__MAIN_TEXT__

Page 1

Idee |JÄRVE KESKUSE SISUSTUSVÄLJAANNE | |NR 10 | SÜGIS-TALV 2019 |

LAHENDUS

Sisustus

HOTELLIDISAINIST INSPIREERITUD HELE JA HUBANE KODU NELJALE

6

MERLE LIIVAKU MOODNE SEGASUMMASUVILA

Trend

MATTMUST VANNITOAS

SISUSTUSTEEMALIST INSTAGRAMIKONTOT K AANELUGU

PARIISILIK KORTER SÜDALINNAS | VÄETOIDUD | TEISTMOODI JÕULULAUD | MAGUSA UNE SALADUS |


kappi ja hoiukasti

diivanit ja tugitooli

Leia oma mugavustsoon!


SISUKORD

JÄRVE KESKUSE AJAKIRI

20

7 TOIMETUSELT 9 SISUSTUS: Eesti kodud ja

10

inspireerivad interjöörid

36

10 PARIISILIK KORTER südalinnas 18 5 SISUSTUSTRENDI, mida sel hooajal järgida

20 Hele ja hubane

KODU NELJALE

28 3 SUURLINLIKKU kodukujundusstiili

31 Kuidas edukalt ASJU PAIGUTADA

32 Põnev KODUKONTOR 34 HOTELLIDISAINIST inspireeritud

36 MERLE LIIVAKU hubane pesa Kalamajas

40 Sinu HEA UNE saladus

17

KAANEFOTO: ANU HAMMER


SISUKORD

45 48

38

KAASAUTORID: ANNA KASK ANU HAMMER ELIN KROON KELLY KIPPER

42 Võtted, kuidas sisustada uut STUUDIOKORTERIT

44 Värskenda ELUTOA KUJUNDUST

(Anne & Stiil) REBECCA MARTYN ÜLLE JÕKS AIVO KALLAS KATRIN UUSOJA KATJA HEIL KRISTI HEIL LAURA SALUMETS-TUTT

32

45 Sinu uued LAUANÕUD 46 5 PÕHJUST, miks mattmustad

TRÜKK: KROONPRESS

dušiukseraamid su vannitoa eriliseks muudavad

47 SIINID kaasaegsetes eluruumides

48 TEE ISE: teistmoodi jõululaud 56 ELUSTIIL: tule kaamosest tervelt välja

57 Soodsad JÕULUKINGIIDEED 58 SOKIASSORTII 60 Ilu ja tervis: TERVENA TALVEHOOAEGA

65 VÄETOIDUGA vägevaks 66 6 sisustusteemalist

INSTAGRAMI-KONTOT, mida jälgida

TIRAAŽ: 20 000

60

TOOTJA: JÄRVE KAUBANDUSKESKUS OÜ

AJAKIRI VALMIS KOOSTÖÖS Aatrium Sisustuskaubamaja, Bio4You ökopood, Eliksiir, Hektor Light, Hotell Nothel, Järve Selver, Karupoeg Puhh Mänguasjapood, Koduekstra,Sisustuskauplus Diivaniparadiis, Sokisahtel, Sunorek Aknakatted, Tank Indoor, Vannituba.ee, VG Disain


Uued sügistrendid salongides Kõik kardinad elutuppa

-10% kuni

-25% HÕLMIKUKSED KÄÄNDUKSED LIUGUKSED GARDEROOBID tankindoor.ee


Hemtexi kauplus asub Järve keskuse 2. korrusel, avatud E-P 10-21


JUHTKIRI

INSPIRATSIOONI HOOAEG ON KÄES

V

aatan igapäevaselt tööle tulles meie koduse Järve Keskuse paljusid sisustuspoode ja mõtlen nendele tublidele ettevõtjatele, kes sealsed salongid ja poekesed loonud on. Tänu nendele innustunud inimestele, kes täidavad keskuse ruumid iga päev toodetega, kes on oma ala professionaalid ja nõustavad meid ning tutvustavad uusi lahendusi, saame minna poodi, näha ja katsuda kaupa ja veenduda oma silmaga toodete kvaliteedis. Seda internet meile ei paku. Olles ka ise juba 25 aastat ettevõtja, saan kinnitada, et õpin ja arenen päevast päeva ka ise, samas kogen vahel ka keerulisemaid hetki, kuid suurimat rõõmu tunnen siis, kui saan olla kellelegi kasulik, kui näen rahulolu kliendi silmis. Rõõmustan koos koduomanikega, kui saan vahel piiluda nende äsjavalminud korteritesse kas või ajakirjanduses ilmunud fotode kaudu. Rõõmustan, kui on leitud isikupärane stiil, hinnatakse väärtesemeid, kasutatakse loodussõbralikke materjale, mõeldakse säästlikule tarbimisele ja fotolt kumab soe kodutunne. Ka sellest ajakirjast saab lugeda kodudest, olgu selleks imepisike, kuid väga õdus ja stiilne korter kesklinnas. Samuti on siin lugu hubasest kodukontorist ja sellest, kuidas õige valguslahendus meie keskkonda mõjutab ning kuidas mitte uppuda “lasteasjadesse”, vaid pigem lisada need kodudisaini tervikusse. Jätkugu kõigile rõõmu, soojust ja valgust, eriti nüüd, mil päike käib aina madalamalt ja päevavalgust üha vähem. Head uue ajakirja lugemist! Ülle Jõks Hektor Lighti eestvedaja

RÕÕMUSTAN KOOS KODUOMANIKEGA, KUI SAAN VAHEL PIILUDA NENDE ÄSJAVALMINUD KORTERITESSE KAS VÕI AJAKIRJANDUSES ILMUNUD FOTODE KAUDU.

TÄPSUSTUS. Eelmise ajakirja Idee & Lahendus kevadnumbri artiklis “Kuidas sisustada kodu uues majas” mainitud näidiskorterite sisekujunduslahenduse autor on Maarja Priks.

J Ä L G I M E I D ! www.jarvekeskus.ee | Facebook: Järve Keskus | Instagram: @jarvekeskus | | SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|7


NAUDING TÖÖST Kontorimööblisari CORE aasta lõpuni 15% soodsam! Aatrium Sisustuskaubamaja Järve Keskus, Pärnu mnt 238, Tallinn


SISUSTUS

EESTI KODUD JA TRENDIKAD INTERJÖÖRID, NUTIKAD VÕTTED

KUUM TOON:

karamell Algaval sumedal hooajal oleme võlutud kõigest, mis on karamellikarva. Seda võib kirjeldada ka kui piimjat helepruuni tooni, mis on klassikaline valik nii riietuses kui sisedisainis.

Sobita kokku!

Karamellitoon sobib hästi teiste neutraalsete värvidega nagu hall, kreemikas või tuhm roosa. Kodulõhnastaja 21,90 € (Selver) Diivan 389 € (Diivaniparadiis)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|9


ILUS KODU

pariisilik 23-RUUTMEETRINE

KORTER SÜDALINNAS TEKST: ANNA KASK FOTOD: ANU HAMMER

Tallinna kesklinna peaaegu et südames asub tiheda liiklusega maantee ääres üks 1912. aasta puumaja, kus elab Liisi (30). Tema kodu eripäraks on lisaks naiselikule ja hubasele interjöörile ka korteri suurus, õigemini väiksus – selleks on kõigest 23 m2!

10︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU

KUI RÄÄKIDA KORTERI STIILIST, SIIS ON SEE PISUT PARIISILIK, SEGATUD TAASKASUTUSE JA SKANDINAAVIA STIILI MÕJUTUSTEGA.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|11


ILUS KODU

L

oomulikult esitavad kõik, nagu ka loo autor ja fotograaf, peaaegu esimese asjana küsimuse, KUIDAS sa siia ära mahud. Liisi, kes igapäevaselt on koolis tugiisikuks ning mõjub ka koduseinte vahel väga malbe ja armsana, naerab ja vastab väga praktiliselt: “Igal asjal on oma koht ning uut asja ostes pean midagi välja vahetama.” Liisi ostis korteri 2016. aasta sügisel ja kolis 2017. aasta alguses sisse. Korter oli küll renoveeritud, kuid mitte päris selliselt, nagu naine ette kujutas. Ta meenutab: “See oli üks ruum, seeeest kõrgete lagedega. Köögiosas oli suur puupliit, mille lõhkusime välja ning asendasime ahjuga, mille isa kokku pani.”

OMA KÄTEGA RENOVEERITUD

Liisi Saaremaalt pärit isa, kuldsete kätega mees, oli üleüldse korteri renoveerimisel abiks, samuti ema, kellel on Liisi sõnul “nende sisekujundusasjade peale silma”. Tema aitas näiteks plaani joonistada ning soovitas ehitada laeni ulatuva koridorikapi, mis on sellisel pisikesel pinnal väga funktsionaalne. Koos tuldi ka mõtte peale teha vahesein, mis eraldaks magamis- ja elutuba, tekitades eraldi ruumid. Kui rääkida korteri stiilist, siis on see pisut pariisilik, segatud taaskasutuse ja Skandinaavia stiili mõjutustega. Shabby chic, kui otsida taga terminit. Liisi on tohutu taaskasutaja ning paljud tema nädalavahetused kuluvad Sõbralt Sõbrale ja muude vanakraamipoodide või Uuskasutuskeskuse läbikammimisele. Üks päev käib ringi, teine päev paigutab leiud oma kohale. Lage ümbritseb lisatud karniis ning kõige enam kasutatud toon on ikka valge või pastelne, segatud mõne värilaiguga – näiteks vanaroosast sametist tool, mis on justkui kodu krooniks. Alati on laual ka lilled, kas siis pärisõisi meenutavad kunstlilled või kimp pojenge.

12︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU

PALJU HUBASUST ja pariisilikkust lisavad erinevad pildid-prindid, mida on seintel rohkelt. Nende taust on erinev – mõned on pärit vanadest Saksa ajakirjadest, mis vanematekodust leitud, mõned tellitud Etsy e-poest, mõned taaskasutusest.

Shabby Chic

Kulunud elegants on vintaažist inspireeritud stiil – naiselik, pehme, õrn. Sisustus on sageli kas päevinäinud või veidi räsitud või püüab jätta sellist muljet. Mööbli värvkate võib sarnaneda antiikmööbli viimistlusega. Shabby Chic’i värvipaletti kuuluvad valge, kreemjas ning pastelne. Valgustid ja tapeedid võivad olla kauni mustriga, rõhutades naiselikkust.

TELEKAALUNE KUMMUT on Mööbliaidast, taaskasutus. Kuldse ääristusega baarikäru saabus Liisi koju vanakraamipoest, olles samuti teisel ringil.

KUI KÜSIDA, mida ta oleks võimalusel selles korteris teistmoodi teinud, vastab Liisi, et mitte midagi. Kõik on tema sõnul paigas ja läbi mõeldud.

I N S P I R AT S I O O N I

Liisi leiab sisekujunduseks inspiratsiooni veebist ning jälgib kanaleid, mis tekitavad temas tegutsemistahet. Tema praegused lemmikud: INSTAGRAM @aglassofbovino @65m_ @frenchhomeinspiration YOUTUBE House & Home Quintessence

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|13


ILUS KODU

LIISI VÄGA TIHTI EI REISI, kuid see jõulukuul on üks meenetest, mis on tulnud kaasa reisilt Saksamaale, kus elab tema sõbranna.

HOOAJALISED ESEMED, NAGU JÕULUEHTED, SOOVITAB KORTERI PERENAINE PANNA HOIULE KARPIDESSE-KASTIDESSE, MIDA ON VÕIMALIK NÄITEKS VOODI ALLA MAHUTADA.

14︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU

L I I S I S O O V I TA B , K U I D A S S I S U S TA D A PISIKE ST KORTE RIT • Kasuta ära voodialune. Mul on plastikust hoiukastid, mis mahuvad sinna ideaalselt ära. Hoian seal näiteks jõulukaunistusi ning suviti kampsuneid ja muid hooajalisi riideid. • Eelista diivanvoodit, sest ka pisikesse korterisse tullakse külla. • Kui on võimalik ehitada maast laeni kapid, tasub seda teha, et pinda maksimaalselt ära kasutada.

MAAST LAENI funktsionaalne kapp on Liisi ema idee.

TEISE RINGI ESEMED

Liisi ei tunneta üldse, et korteris oleks vähe ruumi, sest kõik seal leiduvad asjad on täpselt oma kohale mõeldud. Puidust köögi ülemised kapid on ühe Saaremaa puusepa tehtud, alumine kapirida jäi aga eelmisest omanikust. Telekaalune kummut on Mööbliaidast, taaskasutus. Kuldse ääristusega baarikäru saabus Liisi koju vanakraamipoest, olles samuti teisel ringil. Hall diivan ja marmorpinnaga laud on tellitud e-poest On24, lambid leitud ehituspoest, magamistoa lühter aga avastatud ühe poe aknalt, mille nime Liisi ei mäleta. Selle minikorteri perenaine on heaks näiteks sellest, kuidas kombinatsioon leidlikkusest, praktilisest meelest ja osavatest

näppudest annab tulemuseks tõelise ajakirjaväärilise kodu. Näiteks magamistoa vooditagune, mida katab tumesinine uhke sametkangas, on Liisi ja tema ema kätetöö. Leidsid Kangadžunglist kanga ja iluneedid ning tegid ühe päeva tööd. Palju hubasust ja pariisilikkust lisavad erinevad pildid-prindid, mida on seintel rohkelt. Nende taust on erinev – mõned on pärit vanadest Saksa ajakirjadest, mis vanematekodust leitud, mõned tellitud Etsy e-poest, mõned taaskasutusest. Voodi vastas asub Aatriumi Sisustuskaubamajast pärit riiul, mis hoiab mitut raamitud printi – nii ei pea auke seina puurimagi.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|15


ILUS KODU

16︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU LEIA SARNASED TOOTED

Soovid enda koju ka sarnast romantilist hõngu? Siin parim valik Järve Keskuse erinevatest sisustuspoodidest. 

Vaas 3,99 € (Koduekstra)

Nagi 4 € (Apelsin) Tumba 41,90 € (Aatrium.ee) Tugitool 199 € (Aatrium.ee)

SÜGISÕHTUTEL MAIUSTAMISEKS

Maal 40 x 40 cm 25,99 € (Diivaniparadiis)

JÄTKUSUUTLIK MÕTLEMINE

Miks Liisi siiski nii väikeses korteris elab? Ühelt poolt on põhjus muidugi praktiline ja finantsidega seotud, nii väikese korteri kulud on samuti pisikesed, seal on soodne elada ning renoveerimise peale on kulunud pigem aega ja nokitsemist kui tuhandeid eurosid. Samas ütleb korteri perenaine, et talle meeldib minimalistlik ja jätkusuutlik maailmavaade. Enne kodu soetamist uuris ta pikalt väikesel pinnal elamise kohta, luges blogisid ja vaatas YouTube’ist inspiratsioonivideosid, mis on ka tema tänaseks põhiliseks ideedeallikaks. Kaasaegne linlik elustiil eeldab tegelikult vähesema ressursi kulutamist, mis võimaldab rohkematel inimestel üheskoos eksisteerida. Kuigi Liisi on Saaremaalt pärit ja majas üles kasvanud, ei arva ta, et kõik peaksid elama suure aiaga majas ning sõitma isikliku autoga, nagu eestlased armastavad teha – see ei ole lihtsalt mõistlik. Samuti ei saa Liisi lõputult asju osta ning peab kõik täpselt läbi kaaluma – milleks, kuhu panna ja mida asendada – ja see on ju keskkonna mõttes ainult hea. Kui küsida, mida ta oleks võimalusel selles korteris teistmoodi teinud, vastab Liisi, et mitte midagi. Kõik on tema sõnul paigas ja läbi mõeldud, samas on mänguruumi ka loominguliselt läheneda ning asju ümbergi tõsta. Mis aga järgmiseks? “Praegu mulle sellest täiesti piisab. Seni, kuni elan üksi. Ühel hetkel, kui on pere, võiks muidugi rohkem ruumi olla,” jääb Liisi endale omaselt pragmaatiliseks.

Piimašokolaad karamelli ja soolakristallidega 2,99 € (Selver)

Hoiukorv 5,20 € (Apelsin)

Diivan 490 € (Aatrium.ee)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|17


TREND

5

sisekujundustrendi, MIDA SEL HOOAJAL JÄRGIDA

TEKST: ANNA KASK FOTOD: SHUTTERSTOCK JA TOOTJAD

Nii nagu rõivamoes, on ka sisedisainis igal hooajal uued trendid. Valisime 2019. aasta sügistalvistest suundadest välja need, mida võib pidada ajatuks ning millesse tasub investeerida.

18︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

MUSTRID Nagu geomeetriast vähe oleks ... Uus hooaeg armastab erinevaid mustreid, miksi neid omavahel julgelt kokku. Vaip 140 x 160 185 € (Aatrium.ee)

JULGED VÄRVID Pastellide ja mustvalge esteetika valitsusaeg on läbi saamas ja armastame jälle värve. Rikkalikud toonid sametil, kuldne ja vask … mmm! Ideaalne temaatika elutuppa, kui plaanid seda värskendada. Kui mitte, vali diivanile mõni kuraasikat tooni padi.

Diivan 339 € (Aatrium.ee) Padi 14,90 € (Aatrium.ee)


TREND Nõudepesuvahendi dosaator 16,80 € (Apelsin)

Söögiriistade komplekt 35,80 € (Apelsin)

MATTMUST Just oli juttu värvidest. Et mitte muuta oma kodu boheemi pesaks, neutraliseeri seda alati stiilse mati mustaga. Käruriiul 151 € (Aatrium.ee)

KURVID Kurvid ja ümarad vormid pole moes mitte ainult naiste puhul, vaid ka interjööridisainis. Pehmed kurvid võiks kaunistada voodipeatsit või tugitooli, samuti peegleid ja tumbasid. Valgusti 309 € (Hektor Light) Valgusti 492 € (Hektor Light)

Voodipeats 354 € (Aatrium.ee) Röster 69,90 € (Expert)

Leia sarnased tooted Järve Keskuses on üle 40 sisustuspoe.

GEOMEETRIA Retrofännid, rõõmustage! Teie aeg on käes, sest geomeetrilised mustrid on tagasi. Seda trendi on hea rakendada näiteks tapeedi või hoopis valgustite puhul. Puuviljakorv 11,90 € (Apelsin) Vaip 120 x 170 89 € (Aatrium.ee)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|19


ILUS KODU

Stockholmi Bagarmosseni linnaosas elab 50nd Kõik disainiarmastajad, kel kodus stiilis linnamajas Janniche koos oma elukaaslas lapsed, teavad, kui raske on leida ja tütre Rioga. Peagi sünnib nende tasakaalu mänguasjade ja puhta ilme perre veel üks laps. kuidas lastega vahel.Uurime, Selles kodus on see kenastikodu stiilselt j nutikalt sisustada. lahendatud – elutuppa püstitatud tipitelk justkui peakski seal olema.

FOTOD: REBECCA MARTYN TEKST: IDEE & LAHENDUS

HELE JA HUBANE

kodu neljale

20︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU

date se

ja

P

erenaine Janniche armastab ilmselgelt pastelseid toone, mustreid ja kirbuturge. Interjööris valitsevad samblaroheline ja puudriroosa, mida täiendavad marmor, töötlemata nahk ja naturaalne puit. Seintel on ohtralt postreid (mis on ka väga soodne lahendus!), perefotosid ja lahedaid leide kirbuturgudelt või vanakraamipoodidest. Jannichese isetegemise armastus paistab selles kodus kõikjal ning lisab erilist soojust. Naine usub ka taaskasutamisse ja on sedalaadi poodides sage külaline. Samuti proovib ta enne uue asja ostmist millestki vabaneda.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|21


ILUS KODU

22︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


Ka köögis valitseb armas eklektika, erinevad toolid puidust laua ümber moodustavad terviku. Laua taga on mõnus perega õhtust süüa või päeva jooksul Rioga koos meisterdada.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|23


ILUS KODU

Mustrilist tapeeti on lihtne kombineerida heledate toonidega. Lillemotiivid on kooskõlas perenaise ideoloogiaga looduslähedasest eluviisist.

24︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|25


ILUS KODU

Seljakott 99.95 € (Matkasport)

ÜKS HEATEGU PÄEVAS!

Seda mudelit ostes toetad Arktikas elavaid rebaseid.

26︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU Lastetelk 69 € (Aatrium.ee)

Valgusti 931 € (Hektor Light)

Valgusti 27,90 € (Aatrium.ee)

LEIA SARNASED TOOTED

Lillepott 9,50 € (Aatrium.ee)

Kas said inspiratsiooni ning soovid oma kojugi natuke retrohõngu lisada? Peamisteks märksõnadeks on geomeetrilised vormid, sametkangad ja värvilised, ent vanutatud toonid.

Valgusti 90 - 117 € (Hektor Light)

Võrevoodi 359 € (Meblik)

Puidust nukumööbel 10,95 € (Karupoeg Puhh)

Lastetuba, mille valitsejannaks on hetkel Rio, on mänguline. Samas ei pane mänguasjade värvikirevus pead valutama, kuna seda on tasakaalustatud heleda puidust mööbliga. Tapeet ühes seinas lisab mängulist vürtsi. Lampide valik ei ole “lastepärane”, vaid kuulub pigem disainiklassikasse. | SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|27


3

TREND

SUURLINLIKKU KO DU K UJ U N DUSSTII LI ,

MIDA OMA KODUS RAKENDADA TEKST: ANNA KASK FOTOD: TOOTJAD, SHUTTERSTOCK

Toome sinuni kolm metropolidele iseloomulikku suunda ning aitame leida esemed, mis sarnast hõngu ka sinu koju tooks.

PA R I I S I S T I I L Pariisitarid ei ole tuntud mitte ainult oma laitmatu moetaju poolest, vaid neile on omane ka spetsiifiline sisekujundusstiil. See on segu naiselikkusest ning austusest ajaloo vastu. Sisekujundus on mõjutatud barokist, rokokoost ja neoklassikalisest stiilist. Kaasaegsetes Pariisi korterites on näha ka art deco, Vahemere stiili ja kabaree mõjusid. Kasutatakse rikkalikke värve, nagu smaragdroheline, karmiinpunane ja kuninglik sinine, samuti musta, valget ja kuldset. Mööbel on tihti kulunud elegantsi või vintage’i välimusega. Materjalidest eelistatakse siidi, luksuslikku brokaadi või sametit. Ühe pariisitari magamistoast ei puudu ka edev peeglilaud, mis on täis parfüümipudeleid. Kimp lilli on i-le täpiks. Lihtne viis oma koju pariisilikkust lisada on plakatite või mustvalgete Pariisi fotode sobitamine sisustusse.

Valgusti 389 € (Aatrium.ee)

Raamat “Pariis. Kakskümmend viis aastat hiljem” 17,95 € (Aatrium.ee)

Diivan 459 € (Aatrium.ee) Kunstlill 21 € (Aatrium.ee)

Vaip 299 € (Aatrium.ee)

Peeglilaud 269 € (Aatrium.ee)

28︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


TREND

MIS ON LOFT ? Loftid said alguse 1940ndate New Yorgist, mil Sohosse ehitati esimesed seda tüüpi korterid, kuhu kunstiinimesed rajasid ka oma stuudiod. Eriti laialt levis see stiil 60ndatel legendaarse kunstniku Andy Warholi loomingu perioodil. Just tema kuulus loft-stiilis korter-stuudio “Factory” (ingl “Vabrik”) vallutas New Yorgi eklektilise loomeinimeste seltskonna südamed. Stuudio nimigi viitab otseselt selle industriaalsele taustale.

N E W YO R G I STIILIS L O F T- KO R T E R Filmidest ja disainiajakirjadest nähtud loftilik elamine on ka Eestis trendikaks muutunud ning suure hooga ehitatakse vanu tehasehooneid ümber kortermajadeks. Loftid on suurlinnades väga populaarsed. Nagu öeldud, rajatakse seda tüüpi kortereid vanadesse tootmis- ja tehasehoonetesse, kus siseruumid on avarad ja ilma siseseinteta. Seega on loftid enamasti avatud planeeringuga, eraldatud on peamiselt vannituba ja tualett. Lofti sisekujunduses püütakse hoida minimalistlikku joont, koormamata ruumi üle rohke mööbli või muude esemetega. Sisekujundus teenib sama eesmärki, mis maja ise – rõhutab endisaegsete tootmisruumide avarust.

Söögilauatool 155 € (Diivaniparadiis)

Pikendatav söögilaud 224 € (Aatrium.ee)

Tugitool 499 € (Aatrium.ee)

Diivanilaud 195 € (Aatrium.ee)

Diivan 1999 € (Aatrium.ee) Baaripukk 89 € (Aatrium.ee)


TREND

BERLIINILIK STIIL ON SEGU EUROOPA MÕJUTUSTEST, KUID ON KINDLASTI EKLEKTILISEM JA EKSTSENTRILISEM KUI SKANDINAAVIAPÄRANE.

BERLIINI STIIL Kui armastad taaskasutamist ja retrotunnetust, siis on hipsterite mekas armastatud stiil sinu jaoks. Sinna kogunevad kunstnikud, disainerid ja loovad inimesed üle kogu maailma ning see väljendub kindlasti ka nende kodudes. Berliinilik stiil on segu Euroopa mõjutustest, kuid on kindlasti eklektilisem ja ekstsentrilisem kui skandinaaviapärane. Seinu katab tapeet (pole hullu, kui see on natuke maha rebenenud), kõrvuti on paigutatud retro- ja modernne mööbel. Taaskasutus on au sees ning on uhkuse asi, kui leiad tänavale jäetud vana laheda tooli ja selle uueks omanikuks hakkad. Samuti võid koju lisada palju-palju taimi.

30︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

Kunsttaim 55 € (Aatrium.ee)

Lauavalgusti 612–630 € (Hektor Light) Diivanilaud 192 € (Aatrium.ee)

Diivan 479 € (Diivaniparadiis)

Külmik 649,90 € (Expert)


KODU KORDA

TEE KODU

TEKST: IDEE & LAHENDUS

EDUKALT KORDA

FOTOD: SHUTTERSTOCK, KODUEKSTRA

Oleme kõik pidevalt probleemi ees, et asju on liiga palju, need vedelevad ja me ei leia midagi üles. Lahenduseks on nipid, kuidas kodu korda seada.

Leia poest!

Riiul (49,99 €)

Kõik tooted on müügil Koduekstras, mis asub Järve Keskuse 1. korrusel.

Ümar karp (14,99 €)

Riiulisüsteem (59,99 €) Kandiline karp (9,99 €)

K ASULIKUD TOOTED

Riiuli- ja kapisüsteemid ning hoiukarbid võivad täita ka disainelemendi funktsiooni.

Karbid (3,99 ja 7,99 €) Riiulisüsteem (79,99 €)

PANE LIHTSALT ASJAD ÄRA.

Kasuta panipaiku või kappe ning täida need karpide ja kastidega, mille peal on silt nende sisu kohta. Ära aja karpide sisusid segamini.

PARANDA. Kas sul on ka harjumus kontsapleki vahetamist ootavad kingad kuhugi nurka pista või keemilist vajavad riided lihtsalt paberkotti ootama jätta, kuni tekib aega? Proovi sellest harjumusest vabaneda ja tegele nendega kohe. VISKA ÄRA JA ANNETA. Tee kord poole aasta jooksul kriitiline ülevaatus oma riidekapis. Asjad, mida pole selle aja jooksul kantud, rännaku taaskasutusse. Kui viitsimist, müü korralikumaid asju kirbuturgudel või Facebooki Marketplace’is. KORIDOR on esimene ruum, kuhu sisse

astud. See peaks olema puhas ja korras, rahustav – oled koju jõudnud. Tihti on see aga täis jalanõusid, mis vedelevad risti-rästi. Seda ruumi, isegi kui see pole suur, peab samuti tihti koristama: suvejalanõusid sügiseste vastu vahetama, vedelevaid ostutšekke ära viskama ning võtmeid, huulepulki ja muid pisiesemeid sorteerima ja oma õigesse kohta panema.

ELUTOA korrashoidmine on raske, kuna terve perekond veedab seal aega. Elutoas on laste mängud, raamatud, ajakirjad jne. Tasub investeerida ühte sahtlitega kappi või riiulisse, mis ei võta väga palju ruumi, kuid võimaldab tihedasti kasutatavad asjad ära panna. | SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|31


KODUKONTOR

KUIDAS LUUA 1| INSPIREERIV 2|

kodukontor Säilituskorv (9,90 €)

32︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

Üha enam tööandjaid soosib kodukontoris töötamist. Aatriumi Sisustuskaubamaja sisekujundaja Kristi Org annab nõu, kuidas luua üks mõnus ja häid mõtteid tekitav töönurk.

Pane kirja kõik vajadused, mis peaksid su tulevases kodukontoris täidetud olema. Kas vajad vaba lauapinda või ajakirju ja raamatuid, mida lapata. Hangi inspiratsiooni ajakirjadest, moodboard’idest, Pinterestist.

Leia õige ruum. Kodukontoriks ei pea olema eraldi tuba, seda saab tekitada ka ajutiselt. Abiks on vaheseinad, sirmid, riiulid, kardinad jne. Statsionaarse töönurga puudumisel saab kasutada ka köögilauda, elutuba. Vali asukoht ja istumissuund, mis soodustaks keskendumist ja produktiivsust. Võib-olla tundub sobivaim rajada kodukontor hoopis õue, garaaži, kuuri jne.

3|

Mõtle oma personaalsele stiilile. Kodukontor on sinu nägu, samas üks osa üldisest kujundusest ning peaks sellega haakuma. Igavate kuubikkontorite aeg on ammu möödas, seega miski pole keelatud. Kui oled taimesõber, lisa taimi; kui skandinaavialik hygge on sinu teema, pane maha pehme vaip ja paks pleed üle töötooli. Tee ise personaalne memotahvel või to-dokalender. Inspireeriv interjöör aitab suurendada produktiivsust.


KODUKONTOR Tugitool (599 €)

Kirjutuslaud (99 €)

Laualamp (55 €) Vahesein (79 €)

Kapp (392 €)

4|

Vali õige tool. Enamik aega tehakse tööd istudes ning vastavalt töö iseloomule tuleks leida oma kehakujuga kõige paremini sobiv ergonoomiline töötool. Kui pikaajalist tööd pole palju, võid mõelda ka pigem disaintoolile, mis võib olla “kirsiks tordil”. Miks mitte kasutada ka stimuleerivat palltooli.

Leia poest!

Kõik tooted Järve Keskusest, Aatriumi Sisustuskaubamajast.

5|

Valgus on oluline, nii loomulik kui ka tehis, et hoida meeled erksana. Ideaalne oleks vahepeal arvutiekraanilt pilk tõsta ja loodusesse vaadata. Kui sellist võimalust ei ole, planeeri kodukontorisse mitu erinevat valgustit. Arvesta eelnevalt lisavooluvõimalustega, et pistikud ja juhtmepuntrad peitu jääksid.

6|

Hoia asjad organiseerituna. Riiulid, kapid, kummutid, kastid, korvid – “mida rohkem panipaiku, seda parem” kehtib ka kodukontori kujundamisel. Süstemaatilisus aitab kaasa efektiivsemale töötamisele.

Säilituskorv (15,90 €) Memotahvel (31,50 €)

Tool (146 €)

Kirjutuslaud (115 €)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|33


Inspirat s iooni HOTELLIDISAINIST Kas oled üks neist, kes armastab väga reisida ning keda hotellitubade kujunduse puhas joon ning funktsionaalsus võlub? Sisearhitekt Kaire Kemp-Tišler annab nõu, kuidas seda ka oma kodus saavutada. TEKST: ANNA KASK FOTOD: AIVO KALLAS

Ä

sja avati Tallinna kesklinnas uus nutihotell Nothel, mis koosneb 25st minikorteri kontseptsiooniga toast. Kaire, kes on sisearhitektuuri üks autoritest, räägib, et pole ju ka ebatavaline vajadus oma kodu või korteri puhul mahutada väikesele pinnale nii eluruum, magamistuba, tualett kui ka pesu-

ruum. Notheli hotellitube luues ei soovitud loobuda hubasusest ning kodusest meeleolust, samuti funktsionaalsusest, seetõttu kasutati palju nutikaid võtteid. “Väikeste ruumide puhul tõstsime magamiskohad lavatsi peale, et põrandapinda kokku hoida. Lavatsi all on köök ning panipaik, kuhu saab panna näiteks kohvri ja lapsekäru – hotellitubades on alati see probleem, et lisavarustus ei mahu ära.”

34︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


HEA IDEE MINIMALISM SEGATUD RETROGA

Tonaalsusest valitsevad must, valge ja hall, mida tasakaalustab värviline tapeet. Valitud on retromotiividega seinakate, et mõjuda kooskõlas 20ndate hoonega. Põrandatel on mustriline vinüül, magamistsoonides aga vaipkatted, sest need on helisummutavad ja jalale mõnusad. Hotellides peavad olema pimendavad kardinad, mida Kaire soovitab kasutada ka kodus, eriti neil, kes on päevamagajad või keda kimbutavad probleemid unega. Vannitoaplaadid on valitud samuti retrohõngulised, mis on praegu väga trendikad. Põrandatel kasutatakse hotellides väikeseid plaate, sest need on vähem libedad – miks mitte sellele ka kodu sisustades mõelda.

KUIDAS NUTIKALT RUUMI KASUTADA

“Kahetasapinnaline ruumi kasutamine on oluline, sest võimaldab panipaikade loomist,” räägib Kaire. “Sel puhul tuleb elektrilahendus läbi mõelda, et valgust oleks võimalik lülitada sisse-välja igal pool. Tasub mõelda ka ööturvavalgusele, kui voodi asub kõrgemal. Master-lüliti võiks samuti asuda voodi juures, kui unustad näiteks tule all põlema,” rõhub ta valguslahenduse planeerimise tähtsusele. “Väikese ruumi teevad suuremaks kohtvalgustid ja varjatud valgus ehk karniisivalgus, mis ei ole tänapäeval sugugi kallis, LED-valgustiga on võimalik seda ka taskukohaselt teha,” ütleb ta. Nutika võttena soovitab sisearhitekt kasutada ruumi suurendamiseks peegleid, sest peeglid tualettruumi ja pesuruumi ustel muudavad ruumi avaramaks ja peegeldavad valgust. Üleüldiselt võiks väikesel pinnal kasutada peegeldavaid pindu, näiteks kõrgläikega köögikapiuksi.

UUS NUTIHOTELL NOTHEL Tallinnas Pärnu mnt 17 ajaloolises hoones avati hotell Nothel, mis on Eestis ainulaadne. Septembris avati Tallinna kesklinnas uudse kontseptsiooniga hotell Nothel, kus hotellitöötajaid asendab moodne nutirakendus ning uksi avab QRkood. Tänase hotellinduse kõige uuenduslikum sisu peitub aga 1923. aastal ehitatud väärikas majas. Uus peatumispaik on mõeldud uuendusi armastavatele ja mugavust hindavatele inimestele, kes soovivad ennast laadida vaikses ning koduses keskkonnas keset linnamelu. Hotelli sisearhitektuuri autorid on Kaire Kemp-Tišler ja Ea Andla.

HOTELLILIKUD ELEMENDID, M I DA KO DUS K A S U TA D A Hotellide sisekujundustrend liigub hubasuse ja kodususe poole, et oleks vaba õhkkond ja mõnus olla. •

Kõrgkvaliteediline voodi. Hotelliomanikud räägivad, et kõige olulisemad elemendid külalistele on hea voodi ja hea hommikusöök. Voodilinad. Hotellides vahetatakse linad tihti uute vastu, sellest ka see mõnus pehmete ja värskete linade tunne. Pimendavad kardinad. Kui sul on raskusi magamisega, tasub kardinatesse investeerida. Samuti pikendavad need lastel ööund.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|35


ILUS KODU

ELU NAGU

raamatus TEKST: KELLY KIPPER (ANNE & STIIL) FOTOD: ANU HAMMER JUMESTUS: GERDA MILLER

See on kodu, kus äratuseks kõlab “Koerapolka”, trähnilisel laudlinal laiutab taldrik pannkookidega ning hoovis jagub piisavalt puid, et ehitada üks lahe onn ja mängida kas või päikeseloojanguni luurekat. Moodne segasummasuvila, siinsamas Kalamajas.

P

äike paistab ootamatult kõrgelt ning halli asemel on taevas end säravsiniseks võõbanud, lausa nii eredaks, et pea kohale on raske vaadata. Aga seda polegi tarvis. Astume ühe Kalamajas asuva eestiaegse puitmaja avarasse hoovi. Vasakut kätt jäävad mustrisse laotud tellistest kuurid, mida elavdavad metsikud viinapuuväädid ja roheliseks uhutud uksed. Paremal aga seisavad “alasti” aiapostid, mis ootavad kannatamatult uusi lippe. Nagu kaneelpruun jänkupoisski, kes tara valmides saab murul taas vabalt ringi tuuseldada. Selle toreda hooviga majas elab ajakirja EMA peatoimetaja Merle Liivak koos oma elukaaslase Hannes Praksi ning kolme lapse Johanni (8), Lumi (6) ning Kõuga (4). Kalamajast sai nende kodu VIIE aasta eest, kui pere Viljandimaalt tagasi linna kolis, tõukejõuks Hannesele pakutud EKA sisearhitektuuri osakonna juhi koht. “Olin tollal üsna viimase vindi peal rase, aga meil oli vaja kähku Tallinnasse saada. Ainus koht, mis seostus meile füüsiliselt aktiivse elustiiliga – kust saaks jalgsi või rattaga kiirelt kesklinna –, oli Kalamaja,” meenutab Merle pere eelistust. Korra hüppas valikusse ka Veerenni kant, kuid see langes kärmelt edetabelist välja, kuna jalgsi liiklemine kolme lapsega oleks osutunud enam kui keeruliseks. “Pidin olema valmis, et liigun lastega üsna palju üksi ringi. Veerennis märkasin, et kui tahaksin oma seltskonnaga näiteks vanalinna minna, siis

36︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

peaksin ületama Liivalaia magistrali, kus on hästi kitsad vahesaared. Kuna juba vankriga on sinna raske ära mahtuda, siis ma ei kujutanud ettegi, mis veel kolme mudilasega saaks.” Nõnda jõutigi tagasi esialgse mõtte juurde. “Päris raske oli leida korterit, kuhu me kõik ära mahuks. Eks tänagi jääb ruumist puudu,” muigab Merle. Kõige tähtsamaks tulevase kodu puhul sai hoovi olemasolu: et lapsed saaksid õues mängida ja beebi värske õhu käes lõunauinakut teha. Ühe endise kolleegi vihje kaudu leitigi tänane pesa, mis tollal koosnes küll kahest 25-ruutmeetrisest tudengikorterist, maiuseks pisike väljaehitamata ülakorrus. “Kuna esialgu oli ebaselge, kas me ülemisele korrusele üldse laieneda tohime, siis pidime oma viiese seltskonnaga 50 ruutmeetri peal hakkama saama. Kuid see polnud üldse hirmutav, pigem oli tunne, nagu oleksime reisil, eksootilisel rännakul,” naerab Merle, lisades, et nende teadlik valik oli eelistada kohta, millest saaks endale ise toreda pesa teha, mitte ruumikat uusarendust, kus kõik on juba valmis. “Kuna olin püstitanud eesmärgi, et mu lapsed peavad iga päev mustaks saama, õues mõnusalt möllama, siis arvan, et oleksin oma n-ö maalastega kõrgläikelises majas kerget alaväärsustunnet kogenud. Kui Kadriorus kõndides on selg kohe sirgem ja tundub, et on natuke vahet, kuidas sina või su lapsed välja näevad, siis Kalamaja oli meie jaoks vabadus käia kummikutega porilombis ja tunda end seejuures hästi.”


ILUS KODU KÖÖK ON KODU SÜDA

Köögis laiutavad sügist kuulutavad moosipurgid ja õunamahl; äsja kasutuses olnud lõikelaud ja värske hapusaia puru. Toa keskel seisab väärikas söögilaud, kus ampsamist ootavad tintsinised ploomid, mille kõrval iluleb vanavanaema aeda meenutav tuline begoonia. Kõigepealt hakkaski pere “asustama” nurka, kus praegu seisab söögilaud. “Siin oli meil madrats maas. Polnud isegi lauda ega aega seda osta, sest Hannesel hakkas koolis trall pihta ja mina olin peatselt sünnitamas.” Kuna sisustuspoodi paar esimestel kuudel ei jõudnud, laenati vajaminev mööblitükk naabritelt. “Märkasime, et naabritel on hoovis üks plastlaud. Laenasime seda ja sõime selle taga tükk aega,” muheleb Merle. Tänase “päris” laua alla lükatud toolid on igaüks ise nägu. Kuuris konutanud retrostiilis oranžid plastiktoolid saadi naabritelt esialgu laenuks, kuid on nüüdseks teisepere lahkel loal korteris kanda kinnitanud. Pilku püüab ka maalt kaasa toodud

KUURIS KONUTANUD RETROSTIILIS ORANŽID PLASTIKTOOLID SAADI NAABRITELT ESIALGU LAENUKS, KUID ON NÜÜDSEKS TEISEPERE LAHKEL LOAL KORTERIS KANDA KINNITANUD

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|37


ILUS KODU

MERLE SOOVITUSE D HUBASEMAKS ELUKS ELAV TULI.

Küünlad võivad ahju asendada, aga maal elades sai tulease meie jaoks enesestmõistetavaks. Tuli, selle tegemise protsess ja tuba täitev hõng on kohutavalt rahustava toimega. Siin korteris pole suureks ahjuks ruumi, aga väike malmahi mahub ära.

OSKUS OLLA PAINDLIK.

Olen õppinud, kui oluline on vastavalt pere ja selle liikmete kasvades kujundada ruumi ümber. Me tõesti jätsime raamaturiiulite puidutooni alles ka vimka mõttes, manifesteerides, et see on meie ajutine – samas võib-olla igavene – lahendus. Ruumiga võib mängida, kasutades ära poolkorruste ja naride võimalust, ning üldse mitte häbeneda, et see on ajutine. Suhtu kodusse loovalt, julge eksperimenteerida.

KÕIK ON SUHTELINE.

Minu jaoks oli see väga äge kogemus, kui me kõik pead-jalad koos siin madratsitel pesitsesime ja laenatud laua ääres sõime. Arvan, et see oli lahe ka lastele – olla oma kodu tekkimise juures. Näha, et kõik ei ole kohe valmis; kuidas asjad tekivad vastavalt vajadusele. Elada täielikus kitsikuses on tänapäeval defitsiit, aga ma siiralt usun, et see on privileeg ning pedagoogilises mõttes soovitatav, ka suurtele. Eile käis meil külas klaverihäälestaja. Ta rääkis, et ka tal sündis kolm last väga lähestikku. Kuni vanim laps kooli läks, elati 14-ruutmeetrises korteris. Seepeale mõtlesin, et mis meil siin 66 ruutmeetril

38︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILUS KODU

LISAKS ESINDUSLIKULE VÄLIMUSELE ON KÖÖGIS KA MUGAV TEGUTSEDA, SEST SELLE PLANEERIMISEL ON JÄRGITUD PROFIKÖÖGI LOOGIKAT. Lutheri vabriku legendaarne painutatud vineerist Viini tool, mille valge kuue valas Hannes eksperimendi korras punase värviga üle. Kuna pere vanim poeg õpib klaverit, ohverdati elutuba väärikale pillile. “Tahtsin laste musikaalsust toetada. Kõigepealt palus nelja-aastane, et ma talle “Koerapolkat” õpetaks. Ma siis natuke näitasin. Nüüd ta mängib pool loost ilusasti ära ja õpetas teistele ka. Kui anda lastele pill kätte ja lasta neil möllata, hakkavad nad väga kiiresti arenema,” rõõmustab ema.

NII NAGU VAJA

“Mingi hetk oli küll tunne, et nüüd me ei mahu enam ära ja peame vist kolima, aga otsustasime, et saame minimalistlikult hakkama. Kui me maale elama läksime, siis viisime kõik linnakorteris olnud riided aita. Need on senimaani seal, sest need lihtsalt ei mahuks siia ära – minu ja Hannese riidekapp on 1,2 meetrit lai,” naerab Merle. Pisike korter tingib, et seinad oleksid valged ja muudaks ruumi visuaalselt avaramaks. Heledaks võõbatud laudpõrand ja lagi toetavad põhimõtet. Ruumi targalt kasutamise eesmärgil on kööktuppa ehitatud mitmekorruselised raamaturiiulid. Ka lastetoas troonivad kihid – narivoodid, mille all on õppimisruum. “Jätsime raamaturiiulid meelega puidutooni,” juhib Merle tähelepanu tähtsale detailile, mis peegeldab pere meelsust. “Meile meeldis, et see markeerib ajutisust, et oleme alati valmis asju ümber tegema, täpselt nii, nagu pere kasvab ja selle vajadused parajasti on.” Pealtnäha ajutised, kuid tegelikult läbimõeldud on ka paljud korteri lambid, mis kõige proosalisemalt öeldes on juhtme otsas rippuvad pirnid. “Ehituspoe võimalused,” naerab Merle. “Han-

nes on öelnud, et meie sisustame sellega, mida ehituspood pakub. Nõnda tekitas ta meile ka need lambid.” Ta lausub, et vahel on päris tüütu, kui kodus on sisearhitekt, kes ei taha sisustamisest kuuldagi: “Hannes on viimased aastad pühendunud tööle. Olen vahel mõelnud, kui mõnus oleks, kui kodus oleks mees, kes armastab nokitseda ja teha sinuga hoogsalt koostööd. Stiilis, et õhtul mõtled, kuidas miski võiks olla, ja hommikuks on see juba valmis! Mäletan, kui Hannes ostis ühe täiesti suvalise ehituspoe nagi ja pani selle meile vannituppa üles. Mina siis ohkasin, et sel oleks võinud ju natukenegi rohkem stiili olla, mille peale ta vaatas mulle silma ja sõnas: kallis, tule maa peale – lähima 10 aasta jooksul vintage-poodidesse ei jõua.”

VÄHEM ON PARASJAGU

Merle meelispaigaks kodus on köök. “Meil käib vahel üks toitlustajast sõber külas, kes on paljudes köökides töötanud ja neid ka ise disaininud. Iga kord, kui ta maha istub, vaimustub ta meie köögist, eriti selle akna all olevast avatud riiulist, kus kõik nõud kenasti reas ja käeulatuses.” Lisaks esinduslikule välimusele on köögis ka mugav tegutseda, sest selle planeerimisel on järgitud profiköögi loogikat. “Tegelikult tahtsin siia köögisaart. Lunisin Hanneselt lubadust, et see tuleb, aga ta ütles, et ei saa – iga ruumi puhul peab lähtuma tingimustest – iga unistust ei saa igas toas täita. Tuleb läbi mõelda, mis meeleolu ja kontekst ruumis valitsevad, milline disain toimib, mis jääb veider ja mis lihtsalt ei mahu.” Hoolimata köögi väikestest mõõtmetest toimub seal kibe töö. Koos küpsetatakse ja vaaritatakse nii suppe, pannkooke kui ka kohevaid muffineid. “Ma pole püüdlikult lapsi köögiellu kaasanud, aga see on olnud nende elu osa. Kui nad tahavad, siis saavad söögitegemises kaasa lüüa, kui ei taha, võivad teha muud. Tahan lastele näidata ja pakkuda päriselu.” Segasummasuvilast lahkuma asudes lausub Merle, et tema jaoks on see korter suur ja põnev eksperiment. “Üks sõbranna ütles mulle kunagi, et ära üldse muretse – te mahute ükskõik mis mõõtu korterisse ära! Mõnes mõttes on ju väga ahvatlev kolida suuremale pinnale, aga teisalt olen mõelnud, et ei taha lihtsalt minna kaasa sunniga muretseda suurem auto või elamispind. Nõnda ongi see üks huvitav katse, et näha, kaua me siin ära mahume. Ja üldsegi: äkki tänapäeval ei peagi riidekapp olema laiem kui meeter? Seesama minimalistlik mõtlemine, askeesi poole liikumine on ju tegelikult tervitatav.”

Leia

SARNASED TOOTED JÄRVE KESKUSE POODIDEST

Külmik 769,90 € (Expert) Röster 69,90 € (Expert)

Kokaraamat “Metsaköök” 13,99 € (Apollo)

Tool 65 € (Aatrium.ee)

Kauss 4,90 € (Apelsin)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|39


MAGAMISTUBA

magamistoa

MIS TEEB

MÕNUSAKS Kui üks ruum meie kodus PEAB olema mõnus ja hubane, on see magamistuba. Aitame sul seda luua.

• Magamistuba on ruum, kus end pärast pikka tööpäeva laadida. See on justkui püha paik, mis peaks aitama melust väljuda ning aja maha võtta. • Lisa magamistuppa maiseid toone, nagu helepruunid, beežid, mis on inspireeritud loodusest. Magamistuba peaks olema ruum, kus saad pikali visata ja raamatut lugeda, ilma et peaksid olema mures, et toa segamini ajad. • Kui sul on väga väike magamistuba, eelista pigem neutraalset tooni. See on rahustav ja aitab ruumil suuremana mõjuda. • Võta endale toakaaslased – taimed. Need teevad sulle igal öösel mõnusa hapnikurikka kallistuse. • Pisut boheemlasliku, kunstipärase fiilingu saavutamiseks loobu kappidest ja kummutitest. Pane asjad näiteks vildist korvidesse, lao raamatud voodi kõrvale virna ja kasuta neid öölauakesena. • Lisa huvitav kunstipärane ese. Kas oled kuulnud, et makramee on taas moes? Miks mitte panna voodi kohale seinale rippuma üks uhke käsitööteos? Või siis lase seinale trükkida foto – näiteks oma lemmiklinnast. Uinumine Brooklyni silla all on inspireeriv. • Oled suur hotellidisaini austaja? Loo täiesti valge esteetika säravvalgete linade ja rohkete patjade abil. Aktsendiks võiks olla üks värviline ese. • Vaibad! Pole midagi paremat kui astuda hommikul pehmele vaipkattele, eriti kui sul ei ole põrandakütet. • Tume puit mõjub magamistoas väga luksuslikuna, nagu segaks piima kohvi sisse.

40︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


MAGAMISTUBA P U H K A VÄ L J A ! Lisaks magamistoa kujundusele on täisväärtuslikuks puhkamiseks vajalik hea uni. Kahjuks on paljudel tänapäeval sellega probleeme. Uurisime, kuidas saavutada ideaalne ööuni. Järve Keskuse 1. korrusel asuva Tempur Unemaailma poes müüakse üsnagi ainulaadseid tooteid, mis aitavad kõiki, kel unega probleeme. Tempuri tooted on kogu maailmas tervishoiuspetsialistide poolt tunnustatud ja soovitatavad selja- ja kaelaprobleemide, norskamise ja unehäirete vähendamiseks. Tooted, mis on valmistatud patenteeritud TEMPUR materjalist, on tänapäeval kõige mugavamad ja toetavamad unetooted. Need vabastavad ebamugavatest aistingutest, mis tekivad valedest asenditest, ning sa puhkad välja.

Küsi poest!

VOODILINAD

Linad ei tohi kindlasti olla sünteetilised, sest ajavad higistama, mis omakorda segab und. Parim materjal on puuvill. Meie linad on Egiptuse satäänist, mis on premium-klassi materjal, kuna selle kiud on pikemad ja tihedamad.

Meie Tempuri Unemaailma ekspert aitab leida ideaalse toote, mis just sinu vajadustele vastab.

UNEMASK

Sobib hästi Eesti suveöödesse või päevamagajatele. Tehtud samuti Tempuri materjalist. 15 sekundi pärast ei tunne sa, et mask peas on, kuna see blokeerib valguse täielikult.

HEA UNE SALADUS Need tooted aitavad saavutada parima une MOTORISEERITUD TEMPUR RELAXATION VOODI

See on tõeline nutivoodi, anduritega ja juhitav läbi mobiilirakenduse. Tänu anduritele loeb see infot inimese unest – hingamisest ja südamelöökidest. Selle abil saad analüüsida une kvaliteeti. Voodile on sisse programmeeritud asendid, kus lihased lõdvestuvad ja hingamine normaliseerub. Andur tuvastab norskamise ja voodi muudab asendit. Selline voodi võimaldab paremini magada sügava une faasis ning aitab unehäirete puhul.

MADRATS

Inimestel on erinevad arusaamad mugavusest. Tempuril on neli täiesti erineva tunnetusega madratsit. Original. Ergonoomiline madrats, mis jaotab kaalu võrdselt üle voodi. Vedrumadrats avaldab survet seljale. Tekib efekt, et magad nagu õhus. Tänu sellele lihased lõdvestuvad, selgroog püsib sirge. Sensation. Võtab väga kiiresti inimese keha kuju. Cloud. Pehmem vaht, adapteerub kehaga kiiremini, kaotamata oma ortopeedilist efekti. Hübriid. Madrats neile, kes on harjunud magama vedrumadratsitel. Peale Tempuri materjali on allpool kiht, milles on kasutatud mikrovedrusid. On vetruvam ja sobib vanematele inimestele, kel on raskem voodist välja tulla.

PADI

Õige padjavalikuga tagad õige kehahoiaku kogu puhkamise ajaks. Pakume traditsioonilisi patju neile, kes tahavad tõeliselt head patja. On olemas ka ortopeedilised, spetsiaalse kujuga padjad, mis tegelevad konkreetse probleemiga. Meie populaarseim toode on padi Millenium. See on mõeldud inimestele, kes magavad selili või külili. Aitab kõrvaldada selja-, kaela- ja õlalihaste valud. Kasutada siis, kui on probleem selja või kaelaga. Kas teadsid, et õige magamisasend on külili või selili? Kõhuli tegelikult magada ei tohi, sest südamel on koormus. Meil on selleks ka lahendus – liblikakujuline padi.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|41


UUS KORTER Näidiskorter on sisustatud Järve Keskuses asuva Aatriumi Sisustuskaubamaja toodetega.

DISAINERI ABI A AT R I U M I S T ! Kui oled oma kodu sisustamas või värskendamas, aga pole valikus kindel, tule ja küsi abi. Sind aitab Aatriumi sisedisainer Kristi Org. Vaata www.aatrium.ee.

KUIDAS SISUSTADA

KODU UUES MAJAS?

NÄIDISKORTER asub YIT uusarenduses Rae vallas, aadressil Hansa tee 4.

S I S U S TA M E S T U U D I O K O R T E R I T

N

K

W

Vannituba 3,8 m2

NPM

Oled soetanud uhiuue moodsa stuudiopinna, kuid ei oska kuskilt alustada. Aatriumi Sisustuskaubamaja sisedisainer Kristi Org annab nõu.

Koridor 4,9 m2

S

E

PM

Vannituba 3,8 m2 PM

••

Alusta plaanist. Mõtesta soovid ja lähtepunktid enda vajadusi arvestades. Plaani tasub suhtuda ka kriitiliselt. Tihti on uusarendustes näiteks pistikuid vähe. Julge kaasata ka sisedisainer. Mida varem, seda parem. Miks mitte joonistada hariliku pliiatsiga erinevaid lahendusi plaani peale? See näidiskorter on mõeldud aktiivsele 30ndates poissmehele, kes töötab linnas või linnaäärses piirkonnas.

••

••

Kui on välja valitud sobivad mööblitükid, vaata, et need ka reaalselt sinna korterisse ära mahuksid. Näiteks köögi ja söögilaua vahele peaks jääma ka käimisruumi, kapi- ja sahtliuksed peavad samuti lahti käima. Kodu sisustamine ei peaks algama diivanist või ägedast valgustist, vaid funktsionaalsest poolest. Igas kodus peab olema panipaiku – mida rohkem, seda parem, et asjad ei võtaks võimust. Siin korteris on see lahendatud suure kapiga, mis täidab terve korteri panipaiga funktsiooni.

Elutuba/köök 24,1 m2

Magamistuba 11,8 m2

Terrass 16,6 m2

1-TOALINE 32.8 m² +terrass 16.6 m² Korter nr 2 - 1.korrus A4 / M1:50

42︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


UUS KORTER

Seinakell (105 €) Laevalgusti (89 €)

LEIA SARNASED TOOTED

Valisime välja klassikalised iseloomuga esemed, mis väiksemat sorti pinnale hästi sobivad. Kõik tooted on pärit Järve Keskuses asuvast Aatriumi Sisustuskaubamajast.

Riiul (229 €)

Lauanõud (5,90 €) Lauavalgusti (24 €)

••

Leia fookus-ese. Selle korteri puhul sai määravaks klassikalisest voodist loobumine. Otsustati töönurga-kodukontori kasuks. Kodu keskpunktiks on diivanvoodi.

••

Mõtle värvilahendus läbi. Selles korteris on koloriit kaasaegne, trendikas, modernne, toonidest domineerivad must-valgehall. Inimene kolib sisse oma asjadega, mis lisavad värvi.

••

Pisikesse ruumi ei saa mööblit kuhjata. Söögilaud on valitud ümmargune, et see ei võtaks nurkadega palju ruumi ära. Mööbli valisime õhulisema, töölaual on peenemad jalad. Valgustid on samuti õhulised. Kõik esemed on üksteist toetamas.

••

Köögikapid tasub alati laeni planeerida, et ruumi maksimaalselt ära kasutada. Köögis tasub samuti funktsionaalsuse peale mõelda – lahtikäiv laud, virnastatavad toolid. Kui on avatud köök, siis tasub see teha pigem tagasihoidlik. Kui ei soovita just köögist n-ö statement’i teha.

••

Valgustid on olulised! Siin korteris on kasutatud ühe sarja valgusteid, aga erinevaid laua-, põranda-, laevalgusteid, mis lisavad hubasust. Kuna meil on nii palju pimedat aega, on see väga oluline.

Seinapilt (72 €) Diivanilaud (64 €)

Tool (99 €)

Puuviljakorv (17,50 €) Diivanvoodi (1830 €)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|43


ELUTUBA TEKST: ANNA KASK FOTOD: TOOTJAD

Ilmselt on sul elutoas olemas põhiesemed, nagu diivan, kuid ihkad pisut värskendust? Soovitame lihtsaid võtteid, kuidas kujundust uuendada.

VÄRSKENDA

ELUTOA KUJUNDUST

TEISTSUGUNE VAIP.

Selle väljavahetamine on väga hea viis ühe liigutusega toale täiesti uus ilme anda. Kui oled harjunud ühevärvilise vaibaga, vali hoopis mustriline variant. Vaibad (alates 39 €) Diivaniparadiis

PADJAD JA PLEED.

Kõik sisekujundajad soovitavad sul ilmselt ruumi kujundamist mitte patjade või muude aksessuaaride valimisest alustada. Siinkohal on see aga just hea viis – padjad ja pleed on superviis, kuidas tuppa värskendust tuua. Peeglid (alates 49 €) Diivaniparadiis Pleedid (alates 29 €) Diivaniparadiis

NÕUD.

Uus komplekt võib luua täiesti uue mulje. Marmorimustriga komplekt on eriti moodne valik.

Leia poest!

Nõud Marmor (alates 3,99 €) Diivaniparadiis

Kõik tooted on pärit Diivaniparadiisist, mis asub Järve Keskuse 1. korrusel. Maalid (alates 19,99 €) Diivaniparadiis

Söögitoolid (alates 39 €) Diivaniparadiis

SÖÖGITOANURK.

44︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

Söögilauad (alates 99 €) Diivaniparadiis

Kas oled üks neist, kel on vedanud suure elu-söögitoaga? Miks mitte vahetada laud ja toolid uute vastu? Võib-olla sul ei ole söögituba, kuid oleks võimalik see tekitada. Õhuliste jalgadega tool ja laud ei muuda su tuba massiivseks.


KÖÖK

Leia poest!

Villeroy & Bochi Like sari on saadaval Järve Keskuses asuvas Selveris alates oktoobrikuu neljandast nädalast.

SINU UUED

lauanõud

Meil on imeline uudis! Nüüd on Eestis Selveri valitud poodides saadaval legendaarse Saksa lauanõude tootja Villeroy & Bochi kaubamärk Like, mille kollektsioonid Voice, Basic ja Organic on lihtsad ja stiilsed, sobides igasse moodsasse koju.

VOICE

BASIC

Igapäevaseks kasutamiseks mõeldud puhta joonega tooted, mis on funktsionaalsed ning justkui lõuendiks, et taldrikul olev gurmee saaks särada. Sobib ideaalselt igasse interjööri.

COLOR LOOP Elegantset halli ja naturaalset valget tooni nõud on unikaalsed, sobides ka nõudlikule maitsele. Taldrikute reljeefne äär mõjub luksuslikuna. Sul on võimalik sarja erinevaid tooteid ja ka värvitoone omavahel kombineerida.

Kõiki nõusid saab pesta nõudepesumasinas ning neid võib panna mikrolaineahju. NEO WHITE Värske valge sari, millel on iseloomu. Eriline disain ja ainulaadne sang muudavad selle tootesarja isikupäraseks. Valge on klassika ning sobib nii traditsioonilisemasse kui ka trendikasse koju.

ORGANIC Sari Organic on mõjutatud pehme vormi trendist. Asümmeetriline kuju ja naturaalsed toonid, nagu hele- ja tumesinine ning beež, on inspireeritud loodusest ning praegustest sisekujundustrendidest.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|45


5

VANNITUBA

PÕHJUST, MIKS MATTMUSTAD

dušiukse raamid su vannitoa eriliseks muudavad

TEKST: IDEE & LAHENDUS FOTOD: TOOTJAD

Mustad matid pinnad teevad võidukäiku ka vannitoadisainis. Meile see meeldib!

N

eed, kes armastavad sisekujundusajakirju lugeda ning end sotsiaalmeedia abil trendidega kursis hoida, on kindlasti märganud, et mustad metallist duši- ja kraanisegistid on Pinteresti ja ajakirjaküljed vallutanud. Ei saa salata, et need on standard- ehk kroomlahendustest kallimad, kuna tegemist on eritoodetega. Kui eesmärk on aga muuta pesuruum hubaseks ja moodsaks, siis tasub investeerida.

1

MUUDAB VANNITOA UNIKAALSEKS

2

3

Kui soovid oma pesuruumi muuta tõeliselt ainulaadseks spaaks, sega moodsat antiigiga. Tulemuseks on väga unikaalne ruum. Näiteks valge värvitud puit ja eraldiseisev vann mustade segistitega on ideaalne kombinatsioon.

LISAB LUKSUST

4

Sellised segistid ja aksessuaarid sobivad ideaalselt vannitubadesse, mis püüdlevad modernsuse poole. Kombineeri mustad segistid näiteks terrazzo-plaatide (tsemendi- ja betooni imitatsiooniga plaadid) või üleni valge viimistlusega, et anda vannitoale elegantne ja lihtne väli-

5

mus.

KAASAEGNE KLASSIKA, MIS SOBIB KÕIGEGA

Nagu väike must kleit riietuses, sobib must värv ka interjööris kõigega – eriti heledate ja valgete plaatidega ning kroomitud pindadega. Selle värvi kasutamine loob ruumi minimalistliku, rahuliku ja hubase õhkkonna.

PÜÜAVAD PILKU

Oleme vannitubades harjunud nägema kroom- või metallikviimistlust, kuid see isegi ei haara pilku ja on igapäevane. Mattmust segisti aga lisab selle „miski“, mis paneb pilgud pöörduma ning mõjub disainelemendina.

SOBIB MARMORIGA

Kui oled suur disainisõber, on marmorplaadid oodatud ka sinu vannituppa. Must toob marmori mustri eriti hästi välja. Samas on marmor piisavalt tagasihoidlik, et lasta mustal

46︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

VA N N I T U B A . E E S A L O N G Ideaalne koht nii uue kodu sisustajale kui ka neile, kes renoveerivad. Võimalik on tellida erimõõtudega tooteid – dušinurkasid ja -seinu, vanniseinu, samuti aurusauna, dušikabiine, vanne ja vannitoamööblit. Erimõõduliste toodete puhul pakub pood ka mõõdistamist kliendi kodus, transporti ja paigaldust üle Eesti. Samuti on müügil kõik vannitoa korrashoidmiseks vajalikud tarvikud. Pakub ka vanade dušikabiinide, uste jms utiliseerimist. Salong asub Järve Keskuse 0-korrusel. www.vannituba.ee


Siinid

VALGUSTID Mitmeti komplekteeritav süsteem firmalt Fabbian Freeline, mis võimaldab luua isikupärase koosluse.

KAASAEGSETES ELURUUMIDES Valgustuse hea planeerimise tähtsust ei pea kodusisustamise puhul ilmselt enam rohkem rõhutama, kuna see loob kodutunde ning rõhutab just seda, millesse disaini puhul oled panustanud. Üks efektiivne viis selleks on siinide kasutamine.

TEKST: ÜLLE JÕKS, Hektor Light FOTOD: TOOTJAD

K

ui varem kasutati siine ja siinivalgusteid peamiselt ühiskondlikes ruumides, siis nüüd on need leidnud tee ka kodudesse. Peamised põhjused on siinivalgustite atraktiivne väljanägemine ning nende abil efektiivne valgustamine. Leedtehnoloogia kiire areng võimaldab luua äärmiselt õhukesi, minimalistliku joonega dekoratiivseid siine ja sinna paigutatud valgusteid. Siine on nii ühe- kui kolmefaasilisi. Viimaseid on võimalik grupiti lülitama panna.

SLV ühefaasiline siinikomplekt 162 € (Hektor Light)

Ühefaasilisi siine tunneb ära nende eriti kitsa mõõdu järgi. Näiteks saksa firma SLV ühefaasiline siin on juba komplektne toode, mis koosneb kahest meetrisest siinist, ühest vahelülist, kahest lõputükist, kolmest valgustist Puri, kolmest leedlambist ja kolmest dekoratiivrõngast.

Nägusale ühefaasilisele siinile saab lisada erinevaid suunatavaid kohtvalgusteid ja erinevate pinnakatete ja kujudega rippvalgusteid.

Kui vajad abi . .

Järve Keskuse Hektor Lighti meeskond aitab siinilahenduse kokku panna.

KUHU S O B I VA D S I I N I D ? Siinisüsteemid sobivad hästi suurtesse ja kõrgetesse ruumidesse, kuna süsteemi abil saab kogu ruumi ulatuses luua hea valgustatuse.

Alumiiniumist kohtvalgusti Noblo 7,5 W 2700K, hind sõltub valitud komponentidest, nende arvust ja võimsusest (Hektor Light)

Lisaks on võimalus siinide süsteem ise komplekteerida. Peaksid läbi mõtlema, kas on vaja suundvalgust või üldvalgust, kui suur ja kõrge on ruum, kas seina- ja laepinnakatted on heledad või tumedad ning millise disaini ja võimsusega valgusteid soovid. Sellest lähtuvalt saab komplekteerida valgustite ja siinide arvu. Uudne ja eksklusiivne Flos The Running Magnet siinisüsteem, mida saab komplekteerida erinevate nurgaühendustega laelt seinale ja valgusteid kinnitada magneti abil. Saadaval valgusmoodulid, mis on hajusa valgusega.

MIKS K A S U TA D A ?

- Valgust saab hõlpsasti suunata vajalikule objektile või ruumi osale - Ruumi saab ühtlaselt katta valgusega - Saab kasutada ruumides, kus süvistamine ei ole võimalik, näiteks kaldlagede korral ning betoonist lae puhul - Komplekteerides saab isikupärase valgusti, mis sobib just vastavasse interjööri

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|47


TEE ISE

48︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


TEE ISE

VALGED

jõulud Kas ootad sel aastal sõpru või sugulasi jõulueelsele õhtu- või hommikusöögile? Anname ideid, kuidas neid seekord pisut teistmoodi vastu võtta. TEKST: IDEE & LAHENDUS FOTOGRAAF: KATJA HEIL TOOTEFOTOD: KRISTI HEIL

P

ühadeperiood on aeg, mil käiakse palju külas. Ehk oled ka ise kutsunud külalised ning mõtled, mismoodi neid seekord üllatada. Pakume ideid, kuidas katta laud ning kaunistada seekord pisut teistmoodi. Miks mitte läheneda heledamate värvitoonide ja hoopis kergemate snäkkide kaudu, sest pimedat aega on meil ju nii palju ning verivorsti ja muid raskeid roogi pakutakse sel perioodil ohtrasti igal pool.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|49


TEE ISE KLASSIKALISE JÕULUTEEMALISE värvigamma asemel soovitame valida helged ja kerged toonid. Roosa ja valge segatud kuldsete või hõbedaste motiividega on stiilne valik.

PÜHADEPERIOODIL süüakse raskeid toite, seega paku oma külalistele midagi üllatavat – miks mitte tassikooke või sõõrikuid ja roosat vahuveini.

50︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


TEE ISE

MÕTLE DETAILIDELE! PAKI ÄRA PISIKESED KARBID NING SEA NEED LAUALE KAUNISTUSTEKS. MUIDUGI VÕID KA IGALE KÜLALISELE PISIKESE KINGITUSE TEHA.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|51


TEE ISE

52︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


TEE ISE

LAUA TOITUDEGA ÜLEKOORMAMISE ASEMEL SEA VALMIS ÜKS SNÄKKIDE-ROOGADE LAUD. NII JÄÄB ROHKEM RUUMI KAUNISTUSTELE.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|53


TEE ISE

PANE LAUALE palju erinevaid väikeseid lillebukette või oksi vaasis. Need loovad meeleolu, samas ei seisa üle laua vestlejate vahel tohutu lillebukett. Roosavalge värvigammaga sobib imehästi kokku tasakaalustav hall.

54︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


TEE ISE Kruus (5,99 €)

Latern (14,99 €)

Lauaküünal (8,99 €)

Geisha kommid (5,89 €)

Küünlajalg (27,90 €) Dekoratsioon (26,90 €) Kruus (3,99 €)

LEIA SARNASED TOOTED JÄRVE KESKUSE S E LV E R I S T

Taldrikud (4,99 € ja 7,99 €)

Valisime välja tooted, mis aitavad helget pühademeeleolu luua. Vaas (14,99 €)

Pildiraam (6,99 €)

Koogialus (6,99 €)

Kunstlill (29,90 €)

Šampanjaklaas (4,99 €)

Joogiklaas kõrrega (1,99 €) Karp (5,59 €)

Põuepudel (17,99 €)

Veuve Clicquot Brut Rose 75 cl

Joogiklaas (3,99 €)

Elevandikuju (9,99€)

Latern (11,99 €)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|55


ELUSTIIL PUHKUS, ILU, VABA AEG

tervelt välja

TULE KAAMOSEST

Uhh, see kõige pimedam aeg on kohe käes. Siin on kolm nippi, kuidas sellest tervena väljuda.

2

SÖÖ MITMEKESIST TOITU

Eelista teraviljatooteid, söö rohkelt rukkileiba — need toiduained ergutavad serotoniini ehk õnnehormooni teket. Ära näljuta end, söö piisavalt hommikuti ja lõuna paiku, kuid õhtueine olgu lihtne ja kalorivaene.

Proovi!

Külmpressitud linaõli sidruniga 4,90 € (Bio4You)

56︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

3

VALGUS

1

See on parim ravi sümptomite leevendamiseks. Jalutuskäigud päikeselistel hommikutel ja valgusraviseansid. Abi võib olla ka sellest, kui vahetad kodus elektrilambid võimsamate vastu.

TARVITA OOMEGA-3- JA OOMEGA-6-RASVHAPPEID

Neid rasvhappeid saab muu hulgas merekalast, näiteks lõhest, makrellist, heeringast ja hiidlestast. Head oomega-3-rasvhapete allikad on ka lina-, tudra-, kanepi-, kõrvitsa- ja rapsiseemned ning -õlid, Kreeka pähklid, rohelised lehtköögiviljad.


HEA IDEE

Jõulukingit u sed VÄHEM KUI

PA K I KINGITUSED E R I L I S E LT

TEKST: ANNA KASK FOTOD: TOOTJAD

30€ ja 50€ EEST

Nimesilt 0.9 € (Aatrium.ee) Kinkekott 6 € (Aatrium.ee)

Saabunud on jõuludeks valmistumise aeg. Pakume Järve Keskuse erinevatest poodidest välja kingivalikud, mis on kasulikud ja aitavad sul mõistlikus eelarves püsida. KUNI 30 €

VA H E M I K U S 3 0 - 5 0 € Kõrvaklapid 39,90 € (Expert)

Ehtekarp 12,50 € (Apelsin) Pleed 22,95 € (Hemtex)

Ökosõbrale!

Akupank 49,99 € (Apollo)

Mäng 30,95 € (Apollo)

Joogipudel 24 € (Apollo)

Päevakreem 6,95 € (Bio4You)

Telefoniümbris 29,95 € (Apollo)

Kuuma joogi klaasid 29,99 € (Koduekstra)

Mahlapress 39,90 € (Expert)

Teekann 15,50 € (Apelsin)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|57


RUBRIIK

SOKIASSORTII Saabaste kandmise aeg on kätte jõudnud. See ei tähenda, et ei võiks lahedatesse sokkidesse panustada või oma jalgu julgete mustrite ja heade materjalidega hellitada. FOTO: ANU HAMMER TEKST: IDEE & LAHENDUS TOOTED: SOKISAHTEL

Sokid Soul (4.50 €)

Leia poest! Sokisahtli pood asub Järve Keskuse 1. korrusel.

58︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


RUBRIIK

Naistele

Meestele

Sokid Kanep (4,50 €)

LASTE LEMMIK! Beebipõlvikud (3,50 €) Ülikonnasokid Marcus (6,90 €)

Sokid Influencer (4,90 €) Beebisokid Hollys (2,50 €)

Lastele

Sokid Woof Person (4,90 €)

Ülikonnasokid Gregor (3,90 €)

Sokid Gaetano Cazzola RIGHE (4,90 €)

Sokid Uku (4,50 €)

Erivärvilised sokid Kaire (4,50 €) Sokid Silver (4,50 €)

HEA KINGIIDEE!

Beebisokid Anti (3,50 €)

Naistele ja meestele

Sokid Color (4,90 €)

Kokasokid Chillin (4,90 €)

Sokid Kopli (3,90 €)

Sokid Vana Toomas (4,90 €)

Sokid Flight (4,90 €) Sokid Davai (4,90 €) Sokid Sooda (5,90 €) | SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|59


ILU JA TERVIS

TERVENA

Bio4You asub Järve Keskuse 2. korrusel.

talvehooaega

60︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILU JA TERVIS

TERE TULEMAST KODUSPAASSE! Eeterlikel õlidel on palju otstarbeid – õlisid kehale määrides saab tohterdada nahka, nende auruga on võimalik leevendada hingamisteede haigusi ning neist on võimalik valmistada koduseid puhastusvahendeid. Kuid mis peamine: eeterlikud õlid täidavad kodu hea aroomiga ning mõjuvad meeleolule positiivselt ja turgutavalt. Enda lemmikut valides tasub arvesse võtta nii isiklikku lõhnaeelistust, aga ka õli toimeviise ja kasulikke omadusi.

EUKALÜPT

Ökopood Bio4You jagab kasulikke nõuandeid, kuidas teha kodust aroomiteraapiat ning rikastada menüüd supertoitudega, et püsiksid ka külmal ajal virk ja kraps. TEKST: ELIN KROON FOTOD: TOOTJAD, SHUTTERSTOCK

Näiteks eukalüpt on ideaalne abimees talvisel ajal, mil külmetushaigused kimbutama kipuvad. Austraalia aborigeenid on juba aastasadu kasutanud eukalüpti palaviku, haavade, astma ja liigesevalude ravimiseks. Bakterivastase toime pärast kasutatakse eukalüpti eetrlikku õli hingamisteede limaskestade nakkuslike põletike ehk köha ja bronhiidi korral. Aroomilambis kasutades aitab õli edukalt avada ka hingamisteid. Samuti sobib eukalüptiõli haavade ja haavandite tohterdamiseks ning aitab ka akne vastu. Võimsate omaduste tõttu soovitatakse raseduse ajal eukalüptiõli vältida.

LAVENDEL

Lillelise lavendli raviomadustest olid juba vanad roomlased teadlikud, kasutades seda antiseptiku, vanniõli ja lõhnastajana. Rooma sõdurid võtsid lavendlit ka sõjakäikudele kaasa, kasutades taime haavaravis – õli toimib antiseptiliselt ehk pindmisi nakkusi ja põletikke tohterdavalt. Lavendli aromaatne lõhn mõjub rahustavalt ja tujutõstvalt ning aitab hästi leevendada psüühilisest pingest tekkinud peavalu. Samuti soodustab õli uinumist. Kuna lavendel ergutab naha verevarustust, parandavad lahjendatud õli kompressid verevalumeid ja turseid.

H E A T E A D A ! •

Olgugi et looduslikud, on eeterlikud õlid väga võimsad vedelikud, mis raviomaduste poolest on keskmiselt 75 korda tugevamad, kui kuivatatud ravimtaimed. Seetõttu tuleb nendega ümber käies olla ettevaatlik. Näiteks on paljud õlid kergesti süttivad. Enne kasutamist tuleb eeterlikke õlisid alati lahjendada (välja arvatud paar erandit) ning vältida puhta õli sattumist paljale nahale. Lahjendamiseks sobivad imeliselt baasõlid, näiteks oliivi-, jojoobi-, avokaado- ja päevalilleseemneõli. Baasõli muudab eeterliku õli paremini imenduvaks ja ka ohutuks. Kasuta lavendliõli meeleolu tõstmiseks! Aromaatne lillelõhn mõjub rahustavalt ja tujutõstvalt ning aitab hästi leevendada psüühilisest pingest tekkinud peavalu. Aroomilambis kasutamiseks tilguta veega täidetud anumasse 3–5 tilka eeterlikku õli. Saunas tilguta paar tilka eeterlikku õli leilivee anumasse – tulemuseks pole mitte ainult hea aroom, vaid ka tugi hingamisteede tööle.

Uuri lisa Järve Keskuse Bio4You kauplusest või veebist bio4you.eu.

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|61


ILU JA TERVIS Muide, kui pärast rasket päeva tunned, et jalad löövad justkui tuld, tee lavendliõliga jalavanni. Kogused: sega 20 tilka õli klaasitäie keedetud veega. Lavendlikümblused turgutavad väsinud ja valutavaid jalgu ning aitavad ka ravida nahaseent.

S Õ Õ M T E R V I S T Nature’s Finesti sarjas leidub spetsiaalne immuunsuse supersegu, mille koostisest leiab mitme immuunsüsteemi toetava taime pulbri (chaga, reishi, korditseps). Külmal ajal keha turgutamiseks ja tugevdamiseks tuleks lisada segu 1–2 korda päevas oma lemmikjoogile.

SIDRUN

Sidruni eeterlik õli mõjub ergutavalt ja tujutõstvalt, soodustades keskendumist, stimuleerides ajutegevust ning parandades töövõimet. Tänu tugevale antiseptilisele toimele sobib sidruniõli kasutada ka rasuse ja aknese naha hooldamisel. Ka koristamisel on sidruniõlist kasu, kuna antibakteriaalse toime tõttu sobib see hästi pindade puhastamiseks, boonuseks meeldiv värske lõhn. Kasutamiseks sega õli veega ning pihusta pritsiga pudelist puhastamist vajavatele pindadele.

PIPARMÜNT

Kui sind aga vaevavad tihtipeale hingamisteede haigused, pöördu piparmündiõli poole. Piparmündi eeterlik õli on antibakteriaalse ja valuvaigistava toimega, ergutades seedimist ja vabastades hingamisteid. Ideaalne on õli kasutada külmal ajal aroomilambis külmetushaiguste ja ülemiste hingamisteede hädade ennetamiseks ja leevendamiseks. Tugeva köha ja külmetuse korral pane keevasse vette10 tilka piparmündi essentsiõli. Kata pea rätikuga ja hinga 3 minutit auru. Seejärel tee 2 minutiks paus. Hinga veel, kuni vesi enam ei aura. Aur vabastab ja steriliseerib hingamisteid. Ka piparmündiõli puhul tasub meeles pidada, et seda ei soovitata imetavatele emadele, kuna see pärsib rinnapiima teket. Nahale aga võib piparmündiõli kanda vaid lahjendatult (kuni 1%-ni). Münt on ka üks süttivatest essentsiõlidest ehk selle kasutamisel saunas ja lahtise tule lähedal peaks olema ettevaatlik.

SIDRUNI EETERLIK ÕLI MÕJUB ERGUTAVALT JA TUJUTÕSTVALT, SOODUSTADES KESKENDUMIST, STIMULEERIDES AJUTEGEVUST NING PARANDADES TÖÖVÕIMET.

SUPERTOIDUGA SUPERVORMI Supertoidud on väge täis! Teisisõnu: tegemist on erakordselt vitamiini-, antioksüdantide ning toitainerikaste toitude ja segudega. Näiteks kuuluvad kategooriasse mustikad, punane kala, roheline tee, küüslauk, spirulina ja acai-marjad. Supertoite on lihtne argimenüüsse integreerida, segades neid näiteks putrudesse ja mahladesse.

TOORKAKAO

Hommikuse smuuti sisse sobib imeliselt toorkakaopulber, mis maitseb hästi ning mõjub tujutõstvalt, kuna sisaldab kehas mõnutunnet tekitavaid aineid (trüptofaani, 5-HTP-d, serotoniini, dopamiini, fenüületüülamiini ja anandamiidi). Toorkakao on ka hea kiudaineallikas ning sisaldab palju E- ja C-vitamiini.

BAOBAB

Senisest rohkem tähelepanu vääriks ka baobab’i pulber. Baobab on Aafrikas kasvava puu vili ja n-ö looduslik multivitamiin, sisaldades 14 peamist vitamiini ja mineraali, kaltsiumit, magneesiumit ning kuus korda rohkem kaaliumit kui banaan ning sama palju rohkem C-vitamiini kui apelsin. Kuna baobab on maheda maitsega, sobib see ka lastele.

MACA

Keha energiavarude suurendamiseks ja väsimuse vastu võitlemiseks on ideaalne maca. Superjuurikast valminud pulber sisaldab palju B- ja C-vitamiini, kaltsiumit, magneesiumit, fosforit, rauda, kaaliumit, valke, kiudaineid, tärklist, fruktoosi, tanniine, rasvhappeid, joodi, räni, naatriumit, vaske ja tsinki. Maca parandab sportlikke saavutusi, tõstab vitaalsust ning tugevdab immuunsüsteemi. Samuti leiab abi kroonilise väsimuse korral.

62︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |


ILU JA TERVIS

SUPERTOITE ON LIHTNE ARGIMENÜÜSSE INTEGREERIDA, SEGADES NEID NÄITEKS PUTRUDESSE JA MAHLADESSE.

Bio4You VA L I N E E D T O O T E D Sauna leiliessents 12,90 € (Bio4You)

Toorkakao pulber 7,95 € (Bio4You)

Maca-juure pulber 10,90 € (Bio4You)

Lavendli eeterlik õli 13,90 € (Bio4You)

asub Järve Keskuse 2. korrusel.

Vannisool 2,55 € (Bio4You)

Matcha-pulber 9,99 € (Bio4You)

| SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|63


ILU JA TERVIS

VÄETOIDUGA

VÄGEVAKS

Väetoidud – tuntud ka kui supertoidud – väärivad igati oma nime, kuna on tervislikust väest tulvil. Lisa need oma menüüsse ja naudi aastaringselt mõnusat enesetunnet. TEKST: ELIN KROON FOTOD: TOOTJAD, SHUTTERSTOCK

MACA-JAHU (10,99 €) Maca kasvab Andide toitainetevaesel pinnasel, umbes 4100 meetri kõrgusel merepinnast. Taime maa-aluseid osi on kohalikud kasutanud toiduks juba aastatuhandeid. Arvatakse, et ka inka sõdalased tarbisid enne lahingusse minekut just maca’t, et saada jõudu ja vastupidavust. Maca-pulber on segu punasest, kollasest ja mustast maca-juurest. Maca toetab normaalseid hormonaalsüsteemi funktsioone ning immuunsust, annab energiat ja jõudu ning aitab suurendada vaimset võimekust ja õppimisvõimet stressirikkal perioodil.

KANEPISEEMNED (10 €) Kooritud kanepiseemned sisaldavad rohkesti küllastumata oomega-3- ja oomega-6-rasvhappeid. Samuti on tegu korraliku proteiiniallikaga. Kanepiseemned on väga populaarsed sportlaste ja taimetoitlaste seas, kuna valk aitab kaasa lihasmassi suurendamisele ja säilitamisele ning tagab pikaks ajaks täiskõhutunde. Erinevalt marihuaanast ei sisalda tööstuslikud kanepiseemned THC-d ja neil pole psühhoaktiivseid mõjusid.

Turguta end!

Laia valiku väe- ja ökotoite ning toidulisandeid leiad Järve Keskuse loodusravikauplusest Eliksiir. Vt ka www.eliksiir.ee.

ACAI-PULBER (19,69 €)

Acai-pulber on suurepärane looduslik energiaallikas ning väsimusega võitleja. Acai kasvab 15–30 meetri kõrguseks palmipuuks ning annab vilju kaks korda aastas. Puu kasvab Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, peamiselt metsades ja soodes. Acai-palm oskab end päikesekiirguse eest kaitsta antioksüdantide abil. Viimased aga kaitsevad ka inimorganismi kahjulike keskkonnamõjude eest.

NISUORASE PULBER (10 €) Nisuorase pulbrit valmistatakse noortest nisuorase lehtedest, mis kuivatatakse lüofilisatsioonimeetodil ning jahvatatakse pulbriks. Tänu antud tootmisprotsessile säilivad pulbris olulised toitained, mis sisalduvad ka värskes nisuorase võrses. Pulbris on rohkesti C-vitamiini, mis toetab normaalset immuunfunktsiooni, vähendab väsimust ja neutraliseerib vabade radikaalide mõju rakkudele. C-vitamiin osaleb ka raua imendumisel. Samuti leidub pulbris folaate ja klorofülli. See on hea kiudaine-, valgu-, raua-, kaltsiumi-, tsingi- ning kroomiallikas. KOOKOSÕLI (13 €) Kookosõlil annab energiat, kiirendab ainevahetust ning toetab normaalset immuunfunktsiooni. Kuna õli talub kõrgemaid temperatuure, sobib see nii friteerimiseks, praadimiseks kui ka küpsetamiseks. Samuti juustele maski tegemiseks ning kuiva naha hoolduseks. Külmpressitud kookosõli sisaldab üle 90% looduslikke küllastunud rasvhappeid, mis on olulised toitained rakkudele. Õlis pole transrasvu ega kolesterooli ja seega on kookosõli hea alternatiiv hüdrogeenitud ja rafineeritud taimeõlidele ja loomsetele rasvadele.

NÕGESEPULBER (14 €) Nõges on tuntud väe- ja nõiataim. Eriti hinnas on nõgese tervistav toime just põhjamaades, kus taime kohta leidub kamaluga legende ja õpetussõnu. Ravimtaimede kuivatamine on üks peamine võimalus koguda talveks suvel salvestunud päikeseenergiat ja taimedes moodustunud kasulikke aineid. Säilivad vitamiinid, mineraalid ja taimede toiteväärtus. Külmkuivatatud nõgesest ja viiest taimse päritoluga kiudainest valmistatud nõgesepulbrit võib lisada leiva sisse, segada smuutisse, pudru sisse, mahla hulka, jogurtisse või kastmetesse. Samuti sobib nõgesejahu teesegusse. | SÜGIS-TALV 2019 | IDEE&LAHENDUS

|65


6 INSPIRATSIOON

SISUSTUSTEEMALIST

INSTAGRAMI-KONTOT, MIDA JÄLGIDA

Sotsiaalmeedia on üks lõputu sisekujundusideede allikas. Siin on valik kontosid, kust saada inspiratsiooni. @MIRAMII

Kes armastab skandinaaviapärast esteetikat, peaks jälgima just Miramiid, keda on korduvalt nimetatud Eesti parimaks sisustusblogijaks. Ta kasvatab pisitütar Bellat ning kajastab nende tegemisi lisaks Instagramile ka oma blogis miramii.com.

@TRIINUARUOJA

Konto @jarvekeskus alt toome sinuni trendikad leiud ja sisustusideed.

@KORTER43

Kui armastad minimalismi ja rahulikke halle-valgeid-pastelseid toone, siis see konto on sinu jaoks. Armsad aksessuaaride leiud annavad kindlasti häid ideid.

@LIISIVALI

Sisustusentusiast Triinu elab Viljandis ning on samuti tunnustatud kodublogija (ttaru.com). Triinu räägib enamasti sisekujunduse-, disaini- ja renoveerimisteemadel. Mõnikord jagab ka mõtteid/kogemusi elust enesest, lapsekasvatamisest, reisimisest, mõnest heast tootest.

Meie armas kaanestaar peab ka aktiivselt Instakontot, kust saavad inspiratsiooni eelkõige pisikese kodu omanikud ja naiseliku, bohopariisitari stiili armastajad.

@LIISTARAS

Liisi kodu polekski nagu Eestis, niivõrd äge näeb see välja. Ta nimetab end ise kunstiõpetajaks, kel on kirg interjööri vastu. Kui eelistad pisut luksuslikumat stiili, siis Liisi kodu Nõmmel annab kindlasti palju ideid.

66︱IDEE&LAHENDUS | SÜGIS-TALV 2019 |

Jälgi meid!

@LUTTERANNA

Anna on kahe lapse ema, isetegemise entusiast, kes peab ka e-poodi annalutter. com ning tegi koos mehega otsuse linnatolm jalgelt pühkida ning Kurtnasse kolida. Tema elu, kodu ja tegemisi on äärmiselt põnev jälgida.


8716

kappi ja hoiukasti valgustit Säravaid tüüpe kõik kohad täis


kingitust, Üks kaart Kinkekaart võib olla tugitool või diivan, vaas või lühter, mil pirnist nii kelmikaid sädemeid lööb. Isegi kapinupud võivad olla. Nimekiri on sama pikk kui esmaspäevane tööpäev. Suurimast sisustuskeskusest leiab igaüks endale sobiva kingituse.

EESTI SUURIM SISUSTUSKESKUS

Profile for Järve Keskus

Järve Keskuse sisustus- ja elustiiliajakiri "Idee ja Lahendus" sügis- talv 2019 on ilmunud  

Ajakirjast leiavad inpiratsiooni, ideid ja põnevat lugemist igas vanuses sisustushuvilised. Piilume pariisiliku korterissse südalinnas, tutv...

Järve Keskuse sisustus- ja elustiiliajakiri "Idee ja Lahendus" sügis- talv 2019 on ilmunud  

Ajakirjast leiavad inpiratsiooni, ideid ja põnevat lugemist igas vanuses sisustushuvilised. Piilume pariisiliku korterissse südalinnas, tutv...

Advertisement