Page 1

15-30 Haziran 2014 / Sayı 55

5 Fakülte, 27 Lisans Programı

K

has Tanıtım Günleri, 30 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasında Cibali ve Selimpaşa Kampüslerinde gerçekleştiriliyor. Ziyarete gelen aday öğrenci ve aileleri, tanıtım alanında akademisyen ve rehber öğretmenlerden bilgi alıyor, kampüs ziyareti yapıyorlar. Khas’a Call Center (0212 368 65 16), Facebook, Twitter, Skype, Online Chat, E-posta, Form Doldurarak da ulaşılabilinir. Ayrıntılı bilgi için: http:// www.khas.edu.tr/ ogrenciler-icin/adayogrenciler/lisanson-lisans/genelbilgiler-8.html

B

ursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa) ve Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir) UNESCO Dünya Miras Listesine kabul edildi. Bu iki gelişmede Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi iki öğretim üyesinin önemli katkıları oldu. Doç. Dr. Yonca Erkan UNESCO Milli Komitesi’ndeki görevinden dolayı, Prof. Dr. Füsun Alioğlu ise Bursa Alan Başkanlığı’nın Danışma Kurulu ve Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu’nda yer alarak Türkiye’nin bu değerli miras alanlarının dünyaca tescil edilmesinde önemli rol oynadılar. UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 38. Oturumu 15-25 Haziran’da Katar’ın başkenti Doha’da yapıldı. Komite toplantısına Türkiye adına UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, İstanbul Alan Yönetimi Başkanlığı, Bergama ve Bursa Belediye yetkililerden oluşan bir heyet katıldı. Prof. Dr. Füsun Alioğlu Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu başkanlığında “Bursa Alan Başkanlığı” ekibi, 26 kişilik Danışma Kurulu ile 9 kişilik Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu UNESCO Dünya Miras Listesine Doç. Dr. Yonca Erkan kaydedilmeye hak kazandı. Prof.Dr.E.Füsun Alioğlu gerek Danışma Kurulu’nda gerekse Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu’nda yer alarak bu çalışmalarda görev aldı.

İstanbul ve Türkiye’de Güncel Sanat Ortamı Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi, Uluslararası Sanat Dekanları Konseyi’nin (ICFAD) 24-26 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da düzenlediği toplantının bir bölümüne ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda 25 Haziran’da Cibali Kampüs’de gerçekleştirilen panelde İstanbul ve Türkiye’de Güncel Sanat Ortamı ele alındı. IKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Türk Kültür Vakfı İstanbul Direktörü Dr. Güler Köknar, fakültenin öğretim üyesi ve sanatçı Doç. İnci Eviner ve alternatif sanat örgütlenmelerini aktarmak üzere Dr. Ayça İnce konuşmacı olarak katıldı.

15 - 30 HAZİRAN 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

AAPG ICE 2014 İSTANBUL TOPLANTISI 14-17 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan AAPG ICE 2014 başlıklı kongrenin organizasyon komitesi toplantılarının sonuncusu 24 Haziran’da gerçekleştirildi. İstanbul Convention Center’da düzenlenen toplantıya dünyanın çeşitli ülkelerinden komite üyeleri katıldı. Kurulduğu 1917 yılından bu yana hızla büyüyen ve bugün 35.000 üyesi ile dünyanın en güçlü sivil toplum kuruluşlarından biri olan American Association of Petroleum Geologists (AAPG), AAPG 2014 ICE başlıklı bu önemli uluslararası konferansı 2005 yılından beri düzenliyor. Bu yıl ilk defa Türkiye’de düzenlenecek olan konferansa, Türkiye Petrol Jeologları Derneği tarafından aday gösterilen Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger başkanlık yapıyor. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın Steering Committee başkanlığı görevini yürüttüğü organizasyonda, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve eski rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz ise Teknik Program Eş Başkanı görevini yapıyor. İstanbul Kongresi’ne, ICE tarihinde bir rekor kırılarak 820 başvuru alındı ve bunlardan 285’i sözlü, 160’ı poster olmak üzere toplam 445’i kabul edildi. Bildirilerin 68 farklı oturumda sunulacağı kongrede, 58 teknik oturum, 10 tane de özel oturum düzenlenecek.

K

Enerji Hanım Geldi

has İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal’ın hazırladığı “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ başlıklı araştırma projesinin önemli çıktılarından biri olan “Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliğinde Kadının Önemi Konferansı”nda enerji sektörünün önde gelen isimleri ve alanında uzman akademisyenlerle ele alındı. İki gün süren konferansta, Arçelik Enerji ve Çevre Yöneticisi Fatih Özkadı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden ETK Uzman Yardımcısı Bilal Düzgün, Khas Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nden Mary Lou O’Neil, Enerji Verimliliği Derneği Genel Sekreteri Yeşim Beyla konuşma yaptı.

2 | 15 - 30 HAZİRAN 2014 | NEWSLETTER KHAS

TİYATRO SANATI ADAYI

SAHNE SİZİN

Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölümü özel yetenek sınavı ile öğrenci seçme programı aşağıdaki gibidir: Lisans sınavı ön kayıt tarihleri: Haziran-17 Temmuz 2014 Birinci aşama (atölye çalışmaları): 19-20-21-22-23 Temmuz Birinci aşama sonuçları ilanı: 24 Temmuz 2014 İkinci aşama (sahne çalışmaları): 4-5-6 Ağustos 2014 Sonuçların ilanı: 7 Ağustos 2014 Kayıtlar: 1-5 Eylül 2014 Aşama 1: Tiyatro Bölümü kadrosu tarafından yönetilen atölyelerde çalışılacak ve adayların Tiyatro Bölümü eğitim programına uygunluk ve yatkınlıkları değerlendirilecek. Bu aşama için ön hazırlık gerekmiyor. Fiziksel çalışmaya uygun kıyafetlerle gelinmeli. Aşama 2: Birinci aşama sonucunda seçilen adaylar katılabilir. Adaylar önceden hazırladıkları bir dram ve bir komedi parçasını (monolog) sahnede jüri karşısında oynuyorlar ve bir şarkı söylüyorlar. Şarkı için özel bir ses çalışması gerekmiyor. Kaydedilmiş müzik ya da piyano ile eşlik yapılmayacak. Adaylar, herhangi bir müzik türünde sevdikleri bir şarkıyı istedikleri şekilde söylüyorlar. Jüri gerek duyduğunda adaylarla sınav sırasında çalışabiliyor.

Rezan Has Müzesi’nde yer alan, “Kayıp Dillerin Fısıldadıkları-II” Sergisi, yoğun ilgi nedeniyle 25 Temmuz’a kadar uzatılmıştır.


Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi son yıllarda Vodafone ile yürüttüğü ortak eğitim programlarına Ar-Ge etkinliklerini de ekledi. Ar-Ge projesi “Kick off” toplantısı 26 Haziran’da yapıldı. Projeler kapsamında deneysel ve kuramsal araştırma çalışmaları yapılacak. Hem kapalı alanlarda hem de hücresel ağlarda coğrafi konumlandırma ve mobil uygulama algoritmaları geliştirilecek. Akademik araştırmadan ürüne kadar baştan başa Ar-Ge sürecinin verimli örneklerini kaydedecek olmaktan memnuniyetlerini belirten Khas ekibi, Bilgisayar ve Elektronik-Elektronik Mühendisliği Bölümleri’nden dört öğretim üyesi ve çok sayıda lisans ve yüksek lisans öğrencisinden oluşuyor. Proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Taner Arsan, araştırmacıları ise Prof. Dr. Şirin Tekinay, Yrd. Doç. Dr. Selçuk Öğrenci, Yrd. Doç. Dr. Tamer Dağ imzalarını taşıyacak.

Erasmus +’da Yaşa ve Eğitime Bakılmıyor Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’nca yürütülmekte olan 2014-2020 yılları arasında uygulanacak olan Erasmus + Programı ile kişilere; yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. Gençlik alanında gençlik çalışması, gençlik politikaları ve gençlik sistemlerinin niteliksek gelişiminin yanı sıra ortak ülkelerdeki yaygın eğitimin tanınması üzerine pozitif etkiye sahip işbirliği ve hareketlilik faaliyetleri destekleniyor. Başvurular 2 Eylül 2014 (Brüksel saati ile öğlen) saat 12’ye kadar yapılabilir. Çağrı metnine http://bit. ly/1miiC6u bağlantısından ulaşılabilir.

Dünya Petrol Kongresi’nde Khaslı

E

nerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, Moskova’da yapılan 21. Dünya Petrol Kongresi’nde (WPC-World Petroleum Congress) Kadir Has Üniversitesi adına Türk üniversitelerini temsil etti. Her üç yılda bir yapılan ve enerji sektörünün en önemli toplantılarından birisi olan kongre 2017’de İstanbul’da yapılacak. Kadir Has Üniversitesi’nin de destekleyecileri arasında bulunduğu milli komite tarafından altı yıl süren uğraştan sonra İstanbul adaylar arasında öne çıkarak birinci oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Petrol İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı ve Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürü Besim Şişman’ın yanı sıra geniş bir katılımın sağlandığı kongre devir teslim töreninde, Türk heyeti’nin halk oyunları ekibi gösterisi büyük ilgi gördü. Kongreye ilk defa Türkiye’den davet edilen kişi olarak, yuvarlak masa panelisti olan Prof.Dr. Volkan Ş. Ediger, Geopolitics başlıklı oturumda “Petrol ve Gaz Jeopolitiği” konusundaki görüşlerini bildirdi. Uzun süre milletvekilliği ve ABD’nin Kanada Büyükelçiliği görevinde bulunan ve halen Kanada’nın Toronto-Dominion Bankası’nın Başkan Yardımcılığı yapan Frank Mckenna’nın başkanlığındaki oturuma, Shell Başkan Yardımcısı Harry Brekelmans ile Çin’in en büyük petrol şirketi CNOOC’nin Baş Enerji Ekonomisti Prof. Weidong Chen katıldı. Çeşitli soru-cevaplarla tartışılan oturumda Prof. Ediger’in konuşması ilgiyle izlendi.

Haberler / Etkinlikler

Vodafone ile Ar-Ge Projesi

Sedat Simavi Ödülleri Adayınız Kim? Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri, bu yıl Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Görsel Sanatlar ve Spor dallarında verilecek. Toplam 18 bin lira ödül verilecek olup bu ödül 9 dala eşit olarak paylaştırılacak. Önerilecek adayları yönetmeliğin koşullarına uygun olarak 30 Eylül 2014’e kadar Sedat Simavi Ödülleri Sekreterliği’ne bildirmek gerekiyor.

Khas İletişim Fakültesi Fakültesi’nin facebook ve twitter hesapları açıldı.

Kaynak Taraması Yapılıyor Kalkınma Bakanlığı’ndan alınan yazı ile, “ulusal ve uluslararası kaynaklarla (özgelirler dahil) üniversite bünyesinde oluşturulmuş ve halen aktif olarak faaliyet gösteren araştırma altyapılarına” ilişkin ayrıntılı bilgi talep ediliyor. Araştırma amacıyla Khas’a alınmış bulunan ve alınış tarihindeki değeri 10 bin liranın üzerinde olan her bir ekipman ve makine teçhizat için gerekli formların ayrı ayrı doldurularak Khas STRAR’a iletilmesi isteniyor.

15 - 30 HAZİRAN 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

2014 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu “Doğu Komşuları ve Güney Akdeniz’de Siyasal ve Sosyal Değişimin Zorluklarını Anlamak” Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, 24-29 Haziran’da Heybeliada’da 4. Uluslararası Komşuluk Sempozyumu’nu düzenledi. Bu yılki teması, “Doğu Komşuları ve Güney Akdeniz’de Siyasal ve Sosyal Değişimin Zorluklarını Anlamak” olarak belirlenen sempozyum, çok kültürlü ve disiplinlerarası bir ortamda, çalışma, diyalog ve iletişim ortamı sağlayarak Doğu Komşuları ve Güney Akdeniz bölgelerinde karşılıklı etkileşim ve işbirliğini arttırmayı amaçlıyordu.

U

luslararası Komşuluk Sempozyumu, bu bölgelerdeki değişiklikleri ve sorunları tartışmayı, değerlendirmeyi, anlamayı ve aynı zamanda bu iki bölgenin Avrupa’nın geri kalanıyla arasındaki sinerjiyi açığa çıkarmayı hedefledi. Sonuç olarak Sempozyum bu yıl, Siyaset ve Sosyal Değişim temalarına ve ele alınan bölgelerde bu alanlardaki zorluklara odaklandı. Siyaset teması; her bir bölge ve alt bölgedeki güvenlik bağlamının yanı sıra siyasal değişimler, devrimler, ayaklanmalar ve devletler, uluslararası kuruluşlar, devlet dışı aktörler gibi diğer bölgesel aktörlerin rolü üzerinde durdu. Sosyal Değişim teması da; değişimin itici güçleri, ekonomik değişim ve her iki bölgede yeni sosyal medyanın rolüne değindi. Demokrasi ve Demokratikleşme temaları ise, tartışmaların arka planını oluşturdu. Demokrasinin ülke içi gelişimi ve demokratikleşme sürecinin iç siyaset alanındaki rolünün yanı sıra, kimlik, çoğulculuk, kültürel çeşitlilik, sekülarizm ve din gibi konular da her iki bölgedeki güncel durumu ve olası gelişmeleri değerlendirmek

4 | 15 - 30 HAZİRAN 2014 | NEWSLETTER KHAS

üzere ele alındı. Bütün bu hususlar, Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Benjamin Broome tarafından yönetilen ve katılımcıların sundukları projeleri ortaklaşa hazırladıkları Yapısal Diyalog çalıştayları boyunca da tartışıldı. Bu projenin bu yılki versiyonu, çeşitli uluslararası ortak ve sponsorların desteği sayesinde gerçekleştirildi. Bunlar arasında; the Black Sea Trust for Regional Cooperation; Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği; Anna Lindh Vakfı, İskenderiye; Harvard Üniversitesi Karadeniz Güvenlik Programı; Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği (UİK); Kadir Has Üniversitesi; Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü Avrupa Çalışmaları Enstitüsü (MGIMO); Kiev Open Ukraine Vakfı; Atina Uluslararası Helen ve Akdeniz Çalışmaları Merkezi (DIKEMES); Friedrich Naumann Vakfı, Hollings Center for International Dialogue; Karaköy Enstitüsü; Gürcistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Viyana Uluslararası Barış Enstitüsü (IIP) ve Turkish Policy Quarterly vardı.

E

Güney Afrika için Araştırma Vakti

U-FP7 Marie Curie Aksiyonları altında yapılan akademisyen değişimlerinden biri de Kuzey Afrika’daki Stellenbosch Üniversitesi ile yapılıyor. Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, 2013’ten bu yana bu üniversite ile “Intercontinental Exchange of Leadership in Conflict Transformation (ICELCT)” başlıklı projeyi İngiltere’nin Coventry Üniversitesi ile ortaklaşa yürütüyor. Khas öğretim elemanları, araştırma görevlileri ve lisans üstü öğrenciler ile Khas Araştırma Merkezleri üyeleri bu değişime en az bir ay olmak üzere katılabilirler. Bugüne dek Stellenbosch Üniversitesi’nden 5 araştırmacı Khas’a, Khas’tan ise 6 araştırmacı Stellenbosch’a gitti. Güney Afrika’da araştırmaya zaman ayırmak isteyenler Uluslararası Eğitim ve İşbirliği Ofisi’nden Mehmet Ünal’a mehmet. unal@khas.edu.tr adresinden ulaşabilirler.

Khas, Horizon 2020’de Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, Horizon 2020 kapsamında 30 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de proje değerlendirmek üzere görev alıyor.


K

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve RWTH Aachen University Institute for Communication Technologies and Embedded Systems 11 Haziran’da Cibali Kampüsü’nde “Haberleşme Teknolojileri ve Gömülü Sistemler” konulu tüm gün süren ortak bir çalıştay düzenlediler. Khas öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Serhat Erküçük’ün organize ettiği çalıştaya 24’ü RWTH Aachen University’den olmak üzere İstanbul’daki diğer paydaşlarlarla birlikte 60 kişi katıldı. Khas ve Aachen’in yanı

sıra, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenlerin de araştırma sonuçlarını paylaştıkları çalıştay, haberleşme alanında araştırma ortaklıkları geliştirme açısından oldukça verimli geçti.

Cibali Kampüsü D Blok’ta faaliyetlerini sürdüren İstanbul Culinary Institute, sıcak yaz günleri ile beraber yeni düzenlenen Teras’ta hizmetlerini sürdürüyor. Enstitü’nün Teras Restoranı’na sadece dışardan erişilebiliyor. Üniversitenin içerisinden Restorana geçiş hijyen ve güvenlik uygulamaları nedeniyle mümkün değil.

Haberler / Etkinlikler

Avrupa’dan 24 Bilim İnsanı Ağırlandı

Restorana Giriş

Terastan

{ { 24 Saat Ultra Maraton

Türkiye’de ilk olan 24 saat Ultra Maratonu’na katılan Has Runners ekibi başarıyla yarışı tamamladı. 21 Haziran cumartesi günü saat 9’da başlayıp 22 Haziran pazar günü saat 9’da biten müsabakada Koşu Kulübü başkanı Mehmet Yıldırım ve Danışman Eğitmen Burkay Günay’ın katıldığı müsabakada Mehmet Yıldırım yaş kategorisinde birinci, Burkay Günay ise yaş grubunda dördüncü oldu. İki sporcu da 24 saatlik sürede 124 kilometre koştu.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Fotoğraf : Ulaş Tosun 34083 İstanbul Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Tel : 212 533 65 32 Yöneten : Ayten Görgün Smith Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

15 - 30 HAZİRAN 2014 | NEWSLETTER KHAS | 5

Newsletter Khas 55  
Newsletter Khas 55  
Advertisement