Page 1

грудень 2011 — лютий 2012 6–1 (25–26)

Р

Т О П

О

К

П

І

Д

М К И С У

У

10 0 НАЙВПЛИВОВІШИХ ДІЯЧІВ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА ??????????

141


??????????

140

Art Ukraine 6(25) 2011


??????????

141


шукайте ART UKRAINE в інтернеті


колонка редактора

Почесний голова Ради засновників Наталія Заболотна Головний редактор Аліса Ложкіна Директор Нателла Калачова Випусковий редактор Юлія Воропаєва Редактор відділу ПАНОРАМА.UA Анна Ландіхова Редактор відділу КНИГИ Ася Баздирєва

Наклад 10 500 примірників Журнал виходить щодва місяці

Число ART UKRAINE, яке ви тримаєте в руках, вийшло спареним — воно охоплює всю зиму, протоптуючи доріжку між роком, що минає, і роком, що наступає. У цьому випуску ви прочитаєте масу корисної інформації, і побачите, чим жило українське та світове мистецтво останніми місяцями. Вашій увазі пропонуються кілька спецпроектів, а також рейтинг ста найактивніших діячів українського мистецтва цього року, складений редакцією спільно з авторитетним журі. Але докладніше про це — в передмові до самого рейтингу. А тепер, користуючись розмитим форматом редакторської колонки, я хочу звернутися до вас із урочистим новорічним привітанням. У мене немає чорного піджака і краватки і мене навряд чи пустять під ялинку з курантами, але всі необхідні подробиці, я думаю, ви вже домислили. Отже, 2012-й буде роком Дракона. Є щось страшнуватовеличне в цьому слові попри на всю банальність гороскопів, чи не так? А ще кажуть, наступного року за календарем майя настане кінець світу. Я в принципі байдужа до астрології та не схильна до параної. Але якщо вірити семіотиці, то світ говорить із нами за допомогою знаків. Який меседж ми можемо вловити в апокаліптичних прогнозах, зроблених малограмотними любителями дешевих сенсацій на підставі календаря цивілізації, глибоко чужої нашій культурі? Я для себе вже, здається, знайшла відповідь. Ми можемо зіграти в гру — спробувати повірити в те, що кінець світу або щось подібне дійсно настане двадцять якогось там грудня. Що це нам дає? Особисто я вважаю, що це спонукає нас прожити цей рік так, ніби він останній, — реалізувати те, в чому до недавнього часу ми навіть боялися собі зізнатися, стати собою, врешті-решт. Може, беручи до уваги нашу зразкову поведінку, і кінець світу зрештою скасують?.. Читачі, якщо ви взяли в руки наш журнал, значить, ви маєте якесь відношення до мистецтва — ви його або робите, оцінюєте, продаєте тощо, або ж просто любите. Я бажаю всім нам не бути байдужими і не боятися змін, а ще — дивуватися і не соромитися цього. Ми стомлені епохою споживання, але з огляду на те, як штормить увесь світ, дуже скоро щось має кардинально змінитися. Давайте мріяти про те, що ці зміни принесуть нам натхнення, якого нам так давно бракувало!

Ціна договірна Передплатний індекс: 99270

Аліса Ложкіна, головний редактор журналу ART UKRAINE

Редактор відділу АRT РИНОК Дарина Жолдак Літературне редагування та переклад із російської Олександра Блешко Веб-редакція Даша Хіміч Анна Циба Андрій Смик Арт-директор Олександр Юдашкін Дизайн та верстка Максим Фірсов Більдредактор, фотограф Максим Білоусов Координатор друку Анна Зателепа Представник у Великій Британії Маріанна Грінберг Представник у Німеччині Олена Садикова Представник у Росії Анна Ландіхова Керівник комерційного відділу Тетяна Грибенюк Рекламний відділ Юлія Доценко Відділ передплати та розповсюдження Олександр Трудоношин

Засновник та видавець ТОВ «АРТ-ЮКРЕЙН» Адреса редакції вул. Флоренції, 1/11, Київ, 02002 Адреса для листів а/с 12, Київ, Україна, 01001 Тел.: +38 (067) 508 26 39 editor@artukraine.com.ua www.artukraine.com.ua Журнал зареєстровано Міністерством юстиції України Свідоцтво про реєстрацію КВ №12962-1846Р від 03.08.07. Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів. Точка зору авторів та героїв публікацій може не збігатися з думкою редакції. Будь-яке використання матеріалів журналу можливе лише з письмового дозволу редакції.

Друк ПРЕСА УКРАЇНИ Київ, пр. Перемоги, 50 Тел.: +38 (044) 454-81-70, 456-82-81, 454-86-84

3


АВТОРИ

i

ii

iii У своїй статті Леся Прокопенко розповідає про центральну мистецьку подію листопада — ярмарок Art Kyiv сontemporary 2011

iv

ринок та його рушій

i Наталія Чермалих — сходознавець, мистецтвознавець, авторка часопису ПРОStory, спеціально для ART UKRAINE під час візиту до Києва Антуана д’Аґата підготувала інтерв’ю з одним із найрадикальніших французьких фотографів сучасності.

ii Леся Прокопенко — юна культуролог, віднедавна — незамінна співробітниця Мистецького Арсеналу, постійно перебуває в епіцентрі культурних подій Києва. Для цього числа ART UKRAINE досліджувала питання кураторства та зробила огляд найголовнішої арт-події листопада — ярмарку ART KYIV contemporary 2011.

iii Олександр Івашина — викладач НаУКМА

і справжній гуру культурології, якого багато діячів вітчизняного суспільного життя вважають своїм учителем. Його колонка, де він розмірковує щодо стану сучасного українського мистецтва, завершує це число ART UKRAINE.

iv Ольга Балашова — викладач Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, критик, медіа-теоретик. Її гострокритичний текст присвячено «Трудовій виставці», яка цього листопада відбувалася у Центрі візуальної культури при НаУКМА.

4

Art Ukraine 6–1(25–26) 2011–2012


vi

v

vii

viii

v Лариса Венедиктова — хореограф, перформер, керівник театру-майстерні TanzLaboratorium для цього числа ART UKRAINE підготувала інтерв’ю з Михайлом Угаровим, художнім керівником знаменитого московського ТЕАТР.DOC.

vi Аліна Копиця — художниця, співорганізатор еко-майстерні Peredelki, пропонує огляд незвичайного, але дуже популярного напрямку в мистецтві, матеріалом для якого служить сміття, — recycling art. vii Микола Скиба — історик і арт-менеджер, заступник генерального директора Національного художнього музею України. Упродовж останніх двох років намагається розібратися в організаційній структурі вітчизняної мистецької сфери, а для цього числа ART UKRAINE підготував матеріал про перспективи створення в Україні адекватного музею сучасного мистецтва.

viii Ірина Шкуркіна — поєднала дві

різні освіти та сфери діяльності: фінанси та історію мистецтв. Друкується у виданнях «Арт Хроника», Art&Auction Russia та ін. Займається консультуванням західних арт-інвесторів, живе між Росією та США.

автори

5


ЗМІСТ

ПЕРШИЙ ПЛАН Топ-100 найвпливовіших арт-діячів 2011 року

8

ART GLOBUS Світові новини

46

Мауріціо Каттелан: УСЕ

52

Make Revolution, not FIAC

58

ПАНОРАМА.UA Новини України

66

Аґостіно Кордейро: «Мати можливість побачити все це під одним дахом — надзвичайна подія і розкіш»

70

Фінішна пряма до премії PinchukАrtСentre 2011

74

Персональна виставка Олександра Ройтбурда: гра з мовою та стереотипами

75

Хаос і народження нового світу: новий проект бразилійки Сінтії Марселе

76

14. 14. 14.

80

Ринок і його рушій: ART KYIV Contemporary 2011

86

Про працю художника 94 Не хочу бути бабським художником!

98

ТЕМА НОМЕРА Інтерв’ю з Іллею Чічканом

102

ТЕМА НОМЕРА Ілля Чічкан: «Я одне з породжень мас-культури»

102

РЕПЛІКА Музей сучасного мистецтва

110

МУЗЕЙ

ІНТЕРВ’Ю

Теперішнє майбутнє Замку Уяздовського Карім Рашид: Відповідь цинікам, технофобам і параноїкам

116

Анатолій Ганкевич: «Мій ліпший друг — Гугл. Моя ліпша подруга — Вікіпедія»

120

Антуан д’Аґата: Громадянин ночі

128

Володимир Сай: «Старість — це значна частина нашого існування. Вона гідна втілення в скульптурі»

134

ТРЕНД

Михайло Угаров: Стокгольмський синдром

140

Сміття, вторсировина чи альтернатива пензлям і фарбам?

СПЕЦПРОЕКТ Інструменти художників

6

Art Ukraine 6–1(25–26) 2011–2012

146

152

166


ART РИНОК

На обкладинці Ілля Чічкан і Psyfox Saatchi 2011

«Міфологія Щастя» Олега Тістола в Лондоні

170

Шедевральна «Купчиха» на MacDougall’s

172

Анатолій Криволап на аукціоні Phillips de Pury & Co в Лондоні

173

Найбільша передаукціонна виставка українського та російського сучасного мистецтва

174

ФОТОархів Ілля Ісупов

177

КНИГИ

186

ПІЛІГРИМ Анонси мистецьких подій у світі

190

ВИСТАВКИ Анонси мистецьких подій в Україні

196

Віршопауза

199

СВІТСЬКА ХРОНІКА

206

Антуан д’Аґата Mala Noche 1999–2001

128

Архівні фото родини художника Іллі Ісупова

189

ЗМІСТ

7


п

і

д

с

у

м

2

0

1

1

р

о

к

у

к

и

найвпливовіших діячів сучасного українського мистецтва

ART UKRAINE пропонує вашій увазі рейтинг ста найвпливовіших діячів вітчизняного мистецтва за підсумками 2011 року. Для реалізації цього проекту ми залучили чимало авторитетних експертів — професіоналів, які увесь рік поспіль уважно стежили за станом справ у вітчизняному мистецтві. Подекуди результати експертного опитування стали для нас сюрпризом, декотрі з наших експертів виявилися ще й учасниками самого рейтингу — на наш погляд, це цілком природно за обставин вузького культурного шару та нерозвиненої інфраструктури вітчизняного сучасного мистецтва. Рейтингування —

завжди спірний процес, його результати не позбавлені елемента колективної суб’єктивності, проте це важливий компонент повноцінного арт-процесу. Отже, представляємо вашій увазі наш підсумковий топ — 100 осіб, які цього року найактивніше розвивали сучасне українське мистецтво й ефективно доносили інформацію про свою активність до представників експертного співтовариства. Наш топ ми проілюстрували згадуванням найяскравіших виставкових проектів 2011 року — це не рейтинг, а лише редакційна спроба відновити арт-рік у всій його різнобарвності.


Е к с п е р т н а

к о м і с і я

п р о е к т у

Катерина Ботанова Директор Фундації Центр Сучасного Мистецтва, головний редактор онлайн-платформи дискусій про сучасну культуру КОРИДОР.in.ua

Олеся Островська-Люта Куратор, критик, керівник проектів за напрямом «Культурне надбання» Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»

Вікторія Бурлака Арт-критик, арт-дилер. Власниця «Галереї на Інститутській», куратор Малої галереї Мистецького Арсеналу

Олександр Соловйов Провідний куратор сучасного мистецтва в Україні, заступник генерального директора з музейної, виставкової діяльності й арт-маркетингу музейного комплексу «Мистецький Арсенал»

Сергій Васильєв Оглядач часопису «Комерсант Україна», арт-критик

Марія Хрущак Арт-критик, куратор, головний редактор часопису «Українська культура».

аліса Ложкіна Критик і культуролог, головний редактор часопису ART UKRAINE

Юлія Купріна Кореспондент відділу «Культура» часопису «Фокус»

Сергій Семенов Редактор відділу «Культура та наука» щотижневого ділового аналітичного часопису «Експерт», кінодраматург

Ірина Ілюшина Журналіст часопису «Кореспондент»

Ольга Балашова Мистецтвознавець, викладач Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури, автор лекційних курсів із сучасного мистецтва (сучасне мистецтво в питаннях та відповідях) та медіа-мистецтва (медіа-практика та медіатеорія) для «Культурного проекту»

Аксінья Куріна Журналіст, кінознавець, креативний продюсер

Дарина Жолдак Куратор проектів Мистецького Арсеналу, член команди з підготовки 1-ої Київської бієннале сучасного мистецва Arsenale 2012, колишній директор галереї «Колекція», автор публікацій часопису ART UKRAINE

Василь Черепанин Керівник Центру візуальної культури НаУКМА, викладач кафедри культурології НаУКМА, редактор української версії часопису «Політична критика»

Катерина Стукалова Арт-критик, куратор

СТАТ И СТ И КА о

с

в

УКРАЇНА 65 Київ 9 Харків 8 Одеса 7 Львів 2 Дніпропетровськ 1 Черкаси 1 Донецьк 1 Луганськ 1 Сімферополь 1 Херсон

і

т

а

росія 6 Москва 2 Санкт-Петербург

світ 4 США 4 Німеччина 1 Австрія 1 Бельгія 1 Нідерланди 1 Канада 1 Великобританія 1 Азербайджан 1 Казахстан

С

е

р

е

д

н

і

й

в

і

к

40 років

Чоловіків 59 Жінок 41

д

і

я

л

ь

н

і

с

т

ь

3 Ділери 5 Колекціонери 7 Куратори 13 Галеристи 13 Критики, теоретики 16 Інституціональні менеджери 43 Художники

art ukraine 2  

art ukraine 2

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you