Page 1

REKRUTACJANF SIERPNIEŃ 2013

JURKIEWICZ PRAWIE WSZYSTKO CO WIEM NA TEMAT

SEO CZY TO JAWA CZY SEO? str. 32


REKRUTACJANF SIERPIEŃ 2013 OPIS DZIAŁAŃ 5. Przygotowania do optymalizacji 7. Optymalizacja strony 9. Optymalizacja treści 12. Link building 15. Scenariusz sukcesu strony

BUDOWA ZAPLECZA 21. Zaplecze dedykowane 25. Schemat linkowania

ANALIZA DZIAŁAŃ 27. 31. 32. 33.

Harmonogram działań Szacowane efekty w czasie Kosztorys działań Koszty vs. Przychody

INNOWACYJNA USŁUGA 34. Czy to java czy SEO? Wywiad z Przemkiem Jurkiewiczem o innowacyjnej usłudze SEO od Nowoczesna Firma S.A.

Dokument powstał wyłącznie na potrzeby rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. SEO w spółce Nowoczesna Firma S.A. Jego jedynym autorem jest Przemysław Jurkiewicz. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez wyraźnej zgody autora wzbronione! .... no chyba, że dostanę tę robotę.


792 129 874 SEO - SKUP/SPRZEDAŻ


1. OPIS DZIAŁAŃ


PRZYGOTOWANIA DO OPTYMALIZACJI

PRZYGOTOWANIA DO OPTYMALIZACJI

Analiza słów kluczowych

Wybór miejsc docelowych dla fraz

Polega na wyznaczeniu dla każdej frazy trzech wartości.

Można przyjąć, że niezależnie od struktury strony, najskuteczniejsze jest pozycjonowanie strony głównej. W zależności od klienta oraz wyników analizy słów kluczowych należy ją zoptymalizować pod inne frazy.

Popularność frazy Przekłada się na potencjalny ruch. Mierzona za pomocą narzędzia propozycji słów kluczowych Google Adwords

Frazy konkurencyjne jeśli klientowi zależy przede wszystkim na pozycjach.

Konkurencyjność frazy Przekłada się na koszt pozycjonowania. Szacowana na podstawie analizy wyników wyszukiwania.

Frazy najpopularniejsze jeśli klientowi zależy przede wszystkim na ruchu.

Konwertowalność frazy na cele biznesowe Przekłada się na zysk klienta z obecności w SERP danego zapytania. Szacowana na podstawie ruchu na stronie, doświadczenia klienta i wiedzy pozycjonera. W większości przypadków szacunki te będą oczywiste. Dla zakładu fryzjerskiego w Gdańsku cenniejszy będzie przecież klient, który trafi na stronę po wpisaniu frazy polecany fryzjer Gdańsk niż trwała ondulacja.

Frazy konwertowalne jeśli klientowi zależy na zwrocie z inwestycji. Frazy brandowe jeśli klientowi zależy na promowaniu marki.

5

Oczywiście, warto do zagadnienia podejść zdroworozsądkowo. Jeżeli frazy najbardziej konkurencyjne wymagają nieproporcjonalnie dużego nakładu kosztów w stosunku do zysków, lepiej skupić się na frazach mniej konkurencyjnych, ale za to


PRZYGOTOWANIA DO OPTYMALIZACJI popularniejszych, bądź bardziej konwertowalnych. Podobnie jeśli fraza biznesowa, lub popularna jest mało konkurencyjna to bardziej opłacalne jest przygotowanie im oddzielnych landing page niż zaangażowanie strony głównej w ich pozycjonowanie. Pozostałe frazy należy przypisać do najbardziej zbliżonych tematyką podstron, będących w strukturze linkowania wewnętrznego tuż pod stroną główną. Przy ustalaniu tematyki należy uwzględnić zarówno treść strony, jak i backlinki do niej prowadzące. Jeśli w witrynie nie można wskazać stron powiązanych tematycznie z pozycjonowanymi frazami, należy w pierwszej kolejności postarać się rozbudować i zoptymalizować istniejące podstrony. Jeśli nie jest to możliwe należy takie podstrony stworzyć.

6


OPTYMALIZACJA STRONY

OPTYMALIZACJA STRONY

zoptymalizowanych i pozycjonowanych podstron powinno prowadzić jak najwięcej linków pozycjonujących. Strony zoptymalizowane i pozycjonowane powinny natomiast zawierać możliwie mało linków wychodzących.

Linkowanie wewnętrzne Zoptymalizowane linkowanie wewnętrzne cechuje się unikalnymi i przyjaznymi adresami URL, co oznacza, że każda podstrona dostępna jest pod jednym i jedynym adresem, składającego się z małych liter alfabetu łacińskiego, cyfr oraz znaku '-'. Należy pamiętać o tym, aby po przeprowadzeniu optymalizacji, wszystkie stare adresu URL przekierować za pomocą nagłówka 301 na nowe adresy. Należy w sposób przemyślny i roztropny zaplanować nawigację po stronie. Każdy dokument powinien być dostępny w maksymalnie 3 kliknięciach. W kodzie strony, linki będące elementami nawigacji serwisu warto oznaczyć zgodnie ze standardami schema.org. Dzięki temu adresy w SERP wyświetlane będą w postaci breadcrumbs co pozytywnie wpływa na CTR. Warto pamiętać, że do

Błędy Należy zadbać o wyeliminowanie błędów generowanych przez stronę ponieważ mogą one, w skrajnym przypadku, zniwelować całą pracę. W szczególności chodzi o zwracanie błędnych nagłówków HTTP. Nagłówek 200 na stronie będącej tak naprawdę imitacją błędu 404, może powodować zindeksowanie nieograniczonej liczby identycznych dokumentów o niskiej wartości. Skutkuje to obniżeniem wartości całej domeny. Inne błędy mogące wpłynąć na ocenę strony to:  powtarzające się na wielu

7

podstronach, identyczne komunikaty i ostrzeżenia systemowe


OPTYMALIZACJA STRONY  generowanie pustych podstron  indeksowanie treści

generowanej w oparciu o parametry zapytania HTTP  błędne odnośniki zewnętrzne i wewnętrzne Dużo informacji na temat błędów można uzyskać w Narzędziach dla webmasterów Google. Poprawność linków można zbadać za pomocą narzędzia Xenu.

Poprawa wydajności W większości przypadków już podstawowe elementy optymalizacyjne takie jak zadbanie o zgodność kodu strony ze standardami W3C, zastosowanie pamięci podręcznej i ograniczenie ilości wykonywanych zapytań daje zadowalające efekty. Dotychczas opisane działania nie mają bezpośredniego wpływu na ranking strony, jednak ich zaniedbanie może powodować skuteczne obniżenie skuteczności dalszych działań.

8


OPTYMALIZACJA TREŚCI

OPTYMALIZACJA TREŚCI

Meta dane

 Tytuł powinien być napisany

Najważniejszym elementem optymalizacji treści strony są meta-title poszczególnych podstron. Najważniejsze elementy, o których należy pamiętać przy optymalizacji tytułów to:

Elementem niewpływającym na pozycję strony, ale mającym ogromne znaczenie dla klikalności w SERP jest meta-description. Dobry opis strony można scharakteryzować w kilku podpunktach:

językiem naturalnym

 Tytuł podstrony powinien być 

 

 

unikalny w skali serwisu Powinien składać się z około 110 znaków (tyle indeksuje robot Google) Najważniejsze słowa kluczowe oraz słowa zwiększające CTR powinny znajdować się w pierwszych 70 znakach (tyle Google wyświetla w SERP) Najważniejsze słowa kluczowe powinny znajdować się bliżej początku tytułu Frazy wielowyrazowe powinny zachować kolejność wyrazów Kolejne wyrazy frazy wielowyrazowej powinny być możliwie najbliżej siebie Słowa kluczowe powinny wystąpić w tytule nieodmienione Należy unikać powtarzania słów (maksymalnie trzy powtórzenia w odmianie lub bez)

 Jest naturalnym rozwinięciem

tytułu  Zawiera najważniejsze słowa kluczowe, również w odmianie  Zachęca do kliknięcia

9

Odrobina kontrowersji – mimo historycznego już znaczenia meta-keywords, nadal korzystam z tego znacznika w procesie optymalizacji. Odpowiednio skonstruowany pozwala mi szybko określić, pod jakie frazy i z jakim priorytetem zoptymalizowany jest dany dokument. Często wykorzystuję ten element przy projektowaniu oprogramowania wspierającego działania SEO, a koszt jego wdrożenia jest minimalny.


OPTYMALIZACJA TREŚCI

Struktura tekstów

Treść właściwa

Przy optymalizacji struktury tekstów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej hierarchii nagłówków oraz na to, aby cała ważna treść była dostępna dla robotów. Chodzi tu w szczególności o treści w obrazach lub animacjach flash.

Podstawowa rzecz – unikalność treści. Bez zadbania o ten aspekt, dalsza optymalizacja nie ma sensu. Zdublowana treść to problem mający trzy oblicza: Treść dostępna pod kilkoma adresami URL Problem dotyczy wadliwego linkowania wewnętrznego. Opisany i rozwiązany wyżej.

Obrazy

Treść zdublowana wewnątrz strony Problem występuje, gdy większa część treści jest elementem stałym, powtarzającym się na wszystkich podstronach, np. rozbudowane opisy w sidebarze

Roboty wyszukiwarek nie są jeszcze w stanie poprawnie rozpoznać treści obrazu dlatego ważne, aby każdy z nich oznaczony był tekstem alternatywnym. Dobry alt powinien w 2-3 słowach opisywać treść obrazka. Najlepiej, aby opisać go w sposób tematycznie lub kontekstowo powiązany z pozycjonowanymi frazami. Alt jest ważnym czynnikiem rankingowym i kuszące może być wykorzystanie w nim fraz pozycjonowanych w dokładnym ich brzmieniu. Wszystko należy robić jednak z głową. Przesycenie strony słowami kluczowymi może zostać uznane za spam.

Treść zdublowana na wielu domenach Problem występuje, gdy strona w dużym stopniu opiera się na tekstach udostępnianych przez inne firmy, np. opisy produktów, informacje prasowe.

10

W badaniu stopnia zdublowania treści pomaga np. serwis CopyScape.com. Jeśli treść strony jest unikalna, ale uboga, konieczne będzie przeredagowanie tekstów. Google lubi tekst, dlatego strona nie powinna zawierać mniej niż 1000 znaków unikalnej treści. Sam tekst powinien być naturalny i zawierać w sobie pozycjonowane


OPTYMALIZACJA TREŚCI frazy (zarówno w dopasowaniu ścisłym jak i w odmianie) i słowa jednoznacznie określające tematykę, lokalizację i kontekst tekstu. Pomocna w ustaleniu tych słów może być funkcja Keyword Scraper programu ScrapeBox. Słowa powiązane tematycznie z frazami pozycjonowanymi można dodatkowo wyróżnić za pomocą znaczników html takich jak strong lub bold.

Rich snippet Nie wpływają co prawda bezpośrednio na pozycję, ale poprawiają CTR w SERP. Warto zapoznać się z serwisem schema.org i wdrożyć mikroformaty, aby ułatwić wyszukiwarce konstruowanie rozszerzonych wyników wyszukiwania.

11


LINK BUILDING

LINK BUILDING

internetowych typu pkt, panorama firm, firmy.net, cylex, onet, gazeta. Linki nie przekazują dużej mocy, ale pochodzą z domen o dość dużym TrustRanku.

Metody zdobywania linków Zdobywanie linków powinno być procesem kreatywnym i finezyjnym... tyle, że rzadko kiedy można pozwolić sobie na wyrafinowane, lub pełne polotu metody. Dlatego poniżej przedstawiam skutecznie stosowane przeze mnie metody zdobywania linków, które wykorzystuję wg potrzeb. Według potrzeb, to znaczy wtedy kiedy takie działanie ma logiczne uzasadnienie i może przynieść wymierną korzyść w postaci wzrostu pozycji lub zaufania do strony. Zdobywanie linków nie jest sztuką dla sztuki. Nie warto psuć naturalności profilu backlinków na rzecz suchych statystyk.

Serwisy społecznościowe – podobnie jak fora, wydają się być najbardziej naturalnymi linkami. Zyskują na znaczeniu i będą zyskiwać w najbliższym czasie. Strony zapleczowe – podstawa długoterminowego SEO. Wartościowa strona zapleczowa jest świetnym źródłem mocnych i stałych linków. Współprace biznesowe – źródło najmocniejszych linków. Warto podczas nawiązywania jakiejkolwiek współpracy biznesowej uwzględnić w niej element linkowania.

Fora internetowe – przeważnie nie mają dużej mocy, ale wydają się być zdecydowanie najbardziej naturalnymi linkami obok tych z mediów społecznościowych. Katalogi – pomijam niskiej jakości katalogi stron. Skupiam się na zaufanych, dużych serwisach

12

Giełdy linków – źródło zróżnicowanych linków, które wykorzystane z głową daje pożądane efekty. Warte zastosowania gdy profil backlinków jest już odpowiednio duży.


LINK BUILDING przy pomocy ScrapeBox, ale ma to negatywny wpływ na niedojrzałe profile backlinków.

Systemy wymiany linków – podobnie jak w przypadku giełdy linków. Jeśli profil backlinków jest odpowiednio duży i zbudowany jest z głową, można stosować swle z powodzeniem. Bardzo niebezpieczne narzędzie w rękach niedoświadczonego pozycjonera.

Monitorowanie sieci – polega na śledzeniu publikacji internetowych w poszukiwaniu wzmianek na tematy ściśle powiązane z pozycjonowaną stroną jak adres strony, nazwa firmy, nazwa produktu lub inne tematy ściśle powiązane z konkretną stroną. Monitorowanie odbywa się w sposób automatyczny, za pomocą alertów Google. Jeśli znajdziemy odpowiednią wzmiankę, należy wystosować do autora prośbę o zamieszczenie linku do pozycjonowanej strony.

Artykuły sponsorowane – ciekawy sposób pozyskiwania wartościowych linków. Stosunkowo wysoki koszt pozyskania, ale dający pełną kontrolę nad kontekstem linka. Artykuły sponsorowane zostały ostatnio wzięte pod lupę przez Google. Informacje prasowe – stosunkowo tani sposób na zdobycie linków przy pełnej kontroli kontekstu osadzenia linka. Niestety, powielenie tekstu na wielu witrynach dosyć drastycznie obniża ich wartość. Wymiany linków – świetny sposób na pozyskiwanie wartościowych linków, wymagający jednak dużego nakładu zasobów ludzkich. Znalezienie partnera do współpracy oraz pilnowanie przestrzegania postanowień współpracy pochłania sporo czasu. Komentarze – stosunkowo łatwy sposób na uzyskanie linku na stronie z tematycznie powiązaną treścią. Wymaga jednak pewnego zaangażowania. Możliwe jest zautomatyzowanie tego procesu

13

Wyszukiwanie niedziałających linków – za pomocą narzędzia Xenu można przeszukać interesujące nas strony internetowe w poszukiwaniu niedziałających linków. Jeśli link przestał działać ponieważ docelowa domena wygasła, możemy spróbować ją zarejestrować i przywrócić na niej linkowaną treść, a z tak stworzonej strony linkować do strony docelowej. Jeśli link przestał działać, bo została usunięta linkowana treść, a domena działa dalej, możemy spróbować odtworzyć treść na swojej stronie i poprosić autora o zmianę linkowanego adresu na nasz.


LINK BUILDING interesujących nas fraz. Dokładne poznanie profilu ich backlinków oznacza:

Zdobywanie linków Do zdobywania linków nie wolno podchodzić w sposób oderwany od rzeczywistości. Zdobywanie linków gdzie się da i jak się da na dłuższą metę nie przynosi pożądanych efektów.

 sprawdzenie ile mają linków,  z jakich domen,  jak rozkładał się przyrost tych  

Przed rozpoczęciem linkowania warto zastanowić się jak mógłby wyglądać proces budowania profilu backlinków przez stronę taką jak pozycjonowana, gdyby ten proces był efektem tylko i wyłącznie naturalnego sukcesu.

 

Po dokładnej analizie mamy doskonały obraz specyfiki danej branży. Wiemy, które sklepy osiągnęły sukces w wyszukiwarce, oraz w jaki sposób do tego sukcesu doszły. Dalsze działania w dużej mierze zależą od wyników tej analizy.

Pomysły będą się oczywiście różnić w zależności od typu strony. Przyjmijmy zatem na potrzeby zadania, że jest to sklep internetowy z koszami upominkowymi prowadzony przez stacjonarny sklep działający w Warszawie. Jak mogłaby zatem wyglądać naturalna droga sukcesu takiego przedsięwzięcia?

Scenariusz sukcesu

Analiza konkurencji Bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie tych rozważań jest analiza dokonań konkurencji. Posługując się serwisami podobnymi do majesticseo.com lub ahrefs.com można poznać szczegółowy profil backlinków stron, które aktualnie działają w pierwszej dziesiątce wyników

linków w czasie, jakiego rodzaju są to linki, ile ze zdobytych linków jeszcze istnieje, jakie zawierają anchory które strony są najczęściej linkowane

14

Bogatszy w zdobytą wiedzę, przygotowuję potencjalny scenariusz drogi do sukcesu. Scenariusz nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistą działalnością klienta... i przeważnie nie ma z nią nic wspólnego. Jednak przygotowanie spójnej logicznie historii pozwoli zbudować profil linków 'identyczny z naturalnym'. Oczywiście przy tworzeniu scenariusza warto być dużym optymistą, by szybko osiągnąć oczekiwany wynik.


SCENARIUSZ SUKCESU STRONY

SCENARIUSZ SUKCESU STRONY

Oto proponowany scenariusz, stworzony w oparciu o wiedzę pozyskaną dzięki analizie konkurencji. Pochyłym tekstem zapisuję historię, a pogrubionym – działania SEO jakie należy podjąć, aby daną historię odwzorować w profilu backlinków. Sklep z koszami upominkowymi MIŚ ma zamiar rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż internetową. Postanowił rozbudować stronę internetową i zainwestować w SEO. Sklep liczy na to, że dzięki inwestycji w pozycjonowanie rozkręci sprzedaż przez internet, a dodatkowo zachęci ludzi z Warszawy do osobistego odwiedzenia sklepu. • Optymalizacja on-site W pierwszej kolejności rozreklamował rozszerzenie swoich usług własnymi siłami, wywieszając na drzwiach sklepu odpowiednią informację oraz powrzucał swoje ulotki do skrzynek w okolicznych blokach. Część mieszkańców podchwyciła temat i podjęła dyskusję. • Znajdź warszawskie fora internetowe i inne miejsca pozwalające na lokalną dyskusję w internecie. Stwórz wątki dotyczące rozszerzenia działalności sklepu i korzystając z kilku kont zaaranżuj dyskusję. W postach umieść linki do strony głównej, do podstrony z informacją o rozszerzeniu działalności i do strony z ofertą. • Znajdź w sieciach społecznościowych miejsca dotyczące lokalizacji sklepu i tam zaaranżuj dyskusję. Opublikuj linki jak wyżej. Sklep dostrzegając potencjał reklamy internetowej promuje się w branżowych katalogach firm, oraz korzysta aktywnie z różnych form reklamy internetowej.

15


SCENARIUSZ SUKCESU STRONY

• Dodaj stronę sklepu do kilku wartościowych katalogów (onet, gazeta, firmy.net, pf, zumi, pkt, cylex) • Do strony zapleczowej będącym branżowym katalogiem firm i dodaj informację na temat sklepu Sklep rozpoczął działalność w internecie i zdobył pierwszych klientów. Dzięki wysokiej jakości usług zyskał uznanie w ich oczach. Klienci chętnie polecają usługi sklepu. • Znajdź tematy na forach internetowych dotyczące pomysłów na prezent. Przedstaw w sposób nienachalny ofertę sklepu Miś chwaląc go za wysoka jakość usług. Zamieść link do oferty. • Znajdź w sieciach społecznościowych miejsca dotyczące prezentów. Zaaranżuj dyskusję na temat koszów upominkowych. Przedstaw ofertę sklepu Miś i opublikuj linki jak wyżej. Sklep dobrze sobie radzi. W sieci można znaleźć opinie na temat jego usług. Niektóre blogi i strony internetowe wspominają o ciekawej ofercie sklepu. • Weź stronę zapleczową o tematyce organizacji przyjęć i zabaw. W artykule na temat ciekawych pomysłów na prezent umieść link do strony głównej sklepu. • Weź stronę zapleczową o tematyce zwyczajów i tradycji urodzinowych na całym świecie. Opisz anglosaski zwyczaj obdarowywania się koszami upominkowymi. Zamieść link do oferty sklepu Miś. • Weź stronę zapleczową będącą blogiem lifestylowym. Napisz artykuł na temat urodzin znajomego i opisz skorzystanie z oferty sklepu Miś. Zamieść link do oferty sklepu oraz wybranego kosza upominkowego. • Weź stronę zapleczową dotyczącą przygotowań ślubno-weselnych. Napisz artykuł, w którym przedstawisz kosze upominkowe jako świetny pomysł na podziękowanie dla rodziców. Zalinkuj do oferty sklepu.

16


SCENARIUSZ SUKCESU STRONY Zachęceni pochlebnymi recenzjami klienci coraz śmielej korzystają z oferty sklepu. Często w dyskusjach przedstawiają wybrane kosze upominkowe jako polecaną propozycję. • Znajdź wątki, w których ludzie zastanawiają się nad prezentem dla znajomych. Proponuj kosze upominkowe sklepu Miś publikując link do wybranych pozycji. Duży portal biznesowy porusza temat „Prezenty w biznesie. Upominki dla partnerów biznesowych mogą mieć klasę!” Wśród kilku pomysłów wymienia kosze upominkowe, proponując stronę sklepu Miś. • Opublikuj na portalu nf.pl artykuł i zamieść w nim link do sklepu. Artykuł cieszy się dużym powodzeniem. Wiele serwisów, nie tylko branżowych, linkuje serwis na swoich stronach i profilach społecznościowych. • Weź najmocniejsze strony zapleczowe i opublikuj na nich artykuł będące komentarzami do publikacji na nf.pl. Podlinkuj w nim artykuł, kilka najciekawszych konkretnych przykładów prezentów, w tym kilka koszy upominkowych. • Weź profile społecznościowe zapleczówek z powyższego punktu i opublikuj na nich link do artykułów. Sklep cieszy się z sukcesu w internecie. Widząc potencjał reklamy internetowej nawiązuje współpracę ze stronami o tematykach: upominki i prezenty, organizacja imprez, ślub i wesele. • Znajdź wartościowe strony z powyższych tematyk. Zdobądź na nich linki do strony sklepu Miś. Do dyspozycji masz: publikację wpisu gościnnego, artykuł sponsorowany, wymiana linkami, kupno reklamy • Poproś by strony, z którymi nawiązałeś współpracę opublikowały informację o niej na swoich profilach społecznościowych, linkując do oferty sklepu Miś.

17


SCENARIUSZ SUKCESU STRONY Pewien blog opublikował listę najdroższych prezentów, jakie można kupić w Polsce. Wśród złotych zegarków, samochodów na zamówienie znajduje się najdroższy kosz upominkowy wypełniony ekskluzywnymi towarami. Artykuł zyskał uznanie w serwisach społecznościowych typu wykop, stream i digg. • Weź stronę zapleczową o tematyce ciekawostek. Napisz na niej artykuł o najdroższych prezentach w Polsce. Podlinkuj przygotowaną wcześniej podstronę sklepu Miś, która zawierać będzie ofertę najdroższego w Polsce kosza z upominkami. • Dodaj powyższy artykuł do agregatorów artykułów takich jak wykop, digg czy stream. • Korzystając z kilku kont postaraj się, aby artykuł znalazł się na stronie głównej. • Dodaj ciekawostkę do innych serwisów z ciekawostkami np. wiedzabezuzyteczna.pl Informacja pojawia się w wielu miejscach w internecie, ludzie chętnie przekazują sobie informację o najdroższym koszu upominkowym w Polsce. • Podlinkuj przygotowaną stronę za pomocą giełd linków w treści • Zdobądź like`i i share`y do artykułu dodając do go addmefast.com Ktoś rozpuścił plotkę, że pewien celebryta kupił narzeczonej na urodziny najdroższy kosz w Polsce, a ona go wyrzuciła przez balkon. • Weź stronę zapleczową o tematyce plotkarskiej. Napisz w niej powyższy artykuł z linkiem do podstrony najdroższego kosza w Polsce i wypromuj go na facebooku. Czekaj, aż podchwycą go inne serwisy tego typu. To jest najskuteczniejsze w internecie samokopiujące się źródło linków :) Sklep chciałby wypromować swoją markę stawiając się w roli autorytetu w dziedzinie koszy upominkowych. W tym celu wyraża opinie na temat stron podejmujących temat prezentów i przekazuje użytkownikom sklepu rekomendacje na ich temat.

18


SCENARIUSZ SUKCESU STRONY

• Stwórz na stronie sklepów katalog stron odznaczonych znakiem jakości Miś. Katalog niech będzie niezindeksowany w wyszukiwarce, a linki wychodzące będą zamaskowane poprzez javascript. Znajdź wyróżniające się strony internetowe. Zaproponuj im odznaczenie 'Polecane przez sklep Miś'. Prześlij im kod html do wstawienia na stronę wyświetlający odznaczenie. Kod html zawiera link graficzny do strony sklepu. • Weź stronę zapleczową dotyczącą ciekawych akcji w internecie. Opublikuj w niej artykuł na temat akcji sklepu Miś i wstaw link do podstrony z informacją o podjętej akcji. • Skorzystaj z własnych baz mailingowych. Zaadresuj mailing do właścicieli stron. Zaproponuj udział w programie „Strona polecana przez sklep Miś”. Bum na sklep Miś nieco wygasł. Nowe wzmianki o sklepie pojawiają się rzadziej. Co jakiś czas na forum ktoś wrzuci link do konkretnego produktu, lub opublikuje link na facebooku. • Monitoruj pozycje, reaguj na wahnięcia publikacją nowych linków na forach internetowych i serwisach społecznościowych. Na podstawie tak skonstruowanego scenariusza przygotowanie harmonogramu działań jest d.ziecinnie proste

19


2. BUDOWA ZAPLECZA


ZAPLECZE DEDYKOWANE

ZAPLECZE DEDYKOWANE

Tematyka zaplecza W trakcie przygotowania scenariusza sukcesu, w naturalny sposób zostało nakreślone zapotrzebowanie na zaplecze. W kolejności występowania w scenariuszu były to strony o tematyce:  branżowy katalog firm  organizacja przyjęć i zabaw  zwyczaje i tradycje na świecie  blog lifestylowy  przygotowania ślubno-weselne  ciekawostki  plotki  akcje w internecie

Tematyka tych stron jest na tyle ogólna, że możliwe jest ich swobodne wykorzystanie w przyszłości do innych celów, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie zoptymalizowanie i wypozycjonowanie.

Hosting zaplecza Elementem podstawowym dla budowy zaplecza jest miejsce na serwerze,

który mógłby hostować nasze strony. W omawianym przypadku potrzebujemy miejsca dla 8 domen. Dobre zaplecze pozycjonerskie charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem na poziomie adresów IP. W związku z tym wielu pozycjonerów inwestuje często olbrzymie pieniądze w hosting dedykowany SEO. Niesłusznie. Najlepszym, a jednocześnie zupełnie darmowym sposobem na dywersyfikacje adresów IP jest usługa CloudFlare, czyli popularny sieć 23 Data Center rozsianych po całym świecie, która pośredniczy w ruchu pomiędzy internautami, a naszym serwerem. Skutkiem tego pośredniczenia jest funkcjonowanie witryny pod adresem IP należącym do sieci CloudFlare. W kilka chwil, dowolna ilość naszych stron zapleczowych, może zmienić swój adres IP na losowy, z dużym prawdopodobieństwem unikalny w skali zaplecza. Odpowiednia konfiguracja usługi uniemożliwia odczytanie źródłowego IP.

21


ZAPLECZE DEDYKOWANE Ryzyko takie można ponieść w przypadku stron zapleczowych najniższego poziomu. Niektóre z tych metod to:

Treść stron zapleczowych Strony zapleczowe muszą zostać w solidny sposób zasilone treściami. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania tekstów copywriterom. Te teksty będą podstawą do dalszej rozbudowy witryny.

Generatory poezji, które potrafią wygenerować wiersze nieróżniące się niczym od tworów domorosłych artystów z licealnych klas humanistycznych.

Istnieje tez kilka sposobów na automatyczne zasilenie stron zapleczowych treścią wartościową dla użytkowników i akceptowaną przez wyszukiwarki. Kilka metod skutecznie przeze mnie stosowanych to: Autoblogi a`la wykop.pl budowane na bazie Google News Katalogi firm zasilane legalnie nabytymi bazami danych kontaktowych. Sklepy internetowe zasilane produktami programów partnerskich Web 2.0, czyli strony internetowe zasilane treściami tworzonymi przez internautów np. fora dyskusyjne, sieci społecznościowe, serwisy Q&A Znam też kilka mniej etycznych metod zasilania strony treściami. Metody te, wykryte przez Google, mogą doprowadzić do obniżenia pozycji strony, lub do jej usunięcia z indeksu.

Autoblogi, opatre o treści kanałów RSS. Możliwe naruszenie praw autorskich. Strony oparte o ogólnodostępne bazy danych takie jak np. kody pocztowe, teksty piosenek, teksty utworów do których wygasły prawa autorskie i.t.p. Ogólnodostępność baz sprawia, że ciężko zbudować na ich podstawie unikalne treści. Treść z Archive.org, seriwsu archiwizującego internet. Analizując serwis możemy znaleźć treści stron, które już nie działają w internecie, a tym samym opublikowanie ich na naszej domenie nie będzie wiązało się z problemem duplicate contentu. Możliwe w tym przypadku jest jednak naruszenie praw autorskich do treści.

Domeny Sprawa wydaje się oczywista. Chcąc

22


ZAPLECZE DEDYKOWANE zbudować stronę internetową musimy zaopatrzeć się w domenę. Sprytny pozycjoner podejdzie do tematu znacznie bardziej kreatywnie.

przekierować nagłówkiem 301 na inną domenę i tym samym przekierować dużą część mocy jej backlinków na inną domenę.

Przy odrobinie szczęścia można zdobyć domenę, która już na starcie będzie miała bogaty profil backlinków. W tym celu należy skorzystać z usługi przechwytywania domeny. Listy wygasających domen są ogólnodostępne. Analiza tych list pozwala znaleźć strony z bogatym profilem linków. Dzięki serwisom aftermarket.pl lub premium.pl możemy spróbować zarejestrować je w momencie wygaśnięcia.

Linkowanie zaplecza Gdy mamy już kupioną domenę, postawioną na serwrze domenę zasiloną treściami nie pozostaje nam nic innego jak podlinkować nasze zaplecze. Wielu pozycjonerów uważa, że znalazło doskonałe schematy linkowania, które pozwalają wycisnąć moc SEO do ostatniej kropli. Może i mają rację. Ja wiem jednak, że każdy schemat może być z powodzeniem wykryty przez algorymty komputerowe, a ja będąc właścicielem wyszukiwarki niechętnie patrzyłbym na strony, które wpisują się w jakikolwiek schemat.

Inną metodą wyszukiwania wygasłych domen, które mogą posiadać interesujący profil backlinków jest skorzystanie z narzędzia Xenu. Xenu wyszukuje niedziałające linki na zadanej domenie, zwracając jako powód błędu status HTTP domeny. Jeśli natrafimy na link, który zwraca nagłówek no such host, oznaczać to będzie, że znaleźliśmy domenę, która nie jest przypisana do żadnego serwera. Istnieje spora szansa, że domena jest dostępna do rejestracji, a my za cenę świeżej domeny kupimy domenę z interesującym backlinkiem.

Jestem zwolennikiem unikania linkowania pomiędzy sobą stron zapleczowych, które nie są ze sobą spójne tematycznie. Psuje to profil backlinków i naraża stronę na konsekwencje ze strony wyszukiwarek. Skąd zatem brać linki?

Przechwytujac lub kupujac domenę z aktywnymi backlinkami nie musimy tworzyć na nieij treści, żeby korzystać z dobrodzejstwa jej historii. Równie dobrze, możemy taką domenę

Ciągle mówimy o tym, że nie wypada robić pewnych rzeczy ze stronami, bo w perspektywie czasu działania te mogą obrócić się przeciwko nam. Dlaczego więc nie stworzyć stron

23


ZAPLECZE DEDYKOWANE na których nie będzie nam zależało na tyle, by obawiać się konsekwencji ze strony Google? Wtedy nie jesteśmy ograniczeni wytycznymi dla webmasterów. Ten rodzaj zaplecza nazywam zapleczem niskiego poziomu. Zaplecze niskiego poziomu stanowią słabej jakości strony posiadające duży potencjał SEO, ale zbudowany metodami, które nie gwarantujące stabilności. Potencjał budowany jest głównie za pomocą przechwytywania wygasających domen z całego świata i linkowaniu stron wszelkimi dostępnymi metodami, w tym w pełni automatycznymi.

są są zbieżne tematycznie oraz linki z innych źródeł, otrzymujemy doskonałe zaplecze pozycjonerskie, wolne od prostych schematów, przekazujące skutecznie moc do pozycjonowanych stron.

Potencjał SEO pozyskany na takich stronach nie powinien być bezpośrednio przekazywany do wartościowych stron, ponieważ duże uzależnienie tych stron od niestabilnych źródeł linków może zakończyć się katastrofą. Z takich stron należy linkować poprzez stronę pośredniczącą, która oprócz linków ze stron niskiej jakości posiada też linki zdobyte innymi metodami. Dzięki temu niwelowane jest niebezpieczeństwo negatywnego wpływu słabych jakościowo stron, na strony pozycjonowane. Taki sposób linkowania tworzy swoistą piramidę linków, która jest uważana za jeden ze schematów. Jeżeli jednak dołożymy do tego wzajemne linkowanie stron zapleczowych, które

24


SCHEMAT LINKOWANIA

SCHEMAT LINKOWANIA

SD - strona docelowa a) branżowy katalog firm/ b) organizacja przyjęć i zabaw c) zwyczaje i tradycje na świecie

d) blog lifestylowy e) przygotowania ślubno-weselne f) ciekawostki g) plotki

Wszystkie strony zaplecza dedykowanego są dodatkowo odpowiednio podlinkowane z zaplecza pośredniczącego i zaplecza niskiego poziomu opisanych w poprzednim dziale, które pominąłem dla czytelności schematu.

25


3. ANALIZA DZIAŁAŃ


ANALIZA DZIAŁAŃ

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ Dzień 1

Dzień 2

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Analiza słów kluczowych

3

Naprawa błędów

2

Wybór miejsc docelowych

1

Poprawa wydajności

1

Linkowanie wewnętrzne

1

Optymalizacja meta-danych

1

Zlecenie napisania tekstów

1

Optymalizacja obrazówi

1

Wdrożenie rich snippet

1

Dzień 3

Dzień 4

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Optymalizacja treści

2

Scenariusz sukcesu

1

Optymalizacja struktury tekstów

1

Linkowanie z for

3

Analiza konkurencji

3

Social media

2

Dzień 5

Dzień 6

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Budowa zaplecza

5

Scenariusz sukcesu

5

Linkowanie z for i social

1

Linkowanie z for i social

1

27


ANALIZA DZIAŁAŃ

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Dzień 7

Dzień 8

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Budowa zaplecza

5

Katalogowanie

5

Linkowanie z for i social

1

Linkowanie z for i social

1

Dzień 9

Dzień 10

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Budowa zaplecza

5

Budowa zaplecza

2

Linkowanie z for i social

1

Linkowanie z for i social

4

Dzień 11

Dzień 12

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Linkowanie z for i social

3

Linkowanie z for i social

3

Komentowanie

3

Komentowanie

3

Dzień 12

Dzień 13

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Linkowanie z for i social

1

Linkowanie z for i social

1

Komentowanie

1

Komentowanie

1

28


ANALIZA DZIAŁAŃ

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Dzień 14

Dzień 15

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Komentowanie

1

Komentowanie, fora, social

1

Linkowanie z for i social

1

Zlecenie tekstów do linkowania

1

Dzień 16

Dzień 17

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Komentowanie, fora, social

1

Komentowanie, fora, social

1

Dzień 18

Dzień 19

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Linkowanie z dedyk. zaplecza

1

Linkowanie z dedyk. zaplecza

1

Zlecenie tekstu na nf.pl

1

Komentowanie, fora, social

1

Dzień 20

Dzień 21

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Publikacja tekstu na NF

1

Pozskiwanie linków na art. NF

4

Linkowanie NF z zaplecza

2

Pozyskiwanie linków

2

29


ANALIZA DZIAŁAŃ

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

Dzień 22

Dzień 23

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Linkowanie z zaplecza

1

Komentowanie, fora, social

1

Zlecenie artykułu na wykop

1

Strona główna wykop

3

Dzień 24

Dzień 25

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Giełda linków

1

Linkowanie z dedyk. zaplecza

1

Social buzz

1

Social Media

2

Dzień 26

Dzień 27

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Projekt Znak Jakości

5

Linkowanie z dedyk. zaplecza

1

Komentowanie, fora, social

1

Zleć mailing

1

Dzień 28

Dzień 29

Działanie

Czas(h)

Działanie

Czas(h)

Promuj projekt znak jakości

1

Zleć mailing

1

Social media

2

Linkowanie z dedyk. zaplecza

2

30


ANALIZA DZIAŁAŃ

SZACOWANE EFEKTY W CZASIE Przytoczony scenariusz zakłada, sukcesywne zdobywanie pozycji poprzez budowanie profilu linków zbliżonego do naturalnego. Proces pozycjonowania zakłada dwa przełomowe momenty, po których powinien wystąpić gwałtowny, ale naturalny wzrost pozycji. Pierwszym przełomowym momentem jest publikacja artykułu w portalu NF.pl dzięki, któremu zoptymalizowana wcześniej strona otrzyma potężny zastrzyk mocy SEO. Drugim momentem przełomowym jest nagły przypływ ruchu spowodowany obecnością w serwisach typu wykop.pl. Co prawda sama obecność w serwisie nie wpływa na pozycjonowanie, ale nagły wzrost zainteresowania stroną jest wytłumaczeniem dla wzmożonego przyrostu zdobywanych linków, które wzmocnią pozycje witryny. Taki sposób budowania profilu backlinków pozwala na łatwą kontrolę pozycji, ponieważ daje dużą swobodę w pozyskiwaniu kolejnych odnośników.

31


ANALIZA DZIAŁAŃ

KOSZTORYS DZIAŁAŃ

Zaplecze  Hosting - 61 pln/rok  Domeny - 500 pln (budżet na przechwytycenie 8 domen)

Razem: 561 pln

Teksty  5 tekstów początkowych po 2000 znaków na każdą z 8 domen licząc 11 pln za

1000 znaków  26 opisów branż na zapleczowy katalog firm po 500 znaków licząc 7 pln za 1000 znaków  4 teksty do artykułów sponsorowanych 2000 znaków po 15 pln za tys znaków Razem: 1091 pln

Praca specjalisty ds. SEO 122 h po 31.50 brutto Razem: 3812.5

Całkowity koszt uzyskania pozycji - 5464.50 Koszty utrzymania pozycji 5h miesięcznie pracy pozycjonera Razem: 157.50

32


ANALIZA DZIAŁAŃ

KOSZTY VS, PRZYCHODY

Przyjęty model zakłada, że serwis zacznie na siebie zarabiać po 5 miesiącu współpracy. Po pierwszym roku zarobi

33


Czy to jawa czy

SEO? Nowoczesna Firma S.A. w czasach kryzysu postawiła na głowie podstawowe zasady biznesu i... mnoży zyski rozdając pieniądze. Jak to możliwe? O tym i o rozlanej o północy kawie opowie Project Manager usługi SEO Life - Przemysław Jurkiewicz.


CZY TO JAWA CZY SEO?

INNOWACYJNA USŁUGA OD NOWOCZESNA FIRMA S.A. Wszyscy wokół straszą kryzysem i radzą zaciskać pasa. Wy tymczasem postanowiliście rozdawać pieniądze i niektórzy twierdzą, że dzięki temu zarabiacie więcej niż kiedykolwiek. O co chodzi? Cześć. Faktycznie można to tak ująć. W ramach projektu SEO Life postanowiliśmy dzielić się 1% naszego zysku z najbardziej potrzebującymi. Brzmi zaskakująco. Na czym to polega?

źródło promocji, często pomijane przez tych, którzy mogliby na nim najwięcej zyskać. Tą akcją chcemy zmotywować ich do działania. Jesteśmy otwarci zarówno na propozycje prywatnych organizacji i fundacji jak i inicjatyw państwowych i samorządowych. Rozumiem. I dzięki tej dobroduszności zyskaliście serca klientów, którzy walą do was drzwiami i oknami? Chyba żartujesz. To jest biznes! Tutaj liczą się efekty!

Każda potrzebująca instytucja może się do nas zgłosić i otrzymywać od nas comiesięczne wpłaty. Na cały projekt przeznaczamy 1% swojego dochodu. Każda? Tak, każda. Ten program to dla nas pewnego rodzaju misja. Wspieramy przede wszystkim instytucje, które w zaangażowany sposób promują swoją działalność za pomocą strony internetowej. Internet to niesamowite

Skąd zatem ten wzrost przychodów osiągnięty niedługo po wprowadzeniu akcji? To proste. Powiem, Ci bo wiem, że ten wywiad przeczytają maksymalnie 3, może 4 osoby. Każdy pozycjoner wie, że strony internetowe fundacji charytatywnych i inicjatyw samorządowych są często linkowane bezpośrednio ze stron rządowych. Linki z tych stron to źródło TrustRank

35


CZY TO JAWA CZY SEO?

INNOWACYJNA USŁUGA OD NOWOCZESNA FIRMA S.A. i Page Rank, które trudno przecenić. Zdobycie takich linków w sposób naturalny jest praktycznie niemożliwe. W jaki sposób wykorzystujecie to na swoją korzyść?

sprawozdania finansowe spółki. Dzięki linkom z tych strony kierujemy na swoje strony i klientów tak mocny TrustRank, że wystarczy praktycznie klika mocniejszy linków, aby utrzymać stabilne pozycje. Z tego co wiem, duży TrustRank sprawia, że trudniej jest takiej stronie otrzymać filtr za nienaturalne linkowanie. Czy to prawda?

Każda fundacja lub instytucja, która nawiąże z nami współpracę, zobowiązuje się do umieszczenia na stronie widgetu reklamowego, który wyświetla sumę pieniędzy, jaką otrzymali do tej pory dzięki naszemu wsparciu. Oprócz kwoty, widget ten wyświetla tez logotypy sponosorów, czyli naszych klientów.

Prawda. W takiej sytuacji tematyka linkującej strony nie ma tak dużego znaczenia. Do najbardziej zaufanych stron linkują przecież wszyscy.

Czy oprócz wstawienia widgetu na stronie, partnerzy SEO Life muszą zrobić coś jeszcze? Od czasu do czasu prosimy ich o opublikowanie na stronie komunikatów prasowych naszych klientów. Nie jest to wymóg, po prostu gorąca prośba.

Genialne. Wiem. Kiedy to wymyśliłem to, aż oblałem się kawą. Było grubo po północy.

I to działa? I to jeszcze jak! Widziałeś ostatnie

36


792 459 874 SPECJALISTA SEO 24H

RekrutacjaNF  

Przemysław Jurkiewicz