Page 1

15 Aralık 2012 - 01 Ocak 2013- Sayı 24

Reklam Atölyesi’ne ilk ödülü ‘Doğumhane’ getirdi Atasay yarışmasında 120 reklam filmi arasından ikinciliği Khas İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu GreAD’in ‘Doğumhane’ adlı filmi kazandı. 5 filmle katılınan yarışmada üç film ilk yirmiye kaldı.

A

tasay markasının İletişim fakültelerinin reklamcılık öğrencileri arasında açtığı ‘Atasay’a Gitmiş!’ Reklam Filmi Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Yaklaşık 120 filmin gönderildiği yarışmaya Khas Reklam Atölyesi beş reklam filmiyle katıldı. Üç filmin ilk yirmiye girdiği oylamada atölyenin ajanslarından GreAD’in ‘Doğumhane’ isimli filmi ikincilik ödülünü kazandı.

ı ş a b l ı Y 3 1 0 2 a d Khas’ Doyasıya Kutlandı Kadir Has Üniversitesi 2013 yılına 26 Ocak’ta Cibali Kampüsü’nde yapılan parti ile erkenden girdi. Behzat Gerçeker ve Enbe Orkestrası’nın sahne aldığı gecede konuklar doyasıya eğlendi. Yemekhane’nin özel yılbaşı yemeğinin ardından Kadir Has Üniversitesi logolu pastayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın kesti. Parti’de yapılan çekilişte birçok hediye dağıtıldı.

15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Derviş Eroğlu, Khas’daydı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Khas’da düzenlenen ‘Yeni Uluslararası Dinamikler Işığında Kıbrıs Müzakereleri ve Geleceği’ başlıklı konferans verdi.

17

Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşen konferansta Kıbrıs sorununun çözümü için Rum Kesimi ile yürütülen müzakereler hakkında bilgi veren Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımı, Avrupğa Birliği, ekonomi, mülkiyet, toprak ve garantiler olmak üzere 6 başlık halinde müzkarelerin sürdürdüğünü belirtti.

Sohbetler Serisi devam ediyor

İ

İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı’nın toplantılarda verdiği dersteği gerçekte göremediklerini belirten Derviş Eroğlu, “Bize ambargo uygulayan Avrupa Birliği ama maalesef siz de buna uyuyorsunuz. Mesela Azerbaycan’a ve İran’a bir sefer yaptık fakat ikincisini yapamadık. Dolayısıyla bu direk uçuşların başlatılması yönünde sizin adım atmanız gerekir” diye konuştu.

Adam Smith konuşuldu

D

oç. Dr. Şule Özler, Khas İktisat Bölümü’nün Ekonomi Seminerleri Serisi’nde ‘Adam Smith ve Bağımlılığı’ başlıklı seminer verdi. 24 Aralık’ta gerçekleşen seminerde modern ekonominin kurucusu ve babası olarak tanınmış Adam Smith’in yaşamı ve çalışmaları anlatıldı.

Public Finance yayınlandı

stanbul Çalışmaları Merkezi’nin Conversations (Sohbetler) Serisi kapsamında 20 Aralık’ta Hollanda

Mimarlık Enstitüsü’nden Merve Bedir ve New York’dan Bombay’a kadar yapmış olduğu eserleriyle tanınmış mimar ‘Exploring the Commons’ başlıklı konuşma yaptı. 27 Aralık’ta ise Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Asuman Türkün’ü konuk etti. Türkün, ‘Radical Urban Transformations and SocioSpatial Change in Historic Urban Centers and Squatter Housing Neighborhoods in Istanbul’ başlıklı konuşma yaptı.

2 | 15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS

K

has Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şener’in The Public Finance adlı ders kitabı Beta Kitapevi tarafından yayınlandı.


Haberler / Etkinlikler

Dijitalleşen Dünyada Neler Olacak?

K

has Yeni Medya Kulübü ve Medya Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘Dijitalleşen Dünyada Fikri Mülkiyet ve Telif: Hak mı Haksızlık mı?’ başlıklı panel 20 Aralık’ta Cibali Salonu’nda gerçekleşti. Panelde, internetle gelişen paylaşım kültürünün medya sektörünü nasıl etkilediği, mevcut iş modellerinde ne gibi sorunlar yarattığı ve bu sorunların nasıl üstesinden gelineceği gibi konular tartışıldı. Ulusal gazetelerin geçtiğimiz 1 Ekim’de yayınladığı ‘Korsan Gazeteciliğe Son’ bildirisinin de ele alındığı panel internet üzerinden de canlı yayınlandı. iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlardan da seyredilebildi.

Postdoc Yapacaklara İki Müjde

TÜBİTAK’ın 2219 Yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı’nın 2013 yılı 1. Dönem başvuruları 28 Ocak 2013’de başlanacak ve 28 Şubat 2013’de sona erecek. Başvuru koşullarında bu başvuru döneminde üçi değişiklik gerçekleştirildi. Değişiklik 1: Yabancı dil belgesi olarak sunulan ÜDS, KPDS, TOEFL, IELTS sınavları için yıl sınırı şartı kaldırıldı ve yurt dışından adaya davet gönderen kurumun adayın dil bilgisinin yeterli olduğuna dair yazı göndermesi halinde bu belge yabancı dil belgesi yerine kullanılabilecek. Değişiklik 2: 2013 yılı için destek miktarları en fazla 2.500 USD veya 1.900 EUR’ya yükseltildi ve bursiyerin eşi

varsa ve birlikte yurtdışına gidilecekse eşi için de uçak bileti desteği verilecek. Değişlik 3: 2214 Yurt Dışı Doktora Araştırma Burs Programı kapsamında destek kazanan doktora öğrencisi bursiyer için Türkiye’deki doktora danışmanına da danışman koordinasyon ücreti ödenecek. Bu kapsamda yılda en fazla 2000 TL ödeme yapılacak.

Detaylı bilgilere aşağıdaki sayfalardan ulaşılabilir. http://www.tubitak.gov.tr/bideb/2219 ; http://www.tubitak.gov.tr/bideb/2214a

İnternet’te Mahremiyet Değerlendirildi

K

adir Has Üniversitesi ve İnternet Geliştirme Kurulu işbirliğiyle 26 Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde ‘Online Davranışsal Reklamcılık ve Kişisel Verilerin Korunması’ hakkında çalıştay gerçekleşti. Çalıştay’da veri koruması direktifi, elektronik haberleşme sektöründeki veri gizliliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Avrupa Birliği’ne paralel regülasyonları ile Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, e-Ticaret Kanun Tasarısı gibi konular görüşüldü.

Okçulukta da Şampiyonumuz Var Türkiye Gençler ve Büyükler Okçuluk Federasyon Kupası’nda Khas Hazırlık Okulu öğrencisi Özgür Can Alıcı, Makaralı Yay Genç Erkekler Kategorisi’nde Türkiye Şampiyonu oldu.

15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

St. Petersburg Law Academy ile Değişim Anlaşması Yapıldı

K

has Hukuk Fakültesi ile Rusya Federasyonu’nun yükseköğretim kurumlarından olan St. Petersburg Law Academy arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi anlaşması imzalandı. 18 Aralık’ta yapılan anlaşmaya göre iki üniversite arasında hukuk alanında ortak sertifika programları ve yüksek lisans programlarının yanı sıra sempozyumlar, konferanslar ve toplantılar da düzenlenecek.

K

Rektör, Lise Öğrencileriyle Buluştu

adir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, 19 Aralık’ta gerçekleşen Şişli Terakki Lisesi’ndeki 17. Kariyer Haftası’na konuk oldu. ‘Adaylar Rektörlerle Buluşuyor’ adlı panelde, lise öğrencileri ile biraraya gelen Prof. Dr. Aydın, öğrencilere “Değişime uyum sağlayan bireyler yetiştirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Son dakikada bölüm seçmeyin; öncesinde gerekli araştırmayı yapın. Öncelikle gideceğiniz üniversiteyi değil, girmek istediğiniz bölümü seçin” diye konuştu.

Türk-Ermeni fotograf sergisi

T

ürkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin Ermenistan Pazarlama Federasyonu ile birlikte yürüttüğü ‘Bak, Gör, Düşün’ adlı proje kapsamında Türk ve Ermeni iki amatör fotoğrafçı genç 3 gün boyunca İstanbul ve Yerevan sokaklarında dolaşarak günlük hayatı fotoğrafladılar. Sergi iki ulusun kültür ve geleneklerindeki benzerlikleri anlatıyor.

4 | 15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS

Kendini Tanı Potansiyelini Kullan

K

has Lisans Tanıtım ekibinin düzenlediği ve konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’ın katıldığı ‘Kendini Tanı Potansiyelini Kullan’ semineri 27 Aralık’ta lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti. Öğrencilere, sınav öncesi yapılması gerekenler ve kişisel gelişim için de deneyimlerini aktaran Yrd. Doç. Dr. Aydın, motviasyon, amaç, enerji konularında da bilgiler verdi.

Birleşmiş Milletler’den Khas’a Ödül Khas, Türkiye’de ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’ hazırlayan ilk üniversite olarak Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nden teşekkür beratı aldı.


Haberler / Etkinlikler

KSS Pazaryeri’ne Ödüller Yağdı

K

has ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından, ‘İşletme 2023; Cumhuriyet’in 100. Yılında Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ başlığı ile 21 Aralık günü gerçekleşen organizasyonda katılımcılara ödüller yağdı:

• Bir Usta Bin Usta projesiyle Anadolu Sigorta ‘KSS’nin Yaygınlaştırılması’ ödülü • Sosyal İnovasyon Merkezi ‘Sosyal Sorumluluğa Katkı’ ödülü • Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır! projesi ile ‘Sosyal Sorumluluk Örnek Eğitim Uygulaması’ödülü • İGDAŞ kamu spotları projesiyle ‘Örnek Paydaş İlişkileri’ ödülü

• Aydem A.Ş., Leylekler Ölmesin projesiyle ‘Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Üçüncülük’ ve ‘Örnek Çevre Stratejisi’ ödülleri • Profilo, Türkiye Enerjisini Topluyor projesiyle ‘Eğitim’ ödülü • Türk Telekom, Telefon Kütüphanesi projesi ile bu yıl özel olarak verilen ‘İnsan Hakları Uygulaması’ ödülünü kazandı.

• Jüri özel ödülü ise geçen yıl olduğu gibi KSS çalışmalarından ötürü Doğuş • Çalık YEDAŞ, Enerjimizi Hayata Geçiriyoruz Otomotiv’in oldu. konseptiyle ‘Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birincilik’ ödülü

3 Farklı Mekan, 3 Farklı Çalışmada Sanatçı İnci Eviner 1 Khas Sanat ve Tasarım

Fakültesi öğretim üyesi İnci Eviner, 17 Ekim 2012-10 Şubat 2013 tarihleri arasında Berlin’deki German Historical Museum’da ‘The Desire for Fredom Art in Europe since 1945’ isimli sergiye ‘Harem’ isimli video çalışmasıyla katıldı.

‘Broken Manifestos’ isimli video çalışması ile katılacak.

2 Avustralya Brisbane’de 8 Kasım 2012-14 Nisan

3 2013 Avrupa Kültür Başkenti olan Marsilya’da

2013 tarihleri arasında kuratörlüğünü Suhanya Raffel’in yaptığı, Queensland Art Gallery, Gallery of Modern Art’da gerçekleştirilen ‘The 7th Asia Pacific Triennal of Contemporary Art (APT7)’ya

düzenlenen Marseille-Provence 2013, Exposition Art Contemporain, 12 Ocak-31 Mart 2013’de ‘Ici Ailleurs’ isimli sergide yeni video çalışması ‘Nursing Modern Fall’ ile yer aldı.

KADİR HA

S ÜNİV

A

ERSİTESİ Yaşam Bo yu Eği T.C. MEB Özel Müzik tim Merkezi alite Sanat Merkezi

Kuklalar ve Çocuklar

hşap Çerçeve Kukla Atölyesi’nin Kültür Bakanlığı Referanslı, çocuklara yönelik Kara Kabare adlı kukla oyunu ve Milli Eğitim Bakanlığı Müzikalite Sanat Merkezi öğrencilerini aynı sahnede buluşturan yılbaşı

Yen i Yılı Ka

Ku kl a Göst

etkinliği 29 Aralık’ta Khas’da gerçekleşti. Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin yeni yılı karşılama etkinliğinde kukla gösterisinin ardından klasik müzik dinletisi vardı.

Kadir Has Üniv

rşıl am a Etk

er isi ve Kl as

29 Aralık

ersi tesi Ciba

li Kam

inliği:

ik Müz ik Di

nlet isi

2012

püsü, D Blok Ahşap Çerç Büyük Salo n, eve Kukla Kara Kab saat 17:00 are adlı kukl Atölyesi’nin T.C. Kültür Bak a oyunu ve buluşturan anlığı Refe Müz yılbaşı etki ranslı, çocu nliğine üniv ikalite Sanat Mer klara yön kezi öğre ersitemizin elik ncile tüm pers oneli ve çocurini aynı sahnede kları davetlid ir.

15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Belair Film Gunleri yapildi Brezilya darbe dönemi sinemasına odaklanan film gösterimi 20 ve 27 Aralık’ta yapıldı. Gösterimin ardından yapılan panellerde dönemin sineması güncel Türk sineması ve siyasetiyle birlikte tartışıldı. Etkinliğin kuratörlüğünü yapan İletişim Fakültesi öğrencisi Emre Sağlam “Bu filmler toplu olarak Asya ve Avrupa’da henüz gösterilmiş değiller. Daha önce, Cannes Film Festivali ve Rotterdam Film Festivali’nde bu filmlerden sadece ikisi gösterildi” dedi.

1960

’lı yıllardan itibaren 15 yıllık bir süreç içerisinde Julio Bressane ve Rogerio Sganzerla’nın girişimleri ile faaliyet gösteren ‘Belair’ film şirketi, o yıllardaki baskı dönemi Brezilyası’nda farklı bir ses getirmiş sinema hareketi Cinema Novo’dan sıyrılarak ‘Cinema Marjinal’ içerisinde önemli bir etki yaratmıştır. Darbe dönemi Brezilyası’nda toplatılmış ve birçoğu yok

edilmiştir. Bu filmlerden yok edilememiş olanlarından, birçoğu uzun metajlı ve düşük bütçe olarak çekilmiş, darbe dönemi diktatör askeri yapılanma nedeni ile uzun yıllar gösterim imkanı bulmamıştır. Belair film şirketinin o yıllarda yapımcılığını üstlendiği Julio Bressane filmlerinin yarısı 2002 yılında Rio’da düzenlenen retrospektif sergisinde gösterim imkanı bulabilmiştir.

Etkinlik kapsamında gösterilen filmler 2009 yılında, Brezilyalı yönetmen Bruno Safadi’nin girişimi ile hazırlamış olduğu Belair belgeseli, O Bandido da Luz Vermelha, Sam Essa-Aranha, Barao Olavo o Horrivel, A Mulher de Todos, Matou a Familia e Foi ao Cinema, A Familia Do Barulho,Copacabbana Mon Amour.

Spor İletişimi makaleye çağırıyor Sport & EU Birliği’nin 2013 yılı konferansına 27-28 Haziran tarihleri arasında Khas Spor Çalışmaları Merkezi ev sahipliği yapıyor. ‘Sport in Times of Crisis: Challenges and Opportunities’ başlıklı bu konferansta sunum yapmak için makale özeti son gönderme tarihi 25 Ocak 2013. Konferansa kayıt için son tarih ise 1 Haziran 2013. Konferans dili İngilizce olup başvuru ve makale gönderimiyle ilgili her türlü detaylı bilgi için http://scm.khas.edu.tr adresindeki ‘Sport & EU Konferansı 2013’ sayfasını ziyaret edilebilir.

Associ ation for the study Sport and of the Europe an Union

: es of crisis im t in t r o s p ie it S un and Opport Challenges

CONFEREN

CE CALL FO

R

PAPERS • Sport in times of eco nomic and • The org social cris anization of is internation • Corruption al sport eve in sport / ma nts tch fixing • The new dyn Article 165 amics of EU sports policy und TFEU er June 27-28,

2013

Abstract Sub Accepted mission Deadline: Abstracts January 25, Announcem Completed ent: Pap February 28, 2013 Last Day for er Submission Dea 2013 dline: June Registration 14, 2013 s: June 1, 2013 Kadir Has Univ Istanbul - TUR ersity, Cibali Cam pus, KEY Econference@sp ortandeu.co m

scm-en.kha

s.edu.tr

6 | 15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS


Spor Kitaplığı Oluşturuluyor

S

por Çalışmaları Merkezi çalışma alanlarını spor ve sosyal bilimlerin tüm alanlarına genişletti. Bu proje kapsamında Khas Bilgi Merkezi bünyesinde bir de ‘Spor Kitaplığı’ oluşturma kararı aldı. 2012 yılının sonunda satın alımlara başlandı. Khas Bilgi Merkezi’nin web ana sayfasından arama motoru ile arayarak bu kitaplara ulaşabilinir, kısa süre içinde websitesinde de kitaplara özel ayrı bir köşe olacak. Aşağıdaki çalışma alanlarından bir veya birkaçından koleksiyona dahil edilmesinin önemli olacağını düşündüğünüz ders kitabı, referans kitap, ansiklopedi, roman, vb. kitaplar varsa lütfen ekteki formu bu yönde doldurarak 20 Ocak 2013 tarihine kadar bu mail adresine (scm@khas.edu.

tr) gönderebilirsiniz. Ocak ayı sonunda sizlerin de katkılarınızla oluşturulan listedeki kitaplar değerlendirme sürecinden sonra alımına başlanacak.

Spor Kitaplığı için Çalışma Alanları • • • • • • • • • • •

Spor Yönetimi Spor Hukuku Spor İletişimi (Medya) Spor Ekonomisi Spor Pazarlaması Spor Psikolojisi Spor Sosyolojisi Spor Tarihi Spor Felsefesi Spor ve Fair Play Sporcu (Oto) Biyografileri

Khas Spor Kitaplığı’na bağışlamak isteyebileceğiniz materyalleriniz varsa scm@khas.edu.tr e-mail adresinden Khas Spor Çalışmaları Merkezi Müdürü Emir Güney’e ulaşabilirsiniz.

Tez ve Makale Yazmak Kolay EndNote Referans Asistanı yazılımının etkin kullanımına yönelik olarak, Bilgi Merkezi Müdürlüğü tarafından ‘Tez ve Makale Yazmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı’ konulu EndNote eğitim semineri düzenlenecek. 7 Ocak 2013 pazartesi günü 10:00-12:30 saatleri arasında Galata salonunda düzenlenecek olan seminerin sunumu Researchsoftware eğitmenleri tarafından gerçekleştirilecek.

Dileyen katılımcılar kişisel bilgisayarlarını getirerek eğitim sırasında uygulama yapabilirler. Katılımcıların www. researchsoftware.com/seminartr adresinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Final sınavları süresince Bilgi Merkezi hafta içi 08:3024:00, hafta sonu 10:00-18:00 saatleri arasında açık olacak.

GELECEK PROGRAM Uzmanlar seminer vermeye geliyorlar Khas Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi Seminerleri kapsamında Bonneville Power Administration’ın Program Analisti İbrahim Işkın ‘Variable Capacity Heat Pump (VCHP) Energy Efficiency Measure Roadmap & Gap Analysis’ adlı konuşma yapacak. 4 Ocak’ta Fener Salonu’da saat 14’de başlayacak seminerde Işkın, çalıştığı kurumun kullanmış olduğu enerji yeterlilik programı tasarımını tanıtacak.

Haberler / Etkinlikler

Spor ve Sosyal Bilimler alanlarında Türkiye’nin ilk kütüphanesi projesi Kadir Has Üniversitesi başlatıldı

1 Şubat, Fener Salonu’nda saat 14’te ise Arçelik R-D Direktörü Cem Kural kurum, yapısı, teknoloji yol haritası ve işbirliği konusunda seminer verecek.

‘Truva’ Khas’a Geliyor Khas Hazırlık Okulu Drama Kulübü’nden ‘Truva’ adlı tiyatro gösterimi 4 Ocak Cuma günü, saat 18:00’de Cibali Kampüsü D Blok Büyük Salon’da gerçekleşecek.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Cem Alaçamlı 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

15 ARALIK 2012 - 01 OCAK 2013 | NEWSLETTER KHAS | 7

24. Sayı - Newsletter Khas  
24. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement