Page 1

15-31 Haziran 2012 - Sayı 14

571 KEP HAVAYA UÇTU

Princeton Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu’ndan Yaz Okulu

“İmparatorluktan Ulus Devlete Türkiye; 1789-1918” Ders; lisansüstü ile lisans 3 ve 4. sınıf öğrencileri içindir. Sınırlı sayıda lise son sınıf öğrencileri programa katılabiliyor. Ders dili Türkçe, ders malzemesi İngilizce’dir. Dersler; Perşembe ve Cuma günleri 14:0017:00 saatleri arasında Cibali Kampüsü’nde 25 Haziran-31 Temmuz arasında toplam 42 saat (3 kredi) olarak yapılacak. Programı başarıyla bitirenlere aldıkları notlara gösterir sertifika verilecek.

2011-2012 MEZUNLARIMIZ FAKÜLTELER Hukuk: 62 İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler: 97 İletişim: 94 Mühendislik ve Doğa Bilimleri: 118 Sanat ve Tasarımi: 52

Kadir Has Üniversitesi 2011-2012 eğitim öğretim yılında mezuniyete hak kazanan 571 öğrenci Selimpaşa Kampüsü’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Böylece ön lisans ve lisanstan 506, yükseklisans ve doktoradan 65 öğrenci üniversite yolculuğunu bitirip, yaşam yolculuğuna atmış oldu. Yoğun katılımın olduğu tören ikram ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.

A

çılış konuşmalarını Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı tören, 16 Haziran 2012 tarihinde gerçekleşti. Kadir Has Üniversitesi’nin bu yıl 15. yaşını kutladığını belirten Can Has, 2012 yılı mezuniyet töreninde olmanın övünç ve mutluluğunu yaşadığını belirtti. Can Has “Kadir Has ismi topluma verdiği büyük hizmetler ve saygınlığı ile bir markadır. Bu markanın değerini korumak için çok emek harcıyoruz. Kadir Has bu mezuniyet anını hep ‘beyaz güvercinlerim uçuyor’ şeklinde ifade ederdi. Mezunlarımızı kutluyor, bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyoruz. Kadir Has’ın öğrencilerini mezun eden akademisyenlere de ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu. Nuri Has ise, “Bu gibi güzel günler bizim için övünç günleridir. Özellikle Selimpaşa Kampüsü’nün bizim için ayrı bir önemi var. Çünkü Kadir Has Üniversitesi’nin temelleri,

YÜKSEKOKUL Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu: 58 Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu: 25 ENSTİTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü: 8 Sosyal Bilimler Enstitüsü: 57 TOPLAM: 571

ülkemizin en cömert hayırseveri merhum Kadir Has Beyefendi tarafından burada atıldı” dedi. Nuri Has konuşmasında mezun öğrencilerin ailelerine hitaben şöyle devam etti: “Evlatlarınızın eğitim hayatında gösterdikleri başarıyı bundan sonraki yaşamlarında da sizlere tattıracaklarından hiç şüpheniz olmasın.” Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilere, “Bugün burada size veda etmiyoruz. Sizleri tüm imkan ve yetkinliğimizle geleceğe hazırlayarak uğurlarken aramızda kurulmuş bağın nice on yıllarda sağlamlaşarak devam edeceğini biliyoruz. Unutmayınız ki, Khas sizin yuvanızdır ve daima öyle kalacaktır. Her zaman Kadir Has Üniversitesi’nden mezun olmanın onurunu yaşayın yaşatın” dedi. Prof. Dr. Mustafa Aydın, “ Üniversite yolculuğunuz bugün bitiyor; yaşam yolculuğunuz başlıyor. Doğruluk, hak, hukuk ve dürüstlüğe her zaman önem verin; yaşamınızdan çıkarmayın. Bu güzel günün ise keyfini çıkarın; sevdiklerinizle birlikte güzel bir yaşam diliyorum” cümleleriyle sözlerini tamamladı. 01-15 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


K

adir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nün misafiri olarak İstanbul’a gelen Prof. James Crotty, 28 Mayıs ve 4 Haziran’da üniversite içinden ve dışından katılan akademisyenlere ‘krizin yapısal nedenleri’ ve ‘tasarruf politikalarının sınıfsal analiz’ başlıklı iki ayrı seminer verdi. Prof. Crotty özellikle Marksist ve Keynesyen ekonomi görüşlerinin tamamlayıcı ve kuvvetli yanlarını analitik olarak birleştirmeye yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan heterodoks bir makroekonomist. Çalışmaları American Economic Review, Quarterly Journal of Economics, Monthly Review, Journal of Post Keynesian Economics ve daha birçok saygın dergide yayınlanan Prof. Crotty halen University of Massachusetts, Amherst Kampüsü’nde akademik kariyerine devam etmektedir. Khas Ekonomi Bölümü doktora öğrencisi Utku Ören’in Prof. Crotty ile dört yıl önce başlayan küresel finans krizin nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte, ekonomi biliminin içinde bulunduğu durumu ve krizin sınıfsal mücadele açışından anlamı üzerine yapmış olduğu röportaj Panorama Khas 7. sayısında okunabilir.

SİNEMACILARIN 5224 SAYILI KANUNU

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 5224 Sayılı Kanunun Değişikliği Taslağı Çalıştayı için Kadir Has Üniversitesi’nde idi.

K

ültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 13 Haziran’da Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen 5224 Sayılı Kanunun Değişiklik Taslağı Çalıştayı’na katıldı. İlgili kanundaki sinema filmlerinin değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve desteklenmesi hakkındaki değişikliklerin konuşulduğu çalıştay, uzun bir süredir genel müdürlük ile meslek örgütlerinin birlikte yürüttükleri yoğun çalışmaların bir ürünüydü.

2 | 01-15 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS

SALI SEMİNERLERİNİN SON KONUĞU

A

kademik yıl boyunca devam eden ‘Devlet, Demokrasi, Dönüşüm’ konulu Salı Seminerleri 5 Haziran’da düzenlenen oturumla sona erdi. Salı Seminerleri’nin bu yılki son seminer konuşmacısı, Kaliforniya Üniversitesi öğretim Profesör Brown’ın Kadir üyesi ve dünyaca Has Üniversitesi’nde yaptığı tanınmış siyaset konuşma başlığı ‘Sacrificial bilimcisi Profesör Citizenship: Neoliberal Austerity Politics’ (Kurbanlık Vatandaşlık: Wendy Brown idi. Siyasal düşünce tarihi, Neoliberal Yokluk Politikası) idi. siyaset teorisi, eleştirel ve kültürel teori üzerine çalışmalar yürüten Wendy Brown’ın iktidar, kimlik, vatandaşlık ve öznellik üzerine çok önemli katkıları bulunuyor. PROF.BROWN KİMDİR? Doktorasını 1983’te Princeton Üniversitesi’nde tamamlayan Brown, University of California, Santa Cruz ve Williams College’de görev aldıktan sonra Berkeley’de çalışmaya başlamıştır. Başlıca yapıtları arasında Manhood and Politics: A Feminist Reading in Political Theory (Rowman and Littlefield, 1988), States of Injury: Power and Freedom in Late Modernity (Princeton, 1995), bulunmaktadir. Yapıtları 15 dile çevrilmiş olan Brown çok sayıda makaleye imza atmıştır.

Haberler / Etkinlikler

Haberler / Etkinlikler

HETERODOKS MAKROEKONOMİST KÜRESEL FİNANSAL KRİZİ ANLATTI

SOSYAL MEDYA SERTİFİKA PROGRAMI ANKARA’DA

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin iki yıldır düzenlediği ve yoğun ilgi gören Sosyal Medya Sertifika Programı şimdi de Ankara’da açılıyor. 22-23 Haziran 2012 tarihlerinde Khas Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat’ın ders vereceği sertifika programına ilgi ise yoğun.

• Sosyal medya nedir?

Programın Başlıkları

• Sosyal Medya’nın geleneksel medyadan farkları nelerdir? • Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, YouTube, Bloglar, LinkedIn, bit.ly, Foursquare gibi Sosyal Medya araçları bireysel ve kurumsal olarak nasıl kullanılır? • Sosyal Medya’dan nasıl para kazanılabilir? Yeni meslekler, yeni iş ve gelir modelleri gibi soruların cevaplarının verileceği programa internete ilgi duyan herkes katılabilir.

KENT SANATA TESLİM OLACAK

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin Eylül’de başlatacağı programlardan biri olan Şehir Sanatları Akademisi (Hall of Fame) gençlerin hayallerinden öteye gidememiş düşünceler için teknik bilgiler ışığında bir çalışma ortamı sunacak. İlk ABD’de oluşan bu kültür 1990’lı yıllarda hızla yayılmaya başladı. İçinde protestan düşüncelerinde yer aldığı kültürün karekterleri, iyisiyle kötüsüyle dünyanın birçok

ORTADOĞU VE AVRUPA’DAN ÇATIŞMA DÖNÜŞÜMÜ YAKLAŞIMLARI PROJESİ BAŞLADI

yerinde gençlere aktarılıyor. Bir hobinin yanı sıra belki de meslek edinecekleri bir sanatın da öğretildiği eğitimde Grafitti, DJ’lik ve Dans eğitimleri verilecek.

K

has İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mitat Çelikpala başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Emre İşeri ve doktora asistanı Nihat Çelik’den oluşan (zaman içinde farklı öğretim üyeleri projeye dahil olacaktır) proje ekibi ile Coventry Üniversitesi ve Arab American University in Jenin arasında, AB 7. Çerçeve Programı IRSES tarafından desteklenen, ‘Ortadoğu ve Avrupa’dan Çatışma Dönüşümü Yaklaşımları (CTMEE)’ başlıklı proje başlatılmış bulunmaktadır. Projenin amacı ortak araştırma ve kapasite geliştirme yoluyla çatışmaları dönüştürmek konusunda bilgi birikimini arttırmaktır. 01-15 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


BİLGİ DE SAHNELENİR

K

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müzik Akademisi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği konser, her yaştan insanın solist sıfatıyla yer aldığı bir çalışmadır. Bach, Beethoven, Chopin’den Eric Satie’ye uzanan bir repertuvar mevcuttur. Bu müzik sanatında dinleyicileri çok keyifli bir yolculuk beklemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Müzikalite Sanat Merkezi’nin 16 Haziran 2012’de saat 18:00’de düzenlediği geleneksel konsere tüm müzikseverler davetlidir.

Türkiye’de Permakültür

2010’da kurulan Türkiye Permakültür

Permakültür Nedir? Doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan, tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanması. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazisinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bir biçimde bütünleşmesi. Çünkü sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değil.

Araştırma Enstitüsü (TPAE), bu yıl Temmuz ayında üç önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 1. 2. 3.

Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu 30 Haziran–12 Temmuz arasında İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde. Akdeniz Bölgesel Permakültür Konferansı 14 Temmuz’da Akdeniz Permakültür Buluşması 17– 21 Temmuz tarihleri arasında Marmariç Permakültür Köyü’nde gerçekleşecek.

REZAN HAS MÜZESİ SPONSOR OLDU, DERGİYİ DÜNYA OKUDU

Permakültür ile ilgili daha kapsamlı bilgi için: www.permakulturplatformu.org

Permakültürün Etik İlkeleri

A

ktüel Arkeoloji Dergisi’nin uluslararası yayını olan Actual Arhcaeology Magazine Anatolia II, Rezan Has Müzesi sponsorluğunda dünya okuyucusuyla buluştu. Dergi, başta İngiltere olmak üzere Japonya, ABD, Fransa, İsveç, Yunanistan, İtalya, Almanya, Danimarka ve Avusturya'da okuyuculara Anadolu’nun kültürel zenginliğini sunuyor.

• Yeryüzüne özen göster. • İnsanlara özen göster. • Nüfus ve tüketime sınır getirme.

BU SERGİDE ‘ÇELİŞKİ’YE DÜŞECEKSİNİZ

A

kbank Sanat tarafından hazırlanan ve küratörlüğünü Khas Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sanatçı Maureen Connor’ın ‘Çelişkiler’ (Contradiction) isimli sergisi, 30 Mayıs 2012’de Beyoğlu Akbank Sanat’ta açıldı. Sergi 31 Mayıs- 28 Temmuz tarihleri arasında açık olup sanatseverleri bekliyor. Sergi; değişik zamanlarda ürettiği yapıtlarını yeni bir yorumla, farklı bir mekan ve bağlam bünyesindek bir araya getirerek, aralarındaki uzak etkileşimleri ve yakın duyarlılıkları yeniden üretme amacını güdüyor.

4 | 01-15 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS

has Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İnci Eviner’in de küratörleri arasında bulunduğu Staging Knowledge (Bilgiyi Sahnelemek) etkinliği, 15-16 Haziran‘da Salt Galata’da düzenlendi. Bilgiyi Sahnelemek; Changing Identities and Contexts in the Arts (CICA) tarafından İnci Eviner, Jan Kaila ile Henk Slager’ın küratörlüğünde ve SALT’ın işbirliğiyle gerçekleşti. Etkinliğin çıkış noktası, kendine özgü sunum biçimleri meselesi. Bu çerçevede etkinlikte, sanatsal bilgi üretimi kavramı, sanatçıların performatif anlamda kamusal mekana müdahaleleri, sanatsal ve araştırma stratejilerinin oluşturulması, sergileme teknikleri ve yaklaşımları ile sanatçı, metin ve konuşmalarının oynadığı roller tartışıldı ve örneklendi.

Haberler / Etkinlikler

Haberler / Etkinlikler

SOLİST OLMAK İSTEYENLERE DUYURULUR

MEMNUNİYETİNİZ ÖNEMLİ

K

has Bilgi Merkezi, aylık yayını Khas BM Bülteni'nin gelişimine katkıda bulunmak için aşağıdaki linki tıklayıp memnuniyet anketini cevaplayanlara teşekkür eder!

https://www.webropolsurveys.com/S/88EF68E6840CD7D9.par

2012 YAZ OKULU BAŞLADI

K

adir Has Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesinden akademisyenlerin, diplomatların ve uzmanların ders vereceği “Türk Dış Politikasında Güncel Konular” Yaz Okulu 11 Haziran’da başladı. Okul 31 Temmuz’a kadar devam edecek. Lisansüstü ve lisans 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin de katıldığı dersleri başarı ile bitirenlere aldıkları notları gösteren bir sertifika verilecek.

01-15 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

LİSELİLERE ÜCRETSİZ YAZ KAMPI K

has her yıl olduğu gibi bu yıl da Yaz Kampları ile lise öğrencilerine ulaşıyor. Haziran ve Temmuz aylarında düzenlenecek 8 farklı kamp çalışması ile İletişim’den Tasarıma, Tiyatro’dan Bilişim Teknoloji’lerine kadar pek çok alanda öğrencilerin ilgi ve becerilerini, farklı ve eğlenceli metotlarla test etmelerine olanak sağlıyor. Kamplar ücretsiz olup lise seviyesinde her öğrenci katılabilir. Bu linkten Khas Yaz Kampları’na kayıt yaptırabilirsiniz: http://activity.khas.edu.tr/kamplar/ http://facebook.com/khasedutr

BİZİMLE ÜRETMEYE VAR MISIN? İletişim Fakültesi • Reklam Atölyesi: 25-29 Haziran • 48 Saat Film Atölyesi: 2-6 Temmuz • Fotoğraf ve Web Kampı: 10-11 Temmuz • Halkla İlişkiler Kampı: 16-17 Temmuz • Sosyal Medya Kampı: 18-19 Temmuz Sanat ve Tasarım Fakültesi • Tiyatro Kampı: 17-19 Temmuz • Tasarım Kampı: 17-19 Temmuz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi • Enformasyon Teknojileri (IT Kampı): 2-13 Temmuz

Haber : Kübra Çakır-Cem Alaçamlı- Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Özge Ercan Tel : 212 533 65 32 Fotoğraf : Ulaş Tosun Faks : 212 531 38 53 Tasarım : Birsen Duyar E-mail : newsletter@khas.edu.tr Yöneten : Ayten Görgün Smith Web : http://www.khas.edu.tr

6 | 01-15 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS

Profile for Kadir  Has University

14. Sayı - Newsletter Khas  

14. Sayı - Newsletter Khas  

Advertisement