Page 1

RIIMIRAAMAT HENRI HERNES


RIIMIRAAMAT HENRI HERNES

Tartu 2015


AUTOJUHI SÜNNIPÄEV On selja taga rallikool, nüüd kindlalt kätes püsib rool. Sa töötad tähtsa juhina ning teedel liigud vuhinal. Kuid siis, kui sina oled ära ja autos kuiva saia järad Su sõbrad kodus söövad torti ning baaris teevad tõstesporti. Kuid miks? sa vastust vist ei tea. Seniilsust täis su vana pea. On kätte jõudnud tähtis päev, sest Raivo, sul on SÜNNIPÄEV.

3


HAIGLAS On üksi suures haiglas üks vapper väikemees. On hooldajad küll siin ja õed, kuid see ei ole see. Ta tahaks ära joosta siit, kuid jalad tal ei kanna. Ning ükski arst, kes töötab siin, lootust tal ei anna. On aju kahjustada saanud, korras pole pea. Kuid milles peitub põhjus küll, ei keegi seda tea. See väike poiss ei usu arste, ootab ainult imet. Et õige varsti terveks saab, ning tuleb kojuminek.

4

17.09 2012


TŠILL Kui kõhus on kohv ja maitsvamad söögid, siis peagi on ununend saatuse löögid. Jääb raadios džäss ja tuba, mis pime ning hõljumas õhus õrn tubakavine.

24.09 2012

5


NEUROLOOGID Kogunevad neuroloogid. Otsustavad, et mis droogid tuleks mulle põske pista, et saaks jälle püsti seista. Mina kuid ei taha droogi. Tahan hoopis kommipoodi. Ostaks värvilisi komme, sööks neid täna ja ka homme.

6

25.09 2012


ÖÖ Taevas särab miljon tähte, ammu öö on jõudnud kätte. Kuigi voodis silmad sulen, tundub, niipea und ei tule. Mõtlen vaikselt omaette kõigest, mis on tulnud ette. Mõtlen rõõmudest, mis olnud ning ka nendest, mida polnud. Nüüd uni tuleb, mõeldud kõik. Kuid täitmata on viimne lõik. Ma lõpuks mõtlen Sinu peale. Mahud viimasele reale.

25.09 2012

7


ENNE JÕULE Sügis läbi, talv on käes, varsti Jõuluvana näed. Kui sa oled olnud hea, ehk ei saa siis vastu pead. Saad ehk hoopis suure kingi, näiteks priske suitsusingi. Pärast teete väiksed dringid, ahjust võtad välja kringli. Ärge väga täis end jooge, taat peab jõudma koju Soome. Kui ta tõmbab ennast kooma, jõuab välja hoopis Poola.

8

23.12 2012


24. 12 2012 Kätte jõudnud jõuluõhtu. Ohtralt nuumatakse kõhtu. Küll krediitkaart kinni maksab viinad, õlled, sead ja kapsad. Uuel aastal uue hooga lähme pangast laenu tooma. Et ei oleks lapsed näljas ega endal perse paljas.

24.12 2012

9


1. 01 2013 Kätte jõudnud aasta uus, kõigil rõõmsad soovid suus. Šampus käes, raketid taevas, sõbrad ümberringi naermas. Soovin et sul rõõmu jätkuks kauemaks, kui üheks õhtuks. Et see aasta tuleks uhke, rahakott sul õide puhkeks. Et sul nina poleks norus, soovin edu tööl ja kodus. Osta õige lotopilet, küll siis rannas lased vilet.

10

1.01 2013


KÕNDIMA On täna väga tähtis päev, mu edusamme maailm näeb. Kõik pasunad las hüüavad! Viib terapeut mind kõndima. Me lähme uhkelt käsi-käes raekojast mööda, üles mäest. Ning jalutame Toomemäel nii kaua, kuni lõpeb päev. Kui õhtu käes, mind ootab palat. Ei ole siiski põhjust halaks. Sest tean, kui taas on käes uus päev, ma jälle terapeuti näen.

21.01 2013

11


VELO Kes on see hunnik õnnetust, kes kangutab seal lifti ust? Ja miks ta sõidab liftiga, kui samas kõrval trepid ka? On ilmselt põhjus ratastoolis, mitte lihtsalt sõidusoovis. Plaan on tõusta kõrgemale, kolmandale korrusele. Kolinaga veereb lifti. Tee on tuttav, käib seal tihti. Ootamas on agregaadid, trenažöörid, aparaadid. Kui on jõudnud saali suurde, ronib esmalt raadio juurde. Tee on jälle kola täis. Vaat, et pikali ei käi.

12


Muusika on käima pandud, aeg on liigutada jalgu. Sadulasse kärmelt hüppab ja pedaalid käima lükkab. Kui on treening saanud läbi, pole vaja tunda häbi. Antud kõvasti sai hagu, meetreid tuli omajagu. Hoolimata vihmaveest, vastutuulest, sitast teest, poisil naeratus on suul, kirja läheb rekord uus.

27.01 2013

13


REBASED REAS

Kui karu magab talveund, ning metsas kõrvuni on lund, siis rebased on ikka hoos ning peavad jahti üheskoos. Vaikselt teineteise taga, mööda oma väikest rada. Et ei eksiks tee pealt rappa, peavad hoidma sõbra sappa.

14

12.02 2013


15


VÕIMLEMA

Palatites vägev norin, kempsust kostub vaikne sorin. Keegi kuskil rikub õhku, lõpuks kõik on pugend põhku. Öö on jõudnud osakonda, vaid üks poiss veel ringi kondab. Veereb oma ratastoolis, päevakavast ta ei hooli. Öösel ärkvel, päeval magab. Siis end alles püsti ajab, terapeut kui sisse sajab, õige valjul häälel pragab.

16


Vehib käega, ropult sõimleb: Mis sa põõnad, miks ei võimle! Dressid selga, siva püsti! Alustuseks sada kükki. Ümber haigla kümme ringi. Selle koha pealt ei tingi. Poolteist tundi trenažööri, sama palju hüppenööri. Poisil varsti nahk on märg, ise vihane, kui härg. Siiski pole miskit teha. Teab, et trenni vajab keha.

21.02.2013

17


VELO 2 Veeren ringi nagu tuus, kirjas jälle rekord uus. Möödun kiirelt, nagu tuul Salumäest ja Kirsipuust. Väntan nii, et vilin taga. Oleks ainult rada vaba. Suuri kiiruseid ei pelga. Saaks vaid liidrisärgi selga. Siis saaks veidi vabalt võtta, dušši all end märjaks kasta. Baaris võtaks väikse õlle, rohkem poleks vaja õnneks.

18

3.02.2013


ÄMBLIKUGA JOOMAS Öösel haiglas trimpan brändit, järsku märkan, toas on ämblik. Peaks vist sindri lööma maha, tunnistajaid ma ei vaja. Pole vaja teistel teada, et ma haiglas jommis peaga. Samas ämblik armas loom. Tavaliselt õnne toob. Ega ma ei ole kitsi, ruttu otsin teise pitsi. Ämblikule pakun napsu, las koos minuga ta lakub. Kui tal homme pea on valus, minult pohmarohtu palub, siis ma talle kohvi keedan, et ta saladust ei reedaks. Ämblikuga vennastume, ongi lahendatud mure. Lugu lõppes õnneks heaga, ainult kahe haige peaga.

12.02.2013

19


SÖÖK Kurat, enam ma ei või. Kelner mingit jama tõi. Kokk on peast vist päris nõder, hommikuks on tangupuder. Lõunaks paar sardellijuppi, õhtuks pakub kapsasuppi. Kus on šnitsel, karbonaad? Ahjukalkun, jänkupraad? Kõrini on haiglasöögist. Isu täis on sellest nöögist. Vajan sööki, kust saaks rammu. Tahaks minna 6teist kannu. Seal on söögid, mis on maitsvad. Kuum on kohv, mis hinge paitab. Kraanist voolab jahe õlu. Seal vast tunneks elust mõnu. Püssirohukelder ootab. Lauad seal on lausa lookas. Tantsu löövad noored tšikid. Seal ma rüüpaks šoti viskit. 20

4.02.2013


MINEK Kaksteist päeva jäänud veel, siis mind ootab kodutee. Kuigi naeratus on ees, silmad siiski kurvalt vees. Murelik on minu meel, kas veel kohtan elu sees sellist kaadrit, nagu see, kes siin hoolitses mu eest. Siin on selged igal õel meditsiini põhitõed. Põetajad on hoolitsevad. Paremad, kui oma ema. Kuigi pisarad on palgeil, pühin haiglatolmu jalgeilt. Sest et lõpuks iga roju minema peab oma koju.

15.02.2013

21


TAASTUSRAVIS Olen jälle taastusravis. Olukord on üsna nadi. Siin ei lasta aega viita. Iga päev saan ropult piitsa. Vaevalt käes on päeva algus, juba vehin käsi-jalgu. Näpuringid, varbaringid. Olen nagu piinapingil. Pähe kuidagi ei mahu, miks ei anta mulle rahu. Enam piinelda ei taha. Süda sees on täitsa paha.

22


Praktikant, kes tulnud koolist, alt mul tõmbab ratastooli. Terapeut vaid kõrval naerab. Ei nad hooli minu vaevast. Nii ei jäägi muud mul üle, põrandalt end ajan üles. Kõrvad lontis rauda rebin. Jooksurajal kiirelt siblin. Põletan nii liigset rasva, päevast päeva muskel kasvab. Varsti olen Eesti meister karates ja kettaheites.

23.02.2013

23


HOMMIKUNE ÕLL Keegi koridoris liigub, ukse vahelt sisse piilub. Tüdruk küsib hellal toonil: Kellel teist on õllesoovi? Tunnen, kuidas rõõm poeb põue. Kiirelt istukile tõusen. Hõiskan rõõmust, loobin näppe. Ootan, mil saaks joogi kätte. Räme pettumus mind tabab. Nagu tühjaks lastud madrats susinaga kokku vajun, kui ma teema ära tajun.

24


Just kui allapoole vööd oleks tabanud mind löök. Palatisse veereb söök. Saatjaks kliinikumi köök. Jutt ei olnud üldse õllest. Anul käes on pudipõlled. Jagama ta hakkab ruttu härradele mannaputru. Kuradile saadan kõik. Dušširuumi algab sõit. Et ei korduks sama jama, kõrvad puhtaks pesta vaja.

2.03.2013

25


8 Hernepoisil rõõmus meel, sest et täna talle teeb füsioteraapiat 8 noort graatsiat. Neiud reas, kui malenupud, kaunimad kui Barbie nukud. Kas see tõesti ilmsi juhtub, või näen und ja lihtsalt tukun?

26

4.03.2013


KEVADINE SÜNNIPÄEV Kevad olema peaks käes, aga mina küll ei näe. Külmetavad jalad käed, akna taga valged mäed. Miskit täna on ka head, sõber sünnipäeva peab. Ise sinder kaugel ära, võõras keeles ajab plära. Kingid jäävad saamata, pidujoogid joomata. Siiski soovin Veigo, sulle, sünnipäevaks PALJU ÕNNE!!!

21.03.2013

27


MSN Andis teada Microsoft, MSN-il puudub koht. Hoolimata rahva leinast tõmbas juhtme välja seinast. MSN sai selga tiivad, need nüüd taevasse ta viivad. Istub pilve ääre peal, vaatab alla, kratsib pead. Skype ja Facebook nüüd on rahul, konkurent on kadund jalust. Ent kui ikka ruumi vähe, Eesti Post saab kirve pähe.

28

8.04.2013


MEES JA SEEN Väljas sügisvihma sajab, jalakäijaid närvi ajab. Kõigil kummikuid on vaja. Rahvast täis on kaubamaja. Siiski on üks rõõmus mees, õndsalt hiilib metsa sees. Käes tal korv ja väike nuga, taskus seenejahiluba. Meeldivad tal väga seened, olgu pontšakad või peened. Tähtis, et neid poleks vähe ja et hakkaks hästi pähe.

24.04.2013

29


MOTOBEIB Värskelt kätte jõudnud mai, ootab ees euroopa lai. Pähe suru roosa kiiiver, selga lehmanahast riided. Isegi kui ilm on sitt, ole õige mototšikk. Las või paduvihma kallab, sina ainult gaasi anna. Ära ole mingi äpu. Võmmidele näita näppu. Ükski õige tsiklibeib iialgi ei karda neid. Mees las tagaistmel kisab, sina aina kiirust lisa. Kui ta liialt sõna võtab, lihtsalt korraks nokka tõsta.

30

1.05.2013


ESMASPÄEVANE ŠOPPING Haigla hoovis puude vilus oma loomulikus ilus ise kõhna nagu kilu noorem härra vurre silus. Härra just on tulnud pesust, sihiks nüüd on Lõunakeskus. Plaan on minna rahva sekka. Ootab ostlejate Meka. Et ei veereks tee pealt kraavi, abiks on tal kaks noort daami. Need on Annika ja Margit, taastusravi terapeudid. Lükkavad ta ratastooli otsejoones suurde poodi. Kuigi aega läheb kaua, lõpuks korvis on kõik kaubad. Et kõik oleks nagu päris, käiakse veel Mäkist läbi. Siis võib rõõmsalt koju minna, kõik on rahul, päev on kirjas.

16.05.2013

31


HAIGLASUPP Haiglasupp ei ole hea vägev hais käib üle pea. Põgenevad patsiendid, üle tee on hädas mendid Koridorist kadund valgus, tööle hakkab suitsuandur. Personalgi paneb jooksu, Kes Zavoodi ja kes Krooksu. Ohjes hoiab paanikat valveõde Marika. Jama aitab klaarida veel üks õde - Jaanika. Vanemõel on silmad märjad. Juba tellib ära pärjad. Kõik ei ole ju nii kanged. Mõni ikka lõpuks langeb.

32

23.05.2013


VIISUD Täna käisid külas miisud. Tõid mul turult uued viisud. Õhtul, siis kui käimas liigud, peale maalin rallitriibud. Homme nendes ringi liigun, naistesummalt koore riisun. Mõni varsti põlvel kiigub, mina dekolteesse piilun.

20.07.2013

33


NAPAKAS LIBLIKAS Mul tuppa lendas liblikas, kes oli veidi napakas. Ta valjult tiibu plagistas ning minu üles äratas. Siis ise pani tiivad kokku ja jäi riiulisse tuttu. Mina kuid ei mõistnud nalja, viskasin ta aknast alla. Liblikatel on üks viga. Teevad liiga palju kisa. Mina kuid ei salli lärmi. Lähen üsna kiirelt närvi.

34

8.08.2013


UUS PANN Kui mul pliidil pann on uus, söök siis lausa sulab suus. Biifsteek küpseb õiget värvi, tume suits ei aja närvi. Olen nagu telekokk. Täna saates - hiina wok. Hommikukski plaan on koos, valmib ülepannikook.

22.08.2013

35


VENIV VILLEM Unistada pole mahti, sirkel tõmmatakse lahti. Hambad surun tummalt huulde, kraade tuleb järjest juurde. Ma juba sünnipäevast saati hoolsalt harjutan spagaati. Kui ükskord lihas vajub lõdvaks, saab põrand munadega sõbraks. Ja varsti varvastega vabalt end sügada võin kõrva tagant. Ning suvel siis, kui selleks tuju, koos teiega ma konna ujun.

36

11.09.2013


ÖÖMÖLL Kuigi kell on öösel kaks, üks patsient on üsna kraps. Tal väike viskinaps on peas ning sellest tuju üsna hea. Selja taha jäänud palat, puhkeruumis ootab salat. Kartul, sink ja majonees varsti poisil kõhu sees. Möllu siiski veel on vähe, kõrvaklapid surub pähe. Käima läheb Eurodance. Raise your hands and move your ass!

22.09.2013

37


UUED HILBUD Täna seljas uued hilbud. Saadavad mind naiste pilgud. Mina jälle vaatan neid, saadan õhusuudluseid. Kuigi kulund teksapüks, uus on dress ja nokamüts. Kohale nad jõudsid eile. Nüüd poseerida võin teile. Tänama ma pean Mariat. Tellis riided ja tõi siia. Pildilt puudu vaid on särk, millel küljes Dunlop märk. Silmades on kaval sära tean, et teid ma petan ära. Vaatate, et seisan vabalt, siiski toru toetab tagant.

38

26.09.2013


NAALPAVEÄP Päevaplaan on jälle uppis. Lürbin köögis pakisuppi. Sina põõnad, naudid und, minul käes on lõunatund. Sina norskad, keerad külge, mina lõualt pühin sülge. Sest just praegu, petmaks nälga, võtsin ahjust pitsa välja. Kui sul lõpuks silmad lahti, autolt pühid leheprahti, alles siis poen mina põhku. Sul on hommik, minul õhtu.

10.10.2013

39


EHITUSE ABC Lükkan käru enda ees. Kindel siht on silme eesEhituse ABC, see, mis asub Kalda teel. Mööda poodi ringi rallin. Tundub, kõik on järjest kallim. Rahast hakkab üsna hale. Püüan leida, kus on ale.

40


Kahe käega haaraks peast, kuid see plaan ei ole hea. Kui ma lahti laseks käed, põrandal mind kohe näeks. Asju tarvis terve ports. Duššivoolik, duššiots. Lamp, mis valgustaks mu tuba ja üks terav kipsinuga. Ostlemisest väljas toss. Jõu mul taastab kabanoss. Statoil õnneks poolel teel, tulles koju ABC-st. Sõber Tauno üsna hooliv. Minuga koos kohvi noolib. Keerab oma Volvo rooli. Poodi viib ja koju toob mind.

27.10.2013

41


ALICE Aeg lendab, aastad läevad reas. Sa taas kord oma sünnipäeva pead. On akna taga sügis täies hoos, kuid soojas toas on sõbrad jälle koos. Te pidu peate läbi terve öö. Sa aastatele ainult käega lööd. Sul olgu kasvõi sajas sünnipäev, ma tean, sa hinges ikka nooreks jääd.

42

4.11.2013


RALLIÖÖ Müügil rallimäng on vinge. Mulle kuid ei mahu hinge, et ta maksab hingehinda. See käib räigelt mulle pinda. Parem otsin teisi teid. Mängu tõmban Pirate Bay-st. Tulemus on sama hea. Pappi köhima ei pea. Olen roolis švipsis peaga. Ilmselt see ei lõpe heaga. Õnneks ainult mäng on see. Päriselt ma nii ei teeks. Mängin nii, et silmad krillis, huuled vahus, näpud villis. Hommikul ei oota töö. Ärkvel olen terve öö.

10.11.2013

43


PARIM ÕDE On valimised läbi, selgunud on tõde, Taastusravi osakonna aasta parim õde. Tal üsna värskelt selja taga meditsiinikool. Kuid tööl on juba väga osav, kuigi ise noor. Käib rõõmsalt mööda palateid, ta naeratus on malbe. Ning seljas kittel seksikas. Nii puhas, lumivalge. Kes tunneb ennast kehvasti, sel kohe toob tabletti. Teeb lohutuseks suure pai ning kohendab ka tekki. Kui keerutab ta koridoris tagumikku väikest, meespatsientidele päeva toob see lausa päikest. Ka mammile toob sära silma, kuulab ära lahkelt pika jutu mammi seitsmest lapselapsest. Kanüüli lükkab sulle veeni. Käed on hellad, soojad. Sa tunned, kuidas armastus su südamesse voolab. Kui lähed liialt kuumaks seest, sind tuleb kraadima. Ei jäta eal sind hooletusse kaunis Jaanika.

44

30.11.2013


BACK TO THE ‘90S Klaasis jahe rummikoks. Ekstaasil puudub äär ja ots. Täna naaber pääseb napilt. Peas on mul Pioneeri klapid. Dr. Alban, Haddaway. Kes ei mäletaks siis neid. Berri, Ahmex, Culture Beat, Pharao ja Ice MC. Saint Etienne ja Real McCoy, Dj Bobo, Masterboy. Major T ja Double You. Mis sa hing veel tahad muud. Järjest tuleb pärle vanu. Toimub lausa hitisadu. Pidu tõesti läinud püsti. Kahju vaid, et olen üksi. Silmad kinni, tuba pime. Ja siis juhtubki üks ime. Olen sõpradega mestis jälle armsas Club XS-sis.

30.11.2013

45


PUHVETIDRAAMA Leti ees klient on jube, ülbelt nõuab türgi ube. Trügib ette järjekorrast, tellib kolm šašlõkivarrast. Aga tüdruk leti taga, seekord võtab asja vabalt. Vaatab seda matsi karvast ja siis laseb hoopis varvast. Mees on sellest pöördes hoobilt. Meelest läevad kombed nooblid. Hooga maika seljast koorib. Sööklas purustab kõik toolid. Välja kutsutakse võmmid, rahustama seda jõmmi. Säästmaks viimaseidki laudu surutakse käed tal raudu.

46


Kumminui käib vastu kukalt. Oimetult las kartsas puhkab. Hommikuks ehk ümber kasvab. Küll siis mööbli kinni maksab. Siit moraal. Kel pole kombeid, solvab ettekandja tundeid, ülbusega torkab silma, see jääb maitsvast söögist ilma. Saatus maksab talle kätte. Valusalt saab vastu näppe. Külmast kongist võib end leida, joomas vett ja söömas leiba.

5.12.2013

47


ANNIKA LÄPPAR Kui vana läppar ükskord veab sind alt, kuid tulemas on jälle niru palk, siis uue võib sul tuua Jõulumees, kui kirjaliku avalduse teed. Et kinki saades sind ei haaraks õudus, Sa telli raal, mil omaduseks jõudlus. Ning minuga sa võiksid olla nõus ju, et seekord parem ära vaata Õunu.

48

5.12.2013


KUKK VÕI KUKK Tean, menüüs on täna kukk, kuid ei võta minu nupp, keeta valmis kukesupp või teha lahti Kännu Kukk. Kuigi olen kahevahel, lõpuks siiski asi tahe. Kuna mulle supp ei meeldi, potti lähevad pelmeenid. Pärast sõber Kukel aga ikka kinni haaran sabast. Kännu Kuke välja valan. Nokime koos laua taga.

20.12.2013

49


REEDE 13 Ärgates sul tuju hea. Kuid kuupäeva kas sa tead? Õndsalt loota võid ju head. Kuid sind kurvastama pean. Täna ilmselt sul ei vea. Jamasid on üle pea. Siis kui ennast tööle sead, tee peal võmm sind kinni peab. Uurib, kas sul vöö on peal, mida pakiruumis vead. Ega pole pohmas pea ja kas reegleid ikka tead. Irooniliselt kõike head soovib ja sa pääsed sealt. Jalg on jälle gaasi peal. Mõttes seda võmmi nead. Juuksed vihast turris peas. Silmavärv on põse peal. Nüüd küll kiirustama peaks, siiski parem hoogu pea. 50


Loppa täis on sõiduread. Libedus su metsa veab. Metsa all on suured sead. Naeravad su üle reas. Istud kurvalt kännu peal. Kulusid lööd kokku peas. Mõtled, kas ei lõppe eal julma luuletuse read. Minul kodus rohkem veab. Välja minema ei pea. Limpsin kohvi imehead millel vahukoor on peal. Toas on olla soe ja hea. Kirja panen luuleread. Teki tõmban üle pea. Mõttes sulle soovin head.

13.12.2013

51


MINU MOODI JÕULUD Siin sinule, kel üldse jõul ei meeldi, kes uhkeid jõuluroogasid ei seedi, on soovituseks mõned lihtsad read. Et sinulgi võiks tuju olla hea. On võimalus sul pidurdada jõulu, sest öeldakse, et viha annab jõudu. Sa mine mängi vinget põhjatuult ja lükka ümber linna jõulukuusk. Sa piparkooke ära seekord tee ning tuppa ära lase Jõulumeest. Kõik kingid peida ära laste eest. Nii oma närvidele teene teed. Su koer las istub üksi kurvalt aias. Ka päkapikud parem astu laiaks. Kui hommikuni köögis viina viskad, võid öelda, This is my kind of Christmas.

52

24.12.2013


SÜNNIPÄEV AUSTRAALIAS Seal teisel pool suurt maailma, nii suvises Austraalias mu vana sõber Annika koaalapoegi vannitab. Sul seljas pole kasukas, vaid seelik. Ning ookeaniranda viib su tee sind. Võid vedeleda soojas rannavees ning õhtul kodus aias grilli teed. Ei ole tähtis, et on jõuluõhtu, soe päike pruunistab su prinki kõhtu. Ei pea sa seekord pidutsema lumes. On lõpuks sünnipäev sul keset suve.

24.12.2013

53


OOTAMATU KOHTUMINE Olin kodu poole teel, mõni meeter jäänud veel. Järsku seisis minu ees valge habemega mees. Küsisin, et kuule mees, kes oled sa ja mis siin teed? Vastas, olen Jõulumees. Jagan kinke salmi eest. Kuule taat, nii küll ei sobi. Riimid pole minu hobi. Parem lase heaga mööda. Tahan minna koju sööma.

54

Aga taat ei jätnud jonni. Pakkus mulle hernekommi. Palus, loe või mõni rida. Mul on muidu tõesti igav. Käratasin, kuule vana! Mine aja lapsi taga! Küll need sulle sülle poevad, kauneid luuletusi loevad. Minule ei ole vaja kaupa, mida sina jagad. Oma hernekommid aga endal sisse pista tagant.


Vanal lausa suu jäi lahti. Hingeldades õhku ahmis. Nagu oleks näinud tonti. Kikkis müts tal vajus lonti. Siis sain aru juba niigi. Olin läinud üle piiri. Polnud vana mees ju süüdi, et mul rõõmu teha püüdis. Vabandasin ette-taha. Ütlesin, no istu maha. Püüdes asja teha heaks, riimid kokku panin peas.

Et ei läheks õhtu luhta, köhisingi hääle puhtaks. Ja siis seistes trepi peal kandsin ette värsked read. Minu salm vist meeldis talle. Tõusis, astus lähemale. Toetas maha oma koti, midagi sealt välja otsis. Ütles, Hernes! Tunnen sind. Tean, mis igatseb su hing. Kink, mis sulle kõigest kallim. Palun! Siin on Vana Tallinn.

24.12.2013

55


MED-ÕE JÕULUÖÖ Sel kaunil põhjamaisel jõuluööl, kui taevas säramas on tähevöö on sinu kohus haiglas olla tööl. Kuid tean, see verest välja sind ei löö. On patsiendid öösel rahulikud, kui teavad, et sa läheduses istud. Nii möödub vaikselt tunni järel tund, sa valvad nende õnnetute und. Kuid tea, sa pole siiski üksinda. On sinu sõbrad mõttes sinuga. Ning hommikul, kui idast tõuseb päike, ka sina oma pere juurde pääsed.

56

25.12.2013


KOLM PÕRSAKEST Kärss on ees ja saba taga, õndsalt oma sulus magan. Unes näen üht kaunist emist silitamas minu ... saba. Õhtul ootamatult aga sõbravägi sisse sajab. Kallid pudelid on süles. Laulavad mu kooris üles.

Kuule sina, roosa pekk! Kiirelt aja pealt nüüd tekk. Haigutada pole mahti. Pudelid nüüd teeme lahti. Võluvesi annab rammu, sõrgades on tantsusammud. Rõõmsalt ruiatakse kooris. Seekord naabritest ei hooli.

28.12.2013

57


01. 01 2014 Jälle täis on aastaring. Veidi kripeldamas hing. Ammu pole ma sind näinud, koos me pole kõrtsis käinud. Uuel aastal, luban tõega, püüan leida rohkem aega. Viin su baari sööma-jooma. Parasjagu, mitte kooma. Meil aastaid selja taga reas. Neist mõned halvad, mõned head. Kuid tulgu kõigist parem neist, sul uus, 2014. Nüüd vana aasta pikalt saada. Ainult hea sealt võta kaasa. Taeva all saluuti vaata. Soovin sulle HEAD UUT AASTAT!

58

1.01 2014


JACKPOT Kui jackpoti masinast välja sa sikutad, varsti Ferrariga linna peal kihutad. Kallites spaades muda sees pikutad. Uhketes klubides öösiti litutad. Palmide all end troopikas poputad. Soojas merevees kannikaid loputad. Varsti su rõõmu siis keegi seal ohustab. Maksuamet su õlale koputab. Su jackpoti kangesti endale himustab. Käed su poole ahnelt ta sirutab. Pidu ja pillerkaart püüdlikult pidurdab. kohtuotsuse lauale virutab. Siis raha sa Šveitsi arvele liiguta, naerdes keskmist näppu vaid viibuta. Palavaid huuli Martiniga niisuta, õnneratas taas hooga löö tiirlema.

2.01.2014

59


TURUPÄEV Pensipäev on selja taga. Nüüd on pisut vaba raha. Sõbraga koos plaani peame ja siis lähme turu peale. Dressipüksid tuliuued. Mitte väiksed, mitte suured. Vaid on täpselt mõõdu järgi, Kallist kangast, õiget värvi. Firmamärki pole küljes. Olen nagu viigerhüljes. Arvestades viimast malli, seekord püksid lihtsalt hallid. Tennised on superkerged. Mitte katki, täitsa terved. Kahed valged, ühed hallid. Üsna soodsad, mitte kallid. Uued asjad teevad imet. Jalgades on teine minek. Asjad väärt on igat penni, mõtlen kodus, tehes trenni. 60

5.01 2014


VESKI, KOHV JA VESKIMEES Täna ostsin kohviveski. Hetkel teda köögis testin. Purustan espresso oad. Lõhna täis nii köök kui toad. Üsna õnnelik mu meel, vaid üks asi puudu veel. Päiksekiir mu päevas hallis. Teate küll... Üks Vana Tallinn.

7.01.2014

61


NIMEPÄEV Palju aastaid olen kandnud nime, mis kord sõbrad andnud. Kuigi nimi päris ilus, siiski on tal ka üks miinus. Hernel puudub oma päev. Ei kalendris seda näe. Õnneks lahendus on see, et üks nimi on mul veel. Ja just täna ongi käes aasta ainukene päev, kui punaselt kalendris näed särab HENRI nimepäev.

62

19.01.2014


VASTLAPÄEV Pole lund, mis mäge kataks. Jäine vihm vaid nõlvu kastab. Püüan siiski liugu lasta, et ei läheks raisku vastlad. Mustast maast on üsna suva. Kelgu asemel on rula. Veeren alla, nagu hernes. Jääks vaid luud ja kondid terveks. All mind peatab mingi põõsas. Kohtunik mu liugu mõõdab. Tundub, tasus näha vaeva. Kuldse medali saan kaela. Pisut mõlkis on mu kiiver, päris porised on riided. Siiski tunnen ennast uhkelt, kui on hambus vastlakukkel.

4.03.2014

63


LINNA PEALE Paistab päike akna taga. Enam kodus ma ei maga. Sirgu lükkan oma jalad ja siis linna poole plagan. Pangast võtan välja raha. Kaubamajas istun maha. Väikse õlle sisse valan. Tegus päev jääb selja taha.

64

5.03.2014


LIHALE! Jätke jonn ja jätke viha, unustage näljakisa! Varsti saabub värske liha ja te toidulaud saab lisa. Ärge jookske mööda poode. liha teile koju toome. Maitsval lihal hind on soodne. Kaup on värske, Eesti toode. Kui sul endal pole vaja, ole hea ja infot jaga. Äkki sinu sõner tahab põske pista notsu saba.

7.04.2014

65


ÜKS LUMINE ÖÖ Istun aknal, kell on kolm. Nii jälle ootan und. Ning vaatan, kuidas väljas sajab laia valget lund. On väljas nõnda vaikne, võiks öelda, pidulik. Vaid üksik rullnokk kuskil kakub käsipidurit. Nii jõulud kui ka vastlad olid mustad siin. Ju keegi kuskil otsustas, et olema peab nii. Nüüd tagantjärgi saame kätte terve talve lume. Ning rängalt pettuma peab see, kes ootab juba suve. On pääsukesed, lollikesed, Eesti poole teel. Ei aima nad, et külm on siin ning talv meil kestab veel. Neid vastu võtab naerul näoga priske lumemees. On pesad okupeeritud. Pingviinid seal on sees. Ent kohalikel varblastel on sellest kõigest suva. Ei pikisilmi oota nad, et tuleks juba sula. Kesklinnas rõõmsalt säutsuvad, on nokad ahnelt lahti, kui kambakesi Mäki juures nokivad nad prahti. See valge öö ei soosi und, teeb melanhoolseks veidi. Nii käega löön ja hoopis lahti teen Itaalia veini. See vein küll pisut lõbustab, kuid siiski ainult veidi. Jääb täiuslikust talveööst mul puudu vaid üks preili. 66

19.03.2014


VEIGO 36 Soovin sulle sinist taevast. Et sind mured eal ei vaevaks. Et su kurk ei iial kuivaks, baaridaam su ees ei uimaks. Snäkid oleks tulikuumad. Bänd su tuju rõõmsaks muudaks. Sõbrad oleks kõrval toeks. Kaunid neiud sülle poeks. Et pohmakas ei oleks suur ning taskutes ei uluks tuul. Et naeratus sul oleks suul ka nüüd, kui vanust 36.

21.03.2014

67


KEVAD AIAS Kevad käes, sa aias hullad. Seemned surud musta mulda. Siia kanep, siia seened. Siia moonipeenra teeme. Hernes, uba, sibul, till, murulauk ja päevalill. Kõik sul oma aias kasvab. Turule nüüd pole asja.

68

27.03.2014


RAHUTU HING Kodus passida ei malda. Ronin trepist üles-alla. Rihmaga on seljas käru. Puhast rõõmu täis on nägu. Nüüdsest pääsen ise välja. Kodus ei pea tundma nälga. Lähen-tulen millal tahan. Võõrast abi pole vaja. Kuigi algul vestil keel, siiski ülirõõmus meel. Uhkelt särab teie ees täitsa iseseisev mees.

16.04.2014

69


LOOMALAPSED Õues kevad täies hoos. Loomalapsed rõõmsalt koos väljas ringi luusivad, lillekesi nuusivad.

70

29.04.2014


SÕBRAGA PAADIS Kodus räuskab kallis Maali. Kaagutades tube kraamib. Sina haarad õllevaadi. Vaikselt vette lükkad paadi. Kuigi oma peaga riskid, vaatad üle sõbralisti. Kutsud kampa naabritšiki. Ei teid häiri enam miski. Paat nüüd allavoolu liigub. Õngekork las laintel kiigub, kui sa rahulikult piilud kõrval päevitavat miisut.

9.06.2014

71


VIIMANE AUGUSTIÖÖ Trenn on tehtud, pesus käidud, kreemitatud keha. Rohkem nagu polegi täna plaanis teha. Istun üksi oma toas, läpakas on süles. Kuulan, kuidas väljas sajab. Mõtlen elu üle. Hea meelega ma praegu hoopis jalutaksin linna. Ning minnes märja asfalti lõhna tõmbaks ninna. Käed suruks taskusse ja naudiks linna sära. Hommikuni enda mured unustaksin ära. Viisud viskaks üle õla, longiks paljajalu. Jõe ääres peatuks, vaataks lupsulöövaid kalu. Huvi pärast kivikesi varbaga lööks vette. Siis jätkaks oma teed ning sigareti paneks ette. Võiks äärekivil istuda ja tühja passida ja sõbruneda hulkuva musta kassiga. Tanklast ostaks kabanossi, kassiga teeks pooleks. Ma jooksin musta kohvi, kass endale saaks koore. Vihm vaikselt järgi annab, nüüd aeg on minna koju. Nii minul kui mu uuel sõbral - mustal kassirojul. Kui varavalges kodus lõpuks silmad kinni panen, siis tean, ma selleks korraks olen jälle aasta vanem. 72

31.08.2014


LIFTIDRAAMA Miks just minuga juhtub nii tihti, et üksinda kinni jään väiksesse lifti. Kuskil on jälle tekkinud lühis. Ma ootan ja nutan, on kõht juba tühi. Päev oli siiani kaunis ja tore. Kuid nüüd siin liftis on pime ja kole. Telefonistki kasu mul pole. Betoonist šahtis ju levi ei ole. Miks küll ei valinud seekord ma treppi. Nii kasvataks lihast ja põletaks pekki. Laiskus on see, mis lifti mind ajas. Võib öelda, see saatus on nüüd mulle paras. Meel on nii kurb, pane kaela või nöör. Õnneks saabub päästev montöör. Liftist kätel välja mind kannab. Koju mind saadab ja suudluse annab.

28.11.2014

73


TEREŠKOVA Selja taga puusaop. Nüüdseks haiglast ees on kopp. Jonnipisik pugend põue. Tahaks juba joosta õue. Dressid asendamas kleiti. Kiusad oma terapeuti. Abiks tehniline ime jooksurada kosmiline. Justkui lendu läheks hooga. Tunned end, kui Tereškova. Lindil lippad kergel sammul. Taastad tervist, kogud rammu. Varsti oled supervormis. Kilogrammid taas on normis. Kasvõi bussi käima lükkad. Peagi Rios kaugust hüppad.

74

16.12.2014


75


SISUKORD Autojuht 17. 09 2012 Tšill Neuroloogid Öö Enne jõule 24. 12 2012 1. 01 2013 Kõndima Velo Rebased reas Võimlema Velo II Söök Ämblikuga joomas Minek Taastusravis Hommikune õll 8 Kevadine sünnipäev MSN Mees ja seen Motobeib Esmaspäevane šopping Haiglasupp Viisud Napakas liblikas Uus pann Veniv Villem Öömöll Uued hilbud naalpaveäP

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 14 16 18 19 20 21 22 24 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39


Ehituse ABC Alice Ralliöö Parim õde Back to the ‘90s Puhvetidraama Annika läppar Kukk või kukk Reede 13. Minu moodi jõulud Sünnipäev Austraalias Ootamatu kohtumine Med-õe jõuluöö Kolm põrsakest 1. 01 2014 Jackpot Turupäev Veski, kohv ja veskimees. Nimepäev Vastlapäev 2014 Linna peale Lihale! Üks lumine öö Veigo 36 Kevad aias Rahutu hing Loomalapsed Sõbraga paadis Viimane augustiöö Liftidraama Tereškova

40 42 43 44 45 46 48 49 50 52 53 54 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74


Profile for Jeekim

RIIMIRAAMAT - Henri Hernes  

Luuletused

RIIMIRAAMAT - Henri Hernes  

Luuletused

Profile for jeekim1
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded