Page 1

15 Eylül -30 Eylül 2014 / Sayı 58

Rektör OECD’de

Khas’ta Ödüller Öğrenciyken Alınır

Khas öğrencileri iletişimden hukuka, spordan tiyatroya birçok alanda başarılara imza atmaya devam ediyor.

K

adir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Yüksek Öğretim Programı Yönetim Kurulu’na Türkiye Kurumsal Temsilcisi olarak seçildi. Rektör Aydın, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Yüksek Öğretim Programı Yönetim Kurulu Türkiye Kurumsal Temsilcisi olarak uluslararası ağ bünyesinde profesyonelleri, karar vericileri ve araştırmacıları bir araya getirecek ve üç yıl süreyle Türkiye temsilcisi olacak.

‘Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nin ‘Genç Kırmızı’ kategorisinde Reklamcılık Bölümü öğrencilerinden Semih Türkmen ve Eray Cankır 147 proje arasından sıyrılarak ‘Sucu-Ciğerci’ adlı eserleri ile birinciliği göğüslerken, Eray Cankır ayrıca Canlı Kırmızı kategorisinde de ikincilik ödülünü almaya hak kazanmıştı. Türkiye’nin en büyük reklam festivali olan Kristal Elma Festivali’nde üniversite öğrencilerine yönelik Future 25 yarışmasında ise, Ana Sponsor Turkcell için buldukları dijital kampanyayla, Reklamcılık Bölümü Reklam Atölyesi’nden Alper Karan, Buse Olgun, Kasım Koç ve Nihan Barlas’tan oluşan takım birinci olmuştu.

Hukuk Fakültesi öğrencilerinden Meltem Yelda Çaylak, Dinçer Fidan, Mehmet Necip Başarıcı ve Büşra Doğan, ‘Ulusal Farabi Dava Yarışmaları’nda özel hukuk alanında Türkiye ikincisi olurken, aynı ekipten Dinçer Fidan, özel hukuk alanında en iyi konuşmacı ödülüne de layık görülmüştü. Yapı Kredi Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülü’nü, Tiyatro Pürtelaş’ın ‘Savaş’ oyununda rol alan Tiyatro Bölümü öğrencisi Ecem Uzun gibi diğer alanlarda da okulumuzda birçok öğrenci ödül almıştı.

Öğrenciyken

Kristal Elma’yı Kazandı

Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi Çağrı Erdemir, staj yaptığı Tribal İstanbul ajansında “sigortam.net” markası için yapmış olduğu yaratıcı çalışmayla, 2014 Kristal Elma Yaratıcılık Yarışması’nda, ‘Sigortacılık ve Diğer Finansal Hizmetler’ kategorisinde Kristal Elma kazandı. Erdemir, Erasmus değişim programı çerçevesinde bir yıllığına Polonya’da bulunuyor. 15 - 30 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Erküçük ve Kirkil’e Tübitak’tan Destek

M

ühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Serhat Erküçük’ün yürütücüsü olduğu proje Türk Telekom ve Argela tarafından, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kirkil’in danışmanlığını yaptığı proje ise TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. Erküçük’ün yürütücülüğünü yaptığı projenin adı “TV Beyaz Boşluğunda WiFi Gerçeklemesi.” Kirkil’in danışmanlığını yaptığı projenin adı “Modern Gaz Türbini Tasarımında Karşılaşılan Akış Problemlerinin Yüksek Doğruluklu Çözümüne Yönelik Les Metodolojisi Geliştirilmesi.”

Petrol ve Enerji Konferansı Tamamlandı

Mühendislik Fakültesi’nden Haberler Fakülte, IBM’den bu yıl da hizmet hibesi şansı kazandı. TÜSİAD, Türkiye Bilişim Vakfı ve Türkonfed diğer kazanan kurumlar arasında idi. Khas FabLab için Global’den bir ekip üç hafta fakülte mensuplarıyla kalacak. 20 Ekim’de açılış 14 Kasım’da ise tüm proje ekipleriyle kapanış törenleri Cibali Kampüsü’nde yapılacak.

Danışma Kurulu 19 Eylül’de toplandı. Alarko Carrier’den Fabrikalar Operasyon Müdürü Nurettin Işık’ı 26 Eylül’de ağırladı.

Hukuk’a Yeni Dekan

Amerikan Petrol Jeologları Derneği (AAPG-American Association of Petroleum Geologists) tarafından her yıl düzenlenen “ICE-International Conference and Exhibition” başlıklı uluslararası konferans, 14-17 Eylül’de İstanbul’da yapıldı. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bu önemli petrol ve enerji konferansının Genel Başkanlığı’nı Khas öğretim üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger yürüttü. Konferansın ev sahipliğini AAPG’nin Avrupa ve Ortadoğu Bölge Teşkilatları ile birlikte Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) yaptı. ICE 2014’ün başarıyla organize edilebilmesi için dünyanın birçok ülkesinden uzmanların katıldığı bir düzenleme komitesi oluşturuldu. Prof. Ediger’in başkanlığında toplanan komitede, 13’ü yabancı ülkelerden, 24’ü başta TPAO (Türkiye Petrolleri A.O.) olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli şirketlerden ve üniversitelerden toplam 37 kişi görev yaptı. Konferansın Yönlendirme Komitesi Başkanlığı’nı Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın yürüttü.

2 | 15 - 30 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS

Hukuk Fakültesi Akademik Kurulu 17 Eylül’de toplandı. Dekan olarak atanan Prof. Dr. Şebnem Akipek’i, Rektör Yardımcısı eski dekan Prof. Dr. Ali Güzel fakülteye tanıttı.

Dr. Long’dan Kısa Seminer İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü 5 Kasım’da Dr. Catherine Long’u ağırlıyor. Dr. Long, B522’de saat 11:00-12:00 arası “Transnationalized Decentralization: Hybrid Institutionalization and Technocrat Formation in Developing Health Systems” başlıklı bir seminer verecek.


Haberler / Etkinlikler

Danimarkalı öğrencilere Cinsiyet paneli Erasmus Başvuruları 2014-2015 Erasmus, öğrenci değişimi veya staj programından yararlanmak isteyen öğrenciler 26 Eylül-10 ekim tarihleri arasında başvurularını yapabilecekler.

Khas Gender Centre ilk Gender Matter Serisi’ni 1 Ekim’de Fener Salonu’nda gerçekleştirdi. “Türk TV’sinde Gender (Cinsiyet) ve Temsili” başlıklı panelde Mary Lou o’Neil “Türk TV’sinde anne temsili”, Eylem Yanardağoğlu “Arab izleyicilerinin Türk TV serileri ve kadın karakterleri algısı”, İrem İnceoğlu “Sarah Lund’dan Zehra Kaya’ya: Cinayet Serilerinin Kültürel Çevirisi” başlıklı konuşmalarını Küresel Vatandaşlık Programı altında Ortadoğu’da Türk TV serilerinin gender rollerine etkisi konusunda araştırma yapan 28 Danimarkalı öğrencilere verdiler.

{

24 Kasım’da Sinemalarda İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunlarından Efe Hızır halen Makina Medya’da direktör olarak çalışıyor. Hızır’ın UMMÜ SİBYAN: ZİFİR! adlı ilk filmi 24 Kasım’da sinemalarda. Bakınız: http:// youtu.be/QZEx_xyAxWA

{

VII. InASEA Kongresi 2014 İletişim Fakültesi, 18-20 Eylül tarihlerinde InASEA Uluslararası Konferansı’na evsahipliği yaptı.

Bu da Yemek Diplomasisi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin hazırladığı ‘Food for Diplomacy’ projesi, Black Sea Trust for Regional Cooperation tarafından desteklenmeye hak kazandı. Proje; Türkiye, Ermenistan, İsrail, Şili, Yunanistan ve Ukrayna arasında tanınmış şeflerin değişim programı şeklinde olup yapılacak çalıştaylarla ülkeler birbirlerinin mutfağını tanıyacak ve son gün verilecek davet ile katılımcılara tattırılacak.

Yunanca Kursları Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde Çağdaş Yunanca kursları 25 Ekim’de başlıyor.

Dipnot Akademi Başlıyor Khas ve Dipnot Akademi tarafından gerçekleştirilecek olan ‘Cüneyt Özdemir ile ‘Televizyonculuğun 5N1K’sı’ sertifika programı 8 Kasım’da başlıyor. Başvuru için: http://goo.gl/lZwPyT

15 - 30 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Welcome to Khas Uluslararası İlişkiler ve Eğitim Merkezi 19 Eylül’de Enstitü Restoran’da uluslararası öğrencilere Hoşgeldiniz Partisi verdi.

İngilizce Romanlar Has Copy’de

Öğrenci Kulüpleri Tanıtıldı

Has Copy Center’da Dan Brown’dan Coelho’ya Orhan Pamuk’tan Marquez’e kadar İngilizce romanlar 20 liradan 40 liraya kadar fiyatlarla satılıyor.

Kürekte İkincilik Khas’ın Khas Kürek Takımı, Türkiye Kupası 1. Etap yarışlarında ikinci oldu.

Öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmek ve kısa sürede kendilerini geliştirmek adına Khas Öğrenci Kulüpleri Tanıtım Günleri, 29-30 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Cibali Kampüsü A Blok Avlu’da yapıldı.

I

DEMA Danışmanlık kuruluşu; fiziksel, ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınma temelli ‘kalkınma yönetimi’ yaklaşımını yaygınlaştırmak amacıyla Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile ‘Kalkınma Okulu’ oluşturdu. Programın ilk aşaması üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmış. Böylece farklı formasyonlardan öğrencilerin katılımı ile kalkınma alanındaki önemli alanlar sunulacak temel kalkınma yönetimi deneyimleri, iş fırsatları ve proje yönetim uygulamaları aşağıdaki program temelinde aktarılacaktır. Kalkınma Okulu ilk dönemi ücretsiz olarak gerçekleşecek ve 20 kişi ile sınırlı.

İki Oğul Bebek Khas Etkinlik Koordinatörü Nazlı ve eşi Kadir Öztoksoy’un oğulları Toros 23 Eylül; Khas Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Christophe Bisson’ın oğlu Arsen 25 Eylül’de dünyaya geldi. Toros ve Arsen’e tüm sevenleriyle uzun, sağlıklı, mutlu bir ömür dileriz.

4 | 15 - 30 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS

The T-Guard imiş

Y

aklaşık 1 yıl önce D Blok’taki çalışmaya kimi Noel, kimi keşiş kimi de kırmızı pelerinli yalnız adam dedi. Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüste “Sanat Programı Sanatçılar, Eserler ve Koleksiyonerleri” kitabındaki eserlerden biri de Christopher Luckeneder’ın 2013 yılı “The T-Guard” çalışması. Kuvvetlendirimiş alüminyum, plastik, polyester ve araba boyasından yapılan eser 240x90x170 santim boyunda olup Hamid Akın Ünver Koleksiyonu’na ait. Kitap,Kurumsal İletişim Merkezi’nden edinilebilir.


Khas Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde Akbank Sanat’ın hazırladığı Marcel Broothaers “Sözcükler, Nesneler, Kavramlar” sergisi 25 Eylül’de açıldı, 29 Kasım’a kadar gezilebilir.

Sempozyumun Konusu Urartular

R

ezan Has Müzesi, yaklaşık 1.100 eserden oluşan Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi açılışı öncesinde Aktüel Arkeoloji Dergisi işbirliği ile 13-15 Ekim tarihleri arasında “Doğu Anadolu’da Bir Uygarlık: Urartular” konulu sempozyumu düzenliyor. Bu sempozyum ile “Urartular” üzerine yıllar boyunca önemli çalışmalar yürüten bilim insanlarının bir araya getirilerek yapılan çalışmaların paylaşımını sağlamak, fikir alışverişi ortamı oluşturmak ve bilimsel çalışmalar süresince yıllar boyunca karşılaşılan sorunların çözüme kavuşturulması ve eksik bilgilerin tamamlanabilmesi amaçlanıyor. 13 Ekim’de başlayacak sempozyuma katılım ücretsiz olup Cibali Salonu’nda düzenlenecek.

ACI KAYBIMIZ Khas Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has’ın babası Turan Yolaç 23 Eylül’de vefat etti. Merhumun cenazesi 24 Eylül’de Teşvikiye Camii’nden öğle namazını müteakiben kaldırılarak Ulus Aile Kabristanı’na defnedildi. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dileklerimizi sunarız.

Haberler / Etkinlikler

{ { Sözcükler, Nesneler, Kavramlar Sergileniyor

Oyuncular Sahneye Khas Tiyatro Topluluğu Tanıtım Çalışması, 9 Ekim’de saat 11’de Galata Salonu’nda.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Sena Ural 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

15 - 30 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS | 5

Newsletter Khas 58  
Newsletter Khas 58  
Advertisement