Page 1

01 - 15 Mart 2013 / Sayı 29

Spor’da Galibiyet Khas’ın

M

art ayında birçok üniversite takımıyla karşı karşıya gelen Khas Basketbol ve Futbol takımı galibiyete yürüyor. Üniversite Sporları Federasyonu 1.Lig’de yer alan Khas Erkek Basketbol takımı 1 Mart’ta yapılan maçta İTÜ’yü 64-61, 4 Mart’ta YTÜ ile maçı ise 7858 skorla yendi. Khas Futbol takımı ise Üniversite Sporları Federasyonu 2.lig karşılaşmasında Kemerburgaz Üniversitesi’ni 3-1, Maltepe Üniversitesi’ni 3-1 yenerek 1.lige yükseldi. Üniversitelerarası 1. Lig Bayan Voleybol müsabakasında Sabancı Üniversitesi ile karşılan Khas Voleybol takımı 3-0 skorla galip geldi.

Reklamın En Kırmızısı Kadir Has’ınki Oldu

Bu yıl 10.su düzenlenen ‘Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nin ‘Genç Kırmızı’ kategorisinde yarışan Khas Reklamcılık Bölümü öğrencileri Semih Türkmen ve Eray Cankır 147 proje arasından sıyrılarak birinci oldu.

T

ürkiye’deki üniversitelerin İletişim Fakülteleri’ndeki Reklamcılık Bölümleri ve Görsel İletişim Tasarımı ile Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerin katılabildiği Genç Kırmızı kategorisinin bu yılki teması “1 Kap Su Ver” olarak belirlendi. Sokak Hayvanları’nın yemek verilmesinin yanında su verilmediğinin

altını çizmek ve sokak hayvanlarına duyarlılığı arttırmak amacıyla belirlenen konseptteki yarışmada, Türkiye genelinden 147 eser arasından Reklamcılık öğrencilerinden Semih Türkmen ve Eray Cankır ‘Sucu-Ciğerci’ adlı eserleri ile birincilik ödülünü kazandılar. Eray Cankır, Genç Kırmızı kategorisinde aldığı birinciliğe ek olarak ‘Canlı Kırmızı’ kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı.

Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, AAPG 2014 ICE’ın Genel Başkanı Seçildi Khas STRAR Koordinatörü ve Enerji Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Volkan Ediger, jeoloji alanında dünyanın en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan American Association of Petroleum Geologists’in (AAPG) 2014 yılında Türkiye’de ilk kez düzenleyeceği Uluslararası Konferans ve Sergisi’nin (ICE) Genel Başkanlığı’na seçildi. Uluslararası arenada jeoloji ve petrol üzerine çalışmalar yapan AAPG, 1917’de kurulan ve bugün 30.000’den fazla üyesi olan dünyanın en güçlü sivil toplum örgütlerinden biri. 01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Vodafone ile 2.Red Akademi Başladı

K

adir Has Üniversitesi ve Vodafone işbirliğiyle hayata geçirilen “Data Everywhere!” Sertifikasyon Programı’nın ikinci dönem açılışı Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Program kapsamında, Kadir Has Üniversitesi 3. ve 4. sınıf Bilgisayar Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinden seçilen 50 öğrenci, 8 haftalık bir sertifika programı dahilinde Network ve IP konularında eğitim alacak. Sertifika Programı; teknoloji fonksiyonundan 19 eğitmen tarafından hazırlanan içerikle, haftada yarım gün olarak devam edecek. Vodafone lokasyonlarında saha gezileri ve 6 haftalık ders programından oluşacak eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, sertifika almaya hak kazanırken; içlerinden en başarılı 5 öğrenci ise ‘Discover Genç Yetenek Programı’nın ön süreçlerine

Invemo ile Mobil İletişim Anlaşması

Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone işbirliğiyle hayata geçirilen “Data Everywhere!” Sertifikasyon Programı’nın ikinci dönemi başladı. 8 hafta sürecek “Data Everywherewhere” Sertifikasyon Programı’nı başarıyla tamamlayan öğrenciler, sertifika almaya hak kazanırken; en başarılı 5 öğrenci ‘Discover Genç Yetenek Programı’nın ön süreçlerine katılım hakkı da elde edecek. katılım hakkı elde edecek. Vodafone Türkiye’de stajda yapacak öğrenciler, proje çalışmalarıyla Vodafone iş süreçlerine çözüm önerileriyle katkıda bulunacak ve kariyerlerine bir adım önde başlama şansına sahip olacak.

Kadir Has Üniversitesi, öğrencilerinin henüz mezun olmadan profesyonel iş hayatına hazırlanması amacıyla hayata geçirdiği ‘üniversite-sektör’ işbirliklerine bir yenisini daha ekledi. Khas ile internet ve mobil iletişim sektörüne uygulama geliştirme, servis ve içerik sağlayıcılığı hizmetleri sunan Invemo ile işbirliği anlaşması imzalandı.

K

adir Has Üniversitesi ve Invemo işbirliğinin ilk adımı olarak mühendislik öğrencilerine yönelik Mobil Uygulama Geliştirme Grubu kuruldu. Proje ile ilk etapta Khas’a ait iPhone, iPad ve Android tabanlı cep telefonu ve tablet cihazlarda çalışacak uygulamaların geliştirilmesi ve entegrasyonu gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Invemo mobil uygulama geliştirme konusunda sahip olduğu bilgi birikimi öğrencilere aktaracak ve yol gösterici olacak. Tüm uygulamalar ise öğrenciler tarafından geliştirilecek. Kadir Has Üniversitesi, işbirliği kapsamında görev alacak proje öğrencileri ve stajyer öğrenciler için gerekli laboratuvar ve çalışma ortamını tahsis edecek. Proje sonunda başarılı olan öğrenciler Invemo’da staj yapma, proje bazlı çalışma imkanı sağlanacak. Başarılı öğrenciler mezun olduklarında Invemo bünyesinde tam zamanlı olarak çalışma fırsatı da bulacak.

2 | 01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS

Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın (sağda), Invemo’nun sahibi Paruğ Demircioğlu (solda) anlaşmayı imzaladılar.


Akademik Ödül: Prof. Dr. M. Önder Pekcan (Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyoinformatik ve Genetik Bölümü) Eğitim Ödülü: Prof. Dr. Çetin Sarıkartal (Sanat ve Tasarım Fakültesi, Tiyatro Bölümü) Eğitim Ödülü: Doç. Dr. Meltem Şengün Ucal (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümü) Teşvik Ödülü: Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü) Teşvik Ödülü: Doç. Dr. K. Ali Akkemik (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümü) Hizmet Ödülü: Prof. Dr. Ahmet Kızıl (İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü) Hizmet Ödülü: Prof. Dr. Galip Gültekin Tepehan (Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Enformasyon Teknolojileri Bölümü)

{

K

AB Projeleri Nasıl Hazırlanır?

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen AB Proje Hazırlama ve Yönetimi Sertifika Programı eğitimleri 16 Mart’ta başlıyor. Program eğitime katılanların Avrupa Komisyonu başta olmak üzere farklı fon kuruluşları tarafından açılan programlara proje teklifleri hazırlaması, Proje Yönetimini kavraması ve AB Hibe Programları konularında eğitilmelerini amaçlıyor. Eğitim sonunda katılımcılar AB projelerini formatlarına uygun şekilde hazırlayıp sunabilecek ve programı başarıyla bitiren katılımcılar AB uzmanı sıfatıyla proje hazırlayabilir konuma gelecekler. Programa AB Projeleri alanında uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencileri ve mezunlar, kamuda, dernek ve vakıflarda, özel şirketlerde AB Proje birimlerinde çalışan ya da çalışmak isteyen, kendilerini proje hazırlama konusunda geliştirmek adaylar başvurabilir.

Haberler / Etkinlikler

2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde Khas Akademik Ödülleri’ni Kimler Aldı?

Ayrıntılı bilgi için http://www.khas.edu.tr/egitim/ yasam-boyu-egitim-merkezi/girisimcilik-akademisi/ ab-proje-hazirlama-ve-yoenetme-egitimi.html adresinden ulaşılabilir.

{

9. Kadir Has Ödüllerine Başvurular Sona Erdi Her yıl düzenlenen Kadir Has Ödülleri ‘bilim-eğitim ve kültür-sanat’ alanlarından birisinde, ilgili yönerge çerçevesinde başarılı çalışmaları sebebiyle bir veya birden fazla kişi ya da kuruma başarı ödülü olarak veriliyor. Bu yıl düzenlenecek olan 9. Kadir Has Ödülü bilim- eğitim alanında ‘Üstün Başarı Ödülü’ ve ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ olarak verilecek. Başvurular 4 Mart’ta sona erdi.

Tübitak’tan 2238 Üniversite Yarışması

T

ÜBİTAK, kariyerlerinde girişimcilik fırsatlarını değerlendirmeyi hedefleyen ve çeşitli alanlarda yenilikçilik içeren iş fikri olan ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine, fikirlerini hayata geçirmelerine yönelik uygun ortamı hazırlamak amacıyla ‘2238 Üniversite Düzeyi Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’ düzenliyor. Yarışma kapsamında birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü ise 5.000 TL. Ayrıca, birinci aşamayı geçip İş Planı Hazırlama Semineri’ne katılmaya hak kazanan tüm kişi/gruplara 1.000 TL ödül verilecek. Son başvuru 26 Mart. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://www. tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-universite-girisimcilik-veyenilikcilik-yarismasi adresinden ulaşılabilir.

01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Yenikapı için Nasıl Yapılmalı?

K

has İstanbul Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Nasıl Yapmalı?” paneller dizisinin dördüncüsü olan Yenikapı paneli 14 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Moderatörlüğünü Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy ve aynı fakültenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Füsun Alioğlu’nun yaptığı panelde Yenikapı’daki yeni yapılanmaya dikkat çekildi. Panele konuşmacı olarak Mersin Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cana Bilsel, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İclat Dinçer, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Korel Göymen yer aldı. Panel’in konukları ise İlke Planlama’dan Özcan Biçer ve İnsan Yerleşimleri Derneği’nden Korhan Gümüş idi. Panel’de Yenikapı’nın sahiline inşa edileek miting ve gösteri alanı olarak kullanılacak olan meydanın nasıl yapılması gerektiği ilişkin bilgiler paylaşıldı, Yenikapı’nın geleceği için alternatif öneriler getirildi.

Başarılı Yöneticiler İş Hayatını Tanıttı

K

has Kariyer Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Kariyer günlerinin bu yıl 8.’si 4-6 Mart tarihlerinde Galata Salonu’nda gerçekleşti. İletişimden mühendisliğe, pazarlamadan girişimciliğe, birçok alanda kendi alanlarında başarılı yöneticilerin Kadir Has Üniversitesi’ni ziyaret ederek iş-staj olanaklarının anlatıldığı programda katılan öğrenciler iş hayatını yakından tanıma ve kendilerini bu hayata hazırlam fırsatı buldu.

Salı Seminerleri

Ekonomi Seminerleri

Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen Salı Seminerleri devam ediyor. 5 Mart’ta ‘Art and the City: The Political Uses of Art for Urban Development in Japan Today’ (Sanat ve Şehir: Japonya’nın Bugününde Kentsel Gelişim İçin Politik Kullanıcılar) başlıklı seminer Fener Salonu’nda yapıldı. Seminere Centre d’Etudes Européennes’ den Adrian Favell konuk oldu.

Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Ekonomi Seminerleri 6 Mart’ta Galata Salonu’nda yapıldı. ‘Shadow Economies Around The World: Model Based Estimates’ konulu seminere Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi akademisyenlerinden Ceyhun Elgin katıldı.

4 | 01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS

Bize Has’ın 4.Sayısı Çıktı Khas Öğrenci Konseyi’nin hazırladığı Bize Has dergisinin dördüncü sayısı çıktı. Üniversite öğrencilerinin emeği ile hazırlanan sayıda, Tarihin Güzellik Abidesi: Yarımada, Üç Büyüklerin Kadın Taraftarı, Kelimelerin Gücü Adına Afili Filintalar başlıklı yazılar yer alıyor. Derginin kapak konusu ise Tarihi Yarımada.


8 2011-2012 akademik yılında Khas Ekonomi Bölümü Yüksek Lisans programında ders alan Greta Popovici, yurtdışı eğitimlerindeki akademik başarılarından dolayı seçilen 10 öğrenci arasında birinci oldu.

Ocak 2013’te Romanya Parlamentosu’nun dördüncüsüne ev sahipliği yaptığı Yurtdışındaki Romanyalı Öğrenciler Ligi Balo’sunda öğrenciler 8 farklı kategoride ödüllendirildi. Greta Popovici, 2011-2012 akademik yılında Romanya’da Erasmus programına katılan 4 bin öğrenci içerisinde, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan en faal olarak seçilen 10 öğrenciden biri oldu. Popovici’nin İstanbul’da geçirdiği zaman boyunca yaşadığı akademik ve diğer tecrübelerini kaleme aldığı ‘Dare to be the first’ (İlk olmaya cesaret etmek) başlıklı yazısı ile jüriyi kararında etkiledi.

Haberler / Etkinlikler

Greta Popovici Yüksek Başarı Ödülü Aldı

Khas’da Lise Öğrencilerine Ders

M

eslek ve üniversite tercihlerinin arifesinde olan lise öğrencilerine doğru karar vermelerinde katkısı olması amacıyla amfilerini açan Kadir Has Üniversitesi 6 Mart’ta ikinci kez liselilere amfilerini açtı. İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Akın Ünver ‘Küreselleşen Dünya ve Türkiye’ İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ayşe Binay Kurultay ‘Medya-İletişim ve Sosyal Medya’ konulu lise öğrencilerine

ders verirken Mühendislik ve Doğa Fakültesi

akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Demet Akdoğan ‘Kişiye Özel İlaç’ tasarımını anlattı. Yine Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Zeki Ayağ derste ‘Endüstri Mühendisliği ve İnovasyon’dan söz etti

Kankalarını Alıp Geldiler Kan Bağışı Yaptılar Khas Öğrenci Konseyi, Kızılay işbirliğinde 6-7 Mart tarihlerinde Fener Salonu’nda “KanKan’ı Al Gel!..” isimli kan bağışı kampanyası başlattı. Kankasını alıp gelen Khas öğrencileri gönüllü kan bağışında bulunarak acil kan bekleyen hastalara yardımda bulundular.

460 lise öğrencisi Kampüsü ziyaret etti Khas Lisans Tanıtım ekibinin çalışmalarıyla gerçekleşen lise öğrencilerinin üniversite ziyaretleri devam ediyor. Üniversite tanıtımının yanı sıra akademisyenlerin uzmanlık alanlarında mesleki bilgiler verdiği gezilerde 7 Mart’ta Bayrampaşa Lisesi (60 öğrenci), 11 Mart’ta Mehmet Niyazi Altuğ (90 öğrenci), 12 Mart’ta Dr. Kemal Naci Anadolu Lisesi (90 öğrenci), 13 Mart’ta Özel Kartal Doğa Koleji (40 öğrenci), 14 Mart’ta İzmir Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi (90 öğrenci) ve 15 Mart’ta Osmaniye Lisesi (90 öğrenci) Kadir Has Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Sahnede İkinci Kez ‘Bulutların Üzerinde’ Tiyatro piKe‘nin modern klasikler arasında sayılan, çağdaş yazarların ‘Kraliçesi’ Caryl Churchill’den sivri dilli kara komedi ya da başka deyişle iki perdelik politik komedi ‘Bulutların Üzerinde’ oyununa ikinci kez 18 Mart’ta Sahne Khas ev sahipliği yapacak. 01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Sürdürülebilir Bir Gelecek Daha İleri

H

er yıl 1 Martı ‘Gelecek Günü’ olarak kutlama kararı alan Fütüristler Derneği, tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması için tasarladığı ilk kutlama 1 Mart’ta Khas Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Sunuculuğunu, moderatörlüğünü Ece Vahapoğlu’nun yaptığı Gelecek Günü’nde dünyanın önemli fütüristleri bir araya geldi. Açılış konuşmasını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı programda gelişen dünyada insanların kendilerine mutlu ve gelişen bir yaşam hazırlamaları için öncelikle geleceklerini tasarlamaları gerektiğini belirtti. Ayrıca Rektör Prof. Aydın “sürdürülebilir gelecek kavramı Kadir Has Üniversitesi’nin felsefesiyle örtüşüyor. Biz, geleceğin mimarlarını yetiştiriyoruz” dedi.

Mobil, İnovasyon ve Teknoloji Konuşulacak

2

010 Haziran’da kurulan Khas öğrenci kulüplerinden Girişimci İnovatif Liderler Takımı, ‘MİT Zirvesi13’ isimli bir etkinlik düzenliyor. Mobil, inovasyon ve teknoloji hakkında son gelişmeleri öğrenmek ve alanında uzman konukları ile teknolojideki son gelişmeleri yakından tanımak amacıyla 29 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapılacak etkinliğe İTÜ İşletme Mühendisliği doktora öğrencisi Cem Duran katılacak. Ayrıntılı bilgi için www. giltakademi.com adresinden ulaşılabilir.

Baklavacılar ve Chefschool Öğrencileri Mezun Oldu Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Karaköy Güllüoğlu iş birliği ile açılan Türkiye’nin ilk Baklavacılık Okulu ilk mezunlarını verdi. Baklavacılık zanaatinin inceliklerini öğretmek ve sektöre yeni ustalar kazandırmayı hedefleyen Baklavacılık Sertifika Programı 12 hafta süren eğitim sonunda Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törenle katılımcılara Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü tarafından sertifikaları verildi.

6 | 01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS

İos İçin Uygulama Geliştirilir

i

Phone ve iPad cihazlara uygulama geliştirmek isteyen yazılımcı ve yazılımcı adayları için Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile “iOS için Uygulama Geliştirme Sertifika Programı” 16 Mart’ta başlıyor. iOS uygulama geliştirme eğitimine katılmak isteyen adayların object oriented (nesne yönelimli) programlama dillerinden herhangi birinde en az giriş seviyesinde bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Detaylı bilgi için http://ios-egitimi.com/ adresinden ulaşılabilir.


R

ezan Has Müzesi 7 Mart’tan itibaren Hollandalı sanatçı Richard Smeets’in ‘Yüzleşmeler: Birey ve Hayat’ adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Smeets’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Yüzleşmeler’de sanatçının Table Talk (Masa Konuşması) ve The Music Project (Müzik Projeleri) adlı serilerinden işler yer alıyor. 120 tablo, 5 heykel ve bu eserlerin yaratım

sürecinden ilham alarak bestelenmiş müziklerden oluşan sergide Richard Smeets, sanatseverleri mükemmelliğin kusurlarını keşfetmeye hatta daha da iyisi, kusurların mükemmelliğinden tat çıkartmaya çağırıyor. Sergi 10 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.

Spor’da Psikolojiye Destek

Tek Pota Turnuvası’nda Şampiyon Vestel Manita

K

has Spor Çalışmaları Merkezi’nin 20122013 akademik yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Sporda Psikolojik Destek Sertifika Programı 12 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde başlıyor. Programın amacı, kazanmaya doğrudan etki eden sporcu psikolojisini kontrol etmenin en güncel yöntemlerini katılımcılara teorik derslerin yanı sıra pratik eğitimlerle anlatılıyor. Spor kulüplerinde, federasyonlarda, spor okullarında gibi çevrelerde çalışan antrenörler, spor alanında kendini geliştirmek isteyen psikologlar, antrenörlük, spor yönetimi, psikoloji gibi alanlarda lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim gören öğrenciler, beden eğitimi öğretmenleri ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen adaylar başvurabilir.

Haberler / Etkinlikler

Rezan Has’ın Yeni Sergisi: ‘Yüzleşmeler: Birey ve Hayat’

H

er yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Tek Pota Basketbol Turnuvası’ akademisyenler ve öğrencileri dersliklerin dışında bu defa sahada buluşturdu. Yarı final maçlarında Genabetis-Vestel Manita ve Preatorlar-Harlem takımları yarıştı. Tek Pota Basketbol Turnuvası Şampiyonu ise Vestel

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

01 - 15 MART 2013 | NEWSLETTER KHAS | 7

Profile for Kadir  Has University

29. Sayı - Newsletter Khas  

29. Sayı - Newsletter Khas  

Advertisement