Page 1

01 Ağustos-15 Eylül 2014 / Sayı 57

3. Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı

Cibali:

K

onferans, İtibar Yönetimi Enstitüsü ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle, 1314 Kasım’da Cibali Kampüsü’nde üçüncü kez düzenlenecek. Günümüzün yerel ve küresel piyasalarında hemen her sektör için kurumsal itibar büyük önem taşıyor. Kurumsal itibarı izlemek ve yönetmek tüm alanlarda artan bir şekilde kritik bir sorumluluk haline geldi. Ayrıntılı bilgi için konferans websitesi ziyaret edilebilir: www. reputationconference.org

Bir Dünya Kampüsü 2014-2015 eğitimöğretim yılının ilk gününde tüm Kadir Has öğrencilerine, çalışanlarına ve paydaşlarına başarılı, verimli, sağlıklı, keyifli ve huzur dolu bir yıl diliyoruz. 2014-2015 eğitimöğretim yılında Kadir Has Üniversitesi’ne 11 Avrupa ülkesinden 58 Avrupalı öğrenci, Avrupa dışından da 26 öğrenci kayıt yaptırdı.

Fakülte Uyum Günleri 11 Eylül’de Cibali Kampüsü’nde; Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Kadir Has Meslek Yüksekokulu birinci sınıf öğrencilerinin Uyum Günü ise 16 Eylül’de Selimpaşa Kampüsü’nde yapıldı.

Üniversiteye tam zamanlı eğitim için gelen lisans ve yüksek lisans öğrenci sayıları 90’ı aştı.

Coventry’den Khas’a ziyaret Coventry Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. David Pilsbury, Kadir Has Üniversitesi’ni ziyaret etti. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kadir Has Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi olarak öğrenci alımına başlayacakları MBA Global Business, MBA Oil and Gas Management, MBA International Marketing ile Uluslararası İlişkiler alanlarındaki tezsiz yüksek lisans çift diploma programları hakkında görüşlerini paylaştı. Pilsbury, “ortak programda 7 farklı ülkeden öğrenci bulunmakta” dedi.

01 AĞUSTOS - 15 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Self Learning’e Vodafone’dan Destek

M

ühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner Arsan’ın yürütücüsü olduğu iki proje Vodafone tarafından desteklenmeye hak kazandı. Projelerden “Self Learning (2G/3G/LTE/ WiFi)” başlıklı 2014-İK-06 nolu projede, baz istasyonu konumunu kestirip bu bilgiyi hücresel ağ yapısını belirlemede kullanabilecek algoritmanın geliştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi amaçlanıyor. “Kapalı Alan Coğrafi Konumlandırma” başlıklı projenin amacı ise, mobil kullanıcıların konum bilgilerini RSS ölçümlerinden kestirecek bir konum kestirim algoritmasının tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi. Projede, yine Prof. Dr. Şirin Tekinay ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Tamer Dağ araştırmacı olarak yer alıyor.

AB’nin Karadeniz Bölgesi Projesi’ne Destek İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES) Direktörü Doç. Dr. Dimitrios Triantaphyllou’nun yürütücüsü olduğu proje, Black Sea Trust for Regional Cooperation tarafından desteklenmeye hak kazandı. “Expert Task Force on the European Union and the Black Sea Region” başlıklı projenin amacı, Avrupa Birliği’nin Karadeniz Bölgesi’ne yönelik stratejisi için politika önerileri geliştirmek.

Değişen Dünyada Bilgi Yönetimi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakütesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay, 24-25 Kasım’da Anlatya’da yapılacak 5. Değişen Dünyada Bilgi Yönetimi Sempozmumu’nun açılış konuşmasını yapacak.

2 | 01 AĞUSTOS - 15 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS

Enerji Verimli İletişim Sistemleri’ne Destek

M

ühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Erküçük’ün yürütücüsü olduğu proje, TÜBİTAK 3001-Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında proje desteğine hak kazandı. “Enerji Verimli İletişim Sistemlerinin Tasarımı için Sıkıştırılmış Algılama Tabanlı Yaklaşımlar” başlıklı projede, SA tabanlı özgün yaklaşımlar sunularak kanal kestirimi ve spektrum algılama alanlarına katkı sağlanacak.

2014 Yılı Marie Curie Çağrısı Marie Skłodowska Curie Araştırma Programları ve Bursları kapsamında 2 Ekim’de 2014 yılı çağrısı kapanacak olan COFUND Programı’na proje hazırlığı kapsamında Khas’ta toplantı gerçekleştirildi. 27 Ağustos’da yapılan toplantıya, Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger ile birlikte Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri Müdürleri Doç. Dr. Zeki Ayağ ile Doç. Dr. Mitat Çelikpala katıldılar. Toplantıda, TÜBİTAK Marie Sklodowska Curie Ulusal İrtibat Noktası’ndan Alan Uzmanı Numan Gölükçü program hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Kadir Has Üniversitesi’nin muhtemel proje başvurusu hakkında görüşmeler yapıldı. Amacı bilim insanı dolaşımının etkinleştirilmesi olan program kapsamında, doktora öğrencilerine burs verilebildiği gibi doktora sonrası araştırmacılara da yüzde 75’e varan oranlarda AB desteği sağlanabiliyor. Toplantı sonunda, Türkiye’den sadece TÜBİTAK’ın iki yıl önce almaya hak kazandığı destek için üniversite bünyesinde de çalışmaların başlatılmasına karar verildi.


Krizin Kültürü Var İletişim Fakültesi’nin 18-20 Eylül’de yedincisini düzenleyeceği InASEA Uluslararası Konferansı’nın başlığı “Cultures of Crisis: Experiencing and Coping with Upheavals and Disasters in Southeast Europe” (Kriz Kültürleri: Güneydoğu Avrupa’da Afet ve Büyük Değişimleri Deneyimlemek ve Onlarla Baş Etmek) olarak belirlendi. Düzenleme Kurulu Başkanlığını Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asker Kartarı’nın yaptığı VII. InASEA Kongresi’nde, toplumsal ve bireysel bunalımların siyasal, askeri, ekonomik, toplumsal ve doğal nedenleri, sonuçları ortaya konulacak. Kongrede, büyük değişim ve bunalımların, toplumların, aile gibi sosyal grupların ya da bireylerin gündelik yaşamları üzerindeki etkileri, bunalımı atlatmak için başvurdukları çeşitli kültürel stratejiler, bunalımı yorumlama ve uyum süreçleri ve insanların tutum ve tasavvurları, kısaca Güneydoğu Avrupa’da “bunalım kültürleri”ni tartışan bildiriler sunulacak.

Spor Çalışmaları Merkezi’nden Haberler Merkez’in haber bülteni SÇM’nin Ağustos-Eylül 2014 tarihlerini kapsayan dokuzuncu sayısı yayınlandı. Spor Hukuku ve Yönetimi Sertifika Programı 29 Kasım 2014-12 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşecek. Online eğitim imkanının da olduğu programın burs sınavı 9 Kasım saat 10’da Cibali Kampüsü’nde yapılacak. Kesin kayıt için son tarih ise 26 Kasım 2014. Bu yıl sekizinci yılına giren Spor İletişim Sertifika Programı ise yine 29 Kasım 201412 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşecek. Gazetelerde ve televizyon kanallarının spor servislerinde kariyer yapmak, spor gazeteciliğinde ve spor iletişiminde uzmanlaşmak isteyenlere uygun olan programın giriş sınavı 9 Kasım saat 10’da Cibali Kampüsü’nde yapılacak. Sınav kaydı için son tarih ise 8 Kasım.

Bianet tarafından sekizincisi düzenlenen Okuldan Haber Odasına (OHO) 2014 programına bu yıl Kadir Has Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Program, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği (SİDA) tarafından desteklendi. Prof. Dr. Asker Kartarı’nın Kültür, Farklılık ve İletişim: Kültürlerarası İletişimin Kavramsal Dayanakları adlı kitabı İletişim Yayınları tarafından yayınlandı.

Haberler / Etkinlikler

İF’den Haberler

Öğretim görevlisi-yönetmen Tevfik Başer, Ekim ayında 51. si düzenlenecek olan Antalya Film Festivali’nin Kısa Film Yarışması’nda jüri başkanlığını üstlenecek. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim görevlilerinden Hayk Kirakosyan, Altın Portakal Ulusal Jüri üyesi seçildi.

Tübitak Yenilikler Kitabı TÜBİTAK destek ve teşviklerinde son yıllarda yapılan önemli yenilik ve revizyonların derlendiği TÜBİTAK Yenilikler Kitabı yayınlandı. Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetlerinin değerlendirilmesi için önemli olan kitaba http://www.tubitak.gov.tr/tr/yenilikler_kitabi linkinden ulaşılabilir.

Mutfaktan Sertifikalarıyla Çıktılar Profesyonel Aşçılık Programı chefschool’un dört ayrı döneminden mezun olan öğrenciler için toplu mezuniyet töreni 5 Eylül’de enstitü restoranda gerçekleşti. Sertifikaların takdiminin ardından açık büfe yiyecek ve içecek ikramı yapıldı.

01 AĞUSTOS - 15 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

On Kürekçiye Bedel Onat Kazaklı

M

illi Takım sporcusu Khas öğrencilerinden Onat Kazaklı, Hollanda’da düzenlenen Büyükler Dünya Şampiyonasında katıldığı 2-(iki tek) kategorisinde B Final yarışında ikinci, genel sıralamada da dünya sekizincisi oldu. Kazaklı, Olimpik Tekne sınıfı olan branşta aldığı başarılı sonuç Türk Kürek tarihinin en iyi sonuçlarından biri oldu. Kazaklı Türk Milli Takımı olarak ise Olimpiyat vizesi için en genç ve en yakın sporcusu. Kazaklı, 2014 sezonu içerisinde Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen Avrupa Üniversite Oyunları’nda kürek branşı 2-

kategorisinde Türkiye’yi ve Khas’ı Besim Tolga Şahinoğlu ile temsil etti. Ekip, Avrupa ikincisi olarak bitirdi ve gümüş madalya kazandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarış,14 ülkeden 50 üniversitenin katılımı ile gerçekleştirildi. Kürek branşında Türkiye’den tek katılımcı olan Khas sporcuları aynı zamanda Türk Milli Takımı’nda da yer alıyorlar. Ekip 2327 Temmuz’da İtalya’nın Varese şehrinde düzenlenen U23 Dünya Şampiyonası’nda da ekip dördüncü olmuştu.

{

Çok Has Koştu

Khas sporcu öğrencilerinden Mehmet Yıldırım, HasRunners adına Fransa’da katıldığı 53 kilometre mesafeli The North Face OCC Ultramaraton yarışını 10:09:23 süre ile tamamladı.

Kadir Has Üniversitesi’ne uzun yıllar hizmet etmiş Öğrenci Bilgi Yönetim Sistemi yerini SAP tabanlı ‘Student Portal: Academic Registration and Knowledge System’ (SPARKS)’a 2014-2015 akademik yılından itibaren devretti. SPARKS’a web sayfasının sağ üst köşesindeki bağlantıdan ulaşabilir.

{

Khas Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvurular tamamlandı. Bahar dönemi başvuruları 5 Aralık’ta başlayacak.

Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin düzenlediği STK’lar için Kaynak Geliştirme Uzmanlığı sertifika programı 1 Kasım’da başlıyor.Bilgi için; http://fundraisingokulu. org/sertifika-programi/ … http://vimeo. com/91439529

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Fotoğraf : Ulaş Tosun 34083 İstanbul Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Tel : 212 533 65 32 Yöneten : Ayten Görgün Smith Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

4 | 01 AĞUSTOS - 15 EYLÜL 2014 | NEWSLETTER KHAS

Newsletter Khas 57  
Newsletter Khas 57  
Advertisement