Page 1

MOROWE STUDIO UJĘCIE 1 brainstorm

ELO MORDO PROSZĘ NIE ŚMIACIAĆ SIĘ, ŻE WYSYŁAM CI COŚ TAKIEGO, PO PROSTU JEST TO ZBYT MOCNO ROZBUDOWANE, A PISANIE TEGO NA FEJSIE BYŁOBY KARKOŁOMNE I WĄTŁE W PRZEKAZIE. SO, LETS START.


ZACZNĘ NA PEWNO OD TEGO, NA CZYM WCZORAJ SKOŃCZYLIŚMY, NA ANIMACJI. DOBRZE W SUMIE, ŻE SIĘ Z NIĄ PRZESPAŁAM. W KAŻDYM RAZIE STANELIŚMY NA TYM, ŻE NIE WIESZ DO KOŃCA O CO MI CHODZIŁO. NIE WIEM CZY BĘDĘ UMIAŁA TO WYTŁUMACZYĆ, ALE TRY MY BEST. NA PEWNO POTRZEBOWAŁAM DRUGIEJ OPINII, BO POTEM ZACZĘŁAM SIĘ ZASTANAWIAĆ CZY PRZESADZAM. WYSŁAŁAM TO MOEJEJ SIORZE, KTÓRA OGÓŁEM JEST NAJBARDZIEJ LAICKIM OSOBNIKIEM JEŚLI O TO CHODZI. MAM SWOICH CHOCHLIKÓW KTÓRYM ZAWSZE WYSYŁAM PROJEKTY DLA TRZEŹWEGO OGLĄDU. JEDNAK WAŻNE JEST TO, ŻE ZA KAŻDYM RAZEM RACZEJ SIĘ Z NIĄ DZIELE WSZYSTKIMI RZECZAMI, KTÓRE WIDZE, WIĘC NADĄŻA. PIERWSZĄ RZECZĄ, KTÓRĄ POWIEDZIAŁA, ŻE NIE BARDZO ROZUMIE CO TO MA WSPÓLNEGO ZE SŁOWEM MOROWY (DO TEGO PRZEJDĘ POTEM). KOLEJNĄ RZECZĄ PO PYTANIU CZY JEJ SIĘ TO Z CZYMŚ KOJARZY, OD RAZU POWIEDZIAŁA, ŻE ZE STYLEM CMA. TYLKO ONA W OGÓLE JUŻ NIE UMIAŁABY POWIEDZIEĆ MI DLACZEGO. MUSIAŁAM SIĘ GRUBO ZASTANOWIĆ DLACZEGO. MÓJ MÓZG WYTOCZYŁ NA PEWNO TAKIE SPOSTRZERZENIA JAK: CZERŃ POŁĄCZONA Z GLITHEM, BŁYSK TEGO CHARAKTERYSTYCZNEGO NIEBIESKIEGO Z MAGENTĄ. TE 2 KOLORY W POŁĄCZENIU NIC INNEGO MI NIE DAJĄ PRZED OCZAMI (EWENTUALNIE EXCLUSIVE EVENTS ALE TO I TAK KRADZIONE Z CMA). NAJPIERW MIAŁAM PLAN TO ZROBIC JAKIEŚ ZESTAWIENIE RZECZY Z CMA, ALE NIE MA TO CHYBA WIĘKSZEGO ZASTOSOWANIA, TY TEŻ MASZ OCZY. JAK ZABIERAŁAM SIĘ Z KAŚKĄ ZA IDENTYFIKACJĘ BRANCHA TO PRZEGLĄDAŁYSMY DOKŁADNIE NIE TYLKO CMOWSKĄ STYLISTYKĘ. MOŻESZ POWIEDZIEĆ, OKEJ, KOLORY MOŻNA ZMIENIĆ. DALEJ TO NIE O TO CHODZI, CHODZI O OGÓLNY OGLĄD, GLITCH KOLORY, ODBICIA, ZANIKANIE, DISSORT, KURZ, PARTIKLE ETC ... POŁĄCZENIE TEGO JEST PO PROSTU MEGA CHARAKTERYSTYCZNE. SAME TE ELEMENTY OSOBNO SĄ KURDE ZAJEBISTE I MOŻNA Z NICH ROBIĆ GENIALNE RZECZY, Z RESZTĄ O TYM TO CI MÓWIĆ NIE MUSZĘ. NA STRONIE OBOK SĄ RZECZY, KTÓRE MAJĄ KAŻDĄ Z TYCH RZECZY I MI SIĘ PODOBAJĄ. TAKI SOBIE WYPRCOWAŁEŚ STYL, CZAJE. MOŻE TEGO NIE WIDZISZ, ALE TO TYLKO DLATEGO ŻE DOPIERO WYCHODZISZ ZZA TYCH DRZWI I ZZA NICH Z PERPEKTYWY JUŻ PONAD ROKU WIDAĆ JAK TO WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA LUB JAK W TYM PRZYPADKU - NIE. SCHODZĄC Z TEGO TEMATU - DOKŁADNIE O TO MI WCZORAJ CHODZIŁO. TE BĄBLE, MAGMA - JAK ZWAŁ TAK ZWAŁ SĄ SPOKO, ALE NIE WIEM CZY TO PASUJE DO TEJ IDENTYFIKACJI. ZWŁASZCZA, ŻE WYBRALIŚMY DOŚĆ CHARAKTERYSTYCZNE I CHARAKTERNE SŁOWO. DO TEGO ZARAZ.


OKEJ OD TEGO MOMENTU ZAPOMINAM, ŻE COKOLWIEK PRZYJELIŚMY ZA NURT. WYWALAM Z GŁOWY ANIMACJE, WYWALAM Z GŁOWY TO CO JA ZROBIŁAM - OUT, CZYSTA KARTA. JEDYNĄ PEWNĄ RZECZ JEST NAZWA, KTÓRĄ OBOJE UZNALIŚMY ZA ZAJEBISTĄ, NIEMALŻE JEDNOGŁOŚNIE. TO PO PROSTU PYKŁO. NA DODATEK MAMY SŁOWO, KTÓRE SIĘ OKAZAŁO KOPALNIĄ ALEGORII, MITOLOGII, ZNACZEŃ, NAWET ZMIANY ZNACZENIA W COŚ ZŁEGO NA POZYTYWNIE NACECHOWANY EPITET. WYDAJE MI SIĘ, ŻE NIE POWINNIŚMY GO IGNOROWAĆ. POWINNO NIEŚĆ TĄ IDENTYFIKACJĘ, I ODWROTNIE.

MOROWE: MOROWE POWIETRZE: Jedną z istotnych klęsk ludzkości w dawnych wiekach, które dziesiątkowały populacje, było „morowe powietrze”. Te różne choroby niejednokrotnie niszczyły całe wsie i miasta. GROZA Z DALEKA: Wyobrażano ją sobie jako niewiastę w białej zasłonie i z nietoperzymi skrzydłami. Przelatywała niewidzialnie nad światem, pozostawiając za sobą śmierć i zniszczenie. Lubiła zatrzymywać się nad spowitymi mgłą łąkami, aby naprawić tam swoją wiotką szatę, najpewniej pokiereszowaną podczas gwałtownych przelotów, a może również zszarpaną przez różne straszliwe duchy, które kryła w fałdach. Dziewica zabijająca morem, morowym powietrzem lub krótko - jak jeszcze w niektórych modlitwach, - powietrzem zjawiała się kiedyś nader często.

http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=19&sub=150 DŻUMA: Mór, zaraza, plaga, dżuma – przez wieki pojawiały się różne określenia dla sprecyzowania tego samego straszliwego zjawiska. Dla milionów ludzi, bez względu na miejsce zamieszkania czy czasy w których przyszło im żyć, oznaczała zawsze to samo – śmierć, cierpienie, zagładę. Etymologia włoskiego miana owej wyjątkowo zakaźnej choroby pochodziła od łacińskiego słowa pestus, co znaczy zły, okrutny, lub czasownika perdere – zgubić, zniszczyć. “Czarna Śmierć” była prawdopodobnie atakiem trzech rodzajów dżumy: wspomnianej już dymicznej, ale także płucnej, przekazywanej głównie przez wdychane “morowe” powietrze (śmiertelność zarażonych sięgała 95 %). Ponieważ dżumę kojarzono z mgłą i wilgocią, na ulicach rozpalano dymiące ogniska. Morowe powietrze rozpędzano biciem w dzwony, pędzeniem bydła, strzałami z armat. Lekarze natomiast, by nie zarazić się od pacjentów, do ochrony przed dżumą używali specjalnych ubrań z charakterystycznymi maskami w kształcie dziobu ptaka.

https://www.polskieradio.pl/23/272/Artykul/174132,Powroty-dzumy


SŁOWNIKOWE WYTŁUMACZENIE: znaczenia: daw. niosący mór, powodujący mór, zarazę pot. o osobie: dzielny, godzien uznania pot. o przedmiocie lub czynności: udany przykłady: Lud prosty w Litwie wyobraża morowe powietrze w postaci dziewicy, któréj zjawienie się […] poprzedza straszliwą chorobę. „Mówi się po prostu: Stasiu przyjechał, Stasiu zarządził, Stasiu będzie na inspekcji. Jednym słowem – Stasiu to morowy chłop”. kolokacje: zaraza morowa, morowe powietrze morowa panna / dziewczyna, morowy chłopak / chłop / kawaler / kolega

I NARAZIE NAJLEPSZE CO ZNALAZŁAM: W obu znaczeniach, które można zilustrować przykładami morowe powietrze (tzn. zaraźliwe) i morowy chłop (tzn. godny uznania), słowo to jest traktowane w słownikach jako wywodzące się z tego samego źródła – rzeczownika mór, spokrewnionego z mrzeć, a tym samym ze śmiercią. Znaczenie drugie, potoczne, jest późniejsze. Z ważniejszych słowników polszczyzny zanotował je pierwszy tzw. słownik warszawski w t. 2 z 1902 r., z kwalifikatorem przen. rub, z definicją: „niby nieznośny, w rzeczywistości jednak setny, jedyny, dzielny” i przykładem z Sienkiewicza: „Wszystko rycerze na schwał i chłopy morowe”. W słowniku Doroszewskiego znalazło się także znaczenie nieosobowe: „mocny, straszny, wielki; przyjemny”, zilustrowane prawie tam samo starymi cytatami. Ze Słownika gwar polskich Karłowicza (t. 3, 1903) wynika zaś, że nowe znaczenie słowa morowy było znane w gwarach. Być może tam miało swoje źródło. Przejście od znaczenia związanego ze śmiercią do ogólnego wyrazu aprobaty nie wydaje się aż tak dziwne, jeśli przypomnieć inne przykłady, w których odniesienie do śmierci służy ekspresji i podkreśla solidność i nieodwołalność czegoś, por. nudzić się śmiertelnie lub zakochać się na śmierć. W podobny sposób, jak myślę, np. morowa dziewica – dawniej widmo zapowiadające zarazę lub inne nieszczęście – przekształciła się w morową pannę, znaną z powstańczej piosenki, por. „Każdy chłopaczek chce być ranny.../ Sanitariuszki – morowe panny”. Największą aktywność w użyciu przpada okres powojenny oraz czasy Polski Ludowej. Chociaż akurat w tej piosence morowe panny mają więcej wspólnego z morem, czyli śmiercią, niż w wyżej przytoczonym cytacie z Sienkiewicza.


OKEJ, TEORIE MAM ZA SOBĄ, LEKCJE ODROBIŁAM. PAMIĘTAM WŁASNIE, ŻE JARAŁEŚ SIĘ PODOBNIE JAK JA, ŻE TO SLOWO I WYBÓR JEST NA TYLE ZASKAKUJĄCY I MOŻNA DOPISAĆ DO TEGO GENIALNĄ FILOZOFIĘ. PRZYCZEPIŁABYM SIĘ TEGO. BO IM DŁUŻEJ PATRZĘ, NA TAMTE RZECZY, CHCE ZACZĄĆ OD POCZĄTKU. WIĘC ZACZYNAM. Z CZYM MI SIĘ KOJARZY PO PRZECZYTANIU TEGO MOROWE STUDIO NO I TO CO MY W OGÓLE CHCEMY Z TYM ROBIĆ. ZBIERAM WSZYSTKIE SKOJARZENIA TERAZ DO KUPY I MOŻE COŚ MI SIĘ Z TEGO UŁOŻY. PRZEDE WSZYSTKIM JEST NAS DWÓJKA, JAK JUŻ WCZEŚNIEJ PRZYŻARCIKOWAŁAM MOROWY CHŁOP I MOROWA PANNA. ANTAGONIŚCI DOSŁOWNIE I W PRZENOŚNI. KOLEJNĄ RZECZĄ JEST ROZPIĘTOŚĆ NASZYCH MOŻLIWOŚCI. DWA ZUPEŁNIE RÓŻNE STYLE JEŚLI CHODZI O GRAFIKĘ. (W SUMIE PRZEZ TO W OGÓLE TO PISZĘ), MAMY ANIMACJĘ, PRODUKCJE I POSTPRODUKCJE WIDEO, OD NIEDAWNA U MNIE SOCIAL MEDIA I FOTOGRAFIA, A OKAZUJE SIĘ ŻE NAWET OBOJE COŚ SKROBNIEMY ZE STRONĄ INTERNETOWĄ, Z PISANIEM TEKSTÓW I SKŁADEM TEŻ SOBIE RADZĘ. CAŁA AGENCJA W 2 OSOBACH HAHA. BRZMI DOBRZE MI WSZYSTKO JAK NA RAZIE. KOMENTUJĄC TO TERAZ ZALEŻY TYLKO OD NASZEGO NASTAWIENIA CZY TE RÓŻNICE STYLISTYCZNE BĘDĄ NAM BARDZO PRZESZKADZAĆ, CZY WRĘCZ ODWROTNIE. NA RAZIE MYŚLĘ, ŻE SIĘ ZAFIKSOWALIŚMY ZA BARDZO NA TO CO NAM SIĘ MARZY NAJBARDZIEJ I ZEBY Z BIODRA STRZELIĆ LOGO I ANIMACJE I WIDEO I STRONY POSTAWIĆ SZYBKO. JA CI PRZY OKAZJI MÓWIĘ, ŻE JA NIE LUBIE POŚPIECHU MEGA I JESTEM MEGA CONTROL FREAKIEM I LUBIE MIEĆ WSZYSTKO DOPIĘTE NA OSTATNI GUZIK I DOPIERO WYPUSZCZONE W ETER. WOLĘ SIĘ WYCOFAĆ 3 RAZY I ZROBIĆ COŚ TAK, ŻE TO PO PROSTU W NAS JEBNIE I POWIE ŻE CZEKAŁO NA NAS CAŁE ŻYCIE. PO PORSTU LUBIE BYĆ PEWNA WSZYSTKIEGO CO ROBIĘ - ALE NA ROZMOWĘ Z MOIM PSYCHOLOGIEM TO NIE MIEJSCE ANI PORA. OKEJ JADĘ DALEJ. EWIDENTNE HASŁA RZUCAJĄCE MI SIĘ PO ANALIZIE MOROWEGO: ŚMIERĆ, ZARAZA, MGLA, BRUD, DUCHOTA, BAGNO, DZIKI GON, WIEDŹMIN, SŁOWIANIE, DONATAN (HAHA), DREWNO, CHLEB, ROLNICTWO, CZARNY I BUTELKOWA ZIELEŃ - to po przeczytaniu pierwszych część, przekaz dość jasny POLE, SŁOŃCE, ZWYCIĘSTWO W WALCE, RZETELNOŚĆ, PROSTOTE, CHLOPSTWO, MOCNO WYHEBLOWANE DREWNO, CEGŁA, CZERWONY KOLOR - po kolejnej slownikowej części PRL, MUNDUR, STANISŁAW BAREJA, STARE POSLKIE FILMY, TACO HEMINGWAY, CZARNOBIALY FILM, CZTERDZISTOLATEK, WARSZAWA LAT 80 RETRO, PAN TU NIE STAŁ, FORUM PRZESTRZENIE, ZÓŁTY KOLOR, POMARAŃCZ, FABRYKA - po ostatniej pobrubionej częśći OKEJ, MOJE SKOJARZENIA WRÓCIŁY DO POCZĄTKU, TAM SKĄD W OGÓLE WZIEŁAM TO SŁOWO, CHYBA COŚ MI TO NIESUBTELNIE PODPOWIADA


NO TO ELO

Elo mordo!  
Elo mordo!  
Advertisement