Page 1

15 - 30 Nisan 2013 / Sayı 32

Cibali İçin İyiliğe Koşulacak

K

has tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen ‘İyiliğe Koşu Sosyal Sorumluluk Maratonu’ bu yıl 5 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Maraton’da birinci olmak için ne hızlı koşucu olmak ne de bitiş çizgisine herkesten önce varmak gerekiyor. Kadir Has Üniversitesi tarafından açılan hesap numarasına en fazla bağışı toplayanın birinci olacağı maratondan elde edilecek bağışlar, Cibali ve Balat bölgelerinde sosyal sorumluluk projelerinde değerlendirilecek. Katılım için başvuru http://activity.khas. edu.tr/ybe_kosu/ adresinden ve detaylı bilgi için http:// iyiligekosu.khas.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Haliç’in İkincisi Khas Kürek Takımı Y

arışlar sonucunda üniversiteler arasında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 34 puanla birinci, Kadir Has Üniversitesi 32 puanla ikinci, Koç Üniversitesi 25 puanla üçüncü oldu. Kulüpler sıralamasında ise Fenerbahçe Kürek Takımı 42 puanla birinciliği alırken, Galatasaray Kürek Takımı 35 puanla ikinci, Hereke Nuh Çimento Kürek Takımı 22 puanla üçüncülüğe

Teoman ve Ajda Pekkan ile Khas Fest 2013 Her yıl düzenlenen Khas Fest bahar şenliği bu yıl 18 Mayıs’da Selimpaşa Kampüsü’nde düzenlenecek. Bu yılki festivalin sanatçıları Ajda Pekkan, Gökcan Sanlıman ve Teoman olacak. Festival biletine http://www.biletix. com/etkinlik/ PKKHF/ISTANBUL/ tr den veya Khas kampüsleri içerisinde kurulan stantlardan ulaşılabilir.

Kadir Has Üniversitesi 11. Kürek Yarışları, 28 Nisan’da Haliç’te 12 kulüp, 200 sporcu ve üniversiteler ve kulüpler arası olmak üzere 21 kategoride gerçekleşti. Haliç’te 6 kulvarlı 1000 metrelik parkurda yapılan yarışta takımlar 21 kategoride yarıştı.

yerleşti. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversite olarak Haliç’te bu yıl 11. kez düzenlenen kürek yarışlarının spora verdikleri büyük önemin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bu yarışların yanı sıra yol koşusu yarışı da düzenlediklerini belirten Rektör Aydın, “Birçok alanda spora yatırım yapıyoruz. Bizim için spor ve sporcu çok önemli” diye konuştu.

2013 Khas Mezunları Buluşacak Her yıl Khas mezunlarına yönelik düzenlenen Mezuniyet Balosu, 2013 Khas mezunları için 19 Haziran’da Four Seasons Hotel Atik Paşa Balo Salonu’nda yapılacak. Kişi başı katılım ücreti 135 Euro olup ödeme Khas Mali İşler Daire Başkanlığı’na (Euro olarak) yapılacak. Masa düzeni 10 kişilik olup ödeme dekontu ise Khas Etkinlik Koordinatörü Nazlı Öztoksoy’a teslim edilmelidir. 15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Trinity College Dublin ile Akademik İşbirliği Anlaşması İmzalandı

K

adir Has Üniversitesi İrlanda’nın Dublin şehrinde yerleşik Trinity College Dublin ile 11 Nisan’da akademik işbirliği anlaşması imzaladı. 1592 yılında, Dublin’de kurulan Trinity College, QS World University 2012 sıralamasında en iyi 100 dünya üniversitesi arasında 67. İrlanda ülkesinde ise birinci sırada yer aldı. Bünyesinde 16.747 öğrenciyi barındırıyor. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Trinity College Rektör Yrd. Prof. Dr. Jane Ohlmeyer arasında tarihinde

T

imzalanan anlaşma kapsamında ortak konferans ve araştırmalar düzenlenecek. Anlaşma çerçevesinde Khas öğretim üyeleri ise değişim programından yararlanabilecek ve akademik bilgi ve yayın paylaşımında bulunacaklar. Geliştirilmesi görüşülen programlar arasında Erasmus değişim anlaşması, öğrenci değişim programları ve 4+1 ortak derece programları yer alıyor.

İyi Yönetişim Konuşulacak

ürkiye İyi Yönetişim Konferans Serisi’nin ilki Mayıs 2011’de Odessa’da, ikincisi 2012’de Tiflis Devlet Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Üçüncüsü ise 10 Mayıs’ta Kadir Has Üniversitesi’nde ‘İyi Yönetişim Konferans Dizisi Karadeniz Bölgesi: Yönetişim ve Diyalog’ adıyla gerçekleştirilecek. Kadir Has Üniversitesi, Viyana Şehri Uluslararası Bölümü ve Go-Governance Enstitüsü, (Viyana) katkılarıyla hazırlanan konferans demokratik kültürün ve yönetişimin irdelenmesi, gelecekteki gelişmelere hızla ayak uydurmasını sağlamayı hedefliyor. Konferans Avrupa Birliği ülkelerinden ve Karadeniz bölgesinden uzmanları, akademisyenleri, sivil toplum örgütü temsilcilerini, diplomatları bir araya getirecek. Program kayıt için office@go-governance.com adresinden ulaşılabilir.

Prof. Yelekçi ile COST Action 1103’teyiz Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Yelekçi Avrupa Birliği tarafından yürütülen COST Action 1103 kapsamında araştırma projesi desteğine hak kazandı. Prof. Dr. Kemal Yelekçi’nin yürütücü olduğu ‘Structurebased Drug Design for Diagnosis and Treatment of Neurological Diseases: Dissecting and Modulating Complex Function in the Monoaminergic Systems of the Brain’ başlıklı proje STRAR kayıtlarına girdi. 2 | 15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

Avrupa Günü’nde Deneyimlerini Anlatacaklar

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), 9 Mayıs’ta Avrupa Günü’nü kutlamak için kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. CIES, Katadrom ve Khas Erasmus Öğrenci Ağı yardımıyla ‘Catching Europe in Istanbul’ (İstanbul’da Çekici Avrupa) adlı fotoğraf yarışması düzenleyecek. Yabancı öğrencilerin gözünden İstanbul’un anlatılacağı yarışmada en iyi fotoğrafa bir ödül de verilecek. CIES ayrıca, Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği işbirliğiyle, ‘Changing Perspectives’ (Değişen Bakış Açıları) adlı, Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki Erasmus öğrencilerinin edindiği deneyimlerin anlatıldığı 2 veya 3 kısa filmden oluşan bir film gösterimi de düzenleyecek.


K T

ürk Film akademisyenlerini, sinemacılarını ve sinemaseverlerini bir çatı altında toplayarak, konuya dair yeni açılımlar oluşturacak üretken bir ortam yaratmayı hedefleyen Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı XIV: Sinema ve Edebiyat 2-4 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor. Konferansın bu yılki ana konuşmacısı, The University of York, Tiyatro, Film ve Televizyon Bölümü başkanı Prof. Dr. Andrew Higson. Edebiyatın anlatıları, anlatı biçimleri ve dili sinemayı nasıl etkiler? Sinema edebiyatı nasıl görselleştirir, edebiyatın dilini nasıl dönüştürür? Sinema ve edebiyatın metinlerin ötesinde nasıl bir alışverişi vardır? Sinema ve edebiyat arasındaki ilişki basit bir orijinal-kopya meselesi midir? Bu ve benzeri sorulardan hareketle, bu yılki konferans sinema ve edebiyatın farklı düzlemlerdeki kesişme noktaları ve alışveriş biçimlerini çok yönlü ve disiplinlerarası bakışla tartışılacak.

Damocracy Belgeseli, Galasını Khas’ta Yaptı

anadalı yönetmen Todd Southgate, dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya’daki Belo Monte ve Türkiye’deki Ilısu’yu filme aldı. Southgate, ilk yolculuğunu Brezilya’nın görkemli Amazon ormanlarına, yerli kabilelerin yaşadığı bölgelere yaptı. Oradan Türkiye’ye gelen yönetmen, Hasankeyf başta olmak üzere Mezopotamya’nın bereketli ovaları ve derin vadilerine giderek yaşamları baraj projeleriyle tehdit altında olan ve bu barajlara karşı mücadele veren yerel halklarla, bunun yanı sıra sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve avukatlarla görüştü. Büyük barajların durdurulması için dünya kamuoyunu harekete geçirmeyi hedefleyen ‘Damocracy’ kampanyası barajların doğa, kültür ve insanlar üzerindeki etkisine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, gezegenimizin akciğerleri olan Amazon’u ve medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya’yı yok edecek barajların ‘temiz’ enerji adı altında iklim değişikliğine çözüm olarak sunulmasını da eleştiriyor.

Haberler / Etkinlikler

Sinema Edebiyattan Beslenir

Engelsiz Dilekler İçin Hayata Bir Değer Katalım Kadir Has Üniversitesi, The Helping Trooper sosyal yardımlaşma girişiminin organizasyonu ile Down Sendromu Derneği üyesi down sendromlu gençlerin çektikleri fotoğraflardan oluşan ‘+1 Değer Hareketi Fotoğraf Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. 15-22 Nisan’de Cibali Kampüsü Forum alanındaki sergide down sendromlu gençlerin çektiği fotoğraflar katılımcıların beğenisine sunuldu. Serginin gerçekleştirildiği hafta içinde The Helping Trooper sosyal yardımlaşma girişiminin organizasyonu ile Tomurcuk Vakfı’nda rehabilitasyon gören 65 bedensel-zihinsel engelli, down sendromlu ve otizmli çocuğun birer dileklerini gerçekleştirmek üzere yürütülen ‘3.Has Imperium-Onlar Birer Dilek Tuttu, Biz Gerçekleştiriyoruz!’ projesi çerçevesinde 20 Nisan’da kurulan özel panayırda gönüllü öğrenciler engelli çocukların birer dileğini gerçekleştirdi. İki yıldır düzenlenen etkinlikte şimdiye kadar 200’den fazla engelli çocuğun birer dilekleri gerçekleştirildi.

15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Ceza Hukuku ve Ceza Yargılamasında Son Gelişmeler Tartışılacak Khas Hukuk Fakültesi, 10 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde ‘Ceza Hukuku ve Ceza Yargılamasında Son Gelişmeler’ konulu bir seminer düzenliyor. Seminer, Türkiye’nin ceza mevzuatında yakın zamanda oldukça fazla sayıda değişiklik yapılması ve daha birçok değişikliğin de yapılmasının gündemde olması nedeniyle, gerek akademisyenler gerekse uygulayıcılar açısından büyük önem taşıyor. Değişikliklerin uygulamaya nasıl yansıyacağı ve uygulamada ne tür sorunlara yol açacağı konusundaki görüş ve önerilerin bilimsel bir platformda

tartışılması ve seminerde sunulan tebliğlerin kitap halinde yayımlanarak tüm hukuk camiasına ulaştırılması, bu seminerin temel düzenleniş amacını oluşturuyor. Seminerde üç Yargıtay Ceza Dairesi Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Çınar, Doç. Dr. İbrahim Şahbaz ve Dr. Birsen Karakaş, Danıştay Üyesi Dr. Selami Demirkol belli konularda tebliğ sunacak.

Hukuk Fakültesi Dergisi Yayıma Hazırlanıyor

B

ilime sınırsız ve koşulsuz katkı sağlamayı hedefleyen Khas Hukuk Fakültesi, bilimin aydınlığını yansıtmak amacıyla Hukuk Fakültesi Dergisi’nin ilk sayısını yayıma hazırlıyor. Hakemli derginin ilk sayısında yayınlanması istenilen bilimsel nitelikli çalışmalar en geç 1 Mayıs’a kadar gönderilebilir. İletişim için eser.olgun@khas.edu.tr ve onur. gormez@khas.edu.tr den, yayım ve yazım ilkelerine www.khas.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

İlaç ve Hukuk Konusu Tartışılacak

K

has Hukuk Fakültesi sağlık alanında çok kritik bir konuyu ele alacak. I. Ulusal Sağlık Hukuku ‘Klinik Araştırmalar ve İlaç Hukuku’ Sempozyumu 4 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Sempozyumda, Sağlık Hukuku ve özellikle İlaç Hukuku alanında yaşanan gelişme ve tartışmalar gerek akademisyenler gerekse uygulayıcılar tarafından ele alınacak. Khas Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Ali Güzel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek sempozyumda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan, ilaçların geliştirilme ve yan etkilerinin belirlenmesi bakımından klinik araştırmalar, bu araştırmalar sırasında Sağlık Bakanlığı, Etik Kurullar ve ilaç firmalarının üstlendikleri roller, suçlar konusundaki görüş ve öneriler hem akademisyenler hem de Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilaç firması temsilcileri ve İstanbul Barosu’ndan avukatlar tarafından bilimsel bir platformda tartışılacak.

Salı Seminerleri Serisi Sona Erecek

K

has İstanbul Çalışmaları Merkezi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Salı Seminerleri 20122013 ‘Kent, Kentlilik, Katılım’ı 7 Mayıs’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlhan Tekeli’nin ‘Türkiye’nin Kentleşme Öyküsü: Kentlerimizin, Kavrayış ve Müdahale Biçimlerimizin Değişmesi Açısından’ başlıklı Cibali Kampüsü’nde düzenlenecek konuşmasıyla sona erecek.

4 | 15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

Zor Zamanlarda İktisat Sempozyumu Yapıldı

Z

or Zamanlarda İktisat Sempozyumu18-19 Nisan tarihlerinde ‘Avrupa, Kasvetli Bir Ekonomi’ başlığı altında Cibali Kampüsü’nde düzenlendi. Sempozyumda Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu kriz ve çıkış stratejileri ile bu krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri incelendi. Bu kapsamda tartışmalar makroekonomik istikrarın kapsamı ve içeriği, kriz tartışmalarının son yıllardaki değişimi, Euro bölgesi krizinin çıkış nedenleri, uygulanan para ve mali politikalar, Euro krizinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri, Türkiye ekonomisinin büyüme hedefleri ve kriz teorileri gibi ana başlıklarda toplandı.


Teknolojinin En İyilerini Seçtik

K

has İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü tarafından, ‘yeni medya’ kavramının çeşitli alanlardaki dönüştürücü etkilerinin ortaya çıkartılması amacıyla düzenlenen ‘Yeni Medya Konferansı’ 16 Nisan’da gerçekleşti. Konferansı konferans salonu ve internetten yaklaşık 3 bin kişi takip etti. Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın akademik dünyada yeni medyanın eğitimde kullanılmasıyla ilgili farklı görüşler olduğunu belirterek, “Bu konuda kimi akademisyenler yeni medya olgusuna kuşkuyla yaklaşırken bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyor. Kimi akademisyenler ise bunun

tam aksine yeni medya üzerinden eğitimin radikal dönüştürücü etkisini büyük bir hararetle savunmaya devam ediyor. Gerçek ise her zamanki gibi bu iki üç durumun tam ortasında ve ben de yeni medyayı her iki yönüyle de bizzat deneyimliyorum” dedi. Türkiye’nin Yeni Medya ve Eğitim alanlarında birikim ve deneyim sahibi seçkin akademisyen ve sektör uzmanlarının Türkiye ve dünyadan örneklerle yaptığı sunumların yer aldığı konferans sonrasında ‘Yeni Medya Okur-Yazarlığı’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelde Fatih Projesi, Güvenli İnternet ve Sivil Toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen Yeni Medya okuryazarlığı projeleri tartışıldı.

{

K

has Mühendislik Kulübü 1. Teknoloji Ödülleri, 17 Nisan’da Cibali Kampüsü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Khas Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay, Mühendislik Kulübü Başkanı Yusuf Burak Tatlıcan, öğretim görevlileri, öğrenciler ve teknoloji şirketleri temsilcilerinin katıldığı törende Khas Mühendislik Kulübü web sayfasından yapılan oylama sonucunda seçilen firmalara ödülleri dağıtıldı. Yarışmada, ‘E-Ticaret Sitesi‘ kategorisinde Hepsiburada.com, ‘Fırsat Sitesi’ kategorisinde Grupanya layık görülürken, en iyi haber sitesi olarak Ntvmsnbc seçildi. Oylamada ‘Paylaşım Sitesi’ kategorisinde ödüle Ekşi Sözlük uygun görüldü, ‘Yerli Mobil Uygulamalar’ alanında en yüksek oyu sahibinden. com aldı. 1. Teknoloji Ödülleri’nde ‘Mobil İletişim Hizmeti Operatörü’ alanında Turkcell Müzik, ‘İnteraktif Bankacılık’ alanında Finans Bank Enpara.com, ‘İnternet Servisi Sağlayıcı’ alanında da Turkcell Superonline ödüle layık görüldü. ‘Teknoloji Mağazası’ alanında en yüksek oyu Teknosa alırken, ‘Yenilikçi Medya Grubu’ kategorisinde en fazla tık sayısını Doğan Medya Grubu aldı. Khas Mühendislik Kulübü 1. Teknoloji Özel Ödülü’ne ise gazeteci Serdar Kuzuloğlu uygun görüldü.

Haberler / Etkinlikler

Yeni Medya ve Eğitime Etkileri Tartışıldı

{

İş Hayatına Giriş Seminerleri’nin Üçüncüsünde Finans Konuşuldu

Dünya ve Türkiye finansal piyasalarında son gelişmeler ve Türkiye’de finansal piyasalar hakkında bilgilerin konuşulduğu İş Hayatına Giriş Seminerleri III: Finans 24 Nisan’da Galata Salonu’nda gerçekleştirildi. Ekonomi ve Finans alanında okuyan veya bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrencilere fayda sağlayan seminerin konuşmacıları Atig Menkul Değerler Genel Koordinatörü Hakan Avcı ve Atig Menkul Değerler Yönetmeni Osman Kadri Kocaydı. Seminer sonunda katılımcılara Atig Menkul Değerler tarafından sertifika verilecek.

15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Yunanistan’dan Öğrenciler Khas’ı Ziyaret Etti Khas Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) Direktörü Dimitrios Triantaphyllou, Khas Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Lerna Yanık ve Uluslararası İşbirliği ve Eğitim Ofisi Akademik Koordinatörü Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe 26 Nisan’da Yunanistan Atina’daki Panteion Sosyal ve Siyasal Bilimler Üniversitesi’nden gelen bir grup ziyaretçi öğrenci ve öğretim üyesi ile bir araya geldi. Gelen gruba Türk dış politikası, Türkiye-AB ilişkileri ve Kadir Has Üniversitesi ve üniversite yaşamıyla ilgili bilgi verildi.

Liselerarası Münazara Turnuvası Sona Erdi

K

has Münazara Kulübü, münazarayı lise öğrencilerine sevdirmek, bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencileri bir araya getirmek ve verimli bir paylaşım ortamı oluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez ‘Liselerarası Münazara Turnuvası’ düzenledi. 19-22 Nisan tarihlerinde liselerarası münazara

formatında düzenlenen turnuva finali İstek Bilge Kağan A ve Galatasaray A takımı arasında yapıldı. Turnuvanın şampiyon İstek Bilge Kağan A oldu. En iyi birinci konuşmacı Ozan Adıgüzel (Galatasaray A), ikinci konuşmacı Latif Aktaş (Galatasaray A), üçüncü konuşmacı ise Mete Çelik (İstek Bilge Kağan A) oldu.

CIES Newsletter’ın 3. Sayısı Çıktı

C

IES Newsletter’ın üçüncü sayısı çıktı. CIES Newsletter, Khas Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin (CIES) geçmiş faaliyetlerinin yanı sıra devam eden ve gelecekte planladığı etkinlikleri de içeriyor. Bülten, Bahar 2013 sayısı Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı. Yayına CIES Newsletter – Türkçe ve CIES Newsletter – English bağlantılardan ulaşılabilir.

‘Projeni Kap Gel Yarışması’nda’ Genç Mucitler Yarışacak

P

rojeni Kap Gel-Liselerarası Proje Yarışması, ‘Akıllı Şehirler İçin Yeni Teknolojiler’ temasıyla Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi (TBD), Fütüristler Derneği ve IBM ile birlikte bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Projelerin son teslim tarihi 17 Mayıs cuma saat 17:00 olup, finale kalan projeler 22 Mayıs’ta bildirilecek. Finale kalan projeler 29 Mayıs’ta sergi ve poster sunumlarını gerçekleştirecek. Ödül Töreni ise 30 Mayıs’ta yapılacak. Bilgi ve soru için http://pkg.khas.edu. tr adresinden ulaşılabilir ve yardım alınabilir. İsteyen liseler kargo yerine http://pkg.khas.edu.tr web sayfasına eklenen proje yükleme programı ile de projelerini sisteme girebilirler.

6 | 15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS


İ

ngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü tarafından Başkanlık Madalyasına layık görülen 98 proje ve bu projelerle ilgili film çalışmaları Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün ev sahipliğinde 18 Mayıs-12 Temmuz tarihleri arasında Rezan Has Müzesi’nde sergilenecek. İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Başkanlık Madalyası, mimarlık eğitimi alan öğrencilere, mimarlık eğitiminde mükemmelliği desteklemek, yeteneklerini ödüllendirmek ve dünya çapında mimarlık tartışmalarını teşvik etmek amacı ile 1836’dan bu yana her yıl veriliyor. Seçilen projeler,

K

Orhan Pamuk Eserlerinden ‘Satırarası’ Sergisi

has Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü ile birlikte, yazar Orhan Pamuk’un ‘Cevdet Bey ve Oğulları’ ve ‘İstanbul’ adlı eserlerinden okuma yaparak ‘SATIRARASI’ adlı bir çalıştay gerçekleştirdi. Metinden kavramsal mekana konulu çalıştay sonuçlarının paylaşıldığı sergi 24 Nisan’da Khas Cibali Kampüsü’nde açıldı. 29 Nisan’a kadar sergilenen sergi daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde sergilenmeye başladı.

Londra, Belfast, Bournemouth, Canterbury,

Edinburgh, Glasgow, Leicester, Liverpool, Newcastle ve Plymouth’da sergilenmelerinin ardından Avustralya, İrlanda, Romanya, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde ilgililerle paylaşılıyor. Başkanlık Madalyaları, halen mimarlık eğitiminde dünyada öğrencilere verilen en prestijli ödül olarak kabul ediliyor.

Haberler / Etkinlikler

Ödüllü 98 Eser, Rezan Has Müzesi’nde Sergilenecek

Khas Tanıtım Ekibi, Manisadaydı

M

anisa il ve ilçelerindeki tüm lise öğrencilerine üniversite ve meslek seçiminde yardımcı olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle düzenlenen Celal Bayar Üniversitesi ‘3.CBÜ Yükseköğrenim Tanıtım Günleri’ 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. 33 üniversitenin konuk edildiği fuara Khas Tanıtım Ekibi de katıldı. Fuarda Khas tanıtımlarının yanı sıra lise öğrencilerine meslek seçiminde yardımcı olabilecek bilgiler verildi.

Field Day’in İkincisi bir Khas’lı

B

oğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu’nun düzenlediği, 1898 senesinden beri Türkiye’nin ilk atletizm oyunları olma özelliğini taşıyan Field Day bu yıl 13-14 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Stadı’nda gerçekleşti. Bu yıl 116.sı düzenlenen oyunlarda katılımcılar birçok branşta yarışma fırsatı buldu. Field Day yarışlarında yarışan Khas öğrencilerinden Burcu Öztürk 100 metrede ikinci oldu. Burcu Öztürk’ü tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 7


Haberler / Etkinlikler

Geçmiş Değerlerimize Sahip Çıkmalı

C ‘Koleksiyon Seminerleri II’ ismiyle Collection Club tarafından 30 Nisan’da düzenlenen seminer Dr. Sertaç Kayserilioğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Seminere konuşmacı olarak birçok koleksiyoner katıldı.

ollection Club, Türkiye’deki koleksiyonculuğun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak ve koleksiyonculuğun doğru tanıtımını yaparak, özellikle yeni nesillerin koleksiyonculuğa ve araştırmacılığa ilgisini arttırmak misyonunu üstlenmiş bir topluluk. Türkiye’nin önde gelen 30 koleksiyoncusu ve araştırmacısının bir araya gelerek Collection Dergisi’nin çatısı altında kuruldu. ‘Geçmişin Değerlerini, Geleceğe Taşımak’ sloganıyla çalışmalarını sürdüren Collection Club başlattığı koleksiyon kültür seminerleri dizisi ile toplumda koleksiyon kültürünün geliştirilmesi, tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkma bilincinin arttırılmasını hedefliyor.

Khas’ta Tiyatro Günleri Khas Tiyatro Toplululuğu Tiyatro Günleri 21-24 Nisan tarihlerinde yapıldı. 21 Nisan’da ‘Erdem Bey ve Kundakçılar (Khas Tiyatro Topluluğu Mezunları), 22 Nisan’da ‘Tanrı’ (Khas Tiyatro Topluluğu) ve 23 Nisan’da ‘Dava’( Doğuş Üniversitesi Oyuncuları) 24 Nisan’da ‘Gişe’ ve ‘Masanın Altında’ (Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları) oyunları D Blok Büyük Salon’da gösterildi.

Son Oyunu ‘Rüya’ Oldu Khas Tiyatro Bölümü’nün William Shakespeare’in ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı eserinden Rüya adıyla ürettiği mezuniyet oyunu 17-18 Nisan’da Sahne Khas’ta oynandı.

Sahnede The Tempest Ladies Tempest Ladies, LLC kendilerini Shakespeare’nin daha rahat ve anlaşılır bir şekilde anlatımına adayan altı cesur kadından oluşan bir topluluk. Manhattan kökenli Tempest Ladies, 19 Nisan’da Sahne Khas’ta Shakespeare’nin ‘Macbeth’ oyununu sahnelediler.

Trio Avrasya Khas’a Geldi İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın klarnet grubu şefi Ayşegül Kirmanoğlu, Tekfen Filarmoni Orkestrası keman sanatçısı Bahar Biricik ve İstanbul Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı’nda Doçent olan Gülden Teztel tarafından 2012 yılında kurulan Trio Avrasya, ilk konserini 25 Nisan’da Khas’ta verdi. Trio Avrasya konserde Milaud, Ravel, Bernstein ve Haçaturyan’dan seçkiler çaldı.

Igudesman ve Joo Dinleyicisiyle Khas’ta Buluştu Musica Organizasyon 19 Nisan’da Igudesman-Joo’yu İstanbul dinleyicisiyle Khas’ta buluşturdu. ‘Igudesman-Joo: Another Little Nightmare Music’(Diğer Küçük Kabus Müzik) adlı şovlarıyla D Blok Büyük Salon’da konser verdi. Kendine özgü teatral şovlarında klasik müziği komedi ve pop kültürüyle harmanlayan Igudesman-Joo, dünyanın önde gelen salonlarında verdikleri konserlerin Youtube videoları 28 milyon izleyiciye; çeşitli ülkelerin stadyumlarında düzenledikleri şovlarla 18 bin kişiye ulaştı.

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

8 | 15 - 30 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

32. Sayı - Newsletter Khas  
32. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement