Page 1

31 Ekim - 15 Kasım 2012 - Sayı 20

Yusuf Atılgan Cibali’deydi

Sualtının Son 60 yılı Aydınlanıyor

K A

nayurt Oteli ve Aylak Adam’ın yaratıcısı Yusuf Atılgan’ın hayatı ve eserleri 1819 Ekim’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşuldu. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Doğan Hızlan gibi önemli gazetecilerin yanı sıra birçok eleştirmen ve yazar da konuşmacı olarak yer aldı. Sempozyumda karşılaştırmalı okumalar, varoluşçuluk, psikanaliz, toplumsal cinsiyet ve siyasetedebiyat gibi konular ele alındı.

üratörlüğünü Saygun Dura’nın üstlendiği 90’a yakın sanatçının çalışmaları ve sualtı belgesellerinin gösterileceği ‘1952-2012 Sualtına Işık Tutanlar’ sergisi 8 Kasım’da Khas Rezan Has Müzesi’nde açılıyor. 90’a yakın fotoğraf sanatçısının çalışmalarının yer alacağı sergide Engin Aygün, Bengiz Özdereli ve Saki Uğurlu’nun değerli belgesel çalışmaları da yer alıyor. Açılış kokteylinin 7 Kasım Çarşamba günü yapılacağı ‘1952-2012 Sualtına Işık Tutanlar’ sergisi 8 Kasım 2012 - 28 Şubat 2013 tarihleri arasında Khas Cibali Kampüsü Rezan Has Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Sergi, Rasim Divanlı, Mustafa Kapkın, Yalçın Haraçoğlu, Zareh Magar, Baskın Sokulluoğlu, Tosun Sezen’in yanı sıra Emre Omur, Mustafa Koç, Cem Boyner gibi işadamları ve akademisyenlerin objektifinden Sualtının gizemli dünyasının son 60 yılını anlatıyor.

Sosyal Medya’da Kültür-Sanat Gezisi

K

has’ın içinde yer alan Rezan Has Müzesi, sanatseverlere sanal dünyada da gezi imkanı sunuyor. Müze’nin etkinlik ve duyurularını sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/ RezanHasMuseum

31 EKİM - 15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

ABD Seçim Sonuçları ve Türkiye’ye Yansımaları

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kulübünün de katkılarıyla, 6 Kasım’da yapılacak olan ABD seçimlerinin Türkiye’ye etkileri incelenecek. 'ABD Seçim Sonuçları ve Türkiye’ye Yansımaları' isimli panelde masaya yatırılacak olan ABD seçimlerini Soli Özel, Prof. Dr. Ahmet Evin gibi isimler tartışacak. Panel 7 Kasım Çarşamba günü Khas Galata Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Panelde yer alacak möderatör ve konuşmacılar; • Doç. Dr. Serhat Güvenç (Moderatör),

Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

• Doç. Dr. Gülden Ayman,

Marmara Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

• Dr. Soner Çağaptay, Washington Enstitüsü, Türkiye Araştırma Programı

• Prof. Dr. Ahmet Evin, Sabancı Üniversitesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

• Soli Özel, Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

• Prof. Dr. İlter Turan, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü

Türkiye’de Spor Yönetimi: Farklı Yaklaşımlar

K

has Spor Çalışmaları Merkezi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış Konferansı 3 Kasım Cumartesi günü saat 10:00’da Galata Salonu’nda gerçekleşecek. Levent Bıçakçı ve Şenes Erzik’in açılış konuşmalarını yapacağı konferansın ana tartışma konusu ‘Türkiye’de profesyonel spor yöneticiliğinin nasıl geliştirilebileceği’ olacak. Futbol, Basketbol ve Voleybol Federasyonu’ndan katılımcılar kendi perspektiflerinden stratejilerini anlatacaklar. Son oturumda ise spor sektörünün paydaşları olan medya, özel sektör, teknik direktör ve sponsorlar kendi görüşlerini ortaya koyacaklar.

Konuşmacılar: Dr. Levent Bıçakçı, Şenes Erzik, Dr. Özgehan Şenyuva, Prof. Dr. Emre Alkin, Dr. Sinem Mavili, Ali Özsoy, Bağış Erten, Fuat Akdağ, Kaan Ark, Mustafa Denizli, Gökhan Öğüt.

K

Hukuk Seminerleri Başlıyor

has Kariyer Merkezi, öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla düzenlediği iş hayatına giriş seminerlerine Hukuk Fakültesi ile başlıyor. Çeşitli avukat bürolarından deneyimli avukatların konuşmacı olarak katılacağı seminerin genel amacı çalışma şekilleri, kariyer olanakları, alternatif kariyer yolları, başarı stratejileri ve büroların kendi çalışma alanları ve kurum kültürleri konularını içeriyor. Seminer 1 Kasım Perşembe günü 10:00 – 17:00 saatleri arasında Galata Salonu’nda gerçekleşecek.

2 | 31 EKİM - 15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS


K

has ve İtibar Yönetimi Enstitüsü tarafından, Cibali Yerleşkesi’nde düzenlenen Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı’nda, UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Levent Bıçakçı’nın başkanlığında yapılan ‘Spor ve İtibar Yönetimi’ oturumundaki konuşmacılar UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Kocaömer idi. Konuşmasına UEFA Şampiyonlar Ligi’nin nasıl kurulduğunu anlatarak başlayan Erzik, “Artılarıyla eksileriyle büyük bir ürün olduğunu

bugün ispatladı. Yalnız kulüplere, UEFA’ya değil, federasyonlara da büyük mali olanaklar sağlıyor. Bu bir itibar vesilesi, başarı öyküsüdür.” dedi. Ayrıca, Konferans’da futbolcu menajerliğinden UEFA’nın finansal fair-play sistemine, Türk hakem eğitim sistemi ve yurtdışındaki itibarına kadar birçok konuya değinildi.

Haberler / Etkinlikler

İtibar Yönetimi Konferansı Tamamlandı

Türkiye’nin İlk Üniversite KSS Raporu Yayınlandı

B

ulunduğu çevrenin sorunlarıyla yakından ilgilenen ve son iki yıldır Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında çalışmalar yapan Khas, bu çalışmaların yer aldığı ve ilk üniversite KSS raporu olma özelliğine sahip 2010-2012 KSS Raporu’nu yayınladı. KSS Raporunda öne çıkan konular, her Khas öğrencisine verilen KSS dersleri, Komşuluk Hakkı Paydaş Kurulu ve Cibali Bölgesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak için bağış olan ‘İyiliğe Koşu’ ve Khas öğrencilerinin gönüllü olarak çıkarttığı üniversitenin mahalle gazetesi Cibali Postası yer alıyor. Üniversite’nin 2010-2012 dönemindeki çalışmalarını kapsayan raporda paylaşılan bilgiler arasında çevre alanında yıllık karbon emisyon ölçümlemesine başlayan üniversitenin yıllık karbon salınımı dahi bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Ödülü Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu’nun

K

has’ta yaz okulları programı kapsamında ders veren Princeton Üniversitesi Yakındoğu Çalışmaları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu, Türk tarihini evrensel bir boyuta taşıması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Khas Yaz Okulu’nda ‘İmparatorluktan Ulus Devlete Türkiye; 17891918’ başlıklı ders veren Prof. Dr. Hanioğlu, 2010 yılında ‘son dönem Osmanlı, erken dönem Türk entelektüel, diplomatik ve siyasal tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşan uluslararası düzeyde çalışmaları’ ile Tübitak Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

31 EKİM - 15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

College of Europe Khas’ta

Egemenlik Çevre ile Buluşuyor

K K

has, College of Europe (Natolin Kampüsü)’ne ev sahipliği yapıyor. 1-3 Kasım’da Cibali Salonu’nda gerçekleşecek organizasyonun konusu “Kendi yolunu çizmek – Bağımsız bölgesel güç olarak Türkiye?” olarak belirlendi. Avrupa çalışmaları alanında bir yıllık lisansüstü programları sunan en eski eğitim kurumlarından biri olan College of Europe, her yıl 40 farklı ülkeden gelen 120 öğrencisine ve öğretim üyelerine AB’nin en önemli ortaklarından biri olan Türkiye’yi keşfetme imkânı sunuyor. College of Europe Natolin Kampüsü’ne dair daha ayrıntılı bilgi için: http://www.

coleurope.eu/website/about-college/ campuses/natolin-warsaw-poland

has İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi seminerlerine bu yıl da devam ediyor. Dr. Bengi Akbulut’un konuşmacı olarak katıldığı organizasyon 31 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti. Konferansın ana teması, ‘Türkiye’deki Çevre Dönüşümleri ve Devletin Ekonomi Politikası’ydı.

Dr. Bengi Akbulut Kimdir? Bağımsız bir araştırmacı olan Dr. Bengi Akbulut, doktorasını Massachusetts Üniversitesi’nde yaptı. 2011-2012 yılında Manchester Üniversitesi’nde çevre ve kalkınma üzerine araştırmalar yapan Akbulut, politik ekoloji, devlet kuramı ve sosyal hareketler üzerine odaklanarak kalkınma ekonomisi üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Saklı Bahçede Aşk

K

has Meslek Yüksekokulu, Radyo TV Teknolojisi Program Başkanı Öğretim Görevlisi Zeynep Üstünipek’in yazıp yönettiği ‘Saklı Bahçede Aşk filmi’ Kahire Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden filmler arasında yer alacak. 27 Kasım-6 Aralık 2012 tarihlerinde 35.’cisi düzenlenecek olan festivalde , Uluslararası Yarışma Bölümü'ne davet alan filmde Khas Radyo Tv Teknolojisi öğrencilerinin yanı sıra akademisyen Burak Kum ve Mustafa Kemal Korkmaz gibi isimler görev aldı.

Haber : Cem Alaçamlı Fotoğraf : Ulaş Tosun Tasarım : Birsen Duyar Yöneten : Ayten Görgün Smith

4 | 31 EKİM - 15 KASIM 2012 | NEWSLETTER KHAS

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

20. Sayı - Newsletter Khas  
20. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement