Page 1

2

Röportaj: Kyra Mengeş Fotoğraf: Abdullah Bozoğlan

“360 DERECELİK BİR VİZYONA SAHİP, EN AZ BİR ALANDA DERİNLEMESİNE UZMANLAŞMIŞ PROFİLDE MEZUNLAR VERECEĞİZ.” İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ile iletişim ve Khas’lı olmak üzerine ileriye dönük keyifli bir sohbet gerçekleştirdik:

Khas 360 Derece Haber: İlkim Demirbilek-Selin Yağmur Güney

Günümüzde bir iletişim fakültesi mezunu hangi özelliklere sahip olmalı? Artık iletişim fakültesi mezunlarının hangi bölümde okurlarsa okusunlar 360 derecelik bir iletişim anlayışı becerisine sahip olmaları gerekiyor. Bu iletişim ortamlarını çok iyi analiz etmek, seçilen mecralara ve hedef kitleye uygun -haber, reklam, film vb.- içeriği en iyi şekilde üretmek, bu süreci tasarlayabilmek ve yönetebilmek demek. Elbette bunların hepsinin bilgi ve becerisine aynı anda sahip olmak güç, ancak bir iletişim fakültesi mezunundan, en az bir ya da iki alanda uzmanlık edinmesinin yanında, artık bütün süreçler konusunda fikir ve deneyim sahibi olması beklenmeli.

gerçekleştirdik, sonucunda da mezun profilimizin nasıl olması gerektiğini yeniden tarif ederek, ders programlarımızda ve stüdyolarımızda, bunların kullanım biçiminde önemli değişikliklere imza attık. Yani az önce sözünü ettiğim gibi, her iletişim mecrası için içerik üretip, tasarlayıp bununla ilgili süreci yönetebilecek, ama bu arada diyelim, online reklam içeriği üretimi ile filminin yapımında, ya da yeni medya yönetimi alanında uzmanlaşmış profile sahip mezunlar vereceğiz. Başka deyişle, hedefimiz yeni nesil iletişimciler yetiştirmek.

ÖZEL EK

8

S AY FA

uzmanlığı. Ancak, bölümler arası ders seçimleri ve stüdyo mekanlarında hep birlikte gerçekleştirilecek proje dersleriyle, uzmanlık alanınız dışındaki iletişim süreçlerinin de bir parçası olacaksınız. Uygulama içinde sektörde ne yapılıyorsa onu deneyimleyeceksiniz. Ancak elbette ufkunuz bununla sınırlı kalmayacak.

Peki Khas İletişim Fakültesi’nin mezun profili buna uyuyor mu? Evet ve bu yıldan itibaren daha da çok. Çünkü, teknolojiler nedeniyle iletişim sektörü çok hızla değişiyor bu da iletişim eğitiminin niteliğinin sıklıkla gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Biz bu yıl sektörle, öğrencilerimizle çeşitli buluşmalar

Biz belirli bir bölüme kaydolduğumuza göre bu nasıl gerçekleşecek? Öncelikle bölümlerimizin isimlerine baktığınızda görebileceğiniz gibi Khas iletişim olarak, sektörün ihtiyaç duyduğu bütün alanları kapsıyoruz. Yani bölümler aracılığıyla gerekli olduğunu söylediğim uzmanlıklardan en az birini size kazandırıyoruz. Örneğin Yeni Medya Bölümü’nde ya online habercilik gibi içerik üretimi alanında ya da yeni medya işletmeciliği alanlarında edineceksiniz bu

Hiç bilmeyenlere Khas İletişimli olmayı tarif etmenizi istesek ne dersiniz? Buna öğrencilerimiz olarak en iyi cevabı siz verirsiniz aslında ve herkesin ayrı bir Khas imgesi var biliyorum. Kendimizi sizin yerinize koyarak cevaplayayım yine de. Haliç’in tam kıyısında, tarih kokan bir kent üniversitesinde, dünyanın saygın akademik kurumlarından diplomalı akademisyenlerden ya da sektörün en bilinen isimlerinden ders alarak, ders dışı vakitlerini bile büyük bir keyifle reklam atölyesinde veya yeni medya laboratuvarlarında geçirerek, Haliç’in sularında kürek yarışlarına katılarak, en önemlisi edinilen entelektüel bilgi ve becerinin sağladığı öz güvenle hayata hazırlanmak demek.

Günümüzün gözde üniversitelerinden Kadir Has Üniversitesi öğrencileriyle bir röportaj hazırlayarak sizler için Kadir Has Üniversitesi’nin bilinmeyen yönlerine ışık tutmaya ve gençlerin bir üniversiteden beklentilerinin ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan röportajda öğrencilere üniversite hakkında sorular soruldu. Öğrencilere neden Kadir Has Üniversitesi sorusunu yönelttiğimizde birçok farklı cevapla karşılaştık. Öğrenciler gelişmiş eğitim kadrosu ve öğretim üyeleriyle Kadir Has Üniversitesi’nin kendileri için iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor. Balat sahilinin hemen yanında Cibali kampüsünün bulunması Kadir Has Üniversitesi’ni merkezi kılıyor. Öğrencilerin bir kısmı, merkezi konumu nedeniyle üniversiteyi tercih etmiş.

Cevapların bir diğer kısmı ise üniversite öğrencilerinin çevresindeki Kadir Has Üniversitesi mezunu tanıdıklarının önerileri nedeniyle üniversiteyi seçmeleri ile ilgili. Üniversitenin girişimci özelliği sosyal açıdan bakıldığında öğrenciler için iyi bir faktör. Üniversitenin bir diğer iyi yönü ise üniversitenin tarihi yapısı ve içinde Rezan Has Müzesi’ni barındırması. Bu zenginlik öğrencilerin dikkatini çekiyor ve üniversiteyi ziyaret eden üniversite adayları bu tarihi zenginliğin etkisi altında kalıyor.Üniversitenin öğrenciler için en iyi yönü ise güçlü ve donanımlı eğitim kadrosu. Öğrencilere üniversitenin ne açıdan eksik olduğunu ve eksikliklerin nasıl giderilebileceğini de sorduk. Öğrencilerin çoğu üniversitenin Cibali kampüsünün açık alan yetersizliğinden yakındılar.

Öğrencilere göre de üniversite Uni socia, GİLT ve Kürek kulübü en yoğunlaşılmış sosyal kulüpler olarak biliniyor. Üniversitenin öğrencilerine yönelttiğimiz başka bir soru ise üniversitenin eğitim durumunun ne düzeyle olduğuyla ilgili. Bu soruyla ilgili istisnasız tüm öğrencilere üniversitenin eğitim kalitesinden memnun gördük. Öğrencilere öğretim üyeleriyle ve asistanlarıyla ilişkilerinin nasıl olduğunu, sorunlarıyla ilgilenip ilgilenmediklerini sorduğumuzda ise öğretim üyeleriyle aralarındaki ilişkinin iyi olduğunu ve üniversitede her daim hoşgörü ortamının bulunduğundan bahsediyorlar. Üniversitenin fiyatıyla ilgili yöneltilen sorulara verilen cevaplar ise üniversitenin pahalı bulunmasıyla ilgili. Bazıları ise üniversitenin fiyatlarını kulvarına göre normal buluyor.


Cibali Kampüsü’nde 1.500 metrekarelik alanda 225 kişilik oturma kapasitesine sahip Bilgi Merkezi’nde 64 bin cilt basılı yayın, 5 binden fazla DVD, 260 bin e-kitap, 36 online veri tabanında 30 bin e-dergi ve 500’den fazla e-tez erişim ve kullanıma sunuluyor

ÖZEL EK 02

Khas’ta Kim, Nerede, Neden Yiyor? Haber-Fotoğraf: Öykü Dilan Oğulbulan

Finallere Festival Molası Haber: Ecem Nur Özcan-Serlin Akdemir Fotoğraf: Ecem Nur Özcan

Hem karın doyurmak hem dinlenmek için Cibali Kampüsü’ndeki cafe ve restaurantlarda kimler nereyi tercih ediyor? Öğrenmek için akademisyen ve öğrencilere sorduk. Öğrencilerin genellikle ilk tercihi Pigastro. Zengin ve çeşitli menüsünün yanında taze yemekleri ile tercih edilen Pigastro listenin başında yer alıyor. Kredi kartı geçerli olan Pigastro saat 18:00’a kadar hizmet veriyor. Öğrencilerin tercihleri arasında triliçe ve mantar soslu makarna listenin başında yer alıyor. Bir diğer alternatif ise Yemekhane. Haliç manzarası nedeniyle tercih edilen mekan taze menüsü ile de beğeniliyor. Sabahları ayrıca 10:00-10:30 arası zengin açık büfe kahvaltısı ile de güne zinde başlamamıza yardımcı oluyor. Kredi kartı geçerli olan yemekhane günlük yemekleri ile gün içinde akademisyen ve öğrencileri ağırlıyor. Kahve denince akla ilk gelen yer olan Starbucks gün içinde küçük bir mola için ideal yerlerden. Fiks fiyatları, çeşitli soğuk-sıcak içecekleri ve tatlı menüsü ile üniversitenin çok tercih edilen yerlerinden birisi olan Starbucks

hem akademisyen hem de öğrencilerin en uğrak yeri. Balkonlu açık kısmında sigara içilebilmesi tercih edilme nedenlerinden biri olan Starbucks’ta da kredi kartı geçerli. Her üniversitenin olmazsa olmazı olan kantinin ise karışık tostu en çok yenilenler arasında. Elma, muz gibi taze meyve seçeneklerinin de bulunduğu kantinde kredi kartı geçerli olup, televizyonda ziyaretçiler haber izleyip dinleyebiliyorlar. D blokta bulunan Chef School ise huzurlu yapısı ile dikkat çekiyor. Hamburger ve somon ızgara Chef School’un en çok tercih edilen yemeklerinden. Ayrıca kahvaltı seçenekleri mevcut. Saat 17:00-18:00’a kadar hizmet veren Chef School’da kredi kartı geçerli. Restorantta İngilizce konuşan garsonların hizmet vermesi yabancı misafir ağırlayanlar için büyük kolaylık.

KHASTT ile geçtiğimiz ay düzenlenen III. Tiyatro Festivali’nde Kadir Has Üniversitesi birçok üniversite ve tiyatro kulübüne ev sahipliği yaptı. 11 tiyatro oyunun sergilendiği ve katılımın ücretsiz olduğu festivale ilgi büyüktü. Kurulduğu günden bu yana etkinliklerle isminden sıkça söz ettiren SİNEHAS, ünlü yönetmenlerin konuk olduğu film okumaları, vizyondaki yerli ve yabancı filmlerin gösterimleri ve ünlü oyuncuların katılımlarıyla gerçekleşen söyleşiler ücretsiz ve okul dışından katılıma açık. Bülent Kılıç, Sedat Suna ve Mesude Bülbül gibi her hafta bir yeni konukla fotoğraf konuşmaları gerçekleştiren KHASFK, katılımcıları fotoğraf tekniği konusunda bilgilendirmekle kalmıyor, düzenlenen okul içi etkinliklerde deneyim kazanmak isteyen öğrencilere de bu fırsatı tanıyor. Birçok üniversitenin dans festivalinde yer alan HASDANS, bu sene de açılışı Mayıs ayının ilk haftası Koç Üniversitesi’nin 15. Dans Festivali ile yaptı. KOÇDANS’ın eğitmenleri eşliğinde hazırlanan kulüp, son üç senedir her festivalde Kadir Has Üniversitesi’ni başarıyla temsil ediyor. Sunumlardan, projelerden bunalanlara, finaller yaklaşmadan bir çok etkinlik var. Kulüplerin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

45lik Şarkılar Çalar Cibali Cafe’de Kadir Has Üniversitesi’nin öğrenci mekanlarından Cibali Cafe sahibi Nuray Karul tek başına bir kadın olarak burada nasıl kaldığını, yaşadığını ve öğrencilerin kendisini neden tercih ettiğini bizimle paylaştı.

Nalıncı Kasım Sokak numara 27’de hizmet veren Cibali Cafe, iki yıl önce Kadir Has Üniversitesi’nin arka tarafında açılan bir kafe. Cafe sahibi Nuray Karul burayı tek başına işletiyor. Karul, Cibali Cafe’yi açmadan önce Beyoğlu’nda tekstil üzerine işlettiği bir mağazanın sahibi imiş. Fakat batmak üzereyken mağazasını kapatmış ve bir tanıdık aracılığıyla Cibali Cafe’yi açmaya karar vermiş. Cibali Cafe, Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin uğrak yerleri arasında. Öğrencilerin bu kafeyi seçmelerindeki en büyük etken aslında ‘Nuray Abla’nın kişiliği ve cafenin müzikleri. 45lik şarkılar çalan ve kafe dekorunda bir sürü eski sanatçı fotoğrafı kullanan Nuray Abla, “Ben bütün gün buradayım ve kendimi böyle iyi hissediyorum.” diyor.

mehreb cafe Cibali Mah. Hisaraltı Sok. No.7/A Unkapanı - Fatih (Kadir Has Üniversitesi Yanı) Tel: 212 531 03 61

www.mehreb.com

Bu bir ilandır

Haber-Fotoğraf: Bengü Çam-Mürşid Doğan


Erkek Öğrenci Konukevi 110 yatak kapasiteli tek-iki-üç ve dört kişilik odaları, Kız Öğrenci Konukevi 67 yatak kapasiteli tek ve iki kişilik odalarıyla 7/24 hizmet sunar

HAZİRAN 03

Balat’ın Damak Tadları Haber-Fotoğraf: Hüseyin Onur Tekcan

Cibali’de, tarihi Cibalikapı’nın yanında bulunan balıkçı, ahşap binası, tahta sandalye ve masalarıyla eski Türk filmlerini andıran bir restaurant; Cibalikapı Balıkçısı… 2000 yılına kadar Cumhuriyet gazetesinde editörlük yapan Behzat Şahin, 2004 yılında Cibalikapı Balıkçısı’nı açtı. Denize, balığa ve mezelere olan ilgisi onu bu tür bir restorant açmaya teşvik etmiş. Restorantın iç mekan dizaynıyla eski Türk filmlerindeki nostaljik havayı müşterilere hissettirmek istemiş. Hasköy’den Topkapı Sarayı’na kadar geniş açılı bir manzarası da burayı ziyaret etmek isteyenleri cezbeden özelliklerinden sadece küçük bir kısmı. Mezelerine ve ana yemeklerine gelecek olursak, Şef Mehmet Aras ustalığını burada konuşturmaya başlıyor işte; kabak çiçeği dolması, marulda levrek

Bir başka Balat sembolü olan ve 1890’da Asteri Dulidis’in açtığı Agora Meyhanesi’ne geldi sıra. Asteri’den sonra oğlu Stelyo geçmiş meyhanenin başına, ardından torunu Hristo Dulidis devralmış restoranı. Birçok ünlünün müdavimi olduğu Agora, sadece Türkan Şoray’ın üç filminin geçtiği, toplamda 286 filme mekan olmuş. Şarkılara filmlere konu olan bu mekan akıllara hemen Agora Meyhanesi şarkısı geliyor. Zeki Müren, Behiye

dolma, asma yaprağında sardalya, saraylı balık turşusu, parmesan peynirli midye ızgara, bütün kalamar tava, ahtapot ızgara ve salatası… Mezelerin çeşitliliğini tamamlayan son aşama ise balığı. Levrek balığının mevsimine göre tavsiye ediliyor. Birçok tanınmış isme ev sahipliği yapmış olan Cibalikapı Balıkçısı’nı geçtiğimiz günlerde Türk sinemasının gözde isimlerinden biri olan Serra Yılmaz ziyaret etti. Ama bu ziyaret biraz farklıydı. Çünkü müşteri olarak değil, aşçı olup hünerlerini sergilemek için oradaydı. Müşterilerden tam puan Serra Yılmaz aynı zaman Behzat Şahin’le de iki sıkı arkadaşlar. Cibalikapı Balıkçısı’nın müşteri yorumlarına gelecek olursak, müşteriler genel olarak mezeleri, ara sıcakları, balıkları beğendiğini dile getirmişler. Ambiyansın, dekorasyonun ve müziklerin

de balıkçı kültürünü en iyi şekilde yansıttığını belirtmişler. Müşterilerin şikayetleri ise mezelerin, balığın ve içeceklerin gereğinden fazla pahalı olması. Aynı zamanda garsonların -samimiyetin hissettirilmeye çalışıldığı ortamda- ruhsuz ve niteliksiz olduklarını söylemişler. Restorantın salaş balıkçı havası ve orijinalliği göz dolduruyor ancak bu konsepte bir işletme, fiyatları bu kadar yukarı çekmemeli. İstanbul’da mey sohbetinin yapılabildiği yerler kısıtlı. Cibalikapı Balıkçısı bu tarz bir mekan ama müşterilerin son dakika golü

Aksoy gibi ses sanatçılarının seslendirdikleri... Hristo’dan sonra ise gazeteci Ersin Kalkan devralmış. Ezel Akay bir röportajında yemek yapmaya ilgisi olduğunu, mezeleri sevdiğini, Balat’a film çekmek için gittiği zaman oradan bir ev ve evin altında da küçük bir dükkan almak istediğini dile getirir. Arkadaşı ve ortağı olan Deniz Sevinç de, Akay’a Ersin Kalkan’la konuşmasını söyler. Bunun üzerine Ersin Kalkan, Ezel Akay’a mekan benden yemekler senden

diyerek ortaklık teklif eder. Böylece dört ortak Agora Meyhanesi’ni yeniden hayata bağlamış. Restorasyon konusunda eski dokuyu kısmen korumuşlar, kısmen de modernize etmişler. Ama doğrusunu söylemek gerekirse o eski Müzeyyen Senar’ı, Zeki Müren’i barındıran meyhane ambiyansını ortadan kaldırmışlar. 125 yıllık geleneği sürdürmek istense de günümüzün Balat sokaklarının zamanla bozulmasından da dolayı müşterilerin olumsuz görüşlerine yansımış. Müşterilerin geneli meyhane ortamının olmamasından şikayetçi, mum ışığı konseptini meyhane ambiyansına kesinlikle uymadığını, loş ortamdan rahatsız olduklarını söylemişler. Aynı zamanda kalabalıklaştığı zamanlarda sesten kendilerini duyamadıklarını, çalan müziklerin meyhane ortamına uymadığını da belirtiyorlar. Mezelerin ve yemeklerin lezzeti ile ilgili olarak yemek otoriteleri yemeklerin orijinallikten

atmaları, onları bu güzel cazibeden uzaklaşmalarına sebep oluyor. Değerlendirme ve puanlama kısmına gelecek olursak:

Yemekler: 4,7/5 Servis: 3,2/5 Ambiyans: 4,6/5 Fiyatlar: 2,3/5 ORT: 3,9/5 uzak ve tatsız olduklarını belirtmişler. Servis kısmına gelecek olursak, müşterilerin geneli garsonları niteliksiz ve sakilikten anlamayan, kriz ve kalabalık kontrolü konusunda çok başarısız olduklarını belirtmişler. Müşteriler, Agora Meyhanesi’nin konumundan, bulunduğu sokak, semt sakinlerinden dolayı gitmeden önce bir kez daha düşündüklerini söylemişler. Ayrıca fiyatları da porsiyonların büyüklüğüne göre fazla bulduklarını belirtmişler. Değerlendirme ve puanlama kısmına geçecek olursak:

Yemekler: 2,3/5 Servis: 2/5 Ambiyans: 3,5/5 Fiyatlar: 3,3/5 ORT:2,7/5


ÖZEL EK 04

Cibali Kampüsü’ndeki Starbucks Cafe, Pigastro Cafe, Yemekhane ve Chefschool Uygulama Restoranı’nda Türk ve dünya mutfağından farklı lezzetler sunulur

Balat’ın Halini Anlamak Fatih’in Haliç’e bakan kıyısında Fener ve Balat semtleri, bir İstanbul masalına şahit olmak isteyen herkesin uğraması gereken yerlerden. Dizboyu yoksulluğun zengin mirasın içinde kök saldığı varoşa benzeyen ama varoş olmayan bir yer Balat. Bir Ekşi sözlük yazarının yaptığı tanımlama Balat’ın halini anlamak için yeterli olacak sanırım: Muhteşem bir şizofreninin mütevazı platosu veyahut gerçeküstülüğün Türkiye şubesi… Haber: Arif Serin

Balat, Bizans’ın en eski mahallesi. 1950’lere kadar Yahudi Sefarad’larının konakladığı, 16 asırdır Balat’ta ev sahipliği yapan dünya Ortodokslarının merkezi Patrikhane’nin, hemen ilerisinde Bulgar Kilisesi’nin, sahilin hemen kenarında Or-Ahayim Yahudi Hastanesi’nin konumlandığı Balat. Gerçeküstülüğün bir diğer ayağı semtin içlerine doğru karşımıza çıkıyor: Çarşamba’da yer alan İsmail Ağa cemaatinin merkez üssü İsmail Ağa camiinin sokağında Kırmızı Kale-Fener Rum Lisesi-. Türkiye’nin Kudüs’ü Balat’tır önermesi hiçte yanlış olmayacak bu yüzden. Bir zamanlar Yahudi zenginlerinin, Rumların, Ortodoks Bulgarların yaşadığı Balat, Osmanlının çok uluslu yapısını uzun zaman sürdüren; Ulusdevlete direnen bir yer. 1950’lerden itibaren ise, Anadolu’dan göçlerinin etkisiyle zengin semtin fakir semte dönüşmesi, cumbalı evlerin arasına gecekonduların karışması başlıyor. Azınlıkların zengin semti, İslami kesimi de içine alarak yeni bir mozaik yaratırken, dokusunu, kokusunu da kaybediyor. Evet, konumuz bu mozaik. Burada yer alan farklı kültürlerin ilişkisini merak ediyorum yola çıkarken. Balat sakinleri komşularını, her gün önünden geçtikleri cumbalı evleri, Haliç’e tepeden bakan Fener Lisesi’ni biliyorlar mı? Bir zamanlar, perşembe günleri çanla uyanan, cuma günü ezan sesinin eşlik ettiği, cumartesi günleri sinagogda okunan avdalanın yankılandığı sokakta gerçekten bir mozaik var mı? Yoksa birbirinden habersiz, etkileşimsiz sürüp giden bir hayat mı var? İlk durağımız Patrikhane. Yanımda mihmandarım Ömür. Semte benden daha hâkim olduğu için eşlik ediyor bana. Patrikhane’nin basın sorumlusu Peder Dositeos izinde ve yurtdışında. Bu yüzden Patrikhane’nin kütüphane sorumlusu Yorgo Benlisoy’a soracağız merak ettiklerimizi. Fener Patrikhanesi kitabının da yazarı olan Benlisoy’dan güzel şeyler duyacağıma

eminim. Yarım saat önceden orada oluyoruz. Hemen köşedeki büfeden bir Türk kahvesi içmek için vakit var. Birkaç yıl önce Ermenice Hocası Kevork’la gelip içtiğim kahveyi, oynadığım tavlayı hatırlıyorum. İlk Patrikhane ziyaretim de zaten onunlaydı. Biz bu semtin farklı etnik ve dini kökenlerden iki misafiri böyle iyi arkadaşken, on yıllardır burada yaşayanlar acaba ne haldeydi? Yorgo Benlisoy’la kısa bir tanışma faslının ardından merak ettiklerimi soruyorum: Balat’ın o hep var olduğu söylenen mozaiği ne halde? Benlisoy, biraz da üzüntüyle eski iletişimin olmadığını belirtiyor: Osmanlının son dönemi ve cumhuriyetle birlikte Balat’ın cazibesini yitirdiğini, Karaköy ve Beyoğlu’nun Rumlar yeni yerleşim yeri olduğunu ve Patrikhane’nin semtten bağımsız olarak sadece kurumsal bir yapıyı Balat’ta sürdürdüğünü belirtiyor. Israrlıyım istediğim cevabı almakta: “Hiç mi gelip gitmezsiniz birbirinize?” diyorum. Benlisoy yine umutsuz: ‘‘Bir Pazar ayininden buraya gelen yüz kişiden beşi bile bu semtten değil bırak diğer grupları. Patrikhane çalışanları bile burada oturmuyor, burada devamlı kalan birkaç aile dışında.” Sırada Patrikhane’nin aşçısı Sula Abla var. Sula Davl 20 yılı aşkın süredir Balat’ta yaşıyor. Onun söyledikleri de Benlisoy’dan çok farklı değil: “Eskiden Balat semtinde çok fazla Hristiyan yaşıyordu ve Türk-Rum komşuluğu diye bir kavram vardı. Fakat şimdilerde bu komşuluk gitgide yok oldu. Elbette tamamen yok olduğunu söyleyemeyiz. Komşularımız aşure günlerinde kapımızı çalıp aşure getirirler. Biz de Paskalya Bayramı’nda onlara çörekler, renkli yumurtalar götürürüz. Bunun dışında Balat semtinde Rum vakfına ait birçok var ve bu evlerin bazılarında Müslümanlar çok az bir miktar kirayla kalıyor. (Ayda 100 TL) Patrikhane gibi Ortodoksluğun temsilcisi bir kilisede bile bahçıvan, şoför gibi çalışanların çoğunluğu Müslüman.”Sula Abla’nın söyledikleri biraz olsun umut

verirken işin aslı tam olarak duymak istediklerimiz değil. Ayvansaray yönüne doğru yürüyüp, Bulgar Kilisesi’ni de ziyaret etmek, oradan da bir şeyler duymak istiyoruz. Ancak 2014 ortalarında bitmesi planlanan restorasyon halen bitmemiş. Zaten çalışmaların ilerlediğine dair de bir kanıt yok. Kilisede bir bekçiye bile rastlayamayınca geri dönüyoruz. Balat’ın içlerine doğru yürüyoruz. Durmaksızın Yahudi ve Rum yapılarının son kalıntılarını fotoğraflayan çoğu Kuzey Avrupalı turistlerin arasından

geçen sarıklı-cübbeli, sakallı semt sakinlerini görünce gülümsüyorum. Birbirinden, tarihinden habersiz, kopuk yaşayan farklı kültürler. “Burada mozaik filan yok” diyorum kendi kendime. İstanbul’un binlerce yıllık tarihinin en önemli temsilcisi olmaya adayken İstanbul’un aldığı yoğun göçten nasibini almış, eski şatafatlı günlerini kaybetmiş ama şehirli de olamamış bu arada kalmış semti gezerken, yapay sosyalleştirme ve yenileme çalışmalarının ne kadar yersiz olduğunu hatırlıyorum.

Yaşlı Yüzler Bina Duvarlarında Haber: fatihhaber.com

Fener-Balat Kültür Miraslarını Koruma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği’nin katkılarıyla Newyorklu Fransız sanatçı Jr.Art “Wrinkles of the City” projesinin son ayağı Balat-Fener Projesi oldu. Ve binalar bölgede yaşayan yaşlı halkın portre fotoğrafları dev ölçekli duvar resimleriyle giydirildi. Böylece yaşlanma süreci ve bu sürecin hem insanların hem de şehrin kimlik anlayışını nasıl etkilediğini samimi ve etkili bir şekilde anlattı. Fener-Balat-Ayvansaray’ın tarihi dokusuna dikkat çekmek için yapılan bu dünya çapında bu sanat eyleminde uluslararası sanatçılar Türkiye’ye gelip Balat ve civarında yıkılması planlanan 7 ayrı tarihi mekana kentsel dönüşüm projelerini protesto etmek için bu eserleri uyguladı. Şangay’dan Küba’ya beş ülkede gerçekleştirilen ve özel tarihe sahip şehirlerin dahil edildiği proje ilk kez Jr.Art tarafından başlatılmıştı.


Khas’ta gazeteci Mithat Bereket ve Pusula Ekibi 2004’ten, gazeteci Cüneyt Özdemir’in dipnot.tv ekibi 2013’ten bu yana deneyimlerini öğrencilerle paylaşıyor

HAZİRAN 05

Fener ve Ayvansaray arasında Haliç’in güney kıyısında yer alan Balat, zengin tarihsel dokusuyla dikkat çeken bir semt. Balat, Yahudi, Müslüman, Ermeni, Rum, Türk ve Kürt olmak üzere birçok farklı etnik ve dinsel grubun kültürel unsurlarını muhteva ediyor. Böylesine zengin bir dokuya sahip olması, semti herkes için cezbedici bir yer haline getirmiş. Cumbalı evler, ibadethaneler, tarihi sokaklar, sardunya çiçekli penceler ve yıllar geçtikçe değişmeyen doğal dokusundan dolayı Balat, fotoğrafçılar ve sinema sektörü için de önemli mekan konumunda. Balat’ı gezerken fotoğrafçılara veya herhangi bir film setine denk gelmeniz işten bile değil.

Doğal Film ve Dizi Platosu: Balat Haber-Fotoğraf: Sabrı Ege-Mehmet Ceylan

Balat, 60 yıl öncesine ait Sadri Alışık’ın Agora Meyhanesi ve Yılmaz Güney’in Balatlı Arif filmleriyle sinema sektöründe ön plana çıkmaya başlıyor. Özellikle son zamanlarda yerli ve yabancı birçok dizi ile filme ev sahipliği yapan semt, yoğun ilgi görüyor. Mahalle efradının samimiyeti ve artık kamerayı kanıksamış olmaları; fotoğrafçıların, dizicilerin, belgeselciler ve filmcilerin işlerini daha da kolaylaştırıyor. Öyle ki dizi ve film setlerinin figüran ihtiyacını çoğu zaman mahalleli karşılıyor. Balat’ın ekranlardaki bu görünürlüğü mahalleye yerli ve yabancı turistlerin de akın etmesini sağlamış. Dizi setleri sırasında sevdiği dizi ve oyuncuları görmeye gelen birçok insanla karşılaşabiliyorsunuz. Sürekli dizi ve film setlerinin kurulması ve ünlü oyuncuların gelip gitmesi semtte ekonomik, turistik ve kültürel değişimlerin meydana gelmesini sağlıyor. Dizi ve Film Setleriyle İç İçe Bir Hayat Mahalle sakinleri adeta setler ve kameralarla iç içe yaşıyor. Semtte evler ve dükkanlar film setleri tarafından kiralanıyor. Evlerin, kafelerin ve diğer yapıların önünden geçerken mahallenin hiç de yabancı gelmediğini farkediyorsunuz. Çünkü Balat’ta neredeyse her köşe başı bir filmin veya dizinin çekimi için kullanılmış. Evini setlere kiraya veren ve aynı zamanda figüranlık yapan Kazım Kaya “Birçok oyuncuyla ahbap olduk. Hem eğleniyoruz hem para kazanıyoruz. Bizim evin bulunduğu sokak artık meşhur için turistler sık sık fotoğraf çektirmeye geliyorlar. Dizi ve film çekimlerinden gayet memnunum.” diyor. Mahalleli dizilerde olacakları herkesten önce biliyor. Çekimler sırasında balkonlardan, pencerelerden seti seyrediyorlar. Balat sakinleri çekilen dizilerin kalitesi hakkında da uzmanlaşmış. Hangi dizinin tutup tutmayacağı hakkında iddialaşıyorlar. Balat’ta kahve işleten Ahmet Erkan “Şeref Meselesi’nin ilk bölümlerini izledim, dedim bu dizi tutar. Hakikaten öyle de oldu.” şeklinde belirtiyor. Balat, Doğal Bir Plato Dizi sektörünün Balat’a yönelmesi Meral Okay’ın senaristliğini yaptığı Yeditepe İstanbul ile başlıyor. Okay, dizinin hazırlık çalışmaları sırasında Balat’a ziyaretler düzenler. Mahalle kültürünün

yoğun olduğu Balat’ı çok beğenir ve çekimler burada gerçekleşir. Yeditepe İstanbul’dan sonra diziciler için uğrak bir yer haline gelen Balat, daha birçok yapıma ev sahipliği yapar. Çemberimde Gül Oya, Cennet Mahallesi, Ezel, Adını Feriha Koydum, Suskunlar, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Kötü Yol, Bizim Yenge, Canım Ailem, Acı Hayat, Ağır Roman, Bir Günah Gibi, Sultan Makamı, Aşk Yakar, Büyük Buluşma, Eşkıya, Estağfirullah Yokuşu, Bir Çocuk Sevdim, Arap Saçı ve İffet daha önce burada çekilen film ve dizilerden. Yerli dizilerin dışında birçok yabancı filmin çekimi yine Balat’ta yapılmış. Taken 2, James Bond, Water Diviner ve Mission İstanbul bu yapımlar arasında. Semtte, halihazırda Şeref Meselesi dizisinin çekimleri devam ediyor. Yönetmen ve belgeselci Muaz Ramazan Güneş, film sektörünün Balat’a olan ilgisinin nedenini şu şekilde açıklıyor: “Burası bizler için doğal bir plato. Normal şartlarda milyonlarca para harcanıp hazırlatılan mekanları, burada hazır buluyorsunuz. Ayrıca mahallelinin de ilgisi var. Sorun çıkartmıyorlar ve çekimler sırasında yardımcı oluyorlar. Hal böyle olunca Balat filmciler için ideal bir mekan oluyor.” Ünlüller Semte Akın Ediyor Ekranlardaki görünürlüğü her geçen gün artan Balat’a yerleşmek için gelenlerin sayısı günden güne artıyor. Dizi ve film sektörünün ilgisinden sonra semte, yerli ve yabancı birçok kişi yerleşmeye başlamış. Vodina Emlak’ın sahibi Ercan Alkan “Film ve dizilerden sonra buradaki evlerin fiyatı neredeyse 4-5 kat arttı. Birçok insan gelip film ve dizilerin çekildiği yerlerden ev satın almak veya kiralamak istiyor. Burada film ve dizi çeken yönetmen ve oyuncuların bazıları da buraya yerleşti.” diyor. Balat’ı gezerken, Tarık Mengüç’e kahvede tavla oynarken, Ezel Akay’a mahalle bakkalından alışveriş yaparken rastlayabilmek mümkün. Alkan’ın bildirdiğine göre; Kenan İmirzalıoğlu, Hazal Kaya, Pelin Batu gibi isimler ise semte taşınan diğer ünlülerden. Mahalle Gençleri Dernek Kurdular Film ve dizilerin semtteki yoğunluğunu fırsat bilen mahalle gençleri, setlerin ihtiyaçlarını karşılamak için dernek kurmuşlar. Balat Semt Sakinleri ve

Filmciler Dayanışma Derneği isimli dernek, gençleri setlerde istihdam etmek ve set ekibi ile mahalleli arasındaki sorunları çözmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor... Dernek başkanı Hasan Acar “Baktık çok fazla film dizi çekiliyor biz bunu nasıl değerlendiririz diye düşündük ve derneği kurduk. Setlere catering, mekan bulma ve figüran ihtiyacı gibi işlerle ilgileniyoruz. Amacımız hem film ve dizi sektörüne kolaylık sağlamak hem mahalle esnafının ve gençlerinin bu yoğunluktan faydalanmasını sağlamak.” Ayrıca çekimler sırasında sokaklar araçların geçişine kapatılıyor ve bu da gerginliğe sebep oluyor. Dernek, mahalle sakinleri ve set çalışanları arasında çıkan böyle tartışmaları da çözüme kavuşturuyor. Dernek üyeleri set güvenliğini sağlayarak set ekibinin rahat bir ortamda çalışmasına olanak sağlıyor. Figüran olarak çalışmak isteyenler dernekle irtibata geçebiliyorlar.”


ÖZEL EK 06

Haber: Emirhan Güleryüz-Orçun Yağız

Üniversitelerarası Lig’de faaliyet gösteren takımlar ile bireysel spor alanlarında öğrenciler, eğitimlerinin yanı sıra ilgilendikleri spor alanında da kendilerini geliştirebilirler

1926-1927 yılları arasında üretimi başlanan modeli Autopompa FIAT 503F Torpedo olan itfaiye aracı, Cumhuriyetin ilk yıllarında satın alınmış ve Cibali Sigara ve Tütün Fabrikası’nda itfaiye aracı olarak kullanılmış. İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi Koleksiyonunda yer alıyor. Aracın Motor kapasitesi 400x170 cm.

Cibali Kampüsü’ndeki Kırmızı İtfaiye Aracı Osmanlı İmparatorluğu’nda, askersivil itfaiye neferi olarak tanımlanan ve aynı zamanda da mahallenin yiğitlik, şeref ve namus sembolü olan tulumbacılardan arda kalanlar Kadir Has Üniversitesi’nde sergilenmeye devam ediyor. İlk yangın söndürme araçlarından olan 1927 yapımı FIAT marka bir araba da bulunuyor. Bunların dışında Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası İtfaiye bölümüne ait malzemeler ile İtfaiye Müzesi eserlerinden oluşan bir seçki ile dönemin soysokültürel yapısı, gündelik yaşam tarzı ve devlet yapısı meraklılara gösteriliyor. Tam adı Autopompa FIAT 503F Torpedo olan bu araç, itfaiye modeli araçların bugüne kadar korunmuş ve Türkiye’de bilinen tek örneğini oluşturuyor. Bunun gibi araçların günümüze çok azı korunarak gelebilmiş. Farklı bir yaşam biçimi olan tulumbacılar ocağının kendilerine has üslubu, argoları ve bol küfürlü muhabbetleri başlı başına bir kültürün örneği imiş. Osmanlı’nın bu devirlerinde tulumbacılar mesleğine büyük ilgi var ve zamanın meslekleri açısından iyi bir meslek. Tütün fabrikalarında yangın çıkma

olasılığı yüksek olduğu için bu tür araçlara çok ihtiyaç varmış ve bu durumda mesleğin gelişmesine ve önem kazanmasına yol açmış. Günümüzde bu model, -yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere- bakımı yapılmış olarak Kadir Has Üniversitesi tarafından korunuyor ve sergileniyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin endüstriyel, ekonomik, siyasal ve sosyo-kültürel tarihine tanıklık eden bu eserler, eski tütün ve sigara makinelerinden, fabrikada kullanılan çok çeşitli ofis ve atölye malzemesine; yurdun çeşitli bölgelerine ait tütün örneklerinden, çalışanları ve fabrika yaşamını yansıtan fotoğraf albümlerine uzanan çok geniş bir yelpazeden oluşuyor. 1927-1928 yılına ait olan itfaiye arabası, iki adet itfaiye tulumbası ile Türkiye’ye gelen ilk Makaron Makinesi ve ilk Pistonlu Sigara Paketleme Makinesini saymak mümkün. Çeşitli devlet kurumları, özel şirketler, siyasi partiler, önemli devlet adamları, özel günler, haftalar ve yerel festivaller adına üretilmiş yüzlerce sigara ve sigara paketi de benzerine az rastlanır bir koleksiyonu sunuyor. Rezan Has Müzesi’nde bir dönem sergilenen eser

tulumbacıların kullandığı birçok ekipman ile birlikte sergilenmiş ve nerede ve ne zaman kullanıldıkları anlatılmış. Sergi zamanında ilgi çok yoğun olmuş ve dikkat çeken koleksiyon parçalarından biri olmayı başarmış. Böyle bir koleksiyon parçasının dikkat çekmemesi elde değil çünkü bu tür bozulmadan kalan eserler çok az ve iyi korunamamışlar. Bunu başarı ile sürdüren Kadir Has Üniversitesi bölgesinin tarihi eserlerini korumuş ve onları araştırıp sergilemekten vazgeçmemiş. Rezan Has Müzesi ekibinin bunda payı büyük. 1900’lerde çekilmiş, fabrikadaki hayatı anlatan fotoğraflara bakarsak, göreceğimiz manzara dikkate değer. Burada 1500’ü kadın ve 662’si erkek olmak üzere toplam 2162 kişi çalışıyormuş. Tekel Cibali Tütün Fabrikası; kendi polisi, sosyal görevlileri, hastaneleri, sosyal tesisi, bakkalları, okulları, yangın birimi, sendikaları ve lokantalarıyla aslında kendi başına küçük bir şehir. “Ateş Pervaneleri: Tulumbacılar” başlıklı sergi, Osmanlı İmparatorluğu’nda, asker-sivil itfaiye neferi olarak tanımlanan ve aynı zamanda da mahallenin yiğitlik, şeref ve namus sembolü olan

tulumbacıların, günümüz itfaiye teşkilatına nasıl dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Macaristan ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’da yangınlara tulumba olarak adlandırılan söndürme düzeneğiyle müdahale edilmesi XVI. ve XVII. yüzyıllarda başlarken; Osmanlı Devleti’nde tulumbanın kullanılmaya başlanması XVIII. yüzyıl başında, Fransız asıllı bir mühendis olan Gerçek Davud (David) tarafından (Kasım1719-Kasım 1720)’de gerçekleştirilmiş. Kendilerine has argoları ve küfrü bol muhabbetleri ile tulumbacılık; başlı başına bir kültürü, bir yaşam biçimi yansıtıyor. Bir haaaayt ile başlayan nârâlar, manilerle yangına gidiş ve dönüşte öndeki sandığı geçme adına verilen mücadele, beledî bir hizmetin ifası yanında teatral bir gösteri niteliğinde. Ağustos 1924’te yasaklanan Mahalle tulumbacılığı kültürünün kapılarını aralayan bu eserler; Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası İtfaiye bölümüne ait malzemeler ile İtfaiye Müzesi eserlerinden oluşan bir seçki ile dönemin sosyo-kültürel yapısı, gündelik yaşam tarzı ve devlet yapısı gözler önüne seriliyor.


ÖSYM, Kadir Has, Spor, DGS, Abitur, IB, Matura, Barınma-Yurt, Başarı Bursları ile öğrencilerin %80’i burslu okuyarak eğitimine devam eder

HAZİRAN 07

4. Haliç Dostluk Kupası’nın Sahibi Kadir Has Oldu Haber: Khas Haber Merkezi

5. Has Imperium’da

Khas ile Koç Üniversitesi kürek takımları bu yıl dördüncü kez dostluk için yarıştı. İlk olarak 2011 yılında gerçekleştirilen Haliç Dostluk Kupası kürek yarışı bu yıl Cibali Kampüsü önünden başlayıp Rahmi Koç Müzesi önüne kadar süren 3 bin metrelik parkurda yapıldı. 3 Mayıs’ta gerçekleşen

yarışmayı 7 dakika 12 ile Khas Kürek Takımı kazandı. Türkiye Üniversiteler Kürek Şampiyonası Yarışları’nda, Khas Kürek Takımı Üniversite Kızlar 1X kategorisinde üçüncü, Erkek 4- kategorisinde ikinci, Erkek 8+ kategorisinde üçüncü ve genel sıralamada erkekler kategorisinde dördüncü oldu.

ESN Kulübü Öğrencilerinden Avrupai Fark Haber: Zeynep Ece Elçin Yılmaz 2014-2015 eğitim öğretim yılında Kadir Has Üniversitesi ESN kulüp öğrencileri birçok farklı alanda sosyal sorumluluk projeleri ile topluma katkıda bulundular.

1997 yılında kurulan Kadir Has Üniversitesi, Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na 2007 yılında dahil oldu. O yıl Avrupa’dan üniversiteye gelen öğrenci sayısı 1 iken bu eğitim-öğretim yılında sayı 97’ye ulaştı. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Almanya’dan 13, Fransa’dan 10, Hollanda’dan 7 öğrenci başta olmak üzere toplam 11 ülkenin 31 üniversitesinden öğrenci Cibali Kampüsü’nde eğitim gördü. Erasmus öğrencileri çoğunlukla İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde İşletme ile İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü ve Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümleri’nde okuyorlar. Her yıl olduğu gibi bu dönem de ESN Kadir Has Kulüp üyeleri Erasmus öğrencileri ile birlikte çeşitli sosyal etkinliklerde bulundular. Kulübün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Erasmus öğrencileri ve kulüp üyeleri Nevşehir’de Tepeköy

İlkokulu ve Ortaokulu’nu ziyaret ettiler ve okulun öğrencileri için sanat, spor ve kültürel etkinlikleri düzenlediler. Kulübün yaptığı etkinliklerden elde edilen bütçe ile ziyaret edilen okulların öğrencilerine sırt çantası, defter, kağıt, boya kalemi gibi hediyeler alındı. Önceki yıllarda kulüp Erasmus öğrencilerini Pamukkale, Antalya, Fethiye, Kilyos, İstanbul Adalar gibi yerlere götürmüştü. ESN Türkiye’nin başlattığı ve kulübün de her yıl katıldığı Sosyal Erasmus Haftası kapsamında 7 Mayıs’ta Erasmus öğrencileri ve kulüp üyeleri hayvan barınaklarına destek projesi gerçekleştirdiler. Erasmus öğrencileri ve Kadir Has Üniversitesi’nin öğrencilerinden oluşan kulüp üyeleri yaptıkları kedi ve köpek kurabiyelerini Cibali Kampüsü’nde kurdukları standta satarak elde ettikleri gelir ile barınaklardaki hayvanlara mama desteğinde bulundular.

Onlar Birer Dilek Tutar, Biz Gerçekleştiririz Haber: Alev Olgay

Kadir Has Üniversitesi ve The Helping Trooper sosyal yardımlaşma girişimi Tomurcuk Vakfı’nda rehabilitasyon gören 50 zihinsel dezavantajlı çocuk ve gencin birer dileklerini gerçekleştirdi. 25 Nisan’da “5. Has Imperium - Onlar Birer Dilek Tuttu, Biz Gerçekleştiriyoruz!” projesi kapsamında Kadir Has Üniversitesi’nde özel bir panayır kuruldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkuyla kutlandığı etkinlikte, zihinsel engelli çocuk ve gençler aileleriyle birlikte yüz boyamadan pamuk şekeri standına kadar pek çok aktivitenin bulunduğu panayırda eğlenceli bir gün geçirdi. Tomurcuk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sernur Karagöz’ün katılımıyla Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen organizasyonda, zihinsel dezavantajlı çocuklara

yönelik hazırlanan eğlenceli aktiviteler ile başlayan gün, gönüllüler tarafından alınan hediyeleri sahiplerine verilmesi ile devam etti. Dileklerine kavuşan gençlerin mutlulukları gözlerinden okunurken, etkinlik perküsyon şov ile sonlandı. Misyonu, zihinsel engelli bireylerin yapamadıkları ile değil yapabildikleri ile değerlendirilmesi gerektiğine toplumun dikkatini çekmek olan Tomurcuk Vakfı gönüllüleri de bu etkinlik için gösterilerini hazırlayan çocuk ve gençlerin bu kutlamayı heyecanla beklediğini belirtti. Etkinlikte Kadir Has Üniversitesi ve The Helping Trooper ortak çalışmasıyla 5 yılda 600 bedensel ve/ veya zihinsel dezavantajlı, Down Sendromlu ve otizmli çocuk ve gencin birer dileği gerçekleştirildi ve projenin diğer okullara yayılmasında öncü oldu.

UEFA’nın Lider Akademik Ortağı Khas Haber: Khas Haber Merkezi

Khas ve UEFA (Union of European Football Associations) arasında düzenlenen ‘UEFA Futbol Hukuku Programı’nı gerçekleştirmek üzere anlaşma imzaladı. Bu anlaşmayla birlikte Khas, Avrupa çapında düzenlenecek olan programın ‘Lider Akademik Ortağı’ oldu. İlk modülü 26-30 Ekim

tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘UEFA Futbol Hukuku Programı’ seminerine katılanlara verilecek eğitimlerle birlikte, futbol organizasyonlarının güvenirliğinin ve profesyonelliğinin de artırılması hedefleniyor. Dört modülden oluşan bu program Ekim 2015’te başlayıp Eylül 2016’da sona erecek.


11. yüzyıl: Bizans sarnıcı 16. yüzyıl: Osmanlı hamamı 19. yüzyıl: Tütün fabrikası 20. yüzyıl: Khas Cibali Kampüsü

ÖZEL EK 08

Şeref Meselesi Balat’ın Meselesi

Kanal D’de pazar günleri yayınlanan, başrollerinde Kerem Bursin, Şükran Ovalı ve Şükrü Özyıldız’ın oynadığı ve Balat’ta çekilen Şeref Meselesi dizisinin yönetmeni Altan Dönmez ve ikinci yönetmeni Gökçen Usta, Cibali Postası gazetesine konuştu. “Dizi seti için Balat’ı seçerken buranın dokusundan, evlerinden, sokaklarından ve tarihi yapısından etkilendik”diyen Şeref Meselesi dizisini yönetmenleri Altan Dönmez ve Gökçen Usta “Balat’ta her yerde her bir karede görsel zenginlik var. Bölge doku olarak çok orijinal” dediler. Ayrıca bölge

halkının kendilerine olan tepkisinin olumlu olduğunu belirten Gökçen ve Usta “Biz de bölge insanını rahatsız etmek istemiyoruz. Çekim saatlerini bölge halkına gore ayarlıyoruz. Gece yarısı olduğu zaman paydos diyoruz ve pazar günleri asla buraya gelmiyoruz” dediler. Öte yandan, Balat’ın dar sokaklarında çekim yapmanın zor olduğunu ve burada çalışmakta zorlandıklarını belirten Dönmez ve Usta yine de Balat’ı çok sevdiklerinden dolayı çekimler için Balat’ı seçtiklerini sözlerine eklediler. Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Ezel, Suskunlar, İkinci Bahar dizileri de Balat’ta çekilmişti.

Cibali Karakolu, Açıkhava Yaz Oyunlarında Haber: Khas Haber Merkezi

Reşat Nuri Güntekin Sahnesi’nde oynanan Cibali Karakolu, 16 Haziran’da Açıkhava Yaz Oyunları Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde sahnelendi. Yazar Henri Keroul ve Albert Barre tarafından yazılan Muammer Karaca tarafından Türkçe’ye çevrilen oyunun yönetmeni Nedret Denizhan. 1950’lerin en çok sevileni Cibali Karakolu’nun konusu ise şöyle: “Cibali Karakolu hali hazırda varlığını koruyan pek çok gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor. Öğrenilmiş kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen oyun, güldürmek kadar yeniden cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir.”

Cibali, Orhan Kemal’in Mahallesi İdi Haber: Ceren Çağla Çorman-Sena Yeniçeri

Haber: Begüm Tataroğlu-Hasan Basri Yıldırım

Yazan: HENRİ KEROUL-ALBERT BARRE Çeviren: MUAMMER KARACA-REFİK KORDAĞ Yöneten: NEDRET DENİZHAN Sahne Tasarımı: RIFKI DEMİRELLİ Kostüm Tasarımı: CANAN GÖKNİL Işık Tasarımı: MUSTAFA TÜRKOĞLU Koreografi : SENEM OLUZ Efekt : LEVENT AKMAN Süre: 3 saat 30 dakika

Cibali’de okuyoruz ama bu semti yeterince tanıyor muyuz? Bunu düşünüp küçük bir araştırma yapınca edebiyatımızın önemli isimlerinden Orhan Kemal’in yıllar önce ailesiyle birlikte burada yaşadığını öğrendik ve acaba buradaki yaşantısı eserlerine nasıl konu olmuştur deyip bu konuyu araştırmaya koyulduk . İlk olarak 2000 yılında Cihangir’de açılan Orhan Kemal müzesine gittik ve Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajımızla Orhan Kemal’in Cibali ‘deki hayatına ışık tutmaya çalıştık. Ve bazı eserlerini tarayıp Cibali’nin yer yer tasvir edildiği yer yer oradaki insanların anlatıldığı yerlerinden alıntılar yaptık. Neden Cibali? İlk merak ettiğimiz Orhan Kemal’in yaşamak için neden Cibali’yi seçtiği oldu. Öğütçü: “Cibali ekonomik olarak en uygun yerdi. Babamın bir başka düşüncesi de burada halktan insanlarla yakın olmaktı. Oradaki insanlarla sürekli ilişki içindeydi. Bu da eserlerinin kaynağını oluşturuyor. Onun halktan uzak, inzivaya çekilmiş bir mekanda eserlerini yazdığını ben hayatta düşünemiyorum. Babamın pek çok romanının mekanının insanlarının o yöreden olduğunu biliyorum. Örneğin; Müfettişler Müfettişi, Suçlu, Cemile, Evlerden Biri, Sokakların Çocuğu kitapları hep o gözlemlerle yazılmıştır.” Bu sözlerden de anladığımız gibi Orhan Kemal, eserlerinin kahramanlarını halkın arasından seçiyordu. Onlarla yakın ilişkiler kurup gözlem yapıyordu diyebiliriz. Cibali bu nedenle Orhan Kemal için eserlerinde önemli bir kaynak olmuştur. Anılar Cibali’den Orhan Kemal’in oğlunu bulmuşken Cibali’de yaşadıkları dönemden babasıyla ilgili anılarını anlatmasını istedik. Bize şimdilerde müzede duran, Öğütçü’nün kutsal kase adını verdiği porselen şekerliğin hikayesini anlattı. Öğütçü: “Bayram sabahları, annemin ikram ettiği, yediğimiz en lüks tatlımız çikolataydı. Annem, müzede de olan, beyaz porselen şekerliğin içine koyardı çikolataları ve bize ikram ederdi,

sonra onu fermuarlı çantasında saklardı, divanın altına koyardı. Gidip alamazdık. Kolay yerde duruyordu ama istersen git al annem iş üstünde yakalarsa dayak atardı. Babamdan rica ederdim, ‘Annem bana çikolata yedirmiyor, canım çikolata yemek istiyor.’ Yerini de gösterirdim, ‘Bak şurada saklıyor.’ diye. Babam yazıyı falan bırakırdı adamcağız gider o çantayı çıkartırdı, fermuarını açar şekerliği çıkartırdı. Yani babam orada bizim kahramanımızdı”. Kitaplarda Cibali Ve asıl merakımız Orhan Kemal’in eserlerinde Cibali ‘den izler var mı? Öğütçü: “Cibali Mahallesi, Cibali Tütün Fabrikası bunlar çok önemli yerler. Orhan Kemal bunların hepsini kayda almış. Bütün o atmosfer, semt, insanlarıyla birlikte kitaplarda geçiyor. Hatta bazı öykülerinde Cibali tütün fabrikasının borusunun öttüğünü söyler, o boruyu bende hatırlıyorum, mesai borusu. Boru öttüğü zaman mesai başlama saatidir herkes fabrikaya doğru akın ederdi.” Kitaplardan Cibali Alıntıları Orhan Kemal’in bazı kitaplarının Cibali’de geçtiğini biliyoruz. Biz de Cibali’de okuyan öğrenciler olarak bu kitaplara bir bakalım istedik. Bu kitaplardan Cibali’yi en çok içine alan kitap olan “Evlerden Biri”nin televizyon dizisi uyarlaması yapılmış ve çok izlenmişti. Şimdi bu kitapta Cibali Orhan Kemal’in ağzından nasıl tasvir edilmiş biraz ona bakalım: “Yakındaki tütün fabrikasının sabah saat 7 borusu kalın kalın öterken uyandı. Kirli camlar ardında kül rengi bir sabah başlamıştı. Sevmezdi böyle sabahları. Vızır vızır gelip geçen taşıtlar çamurlu sular sıçratırlardı üstüne. Bugün de böyle bir gün olacaktı besbelli.” -

Cibali Postası 14 / Ek  
Cibali Postası 14 / Ek  
Advertisement