Page 1

Nasza przygoda z oszczędzaniem „Mała Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa

w Koninie Żagańskim


Krótka historia Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Oświatowe założone przez rodziców w 2004 roku, zaraz po likwidacji placówki gminnej. Mimo, iż jesteśmy placówką niepubliczną, nauka w naszej szkole jest całkowicie darmowa.

Na samym początku borykaliśmy się z wieloma problemami natury finansowej, brakiem środków dydaktycznych, przeciekającym dachem i ciągle zalaną piwnicą. Jednakże oszczędne gospodarowanie środkami własnymi pozwoliło na szybki rozwój placówki i unowocześnienie jej.


Obecnie szkoła oferuje uczniom bogatą ofertę edukacyjną wraz z szeroką gamą nowoczesnych pomocy dydaktycznych takich jak: tablice interaktywne, komputery, bezprzewodowy internet. Poza tym posiadamy wspaniały plac zabaw, świetnie wyposażoną salę gimnastyczną, trampolinę. W roku 2011 wymieniony został dach a od roku 2012 szkołę zdobi piękna elewacja.


Żyjmy w zgodzie z naturą! To nasze motto 

Już od najmłodszych lat nasi uczniowie są wychowywani w duchu ekologii, poszanowania środowiska, oszczędnego gospodarowania zasobami, pomocy potrzebującym i wrażliwości piękno tego świata. Toteż wszystkie nasze działania chcemy teraz zaprezentować i nacieszyć Państwa oczy. Zapraszamy!


Aby złotówki dobrze liczyć – matematykę trzeba ćwiczyć! - czyli szkoła w liczbach Oto kartka z zeszytu trzecioklasisty, który na początku roku policzył to co dało się policzyć w szkole. Brawo za wytrwałość!


Zwierzaki kochamy i chętnie im pomagamy - czyli szkolny zwierzyniec

Proszę Państwa oto…


Dzieci bardzo chętnie opiekują się szkolnymi zwierzętami. Podczas spacerów często doglądają ich, rozmawiają z nimi a nawet recytują im swoje wiersze. Ale najważniejsze jest to, że pomagają nam je dokarmiać. Przynoszą z domu suchy chleb, obierki, kapustę. Niektórzy rodzice fundują paszę. To bardzo pomaga w utrzymaniu naszego inwentarza a tym samym uczy odpowiedzialności i gospodarowania w mądry i racjonalny sposób.


Uczniowie w naszej szkole doskonale wiedzą, że tylko wytrwała i uczciwa praca prowadzi ludzi do zwycięstwa. Aby móc spełniać swoje marzenia i pozwolić sobie na zakup zabawki, czy wyjazd nad morze należy oszczędzać pieniążki. Dlatego też z wielką ochotą przystąpiliśmy do programu SKO PKO Bank Polski. Długo nie trzeba było czekać, gdyż w ciągu niespełna miesiąca uzyskaliśmy niemalże stuprocentowe uczestnictwo.


Zimowe oszczędzanie w SKO

W marcu 2013 roku wzięliśmy udział w konkursie „Zimowe oszczędzanie w SKO”. Niestety nie udało nam się zająć żadnego miejsca, ale w pewnym momencie byliśmy już całkiem blisko, bo na 48 miejscu. Ale my nie zrażamy się tym wcale i z pewnością jeszcze nie raz weźmiemy udział w konkursach.


W czepku urodzeni - czyli stutysięczny „SKOwiec”

To wielkie szczęście mieć takiego kumpla jak Karol, bo to właśnie on został stutysięcznym członkiem SKO w Polsce! Z tej okazji w szkole odbyło się wielkie święto na cześć chłopca i wszystkich członków SKO


Były występy, podziękowanie, quiz i ciasteczka, oblizywanie, uśmiechy, uściski i gratulacje. Mali z nas szczęśliwcy – przyznacie rację?


Mamy duże marzenia, dlatego sukcesywnie oszczędzamy i systematycznie wpłacamy na nasze konta.


O pieniążkach wiemy prawie wszystko, że trzeba je szanować, że mamy bilon i banknoty, że są wartościowe i ciężko trzeba na nie pracować, że mają zabezpieczenia i ułatwienia dla niewidomych…

Te wszystkie wiadomości uczniowie klasy III nabyli podczas lekcji ekonomii związanej z systemem monetarnym naszego kraju. W trakcie lekcji oglądaliśmy stare monety i banknoty, szukaliśmy w Internecie banknotów obowiązujących w innych krajach a na koniec wyobraziliśmy sobie, że jesteśmy władcami jakiegoś państwa i zaprojektowaliśmy własne banknoty. Oto rezultaty naszej pracy:


„(…) Bezrobotne są skarbonki Świnka pusty brzuszek ma W szkolnych kasach oszczędności Zbierasz ty i zbieram ja! (…)”

- czyli konkurs na najpiękniejszą skarbonkę

W ramach zachęty maluchów do oszczędzania, zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą skarbonkę. Oto zwycięski prace:


BRAWO!


Charytatywnie znaczy szlachetnie - czyli udział w akcji „Góra grosza” Ktoś zapyta: „Co tam grosze? Przecież niczego za nie nie kupimy!” Owszem, ale jeśli uzbiera się ich cała góra, to można nawet pojechać na wycieczkę. Co roku bierzemy udział w szczytnej akcji organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM pt. „Góra Grosza”. Zbieramy maleńkie grosiki i przekazujemy je dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Za te pieniądze dzieciaki mogą pojechać na kolonie lub dostać nowe ubrania. W tym roku pobiliśmy nasz rekord w zbieraniu. Dotychczas nigdy nie przekroczyliśmy kwoty 100 zł a w tym roku uzbieraliśmy aż 141 zł i 13 groszy. To prawdziwy sukces zważywszy, że w akcji brało udział tylko 26 uczniów naszej szkoły.


Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie . Każdy uczeń zebrał średnio 5 zł i 42 gr


Kasztanobranie 2012 Wrzesień to czas kiedy zaczynają opadać liście z drzew a wraz z nimi cenne owoce. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt i zaczęliśmy zbierać kasztany, które potem sprzedaliśmy firmie Pharmeko.

Zebraliśmy prawie 500 kg kasztanów. To znaczy, że każdy uczeń zebrał średnio 19 kg BRAWO!


Ze sprzedaży kasztanów uzyskaliśmy 200 zł, które przekazaliśmy „Klubie Gaja” aby wspomóc akcję „Ratujmy konie”


Odkręć i wrzuć! - czyli jak zakrętki zmieniają czyjeś życie? Pomaganie innym to nasza specjalność. Bardzo chętnie angażujemy się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne. Lubimy sprawiać radość innym i nieść wszelką pomoc. Pewna dziewczynka o imieniu Kinga, dotknięta Dziecięcym Porażeniem Mózgowym potrzebuje mobilnego chodzika aby móc swobodnie się poruszać. Potrzebny jest cały tir plastikowych zakrętek tak więc podjęliśmy wyzwanie i pomagamy w uzbieraniu potrzebnej ich ilości.


Wujek Kingi odebrał już od nas cztery worki zakrętek o łącznej pojemności 200l

W poprzednich latach pomogliśmy Beatce z Żagania w uzyskaniu wózka inwalidzkiego a także 18 letniej dziewczynie z Iłowej w sfinansowaniu operacji serca.


Dusigrosz - czyli dlaczego oszczędzanie się opłaca?

Ci wszyscy, którzy w danym roku wykazali się największym zaangażowaniem w akcje charytatywne i oszczędzanie zostają nagrodzeni tytułem „Dusigrosza roku” Nagroda jest przyznawana w naszej szkole od 5 lat.


Ekologicznie znaczy modnie! W naszej szkole stawiamy na przyjaźń ze środowiskiem, dlatego też wszelkie nasze działania są ekologicznie nacechowane. Nie czynimy tego z wyrachowania, nie szukamy poklasku. Tacy po prostu jesteśmy, chcemy to robić i czujemy się w tym dobrze. Żyjemy blisko natury i dlatego chcemy żyć z nią w zgodzie. Wiele naszych działań jest cyklicznych i wiele z nich z chęcią powtórzymy w kolejnych latach. Naszą postawą chcemy zarażać innych a w młodych ludziach chcemy zaszczepić pozytywne postawy, których tak mało we współczesnym świecie.


Rowerem zdrowiej!

Większość naszych uczniów jeździ do szkoły rowerami. Twierdzą, że to czysta przyjemność i nie straszna im poranna mżawka. Mówią, że najważniejsze jest to, że w ten sposób dbają o środowisko!


Oto pięcioletnia Karolinka i jej mama

Karolinka mieszka w Szczepanowie, wiosce oddalonej o kilka kilometrów od Konina Żagańskiego. Codziennie rano Karolinka pokonuje tę drogę do szkoły na swoim małym rowerku. Jesteśmy pełni podziwu dla tej wytrwałej i dzielnej dziewczynki. BRAWO!


W sprzątaniu jesteśmy naprawdę dobrzy! Co roku, we wrześniu bierzemy udział w akcji Sprzątania Świata. Porządkujemy tereny położone przy szkole, a także pobliskie lasy. Co roku, z tej okazji sadzimy również kilka drzew. W tym roku posadziliśmy ich tyle ile dzieci uczęszcza do naszej szkoły, czyli 67. Każdy mógł nadać imię swojemu drzewku i potem codziennie go doglądać.


Kochane dzieci! Pozbywajmy się elektrośmieci! Od kilku lat zbieramy stary, zużyty sprzęt komputerowy i oddajemy do zaprzyjaźnionego sklepu komputerowego w Iłowej. W tym roku nazbieraliśmy już tego trochę i pod koniec roku szkolnego poprosimy Pana Jarka o odebranie kolejnej porcji do utylizacji.


Zbieramy również pojemniki po tonerach i tuszach a także baterie. Za zebrane baterie Organizacja Odzysku REBA przyznaje nam punkty, za które możemy wybrać z katalogu przyrządy sportowe lub gry planszowe. W roku poprzednim wybraliśmy nowe piłki do gry w siatkówkę.


Marzanno, Marzanno! Ty zimowa panno… Z okazji pierwszego Dnia Wiosny wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez firmę Bambino pt. „Wspólnie pożegnajmy zimę!” Konkurs polegał na wykonaniu ekologicznej Marzanny.

Nasza wyglądała następująco:


„Nie warto mieszkać na Marsie, Nie warto mieszkać na Wenus. Na ziemi jest życie ciekawsze, Powtarzam to każdemu.” Obchody Dnia Ziemi to długoletnia tradycja w naszej szkole. W tym roku postanowiliśmy usystematyzować wiedzę uczniów na temat segregacji śmieci i wagi tej umiejętności.


Przy okazji święta uczniowie przygotowali pokaz mody ekologicznej. Stroje były naprawdę pomysłowe i przemyślane.


Pierwszoklasiści zorganizowali wodny i elektryczny patrol. Będą sprawdzali, czy w naszej szkole nie świeci się niepotrzebnie światło i czy wszystkie krany są pozakręcane. Brawa za podjętą inicjatywę!


Wymieniając książki, oszczędzamy pieniążki Co jakiś czas organizujemy w szkole wymianę książek, które już przeczytaliśmy i chcielibyśmy przeczytać kolejną. W miesiącu kwietniu wymiana dopisała, bo każdy coś dla siebie wybrał.


Płyty CD zbieramy, nowe bajki oglądamy Czy wiecie, że płyta CD rozkłada się 1000 lat?

Przystąpiliśmy do Klubu obrońców planety aby uchronić Ziemię przed tym rodzajem odpadów. Zadanie było następujące: Należało zebrać około 2000 płyt a w zamian za to można było otrzymać nagrodę w postaci serii filmów edukacyjnych. Oczywiście nie stanowiło to dla nas problemu, bo zaraz wszyscy zabrali się do porządkowania swoich półek i zakamarków w poszukiwaniu płyt. Zaangażowaliśmy również społeczność lokalną aby pomogła nam w uzbieraniu potrzebnej ilości płyt.


Nie łatwo było zdecydować, którą serię filmów edukacyjnych wybierzemy, gdyż wszystkie są ciekawe a my jesteśmy głodni wiedzy tak więc chcielibyśmy oglądnąć je wszystkie.


Po wybraniu serii „Był sobie człowiek” spakowaliśmy wszystkie płyty do specjalnego pudełka i poprosiliśmy firmę aby odebrała od nas tę wartościową przesyłkę. Karton był baaardzo ciężki. Ważył przeszło 30 kg. Ciekawe czy Pan Kurier spodziewał się, że będzie dźwigał takie ciężary?


Pij wodę – będziesz wielki! W naszej szkole od dwóch lat pijemy wodę. W pierwszym roku korzystaliśmy z usług firmy EDEN, która przywoziła nam wodę w baniakach. Od września 2013 r. korzystamy z urządzenia firmy Soft Water, które oczyszcza wodę na zasadzie odwróconej osmozy. Woda jest smaczna i jest najwyższej jakości.


Picie wody jest zdrowsze niż spożywanie kolorowych napojów. Poza tym zmniejszamy zużycie plastikowych butelek i oszczędzamy złotówki.

Woda w szkole jest dostępna dla każdego, kto zechce się jej napić

Sko konin żagański  

Oto kronika SKO wysłana na konkurs SKO PKO. Za nasze działania związane z oszczędzaniem otrzymaliśmy nagrodę regionalną I stopnia