Page 1

Võru Kreutzwaldi Gümnaasium

Ameerika Ühendriigid Jolan Henriette Koduvere 9.b klass

2013


Sisukord

Sissejuhatus...............................................................................3 Riigi 端ldandmed........................................................................4 Riigi asend................................................................................6 Rahvastiku paiknemine............................................................7 Riigi pinnamood.......................................................................7 Rahvastiku iseloomustamine....................................................8 Fotoalbum...............................................................................10 Kasutatud kirjandus................................................................11

2


Sissejuhatus

Ma valisin oma riigiks Ameerika Ühendriigid. Ma valisin selle riigi, sest mulle meeldib Ameerika väga. Mulle meeldib selle riigi juures kõik. Eriti selle modernsus ja mitmete kultuuridega elanikkond. Ma pole ise veel kunagi varem Ameerikas käinud, kuid kindlasti kavatsen seal vähemalt korra elus ära käia ja kes teab, äkki seal isegi mõnda aega elada? Minu teadmised Ameerikast polnud eriti suured, kui tänu sellele raamatule sain palju uut, kasulikku ja huvitavat teada.

3


Riigi üldandmed

Rahvaarv - 316 021 000 (10.06.2013) Pindala - 9 826 630 km² Rahvastiku tihedus - 32 in/km² Pealinn - Washington DC

Foto 1. USA lipp

Foto 2. USA vapp

4

Rahvuslill - roos


Rahvuspuu – tamm Rahvuslind – valgepea- merikotkas Rahaühik – USA dollar (1.32550 €)

Võrdluseks Eesti rahvaarv - 1 286 540 (1.01.2013) Eesti pindala - 45 227 km² Eesti rahvastiku tihedus - 28,6 in/km²

5


Riigi asend

Ameerika Ühendriigid on riik, mille põhiosa paikneb PõhjaAmeerika mandri keskosas. Ta piirneb idas Atlandi ookeani ja läänes Vaikse ookeaniga. Põhjas on Ühendriikidel maismaapiir Kanada ja lõunas Mehhikoga. Põhja-Ameerika mandri loodeosas asub Alaska osariik, millel on kagus maismaapiir Kanadaga ja loodes merepiir Venemaaga. USAle kuuluvaid alasid on veel mitmel pool maailmas, sealhulgas Hawaii osariik Vaikses ookeanis. Maismaapiiri pikkus on 12 034 km.

Foto 3. USA asendikaart

6


Rahvastiku paiknemine

Enamik inimesi on koondunud USA idaossa, tänu tähtsatele kaubandussidemetele Euroopaga ning soodsamatele loodusoludele. Palju on elanikke ka Läänerannikul, kus asuvad suurlinnad San Francisco, Los Angeles, San Diego, Portland, Seattle. USA keskosa on hõredamalt asustatud, kuna seal tegeletakse rohkem põllumajandusega. Lääneosa on küllaltki mägine ning elutingimused on ebasoodsamad, sellest tulenevalt on ka asustatus väike.

Riigi pinnamood

Umbes poole USA territooriumist moodustavad tasandikud ja madalad mäestikud, kõrgmäestikke on ainult lääne- ja loodeosas. Idaosas paikneb vana ja tugevasti kulunud Apalatši mäestik. Lääneosas on Kordiljeerid.

Kõrgeim tipp - McKinley (Alaskal, 6194 m) Madalaim koht – Surmaorg (Californias, –86 m)

7


Rahvastiku iseloomustamine

Linnarahvastiku osakaal rahvastikus on 75%, kuna enamik inimesi kogu rahvastikust elavad linnades.

Rahvaarvu muutus aastatel 2001-2012

8


9

Fotoalbum

Foto 4. Empire State Building

Foto 5. The Statue of Liberty


Foto 6. NYC 10

Kasutatud kirjandus

1.

http://www.ents.ee:81/PrintArticle.aspx?aid=2304

2.

http://et.wikipedia.org/wiki/Ameerika_%C3%9Chendriigid

3.

http://et.wikipedia.org/wiki/Eesti

4.

http://katlin16.weebly.com/rahvastiku-paiknemine.html

5.

http://www.theodora.com/wfbcurrent/united_states/index.html

6.

http://entsyklopeedia.ee/artikkel/ameerika_%C3%BChendriigid1


11

Ameerika ühendriigid  

Jolan Henriette Koduvere e-raamat Ameerika Ühendriigid

Ameerika ühendriigid  

Jolan Henriette Koduvere e-raamat Ameerika Ühendriigid