Page 1

01-15 Temmuz 2013 / Sayı 37

Silivri SİAD Başkanı Kadir Baran’ı Kaybettik

Harvard ve Princeton Hocaları Khas Mütevelli Heyeti Üyesi Evrensel nitelikte akademik bir kurum olma hedefiyle ilerleyen Kadir Has Üniversitesi kuruluşunun 16. yılında Mütevelli Heyeti’ne Harvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil ile Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Program Direktörü Prof. Dr. M. Şükrü Hanioğlu’nu kattı.

S

ilivri Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Kadir Baran 15 Temmuz 2013 pazartesi günü ofisinde geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşama gözlerini kapadı. Silivri Kent Konseyi başkanlığı görevini de yürüten Baran henüz 72 yaşındaydı. 1994 yılında kurulan ve kısaca SİLİVRİ SİAD olarak bilinen Silivri Sanayici ve İşadamları Derneği onun başkanlığında büyük gelişmeler kaydetmiştir. Bu gelişmelerden biri de Kadir Has Üniversitesi ile SİLİVRİ SİAD arasında, üniversitesanayi işbirliğininin başlatılmasıdır.

Altın Türk ve Toplum Lideri

H

arvard Üniversitesi Genetik ve Karmaşık Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eğitimi sonrasında doktora eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlayarak doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı. Prof. Dr. Hotamışlıgil’in buluşları çok sayıda ilaç geliştirme programının temelini oluşturdu. Harvard Üniversitesi’nden profesörlük unvanını 41 yaşında alan Prof. Dr. Hotamışlıgil, bugüne kadar diyabet, obezite ve kalp sağlığı alanında sayısız çalışmaya imza attı. 150’nin üzerinde makale, 25.000’in üzerinde atıf, 10’dan fazla patent ile sonuçlanan çalışmaları ile tüm dünyayı etkileyen bir bilim adamı olarak tanınan Prof. Dr. Hotamışlıgil, TASSA (Turkish American Scientists& Scholars Association) ve Boston Türk Biyoloji Grubu’nda yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile Amerikan-Türk camiası tarafından ‘Altın Türk’ ve ‘Toplum Lideri’ olarak ödüllendirildi. Prof. Dr. Hotamışlıgil; Markey, Pew, Sandler, ADA, NIH ve Harvard Üniversitesi’nden çok sayıda ödüle layık bulundu. Hotamışlıgil, Vehbi Koç Ödülü, TÜBİTAK Bilim Ödülü, Amerikan Diyabet Vakfı’nın Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü, Uluslararası Obezite Vakfı’nın Wertheimer ve Columbia Üniversitesi’nin Naomie Berrie Ödülleri’nin de sahibi oldu.

Türk Tarihini Evrensel Boyutu Taşıdı

P

rinceton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Program Direktörü Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu; Siyaset Bilimi ve Ekonomi lisans derecesi ile Siyaset Bilimi Doktorası’nı İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Son dönem Osmanlı politika ve diplomasi tarihi ile Türk siyaset hayatı konularında Türkiye’de ve Columbia, Wisconsin, Michigan ve Chicago Üniversiteleri’nde dersler veren ve seminerler yöneten Prof. Dr. Hanioğlu; Ahmet Ertegün Vakfı Başkanlığı, Yakın Doğu Çalışmaları Program ve Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. Prof. Dr. Hanioğlu geç Osmanlı dönemi tarihi alanında dünyanın en önde gelen otoritelerinden olmasının yanı sıra, 19. yüzyıl entelektüel tarihinin de en önemli kaynakları olan yapıt ve makalelerin de sahibidir. 2010’da TÜBİTAK Özel Ödülü’nü alan Prof. Dr. Hanioğlu, son olarak Atatürk’ün entelektüel biyografisini yayınlamış, geçtiğimiz yıl da Türk tarihini evrensel boyuta taşıması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Can Has, Nuri Has, Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mithat Özsan, Mehmet Germirli, Dr. Levent Bıçakcı, Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, Prof. Dr. Yücel Yılmaz ve S. Özdem Sanberk, Prof. Dr. M. Şükrü Hanioğlu ve Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil olmak üzere 11 kişiden oluşuyor. 01 - 15 TEMMUZ 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Uluslararası Petrol ve Enerji Konferansı’na Start Verildi

A

APG tarafından konferansın Genel Başkanlığı’na (General Chair) seçilen Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger’in başkanlığında, Cibali Kampüsü’nde düzenlenen toplantıya dünyanın en önemli petrol ve doğal gaz şirketleri ExxonMobil ve Saudi Aramco’dan komisyon üyeleri ile Türkiye’den üyeler katıldılar.

Konferansın ev sahipliğinin TPJD-Türkiye Petrol Jeologları Derneği tarafından yapıldığı AAPG ICE 2014’ün bu ilk toplantısında AAPG’nin Ortadoğu ve Avrupa Bölge Başkanları ile Oklahoma’nın Tulsa kentinde bulunan merkezden ilgili direktörler bir araya geldi. Toplantı’da konferansın yol haritası belirlenirken, daha sonra yapılacak toplantıların planlaması yapıldı.

Amerikan Petrol Jeologları Derneği (AAPG-American Association of Petroleum Geologists) tarafından 14-17 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ve dünyanın önemli uluslararası petrol ve enerji konferanslarının başında gelen ‘ICE-International Conference and Exhibition’ toplantısını düzenleme çalışmalarına Kadir Has Üniversitesi’nde start verildi.

T

Projeleri’ni TÜBİTAK destekleyecek

ÜBİTAK’a önerilen araştırma projelerinden 2013 yılı 1. Dönemi’nde ‘3501-Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı’ kapsamında toplam 102 projenin desteklenmesine karar verildi. Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Didem Kılıçkıran’a ait 2013-İK-04 nolu proje ile Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kirkil’e ait 2013-İK-05 nolu proje de kabul edilen projeler arasında idi.

Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Didem Kılıçkıran’ın ARDEB 3501 ‘Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı’ kapsamında 2013 yılı 1. döneminde yaptığı “İstanbul’da ‘Avrupalı’ Kadın ve Ev: Konut Mekânları Üzerinden Bir Kimlik Okuması” başlıklı proje başvurusu TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verildi.

2 | 01 - 15 TEMMUZ 2013 | NEWSLETTER KHAS

Enerji Sistemleri Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kirkil’in “Rüzgar Türbün Tarlalarında Kısa Süreli Rüzgar Enerjisi Tahminine Yönelik Sayısal Rüzgar Tahmin Modeli Geliştirilmesi” başlıklı projesinin TÜBİTAK tarafından ARDEB 3501 ‘Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı’ kapsamında desteklenmesine karar verildi.

Yerli Yapımı Hidroelektrik Santrali Nasıl Kurulur?

T

ÜBİTAK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar kapsamında 12.07.2013 tarihinde, 1007-ETKB2013-05 nolu “Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (MİLHES)” başlıklı çağrıya çıktı. 11.10.2013 tarihinde kapanacak olan çağrı ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru formlarına www.tubitak.gov.tr/1007 adresinde ulaşılabilir.


Avukatların uzun süredir beklediği ‘Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk’ eğitimleri Adalet Bakanlığı tarafından verilen eğitim yetkisi ile Kadir Has Üniversitesi’nde başlıyor.

OECD’nin Programı’na Ev Sahibiyiz

K K

adir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlileri tarafından verilecek Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Sertifika Programı 27 Temmuz 2013 Cumartesi günü, hafta içi grupları ise 29 Temmuz 2013 Pazartesi günü başlayacak. Eğitimler 1’er ay sürecek. Program’da 36 saat teorik ve 12 saati uygulamalı olmak üzere toplam 48 saatlik eğitim verilecek. Arabuluculuk mesleğini yapmak isteyen beş yıllık avukatlar, katılacakları bu program sonrası Adalet Bakanlığı’nın yapacağı sınavı kazanmaları sonrasında arabulucular siciline kaydedilmiş olacaklar.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 26 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle Arabuluculuk bir meslek olarak tanımlanıyor. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk kanun metnine göre; sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve ihtiyarî olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemine veriliyor.

Genç Sosyal Girişimciler Buluşacak

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (CIES) partneri olduğu Yaşayarak Öğrenme Merkezi (YAŞÖM) ve Med-Plug işbirliğiyle organize edilen ‘Genç Sosyal Girişimciler Buluşması’ 16-18 Ağustos tarihleri arasında İzmir’de

gerçekleşecek. Türkiye’den sosyal girişimcileri bir araya getirecek olan buluşmanın amacı, bu girişimcilerin karşılaştıkları sorunlarla çözüm aramak ve sosyal etkinliklerini artırmak. Detaylı bilgi iletisim@yasom.org ve euro.med.plug@gmail. com adreslerine yazılarak edinebilinir.

has OECD tarafından organize edilen ‘Yüksek Öğretim’de Kurumsal Yönetim (IMHE) Programı’ Yükseköğretim Çalıştayı’na 16-17 Eylül 2013 tarihlerinde ev sahipliği yapacak. ‘Yüksek öğretim kurumlarını kaliteli eğitime teşvik etmek’ konulu çalıştay tüm OECD üyelerine açık olmakla birlikte, aktif bir tartışmaya izin vermek için 40 katılımcı ile sınırlı olacak. Ekonomik ve sosyal dünyada insanların refahını artıracak politikalar ortaya koymak amacıyla 1961 yılında Paris, Fransa’da kurulan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’ye 34 ülkenin üyelik ve işbirlikleri bulunuyor. OECD’nin faaliyet alanlarından biri olan, ‘Yüksek Öğretim’de Kurumsal Yönetim (IMHE) Programı’, yüksek öğrenimin önemi ve farkındalığı açısından, eğitim alanında uzman olan bireylerin, deneyimlerini, düşüncelerini ve analizlerini birbirleriyle paylaşabilmeleri ve faydalanabilmeleri amacıyla kurulmuş kalıcı bir forum olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye’de programa üye kurumlar arasında Kadir Has Üniversitesi ile birlikte; Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Bilkent Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi bulunuyor.

Haberler / Etkinlikler

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabulucu Avukatlar Geliyor

01 - 15 TEMMUZ 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Bilim ve Teknolojide Avrupa ile İşbirliği Nasıl Yapılır? Türkiye’nin TÜBİTAK vasıtasıyla 1971’den beri üyesi bulunduğu COST (European Cooperation in Science and Technology), ulusal olarak desteklenen araştırma projelerinin yürütücülerinin Avrupa düzeyinde oluşturulmuş işbirliği ağına dahil olmalarını sağlıyor. COST’un bir aksiyonuna dahil olmak, Aksiyon Yönetim

Komitesi (Action Management Committee-MC) üyesi atanabilmek ve anılan aksiyonun yönetim komitesi toplantılarına katılabilmek için gerekli ayrıntılı bilgi için TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’ndan Uzman Ayşe Sayın Ülke’ye başvurulabilir (3124685300/2780, ayse.sayin@ tubitak.gov.tr)

Mobil İletişim Teknolojileri’ne İlgi Duyanlara

T

ÜBİTAK tarafından 1003-Öncelikli Alanlar ArGe Projeleri Destekleme Programı kapsamında ‘Mobil İletişim Teknolojileri’ başlıklı yeni çağrı programı başlatıldı. Proje başvuruları iki aşamalı yapılacak olup, ilk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 2 Eylül 2013’tür.

48 Saat Film Çektiler

48

Saat Film Atölyesi 2-6 Temmuz tarihleri arasında tamamlandı. İki film, 11 Temmuz’da Galata Salonu’nda gösterime sunuldu ve ardından sertifika teslim töreni gerçekleşti. Bu atölyeyi gerçekleştiren hocalar Murat Akser, Tevfik Başer, Tan Tolga Demirci, Hakan Hocaoğlu ve Gökçe Pehlivanoğlu idi. Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencilerinden kurgu, oyunculuk ve ışık konusunda yardımcı olan ise

Suha Toraman, Asena Çağla Ünal ve Sedef Hızlan idi. Atölye’nin hatıra filmi https://vimeo. com/69961494 dan izlenebilir.

Khas öğrencileri Çine’e yaz okuluna gidiyor 20 Khaslı öğrenci Eylül’de 2 hafta Çin’deki Zhejiang Gongshang Üniversitesi’ndeki Yaz Okulu’na gidecek. Ücretsiz olan program 5-21 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Kore Yaz Okulları ve İngilizce yaz okulları da devam etmektedir.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Fotoğraf : Ulaş Tosun Faks : 212 531 38 53 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir E-mail : newsletter@khas.edu.tr Yöneten : Ayten Görgün Smith Web : http://www.khas.edu.tr

4 | 01 - 15 TEMMUZ 2013 | NEWSLETTER KHAS

37. Sayı - Newsletter Khas  
37. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement