiği “Fotoğraflarla İstanbul Kütüphaneleri” isimli sergisi 30 Mart’ta Cemal Reşit Rey’de (CRR)

açıldı. Osmanlı dönemine ait kütüphanelerden modern üniversite kütüphanelerine kadar 12 mekanın fotoğraflarının yer aldığı sergide Kadir Has Bilgi Merkezi’nin fotoğrafı da yer aldı.

Köfteci Arnavut Haber: Tuba Kaplan

1947 yılında Rıfat İştay tarafından kurulmuş Köfteci Arnavut, Balat’ın en ikonik ve tarihi esnaf lokantalarından biri olarak halka hizmet vermeye devam ediyor. Kurulduğu zaman ismi Mavi Köşe Lokantası olan lokanta, müdavimlerinin söylemleriyle zamanla adı Köfteci Arnavut haline gelmiş. Küçük bir halk lokantası olan bu şirin mekanda yalnızca köfte satılmıyor, zaman içerisinde menüsünü genişleten lokanta da İşkembe çorbası, Arnavut Ciğeri ve bir Balkan tatlısı olan Trileçe var. Cumartesi günleri hariç haftanın altı

günü yapılan bu lezzetli yemekler eğer önceden söylenirse Cumartesi günlerine özel olarak sınırlı sayıda yapılabiliyor. Olur da akşamları bu mekanı ziyaret ederseniz şu an ki işletmecisi olan Ali İştay ile karşılaşabilir, lezzetli yemekler eşliğinde hoş sohbetler edebilirsiniz.

Rezan Has Müzesi Urartu Takı Koleksiyonu sergisi haftanın yedi günü ziyaret edilebilir.


İstanbul Çalışmaları Merkezi Conversation Seminerleri kapsamında “Dakik-i Has Kapısı: İstanbul Unkapanı’nın Mimari Hikayesi” başlıklı konuşma yapıldı.

Khas’ta UEFA ve FIFA Haber: Khas Haber Merkezi

Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi 2014-2015 akademik yılı etkinlikleri dahilinde Dünya Futbolunda Hukuk ve Yönetişim Konferansı’nı düzenledi. Cibali Kampüsü’nde 7 Mart’ta gerçekleşen konferans Dr. Levent

Bıçakcı’nın açılış konuşmasının ardından sırasıyla UEFA Tahkim Kurulu Başkanı Pedro Tomas Marquez, UEFA Disiplin ve Dürüstlük Birimi Başkanı Dr. Emilio Garcia Silvero, FIFA Oyuncu Statüleri ve Transferleri Departmanı Başkanı Omar Ongaro ve Loughborough Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Borja Garcia sunum yaptılar. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Uluslararası Futbol Konfederasyonları Birliği (FIFA) ve İngiltere’nin Spor Yönetimi alanında bir numaralı üniversitesi olan Loughboroguh Üniversitesi’nden konuklar da sunumları ile konferansta yerlerini aldı. Etkinliğin amacı, UEFA ve FIFA gibi Avrupa ve dünya futbolunu regüle eden iki birimin en güncel hukuk ve yönetişim prosedürlerini en yetkin ağızlardan katılımcılarla paylaşmak idi.

07

Khas Bayrağı 3268 Metrede Haber: Ayşenur Hazar

Kadir Has Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün (KHASDAK) sekiz üyesi Hasan Dağı’na (3268 metre) zirve tırmanışı gerçekleştirdi. Aksaray’da bulunan Hasan Dağı tırmanışı soğuk hava ve yoğun sise rağmen 1 Mart’ta başarılı bir şekilde tamamlandı. Dağcılar 15 saat süren zorlu zirve yürüyüşünün ardından Kadir Has Üniversitesi’nin bayrağını dağın zirvesine taşıdılar. Khasdak Başkanı Kazım Karakadıoğlu: “Hava şartları beklediğimizden çok daha zorluydu. Yoğun sis

tırmanışımızı epey zorlaştırdı ama zirveye çıkıp bayrağımızı açtığımız an bütün zorlukları unutturdu.” dedi. Kulüp her yıl yaptığı gibi bu yıl da nisan ayında üniversitenin kurucusu merhum Kadir Has’ı anmak amacıyla Erciyes Dağı’na çıkmanın hazırlıklarını yapıyor.

Patika Yarışı’nda Üçüncülük Haber: Khas Haber Merkezi

Korfbol’da Türkiye Üçüncülüğü Haber: Khas Haber Merkezi

2-6 Mart tarihlerinde Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen Üniversitelerarası Korfbol 1. Lig Müsabakaları’nda Khas Korfbol Takımı, Okan Üniversitesi’ni 19-12 ile geçerek Türkiye üçüncüsü oldu. Takımda yer alan Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencisi Atakan Adamoğlu, U19 Korfbol Milli Takımı ile Türkiye’yi Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen

Avrupa Şampiyonası’nda temsil etti. Erkeklerle kadınların birlikte oynadıkları tek takım sporu olan Korfbol, Khas’ta iki yıl önce kurulmuş, takım ilk kez geçen yıl katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda dereceye girememişti. Turnuva’da Adnan Menderes Üniversitesi’ni 19-16 mağlup ederek birinciliği elde eden Haliç Üniversitesi, ikinci olan Adnan Menderes Üniversitesi ile birlikte Süper Lig’e yükseldi.

Korf Sepet Demek Oyun basketbol ve hentbol branşlarıyla benzer olsa da, belirgin özelliklerle ayrılıyor. Oyunun amacı, topu rakip takımın -korf adı verilen, sepete benzer- yüksek potasına atmak. Korfbol her yaştaki kadın ve erkeklerin oynayabilecekleri bir spor. Kapalı alanların yanı sıra çimde, kumda veya suda da oynanabilir.

Kartal Belediyesi; Team Kronos işbirliğiyle, doğa ve mesafe sporu tutkunları için Aydos Patika Koşusu’nun beşincisi 22 Şubat’ta yapıldı. Türkiye’nin her bölgesinden amatör ve profesyonel spocuların katılımıyla

gerçekleşen Aydos Patika Koşusu’nda kadınlar genel klasmanında İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü 2. sınıf öğrencisi Yeşim Sertcan üçüncü oldu.

Khas Mart 2015 Spor Başarıları Haber: Khas Haber Merkezi

• Üniversitelerarası II. Lig’de Gedik Üniversitesi’ni 66-65 yenerek finale kalan Erkek Basketbol Takımı, Kavram Üniversitesi’ni 55-65 yenerek şampiyon oldu. • Khas Bayan Masa Tenis Takımı, Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası’nda Dicle ve Ordu Üniversitesi’ni 3-1 yenerek gruptan birinci çıktı. • Krav Magen Self Defence Club öğrencileri Grand Master Avi Abeceedon’la (DAN 10) tam gün uygulamalı Kentsel Yaşam ve Bireysel Güvenlik Semineri sonrası sertifikalarını aldı.


7-9 Mayıs tarihleri arasında Sinema ve Ses tartışılacak.

MART 2015 08

“Türk sineması için hala bir umut var.”

Haber: Kyra Mengeş Fotoğraf: Abdullah Bozoğlan

Birçok festivalde gösterilen ve ödüller alan 40 Metrekare Almanya, Sahte Cennete Veda ve Elveda Yabancı filmlerini yapan Tevfik Başer ile 40 metrekareden de küçük bir odada dünyaya açılan bir sohbet gerçekleştirdik. Karakterlerinizin yaratım sürecini oluştururken oyuncu seçiminde dikkat ettikleriniz nelerdir? -Birinci filmde Türkiye’den bir tiyatro oyuncusu getirmiştim. Ancak oyunundan tatmin olmadığım için yerine Özay Fecht’i bulmuştum. Filmlerini bildiğim için Zuhal Olcay’da hiç zorlanmadım. Müşfik(Kenter) abiyi bilinen bir oyuncu olduğu ve yabancı bir ülkedeki çekimlerde İngilizce bilmesi işimize yaradığı için tercih ettim. Filmleriniz günümüz festivallerinde halen gösteriliyor. Birçok ödül almış olan filmlerinizden sonra film çekmeyi neden bıraktınız? -Film çekmeyi bırakmadım. Çekmek istediğim filmlere para bulamadığım için film çekemedim. Artık göç filmleri değil başka filmler de yapmak istedim. Sizce neden günümüz Türk sinemasında daha yapıcı ve sanatsal filmler yapılmıyor? -Daha çekilmesin de ne olsun.

Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali’nde beş kere ödül aldı. Demek ki Kapıkule’nin dışına çıkan filmler yapılabiliyormuş. Sayıca az tabii ki de ama bundan evvel Türkiye’yi temsil eden Yılmaz Güney vardı. Bir dönem araya boşluk girdi, fakat şimdi yeni Türk sinemasındaki sinemacıları başarılı buluyorum. Dijital teknolojide artık film yapmak eskisi kadar zor olmadığından Türk sineması için hala bir umut var. Sinema sektöründe yer almak isteyen genç bireylerin sizce takip etmeleri gereken noktalar nelerdir? -Öğrencilerime her zaman gidip kendi filmlerini yapmalarını söylüyorum. 3-5 kişi bir araya gelirsiniz, film şirketi kurarsınız, ufak filmler çekersiniz. Müzik kliplerine başlayabilirsiniz, arkasından kısa filmler çekersiniz. Bunlar sizin referansınız olur ve uzun metraja geçersiniz. Dijital teknolojinin çıkmasıyla bu işler artık yapılabilir olmaya başladı. O yüzden de çekilebilir filmlerin senaryolarına çalışıp o filmleri çekmeliler. Benim önerim büyük bütçeli filmlere girip de senelerce finans bulacağım diye uğraşacaklarına küçük bütçeli filmlerle film piyasasına girerek kendilerini ispat etmeleri.

Kül Kadın’a Can Veren Kadınlar Haber: Khas Haber Merkezi

Sahne Khas’ta Hareket Atölyesi Topluluğu tarafından 13 Mart’ta sahnelenen KülKadın, Külkedisi masalından yola çıkıldı. 30-75 yaş arası İstanbul’da yaşayan sekiz kadından oluşan topluluk, kendi hafızalarındaki Külkedisi ile ilgili imgelerden

yola çıkarak bir masal yazmış. Oyunda kadın psişesi, antropolojik çözümlemeler ve hikaye anlatımı açısından külkedisine yeniden bakılmış. Oyuna birçok kişinin de röportajları ve sesleri ile katkıda bulunması çalışmayı bir hareket tiyatrosuna dönüştürmüş.

İstanbul’un Külkedisi Semtleri: Balat, Cibali-Kadir Has Üniversitesi, Zekeriyaköy, Kocamustafapaşa, Erenköy, Beyoğlu, Kadıköy, Başakşehir, Kurtuluş, Gazi Mahallesi, Heybeliada Hikaye/Tasarım/ Dramaturji: Hareket Atölyesi Sanat Yönetimi: Zeynep Günsür Hareket Yönetimi: Ece Ulutan Ses ve Müzik Tasarımı: Ece Ulutan

Kostüm ve Nesne Tasarımı: Leyla Okan Işık Tasarımı: Alev Topal Işık Yönetim: Batu Gelener Ses Yönetim: Yasin Bardakçı Prodüksiyon: Nnaco Hareket Atölyesi Topluluğu: Aslıhan Erguvan, Deniz Yamanus, Ece Ulutan, Gizem Soysaldı, Gülsu Okay, Leyla Okan, Nilgün Günsür, Sibel Günsür, Zeynep Günsür.

Fotoğraf: Erkan Batuk Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi

“Bazen güneş bir çocuktur. Ama çocuk her zaman bir güneştir. Çünkü bir çocuğun gülümsemesidir güneş. Işık da vardır içinde, sıcaklık da. Bir tebessüm ile alır götürür seni güneşli diyarlara. Ne mutlu güneş çocuklara, ne mutlu çocuk kalan güneşe...”

CİBALİ POSTASI’NI BULABİLECEĞİNİZ NOKTALAR Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Kadir Has Caddesi, Cibali Kadir Has Üniversitesi Selimpaşa Kampüsü E-5 Karayolu Üzeri, Selimpaşa Kadir Has Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Kadir Has Center Mehmetcik Sok. No:1 Bahçelievler

Albayın Yeri Kıraathanesi Odun İskelesi Sok. No:35 Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Cibali

Dostlar Kıraathanesi Odun İskelesi Sok. No:1 Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Cibali

Nar Cafe Müstantik Sok. No:12 Küçük Mustafa Paşa Mahallesi, Cibali

Camhane Fener-Balat Mah. Mürsel Paşa Cad. (Bulgar Kilisesi yanı), Fener

Fatoş Abla Kafe Müstantik Sok. No:23 Küçük Mustafa Paşa Mahallesi, Cibali

Özge Cafe Cibali Mahallesi, Nalıncı Kasım Sok. No. 31/A, Balat

Cibali İlköğretim Okulu Şair Baki Sok. No:26, Cibali

Troya Balat Dr. Sadık Ahmet Cad. No:12, Fener

Görüş, öneri ve haberleriniz için gazete@khas.edu.tr

Yılmazlar Restaurant Karasarıklı Sok. No:8 Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Cibali

Cibali Postası 13. Sayı  
Cibali Postası 13. Sayı  
Advertisement