Page 1

Julia Manderla P O R T F O L I O


Dzień dobry!


Spis treści O mnie Wykształcenie Wystawy Projekty 2D TYPO-POGO

Minimalistyczne grafiki o emocjach

#nieschlebiajptakom

Nazywam się Godność

Kolorowanki dla osób starszych

Papierosy „Krakowskie”

Krakoski filtr na zdjęcia

Projekty 3D Cinism

Bird Alike

Biuritto

Pamiątka z muzeum. Zamek Cieszyn

Hoovery

Ławki dla mediolańskiego metra

Współczesny Pustelnik

Projekty grupowe HABAZIE

Zagospodarowanie placu Thesaurus Cracoviensis

Inne

Współpraca z marką „Czesiociuch”


O mnie

Awansujący ambiwertyk, racjonalny wolnomyśliciel, dumny mańkut, tkliwa obserwatorka świata, powoli opanowywująca pozycję dystansu. Niektórzy mówią, że do serca przyłóż. Nieskromnie chwalę sobie to, że pochodzę z Cieszyna. Też mi się kiedyś wydawało, iż wzornictwo polega wyłącznie na projektowaniu wzorów na tkaniny.


Dane personalne

Data urodzenia: 13/04/1996

Adres:

ul. Kazimierza Morawskiego 12/36, 30-102 Kraków

Telefon:

+48 604 808 546

E-mail:

cawcawcaww@gmail.com

Umiejętności Języki obce:

angielski (C2), niemiecki (A1/A2), włoski (A1/A2), śląski (B1)

Znajomość programów komputerowych (w średnim stopniu): Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Rhinoceros 5.0 oraz 3ds Max (troszkę) Supermoce:

duża wyobraźnia, empatyczne podejście do problemów pro- jektowych, rzekomo lekkie pióro, nierzadkie serendipity, świetnie gotuję

Inne zainteresowania: sztuka, współczesna kultura (w tym internetowa), copywriting naming, semiotyka i etymologia, fotografia, psychologia, beha- wiorystyka, zoologia; właściwie to niemal wszystko


Wykształcenie

2012-15

Etap szkolny zakończyłam z wyróżnieniem w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie w 2015 roku, w międzyczasie przez dwa lata przygotowywując teczkę na studia projektowe.

2015-2018

Również w tamtym roku rozpoczęłam 3,5-letnie studia I st. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, kierunek Wzornictwo, które trwają do teraz (obecnie szósty semestr). semestr zimowy Semestr zimowy 2017/18 spędziłam dzięki programowi Era2017/18 smus+ w Mediolanie, gdzie uczęszczałam do Accademia di Belle Arti di Brera. 2016/2017

W roku akademickim 2016/2017 uzyskałam Stypendium Rektora I stopnia.

od 2016

Od dwóch lat jest aktywnym członkiem Koła Naukowego Studentów Wzornictwa „Prototyp”, który robi coraz więcej dobrych i potrzebnych rzeczy. ( https://www.facebook.com/prototyp.skn/ )


Wystawy 06.2016

udział w wystawie końcoworocznej Wzornictwa UP w MOSie na ul. Rajskiej (wydarzenie w ramach Wydziały Sztuki w Mieście) - pomoc przy ustawianiu i pilnowaniu ekspozycji

03.2017 przedstawiony projekt (czapki HABAZIE) na Arena Design w Poznaniu 2017 na stoisku Wydziału Sztuki - współudział w prowadzeniu warsztatów dla zwiedzających 06.2017

Wydział Sztuki w Mieście 5.0 - wystawa końcoworoczna Wzornictwa w Cricotece (wystawione zostały dwa moje projekty) - wystawa projektu grupowego Szypułka LAB, ZZM, ul. Reymonta 20 - wystawa graficzna „Znikoma perspektywa?”, ul. Podbrzezie 3

2018

W planach: własna indywidualna wystawia graficzno-typograficzna przewi- dziana na początek lipca 2018.

Festiwale 2017 i 2018 współtworzenie dwóch edycji Wydział Sztuki w Mieście 03.2017

Arena Dizajn w Poznaniu 2017

05.2017

Festiwal Nauki na Rynku Głównym w Krakowie

Publikacje jesień 2017 Katalog prac studentów Wzornictwa UP powstałych w roku akademickim 2016/17 (dot. projektu HABAZIE, współautorka: Aleksandra Krogulecka)


Projekty

8


2D


TYPO POGO. Wybrane grafiki z wystawy, której jeszcze nie było Seria drobnych dzieł digitalowych, z pogranicza grafiki i typografii. Luźna zabawa znakami, akrobatyka słów i skojarzeń, flirt z konwenansami, czasami niegroźny komentarz na dany temat. Jak sama nazwa może wskazywać, rodzaj wystawy ma tyle wspólnego z typografią, co pogo z tańcem.

MIŁOŚĆ

MIŁO

I’M PRETTY

MDŁO

{

Mess’n’anger

PRETTY CONFUSED

MDŁOŚCI


plakaty mówiące trochę o wszystkim, ale ze swobodnym podejściem


Minimalistyczne plakaty o emocjach Seria grafik o trzech wybranych emocjach - projekt zrealizowany na II roku w ramach zajęć z Podstaw Komunikacji Wizualnej, prowadzący: mgr Monika Chrabąszcz-Tarkowska.

Jeśli dobrze sie przyjrzeć, grafiki są „rysowane” jedną linią

SPOKÓJ ZŁOŚĆ

MIŁOŚĆ

Założeniem było stworzenie jak najprostszego ukazania uczuć nieskomplikowanymi środkami, inspirując się skojarzeniami, autentycznym przeżywaniem emocji.


Plakaty w przestrzeni publicznej. Propozycja podania


Plakat prospołeczny. Zwierzęta Te prace również zostały wykonane na wcześniej wymienionych zajęciach, tym razem był to projekt grupowy. Współudział: Klaudia Baka oraz Paulina Lib. Seria plakatów uświadamiających na wybrany temat dotyczący zwierząt. Nasz projekt, na pierwszy rzut oka pozornie dowcipny i lekki, jest odpowiedzią na problem występujący szczególnie w miastach - gdzie ludzie dokarmiają dzikie ptaki, nieumyślnie robiąc im krzywdę.

NIE JESTEM ZWYKŁYM ZJADACZEM CHLEBA

Plakaty pojawiły się na wystawie końcoworocznej Wzornictwa UP „blisko.bliżej” w Cricotece, 2017


Nazywam się Godność. Plakaty przeciwko dyskryminacji Plakaty powstały na zajęciach Podstawy Komunikacji Wizualnej u prowadzącej mgr Moniki Chrabąszcz-Tarkowskiej. „Dzieła” wybrane. Każdego dnia ktoś na świecie jest dyskryminowany za coś, co nie jest powodem do wstydu, ani nie stanowi zagrożenia dla drugiego człowieka. Religia, orientacja seksualna, dieta, wygląd, zdrowie psychiczne. Dlaczego? Miejmy szacunek do siebie i do innych.

SZPETNY BABSZTYL

Jezus Chrystus —

Bona Sforza— Bona Dei gratia regina Poloniae, magna dux Lithuaniae, Barique princeps Rossani, Russiae, Prussiae, Masoviae etc. domina.

RUDY

GRUBA BABA

Wenus z Willendorfu —

Vincent van Gogh —


Kolorowanki dla osób starszych Projekt linearnych rysunków dedykowanych mieszkańcom krakowskiego DPS-u, został zrealizowany na zajęciach Komputerowe Wspomaganie Projektowania, prowadzonych przez mgr Joannę Krokosz. Wybrana tematyka: XX-wieczne okładki „Przekroju”

UP / Wydział Sztuki / Wzornictwo / KWP V / 2018 www.kwpkolorowanki.weebly.com

autor: Julia Manderla

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

UP / Wydział Sztuki / Wzornictwo / KWP V / 2018 www.kwpkolorowanki.weebly.com

UP / Wydział Sztuki / Wzornictwo / KWP V / 2018 www.kwpkolorowanki.weebly.com

autor: Julia Manderla

autor: Julia Manderla

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.


Papierosy ,,Krakowskie’’. Opakowanie na 7 papierosów Jeden z dwóch projektów powstałych pod okiem mgr Urszuli Kowal - Kiragi, na przedmiocie Design Eksperymentalny - na pierwszym semestrze drugiego roku. Temat tego zadania: „Upływ czasu. Smog w Krakowie”. Identyfikacja wizualna dla fikcyjnej marki papierosów „Krakowskie”. Pudełko powiela konwencję graficzną typowych opakowań na wyroby tytoniowe, zmieniając treść informacji o szkodliwości papierosów na nie mniej niebezpieczne skutki wdychania smogu.

Wg współczesnych statystyk przeciętny mieszkaniec miasta wdycha dziennie ilość toksycznego powietrza równą wypaleniu siedmiu papierosów. 1 paczka = 1 dzień w Krakowie


Krakowskie

Krakowskie

Krakowskie

Przeciętny mieszkaniec Krakowa codziennie wdycha równowartosć 7 papierosów

Przeciętny mieszkaniec Krakowa codziennie wdycha równowartosć 7 papierosów

Przeciętny mieszkaniec Krakowa codziennie wdycha równowartosć 7 papierosów

benzo(a)piren 70 ug/m3, PM10 >50 ug/m3, PM2,5 40 ug/m3, NO2 80 ug/m3, CO 4000 ug/m3

benzo(a)piren 70 ug/m3, PM10 >50 ug/m3, PM2,5 40 ug/m3, NO2 80 ug/m3, CO 4000 ug/m3

Smog zatruwa powoli

Krakowskie

Krakowskie

Krakowskie Oddychanie w Krakowie jest szkodliwe

Krakowskie

benzo(a)piren 70 ug/m3, PM10 >50 ug/m3, PM2,5 40 ug/m3, NO2 80 ug/m3, CO 4000 ug/m3

Krakowskie Krakowskie

Krakowskie

Smog może być powodem obturacyjnej choroby płuc

Krakowskie

Krakowskie

projekt opakowania „Krakowskich”


„Krakoski” filtr na zdjęcia, dedykowany aplikacji Snapchat Druga część projektu „Upływ czasu. Smog w Krakowie”. Geofilter. Trafnie wpisuje się we współczesną kulturę popularną, korzystając z powszechnej na całym świecie medium aplikacji Snapchat - używanej przede wszystkim przez młodzież. Filtr na zdjęcia zrobione smartfonem ma zwiększyć świadomość ludzi na temat smogu. Osoba przebywająca w Krakowie może na wykonane przez siebie zdjęcie nałożyć za pomocą programu specjalny filtr - obraz zostanie zaciemniony szarą „mgłą”, symbolizującą zanieczyszczone powietrze, a u dołu pojawi się przewrotny napis: „Kraków - dech zapiera!” „Kraków - takes the breath away!”

Oryginalne zdjęcia pochodzą z „prywatnych kolekcji” moich znajomych


Projekty

14


3D


CINISM. Popielniczka sugestywna Projekt, który powstał jeszcze przed podjęciem studiów - wymyśliłam go na zajęciach z modelowania podczas kursu przygotowawczego w pracowni Gratia Artis u mistrza Piotra Suchodolskiego. Specyficzna nazwa popielniczki jest połączeniem dwóch wyrazów: „cinis”, oznaczający po łacinie „popiół” oraz cynizm, czyli nastawienie do świata, które czasem mi towarzyszy, podobnie jak dym z papierosa.

popielniczka domyślnie byłaby wytwarzana ceramicznie


Bird Alike. Mebel wypoczynkowy Model leżaka w skali, który również został wymyślony i wykonany na zajęciach w Gratii Artis - w ramach zadania „mebel do relaksu”. Projekt był inspirowany lotem ptaka, lekkością i dynamiznem niepozornego stworzenia, którego ruch można symbolicznie naszkicować łamanymi i skośnymi liniami. Obiekt mógłby być użyty zarówno we wnętrzach, jak i w miejscach publicznych, np. plaże.

Materiał: drewno bukowe


Biuritto.

Osobiste biuro dowodzenia w formie małej taszki damsko-męskiej Projekt realizowany na pierwszym roku w semestrze zimowym pod okiem mgr Anny Węgrzyniak oraz mgr Joanny Krokosz w ramach Podstaw Projektowania Kreacyjnego. Organizer na podstawowe osobiste rzeczy, niebędne po wyjściu z domu. Jego poszczególne części mieszczą telefon komórkowy (smartfon), klucze, monety i banknoty, chusteczki albo papierosy, długopis, dowód osobisty i kartę (karty) płatniczą, ma także kieszonkę na inne ważne rzeczy, jak np. tabletki albo słuchawki do telefonu. Projekt powstał w odpowiedzi na dotychczasowe problemy związane z uporządkowanym pakowaniem i noszeniem własności przy sobie, jest alternatywą dla damskich torebek, które czasem wydają się być bezdenne, a także rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy do tej pory nosili niezbędne drobiazgi w kieszeniach spodni. Organizer jest dedykowany ludziom, którzy cenią sobie praktyczne rozwiązania, które są minimalistyczne, a zarazem nietypowe. Tak jak podręczny organizer Biurrito, nawiązujący formą i nazwą do popularnego dania kuchni meksykańskiej.


modelka: Pola Suchodolska fotografia: Julia Manderla


Pamiątka z muzeum. Zamek Cieszyn Projekt opracowany z niezawodną pomocą mgr Joanny Krokosz oraz mgr tAnny Węgrzyniak na przedmiocie Podstawy Projektowania Kreacyjnego. Z inspiracji tym miejscem powstał specjalny pattern, domyślnie przeznaczony na tekstylia, z których mogłyby powstać pamiątki-ubrania, np. koszulki. Wzór składa się z 7 białych literek (C, I, E, S, Z, Y, N) oraz różowych jeleni (motyw bardzo charakterystyczny dla ZC- plastikowy święcący jeleń w kolorze magenty to instalacja artystyczna Hanny Kokczyńskiej i Luizy Marklowskiej z Warszawy, na Wzgórzu Zamkowym miał się popaść na parę tygodni w 2005 roku, stoi tam do teraz). Wzór został wydrukowany sitodrukiem na szarej bawełnie. Powstały trzy prototypy: koszulka, muszka na szyję oraz trójkątna chustka dziecięca.

modelki: Aleksandra Krogulecka & Zuzanna Krzemień, Paulina Kozera, Molka fotografia: Julia Manderla


Hoovery. Buty ortopedyczne dla koni z ochwatem Projekt stworzony na przełomie 2015/16 dzięki wsparciu mgr Urszuli Kowal - Kiragi, na zajęciach z Podstaw Projektowania Prospołecznego. [ang. hooves (kopyta) + very (bardzo)] Ochwat, czyli ostre, rozlane zapalenie tworzywa kopytowego, to nierzadka choroba występująca u koni, szczególnie ras prymitywnych oraz kuców. Spowodowany zwykle przez zaniedbania dietetyczne przez właściciela i końską cukrzycę. Buty Hoovery powstały w oparciu o zrównoważony proces spowalniania rozwoju zapalenia tworzywa kopytowego. Zmuszają do przeniesienia siły ciężkości na pięty, oszczędzając przy tym najbardziej wrażliwą część, tzw. puszkę kopytową. Są proste i szybkie do nakładania, stabilnie utrzymują końską nogę. Po zapięciu buta, opcjonalnie można za napy włożyć schłodzoną wkładkę ciepło-zimno, która chłodzi kończynę pod pęciną, niosąc przy tym ulgę całemu kopytu.

Nieskomplikowany proces nakładania buta na końskie kopyto. Tutaj: gipsowy model nogi. Dłoni użyczyła Anna Chochołowicz. Fotografia: Julia Manderla


Ławki z odnawialnych materiałów dla mediolańskiego metra Projekt powstawał pod okiem prof. Marco Bonetto na Accademia di Belle Arti di Brera,w ramach przedmiotu Graphica. Inspiracją do tego pomysłu były warunki panujące na większości stacji mediolańskiego metra - gdzie jedynym meblem, dającym możliwość posiedzenia i odpoczynku w trakcie podróży, były ławy z kamiennym siedziskiem. Twarde , a dodatkowo stawały się nieznośnie zimne w grudniu i styczniu.

Wymyślone przeze mnie ławki składają się z przetworzonego plastiku (jego metody przetwórcze dają dużo możliwości - nowy materiał może mieć przeróżne kolory i faktury, a nawet być przezroczysty), i aluminium, który również podlega utylizacjialuminiowe rurki tworzą „szkielet” podtrzymujący mebel. Siedzisko jest posiada różne wysokości z myślą o użytkownikach w różnym wieku i wzroście.


Pomysł zakładał stworzenie mebla do użytku publicznego, który spełniałby dwa istotne założenia: wykorzystanie surowców wtórnych (z możliwością ponownej utylizacji w razie zużycia się materiału) z myślą o środowisku oraz stworzenie obiektu, który poprawi jakość niewielkiego, ale nie mniej ważnego ułamka codzienności, jakim jest oczekiwanie na metro przez przeciętnego Mediolańczyka.

Przykład zastosowania plastikowo-aluminiowych ławek w metrze. Żółta linia, przystanek Duomo


Współczesny pustelnik. Zestaw przetrwania w mieście Projekt został zrealizowany w trakcie szóstego semestru studiów na zajęciach Projektowanie Produktu Prospołecznego przy wsparciu dr hab. Bartosza Muchy. Koncepcja jest odpowiedzią na problem „więzienia” w kontekście pustelnictwa jako odczuwania stłamszenia i odrzucenia przez cywilizację. W moim odczuciu, wbrew klasycznej deficji, współczesne pustelnictwo dotyczy powszednich problemów ludzi, którzy wbrew swojej niechęci i lękom muszą żyć w społeczeństwie. Tak powstał profil „współczesnego pustelnika”: osoby skrajnie introwertycznej, cierpiącej na socjofobię i/lub hikikomori, żyjącej w pojedynkę „obok” społeczności. Przeznaczeniem zestawu przetrwania jest wsparcie podczas nieuniknionej „wyprawy” do miejsc publicznych. Plecak zawiera przedmioty, służące podbudowaniu pewności siebie, uspokojeniu oraz, w razie ostateczności, dające schron „pustelnikowi” w mieście.

3.

4.

5.

2.

1.

Zestaw składa się z następujących elementów: 1/ Plecak - mieści w sobie nie tylko powyższe atrybuty. Symbolizuje charakter introwertyka: na zewnątrz szary i nierzucający się w oczy, w środku skrywa barwne wnętrze - podszewkę w kwiaty i rajskie kolorowe ptaki. 2/ Plastry na stres - posiadają różnorodne faktury i struktury, niektóre są nasączone uspokajającym olejkiem z ylang ylang. 3/ Peleryna chroniąca przed opadami i ludźmi. 4/ Plaster stymulujący wyprostowaną, „pewną siebie” postawę 5/ Okulary oddalające rzeczywistość (W.I.P.)


model: Karol Lis Fotografia: Julia Manderla


2.

modele (od lewej) Katarzyna Witalis, Karol Lis


3.

4.

modele (od gรณry): Weronika Dziepak, Kacper Dziepak


Projekty


3D | grupowe


HABAZIE. Ekologiczne nakrycia głowy ze słomy plecionkarskiej Realizacja tematu na Projektowaniu Produktu Prorynkowego: „Tradycyjne rzemiosło, współczesna technologia” u mgr. Aleksandry Satławy. We współpracy z Aleksandrą Krogulecką. Projekt HABAZIE powstał w oparciu o inspiracje tradycyjnymi słomianymi kapeluszami, jak i współczesnymi formami i znakami kultury popularnej. Czapki są w 100% ekologiczne, przewiewne oraz skutecznie chronią głowę i oczy przed promieniami słonecznymi. Produkcja wspiera rodzimych plecionkarzy i wykorzystuje jedno z dóbr narodowych- słomę.

Czapki wykonane przez Olę Krogulecką. Miejsce udostępnione przez restaurację Zenit na Miodowej 8. Modelka: Aleksanda Krogulecka Pomysłodawczyni i autorka sesji: Julia Manderla


Projekt zagospodarowania placu przy Thesaurus Cracoviensis Zadanie grupowe (w zespole z Weroniką Dziepak i Aleksandrą Krogulecką) tworzone w ramach zajęć Projektowanie Produktu Prorynkowego, prowadzonych przez dr Dagmarę Latałę. Założeniem projektu jest przekształcenie terenu placu przy oddziale MHMK w przestrzeń rekreacyjno - edukacyjną, której koncepcja bazuje na kartografii Krakowa. Na podłożu wykorzystano mapę administracyjną z podziałem na dzielnice. Kolorystyka projektu nawiązuje do barw krakowskich oraz teorii Möbiusa (o czterech barwach). Każda dzielnica ma swój własny numer, której odpowiada tablica informacyjna, stanowiąca element ogrodzenia. Kolejną propozycją jest odtworzenie linii rzeki Wisły, w formie podłużnego siedziska, przedzielonego w miejscach nakreślających lokalizację najstarszego oraz najdłuższego krakowskiego mostu. Na tablicy po lewej stronie od wejścia na dziedziniec znajduje się mapa rozrostu terytorialnego Krakowa, wraz z opisem historycznym. Zewnętrzna strona przeprojektowanego ogrodzenia prezentuje zarys popularnych budynków Królewskiego Miasta. Plan zagospodarowania placu powstał z myślą o zwiedzającyh w każdym wieku, także o anglojęzycznych gościach, ze szczególnym uwzględnieniem większych wycieczek.


ROZROST TERYTORIALNY MIASTA KRAKÓW DO 1792

1792 - 1800

HISTORIA KRAKOWA I JEGO ROZROSTU

THE HISTORY OF THE CITY AND ITS GROWTH

1909 - 1915

1941

1951

1973

1986

Część projektu rewitalizacji- tablice informacyjne Na górze: Mapa i opis historii rozrostu terytorialnego Krakowa Po prawej: przykładowa plansza opisująca dzielnicę. Tu: Dzielnica V Krowodrza

V KROWODRZA


Inne


Współpraca z marką odzieżową Czesiociuch Czesiociuch to warszawska firma, współzałożona przez Czesława Mozila, która działa od pięciu lat i zajmuje się produkcją i sprzedażą odzieży dziecięcej oraz akcesoriów. Ich znakiem rozpoznawczym są oryginalne kroje, z naciskiem na wygodę, miękkie materiały oraz wymyślne wzory. Ubrania są szyte w Polsce.


zdjęcie pochodzi z bloga: https://jjandthebear.blogspot.com Fotografia: Agata Legan Model: J&J


Dziękuję za uwagę!


Julia Manderla / Julis Manderlis +48 604 808 546 cawcawcaww@gmail.com instagram.com/jullisel

J.M. / Portfolio  

100% home-made, hand-made, myself. Gluten-free. No preservatives. Enjoy!

J.M. / Portfolio  

100% home-made, hand-made, myself. Gluten-free. No preservatives. Enjoy!

Advertisement