Page 1

01-15 Ocak 2013 / Sayı 25

Üniversitede Derse Girmek İster Misin?

K

ariyer planlamalarınıza katkı sağlamak, ilgi ve yeteneklerinizi deneyimlemek, meslek seçiminde doğru kararlar almak ve mutlu bireyler olmak isteyen 10-11 ve 12. sınıf lise öğrencilerine yönelik dersler, Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor. Ücretsiz olarak düzenlenen programın sonunda katılımcı öğrencilere sertifika verilecek.

Başvuru ve kayıt için: Esma Boğazlıyan esmab@khas.edu.tr 0212 533 65 32 / 1224 Sevda Aydınlı sevday@khas.edu.tr 0212 533 65 32 / 1223 Kübra Çakır kubra.cakir@khas.edu.tr 0212 533 65 32 / 1227

Liseliler! Geleceğiniz Burada

MIT: Mesleki İlgi Yönelim Testi

K

has, lise öğrencilerine yönelik Batılı ülkelerde yaygın olarak kullanılan web üzerinden Ücretsiz Mesleki İlgi ve Yönelim Testi yapıyor. Test değerlendirmeleri ise üniversitenin Cibali Kampüsü’nde uzman psikolojik danışman tarafından yapılacak. Değerlendirmeye dileyen öğrenciler velileriyle katılabileceği gibi, aynı gün dilerlerse ilgilendikleri alanın akademisyenlerinden mesleki bilgi de alabilecekler. Üniversitenin resmi web sitesi www. khas.edu.tr adresi

üzerinden ücretsiz olarak doldurulan test için öğrenciye değerlendirme ve raporlama için gün ve saat bildirilecek. Belirtilen gün ve saatte Üniversite’nin Cibali Kampüsü’ne davet edilen öğrencilerin test sonuçları bire bir değerlendirilecek.

Bilgi için: Khas Lisans Tanıtım Birimi rehber öğretmenleri Esma Boğazlıyan ve Sevda Aydınlı’ya 0 212 533 65 32’den başvurulabilir. esmab@khas.edu.tr / 1224 sevday@khas.edu.tr / 1223

Liselilerden Khas’a Düzenli Ziyaretler Khas Lisans Tanıtım biriminin çalışmalarıyla gerçekleşen lise öğrencilerinin üniversiteye ziyaretler devam ediyor. Akademisyenlerin uzmanlık alanlarında mesleki bilgi verdiği sunumlar ile üniversitenin burslar ve sosyal aktiviteleri de tanıtılıyor. Üniversite’nin de gezildiği tanıtımlarda bu hafta 17 Ocak’ta Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi ve 18 Ocak’ta İskenderun İkem Koleji ziyaret edecek. 01 - 15 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

İsrail Seçim Sonuçları Tartışılıyor

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), 22 Ocak’ta yapılacak 19. Knesset seçimlerini takiben, 23 Ocak’ta 10:30-12:00 saatleri arasında Cibali Kampüsü Haliç Salonu’nda CIES Seçim Panelleri Serisi’nin 2.sini düzenleyecek. Panele konuşmacı olarak katılacak uzmanlar, seçim sonuçlarını analiz ederek, bu sonuçların Ortadoğu için doğuracağı muhtemel sonuçları tartışacaklar.

SÖZ ONLARIN!  Salih Bıçakcı, Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

 Ufuk Ulutaş, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)

 Louis Fishman, Brooklyn College, New York Şehir Üniversitesi (CUNY)

 Mitat Çelikpala (Moderatör), Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

 Soli Özel, Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

Türkiye’nin 2000-10 Geçiş Döneminin 10 Yılı Tartışılıyor

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, yeni yayınlanan ‘Turkey 2000-10: A Decade of Transition, Discussions Among Experts’ (Türkiye 2000-10: Geçiş Döneminin On Yılı, Uzmanlar Tartışıyor) isimli kitabın sunumu için 16 Ocak Çarşamba

2 | 01 - 15 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS

Ukrayna Seçimleri ve Geleceği Konuşulacak

K günü Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda uzman ekonomist olarak görev yapan Sena Eken’i konuk edecek. Etkinlik, üniversitenin Mütevelli Heyeti Odası’nda 10:30-12:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve etkinliğin dili İngilizce olacak. Etkinliğe katılmak isteyenler cies@khas.edu.tr adresinden ulaşabilir.

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) ve Ukrayna’nın Kiev kentinde bulunan Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CIRS), 25 Ocak’ta Cibali Kampüsü’nde ‘Seçimlerden sonra Ukrayna nereye gidiyor?’ konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenliyor. Toplantı, Ukraynalı ve Türk uzmanları biraraya getirerek seçim sonrası Ukrayna’nın durumunu, TürkiyeUkrayna ilişkilerini,enerji ve enerji güvenliğine yönelik gelişmeleri ve Karadeniz bölgesine dair sorunları tartışmalarına imkan verecek. Toplantıya katılım davet üzerine olacak.


A

na gündem maddesinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk olarak belirlendiği, Türkiye’ye 16-17 Ocak tarihlerinde yapacağı resmi ziyarette İsveç Ticaret Bakanı Dr. Ewa Björling; İsveç Sürdürülebilir İş (Swedish Sustainabel Business-SSB) lansmanı için Kadir Has Üniversitesi’ne geliyor. İsveç Ticaret Bakanı Dr. Ewa Björling’in katılacağı, açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın yapacağı lansman saat 15:30’da başlayacak. Amaçları arasında KSS alanında bilgi paylaşımı ve kapasite artırımı, İsveç’in KSS alanında bir örnek olarak markalaştırılmasına devam edilmesi, SSB üyesi İsveçli kuruluşların gerçekleştirdiği KSS projelerinin paylaşımı olan lansman Türkiye’de bulunan tüm İsveç firmaları ve temsilcilerinin katılımına açık olacak.

Fütürizm Okulu Derslere Başladı

T

ürkiye´nin ilk

ve tek Fütürizm Okulu, Khas YBEM -Fütüristler Derneği işbirliği ile sektör ve fikir önderi 6 konuşmacının sağlayacağı içerik ile 3. dönem derslerine Cibali Kampüsü’nde başladı. Açılış dersini Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan’ın verdiği eğitimin genel konusu, Fütürizm’in tarihsel gelişimi, Fütürizm çalışmalarının felsefesi olacak. Eğitimin sonunda sertifika verilecek olan program, 23 Şubat’ta sona erecek.

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM), iş yaşamına yeni atılacak bireylerin kariyer ve kişisel gelişimlerine yararlı programlar sunmaya ve değişen dünya koşullarında onlara etkin fırsatlar yaratmaya devam ediyor. http://www.khas.edu.tr/yemindex. php?id=57 adresinden eğitimler hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Haberler / Etkinlikler

Khas’da Eğitim Yaşam Boyu

İsveç’in Türkiye’de Sürdürülebilir Ticareti Tartışılacak

5N1K’nın Yeni Dönemi Başlıyor

K

has YBEM ve Dipnot TV iş birliği ile

Dipnot Akademi’nin içerisinde yer alacak Televizyonculuğun 5N1K’sı Sertifika Programı, 12 Ocak-23 Şubat’ta her Cumartesi 10:00-16:00 saatlerinde eğitim verecek. Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek programa televizyoncu olmak isteyen, televizyon dünyasının herhangi bir bölümünde muhabir, yapımcı ya da belgeselci olmak isteyen ve televizyonculuğa merak duyan herkes programa katılabilir.

Ermenice Dil Kursu Başlıyor Khas YBEM, başlangıç düzeyinde Ermenice Dil Kurslarına başlıyor. 22 Ocak-28 Mart’ta olacak programda, Ermenice metinleri okuma, yazma ve pratik konuşma becerisi kazandırmayı amaçlıyor. Günlük hayatta kullanılan Ermenice şarkılar dinleyerek, masallar ve küçük hikâyeler okuyarak farklı ve çağdaş bir yöntemle eğitim verilecek.

01 - 15 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

TÜBİTAK’tan Ödül

T

ÜBİTAK ARDEB tarafından yürütülen destek programları kapsamında, yeni yılla birlikte Proje Performans Ödülü (PPÖ) uygulaması başladı. Başarıyla sonuçlanan projelerin yürütücü ve araştırmacılarına ise 30 bin TL ile 100 bin TL arasında ödül verilecek.

ARDEB tarafından başlatılan Proje

Performans Ödülü için yürütücüler proje bitiş tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde TÜBİTAK’a başvurabilecekler.

Projeler; yayın, patent, kitap gibi 9 ana kriter başta olmak üzere 36 alt kriter göz önüne alınarak değerlendirilecek. Ödül miktarları yapılan değerlendirmede alınacak puana göre belirlenecek.

Lisansüstü Eğitim Başvuruları Uzatıldı Khas Sosyal Bilimler Enstitüsü Doktora ve Yüksek Lisans için son başvuru tarihi 16 Ocak Çarşamba.

Ayrıntılı bilgi ve burs olanakları için: http://www.khas.edu.tr/egitim/enstituler/ enstitu-on-kayit.html

“Dada Bir Stil Değildir - Dada Bir Savdır

http://www.khas.edu.tr/egitim/enstituler/ incoming-students-2.html

has Sanat ve Tasarım Fakültesi İsveçli sanatçı Adrian Notz’un konuşma yapacağı Dada Etkinliği düzenliyor. “Dada Bir Stil Değildir, Dada Bir Savdır” başlıklı atölye çalışması 17 Ocak Perşembe saat 15:00-17:00 arasında Cibali Kampüsü Galata Salonu’nda gerçekleşecek.

K

K

Bilgi Merkezi Saat Düzenlemesi has Bilgi Merkezi çalışma saatleri 5 Ocak Cumartesi gününden itibaren yarıyıl tatili süresince geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. Buna göre Khas Bilgi Merkezi hafta içi (Pazartesi-Cuma) 09:00-18:00 saatleri arasında açık olacak.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Cem Alaçamlı 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

4 | 01 - 15 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

25. Sayı - Newsletter Khas  
25. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement