Page 1

01-15 Şubat 2013 / Sayı 27

Çankaya Köşkü’nde bir Khaslı

C

umhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal medya alanlarında önemli isimlerle Çankaya Sofrası’nda biraraya geldi. Davete Khas Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat’ın yanı sıra Habertürk Gazetesi Yazarı Rahşan Gülşan, ntvmsnbc.com Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, Radikal Gazetesi Yazarı M. Serdar Kuzuluoğlu, Star Gazetesi Yazarı Hakim Türkmen (Beyinsiz Adam) ve sosyal medya uzmanı Zorluhan Zorlu katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal medyada eleştirenleri değil, hakaret edenleri de blokladıklarını söyledi.

İsveçli diplomat adayları derste

K

has, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serhat Güvenç; İsveç Başkonsolusu Torkel Stiernlöf başkanlığında genç diplomat adaylarından oluşan heyete Türk dış politikası üzerine ders verdi. Dersi 8 Şubat’ta Galata Salonu’nda gerçekleştiren Doç. Dr. Güvenç, katılımcıların dersi ilgiyle takip ettiklerini belirtirken sordukları soruları ise şöyle sıraladı: “Afrika’ya

Türkiye’nin ilgisi, ticari ve ekonomik çıkarları mı öncelikli gözetiyor? Türkiye’nin İsrail ile İran ile ilişkileri bu ülkelerdeki seçimlerden etkilenir mi? Türkiye’nin İran ve İsrail ile ilişkileri ne durumda? Yeni anayasa tartışmaları hangi aşamada? 2008 Rus Gürcistan

savaşındaki Türkiye’nin tutumu ve Türk Çin ilişkileri nedir?” Kadir Has Üniversitesi buna benzer dersleri yurtdışından gelen MBA öğrencilerine son iki yıldır veriyordu, ders ilk kez diplomatlara verildi. Üniversite bu tür işbirliklerine ise her zaman hazır.

Çocuk Gelinler Tartışılacak Khas Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Hukuki ve Toplumsal Açıdan Çocuk Gelinler Olgusu’ konulu seminer 26 Şubat saat 11.00’de Cibali Kampüsü, Galata Salonu’nda yapılacak.

01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

TÜBİTAK Khaslılar’ı Bilgilendirdi K

adir Has Üniversitesi’nin “uluslararası düzeyde rekabet edebilir akademik bir kurum olma” hedefi doğrultusunda araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi amacına yönelik olarak, TÜBİTAK uzmanları, ulusal ve uluslararası araştırma destek programları hakkında bilgi vermek üzere akademisyenlerle biraraya geldi. Cibali

Kampüsü’ndeki Galata Salonu’nda 4 Şubat’ta gerçekleşen etkinlikte, STRAR Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ediger’in açılış konuşmasının ardından TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanlarından Fatih Sinan Esen ulusal araştırma desteği, Seda Göksu ise uluslararası araştırma desteği konularında ayrıntılı bilgiler verdi.

Genç İletişimciler AB Yolunda Yarışıyor

B

u yıl üçüncüsü düzenlenecek olan 2013 AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması hem iletişim öğrencilerini Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine dahil etmeyi, hem de öğrencilerle birlikte “Neden Avrupa Birliği Yolunda Türkiye?” sorusuna yaratıcı cevaplar aramayı hedefliyor. Yarışmaya İletişim, Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri ile ilgili Meslek Yüksekokullarında okuyan bütün öğrenciler katılabilir. 2012-2013 akademik yılında düzenlenecek yarışmada birinci olan eser sahipleri, Brüksel’i ziyaret ederek AB Kurumlarını görme ve gelecek AB Dönem Başkanlığını devralacak İrlanda’nın

2 | 01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Zagreb Üniversitesi ile İkili AnlaşmaYarışıyor

H başkenti Dublin’i ziyaret etme ve temaslarda bulunma fırsatına kavuşacak. Yarışmada ikinci olan eser sahipleri Brüksel gezisi, üçüncü olan eser sahipleri de dizüstü bilgisayar ile ödüllendirilecek. Yarışma kuralları ve ayrıntılı bilgi için http://www.abgs.gov.tr/ index.php?p=45359&l=1 adresinden ulaşılabilir.

ırvatistan’ın yükseköğretim kurumlarından olan University of Zagreb, Hukuk Fakültesi ile Khas Hukuk Fakültesi arasında, 2 Ocak’ta tarihinde İkili İşbirliği Anlaşması imzalandı. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve University of Zagreb Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zoran Parac tarafından imzalanan bu anlaşma kapsamında iki kurum arasında hukuk fakültesi öğretim üyeleri ve hukuk öğrencilerinin değişiminin yanı sıra ortak lisans ve yüksek lisans programları için çift diploma programlarının geliştirilmesi hedefleniyor. Diğer ortak çalışma alanları, sempozyumlar, konferanslar, toplantılar ve ortak bilimsel çalışmaları olarak belirlendi.


Rektör ve Öğrenciler Buluştu

A

ralık ayında Kadir Has Üniversitesi’ne gelerek Kıbrıs konusunda konferans veren Kıbrıs Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu kez Khas Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ı kabul etti. Aydın’ın Kıbrıs ziyaretinden memnun ayrılmasını ve Ada’ya daha sonra yine gelmesini temmeni eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC ve T.C. üniversitelerinin karşılıklı işbirliği ve ilişkilerinin ülkeye fayda sağlayacağını söyledi.

Arap Baharı: Suriye ve İsrail ‘Arap Baharı: Suriye ve İsrail’ konulu seminer 6 Şubat’ta Fener Salonu’nda gerçekleşti. Seminer’e Politik Araştırmalar Merkezi Başkanı Einat Shlein ve Politik Araştırmalar Merkezi Güney Avrupa Bölüm Başkanı Irit Lillian katıldı.

2012-2013 eğitim-öğretim yılı Rektör-Öğrenci Buluşması, 4 Şubat’ta Selimpaşa Kampüsü Prof. Dr. Erol Üçdal Salonu’nda, Cibali Kampüsü’nde ise 7 Şubat Cibali Salonu’nda yapıldı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın her iki buluşmada da öğrencilerin ders kredileri, ders seçimleri, mezuniyetle ilgili sorularını yanıtladı.

Haberler / Etkinlikler

Khas Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın Kıbrıs’taydı

Neighbourhood Policy Paper 07 Makalesi Yayınlandı

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi ve Black Sea Trust for Regional Cooperation tarafından ortaklaşa basılan Neighbourhood Policy Paper serisi, Slawomir Raszewski tarafından hazırlanan ‘The Weakest Link? Hedging

Energy Security Challenges and Opportunities within the Eastern Neighborhood, the Mediterranean and the Black Sea/Caspian Region’ başlıklı makale yayınlandı. Makale’ye http://www. khas.edu.tr/abaumindex. php?id=51 adresinden ulaşılabilir.

Yabancı Dil Seviyesini Test Etmek İsteyenler 2013-YDS İlkbahar dönemi Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı başvuruları 18-27 Şubat tarihleri arasında Khas Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan alınabilir. 7 Nisan’da yapılacak sınava ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, Üniversite Rektörlükleri, PTT’den de başvuru yapılabilir.

01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Salı Seminerlerinin Bahar Dönemi Başladı

K

has Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Kent, Kentlilik, Katılım’ temalı Salı Seminerleri 2012-2013 Bahar Dönemi’ne Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Uğur Tanyeli’nin ‘Yerin, Mekânın ve Kentin Toplumsallığı: Bazı Revizyon Önerileri’ başlıklı konuşmasıyla başladı. Khas Mimarlık Bölümü’nün kuruluşunu kutlamak amacıyla düzenlenen seminer 5 Şubat Fener Salonu’nda gerçekleşti.

GELECEK SALI Khas Sosyal Bilimler Enstitüsü, Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Khas İstanbul Çalışmaları Merkezi katkılarıyla Faruk Göksu ve Sıla Akalp 19

“Noktaları Birleştirin.”

Şubat’ta ‘Kentsel Strateji: Kentlerin Geleceği-6K’ başlıklı konuşma yapacaklar. Konuşma Fener Salonu’nda 16:30-18:00 arasında gerçekleşcek.

Yeni Medya Kulübü Çarşamba Sohbetleri

K

has Yeni Medya Kulübü’nün düzenlediği Çarşamba Sohbetleri 6 Şubat’ta Cibali Salonu’nda yapıldı. Sohbete bu hafta Khas Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat konuk oldu.

K

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği Cuma Seminerleri’nin bu haftaki konuğu Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay idi. 8 Şubat’ta Fener Salonu’nda yapılan seminerde Prof. Dr. Tekinay, üniversite, endüstri ve devlet sektörlerinde araştırma geliştirme, mühendislik, teknoloji transferi ve ticarileşmesi fonksiyonlarından söz etti.

4 | 01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Etik Değerler Selimpaşa’da Konuşuldu Khas Finans ve Bankacılık Kulübü, Türkiye İş Bankası ve Etik Değerler Merkezi (Edmer) işbirliği ile Selimpaşa Kampüsü’nde 12 Şubat’ta ‘Edmer Etik Sohbetleri’ ve ‘Etik Liderlik ve İş Ahlakı’ başlıklı etkinlik gerçekleştirdi. Konuşmacılar Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ersin Özince ve Edmer Kurucu Başkanı Bülent Şenver idi.


K

has Kurumsal İletişim Merkezi Lisans Tanıtım çalışmaları kapsamında lise öğrencilerine yönelik olarak yapılan ‘Üniversite’de Derse Girmek İster misin?’ etkinliğinin Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek olan derslerin programı belli oldu:

1. Ders 20 Şubat 2013 15:00-17:00 2. Ders 6 Mart 2013 15:00-17:00 3. Ders 10 Nisan 2013 15:00-17:00 4. Ders 8 Mayıs 2013 15:00-17:00 (Sertifika Töreni)

• Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi:

‘21. Yüzyılda Bilim, Teknoloji ve Mühendislik: Araştırma ve Buluş’ • Sanat ve Tasarım Fakültesi: ‘Tasarımda Güncel Eğilimler -Yaratıcılık, İnovasyon ve Teknoloji’ • İİSBF ‘Küreselleşen Dünya Nereye? –Uluslar arası Politika, Ekonomi ve Türkiye’

Haberler / Etkinlikler

Khas Anfilerini Liselilere Açtı

• İletişim Fakültesi: ‘Medya -İletişim ve Sosyal

Medya: Eğlence, Ticaret ve Yeni Medyatik Yaşam Tarzı’

MIT Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

L

ise öğrencilerin mesleki ilgi ve yönelimlerini ölçmek için yapılan MIT Testi sonuç değerlendirme toplantısının üçüncüsü 7 Şubat’ta Zeyrek Salonu’nda öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Khas akademisyenlerinden Doç. Dr. Şule Toktaş, Yrd. Doç. Dr. Nilay Arat ve Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy uzmanlık alanlarında bilgiler verdi. Etkinliğin sonunda katılan öğrenciler kampüs turu yaptı.

Dünya Şampiyonu Boğaziçi Caz Korosu Khas’taydı

B

oğaziçi Caz Korosu, İstanbul'daki birçok üniversite ile birlikte çok özel bir projeye imza atıyor. Bu proje sayesinde gençlere ulaşarak bünyesine yeni sesler ve renkler katmayı amaçlıyor. Proje kapsamında

üniversitelerde söyleşiler, konserler ve çeşitli özel etkinlikler gerçekleştiren Boğaziçi Caz Korosu Khas’ta 14 Şubat saat 14:00’de D Blok Büyük Salon'da söyleşi yaptı. Bugün saat 20:00’de ise konser verecek.

01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Uğur Mumcular İstanbul’da Khas’da Yetişiyor

K

adir Has Üniversitesi ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın işbirliği ile vakfın 15 yıldır Ankara’da düzenlediği ve büyük ilgi gören seminerleri Prof. Dr. Asker Kartarı’nın koordinatörlüğünde İstanbul’da Khas’ta hayata geçiyor. Seminerlerin yazmak ve tartışmak isteyen herkese verimli bir platform oluşturması ve ayrıca gazetecilik mesleğine ve medya sektörüne de katkı yapılması hedefleniyor. Yaratıcılığını geliştirmek, ortak ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışmak ve farklı bir dünyanın kapılarını aralamak isteyenler için Gazetecilik, Yazma, Sinema, Roman, İnternet Gazeteciliği, Felsefe ve Şiir Okulları 18 Şubat’ta Khas Cibali Kampüsü’nde başlıyor. Gazetecilik mesleğine ve medya sektörüne yetişmiş insan kaynağı da sağlayan um: ag akademinin eğitmenleri arasında Uğur Dündar, Ali Sirmen, Altan Öymen, Umur Talu, Doğan Akın gibi tanınmış gazeteciler yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için http://www.khas.edu.tr/ egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/umagakademi/umag-akademi-hakkinda.html adresinden ulaşılabilir.

KAN ARANIYOR! Khas İletişim Fakültesi öğrencilerinden Veysel Bozan’ın akrabası için acil A RH pozitif kana ihtiyaç vardır. Kan temin edebilecekler 0544 248 10 23-ve 0532 171 18 30 numaralarından öğrenciye ulaşabilirler.

6 | 01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Gayrimenkul Geliştirilir

G

ayrimenkul Geliştirme Akademisi ve Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Gayrimenkul Projelerin Geliştirilmesi Sürecinde Hukuk, Finansman, Değerleme ve Enerji Etkin Binalar Sertifika Programı eğitimleri 15-1617 Şubat ve 22-23-24 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Gayrimenkul sektörünün ihtiyaç duyduğu disiplinlerarası çalışma yetkinliğini katılımcılara kazandıracak bir lisansüstü eğitimi olması amaçlanan programda, gayrimenkul sektörünü şekillendiren temel bilgiler aktarılıyor. Programa katılan adaylar gayrimenkul piyasaları ve konut kredileri, gayrimenkul projelerinin değerlemesi, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının (GYO) faaliyet alanları ve İMKB’de işlem gören GYO’lar, Gayrimenkul yatırım fonları hakkında genel bilgi almalarının yanı sıra ekonomik, sosyal ve çevresel değişimlerin toplumların ihtiyaç ve beklentilerini nasıl şekillendirdiği ve gayrimenkul sektörüne yansımasını öngörmenin rekabetçi piyasalarda önemini fark edebilecekler. Program ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen adaylar http://www.khas.edu.tr/egitim/yasamboyu-egitim-merkezi/gayrimenkul-akademisi/ gayrimenkul-gelistirme-akademisi-hakkinda. html adresinden bilgi alabilirler.

İstanbul Şarkıları Konseri Şef Asuman Ercan yönetiminde yürütülen Khas Türk Müziği Korosu, İstanbul Şarkıları Konseri ile 13 Şubat’ta D Blok Büyük Salon’da gerçekleşti.

Pazar Hariç Her Gün Spor Khas Spor Salonu hafta içi 09:00-19:30, Cumartesi 10:00-15:00 saatleri arası hizmet vermektedir.


B

ritish Council’ın ‘Equal Opportunities and Diversity’ (Eşit Fırsatlar ve Çeşitlilik) başlığı altında yürüttüğü ve herkese eşit fırsat sunarak çeşitliliği teşvik eden politikası, Khas Tiyatro Bölümü’nün desteği ve Candoco Dans Topluluğu’ndan gelen eğitmenlerle dans atölyesi düzenlendi. Hem engelli hem de engelli olmayan dansçılara yönelik olan atölyede 1-2 Şubat tarihlerinde 25 engelli ve engelli olmayan, farklı yaş ve eğitimden gelen dans severler bir araya gelerek Sarah Blanc ve Kate Marsh eşliğinde dans etti.

Candoco Dans Topluluğu engelli ve engelli olmayan dansçılardan oluşan bir çağdaş dans topluluğu. Topluluğun verdiği eğitimler, sergiledikleri performanslar hem seyirci hem de dansçıların becerilerinin sınırlarını zorlayarak, alışılmadık ve etkileyici deneyimler sunuyor. Candoco, dünyanın farklı yerlerinden koreograflarla çalışarak aynı anda engelli ve engelli olmayan performansçılara uyan repertuarlar oluşturuyor.

Sahne’de ‘Bulutların Üzerinde’ Tiyatro piKe‘nin modern klasikler arasında sayılan, çağdaş yazarların ‘Kraliçesi’ Caryl Churchill’den sivri dilli kara komedi ya da başka bir deyişle iki perdelik politik komedi ‘Bulutların Üzerinde’ oyununa 12 Şubat’ta Sahne Khas’ta ev sahipliği yaptı.

‘TROY’ Oyunu Sahne’deydi

Khas Hazırlık Okulu Drama Kulübü öğrencileri ‘TROY’ oyunu ile ikinci kez 12 Şubat’ta Cibali Kampüsü D Blok Büyük Salon’da sahne aldı.

Mekanın Akustiği Olmalı

Haberler / Etkinlikler

Dans Engelleri Kaldırır

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen ‘Mekan Akustiği ve İç Mekan Tasarımında Yaratıcı Süreçler’ başlıklı seminer merkezi Almanya’da bulunan ve akustik ürünler konusunda Ar-Ge çalışmaları yapan OWA firması yetkilisi yapı fiziği mühendisi Abidin Uygun tarafından 8 Şubat’ta Cibali Kampüsü Galata Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminerde mekan akustiği konusunda bilimsel araştırma sonuç ve proje örneklerinin sunulması ve akustiğin iç mekan tasarımındaki önemi tartışıldı.

‘Öteki Kasaba’ Belgesel Gösterimi Türklerin ve Yunanlıların birbirine karşı ön yargılarını ortaya koymak için çekilen ‘Öteki Kasaba’ belgesel filmi yönetmenliğini New York Devlet Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nefin Dinç’in, senaristliğini ise Yunanistan Ege Üniversitesi Türk Edebiyatı ve kültürü konularında eğitim veren Herkül Milas’ın katılımıyla 13 Şubat saat 14:00’de Fener Salonu’da gösterildi.

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

01 - 15 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 7

27. Sayı - Newsletter Khas  
27. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement