Page 1

15 Ocak - 01 Şubat 2013 - Sayı 26

Sosyal Medya’da Üçüncüyüz

D

ünyada ve ülkemizde Sosyal Medya istatistiklerini inceleyen socialbakers. com sitesi, 2013’ün facebook ve twitter istatistiklerini açıkladı. Üye sayılarından sayfa üyelerinin, marka ve kurum üye sayılarından uygulama ve geliştirici kullanım sayılarının yer aldığı raporda, Khas 36.014 takipçiyle üçüncü sırada yer aldı.

Bilimsel Programlar Toplantısı K

Khas’da

adir Has Üniversitesi’nin araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi doğrultusunda TÜBİTAK ile Üniversite akademik personeli için 4 Şubat Pazartesi günü 14:00-16:00 saatleri arasında Galata Salonu’nda toplantı yapılacak. Etkinlikte, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzmanlarından Fatih Sinan Esen ulusal araştırma desteği, Seda Göksu ise uluslararası araştırma desteği konularında ayrıntılı bilgiler verecek. Tüm akademik personelimiz bu etkinliğe davetlidir.

Bozkuş ve Özen’in projelerine Tübitak desteği

K

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Zeki Bozkuş ve Yrd. Doç. Dr. Cem Özen TÜBİTAK tarafından verilen ARDEB araştırma projesi desteğine hak kazandı.

• Bozkuş’un yürütücü olduğu ‘Dağınık Çok

Çekirdekli CPU ve Çoklu GPU Sistemleri İçin Heterojen Programlama Kütüphanesi’ başlıklı 2013-İK-01 nolu projede aynı fakültede görev yapan Doç. Dr. Cesim Erten de araştırmacı olarak yer aldı.

• Özen’in yürütücü olduğu ‘Nükleer Spin

Dağılım Fonksiyonunun Mikroskopik bir Yöntemle Hesaplanması’ başlıklı 2013İK-02 nolu projede ise iki adet bursiyer araştırmacı olarak görev yapacak.

Khas’ta İlkbahar Dönemi Başladı 2012-2013 eğitim-öğretim yılı ilkbahar dönemi başladı. Yarıyıl tatiline 4 Ocak’ta giren Khas öğrencileri 23 Ocak’ta ders seçimi yaptı. 24 Ocak perşembe ise derslere başladı.

31 EKİM - 15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

New York Institute of Technology ile Değişim Anlaşması İmzalandı

G

eçtiğimiz yıl yaz döneminde başlayan ve devam eden karşılıklı görüşmeler sonucunda ABD’nin seçkin yükseköğretim kurumlarından olan New York Institute of Technology (NYIT) ile Khas arasında 18 Ocak’ta ikili işbirliği anlaşması imzalandı.

TÜBİTAK’tan Öğrencilere Burs İmkanı

T

ÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB), insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik burs ve destek programları yürütüyor. Bu kapsamda öğrencilerin programlardan etkin bir şekilde yararlanabilmeleri için ‘BİDEB Öğrenci Bilgi Sistemi’ oluşturuldu. Burs ve destek programlarıyla ilgili ayrıntılı ve güncel bilgilere doğrudan ulaşılabilmesi için https://e-bideb.tubitak.gov.tr/uobg.htm adresindeki bilgi sistemine kayıt olunması gerekiyor.

İletişim Fakültesi’nde İki Yeni Anlaşma Khas İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Sinema bölümü, Çek Cumhuriyeti’nden Masarykova Univerzita Brno ve Litvanya’da bulunan Kaunas University of Technology ile gelecek seneden itibaren geçerli olmak üzere öğrenci değişim anlaşması imzaladı.

2 | 15 OCAK - 01 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve New York Institute of Technology Rektörü Prof. Dr. Rahmat Shoureshi tarafından imzalanan bu anlaşma kapsamında iki kurum arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişiminin yanı sıra ortak lisans ve yüksek lisans programları için çift diploma programlarının geliştirilmesi hedefleniyor.

Uluslararası İstanbul Finans Kongresi 2013 (IIFC2013)

K

adir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen üçüncüsü yapılacak olan ‘Uluslararası İstanbul Finans Kongresi-2013’ Cibali Kampüsü’nde 30-31 Mayıs 2013 tarihlerinde davetli konuşmacılar, paneller ve paralel oturumlarda bildiri sunumları ile gerçekleşecek. Kongre, kaynaklar ve gereksinimlerin optimal bileşiminde finansal inceleme ve değerlendirmelere bir ortam sunmak için planlandı. Ana konusu ‘Finansal Optimaller, Algılamalar ve Politikalar’ olarak belirlenen kongrede akademisyenler, bürokratlar, teknokratlar ve uzmanların bir araya gelerek araştırma ve incelemelerini birbirleriyle paylaştığı bir toplantı olması hedeflendi. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için www.iifc2013.org ve iifc2013@iifc2013.org adreslerinden ulaşabilinir.

Tarihler Bildiri özeti gönderme son tarihi: 31 Ocak 2013 (Uzatılacaktır). Tam metin gönderme son tarihi: 15 Mart 2013 Erken kayıt son tarihi: 5 Nisan 2013 Geç kayıt son tarihi: 30 Nisan 2013 Son kayıt dönemi: 15 _ 24 Mayıs 2013


K

has Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Derneği işbirliği ile 16 Ocak’ta Cibali Kampüsü’nde yapılan İsveç Sürdürülebilir İş Lansmanı, İsveç Ticaret Bakanı Dr. Ewa Björling’in katılımıyla gerçekleşti. Açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı lansmada İsveç Başkonsolosluğu Ticaret Merkezi tarafından başlatılan ve Atlas Copco, Ericsson, Puls Trading, Sandvik, Securitas, SKF, SNA Europe, TeliaSonera ve Volvo Group gibi Türkiye’deki İsveç firmalarının KSS bakış açısı ele alındı.

Haberler / Etkinlikler

İsveç’in Ticareti Cibali’de Konuşuldu

İsrail Seçim Sonuçları Değerlendirildi

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), 19. Knesset seçimlerini takiben, 23 Ocak’ta Haliç Salonu’nda CIES Seçim Panelleri Serisi’nin ikincisini düzenledi. Panele konuşmacı olarak katılan uzmanlar, seçim sonuçlarını analiz ederek, bu sonuçların Ortadoğu için doğuracağı muhtemel sonuçları tartıştılar.

Noktaları Birleştirin

K İşletme Yönetiminin İncelikleri

L

ise ve üniversite öğrencilerini MBA’ye hazırlayan ‘Youth MBA’ programı 28 Ocak’ta Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde başladı. İki opsiyonla sunulan ve hafta içi olan programın ilki 28 Ocak-1 Şubat’ta saat 10:00-13:00, ikincisi ise 4-8 Şubat’ta saat 14:00-17:00 olarak planlandı. Programa katılmak isteyenler detaylı bilgiyi http://www.khas.edu.tr/egitim/ yasam-boyu-egitim-merkezi/youthmba-2.html adresinden edinebilir.

has Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay’ın konuşmacı olduğu Fakülte seminerleri ‘Noktaları Birleştirin’ başlığıyla devam ediyor. 8 Şubat, saat 14:00’da Fener Salonu’nda gerçekleşecek olan seminerin konusu ise bilim, teknoloji, mühendislik gibi kavramlar üzerinden endüstri ve devlet sektörlerinde araştırma geliştirme, mühendislik, teknoloji transferi ve ticarileşmesi fonksiyonlardan oluşuyor. 15 OCAK - 01 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Mesleki İlgi Testi (MIT) Sonuçları Değerlendirildi

L

ise öğrencilerinin mesleki ilgi ve yönelimlerini ölçmek amacıyla yapılan MIT testi sonuçları, 21 Ocak’ta Cibali Kampüsü’nde öğrencilerin katılımıyla değerlendirildi. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın öğrencilere yapılan testi değerlendirerek geri bildirim verdi. Kişisel deneyimlerin konuşulduğu ve öğrencilerin kampüs turu yaptığı etkinlikte Khas

akademisyenlerinden Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mitat Çelikpala, Yeni Medya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Akser ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Öğr. Gör. Ebru Dilan uzmanlık alanlarında bilgiler verdi. MIT sonuç değerlendirme toplantısının ikincisi ise 29 Ocak’ta gerçekleşti.

Çocuklar Enerjiyi Verimli Kullanacaklar

‘Aydınlık Bir Gelecek için Okullarda Enerji Verimliliği’ projesini 17 Ocak’ta Khas Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirdiği organizasyonla tanıttı.

V

iko, 2012 yılı Nisan ayında başlattığı ‘Aydınlık Bir Gelecek için Okullarda Enerji Verimliliği’ projesini 17 Ocak’ta Khas Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirdiği organizasyonla tanıttı. Viko, çocuklara küçük yaşlardan itibaren enerji verimliliği bilinci kazandırarak Çocuk Tiyatrosu ile 1 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

‘Enerji Verimliliği Kulüpleri’nde görev alan öğrenciler, öğretmenleri ile birlikte enerji verimliliği konularında birçok çalışma gerçekleştiriyor. Proje’nin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ilk ve ortaokullarda uygulanması sonrası Türkiye geneline yayılması planlıyor.

“Sosyal sorumluluk süreçlerinde enerji verimliliği bir ana kriterdir.” Lansmanda konuşma yapan VİKO Genel Müdürü Nusret Apaydın “VİKO’ da sürdürülebilirliği kurumsal bir değer olarak tanımladığımız için, üründe, üretimde, tesis yönetiminde ve sosyal sorumluluk süreçlerinde enerji verimliliği bir ana kriter olarak yer alıyor. Bizler sosyal sorumluluk projelerini sürdürülebilir ve aydınlık bir geleceğin anahtarı olarak görmekteyiz. Bugün burada ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği’ projesini hayata geçirmenin ve sizlerle paylaşmanın mutluluğu içindeyiz. Bu proje ile İstanbul’da her yıl 100 bin öğrenciye ve daha sonraki süreçlerde Türkiye genelinde seçilen illerdeki çocuklarımıza ulaşarak 2020 yılına kadar 1 milyon öğrencide ‘enerji verimliliği’ bilincini oluşturacağız’ dedi. 4 | 15 OCAK - 01 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS


A

lanında söz sahibi, başarılı tasarımcıların öğrencilerle bir araya gelip, mesleki paylaşımda bulunacağı Tasarım Sohbetleri’nin ilki 30 Ocak’ta Khas

Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde gerçekleşti. Mimarlık ve mekan tasarımlarının konuşulduğu konferansın konuşmasıcı mimar Hakan Helvacıoğlu’ydu.

Hakan Helvacıoğlu, 1968 yılında Köln’de doğdu. Viyana’da Sahne sanatları Bölümü’nde okudu. 1984’te İstanbul’da gelerek M.Ü.G.S.F. İç Mimarlık ve Endüstri Tasarımı Bölümü’ne başladı. Öğrenimi süresince önemli firmalarda çalışarak deneyim kazandı. Mezuniyet sonrası, Brighton’da çalışmaya ara vererek, ‘Renk Psikolojisi ve Tasarım Stratejisi’ konularında destekleyici sertifika programlarına katıldı. Uzun süredir ‘iç mimar ve mekan tasarımcısı’ olarak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

K

Tasarım Süreçleri ve Modelleri Semineri

has Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ayhan Enşici, ‘Tasarım Süreçleri ve Modelleri’ konusunda 24

Ocak’ta bir seminer verdi. Seminerde tasarlama süreç modelleri ve tasarlama karakteristiklerini tartışıldı ve problem çözme süreci analiz edildi.

Öğrencilerin Dikkatine! Reebok, Tutkunun Filmini Çekecek Yetenekler Arıyor!

R

eebok, MOFILM ile ortaklığa imza atarak ‘Live With Fire’ marka kampanyası için gerçek tutku hikâyelerinin kısa filmini çekecek genç yetenekler arıyor. Kendi alanında dünyanın en iyi iki markası, Reebok ve MOFILM, genç film yapımcılarını keşfetmek üzere uluslararası bir yarışma için bir araya geldi. Yarışmanın amacı, her gününü spor, fitness, yaratıcılık ve tutku ile harmanlayan, yaşamın her anından ilham alan genç yetenekleri ‘Live With Fire’ sloganı etrafında bir araya getirerek ‘tutkunun’ kısa filmini çekmek. İlk yarışma için son başvuru tarihi 18 Şubat. İkinci yarışmaya katılmak isteyenler içinse son başvuru tarihi 28 Mayıs. İki yarışmaya da katılmak isteyenler iki farklı film ile başvuru yapabilirler. Kısa Film Yarışması hakkında detaylı bilgi için: http://www.mofilm.com/competitions/team_reebok.html

Khas Köşe Yazarları Khas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, her Perşembe Hürriyet Daily News Gazetesi’nde, Khas Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Sabah Gazetesi’nde Pazartesi, Çarşamba ve Cuma, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Soli Özel ise Habertürk Gazetesi’nde Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri yazıyor.

Haberler / Etkinlikler

Tasarım Sohbetleri Başladı

Sarıkartal Profesör oldu Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanı Çetin Sarıkartal, profesör ünvanı aldı. Prof. Sarıkartal, üniversitenin Film ve Drama Yüksek Lisans Programı’nın da başkanı olup tiyatro sanatçılarına ‘oyuncu koçluğu’ yapıyor.

Corndog Waffle Khas’da Türkiye’de ilk defa tamamen kapalı ve yağsız waffle yapan Corndog Khas, Cibali Kampüsü Amfi Tünel’de hizmete girdi. 15 OCAK - 01 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Cibali Postası Hürriyet Daily News’da

C

ibali’nin üniversite; üniversitenin öğrenci ve yerel gazetesi olan Cibali Postası Hürriyet Daily News Gazetesi’ne haber oldu. Haberin linkine ulaşmak için http://www.facebook.com/ photo.php?fbid=598315763518874&set=a.143063349044120.270 97.131143546902767&type=1&relevant_count=1

Bilgi Merkezi Çalışma Saatleri

K

has Bilgi Merkezi, çalışma saatleri 24 Ocak Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. Bahar dönemi boyunca Khas Bilgi Merkezi hafta içi (Pazartesi-Cuma) 08:30-22:00, hafta sonu 10:00-18:00 saatleri arasında açık olacak.

Oksay’a Veda Yemeği

K

adir Has Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Serhan Oksay’ın veda yemeği 1 Şubat Cuma günü saat 12:30’da Haliç Tesisleri’nde gerçekleşecek. Yemeğe katılmak isteyenler Fakülte Sekreteri Aslı Yazgıç Satış asliyazgic.satis@khas. edu.tr adresine bildirebilirler.

Radyo Has Yayında Khas Selimpaşa Kampüsü’nde bulunan Radyo Has deneme yayınlarına başladı. Radyo Has’a http://radyohas.listen2myradio.com/ linkinden ulaşabilinir.

Haber : Cem Alaçamlı Fotoğraf : Ulaş Tosun Tasarım : Birsen Duyar Yöneten : Ayten Görgün Smith

6 | 15 OCAK - 01 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

2 Kız 1 Erkek İngilizce Destek Birimi okutmanlarından Nil Senem Çınga Çarıkçı’nın dün Rüya isimli bir kız bebeği, Eğitim Teknolojileri Destek Birimi Sorumlusu İpek İli Erdoğmuş’un Elif isimli bir kız bebeği, Türk Dili Koordinatörü Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek’in de Ahmet isimli erkek bebeği, dünyaya gelmiştir. Ailelerini kutlar, bebeklerimize sağlık ve mutluluk dileriz.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

26. Sayı - Newsletter Khas  
26. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement