Page 1

01-30 Mayıs 2015 / Sayı 66

Vodafone ile Khas Akıllı Kampüs’e Dönüşüyor

T

ürkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda üniversite-sanayi işbirliğine yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Vodafone, global inovasyon şirketi aracılığıyla Khas ile proje imzaladı. İnovasyon şirketi mühendisleri tarafından Cibali Kampüsü’ne yerleştirilen Beacon temassız Bluetooth cihazlarıyla, kampüs içinde yön ve konum belirlemeyi kolaylaştıran bir altyapı kuruldu. Toplam 170 Beacon cihazının kullanıldığı altyapı sayesinde mobil kullanıcılar, kampüs içinde gitmek istedikleri noktaya kaybolmadan kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Türk Dış Politikası Kamuoyu Algısı Anketi Khas Türkiye Araştırmaları Merkezi, kamuoyunun Türk Rezan Müzesi’nde Facing East/ dış Has politikasına yönelik bakış Doğu’ya açısını ortaya koymak ve Yöneliş sergisi 14 Eylül’de açıldı. ağırlıkolan verilmesi 31 politikada Ekim’e kadar sürecek sergi sihirli, hipnotize edici ve mistik bir etki temalarını gereken konular ile etkili olan taşıyor. Sanatçı Drew Tal’ın eserlerinde kurumlara yönelik oluşan sergide din, mitoloji düşünceleri ve cinsel ifadelerdeki insan teması ve ruh yansıtılıyor. belirlemek üzere Türk Dış 15 yaşından bu yana dünyayı gezerek Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması yaptırdı.

R

ektör Prof. Dr. Mustafa Aydın başkanlığında İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Açıkmeşe koordinasyonunda Türkiye’nin nüfus yapısını temsil eden 26 ilde 18 yaş üstü 1.000 kişi ile görüşülerek

yaptırılan ankette katılımcılara dış politika konularının hangi organlardan takip edildiği, hangi kurumların dış politikayı yürüttüğü ve Türkiye’nin başta Suriye, ABD ve AB ile ikili ilişkileri olmak üzere Türk dış politikasının dinamikleri konularında sorular soruldu ve cevapları alındı.

Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması Khas Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mary Lou O’neil Şimşek’in koordinatörlüğünde İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Şule Toktaş ve Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Banu Baybars Hawks ve Yrd. Doç. Dr. Suncem Koçer katılımıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilen, Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması sonuçları kamuoyuna açıklandı. Araştırma kadın-erkek eşitsizliğini gözler önüne sererken kürtaj, çocuk sayısı, kadının çalışması ve aile yaşamı konusunda toplumun nabzını ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 53’ü kürtajın bir hak olduğunu, yasaklanmaması gerektiğini belirtirken, 18 yaş altındaki gençlerin aile izni ile evlendirilmesine de yasak getirilmesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 83,8 düzeyinde. Ankete katılanların yüzde 41’i ideal çocuk sayısını 2 olarak yanıtladı.

2014-2015 Mezuniyet Töreni 27 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’te Volkswagen Arena’da düzenlenecek. 01 - 30 MAYIS 2015| NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

REKLAMLAR Reklamcılık Bölümü öğrencileri Yiğit Korkmaz ve Oytun Yönyüksel Arçelik’in “Ben Yapsam” başlıklı Gençlerarası Yaratıcılık Yarışması’nda film kategorisinde “Mutsuz Kurye” filmiyle birinci, Can Aykan Mehdigil ise ilan kategorisinde “Lahmacun ve Pizza Yapan Arçelik Fırın” adlı çalışmasıyla üçüncü oldu. Korkmaz ve Yönyüksel birincilik ödülü olan Cannes Reklam Festivali’ne katılım için hazırlıklarını yapıyorlar. Mehdigil ise ödül olarak verilen Grundig Ses Sistemi’ni Reklam Atölyesi’ne hediye etti. Arçelik’in “Ben Yapsam” başlıklı Gençlerarası Yaratıcılık Yarışması reklamcılıkla ilgilenen, reklam ajanslarında çalışan, reklamcılık okuyan 28 yaşına kadar olan herkese açık bir yarışma. Reklamcılık Bölümü ve Reklam Atölyesi öğrencileri, Açık Hava Reklamcıları Vakfı ARVAK tarafından her yıl düzenlenen A Awards Reklam Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödüllerini kazandı. Yarışmanın A Awards Junior kategorisinde bölüm üçüncü sınıf öğrencileri Doğan Ertekin, İsmail Çobanoğlu, Eren Kılınç, Buse Kaya ve Nihan Barlas’tan oluşan grup birinci oldu ve 7 bin TL’lik para ödülünün sahibi oldular. Yine bölüm ikinci sınıf öğrencilerinden İlknur Çelik, Hazal İmge Uçar, Sinem Zor ve Yeni Medya bölümü öğrencisi Zeynep Yılmaz’dan oluşan grup ikinci olarak 5 bin TL ödül kazandılar. Ödül töreninde bölüm öğretim görevlilerinden Tribal WorldWild Reklam Ajansı’nın kreatif direktörü Arda Erdik, İletişim Kategorisi ve Ulaşım-Turizm Kategorisi’nde birer birincilik kazandı. Ekip, beş ayrı kategoriden beş başarı belgesi alarak geceden ayrıldı. Reklamcılık Bölümü öğrencileri Ozan Demirdelen ve Onur Tireng, Kırmızı Basın Ödülleri Yarışması Genç Kırmızı kategorisinde ikincilik ödülü kazandılar. Öğrenciler 102 iş arasından ikinci olarak 4 bin TL para ödülü kazandılar. Reklam Atölyesi’nden diğer iki grupta Adana Altın Koza Öğrenci Filmleri kategorisinde beş finalist arasında yer aldılar.

2 | 01 - 30 MAYIS 2015 | NEWSLETTER KHAS

İ

letişim Fakültesi 7-9 Mayıs’ta “Türkiye Film Araştırmaları Konferansı-Sinema ve Ses” teması altında konferansın 16. sını gerçekleştirdi. UC Berkeley Film ve Medya Bölümü profesörü Mary Ann Doane, konferansın ana konuşmacısı olarak yer aldı. Prof. Doana, “The Trope of the Turn in Cinema and the Production of Sound Space” başlıklı konuşma yaptı.

Eğitimde Sosyal Medya Çalıştayı Kadir Has Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında 2. si gerçekleştirilen Eğitimde Sosyal Medya Çalıştayı 15 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Moleküler Docking Yazılımı Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı öğrencilerinden Serkan Altuntaş’ın yürütücülüğünü, Doç. Dr. Zeki Bozkuş ve Doç. Dr. Demet Akdoğan’ın danışmanlığını yapığı proje, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno Girişim Sermayesi Destek Programı (TGSD) kapsamında proje desteğine hak kazandı. “Yüksek Performanslı Moleküler Docking Yazılımı Geliştirilmesi” başlıklı projede, bilgisayar destekli ilaç tasarımı süreçlerinde sıklıkla kullanılan moleküler docking teknolojisinin GPU temelli paralelleştirme teknikleri kullanılarak yüksek performanslı bir çözümle hayata geçirilmesi amaçlanıyor.


T

ürkiye’nin enerji köprüsü konumundan bir enerji merkezine dönüşümünü ve Enerji Borsası kuruluşunun tartışıldığı 5. Uluslararası Enerji ve Değer Konferansı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde 7-9 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde düzenlendi. Khas CESD-Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi EPUAM-Enerji Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Hollanda-Avustralya işbirliğiyle kurulan CEVI-Center For Energyand Value Issues tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘5. Uluslararası Enerji ve Değer Konferansı’, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), himayesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Merkez Bankası, Borsa İstanbul, Takasbank ve İGDAŞ sponsorluğunda gerçekleşti.

Türk-Yunan Yakınlaşması

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi, Friedrich Naumann Vakfı işbirliği ve Avrupa Liberal Forumu’nun desteğiyle, Türk-Yunan Yakınlaşması

Her İki Ülkeyi Avrupa’ya Daha Mı Yaklaştırıyor? başlıklı yuvarlak masa toplantısı 6 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde düzenlendi.

Aktif Öğrenme Teknikleri Malezya Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Khairiyah Mohd-Yusof ve aynı üniversiteden Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Syed Ahmad Helmi’nin katılımıyla 14 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde “Workshop on Effective Implementation of Active Learning Techniques for Outcomes Based Education” başlıklı bir çalıştay düzenlendi.

Sorumlu Şehirler Khas’ın desteklediği Sorumlu Şehirler Konferansı Kurumsal Sosyal Sorumluluk Türkiye öncülüğünde 27 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde düzenlendi.

Ayağ, Fenbilkon 7’de

Haberler / Etkinlikler

Uluslararası Enerji ve Değer Konferansı

Khas Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Zeki Ayağ, Mersin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 4-6 Mayıs’ta düzenlenen Fen Bilimleri Enstitü Müdürleri Konseyi (Fenbilkon 7) toplantısında Kadir Has Üniversitesi’ni temsil etti.

Khas Köln’de! Rektör Prof Dr Mustafa Aydın ve Khas International ekibi 10 Mayıs’da Köln Üniversitesi’nde aday öğrencilerle buluştu.

Salı Seminerleri Bu dönem Hukuk Fakültesi’nin katkılarıyla düzenlenen Toplum ve Hukuk temalı SBE Salı Seminerleri konuşmacıları: 5 Mayıs: Khas Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Ertan Yardım son yıllarda ciddi bir devinim halinde olan Tüketici Hukuku temasını elen aldı. Yardım’ın konuşma başlığı “Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri” idi. 12 Mayıs: Avukat Dr. Murat Özveri “Soma’yı Hatırlamak” konulu seminer verdi.

01 - 30 MAYIS 2015 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

İnsan Hakları Yarışması’nda Khas Cansu Ercan, Lütfiye Berfin Doğuç, Gizem Kutsal ve Doğukan Bingöl’den oluşan Khas Hukuk Takımı öğrencileri, merkezi İsveç’te bulunan Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nün organize ettiği Türkiye Üniversitelerarası İnsan Hakları Yarışması’nda birinci oldu. Takım, yazılı aşamasını birincilikle tamamlayarak İstanbul Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi takımlarıyla birlikte finalist olmaya hak kazanmıştı.

Yeni Hayat, Ödül Getirdi

Mimarlık Konuşuldu

K

adir Has Üniversitesi fotoğrafçısı Ulaş Tosun, Avrupa Ülkeleri ile İşbirliği Derneği tarafından düzenlenen İstanbul’a Göç konulu fotoğraf yarışmasında, Suriyeli savaş mağdurları ile ilgili çektiği Yeni Hayat adlı fotoğrafıyla birincilik ödülüne layık görüldü. Suriye’den kaçarak İstanbul’a sığınan ve sokakta yaşayan bir ailenin fotoğrafına birincilik ödülü verilen yarışmaya toplamda 350 fotoğraf ile başvuruda bulunuldu. Tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açık olan yarışmanın ödül töreni 30 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. Yarışma jürisinde şu isimlerden oluştu: Nesrin Nas, Suna Vidinli, Ahmet Yeşiltepe, Ahmet Refik Güler, Doç. Dr. Savaş Genç, Sinan Beşikçi, Selahattin Sevi, Turgay Oğur.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği Mimarlık Konuşmaları serisinin bu dönem üçüncü konuğu Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu’nun Şehrin İtirazı: Gezi Direnişi Öncesi İstanbul Filmlerinde İsyan Eşiği kitabına dayanan aynı başlıklı konuşması 4 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti.

Tanıtımlara Devam Kurumsal İletişim Merkezi Lisans Tanıtım Birimi’nin koordinasyonunda Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, Kayseri Seviye Hazırlık Lisesi öğrencilerinin mesleki ilgilerini canlı bağlantı ile değerlendirdi.

Runaway Girls

Doktor Araştırmacılar Anlattı İstanbul Çalışmaları Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren  SYMPOSIUM  2015   ISC  FELLOWSve doktora doktora sonrası misafir   araştırmacılarının araştırmalarını PROGRAM     paylaşacakları sempozyumun ilki   14 Mayıs’ta CibaliSpeech:   Kampüsü’nde 10.00-­‐10.10   Inaugural   Prof.  Murat  Güvenç,   Director,  Istanbul  Studies  Center   gerçekleşti.

10.10-­‐12.10  Session  I                                                  Commentators:  Prof.  Murat  Güvenç                        |      NEWSLETTER                                                              KHAS                Assoc.  Prof.  Levent  Soysal   4 | 01 - 30 MAYIS 2015   10:10-­‐10:30  

Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. İnci Eviner’in “Runaway Girls” başlıklı kişisel sergisinin ilk gösterimi 29 Mayıs-28 Haziran’da New York Drawing Center’da yapılıyor. Eviner’in eserlerinin yer aldığı sergi, küratörlüğünü Barbara Heinrich’in üstlendiği ve çağdaş desen üretininin içerdiği biçimsel çeşitliliği sergilemeyi amaçlayan “Spaceliner” başlıklı grup sergisinde 15 Mayıs-2 Ağustos’ta sunulacak. Fakültenin öğretim görevlilerinden Aslı Narin’in Mixer sanatçılarından bir grupla katıldığı ve The Abrazo Interno Gallery at The Clemente’de (New York) “Things That Count... Things That Don’t” başlıklı sergisi oldu.


Haberler / Etkinlikler

Mezunlarla Öğle Yemeği Mezunlarla İlişkiler Ofisi’nin başlattığı “Mezunlarla Yemek” etkinliğinin ikincisi Sanat ve Tasarım Fakültesi mezunlarına yönelik yapıldı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy, Prof. Dr. İlhan Erhan, Yrd. Doç. Dr. Nur Balkır Kuru ve Selin Tunalı Üst'ün de katıldığı öğlen yemeği Chef School Uygulama Restaurant’ında 28 Mayıs’ta gerçekleşti. Kadir Has Üniversitesi’nin mimari yapısının yanı sıra sanata ve sanatçıya verdiği önemin konuşulduğu sobette, farklı alanlarda kariyerlerine devam eden mezunlar üniversiteden

{

sonraki hayatlarını ve üniversitede aldıkları eğitimin kendilerine kazandırdıklarını arkadaşları ve öğretim üyeleriyle paylaştılar. Mezunlar, Bilgi Merkezi tanıtımının ardından Sanat ve Tasarım Fakültesi mezuniyet jürilerine katıldı.

Birincilik Çetin ve Ekibinin

Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı sebebiyle Çanakkale’de inşa edilecek Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi (Ç.S.A.M.) binasının projesinin elde edilmesi amacıyla Çanakkale Valiliği tarafından açılan ulusal ölçekteki Mimari Proje Yarışması’nda birincilik ödülünü Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Çetin ve ekibi aldı.

Mezunlar, Khas’ta Buluştular

{

4. Haliç Dostluk Kupası’nın Sahibi Kadir Has Oldu • Khas ile Koç Üniversitesi • Türkiye Üniversiteler kürek takımları bu yıl Kürek Şampiyonası dördüncü kez dostluk için Yarışları’nda, Khas Kürek yarıştı. İlk olarak 2011 Takımı Üniversite Kızlar yılında gerçekleştirilen 1X kategorisinde üçüncü, Haliç Dostluk Kupası Erkek 4- kategorisinde kürek yarışı bu yıl Cibali ikinci, Erkek 8+ Kampüsü önünden kategorisinde üçüncü başlayıp Rahmi Koç Müzesi ve genel sıralamada önüne kadar süren 3 bin erkekler kategorisinde metrelik parkurda yapıldı. dördüncü oldu. 3 Mayıs’ta gerçekleşen yarışmayı 7 dakika 12 ile Khas Kürek Takımı kazandı.

HASMED ve Mezunlarla İlişkiler Ofisi’nin birlikte organize ettiği “Geleneksel Mantı Günü” 17 Mayıs’ta 250’yi aşan mezunun ve misafirlerinin katılımıyla gerçekleşti. Bir grup mezunun katıldığı İletişim Fakültesi öğretim görevlisi yönetmen Tevfik Başer ile “Cibali, Balat, Fener” fotoğraf gezisi ile başlayan etkinlik Geleneksel Mantı Günü ile devam etti. Tüm gün çeşitli aktivitelerin yer aldığı etkinlikte, tüm mezunlar öğrencilik yıllarındaki anılarını hatırladılar ve eğlencenin tadını çıkardılar. Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın katılımıyla renklenen “Geleneksel Mantı Günü” Mezun-Piyango çekilişi ile son buldu. 01 - 30 MAYIS 2015 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

…Kısa...Kısa…Kısa…

Khas SÇM 10 Yaşında! 2014-2015 akademik yılı çerçevesinde düzenlenen Spor Hukuku ve Yönetimi Sertifika Programı ve Spor İletişimi Sertifika Programı’nın mezunları diplomalarını aldıkları ve aynı zamanda geçmiş yıllardan mezunların da katılımıyla gerçekleşen Spor Çalışmaları Merkezi 2015 Mezunlar Günü organizasyonu 24 Mayıs’ta yapıldı. Aynı gün merkezin 10. kuruluş yılı da kutlandı.

Cibali Postası’nın 13. sayısı çıktı!

PANORAMA Khas’ın 17. sayısı çıktı!

Khas Bilgi Merkezi tarafından OECD Library veritabanına 31 Mayıs, ARTSTROR veritabanına 16 Haziran ve ABIINFORM veritabanına 31 Aralık’a kadar deneme erişimi sağlandı.

Üniversitelerarası Boğaziçi Field Day Yarışları’nda öğrencimiz Burcu Öztürk 400 mt’de birinci, 100 mt’de üçüncü oldu.

Bahar Konseri Şef Asuman Ercan yönetiminde Khas Türk Müziği Korosu, 6 Mayıs D Blok Büyük Salon’da konser verdi.

Üniversite Sporları Federasyonu Squash Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu öğrencimiz Ergin Yörükoğlu oldu.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi Örsan Berkay Tülüce, hazırladığı proje ile Electrolux Design Lab yarışmasında ilk 100’e girdi.

HASMED’e üye olan ve üyeliklerini yenileyenler mezun kartlarını Mezunlarla İlişkiler Ofisi’nden alabilirler.

Rezan Has Müzesi, “Müzeler Haftası” kapsamında 18 Mayıs’ta saat 22.00’ye kadar ziyarete açık idi.

Ceren Dabağ ve Rezzan Hasoğlu yeni projeleri “Kolektif RAW” ve Milano Tasarım Haftası’nda yer alan ilk sergileri hakkındaki deneyimlerini 7 Mayıs’ta paylaştı.

Tiyatro Bölümü 3. Sınıf Grup Projesi olarak Romeo & Juliet’i oynadı.

VENTURA LAMBRATE 2015 MILAN DESIGN WEEK

CEREN DABAG CİSİMDESIGN KERİM BOZKURT MÜZZ REZZAN HASOGLU 7 Mayıs 2015 Perşembe, 14.00 C BLOK AMFİ

Haber Fotoğraf Tasarım Yöneten

6 | 01 - 30 MAYIS 2015 | NEWSLETTER KHAS

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali : Sena Ural 34083 İstanbul : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 : Birsen Duyar Akdemir E-mail : newsletter@khas.edu.tr : Ayten Görgün Smith Web : http://www.khas.edu.tr

Newsletter Khas 66  
Newsletter Khas 66  
Advertisement