Page 1

Projekt 2

Moja wymarzona e-książka.

Karolina Księżak, kl. 1a


Cecha:

Książka tradycyjna:

E-książka:

Format:

Większość książek jest dość ciężkich i zajmują sporo miejsca

E-książki przechowuje i czyta się na komputerze lub w e-booku, który jest zazwyczaj lekki i kompatybilny.

Cena:

Książki są drogie, kosztują od 20zł do nawet 60zł, jednakże istnieją biblioteki, w których można bezpłatnie je wypożyczyć. Minusem bibliotek jest to, że książki nie są nasze i po upływie wyznaczonego terminu musimy je zwrócić.

Same czytniki e-booków są bardzo drogie (od ok.200zł do ok. 1000zł), ale książki które można na nie ściągnąć są zdecydowanie tańsze od książek wydawanych normalnie.

Dostępność:

Na terenie Polski jest cała masa księgarni, bibliotek i innych miejsc, gdzie możemy usiąść i kupić/wypożyczyć książki, więc dostępność jest bardzo wysoka.

Dostęp do e-książek jest ograniczony. By czytać takie książki potrzebne są komputer lub inne urządzenie elektryczne oraz dostęp do sieci.

Postęp elektroniki:

Tradycyjne książki czyta się od wieków. Nasi dziadkowie, pradziadkowie, prapradziadkowie również je czytali i była to dla nich najlepsza rozrywka na długie samotne wieczory, czy podróże.

Tak bardzo rozbudowana elektronika pojawiła się dopiero niedawno, dlatego nasi dziadkowie nie byliby przekonani do tego typu formy przekazu i raczej nie potrafiliby z niej skorzystać.

Uszkodzenia:

Nie szanując książki możemy mieć doczynienia z wypadającymi kartkami, zagiętymi rogami, czy odlatującą okładką, co zdecydowanie utrudnia czytanie i przenoszenie tej książki.

W e-książkach całkowicie polegamy na technice, która często może zawieść. Musimy być przygotowani na to, że w każdym momencie urządzenie na którym czytamy książkę może się zepsuć,a my będziemy zmuszeni skończyć książkę w połowie zdania. Na dodatek takie urządzenia potrzebują bardzo często być podłączane do prądu, aby naładować baterie, co dodatkowo jest uciążliwe.


Czcionka:

W normalnej książce nasze oczy przez ok. 100 stron śledzą tekst napisany zazwyczaj drobną, ciągle taką samą czcionką, przez co nasz wzrok się szybko męczy.

Korzystając z e-książki mamy możliwość powiększania, lub pomniejszania czcionki, a nawet zmiany jej koloru, aby nasze oczy się tak szybko nie psuły.

Inne:

Jeśli chcemy zrobić notatki, zaznaczyć coś w tekście, czy całą stronę na której jest coś ważnego, bez problemu możemy to zrobić. Po książkach możemy pisać ołówkiem, lub bazgrać kolorowym zakreślaczem, dzięki czemu bez trudu potem znajdziemy wszystkie ważne informacje.

Czytając e-książkę jesteśmy skazani na technikę, która nie daje nam aż takich możliwości jak normalne książki. Nie możemy szybko przekartkować stron, ani zaznaczać ważnych wiadomości w tekście.


Karolina Księżak, kl. 1a

E.ksiazka  
E.ksiazka  
Advertisement