Page 1

4.Sayı Haftalık

Shonen

Özel Sayı


İçindekiler: Anime Nedir Türleri Nelerdir?................................................... 3.syf Fiiller Bölüm Nedir?.................................................................. 5.syf Anime Kimlere Yöneliktir?......................................................... 6.syf Anime Movies Nedir?................................................................ 7.syf Ova nedir?................................................................................. 8.syf Amv Nedir?............................................................................... 9.syf Manga Nedir?.......................................................................... 10.syf One-Shot Nedir?...................................................................... 11.syf Panel, Balon, Ses Efekti Nedir?................................................ 12.syf Manga-Ka’ların Kullandığı Kalemler Nelerdir?......................... 13.syf Fan Art Nedir?......................................................................... 14.syf Fan Fiction Nedir?................................................................... 15.syf Fan Clubs Nedir?...................................................................... 17.syf Cosplay Nedir?........................................................................ 18.syf Doujinshi Nedir?...................................................................... 19.syf Ek olarak:……………………………………………………………………………… 20.syf Aranıyor!.……………………………………………………………………………… 21.syf


Anime Nedir Türleri Nelerdir? Öncelikle animeden başlayayım anime kısa olarak tanımlanırsa Japon çizgi filmidir. Aslında anime herşeydir , anlatılmaz yaşanır demek lazım. Aslında bakarsanız Türkiye’de herkes anime izlemiştir fakat ne olduğunu bilmemektedir. Mesela annenize ve babanıza sorabilirsiniz , Heidi , Şeker kız Candy izlemişlermi ? Eminimki izlemişlerdir. Kardeşinize sorabilirsiniz Pokemon,Digimon,Yugioh izlemişmi? Gene eminimki izlemiştir , fakat ne olduğunu bilmemektedir. Dediğim gibi anime herşeydir. Bir hobidir bir uğraştır. Anime izledikten sonra veya manga okuduktan sonra hanginiz serideki karakterlerden birini çizmek için uğraşmadınız sorarım size Bence hepiniz uğraştınız. Anime Japonlar tarafından çizilmiş 7den 70e her yaş için türü bulunan çizgi filmlerdir. Normal Amerikan yapımı çizgi filmler ile arasında fark büyüktür. Animelerde kan , dövüş , ecchi(sapıklık) , komedi ne ararsanız vardır. Fakat amerikan çizgi filmlerinde ise ya kedi konuşur ya köpek konuşur(marvel hariç) Animelerde bir bayanın duş yapması bizler tarafından normal karşılanır. Fakat anime harici çizgi filmlerde normal değildir. Bir çok anime türü vardır. İzleyiciler bu türlere göre şeçimini yapıp izlemektedir. Bu türler aynı zaman izleyici kitlesini belirler. Psikolojik anime türü genelde +18′e hitap eder. Buna en iyi ve en bilinen örnek olarak Death Note diyebiliriz. Psikolojik serilerin çoğu Bilim Kurgu türünede dayanır. Bune örnek olarakta Serial Experiments Lain diyebiliriz. Seinen türü var birde. Erkek manga okuyucularının ve anime izleyicilerinin en sevdiği türdür. Genelde bol kan ve bol şiddet bulunur bu tür serilerde. Örneğin : Shamo. Bol kan ve bol şiddet bulunan bir manga. Birde Shoujo türü var. Bunuda kız anime/manga izleyicileri/okuyucuları sever. Konusu erkek x kız arasındaki


aşk,ayrılık,özlem gibi türleri kapsar. Tabi Shoujo kendi arasında 2 ye bölünür Shounen Ai ve shoujo ai. Shounen ai , erkek x erkek arasındaki aşkı cinsellik olmadan gösterir.Genelde internet ortamında Shounen Ai yerine Yaoi diyede bilinir. Genelde bu türün fanları kızlardır. Örnek olarakta Totally Captivated gösterilebilir. Ama aslında bakarsanız Shounen Ai dediğim gibi cinsellik olmadan gösterir fakat Yaoi ise cinselliğe girebilir uyarayım. Shoujo ai ise kız x kız aşkını anlatır. Daha önce hiç Shoujo ai türü konulu bir seri bilmediğim için hakkında pek bir bilgim yok. Shoujo ai genelde internet ortamında Yuri diye bilinir. Yaoi gibi Yuri’de kız x kız aşkını cinsellik ile gösterebilir uyarayım. Son olarakta Hentai‘ye değineceğim. Hentai cinsel ilişkiyi ön plana koyan anime türüdür. 18 yaş üstü izlese daha iyi olur.


Filler bölüm nedir? Filler bölüm yanlızca animelerde olur. Mangalarda olmazlar. Filler bölüm mangada olmayan konudur. Yani ana konu ile alakası olmayan doldurma bölümdür. Anime , mangaya yaklaştığı zaman manga ilerlesin diye aralara koyulan bölümlerdir. İzleyici isteğine göre izler veya izlemez. İzlemezseniz hiç birşey kaçırmazsınız.


Anime Kimlere Yöneliktir? En önemli konu budur herhalde. Bazı arkadaşlarımız bizi bilgisayar başında anime izlerken yakalarsa ayvayı tuttuğumuz andır o. Çizgi filmmi izliyon lan heheheh gibi bir tepki verebilir. Sakin olun ilk önce ona animenin ne olduğunu anlatın ama kendinizi yormayın anlamayacaktır. Sonra ona yavaştan anime izletirseniz bu duruma alışabilir. Fakat elinizi çabuk tutmalısınız ki arkadaşınız herkese sizin “çizgi film” izlediğinizi söylemesin. Her neyse animeler tüm yaş grubunu kapsar. Bir çok anime çocuklar içindir bir çok anime yetişkin içindir. Örneğin 7 yaşındaki bir çocuğa seinen izletemeyiz. Katil olur lan ! Örneğin School Days yanlış hatırlamıyorsam +18 ibaresi var. Fakat ben onu daha önce izlemiştim. İzledikten sonra gerçekte 1-2 stresli gezdim ve bu durumdan zor kurtuldum.


Anime Movies Nedir ? Anime Movies adındanda anlaşılacağı gibi anime filmleridir. Herhangi bir serinin veya bağımsız olarak yapılan filmlerdir. Herhangi bir seriye bağlı olarak yapılan filmleri anlamadıysanız şöyle izah edeyim ; kurtlar vadisi’nin çıkmış filmleri gibi filistin,ırak falan gibi. Bağımsız filmlerde normal filmler gibi yani anlayın artık .


Ova nedir ? OVA’lar animeler için yapılmış ek bölümlerdir. Herhangi bir seri bittikten veya ara verildikten sonra izleyici kitlesini sıkmamak onlara ayıptır söylemesi atıştırmak için yapılan animelerdir. Ama tabi hepsi değil. Örneği Rurouni Kenshin’in bir ovası var o ovada Kenshin’in geçmişini anlatıyor. Yani demek istediğim bazıları hikayede yarım kalan şeyleri anlatmak için , bazılarıda bekleyenleri sıkmamak için verilen ek animeler.


AMV nedir ? Açılımı Anime Music Video. Fanlar tarafından yapılır bir seriyi izlemeden önce AMV’sini izlerseniz spoiler dediğimiz seri hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz canınızı sıkar bu durum. Ben izlemiyorum şahsen.


Manga Nedir? Manga , anime gibi Japon çizgi romanıdır. Amerikan çizgi romanlarından farkı sol taraftaki kareden başlamak yerine , sağ taraftaki kareden başlayarak okumaktadır. Animedeki türlerle aynı türlere sahiptir , çünkü animeler mangalardan yapılmaktadır.Nasıl yani :S dediğinizi duyar gibiyim.Şöyle anlatayım Seri sahibi ilk önce serisini çizer.Belirli bir sayıya ulaştıktan sonra (ben diyeyim 50 siz deyin 100) animeye çevirilir. Anime ile manga hiç bir zaman(!) aynı anda gitmez. Aynı ayna gitmezden kastım. Olaylar hiç bir zaman aynı zamanda yürümez. Yani demek istediğim mangadaki olay ileriden gelir. Animedeki olay ise mangaya göre geriden gelir. Eğer anime mangaya yetişirse Filler bölüm dediğimiz şeyler ortaya çıkar.

One-Shot Nedir? One Shot bir bölümlük mangalara verilen addır. Genelde 50-60 sayfa olurlar ve o sayfa içerisinde bir konuyu bitirirler. Zaman zamanda bazı seriler bittikten sonra arkasından o seriye ait bir


olayların sonrasını anlatan bir one shot çıkarılabilmektedir(örnek : death note one shot)

Panel nedir? Hikayenin gelişimini göstermek amacıyla sayfanın belli parçalara ayrılmasıyla oluşan, çerçevelenmiş bir kompozisyon birimi.

Balon Nedir? Konuşma, düşünme metinlerini panel üzerinde yerleştirmek için kullanılan görsel araç.

Ses Efekti Nedir? Sayfa yapısı içine hikâyedeki sesleri ifade etmek için yerleştirilen görsel araç.


Fan Art Nedir? Fan Art, anime severlerin el veya bilgisayar yolu ile çizdikleri resimlere denir.Amaç sevdikleri karakterleri çizebilmektir.En yaygın kullanım biçimi el ile çizim yöntemidir.Ancak bilgisayarlı çizim yöntemi de oldukça fazla kullanılır. Amatör sanatçılar tarafından yapılırlar.Genellikle beğendikleri karakterleri çizerler ve bu çizimler topluluğuna da fan art denir.Kimi zaman vir karakteri,kimi zaman bir mekanı,kimi zaman ise beğendikleri bir sahneyi çizerler En yaygın olarak Star Wars serisi çizimleri ve Hanasaka Jijii gibi oldukça eski Anime serilerine özenen hayranlar tarafından ortaya atılmış bir terimdir. Anime ve marvel katogorisindeki süper kahraman filimleri ve oyunlar arttıkça Fan art çizimleri de artmış, büyük bir kategori oluşturmuştur. Fan Art çizimleri oyunlar, filimler,çizgi roman karakterleri,mangalar ve animeler de ki karakterler konu alınarak yapılır.


Fan Fiction Nedir? Fanfiction, veya fan-fiction, veya kısaca fanfic, Türkçeleştirilmiş haliyle Hayran Kurgu, hayranların, bir dizi, bir film veya bir kitap gibi, hakları kendilerine ait olmayan orijinal eserler/karakterler üzerinde, herhangi bir kazanç beklentisi olmadan, eğlence amaçlı yazdıkları kurgu hikayelerdir. Bu kurgu hikayeler, tıpatıp orijinal yaratıcılarının kurdukları dünyalar üzerinde de gidebildikleri gibi, tamamen bambaşka dünyalar da yaratabilirler. Fanfiction'un tarihçesi 17.yüzyıla kadar uzanır, Don Kişot'un resmi olmayan devam hikayeleri veya 19.yüzyılda Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında'sının Frances Hodgson Burnett ve E. Nesbit gibi yazarlar tarafından yeniden yazımlarının yapılması gibi, Sherlock Holmes'un birden fazla hayran-yazarlar tarafından yazılmış hikayeleri de vardır. 1920'ler ve 1930'lara gelindiğinde ise Jane Austen hayranlarının, onun kitaplarındaki karakterlere dayanarak fanzinler bastıklarını görüyoruz. Fanfiction, esas ününü 1960'larda, Star Trek hayran kitlesi sayesinde kazanmıştır, ilk Star Trek fanzini, Spockanalia, 1967'de basılmış ve daha sonra, Star Trek dizisi yayından kaldırıldığında bile içeriğinde hayran hikayeleri barındırmıştır. Fanfiction'un dünyaya yayılıp, popülarite kazanmasında en önemli etken ise internet olmuştur, belli fandomlara, belli hikayelere yönelik birden çok fanfiction arşivleri kurulmuştur. Bunlardan en eskisi ve en önemlisi Fanfiction.Net, 1998'te kurulduktan sonra, belli kriterleri tutturmuştur, eskiden arşivi dahilinde, orijinal yazılar, hayran hikayeleri, gerçek yaşamdan kişilere ait hikayeler, şiirler, şarkı sözleri gibi birden çok yazın


çeşiti bulundururken, yavaş yavaş bir ayıklamaya girmiş, bugünkü halini almıştır. 1999'da kurulan bir blog sitesi olan LiveJournal, hayranyazarları mail listelerinden bloglara yönlendirmede ve yazılarını paylaşmada ikinci büyük etken olmuştur, bugün, her fanfiction yazarı bir şekilde yazılarını bir arşivde tutsa da, çoğu bloglar aracılığıyla da yazılarını paylaşmaktadır. Çoğu yazar veya yapımcı, hayranların fikrini çalmakla suçlanmak korkusuyla Fanfiction'dan uzak durmuştur, ama bazıları ise bu tip hikayeleri desteklemiştir. Buffy the Vampire Slayer ve Angel'ın yapımcısı, Joss Whedon, hayranlarını fanfiction okumaya davet ederken, Harry Potter kitaplarının yazarı, J.K.Rowling, her türlü fanfiction'u sevdiğini sözlerinde belirtmiştir, gene de bir kısmını "oldukça garip" olarak nitelendirip, yazarların cinselliğe yönelik eğilimlerden şikayet etse de. Buna rağmen, bazı yazarlar, örneğin ünlü vampir kitaplarının yazarı Anne Rice, gerek sitesinde, gerekse hukuki yollarla, herhangi bir karakterinin fanfiction eseri olarak kullanılmasını yasaklamış, Fanfiction.net'teki arşivlerden bu tip hikayelerin kaldırılmasını sağlamıştır.


Fan Clubs Nedir? Fan Clubs anime ve ya manga karakteri ya da anime ve ya manganın kendisi adına açtığınız tapluluk/klüplere denir.


Cosplay Nedir? Japonya'nın başlattığı anime çılgınlığından etkilenen gençler, en sonunda dayanamayıp onların kılığına bürünmek, bir nebze de olsa anime karakterleri gibi mükemmel olmak istediler. Böylece anime karakterlerine ait kıyafetleri elleriyle diktiler ve giydiler. Saçlarını el yapımı boyalarla boyadılar. Bunların hakkında tiyatrolar, oyunlar hazırladılar. fotoğraflar çektiler ve Photoshop'ladılar. Bir nebze de olsa benzediler zavallıcıklar. Sonra Japon ve Çin hükümeti, gençlerin bu zavallı çabalarını gördü ve dikkate aldı. Onlara anime festivalleri, cosplay günleri düzenledi. Hazır cosplay kıyafetleri ve peruklar yaptılar. Aksesuar ve özel yerleri de unutmadılar. Sonra bunları gören Avrupa ülkeleri ve Amerika özendiler. ''Biz de yapıcaz cosplay. Biz de istiyoruz. Bizim başımız kel mi?'' dediler ve onlar da bu cosplay işine daldılaaar. Sonra bu festivaller dünya çapında oldu. Ama hala bizim ülkede yok Varda okadar yaygın değil Neyse, bu hikayesi. Gelelim tanımına...: Anime karakterlerine ait kıyafetleri giymek ve onlar gibi davranmak şeklinde yaplan etkinliklere verilen ad.


Doujinshi Nedir? Kelime anlamı "aynı insan yayını" demektir. "Doujinshi" kelimesi ilk defa belli bir yazar veya klasik sanat eseri stiliyle yazan edebi gruplar arasında kullanılmaya başlanmıştır ve anime ve manga dünyasına özgü değildir. Doujinshi artist ve yazar gruplarına "circle" adı verilir. Manga dünyasında, "doujinshi" günümüzde amatör, kendi başına yayınlanmış ve özellikle var olan anime ve mangalardan uyarlanmış mangaları isimlendirmek için kullanılır. Cağdaş doujinshi dünyasıyla özdeşleşmiş büyük bir fan kültürü vardır. Manga doujinshileri bazı dergilerde tanıtılır ve incelenir ve çizgi roman pazarlarında toptan satılır. Manga doujinshilerinin çoğu batıdaki fanzinler seviyesindedir, ama önemli bir kısmı dikkate değer seviyede yüksek kalitededir. Bazıları binlerce kopya satar ve bazı insanlar hayatlarını sadece doujinshi çizerek kazanırlar. Popüler doujinshi sanatçıları genelde profesyonel manga-ka olurlar (örneğin Sonoda Kenichi, Ozaki Minami). Diğer taraftan bazı profesyonel manga-kaların birçok kez sahte isimler altında kendi eserlerinin parodisini yapan doujinshiler yayınladıkları biliniyor. (örneğin Hagiwara Kazushi, Ueshiba Reach).


Ek Olarak: Mangaka: Manga çizeri veya yazarına denir. Japonya’da birçok gencin hayali olan meslektir. Mangakalar devamlı zamana karşı yarışır. Günün büyük bir bölümünü manga çizmekle ya da yazmakla geçirdiklerinden, hayatlarını bu işe adayacaklar mangaka olabilmektedir.

Otaku: Otaku, sanılanın aksine sadece çok anime izleyen kişilere denmez. Otakular anime ve mangalara o kadar bağımlıdır ki, başka herhangi bir şeyden pek keyif almazlar. Evden çıkmayı fazla tercih etmezler ve çoğunlukla vakitlerini anime ve mangalarla geçirirler. Bir otaku ile internetten gerçekleştireceğiniz muhabbet muhtemelen şu şekilde olacaktır:

-Selam -… -Orada mısın? (15dk. sonra) -… - Kime diyorum? (yarım saat sonra) - … (ve otaku karşındakini tınlamadan anime izleyip manga okumaya devam eder)


Arc: Bir anime veya mangadaki hikayenin tamamının, işlenen konu açısından bölümlere ayrılmış kısımlarını ifade eder. Uzun serilerde bazı Arc’lar birkaç sezon boyunca devam edebilir. Bazı seriler de episodic olarak ilerler; yani bir sonraki bölüm, hikaye yönünden önceki bölümün devamı değil, ondan bağımsızdır. Bu tip durumlarda Arc’dan bahsedilmez.

Seiyuu: Animelerdeki seslendirme sanatçılarıdır. Seiyuu’lar adeta seslendirdikleri karakterleri yaşarlar. Animeleri Japonca dışında başka bir dilde izleyince izleyince bütün büyüsü kaybolmaktadır ve bunun da başlıca nedeni Seiyuu’lardan başka bir şey değildir. İnsanlara adeta Japonca’yı sevdirirler. Bir seiyuu hem bayan hem erkek karakterlere sesiyle hayat verebilir. Özellikle erkek karakterleri seslendiren bayan Seiyuu’ların sayısı az değildir. Hitsugaya Toshiro (Bleach), Edward Elrich (FMA), ve Naruto’yu seslendiren sanatçıların bayan olduklarını öğrenenler ilk anda inanmakta güçlük çekebilirler.


Fan Fiction Yazarı Aranıyor. Fan Art Çizeri Aranıyor.


Cosplay Organizatöri Aranıyor.(Cosplay organizatörü derken cosplay sahibi kişiler aranıyor)


Not:Anlaşma yapan kişilerin Fan Fiction , Fan Art ve Cosplay’leri bu


Bu dergide yay覺nlan覺cakt覺r .

deneme  
deneme  

dsafdsfsgsd adfd.