Page 1

01 - 15 Mart 2014 / Sayı 49

Kadir Has Anılıyor

Yükselen Bir Finans Merkezi:

K Ü

niversitemizin kurucusu, ülkemizin güzide hayırseverlerinden merhum Kadir Has’ın vefatının 7. yıldönümü münasebetiyle gerçekleştirilecek olan Anma ve Kadir Has Ödülleri Töreni 19 Mart’ta saat 10:30’da D Blok Konferans Salonu’nda yapılacak.

adir Has Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “İstanbul: Yükselen Bir Finans Merkezi” başlıklı panel 17 Mart’ta Cibali Kampüsü, Galata Salonu’nda gerçekleşti. Moderatörlüğünü İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Zaim’in

İstanbul

yaptığı panelde Londra The City Bölgesi Yöneticisi ve Finansal/ Profesyonel Hizmetler Sektörü Temsilcisi Catherine Fiona Woolf, İşbankası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ersin Özince, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Yılmaz gibi konusuda uzman ve tanınmış isimler konuşma yaptılar.

Khas Ukrayna Krizi ve Türkiye’ye Etkilerini Konuştu

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), 13 Mart’ta “Ukrayna Krizi ve Türkiye’ye Etkileri” konulu panel düzenledi. Panel’de; Ukrayna ve Kırım’da yaşanan karmaşık olaylar, Türkiye’nin Rusya ile artan siyasi, ekonomik ve enerjiye yönelik ilişkileri, Suriye’deki durum ve İran’ın nükleer programı konusunda sürdürülen pazarlıklar gibi diğer alanlardaki etkileri de Türk diplomasisi açısından dikkate alınması gereken başlıklar arasında idi. Panelin konuşmacıları ise Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mitat Çelikpala ve Doç. Dr. Serhat Güvenç idi.

K

has Pusula Haber, uzun yıllar Rusya’da çalışan gazeteci Cenk Başlamış ve Ukraynalı gazeteci Roman Topolyuk ile Ukrayna’daki son gelişmeleri ve Kırım’ın geleceğini konuştu.

R

ektör Prof. Dr. Aydın’ın her perşembe günü yazılarının yayınladığı Hürriyet Daily News’daki köşesinin bu haftaki konusu Ukrayna-PutinBatı (Putin’s Crimean Stunt) idi.

01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Çalışan Annelerin Çocuklarına Neler Oluyor?

Yıl 1946… Cibali Kampüsü’nün önceki sahipleri… Cibali Tütün Fabrikası’nın kadın emekçileri. Yıl 2014… Gelecek 8 Martları daha eşitlikçi, daha az şiddetin olduğu bir gündemde anmak ümidiyle, geçmiş 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Bir Toplumsal Matrix Analiz Hesaplaması

K

has İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin 1. Mezun Öğrenci Seminerleri’nin konuşmacısı Erica Dautaj Şenerdem idi. Şenerdem, “Türkiye’de Elektrik Sektöründeki Reformlar: Bir Toplumsal Matrix Analiz Hesaplaması” başlıklı konuşmasını 4 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yaptı.

Doğada En Mükemmel Algılayıcı İnsan Gözüdür

K ABD’de eğitime başlayan ilk devlet üniversitesi unvanına sahip Chapel Hill Kuzey Karolina Üniversitesi öğretim üyelerinden Didem Pekkurnaz, “Çalışan Anne ve Ailesiz Çocuk Bakımının Erken Çocukluk Gelişimine Etkileri” başlıklı bir seminer verdi. Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin konuğu olarak Cibali Kampüsü’ne gelen Pekkurnaz konuşmasını 5 Mart’ta yaptı. Khas Psikoloji Bölümü ile Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırma Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir dizi etkinlikle kutladı. Bunlardan bazıları “Annelik” kavramı”, “Neden Annelik”, “Türkiye’deki Annelik İmajı” gibi başlıklardı.

2 | 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin konuğu olarak Boğaziçi Üniversitesi ElektrikElektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Sankur, “İmge Teknolojileri ve İnsan Görme Algısı” başlıklı seminer verdi. 7 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde verdiği seminerde Prof. Sankur şunları söyledi: “Giderek artan oranlarda bizi kuşatan elektronik imgeler ve elimizin altındaki imge teknolojilerinin sosyal, kültürel ve ekonomik yankılaşımları olmaktadır. Bu gelişmeye yol açan etmenlerden biri olan yeni kameralar ve hesaplamaya dayalı imgeleme teknolojileridir.

UİK Derneği Khas’da Toplandı

Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK) Derneği 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 1 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde düzenledi.

Bu sürecin önemli uygulama alanlarından biri biyometri, özelde de yüz biyometrisi ve yüz işaretlerini işleme yöntemleridir. Bu teknolojik gelişmeler hem doğadaki en mükemmel algılayıcı olan insan gözü ve görme sistemini hem de insan sistemini daha iyi anlamamız konusunda teknolojik gelişmeye esin kaynağı oluşturmaktadır.”

Fiyat Dalgalanmaları Küreseldir Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kamil Yılmaz, Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin konuğu olarak 12 Mart’da Cibali Kampüsü’nde “Fiyat Dalgalanma Bağlantılılığı ve Küresel Banka Ağı” konulu bir seminer verdi.


Ö

demiş için önemli bir projeyi Kadir Has Üniversitesi ile birlikte ortaklaşa yapacak olan Ödemiş Belediyesi, projeyle ilgili üniversite yetkilileriyle görüştü. Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay ile bir araya gelen Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin; “FabLab Ödemiş Projesiyle; hem öğrencilerimiz hem de sanayi sitesinde görev yapan esnafımızın

mesleki anlamda teknolojik sistemleri kullanarak eğitim almaları sağlanacaktır. Kurulacak olan dijital üretim ve tasarım laboratuvarında, vatandaşlarımızın tasarı evresinden ürün oluşturmaya kadar üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde teknik yeterliliklerinin arttırılması hedeflenmektedir” dedi. Prof. Tekinay ise “Ödemiş Belediyesi

CLOUD HİZMETLERİ’NİN İTİBARI KONUŞULDU Norveç Stavanger Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Departmanı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Çayırcı, Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin konuğu olarak 5 Mart’ta Cibali Kampüsü’ne geldi. Prof. Çayırcı, “Cloud Hizmetleri Uygulamalarında Risk, Güven, İtibar ve Hesap Verebilirlik” konusunda seminer verdi.

Yaşam Deneyimi Üzerinden Kariyer Planlama

K

has Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, 20 Şubat’ta Özel Kocaeli Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle buluştu. Lisenin 5. Kariyer Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte Prof. Ediger kendi yaşamından deneyimlere yer vererek öğrencilere kariyer planlamalarında önem vermeleri gereken hususları anlattı. Prof. Ediger Bahçeşehir öğrencileriyle geçtiğimiz yıl Nisan ayında Meslek ve Kariyer Günleri kapsamında bir araya gelmişti.

ile üniversitemiz yerel yönetim anlayışı olarak yakınız. Bunun için birlikte çalışmaktan çok mutluluk duyuyoruz” dedi.

Haberler / Etkinlikler

FabLab Ödemiş Projesi

Öğrenmenin ve Eğitimin Sınırları Kalktı

Ö

ğrenmenin ve eğitimin sınırlarının kalktığı günümüzde “açık eğitim”; ücretsiz ve herkesin erişimine açık lisansların kullanıldığı ders malzemeleri ile gerçekleşiyor. Kadir Has Üniversitesi de dünyada 10-15 Mart tarihleri arasında kutlanan Açık Eğitim Haftası’nı Creative Commons Türkiye, 12 Mart’ta Webinar ile birlikte kutladı. Bir Creative Commons Türkiye inisiyatifi olan Dünyada Açık Eğitim Trendleri ve Türkiye’de Durum Webinar’ında dünyada açık eğitim hareketi, MOOCs (Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurslar), açık lisanslar ve Türkiye’de açık eğitimin durumu konularının işlendiği toplantıda Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay “MOOCs Üniversite Eğitimini Nasıl Değiştiriyor? Ulusal ve Global Trendler” başlıklı bir konuşma yaptı.

Olası Trafik Kazalarına Önlem Khas D Blok Otopark Çıkışı’nda Khas Kız Öğrenci Yurdu’na yakın Nalıncı Mehmet Mimi Deme Türbesi önüne olası trafik kazalarını önlemek amacıyla trafik aynası yerleştirildi. 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Petrol ve Enerji Uzmanları Buluştu

A

merikan Petrol Jeologları Derneği (AAPG-American Association of Petroleum Geologists) tarafından 14-17 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ve dünyanın önemli uluslararası petrol ve enerji konferanslarının başında gelen “ICE-International Conference and Exhibition” düzenleme çalışmalarına Kadir Has Üniversitesi’nde devam edildi. Toplantıya dünyanın en önemli petrol ve doğalgaz şirketlerinin komisyon üyeleri ile Türkiye’den üyeler katıldılar. Kadir Has

National Geographic Society Khas’da

7

Mart günü gerçekleştirilen National Geographic Society’nin Türkiye’deki yuvarlak masa toplantısının moderatörlüğünü Khas Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Volkan Ediger yaptı.

Khas Mühendislik Günleri Khas IEEE Öğrenci Kulübü ve Khas Mühendislik Kulübü işbirliği ile düzenlenen “Bir Küçük Mühendislik Meselesi” etkinliği kapsamında Microsoft Azure eğitimi 3-4 Mart’ta Galata Salonu’nda yapıldı.

4 | 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS

Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın da Konferans Yönlendirme Komitesi’nde bulunduğu ICE 2014 İstanbul’un Genel Başkanlığı görevini Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger yürütüyor.

Zirve’nin Karbon Ayak İzi Silindi

K

has Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ediger, Gaziantep’te Sürdürülebilirlik Akademisi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 21 Şubat’ta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirilen Enerji Zirvesi’nde “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Fırsatlar ve Riskler” başlıklı oturum yönetti. Enerji verimliliği politikaları, sanayide enerji yönetimi, bölgedeki güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları ve bu yatırımların geleceği, temiz enerji teknolojileri, lisanssız enerji üretiminde yeni dönem, enerji hukukunda yeni düzenlemeler Zirve’nin öne çıkan konuları arasında yer aldı., Ediger’in jürisinde bulunduğu “Sanayide Enerji Verimliliği Ödülleri” de ilk kez bu zirvede sahiplerini buldu. Ayrıca, 2. Enerji Zirvesi “karbon nötr” olarak düzenlendi. Zirve ve ödül töreni süresince ortaya çıkan CO2 emisyonları üniversite öğrencileri tarafından hesaplanarak Zirve’nin karbon ayak izi silindi.


K

has 2014-2018 Stratejik Planı Mezunlar, Öğrenci Aileleri ve İdari Personel için düzenlenen Çalıştay, 22 Mart cumartesi, saat 10:0012:30’da Cibali Kampüsü’nde yapılacak. Uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir akademik kurum olma amacını güden çalıştay 13 Ocak’ta akademik personel ile başladı, 13 Şubat’ta öğrencilerle devam etti. Kadir Has Üniversitesi’nin geleceğinin şekillenmesinde önemli katkıları olacağı

düşünülen çalıştayın üniversite idari personeli, mezunları ve öğrenci ailelerinden oluşturulacak gruplarla ayrı salonlarda yapılması planlanıyor. Çalıştay’ın ardından paydaşların sürece dahil edildiği ve akademik kurumlarda olması gereken eğitim, araştırma ve toplumsal fayda/yayım üçlüsünün ayrıntılarıyla ele alındığı bir strateji geliştirilmiş olacak. Online Başvuru için: http:// bit.ly/1opMizX

ARDEB tarafından, Ankara’daki TÜBİTAK Başkanlık Binası’nda, “1001, 1002, 1003, 1005, 1007, 1010, 1011, 3001 ve 3501 gibi ARDEB Programları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı ve Proje Önerisi Hazırlama Eğitimi” etkinliği düzenlenecek. Kayıt için: http://kayit.tubitak.gov.tr/ index.php?sid=95377

Haberler / Etkinlikler

Bu Çalıştay ile Khas’ın Geleceği Şekillendirilecek

TÜBİTAK ile Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi (Azerbaycan National Academy of SciencesANAS) ortak Ar-Ge projelerini destekleyecek. Başvuruların, Türkiye’deki proje ortakları tarafından TÜBiTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başlanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’ne, Azerbaycan’daki proje ortakları tarafından ise ANAS’a 11 Temmuz’a kadar teslim edilmesi gerekiyor. Programa ilişkin detaylı bilgi: http://www.tubitak.gov.tr/tr/ kurumsal/uluslararasi/ikili-projedestekleri/2542/icerik-2542-azerbaycan-ulusal-bilimler-akademisi-anas-ile-ikili-isbirligi-programi

Sinema ve Seyirci Konuşulacak

S

inema hikayede anlatan bir forma kavuştuğundan beri seyirci de farklı disiplinlerin ve metodolojilerinin çatışma alanı haline geldi. Bu çatışmaların odağında, sinemayı nasıl deneyimlediği, filmlerden ne tür hazlar aldığı sinema aygıtı tarafından belirlenen pasif seyirciler olduğu kadar, filmlerin anlamını kuran, hatta filmleri var eden eleştirel, siyasallaşmış

özneler var. 8-9-10 Mayıs’da Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek olan Türkiye Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı’nın 15’inciside Seyretmenin Ontolojisi; Seyrin Farkında Olan İzleyiciler, Kendini Anlayan Filmler; Seyirci, Cinsiyet, Cinsel Çeşitlilik; Seyirci, Haz ve Özdeşleşme; Diasporada Seyirci Olmak gibi zengin konu başlıkları altında seyirci irdelenecek.

Alternatif Medya ve Habercilik Konuşuldu Khas İletişim Fakültesi’nin CF106 Communicationspaces dersinin 13 Mart tarihli konuğu Prof. Dr. Sevda Alankuş, “Alternatif Medya ve Habercilik” konusunu işledi. 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 5


Afişin Özgeçmişi Konuşuldu

K

has Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün düzenlediği Salı Seminerleri’nin 4 Mart konuğu Khas öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Yelekçi oldu. Prof. Yelekçi, “Galileo Galilei (1564-1642): Rönesans ve Modern Bilim, Yeni Bilim Anlayışı” konusunda seminer verdi. 11 Mart konuğu Khas öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Pekcan ise bilim ve teknolojinin gelişimi üzerine “Bilim ve Teknoloji, Nereden, Nereye” başlıklı bir konferans verdi. 18 Mart’ta ise Kadir Has Üniversitesi’nin 2002-2010 arasında iki dönem Rektörlüğünü yürütmüş ve halen Mütevelli Heyeti üyeliği görevini sürdüren Prof. Dr. Yücel Yılmaz olacak. “Haliç-Boğaziçi: Mitoloji, Tarih ve Jeoloji” başlıklı konuşma Fener’de saat 16’da başlayacak.

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi 10. Yılı Etkinlikleri Kapsamı’nda “Afişin Özgeçmişi ve Alternatif Poster” konulu bir seminer ve workshop yapıldı. Grafik tasarımcı ve reklamcı Burçak Beşlioğlu 13 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde grafik tasarım sanatında afiş ve alternatif poster ile ilgili fikirlerini paylaştı.

{

{

Haberler / Etkinlikler

Medya ve Teknoloji Toplum Tartışılıyor

Bu Yaz İstanbul’dan Öğreneceğiz

Khas İstanbul Çalışmaları Merkezi 28 Haziran-29 Temmuz tarihleri arasında “Learning from Istanbul” (Istanbul’dan Öğrenme) temalı bir yaz okulu organize ediyor. Eğitmenler Chicago Illinois Üniversitesi’nden Esra Arcan, Design Atelier Kadıköy’den Ömer Kanıpak ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden oluşuyor.

İnsan Hakları ve Demokrasi Klubü Khas İnsan Hakları ve Demokrasi Klubü tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yargının Ahvali” konferansı Yargıç Kemal Şahin’in katılımıyla Fener Salonu’nda gerçekleşti. 6 | 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS

Sınava Hazırlanma Sürecinde Başarıya Giden Yol Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, “Sınava Hazırlanma Sürecinde Başarıya Giden Yol” seminerinde lise öğrencileriyle bir araya geldi.


Haberler / Etkinlikler

Khas, Eyüboğlu Lisesi’nde Khas öğretim üyeleri, Eyüboğlu Lisesi öğrencileri ile 4 Mart günü bir buluşma gerçekleştirdi. Etkinlikte öğrenciler öğretim üyelerinden Kadir Has Üniversitesi, bölümleri ve meslekler hakkında bilgi aldılar.

Khas, Kartal’da Liseleri Ziyaret Ediyor Khas öğretim üyeleri, Kartal Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri ile 5 Mart günü bir buluşma gerçekleştirdi. Etkinlikte öğrenciler öğretim üyelerinden üniversiteler ve bölümler hakkında bilgi aldılar.

Bilgilendirme Toplantısı Üniversite Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri için DGS sınav süreci bilgilendirme toplantısı yapıldı.

MIT Değerlendirme Toplantısı Aday öğrencilerin yeteneklerine uygun meslekleri keşfettiği MIT Değerlendirme Toplantısı 11 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Gönüllü Eğitim Koçum Olur Musun?

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Türkiye Beyazay Derneği işbirliği ile düzenlenen, “Gönüllü Eğitim Koçum Olur Musun?” Khas Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi destek bekliyor. Proje mezun olmayı düşleyen yüzlerce bedensel engelli öğrencinin kendilerine gönüllü eğitim koçluğu yapacak, yarım kalan eğitimlerini tamamlamalarına destek olacak gönüllüleri bekliyor. Başvuru linki: https://docs.google.com/ forms/d/1Z_v1JWhEeVCXxCZvE3PvoKvrj4H6uv_ BZlI88ph18G8/viewform

Mumcu Gibi Yazacaklar

U

ğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) ve Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen Yazma Okulu’nun 3 Mart'ta başlayan 7. dönem açılış konuşmasını Orhan Erinç gerçekleştirdi.

Üniversiteli Aşçılar Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen “Uygulamalı Temel Mutfak Eğitim Sertifika Programı” hafta içi 18:-19:00 ve hafta sonu 6. dönem sertifika töreni 14 Mart’ta gerçekleştirildi.

K

Ahilik’ten Kurumsal Sosyal Sorumluluğa

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi yöneticisi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler; Türkiye, komşu ülkeler ve coğrafyalardaki kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri ve geleceği üzerine Gazete Fatih’e röportaj verdi. http://gazetefatih.com/ ahilikten-kurumsal-sosyal-sorumluluga--%5Bserdardinler-roportaji%5D-935r.htm

Site Yönetimi Sertifika Programı Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve AIM İnsan Kaynakları Danışmanlık, Koçluk ve Eğitim Hizmetleri işbirliği ile organize edilen ‘Toplu Yapı ve Site Yöneticiliği Sertifika Programı’ ile hızla gelişen toplu konut sektöründe ihtiyaç duyulan, hukuki, mali uygulamaları ve saha hizmetleri konularında yetkin profesyoneller yetiştirecek olan program, Bahçelievler Kampüsü’nde 22 Mart-6 Nisan tarihleri arasında cumartesi ve pazar günleri, 6 gün 48 saat olarak gerçekleştirilecek. 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 7


Haberler / Etkinlikler

Gogol ve Dickens Bilgi Merkezi’nde

Yıldızdan Bir Dans Akşamıydı

Khas Bilgi Merkezi tarafından hazırlanan “Haftanın Yazarları” bülteninin 1-7 Mart tarihli sayısında Gogol, Charles Dickens, Gabriel Garcia Marquez, D.H. Lawrence, Georges Perc’in eserleri bulunuyor. Bültende yer verilen yazarların eserlerinin önemli bir kısmı Bilgi Merkezi koleksiyonundan bulabilirsiniz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Dans Anasanat Dalı öğrencilerinin Yıldız Dans Akşamı’nı Sahne Kadir Has’da 7 Mart’ta sundu. Serenay OğuzYÜKleniyor, Ezgi Bilgin-O Ruhlu Birkaç Kadın, Hilal Sibel Pekel-Gizli Özne, Ayrin Ersöz-Bir Daha Asla! Aldı performanslarını 7 Mart’ta gerçekleştirdiler. Pürtelaş Tiyatro da Lars Noren’in ‘Savaş’ oyununu SahneKhas’da oynamıştı.

K h as Bilgi Merkezi

Haftanın yazarları

01-07 Mart 2014

GOGOL

31 Mart 1809 - 4 Mart 1852

Nikolay Vasilyeviç Gogol Rus roman ve oyun yazarı. Gogol, eğitiminin ilk bölümünü Paltova'da gördü. Edebiyata, Neshin'de liseye devam ettiği yıllarda merak duymaya başladı. 1820'de ise devlet memuru olmayı tasarlıyordu. Bu nedenle 1820 yılında Saint Petersburg'a gitti. Bir süre devlet dairelerinin birinde çalıştı. 1829'da "Hans Küshelgarten"i adlı ilk şiirinin yayınlanmasıyla edebiyat çevrelerinde isminden söz edilmeye başlandı. Halkın yoksulluğuna ve çaresizliğine tanık olan ve bu duruma çare arayan Gogol, kendisi gibi bu sorunlara duyarlı yaklaşan Puşkin ve Belinski'nin desteğiyle eleştirel gerçekçi yazarlar arasında yerini aldı. 1935 yılında memurluk yaşamını sonlandırıp yalnızca yazarlık yapmaya başladı. Gogol'un başyapıtı olan "Ölü Canlar" ise Rusya'daki günlük yaşamın plastik bir görünümü verilerek, feodal Rusya'yı çürümüş, çökmüş bir ülke olarak çizer. 4 Mart 1852'de ölen Nikolay Vasilyeviç Gogol'un eserleri Rus gerçekçi akımının gelişmesi üzerinde oldukça önemli etkileri olmuştur.

CHARLES DICKENS

GABRIEL GARCIA MARQUEZ

D.H. LAWRENCE

GEORGES PEREC

(6 Mart 1927 -? )

(1885 – 2 Mart 1930 )

(7 Mart 1936 – 1982)

Eserleri için tıklayınız

Eserleri için tıklayınız

Eserleri için tıklayınız

7 Ş u bat 181 2 –18 70

1812 yılında memur bir ailenin oğlu olarak Portsmouth'ta dünyaya geldi. 1835 yılına gelindiğinde Morning Chronicle gazetesinde stenograf olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl "Boz" takma adıyla Boz'un Karalamalarıbaşlığı altında yazıları yayınlanmaya başladı.1837 yılına gelindiğinde "Bay Mal'ın Serüvenleri" adlı kitabı ile üne kavuştu.1940 yılında da "Antikacı Dükkanı" adlı romanını yayınladı. 1940 yılında Amerika'ya giden Dickens burada Daily News gazetesini ve Household dergisini çıkardı. 1870 yılında hayatını kaybetti ve Paris'te, Mössie'de toprağa verildi.

Charles Dickens’ın ‘in Khas BM’de bulunan eserleri -

Gogol’un Khas BM’de bulunan eserleri

David Copperfield Oliver twist İki şehrin hikayesi Rbüyük Umutlar

Khas BM’de bulunan tüm eserleri için tıklayınız.

-

Ölü canlar Bir delinin hatira defteri Petersburg öyküleri Üç öykü

Khas BM’de bulunan tüm eserleri için tıklayınız.

“Küstüm Oynamıyorum” Sergisi

R

ezan Has Müzesi’nde yer alan, Tarlabaşı’nın dünü ve bugününe ait fotoğraflardan oluşan Naz Köktentürk’ün ‘Küstüm Oynamıyorum’ isimli sergisi 31 Mart’a kadar uzatıldı. Haftanın yedi günü ziyaret edilebilen sergi, cumartesi günlerine özel saat 20:00’a kadar da ziyaretçilere açık olacak.

GILT Ormanı İçin Fidan Dikimi Başlıyor Khas GILT kulübü üyesi öğrencilerin gerçekleştirmiş olduğu GILT Ormanı adlı sosyal sorumluluk projesinde, Khas’lı öğrencilerin destekleriyle 22 Mart günü fidan dikimi gerçekleştirilecek. Konuyla ilgilenenler kulüp üyesi Füsun Tayan ile irtibata geçebilirler: Tweeter: @ FusunTayan

8 | 01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS

Futbolda Disiplin Süreçleri Konuşuldu “Küstüm Oynamıyorum” Sergisi

K

has Spor Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Futbolda Disiplin Süreçleri ve Karar Mekanizmaları Konferansı” 8-9 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. UEFA Tahkim Kurulu Başkanı Pedro Tomas Marquez, UEFA Disiplin ve Dürüstlük Birimi Başkanı Emilio Garcia Silvero FIFA Oyuncu Statüleri Departmanı Başkanı Omar Ongaro ve Orta Doğu Uzmanı Spor Yazarı James Dorsey’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta programın iki gününe de katılmış olan tüm katılımcılara katılım sertifikası verildi.

U23 Dünya Şampiyonası

Khas Kürek Takımı öğrencilerinden Onat Kazaklı ve Besim Tolga Şahinoğlu, Türkiye Kürek Federasyonu tarafından Milli Takım Seçme Yarışları’nda birinci olarak U23 Dünya Şampiyonası için aday kadroya seçilerek yarışmaya hak kazandılar.


U

ygulamalı Bireysel Savunma Self Defence (Kendini Koru) semineri 14-15 Mart’ta Galata Salonu’nda gerçekleşti. Seminerde Uygulamalı Bireysel Savunma Self Defence (Kendini Koru) seminerinde kentsel yaşam risklerine karşı bireysel güvenlik ve savunma, çevresel farkındalık-güvenlik risklerini önceden kestirmek, kadınlar için bireysel savunma konuları tartışıldı. Uluslararası düzeyde bireysel ve kurumsal savunma seminerleri veren Krav Magen Federasyon Başkanı, Avi Abeccedon üç saatlik bir uygulama yaptı. Khas Pusula Akademisi tarafından desteklenen etkinliğin sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Antalya Maratonu’nda Koştular

…Kısa..Kısa…Kısa… Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi üyeliğine kabul töreni için Avusturya Salzburg’da idi. Khas Spor Çalışmaları Merkezi’nin etkinlik, kitap duyuruları ve spor yorumlarına yer verildiği Haber Bülteni’nin 4.sayısı Şubat’ta yayınlandı.

Haberler / Etkinlikler

/KhasSCM

Editörün Köşesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2014 yılındaki ilk uluslararası konferansı olan “Futbolda Disiplin Süreçleri ve Karar Mekanizmaları” konferansı, 8-9 Mart 2014 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü’nde gerçekleşecek. Katılımcı sayısının 250 kişi ile sınırlı olacağı bu etkinliğe spor sektöründe çalışan herkes davetli. Özellikle spor hukuku, spor yönetimi ve spor iletişimi alanlarında çalışan akademisyen, pratisyen ve bu alanlarda eğitim gören lisans ve lisansüstü düzeydeki öğrencilerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Konferansın esas amacı, UEFA ve FIFA’nın yapı ve işleyişi üzerinden güncel yasa ve yönetmelikleri incelemek ve ilgili prosedürlerin uygulanışına dair ilk elden bilgiler elde etmek olacak. Programın ilk gününde UEFA Tahkim Kurulu Başkanı Pedro Tomas Marquez ve UEFA Disiplin ve Dürüstlük Birimi Başkanı Emilio Garcia Silvero katılımcılara UEFA’nın yapı ve işleyişini örnek davalar üzerinden anlatacaklar. Programın ikinci gününde ise FIFA Oyuncu Statüleri ve Transferleri Departmanı Başkanı Omar Ongaro ve Orta Doğu Uzmanı Uluslararası Spor Gazetecisi James Dorsey konuğumuz olacaklar. Omar Ongaro FIFA’nın genel anlamda yapı ve işleyişinin yanı sıra başında olduğu departmanın futbol transfer piyasasını nasıl regüle ettiğini anlatacak. Son konuşmacı olarak sahne alacak olan Dorsey ise bir uluslararası spor gazetecisi gözünden futbol ve siyasetin ilişkisini gözler önüne serecek. Çok faydalı geçeceğini ümit ettiğimiz bu konferansa özellikle spor sektöründen konuyla ilgilenen herkesi bekliyoruz. Konferansa kayıt olmak için yalnızca bir dakikanızı ayırıp http://scm.khas.edu.tr adresindeki ilgili kayıt formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Güncel gelişmeler ve diğer etkinliklerimizden haberdar olmak için websitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam edin. Herkese bol sporlu günler dilerim. Emir Güney Spor Çalışmaları Merkezi Müdürü

Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2013-2014 akademik yılındaki ilk uluslararası etkinliği olacak olan “Futbolda Disiplin Süreçleri ve Karar Mekanizmaları” konferansı 8-9 Mart tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü’nde gerçekleşecek. Futbolda Disiplin Süreçleri ve Karar Mekanizmaları Konferansı’na katılım ücretsizdir. Etkinliğe kayıt olmak için tek yapılması gereken aşağıdaki çevrimiçi formun doldurulmasıdır. Kayıt Formu: http://activity.khas.edu.tr/ scmkayit/

A

vrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Tahkim Kurulu Başkanı Pedro Tomas Marquez, UEFA Disiplin ve Dürüstlük Birimi Başkanı Emilio Garcia Silvero, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Oyuncu Statüleri ve Transferleri Departmanı Başkanı Omar Ongaro ve Uluslararası Spor Gazetecisi James Dorsey’nin katılacağı konferans dört oturumdan oluşacak. 8 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da açılış konuşmalarının ardından başlayacak ilk oturumda Pedro Tomas, UEFA’nın idari ve hukuki yapılanmasının yanı sıra hukuk kurullarının yapı ve işleyişlerini de anlatacak. Marquez UEFA nezdinde bir kulübe veya sporcuya herhangi bir disiplin cezasının verilmesi için hangi aşamalardan geçildiğini adım adım katılımcılarla paylaşacak. Tomas’ın sunumunun ardından saat 12.10’da başlayacak olan ikinci oturumda ise Emilio Garcia 2013 yılında revize edilen UEFA Disiplin Talimatı’nda yapılan değişiklikleri yorumlayacak ve örnek olay analizleri üzerinden bu talimatın

@KhasSCM

Şubat 2014, Sayı 4

FUTBOLDA

DİSİPLİN SÜREÇLERİ ve KARAR MEKANİZMALARI 8 - 9 Mart 2014

Kadir Has Üniversitesi, Kadir Has Kampüsü, Cibali Salonu ETKİNLİK PROGRAMI: 8 Mart Cumartesi

10:00 - 11:50 UEFA’da Disiplin ve Tahkim Süreçleri - Pedro Tomas Marquez 11:50 - 12:10 Kokteyl 12:10 - 14:00 UEFA Disiplin Yönetmeliği ve Örnek Olay Analizi - Emilio Garcia

Silvero

9 Mart Pazar

10:00 - 11:50 FIFA’da Disiplin ve Süreçler - Omar Ongaro 11:50 - 12:10 Kokteyl 12:10 - 14:00 Futbol ve Politika - James Dorsey /KhasSCM

@KhasSCM

Katılım ücretsizdir. Kayıtlı katılımcılara sertifika verilecektir. Online Kayıt: scm.khas.edu.tr Konferans Dili: İngilizce (Türkçe Simultane Çeviri)

scm.khas.edu.tr

işleyişini değerlendirecek. Konferansın ikinci gününün ilk oturumunda Omar Ongaro FIFA’nın idari ve hukuki yapılanmasının yanı sıra başkanlığını yaptığı Oyuncu Statüleri ve Transferleri Departmanı’nın yapısını ve işleyişini de katılımcılarla paylaşacak. İkinci günün ve konferansın son oturumunda ise Orta Doğu uzmanı uluslararası spor yazarı James Dorsey futbol ve politika ilişkisini inceleyecek ve özellikle Orta Doğu siyasetinin futbol ile ilişkisini gözler önüne serecek. Futbolda Disiplin Süreçleri ve Karar Mekanizmaları Konferansı’na katılım ücretsizdir. Etkinliğe kayıt olmak için tek yapılması gereken aşağıdaki çevrimiçi formun doldurulmasıdır. Kayıt Formu: http://activity.khas.edu. tr/scmkayit/ Gelişmeler ve duyurular için websitemizi ve sosyal medya adreslerimizi takip etmeye devam edin. Website:http://scm.khas.edu.tr Facebook:/groups/KhasSCM Twitter:@KhasSCM mail:scm@khas.edu.tr

ŞUBAT 2014 | HABER BÜLTENİ SÇM

Has Runners Koşu Kulübü, 2 Mart’ta Antalya’da düzenlenen, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Runtalya Maraton’unda 10 ve 21 km koşularında Kadir Has Üniversitesi’ni temsil etti.

Dünyaya gelenler Khas Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İpek Gürsel Tapkı’nın oğlu Emre, 12 Mart’ta dünyaya geldi. Anne-babayı kutluyor, Emre bebeğe sağlıklı, mutlu bir ömür diliyoruz.

Haberler / Etkinlikler

Artık Kendilerini Koruyabilirler

1

12 Mart Çarşamba günü Cibali Kampüsü’nde düzenlenmesi planlanan Khas Türk Müziği Korosu’nun konseri ileri bir tarihe ertelenmiştir Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, IOS Uygulama Geliştirme Akademisi yeni mezunlarını verdi.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Sena Ural-Fahri Mestanlı 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

01 - 15 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 9

49. Sayı - Newsletter Khas  
49. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement