Page 1

WSPÓLNE PODRÓŻE

dokumentacja pracy dyplomowej 2018 system identykacji wizualnej rmy „NOMADA”

zespół szkół plastycznych ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych klasa 6 projektowanie graczne techniki graczne nauczyciel prowadzący mag Andrzej Jurkiewicz

Julia Małecka-Nowosielska


spis treści wstęp inspiracje projekty i realizacja efekt końcowy kosztorys

1 5 9 15 31


wstęp


Jako temat mojej pracy wybrałam opracowanie systemu identyfikacji. Firma którą wybrałam została założona przez grupę znajomych którzy postanowiła wykorzystać swoje umiejętności organizacji i wieloletnie doświadczenie w podróżach do zaoferowania ludziom możliwości wyjazdu w miejsce na które nie zdecydowali by się organizując wyjazd samodzielnie. Temat ten pozwolił mi połączyć moje pasję podróżowania i projektowania, dzięki temu czułam się pewnie tworząc dla środowiska które znam i dla tych którzy mają do niego dołączyć . Prace zaczęłam od wymyślenia nazwy firmy. Nazwa od początku miała nawiązywać do tego czym zajmuję się firma, wielu propozycji związanych z podróżami wybrałam nazwę „Nomada” - słowo to określa wędrowca, członka grupy przemieszczającej się z miejsca na miejsce. Nazwa ta idealnie odpowiada grupie ludzi która do niej należy. Podczas wymyślania nazwy oraz tworzenia całej identyfikacji kierowałam się założeniami które przedstawili mi założyciele firmy.

o rmie: Misja: Nauczyć każdego podróżowania. Każdy może być podróżnikiem, kazdy może podróżować, odkrywać świat z nami, rozpocząć podróżowanie. Chcemy aby każdy, kto z nami wybierze się w podróż był również organizatorem tej podróży. Bedziemy razem organizować nasze wyjazdy tak aby następnym razem uczestnik mógł zrobić to sam. Jak do tego doszło: Pewnego dnia … i już stało się, jesteśmy tu i teraz, realizujemy swoje marzenia i chcemy pomóc innym je również realizować. Podróże były, są i będą naszą pasją. Znamy sie od dawna, podróżujemy od dawna, w sumie od zawsze, dobrze sie z tym czujemy, jest to dla nas naturalne. Dlaczego właśnie my: Jesteśmy wolni od problemów. Problemy zostają w domu, w podróży liczy sie tu i teraz.

3


inspiracje


6


7


projekty i realizacja


Praca z liternictwem i próby stworzenia sygnetu.

Całe opracowanie zaczęłam od stworzenia projektu Logotypu. W fazie projektów doszłam do wniosku, że powinien on opierać się na nazwie. Odeszłam od osobnego sygnetu i zaczęłam prace nad ogólnym kształtem. Podczas pracy z liternictwem, starałam się ukazać ruch nawiązujący do ciągłych podróży, efekt ten chciałam osiągnąć poprzez własny krój liter. Pierwsze projekty opierały się na nawiązaniu litery „A” do grotu strzały. Po wielu próbach element, gdy był czytelny stawał się zbyt podłużny i zajmował dużą powierzchnie. Postanowiłam podzielić nazwę na trzy sylaby. Po ułożeniu ich w formie pionowego prostokąta logo było bardzo statyczne. Zaczęłam przemieszczać sylaby. Po wielu próbach udało mi się odnaleźć kształt odpowiednio dynamiczny. Przekształciłam font Futura, litery N, A i A mają wspólny kąt dzięki czemu układają się nawiązując do azymutu - kąt zawarty pomiędzy północą a nadanym kierunkiem, co również jest nawiązaniem do założeń firmy.

Poszukiwanie dynamicznej formy po podzieleniu nazwy na sylaby.

10


Próby uzupełnienia dziury, po prawej stronie, w kompozycji.

Okrąg jest ukazaniem ciągłej podróży i przemieszczania się, powielenie jest jak zaznaczenie czegoś ważnego, tak jak w telegazetach podkreśla się np. program który chcemy zobaczyć, tak tu podkreślona jest nazwa firmy która pomaga spełniać podróżnicze marzenia. Do uzupełnienia kompozycji powstał slogan „Wspólne podróże”, początkowo na jego miejscu znajdowała się strzałka jednak rozwiązanie to nie wyglądało zachęcająco, napisany fontem Century Gothic, uzupełnia prawą stronę kompozycji zamkniętej w kole. W dalszej części postanowiłam oprzeć logo na trzech podstawowych kolorach. W każdym z trzech kolorów zaproponowałam cztery wersje przedstawienia. Ostateczna wersja to żółty kolor tła oraz czarne napisy i kontury. Kolor żółty jest kolorem słońca, wywołuje on przyjemne ciepłe uczucia jest połączony z radością i świeżością dlatego idealnie dopasowuję się do założeń firmy.

11


porównanie kolorów w różnych propozycjach

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

WSPÓLNE PODRÓŻE

propozycje kolorów

C:3 M:2 Y:84 K:0

C:0 M:89 Y:79 K:0

12

C:68 M:5 Y:2 K:0

C:0 M:0 Y:0 K:100


użyte fonty

futura century gothic calibri

w logo slogan oraz teksty dłuższe teksty

podstawy do opracowania

Przy projektowaniu elementów systemu identyfikacji wykorzystałam elementy z logo - okręgi oraz koło z tła w dwóch wersjach kolorystycznych. Dzięki temu wszystkie przedmioty są spójne i będą kojarzone z firmą. Na podstawię okręgów stworzyłam także logotypy mówiące o sposobię podróżowania - chodzenie, pływanie, latanie oraz jazda. Pozostałe znaki to miejsca w których można się znaleźć oraz przedmioty przydatne w podróży - góry, planeta, kompas, znacznik.

13


efekt końcowy


ostateczny wygląd logo

WSPÓLNE PODRÓŻE

logo negatyw

WSPÓLNE PODRÓŻE

logo w szarościach

WSPÓLNE PODRÓŻE

logo pozytyw

WSPÓLNE PODRÓŻE

17


ostateczna kolorystyka

C:3 M:2 Y:84 K:0

C:4 M:19 Y:84 K:5

C:0 M:0 Y:0 K:100

C:0 M:0 Y:0 K:30

18


piktogramy informacyjne

piktogramy podróşnicze

19


20


21


22


23


24


25


26


27


28


29


kosztorys


koszulka wizytówka papeteria wydrukowana w szkole kubek notes podróży worek pieczątka koszty wysyłki


20 zł 23 zł 10 zł 33 zł 41 zł 25 zł 30 zł 60 zł

244 zł 33


wykorzystane zdjęcia autorstwa Joanny Małeckiej-Nowosielskiej, zostały wykonane podczas wyjazdów zorganizowanych przez przyszłą rmę „Nomada”


WSPÓLNE PODRÓŻE


Dokumentacja vol2 compressed  
Dokumentacja vol2 compressed  
Advertisement