Page 1

15 Aralık-31 Aralık 2013 - Sayı 44

YL ve Doktora Başvuruları Devam Ediyor

K

adir Khas Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün yüksek lisans ve doktora programlarına 10 Ocak 2014 cuma günü saat 18:00’e kadar başvuruda bulunabilir. Soru ve görüşler için: graduate.admissions@ khas.edu.tr.

Khas’da 2014 Kutlamaları

K

adir Has Üniversitesi Yeni Yıl Partisi’nin yapıldığı gün olan 27 Aralık’ta saat 12’de Kadir Has Akademik Kurulu gerçekleşti. Kurul’da Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, eğitim ve araştırma üniversitesi olarak uluslararası alanda tanınırlılığa önem verdiklerini söyledi. Saat 19’da ise Kadir Has Üniversitesi Yeni Yıl Partisi başladı. Üniversitenin öğretim elemanları ve çalışanlarının doyasıya eğlendiği parti Cibali Kampüsü A Blok Avlusu’nda gerçekleşti. Partide Khas Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın yılbaşı temennilerini konuklarla paylaştı. Kollektif İstanbul; Rumeli ve Balkan şarkılarıyla konukları coşturdu. Geleneksel Khas Pastası kesildikten sonra Yılbaşı Hediye Çekilişi ile hediyeler sahiplerini buldu.

Andaç

2014ejik Plan demik t a r t S s a a k Kh paşa lı Khas A 2018 ad 3 Ocak’ta Selim ek. p1 şec Worksho sü’nde gerçekle ü p Kam Uni Socia Club üyesi öğrenciler derslerin son haftasında Cibali Kampüsü’ndeki Tünel’de yılbaşı partisi düzenledi.

Khas Hazırlık 2014’e Karaoke İle Girdi

Write your subtitle this Khas İngilizce Hazırlık Okulu öğrencileri,inside 26 Aralık’ta Bahçelievler Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği Karaoke Yarışması place. There2014’e are “Merhaba” many many lines ile dedi. of text availabe, you can add your

15 ARALIK - 31 ARALIK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Khas’a Anlamlı Ödül

K

adir Has Üniversitesi, İşitme Engelliler Federasyonu ile birlikte çalışarak, işitme ve/veya konuşma engellilerin hayata daha etkin katılabilmelerini sağlamak üzere İstanbul Kalkınma Ajansı başta olmak üzere birçok kurum ile proje paylaşımında bulunuyor. İşitme engelliler için işitme cihazı geliştirme çalışmalara destek olan üniversite, yine işitme ve/veya konuşma engelliler ile mezunların daha etkili iletişim kurabilmelerini sağlamak amacıyla İşaret Dili Dersleri’nin hayata geçirilmesini planlıyor. Önümüzdeki dönemlerde başlaması planlanan İşaret Dili Dersleri giriş ve orta düzey ile ileri düzey işaret dili olmak üzere 2 aşamadan oluşacak. Derslerin hayata geçirilmesinde, ilerleyen yıllarda çeşitli bölümlerde yeni projeler ile işaret

Kadir Has Üniversitesi’ne toplumda farkındalık yaratma ve işitme engellilere yönelik projelere katkılarından dolayı ‘2. İşitme Engelliler için Türkiye’nin İlkleri Ödülü’ verildi. 25 Aralık’ta Hilton Otel’de düzenlenen törende, Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Dağ’a ödülünü İşitme Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ay verdi.

diline teknik kelime kazandırmak ve işaret dilini bilenlere Bilgi Teknolojileri konusunda eğitim vererek istihdam edilebilmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Film Festivali Sempozyumu

T

ürkiye’de sinema alanında son 10 yıl içerisinde yaşanan hareketlenme, ülke çapında film festivallerinin artış ve gelişimine de yol açtı. Festivallerdeki bu artış aslında sadece Türkiye’ye özgü değil, dünya genelinde gözlemlenen bir gelişme. Son yıllarda film festivalleri, filmleri ve seyircileri bir araya getiren

İskoçya’dan Sinema Profesörü Geldi İskoçya’nın Saint Andrews Üniversitesi ‘Film Studies’ profesörlerinden Dina Iordanova, Cibali Kampüsü’nde bir seminer düzenledi. Etkinliğin ilgi alanı temel olarak sinema, medya ve sosyal bilimlerde göç ve dolaşım temsili idi.

2 | 15 ARALIK - 31 ARALIK 2013 | NEWSLETTER KHAS

etkin bir dağıtım kanalına dönüştü. Buna paralel olarak, akademide film festivalleri üzerine yapılan araştırmalar da hızla büyüyen bir alan haline geldi. Kadir Has Üniversitesi’nde 27 Aralık’ta düzenlenen bir günlük sempozyumda, bu gelişmeler Türkiye’deki film festivalleri, kültür ve toplumsal cinsiyet açılarından değerlendirildi.

Salı Seminerleri Khas Salı Seminerleri, 24 Aralık’ta Koç Üniversitesi öğretim üyesi Lemi Baruh’u konuk etti. Baruh, “Big (Data) Implications for Privacy: Awareness Paradox in Privacy Self-Governance” başlıklı İngilizce bir konuşma yaptı.

Öğrencilerimiz Finalde

K

has İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin kurduğu Free-D Ajans üniversite öğrencilerine iş dünyasının işleyişini gerçek hayatta görerek yakından tanıma ve kendi beceri ve yetkinliklerini geliştirme olanağı sağlayan Unilever’in IdeaTrophy adlı yarışmasında finale kaldı. Free-D, yarışmanın ilk aşamasında yaklaşık 400 grup arasında ikinci olarak 16 grupla birlikte finale kaldı. Finalist gruplar 10 günlük reklam kampına girdi. Kamp sonunda Singapur’da diğer ülkelerin birincileriyle yarışacak olan Türkiye Birincisi belirlenecek. Free-D Ajansı, Reklam Atölyesi öğrencilerinden Eren Kılınç, İsmail Çobanoğlu ve Erkan Batuk’tan oluşuyor.


Esen Karol

Yaratıcılık

Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi 10. yıl etkinlikleri kapsamında Grafik Tasarımı Bölümü’nün tarafından düzenlenen etkinlikte tanınmış grafik tasarımcısı Esen Karol mesleki gelişimini anlatan bir sunum yaptı ve ardından Grafik Tasarım Bölümü öğrencileriyle bir workshop gerçekleştirdi. Kitap ve afiş tasarımlarıyla dikkat çeken Karol; İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), Milli Reasürans Sanat Galerisi, Mavi, Yapı Kredi Yayınları (YKY) ve bilinen daha birçok kurumla çalışmıştır.

Grafik Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Türk İllüstrasyon sanatının en değerli isimlerinden Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Doğan Ekşioğlu 5 Aralık’ta Cibali Salonu’nda ‘Yaratıcılık’ konulu bir seminer verdi. Yrd. Doç. Dr. Ekşioğlu daha sonra da Grafik Tasarım Bölümü öğrencileriyle bir workshop gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’NİN İLAÇ AR-GE’DE HEDEFLERİ

İlaç Temel Araştırma Merkezi (İTAM) Projesi toplantısı, 19 Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı. “Türkiye’nin İlaç ArGe’sinde İlerlemesi İçin Somut Hedefler” başlıklı toplantıya mühendislik ve tıp alanlarından, ilaç sektöründen konuşmacılar ve izleyiciler katıldı. Khas Biyoenformatik ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yelekçi’nin liderlerinden biri olduğu İTAM projesinin Avrupa Birliği’nden fonlanma süresi sona ererken etkinliklerin sürmesi bekleniyor. Etkinliğin açılış konuşmalarını Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şirin Tekinay ile Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Burak Erman yaptılar.

Haberler / Etkinlikler

SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ 10. YIL ETKİNLİKLERİ

İyi Karalayanlar, Cape Town Yolcusu

R

ed Bull’un ‘Karalama Sanatı’ yarışması Türkiye finali, İstanbul Kadir Has Üniversitesi’ndeydi. Binlerce kişi arasından ilk 3’e kalan finalistler, Ekim 2014’te Cape Town’da yapılacak ‘Red Bull Doodle Art Dünya Finali’nde Türkiye’yi temsil edecek. Dünyada büyük ilgi gören ‘Karalama Sanatı’ adlı yarışma, bu yıl Red Bull’un organizasyonuyla Türkiye’de yapıldı. Tüm Türkiye’den binlerce üniversite öğrencisinin katıldığı yarışmada

ilk ona girenler, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşen finalde karşı karşıya geldi. Jüriyi, mizah yazarı Kaan Sezyum, Milliyet Gazetesi köşe yazarı Mehmet Tez, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Levent Erden ve dövme sanatçısı Emrah Özhan oluşturdu.

15 ARALIK - 31 ARALIK 2013 | NEWSLETTER KHAS |


Haberler / Etkinlikler

Adanalı ve Mersinli 12 Bin Öğrenciyle Buluştular

Mezun Olduğu Liseye Üniversitesi’ni Tanıttı 2009 sözel puanda Türkiye 573.sü Khas İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı 4. sınıf öğrencisi Seda Yumuş ile birlikte, kendisinin de mezun olduğu Sarıyer Vehbi Koç Lisesi’nin 12. sınıf üniversite adayı öğrencileri Cibali Kampüsü’nde ağırlandı.

K

has Lisans Tanıtım Birimi, 23-24 Aralık’ta Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda ve 26-27 Aralık’ta Adana Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı’nda yapılan Educaturk Eğitim Fuarları’nda üniversiteye hazırlanan gençler ve aileleriyle üniversiteye hazırlanan 12 bin öğrenci ve aileleriyle buluştu. Birim 24 Aralık’ta da meslekler ve üniversitelerin tanıtıldığı Kocaeli Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nde kariyer günlerinin beşincisine katılarak 25 farklı lisans programı ve meslek alanında uzman akademisyenlerce tanıttı. Birim

aynı zamanda eğitim danışmanı Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın ile 24 Aralıkt’ta ‘Eğitim Sürecinde Başarıyı Destekleyen Aile’ semineri ile Hayrullah Kefeoğlu Anadolu Lisesi velileryle Cibali Kampüsü’nde buluştu. Oktay Aydın, ayrıca Selimpaşa Bölgesi’nde lise öğrencileriyle de Selimpaşa Kampüsü’nde ‘Sınava Hazırlanma Sürecinde Başarıya Giden Yol’ konulu bir seminer verdi. Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mitat Çelikpala da Cibali Kampüsü’nde Plevne Lisesi öğrencileri ile Uluslararası İlişkiler hakkında sohbet gerçekleştirdi.

Kadına Şiddet Kongresi’ne Erkek İlgisi

1.

Uluslararası Kadına Şiddete Multidisipliner Yaklaşımlar Kongresi, 7-8 Aralık tarihlerinde Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Türkiye’de 62 üniversiteden 74 uzmanın katıldığı konferansta ‘kadına şiddet’ olgusu irdelendi. Hukuktan sanata, iletişimden tarihe kadar alanında uzman birçok akademisyenin katıldığı kongrede Türkiye’de kadına yönelik şiddetin hangi

4 | 15 ARALIK - 31 ARALIK 2013 | NEWSLETTER KHAS

boyutlarda olduğu tartışılırken, kadına şiddetin önüne geçilmesine yönelik öneriler de sunuldu. Yoğun katılımın olduğu kongreye erkek akademisyenlerin daha fazla ilgi göstermesi ise dikkat çekti. Uzmanlar, ‘kadına şiddet’ olgusunun sadece Türkiye’ye özgü değil, evrensel bir mesele olduğunu ve bu konunun uluslararası platformlarda tartışılması gerektiğinin altını çizdiler.

GİLT Ormanı Kadir Has Üniversitesi Girişimci İnovatif Liderler Takımı olarak bu yıl en az 2000 fidandan oluşan bir orman oluşturma kampanyasına başladı. Kulüp bu orman için AKAD Vakfı ile ortak çalışıyor. Projeye isteyen her öğrenci katkı sağlayabilir. Bağış yapan her kişiye sertifika verilecek. Yapılacak olan 10 TL’lik bağış iki adet KSS dersi yerine sayılacak. 60 TL tutarındaki bağışlar ise KSS projesi olarak geçerlilik kazanacak.

Z Kuşağı Anneleri Üyelerini 2000’li yılların başlamasının ardından anne olan kadınların oluşturduğu ‘Z Kuşağı Anneleri’, 11 Aralık’ta Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde düzenledikleri organizasyon ile günümüz annelerini ve çocuklarını yakından ilgilendiren konular ile ilgili çeşitli sunumlar sergiledi. Başarılı şirketlerin CEO’ları ve kurumcularının sunumlar yaptığı panelde, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün çocuk dostu Köykent Projesi’ni açıkladı.


U

ğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ve Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliği ile vakfın 15 yıldır Ankara’da düzenlediği ve büyük ilgi gören seminerleri Prof. Dr. Asker Kartarı’nın koordinatörlüğünde İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde hayata geçirildi. Etkinlik Gazeteci yazar Altan Öymen ve Asker Kartarı’nın konuşmalarıyla son buldu. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ile hayata geçirilen bu işbirliği kapsamında, yazmak ve tartışmak isteyen herkese verimli bir platform oluşturulması ve ayrıca gazetecilik mesleğine ve medya sektörüne de katkı yapılması hedefleniyor. Deneyimli gazeteci ve akademisyenler tarafından verilmekte olan

seminerde ‘Haber Araştırma ve Haber Yazma’, ‘Araştırma Yöntemleri’, ‘Röportaj ve Yazı Dizisi Teknikleri’, ‘Uğur Mumcu’nun Gazeteciliği’, ‘Internet Gazeteciliği’ gibi temel konular ele alınıyor. Bunun yanı sıra yine araştırma, haber yazma ve röportaj konulu atölyeler düzenleniyor. Bu çalışma ile teorik bilgilerin uygulamaya konması ve kişilerin kendini gazetecilik alanında aktif olarak geliştirmesi planlanıyor. 23 Aralık’ta gerçekleşen kapanış seminerinin ardından 8 Ocak’ta mezunlara düzenlenecek bir törenle sertifikaları verilecek.

Finansal Piyasalar Sertifika Programı

Halkla İlişkiler Sertifika Programı Başlıyor

K

adir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve halklailiskiler. com Halkla İlişkiler Sertifika Programı oluşturdu. 15 Şubat’ta başlayacak programda medya ilişkilerinden etkinlik yönetimine, sosyal sorumluluk bilincinden sosyal medyaya kadar bütün iletişim disiplinlerini içeren programda, iş ve iletişim dünyasının uzman isimleri destekliyor. Ayrıca örnek olaylar ve workshoplarla da teorik eğitim ve uygulama bir arada kapsamlı işlenecek. Halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim profesyonelleri, üniversiteden yeni mezunlar, iletişim konusunda yetkinleşmek isteyen marka ve kurum yöneticileri, iletişim ajansları çalışanları, sivil toplum kuruluşları, girişimciler ve kariyer değiştirmek isteyenler başta olmak üzere bütün sektörlerdeki, her yaş ve meslek grubu programa katılabilir.

Haberler / Etkinlikler

um:ag Akademi Gazetecilik Okulu Kapanış Semineri

F

inansal Piyasalar Sertifika Programı, 1-29 Mart 2014’te düzenlenecek ve katılımcıların finansal piyasalar hakkında bilgi sahibi olmalarını ve bu piyasalardaki gelişmeleri yorumlayabilmelerini sağlayarak ve böylece farkındalık yaratarak finansal piyasalarda istihdam edilme olanaklarını artırmayı amaçlanıyor. Bu amacın, finansal piyasalardaki gelişmelere ve İstanbul’un uluslararası finans merkezi olma hedefine de katkı sağlayacağı açık. Söz konusu amaç doğrultusunda, sektörden önemli isimler de programda ders vereceği gibi, programın sonunda düzenlenecek sertifika töreninde program katılımcıları ile sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesi planlanıyor.

15 ARALIK - 31 ARALIK 2013 | NEWSLETTER KHAS |


Haberler / Etkinlikler

Khas Fütürist Elçi Seçilecek

AB Proje Eğitimi Sona Erdi Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından 14-21 ve 28 Aralık’ta sekizincisi düzenlenen ve 3 hafta süren AB Proje Eğitimi programı katılımcıların sertifika töreniyle 28 Aralık’ta sona erdi.

İş Hayatıyla İlk Girişi Yaptılar Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Akademik Etkinlik Ekibi ilk etkinliği olan İş Hayatına Giriş Seminerleri’ni başarıyla gerçekleştirdi.

Okay Karacan’la Spor Spikerliği Üzerine Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi spor spikerliği üzerine bir seminer düzenledi. Seminerin konuğu ise ünlü spor spikeri Okay Karacan’dı. Okay Karacan katılımcılara spor spikerliği hakkında bilgiler verdi.

2. Fütürist Elçi başvuruları başladı. Üniversitelerde 2012-2013 bahar döneminde başlanan projeye 2013-2014 bahar döneminde devam ediliyor. Fütürist elçide aranan özellikler: Çözüm odaklı olması, sosyal çevresi geniş olması, çok yönlü olması, sosyal medyayı aktif kullanabilme, ulaşılabilir olması, girişimci olması, yeniliklere ve değişime açık olması, geleceğin tasarlanabilir olduğunun bilincinde olması, iz bırakmayı istemesi, keşfetmeye meraklı, üniversitesinde 2. ya da 3. sınıf öğrencisi olması.

Khasdak’tan Köroğlu Zirve Denemesi Kadir Has Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (KHASDAK), 2122 Aralık’ta Bolu Köroğlu Dağı Zirve Denemesi Faaliyeti’ni gerçekleştirdi. Tırmanışa Ozan Yarlıgan, İrem Arslantürk, Ayşenur Hazar, Kazım Karakadıoğlu, Ecem Güler, Burak Türksev ve Ozan Yıldız adlı öğrenciler katıldı. Köroğlu Dağı 2499 metre olup zirveye tırmanış yaklaşık 3 saat sürüyor.

Onat Kazaklı, Kürek Milli Takım Kampında 2013 U23 Kürek Dünya Şampiyonası’nda beşinci olan Khas sporcusu İşletme ikinci sınıf öğrencisi Onat Kazaklı, Milli Takım Kampı’nda antrenmanlara başladı. Kazaklı’nın 2014 için önünde Avrupa, Büyükler Dünya ve U23 Dünya Şampiyonası var. Bunlar için Kazakla kampa girdi.

Enstitü Restoran

Tepebaşı’ndaki İstanbul Culinary Institute’ün restoran olarak hizmet de veren uygulama mutfağının bir şubesi Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde açıldı. Restoran öğle ve akşam yemeklerinde öğrencilere olduğu gibi dışarıdan gelen konuklara da açık.

Khas Futbol Takımından Badminton Turnuvasını Batuhan Duman Aldı Bir Galibiyet Daha Üniversitelerarası 1. Lig karşılaşmasında Khas Futbol Takımı Kültür Üniversitesi’ni 2-1 yendi.

Khas Badminton Turnuvası 24-25-26 Aralık 2013’te gerçekleştirildi. Birinci Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Batuhan Duman oldu.

Haber : Fahri Mestanlı Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

6 | 15 ARALIK - 31 ARALIK 2013 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

44. Sayı - Newsletter Khas  
44. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement