Issuu on Google+

COD: MODERN WARFARE 3 GRA NA KONSOLE I KOMPUTERY Call of Duty: Modern Warfare 3 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana przez amerykańskie studia Infinity Ward oraz Sledgehammer Games i wydana w 2011 roku przez Activision. Jej oficjalna premiera odbyła się 8 listopada 2011 roku, a gra została wydana na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360 i Wii. Jest to ósma część serii Call of Duty i bezpośredni sequel gry Call of Duty: Modern Warfare 2 z 2009 roku. Specjalna wersja na konsolę Nintendo DS ukazała się pod nazwą Call of Duty: Modern Warfare 3: Defiance.

Jan Olszewski i Dawid Dadziak 2012-03-02


CALL OF DUTY MODERN WARFARE 3 Fabuła gry jest kontynuacją wątków z Call of Duty 4: Modern Warfare oraz Modern Warfare 2 i opiera się na fikcyjnym ogólnoświatowym konflikcie Stanów Zjednoczonych z rosyjską frakcją ultranacjonalistów. Gracz wciela się w kilka postaci, których celem jest zlikwidowanie szefa rosyjskiej grupy terrorystycznej. Większą rolę odgrywa tryb gry wieloosobowej, podobnie jak w Modern Warfare 2 oparty na systemie punktów doświadczenia, który został wzbogacony o kilka nowych trybów rozgrywki. Modern Warfare 3 uzyskała powszechne uznanie krytyków w wersji na system Windows, PlayStation 3 i Xboksa 360. Recenzenci zwracali uwagę na wysokiej jakości realizację techniczną, lepiej przemyślaną fabułę niż w Modern Warfare 2 i sprawnie zrealizowany tryb gry wieloosobowej, jednak zwrócili uwagę na monotonię w stosunku do poprzednich części serii. Wersja na Wii uzyskała sporo niższe oceny krytyków ze względu na gorszą oprawę graficzną i mniejsze możliwości techniczne konsoli. Gra pobiła rekordy sprzedaży, wynoszącej w dniu wydania około 6,5 miliona egzemplarzy.

2


ROZGRYWKA W Call of Duty: Modern Warfare 3 gracz przejmuje kontrolę nad żołnierzem sił specjalnych i bierze udział w walce z użyciem współczesnych rodzajów broni. Cele do wykonania oraz pozycja gracza są ukazane na wyświetlaczu HUD. Tak jak w poprzednich częściach serii, w Modern Warfare 3 został wykorzystany system regeneracji przez odpoczynek. Obrażenia odniesione przez gracza są widoczne w formie krwi na ekranie; odczekanie chwili bez odniesienia dalszych obrażeń powoduje powrót kierowanej postaci do pełni sił. W kampanii, podzielonej na piętnaście misji, gracz współpracuje z żołnierzami kierowanymi przez komputer, wykonując zadania powiązane z fabułą. Graczowi przeciwstawiają się wrodzy komputerowi żołnierze. Zadania są zróżnicowane i polegają między innymi na zdobyciu określonego punktu, detonacji obiektów (takich jak okręt podwodny) czy też kierowaniu śmigłowcem.

TRYB KOOPERACJI Zasadniczą przebudowę w stosunku do Call of Duty: Modern Warfare 2 przeszedł tryb kooperacji. W Modern Warfare 3 gracze mają niezależne od trybu gry wieloosobowej profile, w których gromadzone są punkty doświadczenia, zdobywane za postępy w rozgrywce. Za zdobycie określonej liczby punktów doświadczenia gracze otrzymują dodatki i modyfikatory wpływające na skuteczność w walce[8]. Tryb kooperacji w Modern Warfare 3 występuje pod nazwą Specjalne Operacje. Składa się on z dwóch części. Pierwsza to zestaw szesnastu misji inspirowanych występującymi w kampanii, w których wymagana jest ścisła współpraca graczy. Druga zaś to tryb Przetrwanie, w którym gracze mają za zadanie walczyć z nieustannie atakującą ich pozycje falą wrogów. Przetrwanie zawiera w sobie podobieństwa do podobnych trybów Firefight z serii Halo i Horda z Gears of War.

3


GRA WIELOOSOBOWA Podczas rozgrywki wieloosobowej dostępne jest kilka trybów gry. Oprócz standardowych wariantów rozgrywki, takich jak Team Deathmatch (dwie drużyny mają za zadanie zabić określoną liczbę przeciwników) czy też Free-for-All (wszyscy gracze walczą przeciwko sobie), dodano dwa nowe [10]. W trybie Kill Confirmed rozgrywka jest podobna jak w Team Deathmatch, z tym że drużyna dostaje punkt za zabicie przeciwnika tylko wtedy, gdy odbierze mu nieśmiertelnik. Tryb Team Defender jest wariantem Capture the Flag i polega na tym, że jedna z drużyn ma za zadanie zdobyć flagę i utrzymać się jak najdłużej przy życiu[12]. Przebudowę przeszedł tak zwany system killstreaków, który pozwalał dotąd graczom na uzyskanie nagród jedynie za dokonanie serii zabójstw na wrogach. W Modern Warfare 3 zostały one podzielone na trzy typy. Assault nagradza gracza za zabicie określonej liczby wrogów bez utraty własnego wirtualnego życia, a nagrodą jest możliwość wezwania śmigłowców udzielających mu wsparcia. Specialist polega na tym samym, ale daje większą liczbę ułatwień w rozgrywce, która gracz może włączyć. Support umożliwia graczowi dokonanie zrzutu broni czy też wsparcie pojazdów opancerzonych w zamian za asystowanie przy zabójstwach wrogów. Ponadto w miarę postępów w grze możliwe staje się modyfikowanie własnej broni (na przykład dodawanie tłumików). W przeciwieństwie do Modern Warfare 2, w Call of Duty: Modern Warfare 3 istnieje obsługa serwerów dedykowanych.

4


CALL OF DUTY ELITE Wraz z premierą gry udostępniony został serwis społecznościowy Call of Duty Elite, który skupia społeczność zarówno Modern Warfare 3, jak i Call of Duty: Black Ops. Zawiera on statystyki i postępy w grze zarejestrowanych użytkowników, a także umożliwia dobór graczy do turnieju według ich zainteresowań (element społecznościowy). Strona organizuje też specjalne wydarzenia, podczas których gracze za szczególne osiągnięcia w grze otrzymują nagrody. Call of Duty Elite udostępnia też materiały pomagające w opanowaniu tajników gry. Rejestracja w serwisie jest darmowa, jednak w celu dodatkowej zawartości trzeba wykupić subskrypcję. W ciągu miesiąca od uruchomienia usługa posiadała 1 milion użytkowników płacących subskrypcję.

5


6


7


MW czy