Page 1

01-31Ekim 2014 / Sayı 59

Urartu Takı Sergisi

R

ezan Has Müzesi’nin Urartu dönemine ait takı ve kemerlerden oluşan 1100 özel parça Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi’nde tüm tarih ve sanat tutkunları ile buluştu. Urartu dönemi takılara ait en kapsamlı olan bu sergi 31 Temmuz 2015’e kadar Rezan Has Müzesi’nde yer alacak. Devamı sayfa 6’da.

Türk Dış Politikasının Sorunları ve İkilemleri Tartışıldı

K

has Uluslararası İlişkiler Bölümü, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) ve Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi (MARC) işbirliğiyle, ‘1914-2014: Türk Dış Politikasının Sorunları ve İkilemleri’ konulu

panel 22 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde düzenlendi. Panel, Türkiye’nin dış politika oluşturma sürecinde yaşadığı tarihsel ikilemlerin bir kısmını aydınlatmayı ve güncel gelişmeleri tartışmayı amaçladı. Konuşmacılar Kadir Has

Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mitat Çelikpala (moderatör), Prof. Dr. Serhat Güvenç, Doç. Dr. Salih Bıçakçı, Öğr. Gör. Soli Özel (Haber Türk) ile Milliyet Gazetesi’nden gazeteci Aslı Aydıntaşbaş idi.

İnsani Güvenlik Kavramının 20 Yılı

İ

stanbul İnsani Güvenlik Konferansı’nın dördüncüsü, “20 Yılın Ardından: İnsani Güvenliğin Dönüm Noktası” başlığıyla 23-24 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Konferans, Coventry Üniversitesi Güven, Barış ve Sosyal İlişkiler Merkezi (CTPSR), Birleşmiş Milletler İnsani Güvenlik Birimi, Stratejik Araştırmalar ve Analiz Merkezi (CESRAN), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve ev sahibi Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü işbirliğiyle gerçekleştirildi. Bu yıl konferans, 1994’teki UNDP raporuyla ‘insani güvenlik’ kavramının ortaya çıkmasının üzerinden geçen 20 yıla odaklanarak, insani

güvenlik çalışmalarının akademik ve politik alanda nasıl geliştiğini ve geleceğini kritik bir bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçladı. Konferansın dört ana başlığı: İnsani Güvenliğin Eleştirel Bakış Açıları; İnsani Güvenlik Etkileri ve Politika Yansımaları; İnsani Güvenlik Gündemlerinin Yerel Planlamaları; Gelecek Yönelimler ve Yeni Sınırlar idi. 01 - 31 EKİM 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Veri Bilimindeki Zorluklar Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin sanayii ve akademiden konuşmacıların davet edildiği Cuma Seminerleri 22 Ekim’de Prof. Dr. Bülent Yener ile başladı. New York’daki Rensselaer Polytechnic Institute Matematik Bilimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof. Yener çeşitli disiplinlerden elde edilen tüm bu verilerle (Big Data-Büyük Veri) baş etmenin zorluğunu ve yaklaşım oluşturmanın karmaşıklığını anlattığı “Veri Bilimindeki Zorluklar” hakkında seminer verdi.

Fuzzy Systems Etkinliği Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi-Endüstri Mühendisliği Bölümü olarak; IEEE Computational Intelligence Society ve ODTÜ ile birlikte organize edilen, “IEEE International Conference on Fuzzy Systems” etkinliği 2-5 Ağustos 2015 tarihlerinde Üniversitemizde düzenlenecek. Etkinliğin web adresi: http:// fuzzieee2015.org/

Hayatımızı Teknoloji Değiştirecek Gelecekte hayatımızı birçok yönüyle etkileyecek olan teknolojiler ile Samsung bu değişimin neresinde olacak sorularının cevaplandığı kısa filmlerle de desteklenmiş seminer 31 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Semineri ulusal ve uluslararası kurumlarda IT uzmanı, satış ve pazarlama müdürü, genel müdür gibi çeşitli pozisyonlarda görev almış elektronik mühendisi Tansu Yeğen verdi. Yeğen halen Samsung’un Kurumsal ve KOBİ pazarına yönelik çalışmalarını yönetmek üzere Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü olarak görev yapıyor.

2 | 01 - 31 EKİM 2014 | NEWSLETTER KHAS

Liseliler Üniversiteyi Tanıyor

K

has Lisans Tanıtım Birimi 20-21 Ekim’de Kayseri’de Educatürk Eğitim Fuarı’na katıldı. Birim, Cibali Kampüsü’nü ziyaret eden liselere üniversiteyi tanıtım çalışmalarına ise devam ediyor. Bu dönem başından beri 20’yı aşkın liseye üniversetiye tanıtan birim 20-21 Kasım’da Bursa’da Educatürk Eğitim Fuarı’na katılacak .

Şehrin Halet-i Ruhiyesi Khas İstanbul Çalışmaları Merkezi ve Değişen İstanbul Tahayyülleri DFG Emmy Noether Araştırma Grubu işbirliği ile, 15-17 Ekim‘de Cibali Kampüsü`nde Şehrin Halet-i Ruhiyesi: Mekan ve İyilik Hali adlı sempozyum yapıldı. Galata Salonu’nda yapılan programda *işaretli oturumlar İngilizce çeviri ile Türkçe, diğer tüm oturumlar İngilizce gerçekleşti.

Siyad’ın Yeni Başkanı Behlil İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis Behlil Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)’ın başkanlığına seçildi. 2008’de SİYAD’a üye olan ve 2010’dan bu yana derneğin yönetim kurulunda görev alan Behlil, derneğin ikinci kadın başkanı oldu.

States of Mind and the City: Place and Wellbeing Şehrin Hâlet-i Ruhiyesi: Mekan ve İyilik Hali Symposium October 15-17 2014 Sempozyum 15-17 Ekim 2014 Kadir Has Üniversitesi, Galata Salonu/Hall, Cibali, İstanbul

Organized by the DFG Emmy Noether Research Group “Changing Imaginations of Istanbul. From ‘Oriental’ to the ‘Cool’ City” Aslı Duru, Vildan Seçkiner, Derya Özkan Institute of European Ethnology, University of Munich In collaboration with Istanbul Studies Center KHU. Düzenleyen: DFG Emmy Noether Araştırma Grubu “Değişen İstanbul Tahayyülleri. Şark Şehrinden ‘Cool’ İstanbul’a” Münih Üniversitesi Avrupa Etnoloji Enstitüsü Istanbul Studies Center KHU işbirliğiyle Aslı Duru, Vildan Seçkiner, Derya Özkan www.cool-istanbul.net

Adres:

Kadir Has Üniversitesi Galata Salonu Cibali, İstanbul 34230 Türkiye NOT: *isaretli oturumlar Ingilizce ceviri ile Türkce gerceklesecek NOTE: Sessions marked with * are in Turkish with English translation.


3.

Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı, İtibar Yönetimi Enstitüsü ve Khas işbirliğiyle, 13-14 Kasım’da Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve İtibar Yönetimi Enstitüsü Başkanı Orhan Samast’ın ev sahipliğinde düzenlenen 3. Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı’nda iletişim, halkla ilişkiler, siyaset, kamu yönetimi, uluslararası

ilişkiler, işletme yönetimi, insan kaynakları, yeni medya, pazarlama, kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik araştırma alanlarını kapsayan disiplinlerarası bir çerçevede, itibar kavramı ve ilişkili alanları tartışmak amacıyla, akademik çevre ile iş dünyası bir araya gelecek.

Haberler / Etkinlikler

Para Mı? İtibar Mı?

Girişimci ve Yenilikçi Olun

Harvard’da Konuşma Yapacak İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü ve İstanbul Çalışmaları Merkezi’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç, 3 Kasım’da Harvard Üniversitesi Davis Center for Russian and Eurasian Studies’de, “Deciphering Social Landscapes: Mapping and Re-Mapping Istanbul” başlıklı konuşma yapacak.

Dijital Pazarlama İletişimi Programı IAB Türkiye-Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ortak projesi olan Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı, sektörün ihtiyacının karşılanmasına destek vermek, değişen dünyaya uyum sağlama sürecini hızlandırmak amacıyla 18 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

İNEO Girişimcilik, Yenilikçilik ve Teknoloji Transfer Merkezi, Kariyer Merkezi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin işbirliğiyle hazırlanan Girişimcilik, Yenilikçilik Sertifika Programı, Khas öğrenci ve mezunlarını 21. yüzyılın yeni iş dünyasına hazırlamayı hedefliyor. Khas Doğa Bilimleri ve Mühendislik, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İletişim,

Hukuk ve Sanat ve Tasarım Fakültelerinin öğretim üyeleri tarafından her cumartesi 10:00-16:00 saatleri arasında sürecek eğitimin sonunda başarılı olan katılımcılara “Girişimcilik ve Yenilikçilik Başarı Sertifikası” verilecek. Bu program Khas bünyesinde tüm lisans, yüksek lisans ve ön lisans öğrenci ve mezunlarına ise açık.

Gayrimenkul Geliştirme Akademisi

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Gayrimenkul Geliştirme Akademisi ‘Bina ve Toplu Yapı Yöneticiliği Sertifika Programı 1 Kasım’da başladı. Gayrimenkul sektöründeki mesleki gelişim ihtiyacına yönelik olarak sektöre yetkin insan kaynağı kazandırmak için kurulan Akademi, beş yıldır eğitim, sertifika programları ve seminerlerini düzenliyor.

01 - 31 EKİM 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Türkiye’deki Doping Gerçeği Konuşulacak Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2014-2015 akademik yıl açılış etkinliği olan ‘Türkiye’de Doping Gerçeği’ konferansı 8 Kasım’da Cibali Kampüsü’nde saat 10:00-16:30’da düzenlenecek. Üç panelden oluşacak etkinliğe katılım ise ücretsiz. Etkinliğe kayıt olmak için son tarih 7 Kasım cuma olup katılım 200 kişilik kontenjanla kısıtlı. 1. oturum: Dopingle mücadelenin Türkiye ayağı incelenecek. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Futbol Federasyonu ve Basketbol Federasyonu’nun dopingle mücadele birimlerinde görev alan akademisyen ve araştırmacılar Türkiye’deki doping algısını katılımcılarla paylaşacak. 2. oturum: Almanya’da doping

alanında araştırma yapan akademisyen ve araştırmacılar, bu alandaki güncel uygulamaları Almanya örneği üzerinden katılımcılarla paylaşacak. 3. oturum: Olimpiyat tarihi üzerinden dopingin tarihsel gelişimi incelenecek, araştırmacı gazeteci ve yazarlar güncel doping uygulamalarının bir analizini yapacak ve çözüm önerileri sunacaklar.

Bir Fotoğrafçının Eğitimi

2. İstanbul Tasarım Bienali 2. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında üniversitenin farklı fakültelerinden çeşitli projelerin de yer aldığı serginin açılışı 30 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Sergiye 5’i yurtdışı, 2’si yurtiçinden üniversiteler de projeleriyle katıldı. 30 Ekim’de yapılan panel sonrasında aynı gün açılan sergi 1 Kasım-14 Aralık’ta her gün 09:00-18:00 arasında gezilebilir. Program kapsamında 30 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde yapılan atölye çalışmalarından Ceren Dabağ’ın “İçselleştirme: Doğanın Renkleri Üzerinden” Çalışması: “İçşelleştirme: Doğanın Renkleri Üzerinden” sürdürülebilirlik konusunu duygular üzerinden incelemeyi hedefliyordu. Çalışma, sanat ve tasarım alanına ilgi duyan öğrenci ve tasarımcılara açık idi.

4 | 01 - 31 EKİM 2014 | NEWSLETTER KHAS

S

anat ve Tasarım Fakültesi 21 Ekim’de New York Visial Arts Okulu MFA Fotoğraf, Video Medya Departmanı Başkanı Charles Traub’u ağırladı. Traub “The Education of

Photographer/Taradiddle” (Bir Fotoğrafçının Eğitimi) başlıklı konuşma yaptı. FotoIstanbul Festivali’ne de katılan Traub ayrıca MFA Photography programına ilgi duyanlara programı anlattı.

Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen ve dördüncü yılında geleneksel hale gelen çocuk ve gençlik edebiyatı ve yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü 18 Ekim’de, Khas Cibali Kampüsü’nde 275 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Çocuk ve gençlik edebiyatının güncel konularını ve sektördeki öne çıkan gelişmeleri

paylaşmayı amaçlayan uzmanlık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü edebiyatçılar, yayıncılar, sanatçılar, akademisyenler, kütüphaneciler ve eğitimcilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve basın yetkililerinin katıldığı konferans, yurt çapında 6, 7, 8. sınıf öğrencileri için düzenlendi.


R

ezan Has Müzesi, yaklaşık 1.100 eserden oluşan Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi açılışı öncesinde Aktüel Arkeoloji Dergisi işbirliği ile 13-15 Ekim’de “Doğu Anadolu’da Bir Uygarlık: Urartular” Sempozyumu düzenledi. Doğu Anadolu’da Bir Uygarlık: Urartular Sempozyumu ile “Urartular” üzerine yıllar boyunca önemli çalışmalar yürüten bilim insanlarının bir araya getirilerek yapılan çalışmaların paylaşımını sağlamak, fikir alışverişi ortamı oluşturmak ve

Çocukları Nasıl Koruruz? Khas Psikoloji Bölümü işbirliği ile Uluslararası Çocuk Koruma Sempozyumu 23-25 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Hacettepe Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bahar Gökler, sempozyumda konuşma yapanlar arasındaydı.

{

bilimsel çalışmalar süresince yıllar boyunca karşılaşılan sorunların çözüme kavuşturulması ve eksik bilgilerin tamamlanabilmesini amaçlıyordu. 13 Ekim’de yapılan ve katılımın ücretsiz olduğu sempozyum Cibali Salonu’nda düzenlendi.

Dersi veren Haluk Bilginer Tiyatro ve sinema sanatçısı Haluk Bilginer, Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin Sarıkartal’ın dersine konuk olarak katıldı. Bilginer tiyatro bölümü öğrencilerine workshop gerçekleşti. Workshop, Sahne Kadir Has’ta 24 Ekim’de yapıldı.

…Kısa…Kısa…Kısa…

• Enerji Sistemi Bölümü öğretim üyesi Cem Özen ile Endüstri Mühendisliği Bölümü Ahmet Yücekaya doçent oldu. • Avrupa Fırsatları Bilgilendirme Semineri 15 Ekim Fener Salonu’nda yapıldı. • Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dersi kapsamında 200 öğrenci ‘Dialogue in the Dark’ sergisini ziyaret etti. • Komşu Diller Akademisi Yunanca dil kursu Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile 18 Ekim’de Cibali Kampüsü’nde başladı. • Televizyonculuğun 5N1K’sı: Dipnot Akademi 8 Kasım’da

{

Haberler / Etkinlikler

Urartular Sempozyumu Yapıldı

Cibali Kampüsü’nde başlıyor. • Kurumsal Sosyal Sorumluluk dersleri çarşamba günleri saat 12:00-13:00 arası Cibali Kampüsü’nde yapılmaya başladı. • Khas Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Temsilcileri seçimleri 8-15 Ekim tarihleri arasında yapıldı. • İletişim Fakültesi mezunlarından Faysal Seker, University of Leicester’a Mass Communication alanında yüksek lisans eğitimi için kabul aldı. • 29 Ekim Cumhuriyet’in 91. yılı hepimize kutlu olsun.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Sena Ural 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir E-mail : newsletter@khas.edu.tr Yöneten : Ayten Görgün Smith Web : http://www.khas.edu.tr

01 - 31 EKİM 2014 | NEWSLETTER KHAS | 5

Newsletter Khas 59  
Newsletter Khas 59  
Advertisement