Page 1

15 -30 Eylül 2013 / Sayı 39

Khas, Muhabirlerini Arıyor!

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Dipnot Akademi ve gazeteci Cüneyt Özdemir işbirliğiyle kurulan Öğrenci Haber Ajansı (ÖHA) bünyesinde görev alacak öğrencilerin çalışmaları Dipnot TV websitesi, Dipnot TV tablet , Cibali Postası, PANORAMA Khas, Newsletter Khas ve üniversitenin diğer yayınlarında değerlendirilecek. Ayrıca çalışmalarınız Khas 100 Kurumsal Sosyal Sorumluluk dersinin projesi olarak sayılıp tarafımızdan kredilendirilecek. İlginenler kssakademi@ khas.edu.tr adresine iletişim bilgilerini gönderebilirler. (Ad-Soyad, Fakülte, Bölüm, Sınıf, E-mail, Cep no.)

Khas 2013 - 2014 Akademik Açılışı Yapıldı

C

ibali Kampüsü’nde gerçekleşen Kadir Has Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has ve Mütevelli Heyeti üyeleri, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversitenin öğrencileri, öğretim üyeleri ve idari çalışanların katılımı ile gerçekleşti. Müzik

dinletisiyle devam eden törende Rektör Prof. Dr. Aydın “Değişim dönüşüm sürecinde merhum Kadir Has’ın ‘geleceği satın alacak tek şey bugündür’ sözünden yola çıktık. Yenilikçi, modern ve geleceği şekillendirmeyi amaçlayan yapımız nedeniyle akademik kadromuzu da bu doğrultuda genişlettik. Khas’da çağdaş, demokratik hoşgörüye sahip çıkan öğrenciler yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Tablet Üzerinden İlk Ders Mobil ders ile eğitmenin anlattıklarının sınıfın dört duvarı arasında kaldığı dönem artık geride kalıyor. Vodafone Red Academy ve Invemo desteğiyle geliştirilen ve bir ilke daha imza atılan ‘Mobil Ders’ projesi hayata geçirildi. Yeni Medya Bölümü’nün 1. Yıl NM 101 Introduction to New Media (Yeni Medya’ya Giriş) ilk tablet eğitimli dersini Khas öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat 18 Eylül’de Galata Salonu’nda verdi. Polat “Mobil ders sayesinde öğrenci-eğitmen ilişkisini sınıf ortamının sınırlayıcılığından kurtarıp haftada 3 saat yerine 7 gün/24 saat her yerden etkileşim boyutuna taşıyacak. Ders tamamen tablet üzerinden gerçekleşecek. Öğrenciler dersleri 3G ile diledikleri yerden takip edebilecekler. Bir başka deyişle, ders yalnızca online bir ders olmayıp Türkiye’de ilk kez wifi üzerinden değil 3G üzerinden yapılan ders ünvanını taşıyor” dedi. 15 - 30 EYLÜL 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Gökten 2 Kristal Elma Düştü

K

has Reklamcılık Bölümü, Reklamcılık Vakfı’’nın Bilgi Üniversitesi’nde düzenlediği Kristal Elma Festivali’nden birincilikle döndü. Türkiye’nin en büyük reklam festivali olan Kristal Elma Festivali’nde üniversite öğrencilerine yönelik Future25 yarışmasında, Ana Sponsor Turkcell icin yarattıkları dijital kampanyayla, Reklamcılık Bölümü Reklam

Atölyesi’nden Alper Karan, Buse Olgun, Kasım Koç ve Nihan Barlas’dan oluşan takım birinci oldu.

Khas İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümü mezunu halen Khas Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yeni Medya Yüksek Lisans Programı’nda eğitimini sürdüren Serhat Bayram; 25. Kristal Elma Yaratıcılık Ödülleri’nde En Yeni-“Türk reklamcılığında ufuk açan, geleceğiyle ilgili ilham veren ve sektörü etkileyen mecra bağımsız her türlü iletişim çalışması” kategorisinde, reklam yazarlığını yaptığı gnçtrkcll çalışmalarıyla ekip arkadaşlarıyla birlikte Kristal Elma ödülü kazandı. Ogilvy&Mather Istanbul, TBWA\

Azerbaycan’dan Khas’a Yahşi Ödül

T

ürkiye Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Himayesinde Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından verilen 2013 Stratejik Vizyon Ödülü’ne bu yıl bireysel kategoride Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Mitat Çelikpala layık görüldü. Ankara’da 19 Eylül’de yapılan ödül törenine Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Novruz Memmedov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Himayesinde Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin Direktörü Dr. Fərhad Məmmədov, Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi Faik Bağırov katıldı ve birer konuşma yaptı. Çok sayıda akademisyen, milletvekili, medya mensubu protokol törene katıldı.

2 | 15 - 30 EYLÜL 2013 | NEWSLETTER KHAS

Istanbul, TBWA\Barcelona ve Vietnam reklam ajanslarının kreatif ekiplerinde çalışmış olan Serhat Bayram, 1 yılı aşkın süredir Manajans/ JWT’nin kreatif departmanında reklam yazarı olarak gnçtrkcll ve Turkcell markalarına hizmet veriyor. Serhat Bayram, geçen yıl da Kamer SahafUcuz Edebiyat çalışmasıyla Kristal Elma’da ikincilik ödülü kazanmıştı. http://copywriter. serhatbayram.net/ adresinden çalışmalarına bakabilirsiniz.

Akademisyenler Gözünden ‘Gezi’

K

adir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Georgetown Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Dr. Sinan Ciddi, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. H. Akın Ünver ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağrı Yalkın’ın konuşmacı olduğu ‘Gezi: İktidar, Muhalefet ve Dış Politika’ paneli 19 Eylül’de Galata Salonu’nda düzenlendi.


T

ürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İtibar Yönetimi Enstitüsü ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle 2. Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı ‘Sağlık, Finans ve İletişim’de Kurumsal İtibar Yönetimi’ ana temasıyla 3-4 Ekim tarihleri arasında Cibali Kampüsü’nde gerçekleşiyor. İtibar Yönetimi konusunda dünyanın en önemli kuruluşu olan Reputation Institute Yöneticisi Nicolas Georges Trad açılış sunumunu yaptı. İtibar Stratejisi uzmanlarından

Leslie Gaines-Ross ve Prof. Dr. Ronel Rensburg itibar yönetimi konusunda misafir konuşmacı olarak yer alıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı’nda Sağlık, İletişim ve Finans sektörlerinde İtibar Yönetimi’nin yanı sıra Marka, Sosyal Sorumluluk, Küresel İlkeler, Sosyal Medya ve Online İtibar konularında uzman 45 konuşmacı 8 ana oturumda sunumlarıyla yer alıyor. Konferans’da konuşmacılar arasında sanatçı Hülya Avşar da panelde konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın Uçağında İki Kadir Haslı

24

Eylül’de Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu’nda konuşma yapmak için New York’a uçan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yolculuğu sırasında uçakta gazetecilerle sohbet etti. Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sabah Gazetesi köşe yazarı Hasan Bülent Kahraman ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi ve Habertürk köşe yazarı Soli Özel’in yanı sıra Fehmi Koru (Star), İsmet Berkan (Hürriyet), Abdülhamit Bilici (Zaman), Aslı Aydıntaşbaş (Milliyet), Hilal Kaplan (Yeni Şafak) ile birlikte Gül’e özellikle Suriye İran hakkında sorular yöneltti.

Haberler / Etkinlikler

İtibar Sizin Plasentanızdır

Almanya seçimleri Almanya, AB, Türkiye ve dünya için ne ifade ediyor?

K

has Uluslararası İlişikiler ve Avrupa Çalışmaları

Merkezi (CIES), Seçim Panelleri Serisi’nin dördüncüsünü 23 Eylül’de gerçekleştirdi. Almanya seçim sonuçları ve yansımalarının tartışıldığı, konusunda 3 uzmanın konuşma yaptığı (Thomas Seibert, Murat Yetkin, Volkan Vural) panel serisinin moderatörlüğünü Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe yürüttü. Panel’de Almanya seçim sonuçları ve sonuçların Türkiye’nin AB üyeliği süreci ve Avrupa üzerindeki olası etkileri ele alındı.

{

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Almanya seçim sonuçlarının dış politikayı nasıl etkileyeceğini anlattı. Emekli Büyükelçi Volkan Vural, Almanya’da yaşayan Türkler’in değişimini ve ülkedeki rolünü değerlendirdi. Der Tagesspiegel Türkiye muhabiri Thomas Seibert de Almanya seçimlerinin Türkiye yansımalarını anlattı. Hürriyet Daily News Gazetesi’nde her perşembe yazı yazan Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın da 26 Eylül tarihli köşesinde Almanya seçimlerine (Sucesse at home: How about foreign policy?) yer verdi.

Prof. Tekinay’dan Uluslararası Temsil

{

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay, 16-20 Eylül’de Belçika’nın Leuven kentinde gerçekleşen Avrupa Mühendislik Dekanları Konseyi’nin doktora programları çalıştayında Türkiye’deki mühendislik doktora programlarını anlattı. Prof. Tekinay ayrıca ‘Information and Communication Technology for Urban Engineering’ başlıklı konuşmasını sunmak üzere PM Summit 2013’te olacak.

15 - 30 EYLÜL 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Öğrenciler; Girişimci ve Yenilikçi Olacaklar

Siyasal İslam’da Arap Baharı Sonrası Yeni Eğilimler

K

adir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi, George C. Marshall Güvenlik Çalışmaları Avrupa Merkezi (GCMC) işbirliğiyle, ‘Arap Baharı Sonrası Siyasal İslam’da Yeni Eğilimler Toplantısı: Selefilik’i Anlamak ve Şiddete Varan Aşırıcılık’ başlıklı yuvarlak masa toplantısına, 26-28 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nin evsahipliğinde yapıldı. Bu etkinlik, siyasal İslam’daki son gelişmeleri ve bunun milli güvenlik üzerindeki muhtemel etkilerini değerlendirmek üzere planlanan üç yuvarlak masa toplantısının ilki olma özelliğine sahipti. Başlıca tartışma konuları Avrasya, Ortadoğu ve Avrupa’da siyasal İslam’la ilişkilendirilen eğilimler; değişen siyasal İslam’a yönelik çeşitli yaklaşımlar; ve siyasal İslam yelpazesindeki farklı gruplarla kurulabilecek ilişkilerin niteliğine yönelik siyaset önerileri oldu.

K

has Girişimcilik, Yenilikçilik ve Teknoloji Transferi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin üniversitenin öğrencilerine yönelik ‘Girişimcilik ve İnovasyon Sertifika Programı’ başlıyor. Program’ın amacı, öğrencilerin lisans öğrenimleri boyunca alacakları seçmeli dersleri yönlendirerek, onları girişimcilik ve yenilikçilik konusunda yetiştirmek ve başarılı olanları sertifika ile ödüllendirmek.

Öğrencilerin GYSP’yi başarıyla tamamlamalarıyla sahip olacakları sertifika onlara mezuniyet sonrası iş hayatına başlamalarında çok önemli olacak. Sertifika programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin projeleri arasından seçilecek olanlar, daha sonra Khas Girişimcilik, Yenilikçilik ve Teknoloji Transferi AUM önderliğinde ticarileştirilerek hayata geçirilmeye çalışılacak.

Davetliler Dünyanın Dört Bir Yanındandı

Makale Yayınlandı Yeni Neighbourhood Policy Paper makalesi yayınlandı. Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES), Ilia Roubanis tarafından hazırlanan ‘Karadeniz için 3-for-1: 3 Kat Kalkınma, 3 Kat Yumuşak Güç’ başlıklı makaleye: http:// www.khas.edu.tr/abaumindex.php?id=51 ulaşılabilir.

Çin’den Sertifika ile Dönecekler Çin’in Zheijang Gongshang Üniversitesi’nde SEPP programlarını tamamlayan Khas öğrencileri ‘SEPP Award’ sertifikalarını törenle aldılar.

4 | 15 - 30 EYLÜL 2013 | NEWSLETTER KHAS

2013 güz döneminde Kadir Has Üniversitesi’ne katılan uluslararası öğrenciler, 27 Eylül’de yapılan bir oryantasyon programı ve hoşgeldin partisiyle karşılandı. Uluslarararası öğrencilerimiz, hem değişim ve Erasmus öğrencilerinden, hem de dünyanın dört yanından eğitimlerini Khas’da tamamlamak üzere gelen tam-zamanlı öğrencilerden oluşuyor.

Zirve’de Sosyal Fayda Konuşuldu Khas Yeni Medya Kulübü, Google, Webrazzi, Ericsson, UNDP Türkiye, BM Gönüllülerin’nin işbirliğiyle 2030 Şimdi Etkinlik çalışması kapsamında oluşturulan Sosyal

Fayda Zirvesi 24 Eylül’de Cibali Salonu’nda gerçekleşti. Panelde gençlik, teknoloji, yeni medya geleceğin inşasında nasıl bir rol oynar konuları tartışıldı.


K

adir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has’ın desteğiyle İstanbul’un en eski Türk hamamı olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı (1477); 15 Eylül-14 Ekim 2013 tarihleri arasında, Romalı sanatçı Angelo Bucarelli’nin ‘Su. Aşkın Gözyaşları Gibi’ adlı mekana özgü enstalasyon sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergiye yeni fethedilen İstanbul’un su ve bahçelerinin bolluğu karşısında duygularını ifade eden Fatih Sultan Mehmet’in müellifi, tarihçi ve şair Tursun Bey’in yazdığı bir dizeden esinlenerek ‘Su. Aşkın Gözyaşları Gibi’ ismini vermiş Bucarelli.

Kısa Kısa

Sanatçı Eviner, Bienal’de

• Dipnot Akademi’de yeni sezon Kadir Has Üniversitesi’nde açıldı. Televizyonculuğun 5N1K’sını anlatan gazeteci Cüneyt Özdemir sizleri derslerine bekliyor. Dipnot Akademi’de verilen bu program İstanbul dışındaki üniversiteler, kurumlar ve özel şirketler için de ayrıca veriliyor.

Haberler / Etkinlikler

Su. Aşkın Gözyaşları Gibi

• İnovasyon, Liderlik ve Girişimcilik konularında üniversite-iş dünyası ile işbirliği yapan Gilt Ekibi, 11 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek tanışma toplantısına herkesi bekliyor. • Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde Halkla İlişkiler Sertifika Programı 2 Kasım’da başlıyor. • Khas ve IAB ortak projesi 3. Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı 2 Kasım’da başlıyor. • KSS Pazaryeri 2013, 6 Aralık’ta yine Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşecek. • Khas Arabulucuk Sertifika Programı katılımcılarının yüzde 100’ü Adalet Bakanlığı’nın sınavında başarılı olduğunu memnuniyetle duyururuz.

Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. İnci Eviner; Fulya Erdemci’nin küratörlüğünü yaptığı 13. İstanbul Bienal’ine Antrepoda ‘Huzursuzluğun Tasnifi’ ve Rum Okulunda ‘Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüd’ adlı çalışmalarıyla katılıyor. Khas öğrencilerinin çoğunluğunu oluşturduğu, farklı disiplinlerden 35 öğrenciyle, Bienal boyunca 15:00-19:00 arası canlı olarak izlenecek ‘Performativ Araştırma’ Eviner’in kurduğu sahne ve atölyelerde yer

alıyor. Çalışma; sanat eğitiminin özgür bir alan olarak estetik ve politikin deneyimlendiği deneysel bir alana dönüştürmek amacını taşıyor. Eviner Eylül ve Ekim ayları itibariyle; Taiwan Museum of Fine Arts, Taichung ‘El Paraiso Cerrado/ Das Verriegelte Paradies’, curator: Alfons Hug, Hotel des Inmigrantes, Buenos Aires ‘New Intersections Make It New’ 4th Thessaloniki Biennale, curator: Adelina von Fürstenberg, Thessaloniki katılacak.

{ { Ekim’de Gezilebilir İki Sergi

Kadir Has Üniversitesi, Rezan Has Müzesi 14 Eylül tarihinde başlayan iki sergi ile sanatseverlerle buluşuyor. 13. İstanbul Bienali paralel etkinlikler programı kapsamında da yer alan, küratörlüğünü Henk Slager’ın üstlendiği ‘Şen Bilge’ sergisi Cibali Kampüsü’nde 20 Ekim tarihine kadar, Drew Tal’un ‘Doğu’ya Yöneliş’ sergisi ise 31 Ekim tarihine kadar ücretsiz olarak Rezan Has Müzesi’nde görülebilir.

15 - 30 EYLÜL 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

28

Zeynep Cemali Edebiyat Günü

Kitaplar Okunmayı Bekler

Eylül’de Cibali Salonu’nda gerçekleşen Zeynep Cemali Edebiyat Günü’nde, yayıncılık sektörüne emek veren yayıncılar, edebiyatçılar, çevirmenler, tasarımcılar, illüstratörler, akademisyenler, resmi ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, eğitim kurumlarından, kütüphanelerden ve basından yetkililer buluştu. Açılış konuşmasını çocuk edebiyatının usta yazarı Ayla Çınaroğlu’nun yaptığı konferansta, Prof. Dr. Onur Bilge Kula, okuma kültürümüzün gelişimi için son yıllarda atılan adımları ve gelinen noktayı; Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, sektördeki yeni gündem başlıklarını ve son gelişmeleri; Tüyap Kültür ve Sanat Fuarları Genel Koordinatörü, gazeteci, yazar Deniz Kavukçuoğlu, kitap fuarlarının ve edebiyatın kentlerle buluşmasına ilişkin gözlemlerini; iletişim ve pazarlama alanında ülkemizin en önemli uzmanlarından olan Levent Erden, yeni okur profili ve sosyal medya üzerine değerlendirmelerini paylaştı.

Bir kız bir oğlan Khas Spor Eğitmeni Orkun Oktay’ın 19 Eylül’de bir kızı dünyaya gelmiştir. Arzu ve Orkun Oktay’ı kutluyor, Çağla bebeğe “hoş geldin” diyoruz.

Khas Bilgi Merkezi çalışma saatleri 23 Eylül pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. Buna göre güz dönemi boyunca Khas Bilgi Merkezi hafta içi (Pazartesi/ Cuma) 08:30-22:00, hafta sonu 10:00-18:00 saatleri arasında açık olacak. Khas Bilgi Merkezi Müdürü, Ertuğrul Çimen, IFLA’nın daimi encümeni seçildi.

Alternatif Sahneler Festivali, Sahne Has’da

B

ağımsız tiyatro mekânları, alternatif sahnelerin farkındalığını artırmak ve devamlılığına katkı sağlamak amacıyla, ortak sorunlara ortak çözümler ve tiyatro adına projeler üretmek üzere, 2010-2011 sezonunda bir araya gelerek ‘Alternatif Sahneler’ adı altında bir girişim oluşturuldu. 5 Ekim-13 Ekim arasında ‘AltFest’13’ adı altında düzenlenen festivalin açılışı 5 Ekim cumartesi saat 20:00’de Sahne Kadir Has’da düzenlenecek.iletisim@ yasom.org ve euro.med.plug@gmail.com adreslerine yazılarak edinebilinir.

Ömür boyu mutluluklar!

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Ahmet Yücekaya’nın oğlu Burak’ın 23 Eylül’de dünyaya geldiğini sevinçle paylaşır, Burak’a tüm sevenleriyle uzun, sağlıklı, mutlu bir ömür dileriz.

Pinponculara Duyurulur! • Khas Masa Tenisi Turnuvası 9-10-11 Ekim’de Cibali, 22-23 Ekim’de Selimpaşa Kampüsleri’nde. Takım Tamam • Khas Futbol Takımı 2013-2014 seçmelerinde takım oyuncuları belirlendi.

Khas İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2011 yılı mezunu aynı yıl Khas Kurumsal İletişim Merkezi’nde Lisans Tanıtım Sorumlusu olarak göreve başlayan Kübra Çakır, 29 Eylül’de Onur Genç ile dünya evine girmiştir. Genç çifte bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Fotoğraf : Ulaş Tosun Faks : 212 531 38 53 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir E-mail : newsletter@khas.edu.tr Yöneten : Ayten Görgün Smith Web : http://www.khas.edu.tr

6 | 15 - 30 EYLÜL 2013 | NEWSLETTER KHAS

39. Sayı - Newsletter Khas  
39. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement