Page 1

15 Mayıs-01 Haziran 2012 - Sayı 13

Kadir Has Üniversitesi 15’inci Yaşını Kutladı

T Yayın Koordinatörü: Burçin Bicioğlu İçerik: Özge Ercan, Arzu Özbek Tasarım: Birsen Duyar Fotoğraf: Ulaş Tosun

ürkiye’deki 62 vakıf üniversitesi arasında en deneyimlilerden birisi olan Kadir Has Üniversitesi, hayırsever işadamlarından merhum Kadir Has’ın öncülüğünde, Kadir Has Vakfı tarafından 1997 yılında kuruldu, 15 yıl önce yolculuğa 4 öğrenciyle başladı, bugün 5000’den fazla öğrencisi ve 6 bin’e yakın mezunuyla devam ediyor. Üniversitenin 15. kuruluş yıldönümünde, Europa Nostra restorasyon ödüllü Cibali Merkez kampüsünde düzenlenen kokteyle Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has, “Öğretim faaliyetlerini, adını aldığı merhum Kadir Has’ın toplumdaki yüksek itibarına uygun bir şekilde sürdüren Kadir Has Üniversitesi geçen sürede evrensel nitelikte eğitim veren, yurt dışında ve yurt içinde güven duyulan bir kurum haline geldi. Öğrencilerimiz, ellerindeki Kadir Has diplomasıyla tüm kapıları rahatlıkla açabilecek

Kadir Has Üniversitesi 15. kuruluş yıldönümünü küratörlüğünü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı, “Bir Bina, Bir Macera: Fabrikadan Üniversiteye” isimli, tarihi Cibali Tütün Fabrikası’nın Kadir Has Üniversitesi’ne dönüşümünü konu alan belgesel içerikli bir sergi ile kutladı. düzeye ulaştı” dedi. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise, Türkiye’deki yüksek öğretim sistemi içinde önemli bir yere sahip olan Kadir Has Üniversitesi’nin gerçek bir vakıf üniversitesi olarak kurucusu merhum Kadir Has’ın kimliği, şahsiyeti ve hayat felsefesini örnek aldığını belirtti. Kadir Has’ın “Memlekete yaptıklarımızla övünmek için değil, bu topraklarla ödeşmeye geldik” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Aydın, “Sahip olduğumuz mekanlar ile atıl durumdaki Cibali Tütün Fabrikası’nın üniversite binasına dönüştürülmesi de bu felsefeyi güçlendiriyor. Rektör yardımcımız Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünü yaptığını “Bir Bina, Bir Macera: Fabrikadan Üniversiteye” isimli sergi de “orijinal olanla ödeşme temasını öne çıkarıyor. Bugünü yorumlamaya, geleceği ise şekillendirmeye çalışan bizler için orijinal ile yeniden üretilen iç içe geçiyor ve üzerimize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bizler tarihten aldığımız emaneti geliştirerek geleceğe aktarmaya gayret ediyor, geçmişten güç alarak geleceğe kararlılıkla ilerliyoruz” diye konuştu. 15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler GÖKÇE

H

DUMAN

MURAT BOZ

er yıl düzenlenen Khas Fest bahar şenliği bu yıl 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü, Khas Selimpaşa Kampüsü’nde düzenlendi. Yaklaşık 4000 kişinin katıldığı festivalin yıldızları Gökçe, Duman ve Murat Boz’du. Birbirinden değişik oyunlar, lezzetli yemekler ve kulakların pasının silindiği müzikler ile Bahar Şenliği’nde finaller sonrası öğrenciler üzerlerinden tüm yorgunluklarını attılar. Bu yil da, her yıl olduğu gibi festival sahnesini ilk olarak öğrenci grupları taçlandırdı. Latin Dansları Topluluğu, Dj Kerem Ersoy ve Dj Orbay Aygenç, feat Khas Party Team by İsmet & Ali Osman sahne aldı. İlerleyen saatlerde ise Khas Fest sahnesinde Gökçe, Duman ve Murat Boz gece boyu herkesi coşturdu.

2 | 15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS


M

ünih Üniversitesi Center for Applied Policy Research (C.A.P), Robert Bosch Stiftung ve Black Sea Trust of the German Marshall Fund of the United States ortaklığında iki yıldır yürütülen Black Sea Young Reformers Fellowship projesinin uluslararası ortakları arasına üniversitemiz ile Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği de eklendi. Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü bu programın 2012 yılı ilk toplantısı 28-31 Mayıs 2012 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde düzenleniyor. “Security in the Black Sea: New Challenges: Innovative Solutions” başlıklı bu etkinliğe, 9 farklı Karadeniz ülkesinden katılacak 21 genç reformcu, uzman konuşmacıların yürüteceği seminerler ve çalıştayların ardından geliştirecekleri projeleri bölgedeki ortakları ile uygulamaya başladı.

BSYRF Programı, Karadeniz bölgesi ülkelerinden geleceğin lideri olmaya aday kişileri buluşturarak, bölgenin çeşitli sorunlarının tartışılmasına ve ortak projelerle sorunların çözümüne dair fikirlerin uygulamaya geçirilmesine olanak sağlayan bir etkileşim platformu. BSYRF katılımcıları Karadeniz bölgesi ülkelerindeki bürokrat, diplomat, akademisyen, sivil toplum ve medya temsilcileri arasından saygın kişi ve kurumların tavsiyeleri ile aday gösterilerek seçiliyor.

Haberler / Etkinlikler

“The Black Sea Young Reformers Fellowship” Programının Yeni Ortağı Khas

Karadeniz Bölgesinde Yeni Güvenlik Sorunları Konferansı

K

Konferansta aralarında devlet görevlileri, savunma ve güvenlik konularında uzman profesyoneller, savunma eğitimi ve güvenlik çalışmaları yapan bölgesel ve uluslararası kurumlardan uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, parlamenterler ve bu alanda uzman gazetecilerin bulunduğu çok sayıda katılımcı yer aldı.

aradeniz Bölgesinde Yeni Güvenlik Sorunları: İşbirliğine Yönelik Bir Gündem başlıklı uluslararası konferans 28-30 Mayıs 2012 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Konferansın diğer ortakları arasında Khas Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Partnership for Peace Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes – Regional Stability in the Greater Black Sea Area Working Group ve Harvard University Black Sea Security Program yer alıyor. Konferans süresince yeni güvenlik sorunları, tehditler ve risk unsurları ele alınarak Karadeniz Bölgesinde yeni ortaya çıkan güvenlik dinamiklerinin incelendi. Konferansta bölgesel güvenlik sorunları tartışıldı, bütün paydaşların öncelik ve çıkarlarını dikkate alan çözümlerin üretilmesi için diyalog ve işbirliğine yönelik adımlar atıldı. Konferansta Kritik Altyapı Güvenliği, Enerji Güvenliği, Uluslararası Organize Suçlar ve Siber Güvenlik gibi konular masaya yatırıldı.

15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Khas Kürek Takımı Başarıya Doymuyor

N

isan ayında Haliç’te gerçekleştirilen Kürek Yarışları’nda birinci olan Khas Kürek Takımı, Fatih Belediyesi’nin 19-20 Mayıs tarihlerinde düzenlediği Su Sporları Festivali’nde de şampiyon oldu. Yarışmaya 17 kişilik kafile ile katılan üniversite takımı Dragon Boat, Kürek (8+ 2X ve 1X) kategorilerinde yarıştı ve 8 üniversite arasında birinci oldu. Takımımız, Üniversite Sporları Federasyonu’nun düzenlediği Üniversitelerarası Kürek Yarışları’na da katıldı. Küçükçekmece Gölü’nde 27 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenen yarışta ise, bayanlar takım kupası sıralamasında üçüncülük kupası kazandı. Erkek takımı ise genel sıralamada dördüncü oldu. Khas Kürek Takımı geçtiğimiz ay 10. kez gerçekleştirilen ve 12 üniversite ve 8 spor kulübünden 200 sporcunun mücadele ettiği Khas Kürek Yarışları’na da yeni tekneleriyle katıldı. Toplam 19 kategoride yapılan yarışlarda Khas takımı 5 kategoride birinci oldu. Takımların tüm kategorilerde aldıkları birinciliklere göre yapılan puanlamada üniversiteler kategorisinde birincilik kupasını Kadir Has Üniversitesi kazandı.16 sporcudan oluşan takim bünyesinde milli sporcular da yer alıyor. Takımın milli kürekçileri Onat Kazaklı, Besim Tolga Şahinoğlu ve Ceren Demirkol’un 2010 Gençler Yaz Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Balkan Şampiyonları gibi uluslararası müsabakalarda dereceleri ve başarıları bulunuyor.

Khas Güreşte de İddialı

S

por yarışmalarda bir başarı haberi de güreşçi öğrencilerden geldi. Kansu İldem, Üniversiteler Arası Güreş Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye ikincisi, Ali Can Demir ise 66 Kg’da Türkiye üçüncüsü oldu. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde yapılan 2011-2012 Üniversiteler Arası Güreş Türkiye Şampiyonası’na üniversiteden toplam 3 sporcu katıldı.

Öğrenciler İçin Kamera Kullanımı Eğitimi

S

elimpaşa Yerleşkesi’ndeki Khas Kısa Film Kulübü, Panasonic Türkiye Distribütörü Başarı TV Yayıncılık Sistemleri ile ileri teknolojide geliştirilmiş kameraların öğrencilere tanıtıldığı bir workshop gerçekleştirdi. Eğitimde, Panasonic markası ile dört farklı kamera ve kayıtçı sistemlerinin kullanım ve teknik şartları öğrencilere anlatıldı. Meslek Yüksek Okulu Radyo Televizyon Teknolojisi öğrencilerinin

4 | 15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS

katıldığı eğitim, 7 Mayıs 2012 tarihinde Selimpaşa Kampusü’nde düzenlendi.


Y

aşam Boyu Eğitim Merkezi ve Fütürizm Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen Fütürizm Okulu, gelecek yıl da eğitimlerine Khas çatısı altında sürdürecek. İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, hızlı değişime ayak uydurabilenlerin sadece hayatta kalabildiğini vurgulayarak “Dünya hızla değişiyor ve bu değişimi takip etmek gerekiyor. Biz üniversite olarak dünyanın değişim dalgasının arkasından yüzmek yerine üzerinde sörf yapıyoruz” diye konuştu. İş ve yaşam için olumlu gelecek tasarlamak

anlamına gelen Fütürizm özellikle iş dünyası temsilcilerinin, yatırımcıların, akademisyenlerin ve gençlerin ilgisini çekiyor. Fütürizm Okulu, disiplinler arası bir yaklaşımla sunduğu, yenilikçi ve sürdürülebilir gelecek planlama odaklı eğitim programıyla yoğun ilgi görüyor.

Haberler / Etkinlikler

Fütürizm Okulu ile Olumlu Gelecek Tasarımı

Genç Mucitler Projeni Kap Gel Yarışması’nda Yarıştı!

T

ürkiye Bilişim Derneği, Fütüristler Derneği ve İstanbul Çevre Konseyi ile işbirliği yapan Kadir Has Üniversitesi, “Projeni Kap Gel” yarışmasının üçüncüsünü “Doğa, Çevre ve Teknoloji” teması çerçevesinde gerçekleştirdi. Yarışmada, İzmir Özel Fatih Fen Lisesi proje ekibi deniz yosunundan üretilen Yeni Nesil Yara bandı projesi ile birinci oldu. Yarışmada Ulus Musevi Lisesi ile Özel İtalyan Lisesi proje ekipleri ise mansiyon ödülü aldı. En fazla 3 kişi ve proje danışmanı öğretmenden oluşan finalist proje ekipleri, yaratıcı çalışmalarını ve buluşlarını 2 gün boyunca Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde oluşturulan fuar alanında sergiledi. Ekipler projelerini ikinci günün sonunda hazırladıkları posterlerle değerlendirme kuruluna sundu. “ En fazla 3 kişi ve proje danışmanı “Projeni Kap Gel” yarışması ödül töreninde öğretmenden oluşan finalist proje ekipleri, konuşan Kadir Has Üniversitesi Rektörü yaratıcı çalışmalarını ve buluşlarını 2 gün Prof. Dr. Mustafa Aydın yarışmanın Kadir Has boyunca Kadir Has Üniversitesi Cibali Üniversitesi’nin önem verdiği projelerden biri Kampüsü’nde oluşturulan fuar alanında olduğunun altını çizerek, “Bugünün mucitleri geleceğin yatırımcı, üretici ve çalışanları demek. sergiledi”. Üniversiteler olarak bizim görevimiz de bu bireyleri en iyi şekilde yetiştirerek, yeteneklerini sergilemeleri ve geleceklerine doğru yön verebilmeleri için gerekli ortamı sağlamak. Kadir Has Üniversitesi olarak bu amaçla hayata geçirdiğimiz Projeni Kap Gel yarışmasına bu yüzden önem veriyoruz. Bu yıl üçüncü kez düzenlediğimiz yarışmayı önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Erkeklik

15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Almanya’da Çağdaş Sanat Aracı Olarak İç Mekan Tasarımı

C

ome-in. Almanya’da Çağdaş Sanat Aracı Olarak İç Mekan Tasarımı” başlıklı sergi Rezan Has Müzesi’nde

açıldı. Sergi Goethe-Institut Istanbul, ifa (Institut für Auslandsbeziehungen e.V.), Kadir Has Üniversitesi ve Rezan Has Müzesi işbirliğiyle gerçekleştiriliyor ve sanat ile tasarım arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Küratörlüğünü Renate Goldmann’ın yaptığı ve 25 sanatsal sunumun yer aldığı sergi objeler, heykeller, mekân enstalasyonları ve videolardan oluşuyor. Bulundukları yer itibariyle ve belirgin şekilleriyle ilk

bakışta mobilya, lamba veya iç mekân objeleri olarak algılanan nesneler, daha dikkatli bakıldığında çok renkli, abartılı hatta rahatsız edici görünümleriyle dikkat çekerek fazlasıyla algılama biçimimize veya iletişimsel bir olaya hitap ediyorlar. Bu özellikleriyle daha çok dekorasyon ya da mimari öğelerce belirlenmiş bir durumun fikrini, taslağını ya da duygusunu temsil ediyorlar.

Banu Zorlutuna ile İş Hayatında İletişim ve Verimlilik Artışı

S

ilivri Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Programı’nın Selimpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirdiği seminerlerin ikincisini Yapımcı-Yönetmen, basın danışmanı ve öğretim görevlisi Banu Zorlutuna verdi. Zorlutuna’nın İş Hayatında İletişim ve Verimlilik Artışı başlıklı semineri 9 Mayıs 2012 tarihinde düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların müdür ve müdür yardımcılarının katıldığı, Prof. Dr. Erol Üçdal Konferans Salonu’ndaki İş Hayatında İletişim ve Verimlilik Artışı seminerinde stres tanımı, stres bileşenleri, stres karşısında insan tutumları tartışılan başlıklar arasındaydı. İletişimin temel kavramları ve koşulları, insanlar arasında iletişimsizliğin nedenleri, gruplara göre iletişim türlerin de yer aldığı seminere 130 kişi katıldı.

Kadın Akademisyenler Çalıştayı’nda Kariyer Gelişimi ve Liderlik

E

ndüstri Mühendisliği’ndeki Kadın Akademisyenler Çalıştayı (WIEA 2012), Khas’da düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu çalıştay, 3031 Mayıs ve 1 Haziran 2012 tarihlerinde dünyanın birçok yerinden akademisyenin katılımıyla gerçekleşti. Araştırma ve eğitim için uluslararası işbirliklerin başlatılması, finansman bulunması ve temini ile geliştirilmesi için gereken örnek uygulamalar paylaşıldığı çalıştayda kariyer gelişimi ve liderlik güçlendirilmesi de ele alındı.

6 | 15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS


T

ürkiye’de ilk defa Khas’da düzenlenen 1. Ürün Yerleştirme Sempozyumu’nda, ürün yerleştirmenin değişen ve gelişen pazarlama iletişimi faaliyetleri açısından her yönüyle ele alındı.

Sempozyum; 17-18 Mayıs 2012 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi ve 3P Ürün Yerleştirme Ajansı’nın iş birliğiyle gerçekleştirildi. Dünya çapında uzman yabancı kuruluşların katıldığı sempozyuma, RTÜK, TRT, TİM, Ekonomi Bakanlığı, medya kuruluşları, yapım şirketleri, reklam ajansları, akademisyenler de katıldı. Waldner TV Ajans Başkanı Andreas Waldner, ABD’den UPP Ajans Başkanı Gary Mezzatesta, Branded Marketing Group Ajans Başkanı Alison E. McManus ve TNT (USA) Turner Broadcasting Director Amy Sue Elliott; Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa uygulamaları, yasaları ve Dünya

ekonomisinde ürün yerleştirmenin yeri konularında sunumlar yaptı. RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, RTÜK Başkanvekili Taha Yücel, RTÜK üyeleri N. Hülya Alp, Süleyman Demirkan, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Nurullah Öztürk ve RTÜK Uzmanları da sempozyuma 2 gün boyunca katıldı ve ilgililerin sorularını yanıtladı.

Haberler / Etkinlikler

Ürün Yerleştirmede Yeni Standartlar

Cibali’nin Fotoğrafçı Çocukları

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin düzenlediği Sosyal Sorumluluk Maratonu “İyiliğe Koşu” etkinliğinde toplanan 15 bin TL’lik gelirle, Cibali bölgesi için ücretsiz fotoğrafçılık kursu ve çocuk akademisi eğitimlerine başladı. Cibali bölgesinde yaşayan ve fotoğrafçılıkla ilgilenen 15 çocuğa ücretsiz fotoğrafçılık kursuları her cumartesi yapılacak ve 2 ay sürecek. Kursta, öğrenciler teorik bilgileri Kadir Has üniversitesi dersliklerinde öğrenirken, iki haftada bir İstanbul’da farklı bölgelere giderek fotoğraf çekecekler. Kursun sonunda üniversitede fotoğraf sergisi açılacak. Çocuk Akademisi, Cibali İlköğretim okulu öğrencilerine ücretsiz veriliyor. 21 Mayıs–07 Haziran 2012 tarihlerinde olacak 8 eğitim, toplamda 200 çocuğa ulaşıyor. Akademide öğrencilerin bilimsel becerilerinin gelişimine, eğlenerek öğrenme ve sorgulamaya dayalı bilim metodu kullanıyor.

15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 7


Haberler / Etkinlikler

Bas覺nda KHAS

8 | 15 MAYIS-01 HAZ襤RAN 2012 | NEWSLETTER KHAS


Haberler / Etkinlikler

Bas覺nda KHAS

15 MAYIS-01 HAZ襤RAN 2012 | NEWSLETTER


Haberler / Etkinlikler 10 | 15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS

13. Sayı - Newsletter Khas  
13. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement