Page 1

Duonos ̬ ir Zaidimu˛ 3 numeris. 2015 vasara

žurnalas


nemokamas Ketvirtinis ˇ ˛ ˛ desertu,nepamirstamu ˇ ˛ kelioniu,ikvepianciu ˛ ˛ ˇ istoriju˛ zurnalas Čia gimsta saldžiausi dalykai. Tinklaraštis: www.duonosirzaidimu.lt Žurnalo redaktorė: Jurgita Vaskel jurgita@duonosirzaidimu.lt

Svajoniu˛ komanda:

Nuotraukos: Giedrė Augustinavičiūtė Audrius Morkūnas Miglė Šeikytė Jurgita Vaskel

Informacija, klausimai, pasiūlymai, bendradarbiavimas: redakcija@duonosirzaidimu.lt

© Autorinės teisės saugomos. Žurnalą kopijuoti, platinti be raštiško redaktorės sutikimo draudžiama.

Giedrė Augustinavičiūtė

Miglė Šeikytė

Instagram: @gi.august E. mail: gi.august@gmail.com

Blog: My Kitchen Affair Instagram: @_migle__ E. mail: seikyte.migle@gmail.com

Viršelyje: Varškės semifreddo su morengais ir serbentais, 122 psl.

4


Ir su saulėkaita bei sparčiai it pagreitintuose filmuose sprogstančiais medžių lapais aš dar kartą įsitikinau, kad su vasara iš naujo prasidėjo ir gyvenimas. F. Scottas Fitzgeraldas. Didysis Getsbis

K ai vakarais nulijus pakvimpa miestas, o ankstyvą

rytą siaura gatvelė užliejama jazminų aromato; kai vidurdienį oras tirštas kaip sirupas, o šviesa iš plonų, it tiulis permatomų debesų krenta lyg cukrus; kai jūros vanduo mėlynas tarsi rašalas vaikystėje, o saulė nubarsto veidą strazdanom; kai viksvos kutena nuogas kojas, o saulėlydžio vynas taurėje neskuba baigtis, ateina vasara. Kažkur skaičiau, kad ilsėtis – tai nesvarstant priimti visa tai, ką tau siūlo pasaulis. Taškytis vandeniu. Degintis ant lieptelio. Riedėti dviračiais. Eiti lenktynių su vėju. Plepėti iki išnaktų, o sutemus naktipiečiams apgraibomis rinkti braškes. Keltis ankstyvais rytais, kad dar viena vasaros diena ištįstų tarsi ilgas kelias ir neskubėtų baigtis. Be saiko kimšti ledus ir uogas. Salotas ir dar uogų. Planuoti atostogas ir rinktis tarp jūros ir ežerų, kaimo sodybų ir kelionių baidarėmis. Tolimų kraštų saulės ir mamos pievų. Neatrastų miestų ir gretimų miestelių... Vasara gausi pasirinkimų ir istorijų. Spalvingų, skanių, kvapnių, beprotiškų, sentimentalių. Kasryt iš naujo atsiduodu naujai dienai. Ir lyg nuotraukas į vasaros albumą renku tikras akimirkas. O vakarop žinau viena: rytoj vėl bus šilta diena. Šilta ir lėta – kaip ir šiandien. Atradimų ir istorijų gausios vasaros,

Jurgita 5


numery je: 136

istorijos 10 Vasara knygose 12 Audrius Morkunas: Visa Mano Kreta 28 Didelis ir margas Giedres pasaulis -

·

·

keliones 38 Kavos pertraukele Barselonoje · ·

54 Kreta ̬ ̬ 76 Atvirukas is.. St. Ives (Kornvalis, Didzioji Britanija) 6


desertai

52 Tarta de Santiago 74 Jogurtas + medus ̬ 94 Skrebuciai su rikota, bazilikais ir medumi ̬ ̬ 94 Rozinis ir zalias kokteiliai 96 Pusryciu̬ ˛ granola su uogomis ir jogurtu 100 Vaisiu˛ ir uogu˛ salotos su chia seklomis ̬ 104 Jogurtinis tortas su braskemis ̬ 106 Braskiu ˛ pyragas su maskarpone ir irisais ̬ ‐ 110 Surio pyragas su braskiu ˛ uogiene 116 Ledai su rabarbarais ̬ 118 Braskiu ˛ ledai su kokosu˛ pienu 120 Grietininiai ledai su avietemis ̬ 122 Varskes semifreddo su serbentais ir morengais 128 Eton Mess ̬ 132 Lazdynu˛ riesutu ˛ tortas su morengais 136 Pavlova su vasaros uogomis ̬ 146 Varskes apkepas su uogomis 148 Virtinukai su melynemis 150 Duonos desertas su uogiene ̬ 152 Sausainiu˛ desertas su zemuogemis ·

·

·

·

·

·

7

·

·


maudynės jūroje

žygiai baidarėmis oro balionai vasaros festivaliai kalnai filmai po žvaigždėmis

dviračiai kelionės

8


Vasara tai...

ūkininkų turgūs žemuogės ant smilgų vaisių kokteiliai ir ledai braškės su pienu

piknikai po žydinčiomis liepomis gėlės plaukuose basos pėdos

9


Vasara

Julia Stuart. PERIGORO PIRŠLYS

Amur-siur-Belo kaimo kirpėjas Gijomas Ladusetas priverstas mesti savo verslą, nes senstantys klientai pradeda plikti. Jis mato, kad sunkiu, nesugyvenamu charakteriu garsiems kaimiečiams labai trūksta meilės, tad žmogus nusprendžia tapti piršliu. „Niekas nepuola į kito glėbį stačia galva. Meilė – tarsi geras troškinys, jai reikia laiko ir pasiryžimo”, – svarsto Gijomas. Tačiau kaip piršliui įžiebti meilės liepsneles, jei jo paties širdį slegia rūpesčiai? Tai nuostabi kelionė saldžiais, liūdnais ir šmaikščiais meilės keliais. Nepaprastos ir skanios istorijos čia nutinka iš pirmo žvilgsnio paprastiems prancūzams. Seniai nesijuokėte skaitydami knygą? Nepraleiskite šios. Gijomas ir jo draugai knygos autorės apdovanoti nepakartojamu humoro jausmu, o puslapiuose minimi prancūziškos virtuvės skanėstai susuka galvas.

Ray Bradbury. PIENIŲ VYNAS „Pienių vyne“ paprastai ir jautriai pasakojama apie vaikystę ir senatvę, laimingą gyvenimą ir mirtį. Mažame žaliame Ilinojaus valstijos Grintauno miestelyje Daglas Spoldingas gyvena dvyliktąją savo gyvenimo vasarą. Ji nepaprasta – pilna stebuklingų ir baisių įvykių, lydinčių Daglą kiekvieną vasaros dieną. Stebukladarė senelė, mokanti konservuoti gyvenimo džiaugsmą, šeimos ritualu tapęs pienių skynimas vynui, kuriame išsaugoma kiekviena Spoldingų vasara, išmintingi pokalbiai apie augimą ir brandą, vaikų žaidimai ir suaugusiųjų poelgiai – viskas formuoja Daglo Spoldingo pasaulėjautą ir paverčia šią vasarą unikalia, virsmo, vasara. Knygoje telpa daug istorijų. Pasirinkite sau mieliausią. Jei nebijote stiprių jausmų ir patys mokat stipriai jausti - atsiverskit.

10


knygose

Astrid Lidgren. MES VARNŲ SALOJE

Nuostabi ir nepamirštama knyga apie tėtį, tris brolius ir seserį, puikiai leidžiančius atostogas Varnų saloje. „Kvailystė, pasakė jis, graužtis dėl rytojaus dienos. Reikia džiaugtis ta diena, kurią turi. Saulėtais rytais, kaip šis, tada gyvenimas bus tik laimė. Pagalvok, kaip smagu išeiti su pižama tiesiai į kiemą, bristi basom kojom per žolę, pasipliuškenti prieplaukoje, o paskui sėsti prie savo rankomis nudažyto stalo sode, skaityti knygą ar laikraštį ir gukšnoti kavą, o vaikai klega aplink tave, bene gali daugiau reikalauti iš gyvenimo.” Čia slypi stebuklingai paprasto gyvenimo grožis. Padūsavimai birželio naktim, draugystės, vaikų išmintis, vidurvasario šventė ir šėlionės. Jei dar neskaitėt, suteikit knygai progą. Ir pasidėkite į lentyną - savo ūgtelėjusiems mažiesiems. Tai istorija, kurią skaitant juoko raukšlelės susimeta lūpų kampučiuose ir sušyla širdis.

Victoria Hislop. SALA Aleksis Filding, iš Anglijos atvykusi į Kretą, savo motinos gimtinę, netikėtai atranda Spinalongą – dabar jau nebegyvenamą salą, tačiau iki šiol išsaugojusią buvusios raupsuotųjų kolonijos pėdsakus. Aleksis čia sutinka ir netolimos praeities liudininkus, menančius ne tik Spinalongos pasmerktųjų kančias, bet ir su jomis susijusią merginos giminės istoriją, taip rūpestingai slepiamą jos motinos Sofijos. Kokius jausmus išgyveno Aleksis prosenelė, kai ją, atskirtą nuo dviejų dukterų, į amžinojo įkalinimo vietą valtele plukdė mylimas vyras? Ką išgyveno įkandin prosenelės ten pat plaukusi viena iš jos dukterų?.. Knyga turi visas gero paplūdimio romano sudedamąsias dalis: šeimos istoriją, meilę, viltį, ištikimybę ir drąsą. Visa tai įpinta į kretietiško gyvenimo kontekstą ir nubarstyta tikromis istorinėmis detalėmis. Jautru, smalsu ir labai moteriška.

11


12


̬

Duonos ir Zaidimu˛ Istorijos

visa mano

Kre ta

Apie tai, ką reiškia gyventi saloje, kurioje saulė šviečia bene 300 dienų per metus, o gamtovaizdžiai ir maistas pavergia sielą ir kūną, kalbamės su Audriumi Morkūnu - žurnalistu, šiuo metu gyvenančiu Kretoje. Susipažinkite.

Tekstas: Jurgita Vaskel Nuotraukos: Audrius Morkūnas

13


metus, yra gana sudėtinga net vietiniams gyventojams, jau nekalbant apie atvykėlius. Pagal profesiją esu žurnalistas, bendradarbiavau ir ligi šiol bendradarbiauju su viena Lietuvos leidykla, taip pat su kino centrų tinklu „Forum Cinemas“. Atsiradus greitesniems interneto ryšiams ir esant geranoriškiems kolegoms bei užsakovams daug ką galima padaryti per atstumą, todėl pirmuosius gyvenimo Kretoje metus dirbau Lietuvai, tik vėliau pastebėjau, kad galėčiau esamą veiklą sezono metu derinti su ekskursijų organizavimu po salą. Ligi šiol derinu abu šiuos užsiėmimus.

- Audriau, kada ir kokiomis aplinkybėmis atsidūrėte Kretoje? Kodėl iš visų graikiškų salų pasirinkote būtent šią? Ilga istorija. 1998 metais Lietuvos kelionių agentūra „Baltic Clipper“ pirmoji pradėjo organizuoti tiesioginius skrydžius iš Lietuvos į Kretą, tiksliau – iš Vilniaus į salos sostinę Heraklioną. Tiesiogiai su šių kelionių organizavimu tuomet agentūroje „Baltic Clipper“ dirbo mano gyvenimo draugė Jurgita. Su ja 1999-aisiais pirmąkart atvykau į Kretą, o vėliau nebuvo nė vienų metų, kad bent jau vienai savaitei neatskristumėm kartu į salą atostogoms. Sunku pasakyti, kas ką pasirinko: ar mes Kretą, ar ji – mus. Nes čia mums patiko ir sekėsi. Įtraukė tūkstantmečiais skaičiuojama salos istorija, fantastiški ir labai skirtingi kraštovaizdžiai, nuostabus tradicinis maistas, o svarbiausia – paprasti Kretos žmonės, geranoriški ir svetingi. Kai šiek tiek pramokome graikų kalbą, 2011 metais nusprendėme pamėginti pasilikti čia ilgiau negu vien tik atostogoms. Ir dėl to nė karto nesigailėjome.

- Kreta – magiškas vaizdingų paplūdimių, istorinių vietų, gamtovaizdžių, gardaus maisto vėrinys. Kas Jus labiausiai žavi saloje? Viskas (šypsosi). Ypač žmonių požiūris į gyvenimą. Kretiečiai yra atsipalaidavę. Gerai pamenu, kai per vieną pirmųjų viešnagių Heraklione, nerasdamas norimos gatvės, visas susierzinęs paprašiau praeivio pagalbos: pirmas jo žodis buvo „relax“, t. y. „atsipalaiduok“. Kretiečiai į viską žiūri paprasčiau, neišgyvena dėl to, ko jau nebegali pakeisti. Net kartais atrodo, kad jie gyvena šia diena. Kretiečių gyvenimo būdą iš dalies apibūdina prie Matalos paplūdimio didelėmis raidėmis užrašyti legendinio Kretos hipio Fishermano žodžiai: „Today is Life, Tomorrow Never Comes“ („Šiandien yra gyvenimas, rytojus niekada neateis“).

- Sakoma, kad Kretoje nėra lengva rasti darbo ne sezono metu. Ar tik atvykęs į salą ėmėtės kokios nors veiklos? - Gyvenimą Kretoje iš tiesų diktuoja sezoniškumas: daug darbų vasarą, kai salą užplūsta poilsiautojai, ir mažai darbų žiemą. Gauti darbą, kuriame galėtumei dirbti ištisus

14


15


Sunku pasakyti, kas ką pasirinko: ar mes Kretą, ar ji – mus.

16


- Ar nesudėtinga buvo įsikurti ir įsilieti į bendruomenę Kretoje? Ar vietos gyventojai noriai bendrauja su svetimšaliais? Manau, niekas niekur atvykėlių išskėstomis rankomis nelaukia. O ypač tokiose tradicinėse ir gana uždarose bendruomenėse, kokios yra Graikijos salose. Vargu, ar kada nors galėsiu pasakyti, kad esu kretietis. Žinau, kad visą laiką kretiečių akyse būsiu užsienietis, gyvenantis Kretoje. Arba trumpai graikiškai sakant – „ksenos“, tiesioginis šio žodžio vertimas yra „svetimas“, bet graikai juo vadina absoliučiai visus užsieniečius. Be abejo, kol esi tik turistas, dažnai į tave jie žvelgia tik kaip į pajamų šaltinį. Jei nori kitokio požiūrio, turi pats stengtis. Kretiečiai yra labai socialūs – su jais privaloma bendrauti, jei nenori pasirodyti kaip eilinis turistas, kuris atvažiavo pasišildyti saulėje ir pasimaudyti jūroje. Jei atėjęs į kavinę ar taverną tyli ir tau niekas neįdomu, vargu, ar kretietis puls dalytis kažkokia informacija. Bet jei pats bandai užmegzti kontaktą, klausinėji bei domiesi, kalbėdamas stengiesi naudoti graikiškus žodžius, situacija kardinaliai keičiasi – kartais gauni tokios informacijos ir pasiūlymų, apie kuriuos net svajoti nesvajojai. Kretiečiai nėra ksenofobai, jie geranoriški ir labai svetingi – tereikia paprasto žmogiško kontakto. - Saulė, jūra, kalnai, puikus maistas… Atrodytų, kad Kreta – mažas rojaus kampelis žemėje. Ar yra dalykų, prie kurių iki šiol neįpratote ir kurie Jums nėra priimtini?

17

- Ne, tokių dalykų nėra. Tai, kas šiandien man gali pasirodyti nepriimtina, rytoj gali būti net labai priimtina, kai sužinosiu, kokios to reiškinio priežastys. Požiūris kardinaliai pasikeičia, kai sužinai kontekstą, kodėl vienas ar kitas reiškinys atsirado. Man nepriimtinas tik vienas dalykas: kai į Kretą gyventi atvykę užsieniečiai (daugiausia britai ir vokiečiai) nori keisti čia nusistovėjusią tvarką ar tradicijas pagal savo kurpalį. - Ir visgi, ar Kretoje jaučiatės kaip namuose? Galbūt jau galite save laikyti beveik graiku? - Komedijos „Mano didelės storos graikiškos vestuvės“ herojus Gasas yra pasakęs: „Yra dvi žmonių rūšys: graikai ir tie, kurie nori būti graikais“ (šypsosi). Gyvenant Kretoje atrodo, kad jis yra teisus. Bet pats asmeniškai tikrai nesiveržiu būti graiku ar kretiečiu (tikrieji kretiečiai savęs nelaiko graikais, jie sako, jog yra Mino civilizacijos palikuonys – past.), nes, kaip jau ir sakiau, žinau, kad niekada juo netapsiu. Gimiau lietuviu ir juo numirsiu. O namų sąvoka – labai filosofiška: ką mes vadiname namais? Vietą, kur gimėm ar užaugom? Vietą, kur yra mūsų mylimi žmonės? Vietą, kur laikomi širdžiai mieli daiktai? Ar vietą, kur tiesiog gera gyventi? Pats asmeniškai savo namais vadinu ir Lietuvą, ir Kretą. Ir turbūt dar pavadinčiau Toskaną Italijoje ar Anapurnos regioną Nepale, jei ilgiau ten pagyvenčiau su man artimais žmonėmis. Pastarieji kraštai man asmeniškai labai patiko.


nėms, tad keliaujant nereikia taikytis prie didelės autobusinės grupės, grafikų ir terminų. Galime sustoti, kur panorėję, pakeliui keisti planus, kalbėtis apie Kretos istoriją, tradicijas, maistą ar tiesiog gyvenimo būdą – apie viską, kas tik domina. Kol kas tokias ekskursijas rengiu tik lietuviams ir lietuvių kalba. O kalbu taip pat graikiškai, rusiškai, angliškai, suprantu vokiškai.

- Šiuo metu organizuojate aktyvias keliones saloje. Kaip kilo mintis tuo užsiimti? - Pastebėjau, kad daugelis Kretą asocijuoja tik su saule bei paplūdimiais. Esu ne kartą girdėjęs sakant turistą: „Buvau Kretoj, per tris dienas ją apvažiavau…“ Bet jos neįmanoma visos apvažiuoti net per tris mėnesius! Ir dar dešimtkart daugiau laiko reikia norint ją pažinti. Kretoje gausu istorinių ir archeologinių vietovių, pasakojančių Mino civilizacijos, Bizantijos imperijos, Venecijos respublikos, Osmanų imperijos, moderniosios Graikijos istoriją! Kretoje yra net šeši kalnų masyvai su įspūdingais tarpekliais, urvais ir istoriniais takais. Kretoje gyvos šimtametės tradicijos, kurių šventai laikomasi gaminant valgius, švenčiant įvairiausias šventes ar tiesiog bendraujant tarpusavyje. Su Kreta draugauju nuo 1999-ųjų ir ligi šiol joje atrandu vis ką nors nauja. Todėl ir kilo idėja atvykstantiems lietuviams parodyti bent dalelę tos tikrosios Kretos, kurios neįmanoma pamatyti keliaujant įprastais turistiniais maršrutais. Sukūriau feisbuko puslapį Mano Kreta, kuriame dalinuosi savo atradimais ir kviečiu keliauti kartu. Siūlau pačias įvairiausias ekskursijas, maršrutus sudarau pagal keliaujančiųjų pomėgius ar prioritetus. Mano ekskursijos yra asmeninės, t. y. skirtos ne daugiau kaip 8 žmo-

- Pietų Europos gyventojai garsėja lėtu gyvenimo būdu, karštais ginčais, nesuvokiama biurokratija ir šventu siestos metu. Ar Kretos gyventojai nėra išimtis? - Vėlgi viskas priklauso nuo požiūrio. Gal kažkam atrodo, kad čia gyvena tinginiai, bet pats Kretoje matau darbščius žmones, gebančius įdirbti akmeningą žemę ir pagaminti beveik 50 proc. visos Graikijos žemės ūkio produkcijos. Patikėkite, lėtai nosį krapštydamas to nepadarysi ir trijų derlių per metus nenuimsi. Ginčai čia kartais karšti kaip ir kitur, bet sprendžiami be kumščių. Biurokratija nė kiek nesiskiria nuo Lietuvos (su kitais kraštais negaliu lyginti, nes niekur kitur ilgėliau nesu gyvenęs).

18

O siesta – labai natūralus dalykas: pabandykite padirbti 35-40 laipsnių karštyje ir suprasite, kad gal geriau tuo metu miegoti. Be to, savo kailiu


patyriau, kad dalinant dieną į dvi dalis, galima padaryti kur kas daugiau, negu nesitraukiant nuo darbo vietos 8 valandas. - Kokia yra tradicinė graikiška šeima? Didelė ir stora, kaip garsiame filme „Mano didelės storos graikiškos vestuvės“? - Nežinau, kokia tradicinė graikų šeima, nes kaip ir sakiau, tikras kretietis nesijaučia graiku kaip ir tikras žemaitis nesijaučia lietuviu (šypsosi). Todėl galiu kalbėti tik apie kretiečių šeimas. O jos iš tiesų didelės, stiprios ir draugiškos. Čia visiškai normalu, kad sukvietus į vaiko krikštynas pačius artimiausius žmones susirinks 300 svečių. O į vestuves kviečiami ne tik artimieji, bet ir draugai, kaimynai, kolegos, trečios ar net ketvirtos eilės pusbroliai ir pusseserės, todėl apie 1000-1500 žmonių vestuvėse – visiškai įprastas dalykas. Šeima kretiečių supratimu yra ne tik viena pora ir jų vaikai, o visi broliai, seserys, tėvai, seneliai, dėdės, tetos, pusbroliai, pusseserės ir t. t. – žodžiu, visa giminė. Šeimos nariai vienas kitą palaiko ir vienas kitu rūpinasi. Dažnai ir kokie nors svarbūs sprendimai priimami tik pasitarus visiems šeimos nariams, dažniausiai vyrams.

19


\\\\\


22


- Daug kam Kreta asocijuojasi su trimis žodžiais: Viduržemio jūros dieta. Ar patys kretiečiai didžiuojasi tuo, kad maitinasi bene sveikiausiai pasaulyje? - Būtų geriau, kad Kreta asocijuotųsi su dviem žodžiais: Kretos dieta. Taip, tokia egzistuoja ir be kita ko, ji yra Viduržemio dietos pagrindas. Apie Kretos dietą esu parašęs straipsnį žurnalui „Moteris“ (jį galite perskaityti nuspaudę čia). Renkant medžiagą, man didžiausią įspūdį paliko Minesotos (JAV) universiteto profesoriaus, garsaus gydytojo fiziologo Ancelo Keyso tyrimas, kuris truko 25-erius metus. Cituoju straipsnį: „Paaiškėjo, kad kretiečių sveikata – geležinė, mirtingumas nuo infarkto, palyginti su kitų apklaustųjų, – įspūdingai mažas, saloje itin nedaug yra ir vėžiu sergančių žmonių.“ Bet yra vienas niuansas: Ancelas Keysas kretiečių maitinimosi įpročius tyrinėjo prieš 50 metų, per tą laiką saloje daug kas pasikeitė. Kretiečiai dabar valgo labai daug mėsos patiekalų, kurių anksčiau valgydavo tik kartą per savaitę ar netgi kartą per mėnesį. Todėl sakyti, kad kretiečiai dabar maitinasi sveikiausiai pasaulyje yra klaidinga. Reikėtų sakyti, kad kretiečiai turi galimybę maitintis sveikiausiai pasaulyje. Taip pat reikėtų džiaugtis, kad vis daugiau žmonių atsigręžia į senąsias mitybos tradicijas, prisimena patiekalus ir produktus, kurie buvo nepelnytai pamiršti. Tačiau netgi tie, kurie nesilaiko Kretos dietos, didžiuojasi savo kulinariniu paveldu ir visada sako, kad Kretos maistas – pats geriausias pasaulyje. Negaliu su jais nesutikti (šypsosi). - Ar tiesa, kad paties gardžiausio ir tradiciškiausio maisto galima paragauti atokiau nuo didžiųjų turistinių miestų nutolusiuose miesteliuose ir kaimeliuose? - Taip, be abejo! Nes kaimuose maistas nematęs jokio fabriko, jis gyvas. Žinau tavernų, kur paprašius omleto su salotomis, šeimininkė eina į vištidę rinkti kiaušinių ir į daržą skinti agurkų su pomidorais. Pastaruoju metu Kretoje itin populiarėja vadinamo lėtojo maisto (angl. slow food) tavernos, kuriose patiekalai gaminami tik iš tų produktų, kurių didžiąją dalį tavernos savininkas užsiaugina pats, o kitą dalį įsigyja iš sertifikuotų ekologiškų ūkių.

23


- Išvardinkite kelis tipiškus patiekalus, kurių būtinai rekomenduotumėte paragauti atvykus į Kretą. Jei norite pajausti tikrąjį Kretos skonį, pradėkite dieną nuo dakos – savotiškų sumuštinių: džiovintos duonos riekės paksimadia apipilamos alyvuogių aliejumi, užtepamos tiršta šviežių trintų pomidorų tyre, smulkinta feta bei raudonėliais arba čiobreliais. Pietums siūlyčiau patiekalą iš ankštinių daržovių: pupų, pupelių, avinžirnių arba lęšių, pavyzdžiui, lęšių troškinį fakes. Jei labiau norite mėsos, tuomet būtinai reikėtų paragauti avienos šonkauliukų pajdakja arba raudoname padaže troškintos ožkienos sfakiano jachni. Prie jos tiks ir troškintos žolės – horta. Popietės užkandai prie vyno reikėtų ragauti kretietiškų avies ir ožkos pieno sūrių – jų yra daug ir įvairių: graviera, kefalotiri, tirozuli, mizitra ir kt. Vakarienei siūlyčiau žuvies, pavyzdžiui, šviežių keptų sardinių. Arba jūros gėrybių – kalmarų, sepijų, aštuonkojų, arba krosnyje su feta užkeptų midijų. Pats geriausias kretietiškas desertas – švieži vaisiai arba tirštas jogurtas su kvapniu iš kalnų žiedų bičių surinktu medumi. O prie deserto puikiausiai tiks tsikoudia – vynuogių degtinė, dažnai vadinama turkiškai – raki.

24


25


riuos pažįsta. Tai uždara tradicinė bendruomenė, todėl reikėjo labai daug laiko, kad ten atvykęs jausčiausi kaip pas močiutę kaime.

- Kretoje auga seniausias pasaulyje alyvmedis, o vyno istorija skaičiuojama nuo Mino civilizacijos laikų. Ar aliejaus ir vyno kultūra Kretoje vis dar gyva?

- Internete gausu įkvepiančių istorijų apie žmones, palikusius patogius ir užtikrintus gyvenimus, namus už nugarų ir išvykusius visam laikui į Kretą. Kaip manote, kokia yra Kretos ir kitų Graikijos salų traukos paslaptis?

- Pati gyviausia! Jei Vokietijoje ar JAV vienas žmogus alyvuogių aliejaus per metus suvartoja vidutiniškai apie pusę litro, tai Kretoje – net 25 litrus! Skanesnio ir tyresnio alyvuogių aliejaus nei Kretoje niekur neteko ragauti. Nei Italijoje, nei juo labiau Ispanijoje. Kiekviena šeima Kretoje turi savo alyvmedžių sodus, savo aliejų, kuris yra ir maistas, ir vaistas. Vynas – visiškai kita tema. Vyndarystę iš Kretos mėginta išstumti labiau finansuojant alyvmedžių augintojus. Bet dabar atsigauna ir vynuogių ūkiai, siūlantys daug ir įvairaus kretietiško vyno. Tiesiog reikia ragauti. O pradėti siūlyčiau nuo romeiko vynuogių vyno – jis geriausiai atspindi Kretos charakterį.

- Sunku pasakyti. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus. Pažįstu lietuvių merginų, kurios į Kretą persikraustė įsimylėjusios vietinius vyrus. Draugauju su viena lietuvių šeima, kuri persikraustė į salą dėl vaikų sveikatos. Taip pat bendrauju su lietuviais, anglais ir vokiečiais, kuriuos sužavėjo klimatas, maistas ir kretietiškas gyvenimo būdas. Kai manęs kas nors klausia, ar Kreta – pati geriausia vieta pasaulyje, visada pasakau: atvažiuokite, pagyvenkite ir patys nuspręsite, atitinka šis kraštas jūsų būdą ir lūkesčius ar ne.

- Kokių turėtumėte patarimų keliautojui, pirmą kartą atvykusiam į Kretą?

- Jei draugai nutartų, kad nori iškeisti lietuvišką gyvenimą į saulę ir jūrą Kretoje, ar mėgintumėte atkalbėti?

- Pirmiausia – pasidomėti, kur važiuoja. Tą padaryti dabar paprasčiau, nes savo feisbuko puslapyje Mano Kreta esu sukaupęs labai daug informacijos apie Kretą lietuvių kalba. Be to, atsakau į visus laiškus – tereikia klausti, kas domina. Antra: atvykus į Kretą, nebijoti bendrauti su vietiniais gyventojais net tuo atveju, kai pavyksta susikalbėti tik gestų ar paukščių kalbomis – norą sužinoti daugiau ir nuoširdų žmogišką bendravimą kretiečiai itin vertina. Trečia: atvykus į salą, nesėdėti vienoje vietoje, juolab kad kiekviename Kretos kaime galima rasti, kur pavalgyti ir kur pernakvoti.

- Viena pora – Mindaugas ir Jurga Žilinskai – kartą kreipėsi į mane, norėdami sužinoti gyvenimo Kretoje subtilybes. Neatkalbinėjau, bet gerokai pagąsdinau juos pasakodamas apie žemės drebėjimus, žiemos audras ir stiprius vėjus, nuo Sacharos atnešančius smėlio dulkes, dar pridėjau socialinių garantijų palyginimą su Anglija ne Graikijos naudai. Bet jų tai neišgąsdino: persikraustė į Kretą su trimis vaikais, pagyveno ir štai šiemet atidarė viešbutuką „7 Olives“, kuriame mėgsta apsistoti lietuviai. Dabar su Mindaugu ir Jurga esame geri draugai, susitikę juokiamės prisimindami, kaip juos gąsdinau. Bet panašiai gąsdinčiau ir kitus, panorusius gyventi Kretoje. Jei neišsigąstų, vadinasi, čia pritaptų.

- Ar egzistuoja saloje vieta, į kurią kaskart vis norisi sugrįžti? - Sfakia, rūstusis laukinis Baltųjų kalnų regionas, kuriame gyvena labai nuoširdūs, geranoriški ir paprasti žmonės. Bet tokie jie yra tik tiems, ku-

26


27


28


̬

Duonos ir Zaidimu˛ Istorijos

Giedres didelis ir= margas= · pasaulis=

Keliautoja. Talentinga (maisto) fotografė. Pašėlusi kvatoklė. Nesulaikoma instagramer’ė. Tokia yra Giedrė Augustinavičiūtė iš Birminhemo (Didžioji Britanija). Jos margaspalvis pasaulis nuotraukose žavi ir įkvepia.

Tekstas: Jurgita Vaskel Nuotraukos: Giedrė Augustinavičiūtė


Nuotraukai padaryti neužtenka vien fotoaparato. Fotografavimo procesas atspindi visus kadaise matytus vaizdus, perkaitytas knygas, girdėtas dainas, mylėtus žmones. Anselis Adamsas

Maisto fotografija Giedrė susidomėjo koledže lankydama fotografijos kursus. Iš pradžių fotografuodavo pirktą maistą, gaminti pati ėmė vėliau. Baigiamojo darbo tema pasirinkusi maisto fotografiją, Giedrė sukūrė darbų portfolio, kurį sudėjo į tinklaraštį. Ėmusi ieškoti idėjų internete, Giedrė sako visada turėjusi viziją, kaip norėtų fotografuoti ir perteikti maistą, tačiau vis susidurdavo su šablonišku jo pateikimu: „Rastos originalios idėjos tarsi patvirtindavo, kad kitoks maisto pateikimas egzistuoja, kad yra estetiškas ir meniškas būdas parodyti ir atskleisti maisto grožį.“ Ėmusi fotografuoti savo pačios pagamintą maistą, nutarė ieškoti erdvės, kurioje galėtų pasidalinti savo kūryba. Tuo metu kūrėsi ir populiarėjo internetiniai žurnalai. Giedrė sako, kad buvo įdomiau kurti platesnei auditorijai ir dalintis nuotraukomis, negu toliau tęsti savo tinklaraščio veiklą. „Maistas mane įkvepia fotografijai, per jį išreiškiu savo kūrybiškumą“, sako ji. Juokiasi, kad nuo maisto fotografijos prasidėjo iki šiol nesulaikoma lėkščių ir kitų indų pirkimo manija. Giedrė pasakoja, kad anksčiau labai mėgdavo rašyti. Dabar neišsakytus žodžius sudeda į nuotraukas, jos kalba Giedrės lūpomis. Ėmusi ieškoti saviraiškos socialiniuose tinkluose, Giedrė įsitraukė į Instagram - bene populiariausią pasaulyje dalijimosi nuotraukomis tinklą. „Tai erdvė, kurioje galima daryti ir pasiekti labai daug: kurti ir dalintis savo nuotraukomis ir kūrybinėmis idėjomis, leistis įkvėpiamam kitų kūrybos, bendrauti, susipažinti ir susitikti su bendraminčiais. Susirasti draugų visame pasaulyje“, sako Giedrė. Jos nuotraukos išsiskiria spalvomis, tekstūra, detalėmis, kompozicija. Maisto tematiką keičia kelionės, kasdienybės trupiniai, skaitomos knygos, prisiminimai. Giedrė sako, kad Instagram greta nuotraukų dažnai reikalingi ir žodžiai: skaitytojams rūpi, kodėl publikuojama viena ar kita nuotrauka, ką ja norima pasakyti, kodėl ji svarbi. Siekdama stipresnio įspūdžio, ji nuotraukas sieja su citatomis arba trumpomis asmeninėmis istorijomis. „Kartais jaučiuosi per daug savęs atiduodanti Instagram’ui. Kiekvienas nuotraukos kvadratėlis, prieš parodant jį auditorijai, būna labai apgalvotas ir suderintas su kitomis galerijos nuotraukomis pagal spalvas, kompoziciją, temą. Įdedu galbūt kiek per daug savęs“, šypsosi Giedrė. Kelionės užima didelę Giedrės gyvenimo dalį. Turėdama galimybę, išsiruošia į trumpus savaitgalio city breaks. Sako, kad kiekviena kelionė įkvepia tolesnėms kelionėms. Vienas miestų, kuriame telpa visi svarbiausi dalykai kelionėse - istorija, architektūra, miesto šurmulys, žmonės ir jūra, ir į kurį norėtų sugrįžti, - Barselona. Niujorkas Giedrės nuotraukose nespalvotas - visai toks, kaip jis vaizduojamas 1930-1940 metų klasikiniuose atvirukuose. „Norėčiau apkeliauti pasaulį. Bet kažkas yra pasakęs, kad kaskart, išvykęs į kitą šalį arba miestą, jau keliauji aplink pasaulį. Tad pamažu aplink pasaulį keliauju ir aš“, šypsosi Giedrė. Nors mėgsta keliauti viena, kitoje šalyje arba mieste jos visuomet kažkas laukia. Sako, kad svajoja ir tikisi išsiruošti į tokią kelionę, kuomet išlipusios iš lėktuvo, traukinio ar autobuso jos nelauktų niekas. Nežinia kelionėse yra savaip žavi.

30


Clifton suspension bridge. It was unbelievably windy day with rain and sunshine

31

Milky and sweet


Coffee and Coconut cake

5am and a misty weather start this morning was just right for a 5 hour hike to the Snowdon (1,085m), the highest mountain in Wales. Can’t feel my toes but my heart is really happy

32


33


“Living in dreams of yesterday, we find ourselves still dreaming of impossible future conquests.� - Charles Lindbergh

Magic little blue door.

34


Idėja pasidaryti tatuiruotę kirbėjo ilgai. Klausiantiems, kodėl pasirinko būtent pasaulio žemėlapį, Giedrė atsako: „Man atrodo, kad tai taip akivaizdu - visos kelionės viename taške! Į klausimą, ar pažymėsiu apkeliautas vietas taškais ar spalvomis, atsakau ne. Kuo paprasčiau - tuo gražiau.“ Giedrė juokiasi, kad įkvėpimą reikia įkvėpti pačiam. Ji kuria dirbdama - kuo daugiau žaidžia su props’ais, tuo daugiau kyla idėjų. Pradėjusi nuo vienos, antros, trečios lėkštės, mėtų lapelių, pabertos kakavos, pamažu sudėlioja kompoziciją. „Pablo Picasso žodžiai: Inspiration exists, but it has to find you working (įkvėpimas atsiranda dirbant) yra labai teisingi ir labai taiklūs. Įkvėpimas neaplankys, jei tik sėdėsi ir jo lauksi. Kuo daugiau dirbsi, tuo daugiau idėjų aplankys“, sako ji. Neišsenkantys idėjų šaltiniai Giedrei šiuo metu yra socialiniai tinklalapiai Instagram ir Pinterest. Giedrė sako, kad visada buvo skaitytoja. Knygų skaito labai įvairių ir daug. Pastarąjį dešimtmetį dažniau anglų kalba nei lietuvių, nes taip yra paprasčiau gyvenant Didžiojoje Britanijoje. Pamena, kad skaityti pradėjo būdama 4-erių: „Tuomet dar nemokėjau rašyti, tad mano mama surašė pirmąsias mano perskaitytas knygas į sąsiuvinį. Metams bėgant ir pati pradėjau jį pildyti, o dabar, po trisdešimties metų, jį vis dar tebepildau.“ Būdama labai smalsi, mėgsta įdomų, kitokį, dar neragautą maistą. „Keliaudama stengiuosi paragauti kuo įvairesnių patiekalų. Aštraus maisto nelabai mėgstu, be to, ir negaliu jo valgyti, tad ruošdama patiekalus, dažniausiai įberiu žiupsnelį Himalajų druskos, įdedu lauro lapelį į sriubą - visai taip, kaip deda mama. Mėgstu maistą, kurio tikrojo skonio nepaslepia prieskoniai“, sako Giedrė. Gamindama dažniausiai improvizuoja ir prieskonių beria tokių, kokių turi tą akimirką. Taip atrado, kad kepta vištiena itin dera su cinamonu. Būdama didelė smaližė, pastaruoju metu labai domisi raw saldumynų gamyba. Sako, kad pats paprasčiausias yra kakavos ir datulių derinys, į kurį paprastai deda ir maltų migdolų. „Kelionėse visada nusiperku kavos, nes įdomu paragauti, kokia kava geriama kitose šalyse ir miestuose“, pasakoja Giedrė. Labai mėgsta ją fotografuoti. Giedrei patinka kava su prieskoniais, pavyzdžiui, lazdynų riešutų, kokosų, karamelės… Tačiau sako pastebėjusi, kad tokia kava nėra labai gera, matyt, aromatais bandoma paslėpti prastesnę kavos kokybę. Giedrė sako, kad jai kava yra jaukumo sinonimas: juoda su dviem šaukšteliais cukraus ir dar trupučiu lietingomis dienomis...

Daugiau Giedrės pasaulio nuotraukose: instagram.com/gi.august

35


Keliones .

Ispanija

Graikija

Did탑ioji Britanija


38


Kavos pertraukele .

.

Barselonoje Susiruošėte į Barseloną? Puiku! Vasara – tam idealus metas, jeigu jūsų negąsdina saulės kaitros skraiste apgobtos dienos, mėlynas dangus, lengvas brizas ir tingiai bei lėtai atslenkantys šilti vakarai, nenoriai paleidžiantys dieną šioje Apeninų pusiasalio dievaitėje. Tekstas ir nuotraukos: Miglė Šeikytė

39


Ar jau apžiūrėjote Šventos Šeimynos bažnyčią (Sagrada Familia), pasivaikščiojote po Guellio parką (Güell Park), apsilankėte Pikaso muziejuje, pakilote ant Monjuic kalvos, pasigėrėjote nuostabiu Monjuic fontano šviesų ir muzikos šou, pražygiavote garsiąja Las Ramblas gatve, pasiklydote siaurų gatvelių raizgalynėje Gotikiniame kvartale, praleidote siestą viename iš kelių netoli nuo miesto centro nutolusių paplūdimių, paskendote garsiojo „La Boqueria“ turgaus šurmulyje, užkandote tapas „Cal Pep“ restorane, paskanavote sraigių viename iš seniausių bei charizmatiškiausių Barselonos maitinimo įstaigų „Los Caracoles“ bei atsigaivinote sangrija „Bar Celoneta Bar Sangria“ bare? Jei taip, tuomet metas kavos ir deserto pertraukėlei! Štai kelios vietos, kuriose, mano nuomone, verta apsilankyti (ar netgi specialiai dėl jų išsukti iš kelio), jei ieškote geros kavos ir gero deserto: tostada – kiaušinio trynių ir karamelizuoto cukraus nugos; xuxos de crema – minkštų, purių, cukruje apvoliotų piršto formos pyragaičių, įdarytų apelsinų ir cinamono kremu; coca de llardons – plokščių veikiau sausainį primenančių pyragaičių, pagamintų iš kiaušinių, cukraus, kiaulienos spirgučių ir kedrinių pinijų, bei brazo de gitano – tipiško ispaniško vyniotinio, įdaryto kremu.

Bubo (Caputxes, 10, 08003 Barcelona) Moderni ir rafinuota, tai – neabejotinai viena geriausių kavinių Barselonoje, kurioje šefas Carles Mampel savo gaminiais kuria veikiau Paryžiaus atmosferą. Unikalūs skoniai bei jų deriniai, neregėtos formos, stulbinančios kompozicijos ir akį bei gomurį glostantys pojūčiai. Jeigu čia užsuksite pusryčių, būtinai paragaukite burnoje tirpstančių prancūziškų raguolių, raviolo giandujia – plokščio ritinio formos sluoksniuotos tešlos pyragaičio, įdaryto lazdynų riešutų bei pieniško šokolado kremu, ir sneken – spirale susuktos ir šokoladu bei rome mirkytomis razinomis pagardintos sluoksniuotos tešlos bandelės, kurios viršų puošia žaliosios arbatos trupiniai.

Oriol Balaguer (Pl. Saint Gregori Taumaturg, 2, 08021 Barcelona) Ne vienu apdovanojimu galinčio pasigirti konditerio bei Ferrano Adria mokinio Oriolo Balaguero cukraines verta aplankyti dėl ten slypinčių unikalių skonių, stulbinančių aromatų, kontrastingų formų ir tekstūrų, kūrybinio rafinuotumo, unikalaus bei išskirtinio ryšio tarp tradicijos ir modernumo. Neabejotinai verta paragauti Chocolate Paradigm – net iš 8 skirtingų šokoladinių tekstūrų sudaryto pyragaičio, 2001 m. pripažinto geriausiu desertu pasaulyje. Taip pat itin originalūs yra stiklinėse patiekiami desertai, sukurti koktelių pagrindu. Pavyzdžiui, ką pasakytumėte apie egzotinius mojito ar džiną su toniku deserto pavidale?

Tuo tarpu dienos metu prie kavos puodelio itin tiks Namelaka, kur šilkinis lazdynų riešutų ir pieniško šokolado kremas elegantiškai nugula ant puraus žaliosios arbatos biskvito bei traškaus šokoladinio sausainio pagrindo. Na, o šokolado mėgėjams itin patiks Xabina, 2005 m. Lione nugriebęs apdovanojimą už geriausią pasaulyje šokoladinį pyragaitį. Jis susideda iš prieskoniais pagardinto alyvuogių aliejaus biskvito, traškaus lazdynų riešutų ir kakavos pupelių sluoksnio, pieniškos kavos ir Madagaskaro vanilės biskvito bei kreminių šokoladinių putėsių, ir yra aplietas veidrodiniu juodojo šokolado glajumi.

Chök (Carrer del Carme, 3, 08001 Barcelona)

La Colmena (Plaça de l‘Anfel, 12, 08003 Barcelona) Tai – viena seniausių miesto cukrainių, kurioje jau trečia Roig šeimos karta gamina tradicinius kataloniškus saldumynus pagal originalius daugiau kaip šimtą metų skaičiuojančius receptus. Nepraeikite pro šalį neišbandę yema

40

Pamišusiems dėl šokolado. Čia galima rasti šokoladą įvairiame pavidale, pradedant saldainiais, sausainiais, triufeliais, šokoladinėmis plytelėmis ar keksiukais, ir baigiant aliejumi, traškučiais bei makaronais. Tai – itin jauki, tačiau gana nedidelė parduotuvėkavinukė. Jeigu jums pasisekė užsiimti staliuką, būtinai išbandykite tradicines ispaniškas churros, kurias jums patieks su keliais skirtingais šokoladiniais padažais. Chök taip pat garsėja kaip gardžiausių spurgų bei kronut vieta.


41


Turėtumėte gerokai pasistengti ieškodami miesto, prilygstančio Barselonai maistu. Anthony Bourdainas

44


45


Na, o dabar - metas gerai kavai!

kavinės-furgono įkūrėjai kavos neskrudina, tačiau kruopščiai atsirenka tik pasaulyje pripažintų skrudintojų (pavyzdžiui, Londono „Workshop Coffee Co.“) pupeles.

Cafés el Magnífico (Carrer de l‘Argenteria, 64, Barcelona) Beveik šimtmetį veikianti Cafés el Magnífico šiandien dažnai linksniuojama kaip geriausia kavos vieta mieste, o gal net ir visoje šalyje. Net 37 skirtingų rūšių žalios kavos pupelės iš Pietų bei Centrinės Amerikos, Afrikos ir Azijos čia yra perkamos nedideliais kiekiais ir skrudinamos prieš pat lankytojų akis. Tuo tarpu 2013 m. geriausia Barselonos barista Carolina Hernández užtikrina, kad kiekvienas kavos puodelis būtų tobulas. Rūpestingai paruoštas espresso (naudojant tik filtruotą vandenį) bei šilkinė pieno puta (naudojant tik šviežią riebų pieną) privers aikčioti pieniškų kavų mylėtojus. Rimtesni kavos entuziastai bus maloniai nustebinti meniu suradę filtruotos, prancūziškame kavinuke ar naudojant sifoną paruoštos kavos pasirinkimą.

Nømad Coffee Productions (Passage Sert, 12, Barcelona) Jokio maisto. Vien tik kava, skurdinta čia pat už durų ir paruošta pagal jūsų pageidavimus. Meniu randamos kelios skirtingos jos rūšys, Hario V60, Aeropress, Chemex pasirinkimai, o ant prekystalio rikiuojasi net trys kavos malimo mašinos bei švytintis Dalla Corte/Pro kavos aparatas. Vos tik pravėrus duris aišku, jog čia vyksta rimti kavos reikalai. Onna Cafe (Pujades 126, 08005 Barcelona) Jei mėgstate kavą iš Kosta Rikos arba tiesiog mėgstate gerą kavą, ši vieta kaip tik jums. Tiesiogiai bendradarbiaudama su Kosta Rikos kavos augintojais ir pirkdama žalias kavos pupeles be jokių tarpininkų, Onna Cafe savininkė Anahi užtikrina, kad galutinį vartotoją kava pasiektų savo tobulumo viršūnėje, nesvarbu, ar tai būtų šilkinis Flat White, ar su Chemex paruoštas vaisiais kvepiantis Pietų Amerikos eliksyras.

Skye Coffee (Carrer de Pamplona, 88, 08018 Barcelona)

:

Indie tipo kavos namų atstovė, besipuikuojanti minimalistiniu interjeru, bendruomeniniais stalais ir nuostabia kava. Tai – viena originaliausių miesto kavinių, kurios baras įtaisytas 1972 m. Citroen H vagonėlyje, o šis – atviroje sandėlio tipo erdvėje. Tiesa, patys

46


47


48


49


50


51


tarta de santiago Nuotrauka ir receptas: Giedrė Augustinavičiūtė

52


Jei nutarsite iš Barselonos patraukti šiauriau, El Camino de Santiago (šv. Jokūbo piligrimų keliu) link šio apaštalo amžinojo poilsio vietos ir nuostabiosios Santiago de Compostela katedros, sustoję pakelės užeigose paragaukite Tarta de Santiago. Tai tradicinis pyragas, puošiamas šventojo Jokūbo kryžiumi. Atrodytų, toks paprastas, migdolų, cinamono ir citrusinių vaisių derinys sužavi nuo pirmo kąsnelio. O išsikepę namuose, patiekite gabalėlį desertui su puodeliu arbatos ir, jei norite dar gardžiau, plakta grietinėle.

250 g maltų migdolų 250 g cukraus pudros arba įprasto cukraus 6 dideli kiaušiniai 1 apelsino žievelė 1 citrinos žievelė 1 šaukštelis malto cinamono cukraus pudros pyragui apibarstyti

20-22 cm skersmens atsegamais kraštais kepimo formos dugną padenkite kepimo popieriumi. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Elektriniu plaktuvu dubenyje išsukite cukrų su kiaušinių tryniais, kol pabals. Įmaišykite smulkiai tarkuotas apelsino ir citrinos žieveles. Suberkite maltus migdolus, cinamoną ir kruopščiai išmaišykite. Atskirame dubenyje išplakite kiaušinių baltymus iki standumo. Įmaišykite 3 šaukštus baltymų į tešlą, tuomet sudėkite likusius ir atsargiai išmaišykite. Supilkite tešlą į kepimo formą ir pašaukite į įkaitintą orkaitę 40 minučių, kol dailiai pagels. Palikite atvėsti formoje, tuomet atsargiai išimkite ir nuplėškite kepimo popierių. Iš popieriaus iškirpkite šventojo Jokūbo kryžių ir padėkite jį ant pyrago. Apibarstykite pyragą cukraus pudra ir karpinį nuimkite.

53


Kret Tekstas ir nuotraukos:


eta

: Jurgita Vaskel


Retimnas

56


57


58


Dar sykį pajutau, kokia paprasta ir kukli yra laimė: taurė vyno, skrudinti kaštainiai, jūros ošimas. Ir nieko daugiau. Nikos Kazantzakis. Graikas Zorba

Kreta

arba Megalónisos (Didžioji sala), kaip ją vadina patys kretiečiai, apsupta keturių akinamo skaidrumo jūrų, yra didžiausia Graikijos sala. Gamtovaizdžio ir istorijos dermė salą pavertė daugiaveide ir žadinančia smalsumą vieta, kupina tarpeklių, kalnų, istorinių paminklų ir nepakartojamų paplūdimių. Sala turėjo daug šeimininkų. Sakoma, kad galbūt dėl nuolatinių užkariavimų mūsų dienų kretiečiai pasižymi beprotišku išdidumu ir tvirtu nepriklausomybės jausmu. Kaimeliuose atokiau nuo turistinių vietovių pagyvenę kretiečiai vis dar renkasi kafeneia (kavinėse) vilkėdami juodus marškinius, o kelnes susikiša į ilgus batus - visai taip, kaip darė jų tėvai ir seneliai. Gyvenimas čia slenka lėtai ir rodos, kad visi turi laiko pokalbiui, kavai ar stiklinaitei raki. Norite pabėgti nuo turistinės Kretos? Traukite į salos pietus. Čia keliukai skrodžia kalnus iki pat Libijos jūros, o atokūs paplūdimiai pasiekiami laivais arba keliaujant pėsčiomis. Nuošalūs kaimai pasitinka baltais nameliais, tyla ir ramybe. Atostogaudami Kretoje, pamėginkite perfrazuoti garsųjį admirolo Davido Farraguto šūkį: Po velnių liemens apimtį. Visu greičiu “ pirmyn!” (orig. Damn the torpedoes, full spead ahead!). Maistas saloje nuostabus, o jo paslaptis - ingredientai: laukinės kalnų žolelės, kvapnūs, saulėje prisirpę pomidorai, čiobrelių medus, čia pat spaustas alyvuogių aliejus ir naminiai sūriai. Kretos dieta - tai ne tik subalansuotos ir sveikos mitybos modelis, bet ir sugebėjimo džiaugtis gyvenimu sinonimas. Kretą paprasta idealizuoti. Ne veltui gausu istorijų apie gimtąsias šalis palikusius ir į salą visam laikui atsikėlusius avantiūristus. Keliaudami susipažinome su gide iš Olandijos. Poliglote, suskaičiavome penkias puikiai įvaldytas kalbas. Paklausėme, kaip ji atsidūrė taip toli nuo namų. Sako, žinot, kadaise pamačiau filmą apie Kretą. Įsimylėjau salą joje nebuvusi, susižavėjau ja ir štai esu čia. Pasakoja, o akyse šokinėja saulės zuikučiai...

59


60


61


Kretos peizažas buvo panašus į gerą prozą: apgalvotą, saikingą, neperkrautą, raiškią ir santūrią. Jis atskleidžia esminius dalykus paprasčių paprasčiausiomis priemonėmis. Nekoketuoja. Jam svetimas visoks dirbtinumas, visokia retorika. Tai, ką jis turi pasakyti, pasako su tam tikru vyrišku griežtumu. Ir kartu tarp tų rūsčių linijų slypi kažkoks jautrumas ir švelnumas - tykiuose slėniuose kvepia citrinų ir apelsinų medžiai, o toliau iš bekraštės jūros dvelkia kažkokia begalinė poezija. - Kreta, Kreta, - šnibždėjau aš, ir mano širdis pradėjo smarkiau plakti. Nikos Kazantzakis. Graikas Zorba

Bene geriausias patarimas, kokį esu gavusi pati ir kuriuo norėčiau pasidalinti - keliaukite. Kreta - milžiniška sala, jos nepavyks apvažiuoti per savaitę, tačiau to visai nereikia. Prieš atvykdami, pasiruoškite: apgalvokite, ką norėtumėte pamatyti, kur nukeliauti. Apsvarstykite, koks poilsis arčiau širdies - neapsakomo grožio paplūdimiuose, kopiant į kalnus ar klaidžiojant tarpekliuose, ragaujant vietos patiekalus, atrandant istorines vietas. Apgalvokite maršrutą. O atvykę, traukite tiesiai į automobilių nuomos punktą. Kelionių vadovai paprastai nepataria pasikliauti vietos nuomos punktų paslaugomis dėl galimų problemų atsitikus nenumatytai bėdai, vis dėlto aš jų patarimų niekada neklausau. Pasirašomą sutartį pasiskaitykite, neaiškumus išsiaiškinkite. Ir nelakstykite kaip akis išdegę - kai kurie Kretos keliai nepritaikyti lengviesiems automobiliams, tad bekelių venkite. Arba riedėkite visai pamažu. Atminkite, kad kalnų keliukai naktimis neapšviečiami, tad tolimesnes keliones susiplanuokite iš anksto, ypač į Elafonisi paplūdimį. Jei turite galimybę, likite nakvoti arba išvykite atgal ankstėliau - Kretoje sutemsta labai greitai, o naktį vairuoti - nemenkas nuotykis. Vis dar abejojate? Tuomet tiesiog keliaukite. Viešbutyje paprašykite žemėlapio ir traukite kur akys veda. Tik nepamirškite išragauti salos. Tikrosios kretietiškos virtuvės perlų ieškokite atokiau nuo turistinių miestų - važiuokite gilyn į salą ir nedvejodami sustokite mažuose kaimeliuose. Ir, žinoma, išmokite kelis graikiškus žodžius - juk žinote tą jausmą netikėtai išgirdus savą kalbą iš nepažįstamojo lūpų.

62


Samarijos tarpeklis

63


66


67


Preveli vienuolynas

68


.

(turistineje) kretoje APLANKYKITE:

Balos įlanką (ir Gramvousa salą, jei tik pasirinksite kelionę laivu). Elafonisi paplūdimį - romantiškam poilsiui prie jūros. Paplūdimį puošia koralinės rausvo smėlio smiltys. Samarijos tarpeklį - fiziškai stipriems keliautojams (nepamirškite tvirtos poros batų, vandens ir kepurių!) Matala paplūdimį ir romėniškąsias grotas - jei širdyje esate šiek tiek pašėlęs hipis. Retimną ir Chaniją - jei dievinate senų miestų dvasią ir architektūrą. Festos (gr. Phaistos) - mėgstantiems istoriją ir archeologiją. Preveli vienuolyną su palmių paplūdimiu - iki pastarojo ir jūros teks leistis labai ilgais laiptais žemyn, tad įvertinkite savo jėgas ir kaitrią Kretos saulę. Spinalonga - salą rytinėje salos dalyje, buvusią raupsuotųjų koloniją. Knoso rūmus - mylintiems mitus, istorijas ir legendas. ...o vėliau išsukite iš kelio link alyvuogių giraičių, kalnų, kaimelių, išbraidžiokite jūras ir neprisiriškite prie vieno paplūdimio ar miestelio - Kreta kupina istorijų, atraskite jas.

69


Elafonisi papludimys

70


Balos ˛ilanka

71


Kiekviena kelionė turi savo skonį. Prisiminus Kretą, atmintyje iškyla burnoje tirpstantis mėsos troškinys stifado su mažyčiais svogūnėliais, soti musaka, greitosios gyros pitos, beprotiškai saldi baklava ir sirupe nuskendę samali pyrago gabalėliai, kurių kulniuodavom į gretimą miestelį. Tačiau visam laikui įsiminė paprasti dalykai: puikios graikiškos migdolų formos kalamata alyvuogės, feta ir graikiška duona, valgyta paplūdimyje palydint saulę. Kupinos lėkštės graikiškų salotų, kurias, grįžę namo, bandydavome atkartoti bent kelis kartus per savaitę gerą pusmetį. Mažose taurelėse patiekti drebučiai iš graikiško jogurto, kuriais kretietis restorano savininkas vaišino po sočios vakarienės. Ir, žinoma, tirštas, klampus graikiškas jogurtas, kurio kasryt pusryčiams semdavome į dubenėlius ir it nektaru užpildavome auksiniu medumi. O vakarais prieš užmigdami, imdavome laukti kito ryto pusryčių. Graikiško jogurto (dar vadinamu turkišku) nesudėtinga rasti parduotuvėse. Atkreipkite dėmesį - jogurto riebumas turi būti ne mažesnis nei 10 proc. Šio jogurto galite pasigaminti ir namuose. Kelis kartus perlenkite medvilninio audinio (marlės) gabalėlį ir įtieskite jį į sietelį. Sietelį padėkite virš dubens. Supilkite indelį riebesnio natūralaus jogurto. Palikite nakčiai arba parai šaldytuve ar kambaryje, jei norite labai tiršto jogurto. Iš 2 litrų jogurto gausite apie 1,5 litro tiršto jogurto Kitą rytą tirštą jogurtą sukrėskite į dubenėlį ir apšlakstykite medumi. Išsiskyrusias išrūgas galite sunaudoti ruošdami kokteilius su jogurtu (94 psl.). Paprasti dalykai yra patys skaniausi, tiesa?

74


jogurtas +

medus

75


atvirukas iš...

St. ives

Kornvalis, Didžioji Britanija

...galėčiau prirašyti ištisus puslapius, vieną po kito dėliodama prisiminimus. Visi kartu jie tą vasarą St. Ives pavertė puikiausia geriausio, kokį tik galima įsivaizduoti, gyvenimo pradžia. Virginia Woolf

Nuotraukos: Giedrė Augustinavičiūtė


78


79


80


81


82


83


84


85


86


87


88


Desertai 89


90


.leti ir

spalvoti

rytai Kada gi, jei ne dabar, laikas pristabdyti rytą saulei glostant pagalvės kamputį ir išprašyti pilką

pusryčių

rutiną.

Rinktis

spalvotą,

lengvesnę, gaivesnę, sveikesnę.

Ryškūs uogų

ir

medumi

žolelių

kokteiliai,

traškūs,

su-

laistyti, skrebučiai, sultingi vaisiai ir uogos... Lėto ir puikaus ryto elementai. Nuotraukos ir receptai: Jurgita Vaskel

91


kokosu˛ pienas + . ˇsilauoges + juodieji serbentai + kardamonas

92


. ˇspinatai +

bazilikai + bananas + salieras + jogurtas 93


ˇ ˇ rozinis skrebuciai kokteilis 2 riekelės duonos su grūdais 90 g rikotos sūrio 1 šaukštelis smulkiai tarkuotos citrinos žievelės rožinių pipirų bazilikų lapelių skysto medaus

250 ml kokosų pieno arba natūralaus atvėsinto jogurto saujelė šilauogių/mėlynių saujelė juodųjų serbentų žiupsnelis malto kardamono

Įkaitinkite orkaitę iki 180 Visas sudedamąsias dalaipsnių. lis sudėkite į kokteilinę ir Duonos riekeles apšlakstykite sutrinkite. Jei kokteilis per aliejumi. Sudėkite ant kepimo tirštas, įpilkite šiek tiek šalto skardos ir pakepinkite kelias vandens. minutes. Aptepkite rikota, pabarstykite citrinos žievele, rožiniais pipirais, bazilikų lapeliais. Pašlakstykite medumi. Skanaukite nedelsdami.

94

ˇ zalias kokteilis 35 g šviežių špinatų 5 bazilikų lapeliai 1 saliero stiebas 1 bananas 250 ml tiršto natūralaus atvėsinto jogurto Visas sudedamąsias dalis sudėkite į kokteilinę ir sutrinkite. Jei kokteilis per tirštas, įpilkite šiek tiek šalto vandens.


ˇ su skrebuciai rikota, baziˇ likais, roziniais pipirais, medumi

95


ĚŹ

pusryciuË› granola su jogurtu ir uogomis 96


97


98


granola

Ši - greituolė, mat kepama ne orkaitėje, o tiesiog keptuvėje. Dievinu jos universalumą - riešutus, sėklas, dribsnius, prieskonius galima naudoti visus, kokius tik širdis geidžia ir kokių turi sukaupusi virtuvės spintelė. Man skanu įberti sezamų sėklų, saulėgrąžų branduolių, linų sėmenų, žiupsnį kardamono... Nepamirškite ruošdami granolos jos nuolat maišyti ir atvėsinti prieš sluoksniuodami su jogurtu. Aš, prisipažįstu, dažniausiai nesulaukiu, kol ji atvės - skoniui įtakos nėra, tik jogurtas greičiau sutirpsta. Ir nepamirškit uogų. Saujelės žemuogių, serbentų, mėlynių, braškių, gervuogių, aviečių, vyšnių... Tegul ir jūsų stiklinėse . rytais įsikuria maža, saldi ir sveika vasaros

pasaka

•••

vienam: 2 šaukštai migdolų 2 šaukštai graikinių riešutų 2 šaukštai moliūgų sėklų 2 šaukštai kokosų drožlių 4 šaukštai avižinių dribsnių 1/2 šaukštelio cinamono 1 šaukštas kokosų aliejaus 2 šaukštai medaus 200 ml graikiško jogurto mėgstamų uogų Riešutus, sėklas ir cinamoną suberkite į keptuvę ir pakepinkite ant vidutinės ugnies apie 5 minutes. Viduryje mišinio šaukštu padarykite duobutę, supilkite aliejų ir medų. Maišydami kepinkite dar apie 5 minutes. Nukelkite nuo ugnies ir palikite visiškai atvėsti. Stiklinėje sluoksniuokite granolą su jogurtu, pabarstykite uogomis. Ragaukite nedelsdami.

99


vaisiuË› ir uog su ch 100


gu˛ salotos hia

Chia sėklos (ispaniniai šalavijai) dar vadinamos supermaistu. Tai nepamainomas vitaminų, maisto medžiagų, mineralų šaltinis. Sėklų berkite į vaisinius kokteilius, salotas, košes. •••

vienam: 2 abrikosai 5 braškės saujelė trešnių 1 šaukštas skysto medaus 2-3 šaukštai citrinos sulčių (pagal skonį) 2 šaukštai chia sėklų Vaisius ir uogas nuplaukite ir perpjaukite perpus, išimkite kauliukus. Sudėkite į dubenėlį. Medų sumaišykite su sultimis ir sėklomis. Apipilkite salotas ir skanaukite.

101


Br 102


raskes ĚŹ

.

103


jogurtinis tortas su ĚŹ

braskemis .

Nuotraukos ir receptas: Jurgita Vaskel

104


Braškės. Didelės ir saldžios, nurausvintos saulės ir vasariškai šiltų dienų. Neatsivalgomos vienos pačios ar taip, kaip vaikystėje - nuskandintos dubenyje su pienu arba sutrintos su cukrumi ir žiupsneliu cinamono. O jei pamėgintumėte šias raudonas gražuoles sutupdyti ant trapaus sausainių pagrindo ir užpilti braškiniu jogurtu? Turėtumėte gaivų, ne per saldų ir dailiai rožinį tortą, kuriam išties sunku atsispirti. Žaviausia, kad kiekviename gardžiame kąsnyje slėpsis po vieną ar kelias braškes!

••• Pagrindui: 150 g sausainių 70 g sviesto Tortui: 400 g liesos varškės 900 ml jogurto su braškėmis 2 šaukštai vanilinio cukraus 4 šaukštai želatinos 60 ml vandens 300 g šviežių braškių gabalėlis baltojo šokolado Sviestą ištirpinkite. Sausainius sutrinkite į trupinius ir sumaišykite su tirpintu sviestu. Į 20 cm skersmens kepimo formą atsegamais kraštais sudėkite trupinius ir prispauskite prie dugno. Padėkite į šaldytuvą, kol ruošite įdarą. Varškę pertrinkite per sietelį. Giliame dubenyje iki vientisos masės suplakite jogurtą, varškę ir vanilinį cukrų. Želatiną užpilkite vandeniu ir palikite kelias minutes išbrinkti. Tuomet maišydami ištirpinkite karšto vandens vonelėje arba ant labai lėtos ugnies. Kai atvės, supilkite į jogurto masę ir kruopščiai įmaišykite. Atidėkite 6 gražesnes braškes. Likusias braškes nuplaukite, nusausinkite, nuimkite lapelius ir sustatykite ant sausainių pagrindo. Atsargiai užpilkite jogurto ir varškės plakiniu. Kepimo formą pastatykite į šaldytuvą nakčiai. Kitą dieną likusias braškes nuplaukite ir perpjaukite pusiau. Sudėkite ant torto ratu. Karšto vandens vonelėje ištirpinkite baltąjį šokoladą ir juo apšlakstykite braškes. Iš formos tortą lengviau išimsite jo kraštus apipjovę į karštą vandenį pamirkytu ir nusausintu peiliu.

105


106


ĚŹ

BraskiuË›

pyragas su maskarpone ir irisais Nuotraukos ir receptas: Jurgita Vaskel

107


Pagrindui: 100 g ryžių miltų 100 g kvietinių miltų 1 šaukštas cukraus 100 g šalto sviesto 1 kiaušinis Įdarui: 500 g maskarponės sūrio 125 ml jogurto 2-4 šaukštai cukraus pudros 1/2 šaukštelo vanilės ekstrakto 500 g braškių 100 g irisų 90 ml pieno Dubenyje sumaišykite miltus ir cukrų. Sudėkite kubeliais supjaustytą sviestą ir pirštais trinkite su miltais, kol gausite trupinius. Kiaušinį suplakite šakute ir supilkite į dubenį. Išmaišykite ir užminkykite tešlą. Jei tešla nesukimba į kamuolį, įpilkite šaukštą šalto vandens. Tešlą suspauskite į kamuolį, apsukite maistine plėvele ir 30 minučių padėkite į šaldytuvą. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Atvėsintą tešlą iškočiokite tarp dviejų ryžių miltais pabarstytų kepimo popieriaus lapų ir įtieskite į 20 cm skersmens kepimo formą. Prispauskite prie dugno ir kraštų. Tešla trapoka, ją gali būti sunku perkelti į kepimo formą. Jei imtų trūkinėti, tiesiog sudėkite gabalėliais ir suformuokite krepšelį. Į jį įtieskite kepimo popieriaus ir iki viršaus pripilkite džiovintų pupelių arba ryžių. Įkaitintoje orkaitėje kepkite 15 minučių. Tuomet popierių su pupelėmis arba ryžiais išimkite ir kepkite dar apie 10 minučių, kol gražiai pagels. Ištraukite iš orkaitės ir palikite visiškai atvėsti. Maskarponę išsukite su jogurtu, cukraus pudra, vanile. Braškes nuplaukite, nuskabykite lapelius, nusausinkite. Perpjaukite perpus arba į keturias dalis. Tris ketvirtadalius braškių įmaišykite į įdarą. Į prikaistuvį supilkite pieną, sudėkite irisus ir maišydami ištirpinkite ant lėtos ugnies. Įdarą sukrėskite į krepšelį, puoškite likusiomis braškėmis, apšlakstykite tirpintais irisais. Atvėsinkite šaldytuve ir skanaukite.

108


109


-

surio pyragas su ̬ b raskiu˛ u ogiene Nuotraukos ir receptas: Giedrė Augustinavičiūtė

110


111


112


Pagrindui: 220 g sausainių 100g sviesto Braškių uogienei: 200 g braškių 30 ml vandens 180 g cukraus Sūrio pyragui: 600 g natūralaus skonio grietinėlės sūrio 2 dideli kiaušiniai Viršui: 100 g maskarponės sūrio 20 g cukraus pudros 100 ml riebios grietinėlės 100-200 g braškių pyragui papuošti Sausainius sutrinkite į trupinius. Sviestą ištirpinkite. Sumaišykite tirpintą sviestą su sausainių trupiniais. Suberkite trupinius į 20 cm skersmens kepimo formą ir prispauskite prie dugno. Kepimo formą padėkite į šaldytuvą 20-30 minučių. Sudėkite braškes į prikaistuvį. Suberkite 80 g cukraus, supilkite vandenį ir užvirkite. Sumažinkite ugnį ir virkite, kol braškės sukris, o pusė skysčio nugaruos. Nukelkite nuo ugnies ir palikite visiškai atšalti. Įkaitinkite orkaitę iki 160 laipsnių temperatūros. Plaktuvu išsukite grietinėlės sūrį su likusiu cukrumi. Po vieną įmuškite ir įplakite kiaušinius. Įmaišykite braškių uogienę. Supilkite mišinį į kepimo formą. Kepimo formą kruopščiai apsukite folija. Padėkite formą į kitą, didesnę, ir ją pripilkite iki pusės vandens. Ši vandens vonelė reikalinga tam, kad pyragas pavyktų kreminis ir nesutrūktų orkaitėje. Kepkite apie 30 minučių arba kol paviršius sutvirtės, bet pyragas, pajudinus formą, nebus labai standus. Palikite pyragą atvėsti formoje ir padėkite į šaldytuvą 1-2 valandoms. Išsukite maskarponę su cukaus pudra. Atskirame dubenyje iki standumo išplakite grietinėlę ir įmaišykite į maskarponę. Atvėsintą pyragą aptepkite maskarponės kremu. Pyragą pastatykite į šaldytuvą dar kelioms valandoms arba nakčiai. Pyragą iškelkite iš formos ir puoškite likusiomis braškėmis.

113


Nuotrauka: Giedrė Augustinavičiūtė

Le

114


dai

115


ledai su

rab arb arais Nuotraukos ir receptas: Giedrė Augustinavičiūtė

116


Rabarbarus supjaustykite kubeliais. Sudėkite į prikaistuvį drauge su cukrumi ir šlakeliu vandens. Ant vidutinės ugnies troškinkite apie 10-15 minučių, kol sukris. Jei rabarbarų tyrė nepakankamai rožinė, įlašinkite lašelį maistinių dažų. 450 g rabarbarų 250 g cukraus 200 ml pieno 3 kiaušinių tryniai 400 ml riebios grietinėlės raudonos spalvos maistinių dažų (nebūtini)

Supilkite rabarbarų tyrę į matavimo indą - turėtumėte turėti apie 400 ml tyrės. Įpilkite 200 ml pieno. Rankiniu smulkintuvu sutrinkite į vientisą tyrę ir perpilkite atgal į prikaistuvį. Trynius įmaišykite į rabarbarų tyrę. Ant lėtos ugnies kaitinkite, kol sutirštės. Palikite visiškai atvėsti, tuomet supilkite ir įplakite grietinėlę. Gautą masę supilkite į ledų gaminimo aparatą ir paruoškite ledus atsižvelgdami į gamintojo instrukcijas. Jei aparato neturite, masę supilkite į sandarų dubenį ir padėkite jį į šaldytuvą. Kas 30 minučių keliskart peplakite ledus elektriniu plaktuvu. Palikite visiškai sustingti.

117


750 ml riebaus kokosų pieno 3-4 šaukštai medaus 500 g braškių

Kokosų pieną supilkite į kokteilinę. Sudėkite medų ir braškes. Sutrinkite. Supilkite į indelį ir atvėsinkite šaldytuve 1 valandą. Atvėsusią masę supilkite į ledų gaminimo aparatą ir paruoškite ledus atsižvelgdami į gamintojo instrukcijas. Jei ledų gaminimo aparato neturite, padėkite indelį su braškių mase į šaldytuvą ir tris kartus kas 2 valandas išmaišykite elektriniu plaktuvu. Tuomet palikite visiškai sustingti. Prieš ragaudami, ledus palikite kambaryje kelias minutes, kad suminkštėtų.

118


̬

braskiu˛ ledai su kokosu˛ pienu Nuotraukos ir receptas: Giedrė Augustinavičiūtė

Veganiški!

Be laktozes. ir cukraus

119


grietininiai. ledai

su avietemis Nuotraukos ir receptas: Jurgita Vaskel

120


400 ml 30 proc. riebumo grietinės 60 ml pieno 100 g cukraus (atsižvelkite į uogų saldumą) 300 g aviečių žiupsnelis vanilinio cukraus

Giliame dubenyje suplakite grietinę, pieną, cukrų ir vanilinį cukrų. Palikite pastovėti 10 minučių, kol cukrus ištirps. Avietes nuplaukite ir sutrinkite. Uogas galite pertrinti per sietelį. Įmaišykite sutrintas uogas į grietinės mišinį ir supilkite į sandarų indą. Jį pastatykite į šaldymo kamerą 1 valandai. Po valandos šaukštu, elektriniu plaktuvu arba šluotele išsukite ledų masę − taip subyrės ledų kristalai ir patys ledai pavyks glotnesni. Indą statykite į šaldytuvą ir kas valandą procesą pakartokite dar 3-4 kartus. Tuomet palikite ledus sustingti. Jei turite ledų gaminimo aparatą, ledus paruoškite atsižvelgdami į gamintojo instrukcijas.

121


. ˇ varskes

se mifreddo

su morengais ir serbentais Nuotraukos ir receptas: Jurgita Vaskel

122


Virselio ˇ receptas

123


Semifreddo (it. pusiau sušalęs) - tai šaldytas itališkas desertas, primenantis ledus. Jam pagaminti nereikia ledų gaminimo aparato. Neprireiks ir kelissyk ruošinio išmaišyti, kol galutinai sušals. Įprastai semifreddo ruošiamas šiek tiek sudėtingiau ir pavyksta gerokai riebesnis. Man patinka paprastesnis, bet ne mažiau puikus variantas. Jei norite, jogurtą galite keisti iki purumo išplakta grietinėle. Improvizuokite ir žaiskite skoniais! Praktiškai jokių pastangų nereikalaujantis žavus desertas. 2-4 skanautojams: 180 g varškės 80 ml pieno 125 ml jogurto 80 g cukraus pudros 1/2 šaukštelio tarkuotos citrinų žievelės 1/2 šaukštelio vanilės ekstrakto sauja raudonųjų serbentų 3-4 nedideli morengai Nedidelio, maždaug 15x6 cm dydžio, indo kraštus ir dugną padenkite maistine plėvele. Varškę, pieną, jogurtą, cukraus pudrą, vanilės ekstraktą ir citrinų žieveles išsukite plaktuvu iki vientisos masės. Sulaužykite ir įmaišykite morengus, suberkite serbentus. Sudėkite gautą masę į indą ir paspauskite šaukštu. Pastatykite į šaldymo kamerą nakčiai arba 8 valandoms. Prieš ragaudami, ištraukite iš kameros, kad šiek tiek atitirptų ir būtų lengviau atpjauti.

124


125


126


Morengai 127


128


Eton Mess 129

Nuotraukos ir receptas: Jurgita Vaskel


130


Eton Mess (angl. Etono netvarka) - tradicinis britiškas desertas su braškėmis, plakta grietinėle ir morengų gabalėliais. Sakoma, kad pirmieji desertai 19 amžiuje buvo gaminami su bananais ir ledais arba plakta grietinėle, o morengais gardinti pradėta vėliau. Šįsyk nusižengiau tradiciniam receptui ir grietinėlę pakeičiau graikišku jogurtu su žiupsneliu vanilės. Gaivu ir labai vasariška! dviems: 200 g braškių (arba kitų mėgstamų uogų) 250 ml graikiško jogurto vanilinio cukraus su vanilės grūdeliais 8-10 nedidelių morengų (pirktų arba namuose gamintų, receptas 134 psl.) Braškes nupaukite, nuimkite kotelius, nusausinkite. Atidėkite 5 didesnes braškes ir sutrinkite šakute. Sudėkite į dubenėlį. Jogurtą sumaišykite su vaniliniu cukrumi. Morengus pasmulkinkite. Likusias braškes perpjaukite perpus arba į keturias dalis. Sudėkite dalį braškių, jogurtą, pabarstykite morengais. Puoškite likusiomis braškėmis. Ragaukite išsyk.

131


132


Tortas su lazdynu rieĹĄutais Ë›

ir morengais

Nuotraukos ir receptas: Jurgita Vaskel

133


Tortui:

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių.

115 g minkšto sviesto 125 g lazdynų riešutų 100 g cukraus 5 vidutiniai kiaušiniai 1 apelsino žievelė 30 g miltų 125 g rikotos 2 šaukštai aguonų žiupsnis druskos aptepimui: 4 šaukštai abrikosų uogienės 250 g rikotos sūrio keli šaukštai cukraus pudros

Į kepimo skardą suberkite riešutus ir pakepinkite 5 minutes. Patrynę pirštais, nulupkite odeles. Riešutus suberkite į maisto smulkintuvą ir sutrinkite į miltus – nepermalkite, kad neišsiskirtų aliejus.

Morengams: 3 kiaušinių baltymai 175 g cukraus pudros vanilinio cukraus žiupsnis druskos

Sviestą su cukrumi išsukite iki purumo. Po vieną nuolat plakdami įmaišykite kiaušinių trynius ir tarkuotą apelsino žievelę. Suberkite miltus, sudėkite rikotą, įmaišykite maltus riešutus ir aguonas. Atskirame inde iki standumo išplakite kiaušinių baltymus su žiupsneliu druskos. Atsargiai įmaišykite juos į tešlą. Dvi 18-20 cm skersmens kepimo formas patepkite sviestu ir padenkite kepimo popieriumi. Supilkite po pusę tešlos ir pašaukite kepti 25-30 minučių. Iškepusius pagrindus palikite atvėsti ir išimkite iš kepimo formų. Abrikosų uogienę sudėkite į prikaistuvį, užpilkite 3 šaukštais vandens ir palikite užvirti. Nukelkite nuo ugnies ir palikite

134


atvėsti.

Formuokite nedidelius morengus.

Vieną pagrindą guldykite į serviravimo lėkštę, Kepkite maždaug 30-40 minučių, kol sutvirtės ir sutepkite uogiene. Uždėkite antrą pagrindą, leng- išdžius. vai prispauskite. Pagal receptą iškepsite gerokai daugiau Rikotą išsukite su cukraus pudra ir aptepkite morengų, nei prireiks tortui papuošti. Nesunautortą. Statykite į šaldytuvą. Puoškite morengais dotus saugokite nuo drėgmės sandariame indeprieš patiekdami, kad jie nesudrėktų ir nesutirptų. lyje ir suvalgykite per savaitę. Morengams kiaušinių baltymus su žiupsneliu Iš paruoštų morengų galite pasigaminti Eton druskos elektriniu plaktuvu lėtai plakite 1 Mess (128 psl.) arba Semifreddo (122 psl.). minutę. Tuomet greitį padidinkite iki vidutinio ir plakite toliau 2-3 minutes, kol baltymai ims tvirtėti. Plakite toliau, po šaukštą berdami cukraus pudrą, kol baltymai sutvirtės ir taps blizgūs, o cukraus pudra baigsis. Nepamirškite įplakti vanilinio cukraus. Orkaitę įkaitinkite iki 120 laipsnių. Kepimo skardą padenkite kepimo popieriumi.

135


136


Pavlova Nuotraukos ir receptas: Giedrė Augustinavičiūtė

137


Kvapni, traški ir lengva it debesėlis. Rodos, pati vasara įsitaiso pavlovos viduryje, plaktos grietinėlės glėbyje su gaiviomis uogomis.

6 kiaušinių baltymai žiupsnelis druskos 300 g cukraus pudros 2 šaukšteliai vanilės ekstrakto smulkiai tarkuota 1 citrinos žievelė 350 ml riebios grietinėlės 2–3 šaukštai cukraus pudros 450 g įvairių uogų (mėlynių, aviečių, braškių) keli mėtų lapeliai papuošti Įkaitinkite orkaitę iki 120 laipsnių temperatūros. Kepimo skardą užtieskite kepimo popieriumi ir nubrėžkite 23 cm skersmens apskritimą. Baltymus su žiupsneliu druskos išplakite iki standumo. Tuomet po truputį suberkite ir įmaišykite cukraus pudrą. Subėrę visą cukraus pudrą, plakite dar 5 minutes ir įmaišykite vanilės ekstraktą. Sudėkite plakinį į apskritimą. Kepkite 2 val. 30 min. Tuomet orkaitę išjunkite ir palikite morengą atvėsti. Grietinėlę išplakite iki standumo, įmaišykite cukraus pudrą. Sudėkite ją ant atvėsusio morengo ir apibarstykite uogomis. Puoškite mėtų lapeliais. Patiekite nedelsdami.

138


139


vasara

pas mama˛ Kokie yra rytai pas mamą? Jaukūs, ilgi ir tylūs. Už lango prasidedanti diena kvepia plikoma arbata, o rūpesčiai, rodos, atgalia ranka nubraukti į šalį, nes kambary ką tik nubudo ta pati mergaitė kaip prieš dešimtį vasarų. Virtuvėje aidi tie patys žingsniai ir į puodelio kraštą melodingai skambteli šaukštelis. Kaip visuomet, įprastai ir beveik... pamirštai.

Nuotraukos ir receptai: Jurgita Vaskel

140


141


. Varškes apkepas su uogomis, 146 psl.

142


Duonos desertas su uogiene, 150 psl. 143


. . Virtinukai su melynemis, 148 psl.

144


. Desertas su 탑emuogemis, 152 psl. 145


ĚŹ

.

Varskes apkepas

su uogomis

146


Varškės apkepas. Du žodžiai, kvepiantys vaikyste. Tikiu, kad kiekvienas turite savo receptą, išvingiuotą sąsiuvinyje nudilusiu viršeliu. Šitaip apkepą kepti mane išmokė mama. Šitaip jį kepu savo Mažyliui. Kai kurie receptai nepavaldūs laikui. Tik sviestą vis dažniau imu keisti kokosų aliejumi... Išmėginkit. 4-6 skanautojams: 125 ml manų kruopų 250 ml pieno 80 g sviesto (arba 4 šaukštai kokosų aliejaus) 800 g varškės 3 kiaušiniai 130 g cukraus 1 šaukštas vanilinio cukraus

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros.

Manų kruopas užpilkite pienu ir palikite brinkti 10 minučių.

Sviestą ištirpinkite ir palikite truputį atvėsti. Dubenyje varškę pertrinkite šakute – galima ir per sietelį, jei norite švelnesnio apkepo. Kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymų. Trynius išsukite su cukrumi ir vaniliniu cukrumi, o baltymus išplakite iki standžių putų. Į varškę įmaišykite išbrinkusias manų kruopas su pienu, sviestą, kiaušinių trynius su cukrumi ir, galiausiai, labai švelniai – baltymus. Tešlą sudėkite į trupučiu sviesto pateptą kepimo formą, išlyginkite paviršių ir pašaukite į orkaitę 40-45 minutėms. Iškepęs apkepas bus gražiai gelsvas ir nekliuksės pajudintas. Apkepas labai purus, tad ką tik iškepusį gali būti sunku atpjauti – palikite kuriam laikui orkaitėje, kad kiek sutvirtėtų.

147


Jei tektų rinkti vasariškiausią patiekalą, savo balsą ir lėkštę atiduočiau virtinukams su mėlynėmis. Receptui, be kurio vasara netektų dalies žavesio. 4-6 skanautojams virtinukams: 210 g miltų 1 kiaušinis šaukštas aliejaus žiupsnelis druskos 125 ml labai karšto vandens įdarui: 500 g mėlynių 4-5 šaukštai cukraus (arba pagal skonį) Miltus suberkite į dubenį, įmuškite kiaušinį, supilkite aliejų, pasūdykite ir išmaišykite. Supilkite karštą vandenį ir iš pradžių tešlą išsukite šaukštu, vėliau išminkykite rankomis. Dubenį pridenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite 30 minučių. Nuplautas mėlynes sumaišykite su cukrumi. Imkite po gabalėlį tešlos, suvoliokite rutuliuką, tuomet delnais suplokite ir ištampykite į apskritimą. Dėkite po šaukštelį įdaro, tvirtai užspauskite kraštelius ir išdėliokite į miltais pabarstytą dubenį. Didesniame puode užvirkite vandenį, lengvai pasūdykite. Vienu kartu dėkite tiek virtinukų, kad jie neliestų vienas kito. Kai iškils į paviršių, pavirkite dar 7−8 minutes ir kiaurasamčiu iškelkite į dubenį. Mėlynių uogienei likusias mėlynes su cukrumi suberkite į puodą ir pavirkite apie 10 minučių ant vidutinės ugnies, kol uogos sukris. Jei norite, dar šiek tiek pasaldinkite. Virtinukus patiekite karštus su uogiene ir/arba grietine.

148


virtinukai

. . su melynemis 149


DUONOS DESERTAS

su uogiene

150


Tai magiškai meduoliais kvepiantis desertas. Nuostabu, kiek nepakartojamų skonių gali turėti, atrodytų, įprasta juoda lietuviškos duonos riekė. Jei dar neišmėginote, šitaip paruoštų duonos trupinių užbarstykite ir ant ledų ar kitų gaivių desertų. 4-6 skanautojams: 300 g šviežios juodos duonos 30 g sviesto 100 g cukraus 2 šaukšteliai cinamono 300 g liesos varškės 200 g 30 proc. riebumo grietinės 1 šaukštas vanilinio cukraus 250 ml rūgščios uogienės (bruknių, spanuolių, vyšnių arba trintų šviežių uogų) Duoną supjaustykite riekelėmis ir sutrinkite pirštais kartu su žievelėmis į trupinius. Didelėje keptuvėje ištirpinkite sviestą, sudėkite trupinius, suberkite 50 g cukraus ir cinamoną. Išmaišykite ir pakepinkite maišydami 5 minutes. Keptuvę nukelkite nuo ugnies ir palikite atvėsti. Per sietelį pertrinkite varškę. Giliame dubenyje ją išplakite su grietine, likusiu cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Stiklinėse arba nedideliuose stiklainiuose susluoksniuokite desertą: įberkite sluoksnį trupinių, ant jų − sluoksnį varškės masės ir sluoksnį uogienės. Viršutinis sluoksnis turėtų būti varškės. Padėkite į šaldytuvą bent 3 valandoms arba, geriausia, nakčiai. Desertai skanūs ir šalti, ir kambario temperatūros. Nesuvalgytus šaldytuve laikykite ne ilgiau kaip 3 dienas.

151


. su Ĺžemuogemis

sausainiuË› desertas

152


Desertas šiek tiek primena varškės tinginį puodelyje. Arba itališką tiramisu. Tik kvepia ramunėlėmis, o saldžiuose baltuose pataluose miega žemuogės. -

dviems: 80 ml užplikytos saldintos atvėsintos ramunėlių arbatos 250 g maskarponės sūrio arba glotnios varškės 60-70 g sausainių kelios saujos žemuogių Sausainius sutrinkite į trupinius. Maskarponę išsukite su arbata. Jos po truputį pilkite tiek, kad sūris suskystėtų. Gali neprireikti visos arbatos. Žemuoges nuplaukite ir nusausinkite. Į puodelius berkite dalį sausainių, žemuogių, uždėkite maskarponės kremo. Sluoksniuokite, kol baigsite sudedamąsias dalis. Puodelius apsukite maistine plėvele. Statykite į šaldytuvą nakčiai. Desertus ragaukite atvėsintus.

153


154


Skanios vasaros!

ĚŹ

ĚŹ

iki paskutinio saukstelio. 155


ĚŹ

-

aciu, .

kad skaitet!

FACEBOOK PINTEREST INSTAGRAM www.duonosirzaidimu.lt/zurnalas redakcija@duonosirzaidimu.lt

156

Duonos ir zaidimu Vasara 2015 Nr. 3  
Duonos ir zaidimu Vasara 2015 Nr. 3  

Nemokamas elektroninis žurnalas apie saldų gyvenimą, nepamirštamas keliones, įkvepiančias istorijas. Kokie tavo gyvenimo desertai?

Advertisement