Page 1

01-30 Nisan 2016 / Sayı 75

Hukuk Fakültesi öğrencilerine ödül

WALID SALEM: “DEVLET DIŞI AKTÖRLER DEVLETİN

YOKLUĞUNDA ONUN YERİNE GEÇİYOR”

Bu yıl beşinci kez düzenlenen Uluslararası Çatışma, Terör ve Toplum Konferansı’nın bu yılki ana konuşmacıları, Filistin Demokrasi ve Toplumsal Kalkınma Merkezi Başkanı ve aktivist Walid Salem ile Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Fullbright Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersel Aydınlı oldu.

H

ukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencileri Polat Yamaner “International Criminal Tribunal for Rwanda - Judge - Case: The Prosecutor v. JeanPaul Akayesu”, Gökhun Boztepe “International Court of Artbitration Artbitrator - Case: Empire Entertainment v. Olivia Pope (Fictional Case)”, Yiğit Baran “International Court of Artbitration Artbitrator - Case: Empire Entertainment v. livia Pope (Fictional Case)” ve Ali Kuş “The United Nations Commission on International Trade Law - Delegate of Turkey Topic: Drafting A Model Law on The Carriage of Goods by Air”başlıklı çalışmalarıyla, 15-17 Nisan 2016 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen “Justinianus Moot Courts 2016” Farazi Dava Yarışması’na katılarak üniversitemizi başarılı bir şekilde temsil ettiler ve öğrencimiz Polat Yamaner söz konusu Yarışma’da ”Outstanding Judge”; Gökhun Boztepe ise “Outstanding Arbitrator” Ödülü’nü kazandılar.

FİLİSTİN DAVASINI DEVLET DIŞI AKTÖRLER YÜRÜTTÜ

G

eçtiğimiz dört yıl boyunca Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Çatışma, Terör ve Toplum Konferansı’nın beşincisi, 12 Nisan 2016 Salı günü gerçekleştirildi. Konferansa ana konuşmacı olarak katılan Filistin Demokrasi ve Toplumsal Kalkınma Merkezi Başkanı ve aktivist Walid Salem, İsrail ve Filistin arasındaki sorunlara değinerek bu sorunun ortaya çıkmasında ve günümüzde geldiği noktada devlet dışı aktörlerin ne tür bir rol oynadığından bahsetti. Devlet dışı aktörlerin, devletlerin olmadığı durumlarda kendilerini bir anda devlet pozisyonunda bulduğunun altını çizen Salem, “Filistin’de de devletin olmadığı dönemlerde, ki bunları 1919 ve 1994 arası dönem olarak belirtebiliriz, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere devlet dışı aktörler devlet gibi davranmak zorunda kalmışlar ve Filistin davasını yürütmüşlerdir. Örneğin 1994’te Filistin Yönetimi kurulduğunda bu kuruluşlar bu özelliklerini kaybettiler. Filistin davasını artık Filistin Yönetimi yürütmeye başladı” diye konuştu. Konferansın bir diğer ana konuşmacısı olan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Fullbright Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersel Aydınlı, “Şiddet kullanan devlet dışı aktörler: Anarşistlerden Cihadistlere” başlığı altında gerçekleştirdiği ana konuşmasında devlet dışı aktörlerin geçmiş boyunca var olduğunu ve gelecekte de büyüyen rolleriyle var olmaya devam edeceğini ifade etti. Prof. Dr. Aydınlı, özellikle şiddete dayanan devlet dışı aktörlerin davranışlarının otonomi, temsil ve etki olmak üzere üç ana temele dayandığını ifade etti.

DEVLET DIŞI AKTÖRLER VE TERÖR

İ

letişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Banu Baybars Hawks ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın açılış konuşmalarıyla başlayan konferansın 12 Nisan 2016 Salı günkü ilk kısmında üç ana oturuma yer verildi. “Çatışmalarda Devlet-Dışı Aktörler: Teorik Perspektifler” başlığı altında gerçekleştirilen ilk oturuma Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Tür moderatörlük yaptı. İlk oturumda Arel Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aşkın İnci Sökmen, Suriye’deki iç savaşı ve iç savaşı domine eden farklı silahlı grupları ele aldı. Aynı oturumda konuşmacı olan Westfield State Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Liam Harte, terörün alt dinamikleri konusunu ele aldı. Oturumun bir diğer konuşmacısı olan Prof. Dr. Banu Baybars Hawks ise, İslami silahlı grupların yükselişi, tarihi ve günümüzdeki durumu konularını anlattı. Oturumun son konuşmacısı Yrd. Doç. Dr. Efe Sevin, Uluslararası politikadaki aktörlere ve konunun iletişim boyutuna dikkat çekerek birinci oturumu sonlandırdı. Kapanış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Suncem Koçer, bu yıl 5’incisi yapılan Uluslararası Çatışma, Terör ve Toplum Konferansı’nın bu alanda çalışma yapanlar için oldukça yararlı bir kaynak olduğunu belirterek bu konferansın aynı zamanda artan terör ve devlet dışı aktörler sorunlarıyla beraber ortaya çıkan çatışma ve sınır problemlerine de farklı bir bakış açısı sunduğunu vurguladı.

01 - 15 TEMMUZ 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

İSTANBUL’UN KADIN RENKLERİ SERGİSİ AÇILDI

K

adir Has Üniversitesi’nin, Canon Eurasia’nın desteğiyle aralarında farklı kültürlerden savaş, sömürü ve töre gibi birçok nedenle yaşadıkları yeri terk edip İstanbul’a sığınanların da bulunduğu 10 kadının gözünden İstanbul’u sanatseverlerle buluşturduğu fotoğraf sergisi “İstanbul’un Kadın Renkleri” 12 Nisan 2016 Salı günü kapılarını açtı. Açılışta konuşan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın şunları söyledi: “İstanbul’un Kadın Renkleri projesi Kadir Has Üniversitesi’nin felsefesine ve sosyal sorumluluk anlayışına çok uyan bir proje. Görüyorsunuz, her fotoğrafın altında bir öykü yer alıyor. Bu öyküleri yazanlar, fotoğraf çeken kişiyi tanımadan yazdılar bu metinleri. Bu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Tamamen fotoğraf karesine bakarak ortaya çıkarılan metinler bunlar. O hikayeleri yazan yazarlarımızın varlıkları, isimlerini bu projeye ödünç vermeleriyle ve yazdıkları hikayelerle projeyi daha keyifli hale getiriyor.”

Halime Dede- Yaş: 34, Suriyeli 3 çocuk sahibi, Ev hanımı Maryam Almahrous- Yaş: 33, 3 çocuk sahibi, Ev hanımı Leyla Çim-Yaş: 33, 1 Çocuk sahibi, Ev hanımı Nilüfer Akgül- Yaş: 28, Tasarımcı Hülya Arslan- Yaş: 29, Muhasebeci Merve Yavaş- Yaş: 29 Sigortacı Karolin Sarı- Yaş: 40, Düğün Vaftiz Cenaze Organizatörü Dilan Çetinkaya-Yaş: 18, Garson Zeynep Bayraktar-Yaş: 22, Aşçı Christelle Ngapsi-Yaş 26: İşsiz

Daha önce hiçbir fotoğraf eğitimi olmayan İstanbul’un renklerini barındıran Ermeni, Suriyeli LGBTİ gibi aidiyetlere sahip 10 kadın, Kadir Has Üniversitesi’nin fotoğrafçısı Ulaş Tosun’un koordinatörlüğünde 3 ay fotoğraf eğitimi aldıktan sonra kendi gözlerinden İstanbul’un renklerini ve gündelik hayatlarını fotoğrafladılar. Bu fotoğrafların altına ise Ayşe Karabat, Buket Uzuner, Esmeray, Müge İplikçi, Nevşin Mengü, Pelin Batu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ayten Görgün Smith, Kadir Has Üniversitesi Writing Center’dan N. Buket Cengiz, Şevval Sam gibi konuya duyarlı gazeteci, akademisyen, yazar ve iş dünyasından kadınlar, aldıkları ilham ile metin ve öyküler yazdı.

Proje Adı: İstanbul’un Kadın Renkleri Belgesel Fotoğraf Atölyesi Koordinatörü: Ulaş Tosun Fotoğraflar: Christelle Ngapsi, Dilan Çetinkaya, Halime Dede, Hülya Aslan, Karolin Sarı, Leyla Çim, Maryam Almahro, Merve Yavaş, Nilüfer Akgül, Zeynep Bayraktar, Metinler: Ayşe Karabat, Ayten Görgün Smith, Buket Uzuner, Esmeray, Müge İplikçi, N Buket Cengiz, Nevşin Mengü, Pelin Batu, Sevda Alankuş, Şevval Sam Eğitmenler: Tuğba Kırallı, Mesude Bülbül, Ulaş Tosun

{ { Grafik Tasarım: Aytekin Kar

Khas Tiyatro Kampı Haziran’da

Khas Tiyatro Kampı bu yıl 7-8-9 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tiyatro Bölümü akademik kadrosu tarafından yönetilen bu atölyelerde, katılımcıların genel olarak tiyatro eğitimi içinde kullanılan çalışma biçimleriyle oyun oynayarak tanışması hedefleniyor. Katılımcıların kendi bedensel alışkanlıklarının farkına varmaları ve grup içinde birbirini dinleyerek ortak çalışma yapmaları üzerine gidecekleri atölye çalışması, eğlenerek öğrenmenin önemini vurgulayan bir süreç. Khas Tiyatro Kampı için son başvuru tarihi 6 Haziran 2016 olup, kontenjanlar sınırlı ve katılım ücretsiz.

2 | 01 - 30 NİSAN 2016 | NEWSLETTER KHAS


Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü tarafından internet ve mobil iletişim ortamlarının çeşitli alanlardaki dönüştürücü etkilerinin ortaya çıkartılması amacıyla her yıl Nisan ayında düzenlenen Yeni Medya Konferansları’nın beşincisi 21 Nisan Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Bugünün Kafkasya Dinamikleri

K O

turumlarda “Yeni Medya’da verinin anlamı nedir? Veri neden önemli, kimler için önemli? Veri ile büyük veri arasındaki farklılıklar neler? Sosyal medya büyük veri için neden önemli? Hangi sosyal medya platformundan nasıl veri toplanır? Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının büyük veri açısından avantajlı, dezavantajları karşılaştırmalı olarak nelerdir? Büyük veri eğitimleri nasıl verilmeli?” gibi konulara değinildi. Konferansın ilk yapıldığı yıl yeni medyanın pek bilinmediğinden bahseden İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, öncelikle bu konuya değindiklerini, ikinci sene eğitim, üçüncü sene girişimcilik ve dördüncü sene de içerik konusunu incelediklerini söyledi.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ise “Yeni Medya Bölümü adıyla kurulan ilk bölüme sahip iletişim fakültesiyiz. 2009’da kurulduk, 2013’te ilk mezunları verdik. Öğrencilerimizin çoğu mezun olmadan iş buluyor. Yeni medya söz konusu olunca her şey hızlı değişiyor, yeni medya eğitimi de hızlı değişiyor. Biz de radikal bir ders programı değişikliğine gittik. Sektörün ihtiyaçları ve uzmanlıkları göz önünde bulundurarak iki patika oluşturduk. Bu patikalardan biri öğrencilere içerik alanında uzmanlaşma imkanı veriyor. Diğeri ise içeriğin yönetimi konularına eğiliyor. Bunlarla birlikte büyük veriyi de ders programımızın temel dersi haline getirdik” dedi.

KHAS REUNION Khas mezunlar buluşması 28 Mayıs’da Polat Renaissance Hotel Beşiktaş’ta. Bilgi için: mezunlarofisi@ khas.edu.tr

Yeni Medya ve Gazetecilik Atölyesi, Şükrü Oktay Kılıç eğitmenliğinde Galata Salonu’nda düzenlendi.

adir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES), Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) işbirliği ile 9 Mayıs Pazartesi saat 13:30 – 15:30 saatleri arasında Salon 405’te (Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü) “Bugünün Kafkasya Dinamikleri” başlıklı panele ev sahipliği yaptı. Etkinlikte, coğrafyadaki çeşitli politika ve enerji dinamiklerine, yakın zamanda alevlenen Dağlık Karabağ olayı ve Ermenistan ile Azerbaycan arasında artan tansiyon üzerinden bir değerlendirme yapıldı.

Haberler / Etkinlikler

Yeni Medya konferansında büyük veri konuşuldu

Konuşmacılar: • Mitat Celikpala, Profesör, Uluslararası İlişkiler Bölümü;Sosyal Bilimler Yüksek Lisans Programı, Kadir Has Üniversitesi • Ünal Çeviköz, Emekli Büyükelçi, Ankara Politikalar Merkezi • Volkan Ediger, Profesör, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü; Direktör; Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD), Kadir Has Üniversitesi • Brenda Shaffer, Misafir Profesör, Avrasya, Rusya ve Doğu Avrupa Çalışmaları Merkezi (CERES), Georgetown Üniversitesi; ; Misafir Araştırmacı, Atlantik Konseyi, Washington, D.C. • Dimitrios Triantaphyllou, Doçent, Uluslararası İlişkiler Bölümü; Direktör; İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (CIES), Kadir Has Üniversitesi (moderatör)

01 - 30 NİSAN 2016 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

DUYGU ASENA’NIN DOĞUM GÜNÜ KUTLANDI

K

adın hakları savunucusu, aktivist, gazeteci-yazar Duygu Asena’nın doğum günü, 19 Nisan 2016 Salı günü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen “Duygu Asena ile Düşünmek” adlı bir etkinlikle kutlandı. Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ve İletişim Fakültesi işbirliği ve FriedrichEbert-Stiftung Derneği ve bianet’in destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte çok sayıda davetli, Duygu Asena’nın dostları, yakınları, meslektaşları ve okurları katıldı. Program, yönetmenliğini Nebil Özgentürk’ün yaptığı “Bir Yudum İnsan” belgeselinin Duygu Asena’nın konuk edildiği bölümünden parçalarla oluşturulan “Kadının Adı: Duygu” adlı bir kısa filmle başladı. Programın açış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş, Duygu Asena’nın yazar ve aktivist kimliğinden bahsetti. Asena’nın özellikle 1980’lerde gelişen toplumsal süreçte yeni kadın hareketinin öncülerinden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alankuş, “Bu etkinlik

için bizi asıl yüreklendirenler, ‘Haydi’ diyenler, başta İnci Asena olmak üzere Nadire Mater, İpek Çalışlar ve Şadan Maraş Öymen oldu. Duygu Asena, özellikle 1980’lerin ikinci yarısından itibaren feminizmin ve popüler kadın hareketinin sembol isimlerinden biri oldu. O kadar ki, onun editörlüğünde yol alan Kadınca ve Kim dergileri ve bilhassa da Kadının Adı Yok romanı, feminizm kavramının ve popüler kadın hareketinin, o dönem şartlarında ulaşabildiği kadar çok insana ve kadına ulaşmasını sağladı. Duygu Asena aslında sadece kadın hareketi hakkında da eserler kaleme alan bir insan değildi. Tabu olan her konuya kadınca bir bakış açısı getirdi. Barışın gerekliliğinden çocuk haklarına kadar çok geniş bir yelpazede mücadelesini sürdürdü. Feminizme el ve güç verdi. Biz akademisyenlerin sayfalar dolusu anlattıklarını bir çırpıda özetleyerek daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı” dedi.

HUKUKTA, GAZETECİLİKTE, CİNSELLİKTE KADIN

E

tkinlik daha sonra panel ve performanslarla devam etti. Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Reyda Ergün moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Aslında Özgürsün” başlıklı panelde kadın, hukuk ve siyaset konuşuldu. Hukuk sisteminde ve siyasette kadının tartışıldığı panelde avukat O. Meriç Eyüboğlu yer aldı. Öğleden sonraki oturumlar Duygu Asena’nın kardeşi İnci Asena’nın konuşmasıyla başlarken, “Kahramanlar Hep Erkek” başlıklı panelde ise kadın gazeteciliği, gazetecilik mesleğinde kadının yeri ve kadının basındaki temsili konuşuldu. Prof. Dr. Sevda Alankuş moderatörlüğünde gerçekleşen bu oturumda konuşmacı olarak ise ünlü gazeteciler Zeynep Oral, Yazgülü Aldoğan, Derya Sazak ve Nazım Alpman yer aldı. “Aynada Aşk Vardı” adını taşıyan son oturumda ise kadın, beden ve kadın cinselliği ele alındı. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Eser Selen’in moderatörlüğünde Saffet Murat Tura, Müge İplikçi ve Esin Paça Cengiz yer alırken, Derya Alabora ve Yrd. Doç. Dr. Eser Selen de performanslarıyla etkinliğe eşlik etti. Program, ünlü müzisyen Vedat Sakman’ın dinletisiyle sona erdi.

4 | 01 - 30 NİSAN 2016 | NEWSLETTER KHAS

“YENİ DUYGU ASENA’LARA İHTİYAÇ VAR!”

E

tkinliğin ana konuşmacısı olan Prof. Dr. Fatmagül Berktay ise Osmanlı’nın son dönemlerinde dönem şartlarının elverdiği ölçüde başlayan kadın hareketinin bugüne kadar gösterdiği tarihsel gelişimi özetledi. Prof. Dr. Berktay, “Editörlüğünü yaptığı Kadınca ve Kim dergileri, başta ‘Kadının Adı Yok’ olmak üzere yazdığı kitaplar, yeni feminist hareketin yayılmasını ve Duygu Asena ile bu hareketin popülaritesinin artmasını sağladı. Duygu Asena’nın mücadele ederek kabul ettirdiği birçok değer, artık ‘veri’ kabul ediliyor. Ancak giderek muhafazakarlaşan toplum, yine kadınlara, eskisine göre biraz daha geniş olmakla birlikte, yeni sınırlar ve kalıplar çizmeye çalışıyor. O yüzden yeni Duygu Asena’lara bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç var” diye konuştu. Son olarak söz alan yönetmen Nebil Özgentürk ise, “Bir Yudum İnsan” belgeselinin Duygu Asena’yı konuk ettiği bölümünün arka planını anlattı. Özgentürk, “Sonlara geldiğimizde Duygu Asena oldukça hastaydı. Ancak bitmiş halini gördü ve çok beğendi. Çok kısa bir süre sonra da kaybettik kendisini. Şunu söylemeyi bir borç biliyorum: Bu belgeselin hazırlanması sürecindeki araştırmaları yaparken resmen kendi hemcinslerimden nefret ettim, hatta iğrendim. Zamanında Duygu Asena’ya ağza alınmayacak sözlerle saldıran o karanlık kafaların verdiği nefretle kaleme sarıldım ve belgesel metnini tek başıma hazırladım. Bu 50 sayfalık metin de böyle ortaya çıktı” diye konuştu.


Kadir Has Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencileri, Vine fenomenleri Atakan Özyurt, Fatih Yasin ve Bilal Hancı’yı 20 Nisan Çarşamba günü Selimpaşa Kampüsü’nde ağırladı. Rabia Yalçın, Sude Kuzey İrgaş, Melike Çetin, Selen Yüksel ve Ayşenur Göldağı bitirme projesi kapsamında düzenlediği söyleşide Vine fenomenleri sosyal medya ve YouTube kanalları üzerine konuştu. Söyleşide Vine ile ilgili merak edilenler soruldu. Bilal Hancı ile öğrenciler arasında sorular sırasında keyifli anlar yaşandı. KHAS öğrencilerinin ‘Şu an hangi konumda olduğunuzu düşünüyorsunuz?’ sorusunu Fatih Yasin ‘Zirvede değiliz, henüz ikinci basamakta olduğumuzu düşünüyoruz. İyi ki

de öyleyiz. Zirveye zamanla yükselmek istiyoruz’ şeklinde yanıtladı. Söyleşinin kapanışını ise Bilal Hancı şarkı söyleyerek yaptı. Hancı, öğrencilere Karadeniz yöresine ait ‘Nayino’ şarkısını seslendirdi.

Haberler / Etkinlikler

Vine fenomenleriyle söyleşi

Kürekte 5. Haliç Dostluk Kupası Kadir Has Üniversitesi’nin

K

adir Has Üniversitesi ve Koç Üniversitesi kürek takımları, geleneksel hale gelen HALİÇ DOSTLUK KUPASI için yarıştı. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen yarış, Rahmi Koç Müzesi önünde başladı, Kadir Has Üniversitesi önünde son buldu. 5. Haliç Dostluk Kupası’nda bu yıl birinciliğe ulaşan ekip Kadir Has Üniversitesi Kürek Takımı oldu. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın şöyle konuştu: “Türkiye’de iki üniversite arasında gelenek haline getirilen ve her yıl düzenlenen tek kürek yarışını gerçekleştirmekteyiz. Bizim için bu etkinlik üniversite gençliği ve spor adına barış ve dostluğa yapılan vurgu açısından büyük anlam taşımaktadır. Yılda bir kez yapılan bu yarış, sadece sportif bir faaliyet olarak görülmemeli, Türkiye’nin güzide iki üniversitesi arasındaki kapsamlı işbirliği, dostluk ve yaratıcı rekabetin de bir yansıması olarak algılanmalıdır. Bu yıl 5. kez gerçekleştirilen bu yarışta öğrencilerimize bu heyecanı bize yaşattıkları için teşekkür ederken, benzer etkinliklerin diğer üniversiteleri de kapsayacak şekilde artarak sürdürülmesinin önemini vurgulamak isterim.” Kadir Has Üniversitesi’yle 5 yıl önce Haliç Dostluk Kupası Yarışı’nı başlattıklarını aktaran Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, etkinliğin geleneksel hale gelmesinden mutluluk duyduklarını

ifade etti. Umran İnan, Koç Üniversitesi olarak sporun her dalına büyük önem verdiklerini, öğrencilerin eğitimlerinin yanı sıra spor aktivitelerinde bulunmalarını desteklediklerini aktardı. Bu tür etkinliklerin Haliç’in canlanmasına da katkı sağlayacağını vurgulayan Umran İnan, “Öğrencilerin özverili, hevesli ve disiplinli çalışmaları sayesinde bu etkinliğin önümüzdeki yıllarda da aynı heyecanla devam edeceği inancını taşıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. 16 Nisan Cumartesi günü saat 10:00’da Rahmi Koç Müzesi önünden başlayan ve Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü önüne kadar süren 2 bin 200 metrelik parkurda, Kadir Has Üniversitesi ekibinde Kübra Aksoyer (dümenci), Buğra Akyazı, Yavuz Ali Oğuz, Savrun Kanay, Besim Tolga Şahinoğlu, Batuhan Köksal, Levent Örge, Özgür Borazan, Cihat Yasin Sevinç dostluk kupası için kürek çekti. Koç Üniversitesi Kürek Takımı’nı ise Yağmur Taşdemiroğlu (dümenci), Berke Ataseven, Oğuzhan Kadaifçiler, Günay Şimşek, Abdullah Salih Budan, Mahmut Berhan Demirbilek, Caner Çelik, Kaan Kanlı, Yusuf Yener Karaca oluşturdu. Ekip dakikada 32 kürek çekerek yarışmayı 7 dakika 30 saniyede tamamladı.

01 - 30 NİSAN 2016 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

...Kısa...Kısa...Kısa... Lojistik Kulübü Anadolu Efes üretim fabrikasına gezi düzenledi.

HASMUN üçüncü kez düzenlendi

K

adir Has Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü tarafından düzenlenen HASMUN’16 22-24 Nisan tarihlerinde yapıldı. Yurtiçi ve yurtdışından önde gelen lise ve üniversitelerin katılımıyla gerçekleşen HASMUN, ev sahipliği yaptığı 350 katılımcıya gerçek diplomasi deneyimi yaşatarak “uluslararası bilinç” ve “etkin duyarlılık” aşılamayı amaç ediniyor. Geçen sene 15 farklı ülkeden katılımcıları ağırlayan HASMUN ekibi, yurtdışı Model Birleşmiş Milletler kulüpleriyle yapılan partnerlik anlaşmalarıyla ve daha geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlayan bir konferans öncesi planlamasıyla bu sayının artmasını hedefliyor. Aralarında KOÇ MUN, YEDİTEPE MUN, JUSTINIANUS MOOT COURTS ve Kabataş Erkek Lisesi MUN Genel Sekreterlerinin de bulunduğu Sekretarya üyeleri Kadir Has Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Kabataş Erkek Anadolu Lisesi, Antalya Doğa Koleji, Koç Üniversitesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Türk Polis Akademisi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ulusal Atina Üniversitesi’nden farklı yaşlardan ve farklı alanlardan Türkiye Model Birleşmiş Milletler camiasında

başarılarını defalarca kanıtlamış öğrencilerden oluşuyor. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi ve HASMUN 16 Genel Müdürü İlknur Şahin, “Birleşmiş Milletlerde olan 7 farklı komitemiz var. 450 katılımcının başvurduğu ve şu an 350 kişinin burada bulunduğu bir konferans. Hazırlıkları 1 yıl sürdü. 3 gün boyunca devam edecek. Üniversite ve lise öğrencilerini hedef alan bir konferans. 60 farklı okuldan 20 farklı ülkeden toplamda 350 katılımcıyı ev sahipliği yapıyoruz” diye konuştu. Üçüncü sınıf öğrencisi ve HASMUN 16 Genel Direktör Vekili Dilşah Arıksoy ise “Kulübü önce HASMUN 14 adında bir konferansla açtık. HASMUN 14, Şubat ayında gerçekleşti ancak 140 kişilik küçük bir konferanstı. Bizim için daha çok prova niteliğindeydi. Daha sonra konferans yapabildiğimizi anlayınca HASMUN 15’te daha iyi bir ekiple daha güzel bir organizasyon çıkardık. Kulüp olarak hafta içi her gün çalışma yapıyoruz. Başka konferanslarda daha aktif görev alabilmeleri için ve organizasyon alanında daha iyi olabilmeleri için her hafta öğrencilerimize eğitim veriyoruz dedi.

Hukuk Fakültesi öğrencileri Avrupa Konseyi ziyaretinde bulundu. Chefschool’da KHAS mensuplarına özel tatlı workshopu yapıldı.

Selimpaşa Kampüsü Tek Pota Basketbol Turnuvasında Buluşuyor!

Kadir Has Üniversitesi YBEM ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin ortak projesi “Sorumlu Mahalleler Cibali-Balat” eğitimleri başladı.

Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Yrd. Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu, Atina’daki Panteion Üniversitesi’ne konuk oldu. Pleon Sportivo Squash Şampiyonasında, birinci olan sporcumuz Ergin Yörükoğlu’nu tebrik ederiz.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Zeynep MENGİ 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş TOSUN Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen DUYAR AKDEMİR E-mail : newsletter@khas.edu.tr Yöneten : Birsu ŞENTÜRK Web : http://www.khas.edu.tr

6 | 01 - 30 NİSAN 2016 | NEWSLETTER KHAS

Newsletter Khas 75  
Newsletter Khas 75  
Advertisement