Issuu on Google+

Jarmarkowy strzał w dziesiątkę

> Szczegóły str. 3

nakład 6500

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

40

STRON

AS TYLKO U N

BOBASY szeń 5 stron ogło H C Y N DROB

TO BYŁ ROK Przegląd najważniejszych wydarzeń społeczno - politycznych roku 2012 w Ostrowie Wielkopolskim

11-13

Rok w powiecie Oddanie do użytku nowej przychodni specjalistycznej to z pewnością najważniejsze wydarzenie minionego roku w powiecie ostrowskim. Nie zabrakło jednak inwestycji w drogi oraz w inicjatywy, organizowane razem z miastem Ostrów.

10

Burmistrz przed Temidą Ewa Dziubka, burmistrz Gminy i Miasta Odolanów, przed ostrowskim sądem pracy w ubiegłą środę składała wyjaśnienia dotyczące zwolnienia dyscyplinarnego z odolanowskiego magistratu Jakuba Trybuły. Przypomnijmy, że Trybuła, niegdyś prawa ręka burmistrz, wytoczył dawnemu pracodawcy sprawę. Domaga się przywrócenia do pracy, na co nadal jednak nie zamierza się zgodzić burmistrz Odolanowa.

7

R

R

E

K

L

A

M

A

E

K

L

A

M

A


ZAKWALIFIKOWALI SIĘ DO OLIMPIADY

Kolejny etap Formowali bułki Uczniowie z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 7 udali się na wycieczkę do Pleszewa. Tam zwiedzali Muzeum Piekarnictwa. Dzieci zostały zapoznane z pamiątkami związanymi z piekarnictwem i historią rodziny Vogt. Podczas prezentacji filmu edukacyjnego uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób kiedyś wypiekano chleb i jakie wykorzystywano do tego celu urządzenia. Odbyły się także warsztaty, podczas których dzieci z ostrowskiej ,,Siódemki” miały możliwość samodzielnego uformowania bułki o fantazyjnym kształcie. Pachnące i świeże bułeczki jako pamiątki z wycieczki zostały zabrane do domu. (rw)

Głosowali internauci Gabriela Łyszczak, Stanisław Kałka i Bartosz Płócienniczak - uczniowie ,,zerówki’’ w Szkole Podstawowej nr 4 wykonali prace plastyczne na Wielki Konkurs Ekologiczny. Był on przeznaczony dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z całej Polski. Konkurs zorganizowany został w związku z akcją Sprzątanie Świata - Polska 2012. W tym roku temat konkursu brzmiał „Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę”. Prace plastyczne dzieci przesłane zostały na stronę internetową Buliba.pl, gdzie przez kilka dni trwało głosowanie internautów. Po podsumowaniu wszystkich głosów dzieci z Ostrowa zdobyły wysokie trzecie miejsce. W nagrodę otrzymały ,,Miniwarzywniak z akcesoriami”. (rw)

Aż 18 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim zakwalifikowało się do etapu okręgowego 42. Olimpiady Biologicznej. Rywalizacja odbędzie się w styczniu na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przepustką do wzięcia udziału w etapie okręgowym jest przeprowadzenie własnych badań, a następnie przygotowanie pracy badawczej. Uczeń przeprowadza w ciągu pół roku obserwacje na interesujący go temat. Przygotowanie pracy to nie lada sztuka – wymaga mnóstwa pracy ze strony ucznia, jak i nauczyciela. Prace badawcze po etapie szkolnym recenzują pracownicy Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. – Rokrocznie uczniowie naszej szkoły licznie biorą udział w zawodach szkolnych, a potem okręgowych. W tym roku na osiemnaście wysłanych prac, osiemnaście zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu. To prawdziwy rekord – mówi nauczyciel biologii w III LO Jacek Pawłowski W tym roku oprócz wysokich wyników recenzji i kwalifikacji prace dwóch uczennic otrzymały maksymalną liczbę punktów oraz

Młodzież z III LO czeka na kolejny etap olimpiady

propozycję wyróżnienia. Uczennice staną przed szansą prezentacji swoich prac przed pracownikami Wydziału Biologii. – Marzeniem większości uczniów klas realizujących biologię w zakresie rozszerzonym są studia medyczne. Taką szansą jest właśnie udział w Olimpiadzie Biologicznej. Kwalifikacja do eta-

PODSUMOWALI AKTYWNOŚĆ POWIATOWYCH RADNYCH

R

E

K

2

L

A

M

A

SPOTKANIE W SYNAGODZE

Kozan śpiewająco W Forum Synagoga odbył się wieczór autorski Józefa Kozana, radnego miejskiego, społecznika i wychowawcy. Hasłem przewodnim spotkania było: ,,Czas, ogień i myśl”, a odbyło się ono w ramach cyklu ,,Szuflada - wieczór działań artystycznych”.

Życzliwi w bursie W Bursie Szkolnej przy ul. Tomczeka odbył się Plebiscyt na Najżyczliwszego Chłopaka i Najżyczliwszą Dziewczynę. Pomysł na wyróżnienie wychowanków, którzy mają stanowić wzór pozytywnych zachowań i postaw, zrodził się już w poprzednim roku szkolnym. Tym razem wychowawcy postanowili przypomnieć wychowankom cechy osoby życzliwej, kulturalnej, godnej zaufania, optymisty. Zwycięzcą Plebiscytu wśród chłopców został Robert Wodnik, laureat z ubiegłego roku szkolnego, natomiast wśród dziewcząt na pierwszym miejscu znalazły się dwie wychowanki: Paulina Orpel oraz Dorota Kryś. Wyróżnionych wychowanków nagrodzono upominkami w postaci książek. Plebiscyt ten realizowany jest w Bursie Szkolnej w ramach Programu Profilaktyki Problemów Dzieci i Młodzieży. (rw)

pu ogólnopolskiego zwalnia ucznia ze zdawania egzaminu maturalnego z biologii, a uczeń otrzymuje wpis na świadectwie 100% – mówi Małgorzata Dąbrowska, nauczycielka biologii w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. (hol)

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk

Rada podsumowana

Na spotkanie przybyła licznie ostrowska publiczność m. in. słuchacze Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nauczyciele, przedstawiciele Klubu Seniora „Optymiści” i ostrowscy seniorzy. Nie zabrakło władz miasta, radnych i duchowieństwa. Podczas spotkania Józef Kozan - wieloletni dyrektor ostrowskich szkół, instruktor ZHP, animator życia kulturalnego opowiedział o swoich fascynacjach i twórczości. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Kiełb-Szawuła. Józef Kozan dla wszystkich słuchaczy zaprezentował m. in. swoją twórczość poetycką, recytując wiersze i śpiewając piosenki, do których ułożył słowa i muzykę. Przedstawił również swoją biografię szczególnie akcentując działalność w Związku Harcerstwa Polskiego. Nie zabrakło zaprezentowania działalności z ostatnich lat, jak kierował IV LO, a także utworzenia Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. (rw)

22 sesje oraz 231 podjętych uchwał – to efekt dwóch lat pracy Rady Powiatu Ostrowskiego. Jej działalność podsumował przewodniczący rady Andrzej Leraczyk, który chwalił radnych za obowiązkowość i odpowiedzialność. Podsumowanie pracy powiatowej rady odbyło się podczas konferencji prasowej, 7 grudnia. Od momentu zakończenia wyborów w radzie doszło do kilku zmian personalnych. Troje radnych zrezygnowało z mandatu, obejmując funkcje wiceprezydentów Ostrowa. Byli to: Beata Podsadna, Stanisław Krakowski i Marlena Maląg. Mandatów zrzekli się także: Krzysztof Rasiak wybrany na wójta Przygodzic i Jacek Bartczak, który wygrał wybory na burmistrza Raszkowa. Miejsce i mandat radnego oddał także Dariusz Bierła, obejmując funkcję dyrektora ZZOZ. W ich miejsce do Rady Powiatu weszli odpowiednio: Maciej Dwornik, Ewa Mielczarek, Dorota Hurna, Michał Wilczura, Aneta Franc i Tomasz Szych. W Radzie Powiatu zasiada obecnie 6 kobiet i 21 mężczyzn. Jak podkreślał wicestarosta Tomasz Ławniczak, to klub PiS jest najbardziej sfeminizowany. Średnia wieku radnych wynosi 51 lat, najstarszy radny ma 68 lat, a najmłodszy 24. – Naszą ideą jest hasło „Rada bliżej powiatu”. Chcemy, aby spotkania sesyjne odbywały się nie tylko w Ostrowie, ale również w najdalszych zakątkach naszego powiatu. Pierwsza sesja wyjazdowa miała miejsce w Dobrzecu (gmina Sośnie), a następną w 2013 r. chcemy zorganizować w Zamościu. Niektórzy radni byli po raz pierwszy w Dobrzecu. Po drugie chcemy, aby liderzy tych społeczności: wójtowie, radni, sołtysi mogli na miejscu i bezpośrednio zaprezentować całej radzie swój dorobek i swoje problemy – powiedział Andrzej Leraczyk. (hol)

Spotkanie z Józefem Kozanem odbyło się w Forum Synagoga czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


KOLEJNY JARMARK ZA ROK!

Jarmarkowy strzał w dziesiątkę W przedświąteczną niedzielę zakończył się organizowany po raz pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy na ostrowskim rynku. Mimo początkowych obaw, impreza okazała się dużym sukcesem i ma szansę na stałe wpisać się do świątecznego kalendarza ostrowskich imprez. Przez niemal tydzień na ostrowskim rynku królowały stoiska handlowe, gdzie można nabyć niepowtarzalne wyroby, chleb, pierniki oraz świąteczne potrawy, a wszystko to na udekorowanym i oświetlonym lampkami rynku, w lesie choinek. Można było wziąć udział w przejażdżce saniami, obejrzeć występy grup teatralnych oraz wziąć udział w zajęciach przy choince z gwiazdorem. Zmarznięci ostrowianie mogli kupić m.in. pierogi, grzane wino oraz ciepłą herbatę albo rozgrzać się przy rozstawionych na rynku koksownikach. Trzeba przyznać, że atrakcji było mnóstwo, a to przyciągało tłumy ostrowian. Zdecydowana większość z nich chwaliła Jarmark Bożonarodzeniowy. - Tego w Ostrowie brakowało. Aż dziw bierze, że dotąd nie było u nas takiej imprezy chwaliła pani Barbara. Jedyny chyba zgrzyt dotyczył szopki z żywymi zwierzętami. Nie chodziło bynajmniej o sam pomysł czy jego realizację, bo szopka była estetyczna, a zwierzęta miały zapewnione zupełnie przyzwoite – naszym zdaniem - warunki. Innego zdania była jednak pewna prze-

Przez ostrowski rynek przemaszerował barwny korowód, szczudlarzy, klaunów i mieszkańców miasta

wrażliwiona, według wielu, reprezentantka organizacji ochrony praw zwierząt. W wyniku jej interwencji organizatorzy byli zmuszeni do usunięcia zwierząt z rynku. Dzieci pozbawione zostały w ten sposób atrakcji, co wywołało mnóstwo negatywnych komentarzy rodziców i… wielki żal najmłodszych.

Bardzo pochlebne opinie zebrała za to parada Teatru Kubika z udziałem dzieci i mieszkańców miasta. Przez ostrowski rynek przemaszerował barwny korowód, szczudlarzy, klaunów i mieszkańców miasta. Na scenie prezentowali swe muzyczne umiejętności uczniowie z ostrowskich szkół. (jw)

Plastykowe bilety już wkrótce Można już składać wniosek na wydanie Ostrowskiego Biletu Elektronicznego do przejazdu komunikacją miejską MZK. Bilet będzie wdrożony od 2 stycznia 2013 roku. OBE to plastikowa, elektroniczna karta, którą będzie trzeba najpierw doładować, by potem móc korzystać z niej, jako biletu komunikacji miejskiej. Wystarczy przybliżyć kartę podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. By otrzymać OBE, należy wypełnić wniosek i dostarczyć zdjęcie. Karta - imienna i ze zdjęciem - będzie wydawana bezpłatnie. W przypadku jej zniszczenia lub zagubienia - przy ponownym wydaniu będzie pobierana kaucja. W przypadku biletów imiennych załączamy zdjęcie. Zdjęcie może być też wykonane na koszt MZK na miejscu. Wypełnienie wniosku trwa zaledwie kilka minut, wszystkie formalności można załatwić we wskazanych punktach obsługi klienta. Bilety elektroniczne będą do odbioru od 2 stycznia 2013 roku. Przejazdy na terenie Ostrowa Wielkopolskiego z tym biletem są tańsze o 10 groszy od tradycyjnych biletów papierowych. Dodatkowo, bilet elektroniczny umożliwia tzw. „krótki przejazd”, czyli przejazd z dowolnego przystanku do kolejnego przystanku na danej linii. Za taki przejazd pasażerowie zapłacą 1 zł. Wnioski dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Zakładu Komunikacji S.A. w siedzibie spółki MZK przy ulicy Lotniczej oraz w punktach Holdikomu przy ulicy Partyzanckiej i ulicy Asnyka.

KOLĘDOWAĆ KAŻDY MOŻE

Powstańcze syreny

Specjalna wigilia

W czwartek, 27 grudnia 2012 roku, również w Ostrowie Wielkopolskim odbędą się uroczyste obchody Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ramach obchodów władze miasta złożą wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Zbiórka przed Urzędem Miejskim o godzinie 8:00. Chwilę później autokar odjedzie z delegacjami kombatanckimi i przedstawicielami władz samorządowych. Jego pasażerowie złożą wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej: przy ul. Wrocławskiej – pomnik powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich. Autobus odwiezie uczestników obchodów z powrotem przed Urząd Miejski. Ponadto, 27 grudnia, o godzinie 11.00, z okazji kolejnej, 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w Ostrowie Wielkopolskim zawyją syreny – podobnie, jak na terenie całego województwa wielkopolskiego. (jw)

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, podopieczni z nauczania indywidualnego wraz z rodzicami po raz piąty spotkali się na wigilii. Spotkaniu tradycyjnie towarzyszyło wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole. Była to również okazja do rozmów oraz integracji dzieci i rodziców. Podczas wigilii uczestnicy obejrzeli przedstawienie o tematyce jasełkowej, przygotowane i zaprezentowane przez kółko teatralne „Kajtuś Czarodziej” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Jedną z atrakcji było zdobienie twarzy dzieci świątecznymi motywami. Dużo radości sprawiło dzieciom także ubieranie choinki ozdobami przygotowanymi wcześniej na zajęciach nauczania indywidualnego. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście, reprezentujący Starostwo Powia-

Wigilia w ZSS cieszyła się dużym zainteresowaniem

tu Ostrowskiego oraz kierownictwo Zespołu Szkół Specjalnych. Aktywnymi uczestnikami wigilii byli także muzycy zaliczani przez organizatorów do grona przyjaciół wigilii na-

uczania indywidualnego. Do najważniejszych postaci wigilijnego spotkania należał oczywiście gwiazdor, który obdarował wszystkich świątecznymi prezentami. (jw) R

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

E

K

L

A

M

3

A


DLA ZWIĘKSZENIA BEZPIECZEŃSTWA

Oglądali gwiazdy Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 z klas: I c i II a odwiedzili Planetarium w Potarzycy. Uczestniczyli oni w spektaklu pod hasłem: „Gołym okiem, czyli co widać na nocnym niebie”. Wysłuchali również interesującej opowieści o twórcy planetarium, Andrzeju Owczarku. Dzieci mogły podziwiać obraz rozgwieżdżonego nieba złożony z sześciu tysięcy gwiazd, czyli z takiej liczby, jaką może zaobserwować każdy człowiek swoim okiem. Nowoczesny projektor, jaki znajduje się w Planetarium, pozwala na obserwację nieba w różnych porach doby oraz roku. Ponadto uczniowie podczas wizyty w Potarzycy oglądali także różnorodne zjawiska astronomiczne, takie jak: spadające meteory, zorzę polarną, zaćmienie Słońca i Księżyca. (rw)

Projekt na półmetku Minął półmetek projektu, jaki ostrowski Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje wspólnie ze swoją partnerską placówką z Liskowa. Projekt ten, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, rozpoczął się w listopadzie 2011 roku, a zakończy się w październiku 2013 roku. Z myślą o tym, aby podsumować wszystkie działania podjęte w pierwszym roku, przygotowano specjalną prezentację. Obejrzeli ją zarówno podopieczni ŚDS, jak i ich rodzice. W projekcie bierze udział 75 osób - 40 ze ŚDS w Ostrowie, 30 ze ŚDS w Liskowie oraz 5 z Klubu Wsparcia działającego przy ostrowskiej placówce. Klub ten umożliwia korzystanie z wyposażenia sal przez byłych podopiecznych, jak i przez osoby oczekujące na przyjęcie. Mogą one przychodzić w każdy piątek w godzinach 15.00-17.00. ŚDS dysponuje ośmioma pracowniami terapeutycznymi i rehabilitacyjnymi. Placówka prowadzi terapię leczniczą, psychospołeczną i zawodową. (rw)

Miasto wspiera strażaków Sprzęt o wartości ponad 35 tysięcy złotych trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Środki na zakup sprzętu pochodzą z budżetu miasta. Za miejskie pieniądze zakupiono między innymi kominiarki niepalne, buty gumowce, pasy bojowe, drabiny, siodełka wężowe, fantom do ćwiczeń oraz mikorofono - głośnik. Sprzęt ostrowskim strażakom wręczył prezydent Jarosław Urbaniak w poniedziałek, 17 grudnia 2012 roku. - Ciesz�� się z bardzo dobrej współpracy z komendantem Andrzejem Mortą oraz ze Strażą Pożarną - zarówno państwową, jak i ochotniczą. Wierzę, że przekazany przez miasto sprzęt będzie służył służbom, choć życzę, by było jak najmniej okazji do interwencji - powiedział Jarosław Urbaniak.

Za miejskie pieniądze zakupiono sprzęt dla ratowania życia i mienia przez strażaków

Sprzęt przekazano podczas spotkania, które odbyło się 17 grudnia 2012 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Spotkanie było jednocześnie okazją do podsumowania działań w roku 2012. - Straż Pożarna w roku 2012 aktywnie uczestniczyła w wielu działaniach. Braliśmy udział m.in. w niesieniu pomocy podczas pożarów, wypadków drogowych. Straż Pożarna to również specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno - ekologicznego. Aby działać, musimy także ćwiczyć. Duże ćwiczenia od-

CIEKAWA INICJATYWA W OSTROWSKIM REYMONCIE

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy ulicy Odolanowskiej wzięli udział w spotkaniu wigilijno - integracyjnym. Miejscem uroczystości była restauracja Bankietowa.

Młodzi pytają urzędników Szkoła Podstawowa nr 9 przez trzy dni w grudniu gościła przedszkolaków. Do placówki przybyły dzieci sześcio- i pięcioletnie z Publicznych Przedszkoli nr 9, 15 i 17. Specjalnie dla nich wcześniej uczniowie klas II i III samodzielnie wykonywali pamiątkowe upominki. Natomiast grupa teatralna ,,Igraszka” ćwiczyła role do przedstawienia, które zamierzała zaprezentować gościom. Zebranych w sali gimnastycznej witał dyrektor placówki Łukasz Mikołajczyk. Na przedszkolaków czekały jeszcze inne niespodzianki w postaci słodkiego poczęstunku i soków. Wiele radości sprawiły im również zabawy przy tablicy interaktywnej. Podczas zwiedzania sal lekcyjnych uczniowie klas II i III pokazali, jak wygląda ich dzień w szkole oraz obdarowali gości aniołkami, mikołajkami, słodkimi kwiatkami i innymi niespodziankami. Miłą pamiątką z tych spotkań z pewnością będą zdjęcia, jakie mieli zrobione przedszkolacy w szkole. (rw)

4

SPOTKANIE W WTZ ,,TĘCZA”

Wigilijna integracja

Uczestnicy projektu przepytali także kierowców autobusów

Przedszkolacy w szkole

były się w marcu br. w ostrowskiej synagodze, gdzie kilka służb ratowniczych działało w zakresie integracji i współdziałania - powiedział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim st.bryg. Andrzej Morta, który jednocześnie podziękował za przekazany sprzęt. Na koniec spotkania Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego złożył strażakom życzenia zdrowych, pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w nadchodzącym Nowym 2013 Roku. (jw)

II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczy od października w projekcie „Gminowo”. Zadaniem uczniów było m.in. sprawdzenie, jak działają: ostrowska oświata, kultura, pomoc społeczna, sport, turystyka i transport. Projekt organizowany jest przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Pierwszym zadaniem było przeprowadzenie monitoringu gminy, na terenie której się znajdują. Zadaniem uczniów było samodzielne wyszukanie informacji na temat działalności i pracy samorządu lokalnego, które pozwolą w szczególności odpowiedzieć na pytania: czy władze lokalne funkcjonują sprawnie, czy obywatele mają odpowiednie możliwości interwencji i zgłaszania swoich postulatów, jakie są najpilniejsze potrzeby w regionie, jak zaspokajają te potrzeby urzędnicy i samorządowcy. W ramach monitoringu we wtorek, 11 grudnia, odbyły się warsztaty w formie gry miejskiej. Na początku gry uczniowie zostali podzieleni na grupy tematyczne, których zadaniem było zbadanie konkretnych dziedzin życia w Ostrowie: oświaty, kultury, pomocy społecznej, sportu, turystyki i transportu. I tak młodzież odwiedziła m.in.: Urząd Miejski, Ostrowskie Centrum Kultury, Miejski Zakład Komunikacji,  Klub Sportowy STAL, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundusz Grantowy, redakcję jednej z gazet, hotel, szkołę podstawową i przedszkole. Przeprowadzono także wiele rozmów z mieszkańcami, ankiet i innych badań. W najbliższym czasie zostanie przygotowany raport prezentujący wyniki badań. Kolejnym elementem monitoringu będzie uczestnictwo grupy uczniów w sesji rady miasta.  (hol)

Wszystkich przybyłych powitała Teresa Błaszczuk, kierownik WTZ. Zaproszono przedstawicieli wielu instytucji na co dzień współpracujących z tą placówką. Obecni byli reprezentanci duchowieństwa - ks. Adam Kraska i ks. kanonik Maciej Wyzujak. Wszyscy obejrzeli nawiązujący do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia montaż słowno - muzyczny, który przygotowała młodzież z WTZ. Życzenia świąteczne złożyli: wicestarosta Tomasz Ławniczak i prezes Stowarzyszenia Promocja Rozwoju Dziecka i Rodziny Mirosława Strączkowska. Wspólnie śpiewano kolędy. Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, po którym wszyscy zasiedli do stołu z wigilijnymi potrawami. Na koniec goście zostali obdarowani kartkami z życzeniami świątecznymi oraz wykonanymi przez uczestników WTZ upominkami. Natomiast podopieczni otrzymali paczki świąteczne. Zadbali o to rodzice jednego z podopiecznych: Maria i Ludwik Foterek, którym pomogli sponsorzy: Grzegorz i Sławomir Sommer, hurtownia Ewa, ,,Dino” Krotoszyn, Marlena Słomian, Michał Gręda, Włodzimierz Rajewski, firmy „Metsom” i „Budinż”, Paweł Andrzejak oraz salon sukien ślubnych ,,Julia”. (rw)

W części artystycznej wystąpili podopieczni WTZ czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


SPOTKANIE W FORUM SYNAGOGA

Kwatery pamięci

,,Piątka’’ promuje zdrowie

O grobach wojennych i ich utrzymaniu rozmawiano podczas sympozjum, jakie odbyło się w Forum Synagoga. Konferencję zorganizowali wspólnie członkowie Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”. Prelekcje, jakie wygłoszono podczas debaty, dotyczyły początków protestantyzmu w Wielkopolsce, kwater wojennych w Ostrowie Wielkopolskim oraz opieki nad nimi na podstawie porozumienia z wojewodą wielkopolskim. Omówiono także temat dotacji, jakie miasto Ostrów Wielkopolski otrzymało na utrzymanie kwater zlokalizowanych m.in. na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Grabowskiej. Na ten cel do kasy miejskiej przekazano dotację w kwocie 55 tysięcy złotych. Część z tej sumy przeznaczono na remont grobów wojskowych pochodzących z I wojny światowej, znajdujących się na wspomnianej nekropolii przy ulicy Grabowskiej. Dodatkowo - z dotacji na rok 2012 - miasto podpisało umowę na remont nagrobka pierwszej ofiary II wojny światowej w Ostrowie kaprala Jana Ładubca, jaki znajduje się na zabytkowym Starym Cmentarzu. Remont ten kosztować będzie blisko 3500 złotych. Na utrzymanie bieżące kwatery Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy Armii Czerwo-

nej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego oraz żołnierzy 60 Pułku Piechoty przeznaczona zostanie kwota 2592 złote. Miasto Ostrów już wystąpiło do Urzędu Wojewódzkiego o kolejne środki (137 tysięcy złotych) na rok 2013. Podczas sympozjum w Forum Synagoga prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i wiceprezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Maciej Kowalczyk otrzymał medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Wręczenia dokonał Adam Kaczmarek z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Poznaniu. Jest to odznaczenie przyznawane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pod przewodnictwem profesora Władysława Bartoszewskiego – za działalność na rzecz ratowania kwater grobów wojennych. Maciej Kowalczyk od lat zaangażowany jest w ratowanie kwatery wojennej przy ulicy Grabowskiej. Wśród prelegentów znalazła się m.in. Joanna Napierała z Katolickiego Uniwersytetu Lu-

SPOTKANIE PRZY ULICY TOMCZEKA

Podczas spotkania Maciej Kowalczyk otrzymał medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

belskiego, która omówiła początki protestantyzmu w Wielkopolsce. Tematykę tę wybrano nieprzypadkowo. Znaczna część osób spoczywających w grobach wojennych na terenie Ostrowa była bowiem wyznania ewangelickiego. (rw)

SPOTKANIE W KLUBIE ,,ZŁOTY WIEK”

Opłatek u seniorów Ponad 90 osób wzięło udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym Klubu Seniora ,,Złoty Wiek”. Uroczystość odbyła się w małej sali Ostrowskiego Centrum Kultury.

Młodzież przedstawiła świąteczny montaż słowno - muzyczny

Opłatek w bursie

Wśród zaproszonych gości byli m.in. dyrektor OCK Ewa Matecka, prezydent miasta Jarosław Urbaniak i ks. kanonik Paweł Kostrzewa. Wszystkich przybyłych przywitała prezes klubu Emilia Markiewicz, która złożyła obecnym życzenia z okazji zbliżających się świąt. Wspólną modlitwę poprowadził duchowy opiekun Klubu Seniora, proboszcz parafii św. Antoniego ks. kanonik Paweł Kostrzewa. Poświęcił on opłatki, którymi przełamali się, składając sobie wzajemnie świąteczno - noworoczne życzenia, wszyscy uczestnicy spotkania. Nie zabrakło słodkiego wigilijnego poczęstunku oraz wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół instrumentalno - wokalny ,,Wenecja” Krystyny i Zygmunta Wawrzyniaków. Nie była to ostatnia pozycja w tegorocznym kalendarzu Klubu Seniora ,,Złoty Wiek”. W najbliższy piątek, 28 grudnia, zarząd organizuje bowiem jeszcze wieczorek sylwestrowy. Ta tradycyjna klubowa impreza odbędzie się w sali parafialnej kościoła Miłosierdzia Bożego przy ulicy Limanowskiego. (rw)

Uroczysty charakter miało spotkanie wigilijno - opłatkowe dla młodzieży mieszkającej w Bursie Szkolnej przy ulicy Tomczeka. Takie spotkanie ma już swoją wieloletnią tradycję. Wzięło w nim udział ponad 120 uczniów wraz z dyrekcją, swoimi wychowawcami i pracownikami obsługi. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Rady Osiedla nr 4 oraz ks. Andrzej Szulc z parafii św. Pawła Apostoła. Na początku uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Rybickiej i Krzysztofa Krajewskiego zaprezentowali interesujący montaż słowno - muzyczny dotyczący świąt Bożego Narodzenia. Złożyły się na niego refleksje młodych ludzi, które były uzupełniane fragmentami filmów. Nie zabrakło również życzeń od młodzieży mieszkającej w bursie do wszystkich obecnych na spotkaniu. Wiele ciepłych słów skierowała także do młodzieży dyrektor placówki, Marzena Mocek. Następnie ks. Andrzej przeczytał fragment Ewangelii św. Łukasza. Po części oficjalnej składano sobie życzenia, a następnie wszyscy zasiedli do stołu, na którym znalazły się m.in.: barszcz, kapusta z grochem, ryba, ciasto i owoce. Wszyscy mieszkańcy bursy otrzymali również paczki świąteczne. W przygotowaniach wigilijnych pomagali uczniowie z Zespołu Szkół Usługowych. (rw) czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

Szkoła Podstawowa nr 5 otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Jest ona pierwszą placówką oświatową w Ostrowie Wielkopolskim, która może pochwalić się akredytacją przyznawaną przez Ministra Edukacji. Starania o certyfikat to kilkanaście lat codziennej pracy. W szkole organizowano szereg konkursów, spotkań, akcji i warsztatów na temat zdrowego trybu życia. - Certyfikat otrzymaliśmy w listopadzie, natomiast odbierzemy go 8 stycznia 2013 roku podczas uroczystości w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Dostaliśmy go po 14 latach bycia w wojewódzkiej sieci szkół promujących zdrowie. Certyfikat przyznaje się za szeroko pojętą działalność związaną z promocją zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. To szereg działań, jakie mają uświadomić uczniom, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zdrowie oraz sport - mówi Dorota Cieśla dyrektor SP 5. Certyfikat zobowiązuje do kolejnych projektów promujących zdrowie wśród uczniów szkoły. (rw)

Dziennikarski sukces W Kaliszu rozstrzygnięto III Międzyszkolny Konkurs Dziennikarski. Został on zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Radę Osiedla Rypinek w Kaliszu. Zadaniem uczestników było napisanie pracy na temat „Blisko mnie – troski i radości mieszkańców mojej ulicy, dzielnicy, wsi, miasta”. Jury, w skład którego wchodzili dziennikarze: Anna Tabaka, Zbigniew Kościelniak, Dariusz Dymalski pierwsze miejsce przyznało uczennicy klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Zamościu Aleksandrze Zatylnej za twórczą pracę i odważne podjęcie trudnych tematów społecznych z pasją. Uczennica z Zamościa napisała pod kierunkiem nauczycielki Anny Piątkowskiej-Moś artykuł o problemach swojej miejscowości zatytułowany „Mój mały świat”. (rw)

Synagoga na www Forum Synagoga ma swoją stronę internetową. Znajdziemy na niej nie tylko kalendarium odbywających się w dawnej bożnicy imprez. Na stronie zamieszczono także informacje dotyczące ostrowskich żydów, najważniejsze dla nich daty oraz jak kształtowała się ich społeczność w naszym mieście. Ponadto na stronie jest także fotogaleria. Adres internetowy placówki to: www. forumsynagoga.pl (hol)

R

E

K

L

A

M

A

W spotkaniu wziął udział m. in. prezydent Jarosław Urbaniak

5


OTWARTO DWIE WYREMONTOWANE DROGI

Wigilia z dyrektorami Wigilijne spotkanie władz powiatowych z dyrektorami szkół i innych jednostek podległych powiatowi ostrowskiemu odbyło się 20 grudnia w Bursie Szkolnej w Ostrowie Wielkopolskim. Do stołu zasiedli dyrektorzy wszystkich powiatowych szkół ponadgimnazjalnych oraz takich placówek m.in. jak: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Zarząd Dróg. Tradycyjnie też w spotkaniu uczestniczyli komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, a także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Władze powiatu reprezentowali: starosta Paweł Rajski, wicestarosta Tomasz Ławniczak, skarbnik Powiatu Ostrowskiego Donata Kupczyk i Sekretarz Powiatu Ostrowskiego Mirosław Rychlik. Kolędy w nowych, ciekawych aranżacjach wykonali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie: Agnieszka Kowalska i Daniel Kobierski wraz ze swoim nauczycielem Robertem Matuszewskim. (hol)

Hiszpański górą

Asfaltówki w gminach Mieszkańcy Bogdaju (gm. Sośnie) i Chynowej (gm. Przygodzice) mogą się cieszyć z nowych dróg. W inwestycjach powiatowych partycypowały także m.in. zainteresowane gminy. Droga w Bogdaju to ciąg dróg powiatowych łączący powiaty ostrowski i milicki oraz województwo wielkopolskie z dolnośląskim. Przed remontem odcinek ten miał nawierzchnię gruntową. Po remoncie mieszkańcy wsi zyskali nową nawierzchnię bitumiczną o łącznej długości ok. 600 m. – To mała inwestycja, ale bardzo długo oczekiwana przez mieszkańców Bogdaju. Od kiedy działam w samorządzie, a jest to już prawie dwadzieścia lat, pamiętam, że postulat wybudowania tego odcinka zawsze się pojawiał. Realizacja tego przedsięwzięcia to przykład współpracy powiatów: ostrowskiego, milickiego i naszej gminy – mówił wójt gminy Sośnie Krzysztof Bochen. Nowy odcinek drogi oficjalnie oddano do użytku 10 grudnia. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in.: starosta Paweł Rajski, wójt Sośni Krzysztof Bochen, wiceprze-

W grudniu otwarto dwie przebudowane drogi w gminach

wodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Grzegorz Finke oraz mieszkanka wsi. – Cieszę się bardzo, że mieszkańcy zyskali ten nowy ciąg komunikacyjny stanowiący najkrótsze połączenie w kierunku Milicza, Sulmierzyc, Krotoszyna, a także Poznania. Serdecznie dziękuję władzom gminy, a także radnym za to, że zabiegali o modernizację tak ważnego odcinka drogi, łączącego dwa województwa – mówił starosta Paweł Rajski

NA SZKOLENIE DO NIEMIEC

Uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim Marlena Kaczmarek będzie reprezentować powiat ostrowski w II etapie Olimpiady Języka Hiszpańskiego. Będzie to jedyna reprezentantka naszego powiatu na tych rozgrywkach. W eliminacjach szkolnych brało udział 16 osób. Uczniowie musieli rozwiązać test gramatyczno-leksykalny. Jego poziom określony został przez organizatorów jako średnio zaawansowany. Etap regionalny odbędzie się 11 stycznia 2013 roku w Poznaniu. (hol)

Wizyta w Domu Kombatanta ,,Choinka łączy pokolenia" – pod takim hasłem odbyło się świąteczne spotkanie z mieszkańcami w domu przy ulicy Komuny Paryskiej 14. Zostało ono przygotowane przez nauczycielki i dzieci z Publicznego Przedszkola nr 9 im. Misia Uszatka oraz Wandę Urbaniak – bibliotekarkę. Celem wizyty była intergacja ze środowiskiem osób starszych, a także pielęgnowanie świątecznych tradycji wspólnego biesiadowania i kolędowania. Przedszkolacy wystąpili w krótkim przedstawieniu bożonarodzeniowym, a następnie wraz z mieszkańcami ubrali choinkę w ręcznie robione ozdoby. Podczas spotkania można było posłuchać opowieści wigilijnych i wspólnie pośpiewać kolędy. Również był występ iluzjonisty. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i życzeniami. (rw)

R

E

K

6

L

A

M

A

Inwestycja kosztowała ponad 300 tys. zł, a każde z trzech samorządów złożyło się po ok. 100 tys. zł. Nowy dywanik asfaltowy zyskali także mieszkańcy wsi Chynowa (gm. Przygodzice), który położony został na odcinku ok. 1700 m. Przedsięwzięcie to kosztowało około 500 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu powiatu ostrowskiego i od sponsorów. Droga ta łączy Chynowę, Przygodziczki oraz Strzyżew. (hol)

KOLEJNA AKCJA Z CYKLU W III LO

Zagraniczne kolędowanie Już po raz kolejny w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się Dzień Języków Obcych. Młodzież m.in. śpiewała kolędy po angielsku, niemiecku i francusku.

Manewry z udziałem ostrowian trwały trzy dni

Ostrowianie na manewrach Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych była na manewrach w Niemczech. Trzydniowa akcja, podczas której użyto środki pozoracji walki, była filmowana na potrzeby szkoleniowe. – Do Niemiec zostaliśmy zaproszeni przez koordynatorów niemieckiej telewizji oraz Daniela Dycka, prezesa jednego z niemieckich klubów rekonstrukcyjnych, który nie raz wcielał się w rolę na planach filmowych telewizji niemieckich. Manewry, w jakich uczestniczyliśmy, były filmowane na potrzeby szkoleniowe – wyjaśnia Bartosz Lisiak, prezes ostrowskiej grupy. Manewry odbyły się w opustoszałych koszarach w Missen, gdzie stacjonowała Armia Czerwona, a przed wojną znajdowała się niemiecka szkoła podoficerska. W manewrach oprócz ostrowskiej grupy brały również udział grupy rekonstrukcyjne z Niemiec oraz Holandii. Użyty został również niemiecki pojazd pancerny oraz ciężarówki z II wojny światowej. Manewry w sumie trwały trzy dni, a uczestniczyło w nich około 80 osób. – Wszystko nawiązywało do warunków wojny, łącznie z warunkami mieszkaniowymi, bowiem spaliśmy w spartańskich warunkach. W tej chwili ekipy niemieckie oraz holenderskie planują zorganizowanie podobnej imprezy na terenie Wielkopolski, może nawet w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego – dodaje Bartosz Lisiak.

Dzień Języków Obcych w III LO, który odbył się 12 grudnia 2012, połączony został z obchodami świąt. Młodzież brała udział w świątecznym koncercie kolęd karaoke śpiewanych w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim. Występ uświetnił chór szkolny oraz soliści. Ponadto młodzież zaprezentowała swoje talenty aktorskie oraz umiejętności językowe, przedstawiając w języku angielskim parodię „Randki w ciemno” oraz zabawny skecz pt. „Bilet do Birmingham”. Dzień obfitował w konkursy m.in. na tradycyjną świąteczną potrawę, gdzie o zwycięstwie decydowała prezentacja przepisu oraz degustacja przez członków jury. Największym powodzeniem cieszyły się tradycyjne niemieckie potrawy, takie jak: strucla i sałatka ziemniaczana. Innym konkursem był Konkurs Wiedzy o Tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w Różnych Krajach. Po raz pierwszy rozegrano też Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych przeprowadzony w formie on-line na szkolnej platformie edukacyjnej, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Języki obce dało się słyszeć na każdym kroku, a szczególnie podczas spotkania z gościem z Indii Surinderem Jackiem Gilem, zaprzyjaźnionym z III LO. (hol)

W III LO po raz kolejny obchodzono Dzień Języków Obcych czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


KRONIKA POLICYJNA EWA DZIUBKA NIE CHCE UGODY

Burmistrz przed Temidą Ewa Dziubka, burmistrz Gminy i Miasta Odolanów, przed ostrowskim sądem pracy w ubiegłą środę składała wyjaśnienia dotyczące zwolnienia dyscyplinarnego z odolanowskiego magistratu Jakuba Trybuły. Przypomnijmy, że Trybuła, niegdyś prawa ręka burmistrz, wytoczył dawnemu pracodawcy sprawę. Domaga się przywrócenia do pracy, na co nadal jednak nie zamierza się zgodzić burmistrz Odolanowa. O tym, że Jakub Trybuła nie jest już pracownikiem Urzędu Gminy i Miasta Odolanów, informowaliśmy już wcześniej. Trybuła, który po objęciu fotela burmistrza przez Ewę Dziubkę był jej zaufanym pracownikiem, został dyscyplinarnie zwolniony. Ponoć miał źle się odnosić do pracowników, poza tym burmistrz Odolanowa w wystosowanym piśmie wskazywała na wiele innych powodów takiej decyzji. W minioną środę w Sądzie Pracy w Ostrowie burmistrz Dziubka składała wyjaśnienia. Sędzia prowadząca sprawę Reneta Kubiak chciała dowiedzieć się, co spowodowało podjęcie takiej decyzji.

Bez powoda I tym razem przed sądem nie mógł stanąć sam powód Jakub Trybuła. - Stan zdrowia mojego syna nadal nie pozwala na to, aby mógł on przybyć do sądu. Niewykluczone, że nie będzie on mógł w ogóle zeznawać w tej sprawie - mówił jego tata, były senator Zbigniew Trybuła, który w sądzie występował jako jego pełnomocnik. To właśnie z tego też powodu adwokat reprezentujący Gminę Odolanów i Ewę Dziubkę chciał zawiesić rozprawę na 3 miesiące. Na zawieszenie postępowania nie zgodził się mecenas powoda, Miłosz Krzywania.

Wyjaśnienia burmistrza - Obdarzyłam Jakuba Trybułę wielkim zaufaniem, był on moim asystentem. Jed- Środowa rozprawa przed Sądem Pracy w Ostrowie położyła nowe światło nak straciłam je do niego z powodu jego na zwolnienie dyscyplinarne Jakuba Trybuły, urzędnika i niegdyś zaufanebłędów i złego traktowania pracowników go pracownika - burmistrz Odolanowa Ewy Dziubki - mówiła na wstępie burmistrz Ewa dopuszczał do mnie pracowników. Stworzył swoisty kordon Dziubka, wskazując ogólnie na przyczyny dyscyplinarnego pomiędzy sobą, pracownikami a mną - mówiła w środę Ewa zwolnienia go z pracy. Dziubka. Jednak zapytana przez sąd, czy to było główną przyJak się miało okazać podczas środowej rozprawy, jednym z najczyną dyscyplinarnego zwolnienia, odpierała, że nie. poważniejszych błędów, który miał zdecydować o zwolnieniu z pracy Trybuły, było niepoprawienie schematu organizacyjnego Ugody nadal nie ma urzędu czy też złe zinterpretowanie regulaminu finansowego. W środę sędzia Kubiak zaproponowała obu stronom ugodę. Chodzi głównie o dodatek funkcyjny zastępcy burmistrza. Był W tym celu po ponadgodzinnym składaniu wyjaśnień przez on niższy niż dodatek funkcyjny sekretarza gminy. Regulamin burmistrz Dziubkę zarządziła przerwę. Jak się miało okazać, ten został błędnie wprowadzony i przygotowany przez Jakuba burmistrz po rozmowie ze swoim prawnikiem nie zdecydoTrybułę – mówiła, składając wyjaśnienia, Ewa Dziubka. Rówwała się na jej zawarcie. Tym samym sąd nadal słuchał kolejnież niepoprawienie schematu organizacyjnego gminy miało być nych zaskakujących wyjaśnień Ewy Dziubki. Można było się przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia. Sęk w tym, że sama z nich dowiedzieć, że Jakub Trybuła samodzielnie konstruburmistrz Dziubka zapytana przez sąd, jakie poważne skutki ował pisma w imieniu burmistrz. - Jedno z takich pism bez przyniosły błędy Trybuły, nie potrafiła ich wskazać. mojej wiedzy i zgody podłożył do podpisu mojemu zastępcy. - Są różne interpretacje wynagrodzeń. Nie powiem, czy to w O tym dowiedziałam się dopiero znacznie później - dodawała ogóle jest jakiś błąd. Jedno jest pewne - utrzymywano błędny burmistrz Odolanowa, ale i w tym przypadku wskazywała, że stan dodatku funkcyjnego - mówiła zawile i niezrozumiale to nie był również główny powód ,,dyscyplinarki’’. burmistrz Dziubka. Sędzia Renata Kubiak zarządziła przedstawienie i przygotoBurmistrz mówiła o zwolnionym pracowniku, że ten był powanie szeregu dokumentów niezbędnych w procesie, który noć bałaganiarzem. Podobno miał nieład w dokumentach, a zapowiada się bardzo ciekawie. Kolejną rozprawę zaplanowapoza tym kiedyś na korytarzu urzędu zagubił służbowego lapno na 29 stycznia 2013 roku. Niewykluczone, że wówczas topa. - Kiedy komisyjnie, w czasie kiedy pan Trybuła był burmistrz Dziubka nie będzie już składała wyjaśnień, a bęchory, otwarliśmy jego szafkę, było tam mnóstwo zapisków i dzie przesłuchiwana. dokumentów. W ogóle panował wielki rozgardiasz - mówiła Z kolei adwokat Jakuba Trybuły oraz pełnomocnik Zbigniew dalej burmistrz Odolanowa. Trybuła nadal usiłują się dowiedzieć, dlaczego w ten sposób W trakcie środowej rozprawy Ewa Dziubka wskazała również, doszło do zwolnienia. – To, co dzisiaj usłyszałem w sądzie, że wielu pracowników skarżyło się, że byli źle i lekceważąco zupełnie mnie zaskoczyło. Nie będę tego komentował, botraktowani przez Jakuba Trybułę. Miał on również zastraszać wiem szkoda słów. Pani burmistrz zupełnie gubiła się w trakco niektórych pracowników. – Pamiętam, jak kiedyś przyszła cie składania wyjaśnień. Teraz zastanawiam się, jak mogłem do mnie jedna z pracownic (dane znane redakcji) z płaczem, popierać ją w wyborach - ucinał krótko Zbigniew Trybuła. że źle jest traktowana przez Jakuba Trybułę. Wówczas to udzie(greg) liłam mu ustnej nagany. Jak się okazało, Jakub Trybuła nie czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

Okradli koparkę Na terenie żwirowni w Biadaszkach sprawca skradł z koparki pompę wtryskową, pompę wspomagania kierownicy, dwa akumulatory oraz olej napędowy w ilości 100 litrów, powodując straty o łącznej wartości 4800 zł. Do zdarzenia doszło 17 grudnia 2012.

Kradzież na Gimnazjalnej W poniedziałek, 17 grudnia, w Ostrowie na ulicy Gimnazjalnej nieznany sprawca, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonej, z wnętrza plecaka skradł telefon komórkowy wartości 800 zł. Policja poszukuje sprawcy.

Włamanie na Długosza Nieznany sprawca włamał się do piwnicy w Ostrowie na ulicy Długosza. Z wnętrza skradł rower wartości 500 zł. Do zdarzenia doszło 18 grudnia.

Amator kosiarki W Szklarce Śląskiej, 19 grudnia, nieznani sprawcy dokonali kradzieży z włamaniem do opuszczonego domu jednorodzinnego. Skradli kosiarkę do trawy oraz DVD, powodując straty w wysokości 1260 zł.

Porysował karoserię W Ostrowie na ulicy Konopnickiej, 20 grudnia, nieznany sprawca na parkingu osiedlowym dokonał uszkodzenia elementów karoserii w samochodzie Fiat Ducato. Wartość strat to 1000 zł. Zdarzenie miało miejsce 20 grudnia.

Potrącona kobieta W miniony czwartek w Raszkowie na ulicy Ostrowskiej, 46 letnia kobieta, na prostym odcinku drogi, idąca chodnikiem, wtargnęła na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd VW Passat, w wyniku czego na skutek potrącenia doznała obrażeń w postaci złamania podudzia nogi lewej oraz podejrzenie złamania miednicy i wstrząśnienia mózgu. Kierujący 37–letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego był trzeźwy. (greg)

R

E

K

L

A

M

A

Odzwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska

7


UHONOROWANO MIESZKAŃCÓW GMINY

GWIAZDKA DLA NAJMŁODSZYCH

Medale dla zasłużonych

Komisyjne paczki

Medale za zasługi dla obronności kraju wręczono kilkunastu mieszkańcom gminy Ostrów. Srebrne odznaki wręczyli: wójt Piotr Kuroszczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Śniegowski.

100 paczek zakupionych ze środków za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wręczył dzieciom Mikołaj na spotkaniu, które odbyło się 14 grudnia w miejskiej sali widowiskowej. Tak Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowała coroczną „Gwiazdkę w mieście” dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Zasłużonym dla obronności kraju mieszkańcom gminy Ostrów wręczono medale

Medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” wręczono podczas XXXI sesji Rady Gminy, która odbyła się 17 grudnia w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Honory pełnił kpt Jerzy Sobczak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu. Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Ostrów Wielkopolski Piotrem Śniegowskim wręczyli wszystkim odznaczonym osobom listy gratulacyjne oraz kwiaty. Złote, srebrne i brązowe medale „Za Zasługi dla Obronności kraju” przyznawane są przez ministra obrony narodowej jako uznanie dla osób, które swoją pracą i działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medale nadaje się także rodzicom, którzy wychowali dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy. W gminie Ostrów Wielkopolski srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” otrzymali:

Stanisława i Czesław Banaszakowie z Będzieszyna, Janina i Józef Janiccy z Daniszyna, Krystyna Florczak z Górzna, Wanda Daniłkiewicz z Gutowa, Jadwiga i Zdzisław Ukleja z Kołątajewa, Henryk Perz z Kołątajewa, Jadwiga Bochen z Kołątajewa, Czesława Beker z Kwiatkowa, Emilia i Stanisław Kaleta z Sadowia, Kazimiera i Marian Bąkowscy z Sadowia, Marianna i Tadeusz Czekalscy z Sadowia, Maria i Zdzisław Gralakowie z Sadowia, Stanisław Lis ze Szczur, Zofia Wiatr ze Szczur, Marianna i Stanisław Barczyńscy ze Szczur, Irena Grajaszek ze Szczur, Teresa Sójka ze Szczur, Władysława i Jan Owczarkowie ze Świeligowa, Marianna Pawlak ze Świeligowa, Stefania Przybylska z Sobótki, Gertruda i Edmund Kowalewiczowie z Górzenka, Stanisława Kołodziejczyk z Lewkowa, Józefa Karolak z Lewkowa. (hol)

Tego typu uroczystość odbyła się już w gminie po raz jedenasty. Każdego roku spotkanie gromadzi maluchy, dla których jest ono odskocznią od często trudnego życia. Oprócz dzieci, uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych gminy i miasta reprezentowani przez burmistrz Bożenę Budzik, przewodniczącego rady Kazimierza Sipkę oraz zaŚwiąteczne paczki stępcę skarbnika, a także członków komisji alkoholowej. Nie zabrakło również całej mikołajowej „świty”, czyli Śnieżynki i Anioła oraz artystów, którzy zaprezentowali program świą-

sprawiły dzieciom wielką radość

teczny. W programie był pokaz świateł, efektowne bańki mydlane i śpiew pastorałek oraz wręczanie prezentów. (jw)

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK „CUD ŚWIĘTEJ NOCY”

Kolędowanie z tradycją Piękny koncert kolęd i pastorałek przygotowały nowoskalmierzyckie dzieci w sanktuarium. Była to okazja nie tylko do wspólnego śpiewania, ale również przeżywania „cudu świętej nocy”.

PAMIĘTALI O STANIE WOJENNYM

Obchodzili rocznicę W Gimnazjum w Lamkach obchodzono rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Z tej okazji wydano specjalną gazetkę oraz urządzono apel. W szkole odbył się apel przypominający o tym ważnym wydarzeniu w dziejach najnowszej historii. Uczniowie wspominali o licznie aresztowanych, internowanych i zabitych. Opowiedzieli o patrolach wojskowych, które pojawiły się na ulicach, o wprowadzeniu godziny milicyjnej. Uczennice klasy III b natomiast przygotowały gazetkę, na której pojawiły się fotografie z ówczesnych ulic. Gimnazjum w Lamkach przyłączyło się do kampanii Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Nawiązuje ona do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. (hol)

8

W koncercie wziął udział 40-osobowy chór szkolny

W Gimnazjum w Lamkach zorganizowali apel z okazji ogłoszenia stanu wojennego

Koncert przygotowywany pod kierunkiem nauczycielek: Jolanty Łęckiej i Danuty Szymczak należy do najważniejszych corocznych przedsięwzięć artystycznych skalmierzyckiej szkoły. Jest też okazją do debiutów młodych solistów, bowiem tradycją jest, że na koncercie po raz pierwszy prezentują się wśród starszych kolegów najmłodsi soliści – odkryte talenty z klasy pierwszej. Prawie 40-osobowy chór to jedna trzecia całej społeczności szkoły. Tak liczny udział dzieci w tym przedsięwzięciu to zasługa nie tylko szkoły, ale i rodziców bardzo zaangażowanych we wszystkie szkolne wydarzenia. Wspólne kolędowanie, spotkania skierowane do społeczności Skalmierzyc wpisane są w tradycję szkoły i sięgają lat dwudziestych minionego wieku, o czym możemy przekonać się, czytając stare szkolne kroniki.

Czas świąteczny to również czas spotkań przy stole wśród najbliższych. Do takiego spotkania dyrektor placówki zaprosiła wszystkich przybyłych na koncert. W przystrojonych świątecznie szkolnych salach czekał gorący barszcz i poczęstunek. Tradycją już i atrakcją jest również przygotowany z tej okazji kiermasz przedświąteczny, na który ozdoby i stroiki robione są już od jesieni głównie przez uczniów i ich rodziców. W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się makaronowe ozdoby oraz pierniki. Na kiermaszu specjalne stoisko miało Szkolne Koło Caritas pod opieką katechetki Joanny Nowickiej, którego członkinie sprzedawały własnoręcznie wykonane figurki z gipsu, by dochód przeznaczyć na Caritas. (jw)

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


PODSUMOWANIE KONKURSU ŚWIĄTECZNEGO

RODZINNA UROCZYSTOŚĆ W CHYNOWEJ

Wykonali ozdoby

Dostojny jubilat

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach podsumowano konkurs plastyczny. Odbywał się on pod hasłem „Ozdoba choinkowa”.

Franciszek Kurek z Chynowej obchodził swoje 90. urodziny. Jubileusz był okazją do spotkania w gronie rodzinnym.

Najmłodsi laureaci konkursu plastycznego

Była to już ósma edycja konkursu cieszącego się coraz większym zainteresowaniem ze strony dzieci, a jego pomysłodawcą jest Maria Marciniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach. Wzięły w nim udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. W tym roku na konkurs wpłynęły 264 prace. Komisja w składzie: Katarzyna Bielawska, Maria Marciniak i

Janina Maciaszek wybrała 37 najładniejszych ozdób choinkowych. Były one oceniane w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy zerowe, uczniowie szkół podstawowych klas I – III oraz uczniowie szkół podstawowych klas IV – VI. Dla laureatów konkursu przygotowano dyplomy i upominki. (rw)

Dostojny jubilat jest jednym z najstarszych mieszkańców wsi Chynowa. Urodził się 1 grudnia 1922 roku. Swoje świętowanie najpierw rozpoczął od mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele. Po nabożeństwie odbyło się przyjęcie w gronie rodziny jubilata. Specjalnie dla pana Franciszka przygotowano okazały tort i kosz z dziewięćdziesięcioma różami. Rodzinę dostojnego seniora stanowią: troje dzieci, dwanaFranciszek Kurek z Chynowej obchodził swoje 90. urościoro wnuków i dwudziedziny w gronie rodziny stu czterech prawnuków. - Jego życie nie było lekkie. Jednak dom, praca, rodzina i wiara napęPan Franciszek od siedmiu lat jest wdowcem dzały go do działania i dodawały sił. Tata jest na żoną była Stanisława z domu Gąsiorek. Więkfleku, potrafi wszystko wokół siebie zrobić, nie szość zawodowego życia spędził w parowozie, lubi nadmiernej troski - mówi jedna z córek pana który powoził, pracując na kolei. Z przerażeFranciszka.- Chciałby jeszcze jeździć na roweniem wspomina czasy wojny, gdy pociągiem transrze, ale dla jego bezpieczeństwa, nie pozwalamy portował jeńców do Oświęcimia. Z sentymenmu na to. Z pięciorga rodzeństwa Franciszka tem zaś opowiada o wyjątkowej teściowej Kurka żyje jeszcze tylko 88-letnia siostra Maria. i zmarłej żonie. (rw)

UCZNIOWIE PRZEDSTAWILI ,,DZIADY’’ MIESZKAŃCY STRZYŻEWA PRZEŁAMALI SIĘ OPŁATKIEM

Wigilijne spotkanie W sali wiejskiej w Strzyżewie odbyło się spotkanie wigilijne dla mieszkańców. Zaproszonych gości powitała radna, a zarazem sołtys Bernadeta Biała.

Spotkanie wigilijne odbyło się już po raz dziesiąty

Impreza poprzedzająca święta Bożego Narodzenia została zorganizowana już po raz dziesiąty. Wspólne świętowanie rozpoczęły jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Strzyżewie i Zespołu Szkół w Sieroszewicach pod kierunkiem ks. Juliana Kopińskiego. Następnie życzenia złożyli zaproszeni goście. Po przełamaniu się opłatkiem był czas na rozmowy przy kawie i słodkich wypiekach. Wigilijny wieczór zaszczycili swoją obecnością: władze samorządowe gminy Sieroszewice, dyrektorzy szkół, na-

uczyciele, uczniowie i mieszkańcy Strzyżewa. Nie zabrakło również duchowieństwa. Na to świąteczne spotkanie przybyli: ks. infułat Kazimierz Fonfara z parafii polskokatolickiej, ks. kanonik Adam Kosmała, proboszcz parafii rzymskokatolickiej i ks. dziekan Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej. W przygotowanie spotkania wigilijnego zaangażowali się: dyrekcja, nauczyciele i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna. (rw)

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

Wystawili spektakl Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Przygodzicach odbył się finał gimnazjalnego projektu edukacyjnego. Wystawiono tam II część ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. W sali wypełnionej po brzegi publicznością odbyła się przygotowywana od kilku tygodni przez uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół w Przygodzicach inscenizacja. Wszystkich gości powitała dyrektor Zespołu Szkół Anna Zydorowicz wraz z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Przygodzicach Zenonem Walczakiem. Gdy wszystkie światła zostały zgaszone, publiczności ukazał się korowód aktorów, który przy blasku świec przemaszerował między widzami i udał się na scenę. Tam zgodnie z pradawnym obrzędem opisanym przez Mickiewicza rozległo się głośne wołanie: ,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?”. Gimnazjalny projekt edukacyjny związany z przedstawieniem został nagrodzony gromkimi brawami. Na przedstawienie przybyło ponad dwieście osób. Wśród nich byli rodzice, uczniowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz różnych lokalnych organizacji i instytucji. W inscenizacji wzięło udział dwadzieścioro jeden uczniów z gimnazjum. Spektakl wyreżyserował Piotr Szkudlarek, nauczyciel języka polskiego. Natomiast scenografię, kostiumy i muzykę przygotowały: Kornelia Tysiak i Patrycja Sołtysiak. Po przedstawieniu dla przybyłych gości Gminny Ośrodek Kultury oraz Rada Rodziców szkoły w Przygodzicach przygotowały poczęstunek, podczas którego

można było podzielić się wrażeniami ze spektaklu. (rw) R

E

K

L

A

M

A

9


WAŻNE INWESTYCJE W SZPITAL, A NIEWIELE W DROGI

Rok w powiecie Oddanie do użytku nowej przychodni specjalistycznej to z pewnością najważniejsze wydarzenie minionego roku w powiecie ostrowskim. Nie zabrakło jednak inwestycji w drogi oraz w inicjatywy, organizowane razem z miastem Ostrów.

STYCZEŃ Zmiany w szpitalu Oddział Neonatologiczny ostrowskiego szpitala uzyskał trzeci, najwyższy stopień referencji. Oznacza to dla pacjentów lepszą opiekę i warunki pobytu, a dla powiatu prestiż oraz szansę na większe środki z NFZ. Ostrowski szpital otrzymał także nowoczesny sprzęt od niemieckich klinik z Sonnenberg. W ZZOZ pojawili się również analitycy kosztów, którzy mieli się przyjrzeć funkcjonowaniu poszczególnych oddziałów.

ponad 19-kilometrowym odcinku trwały dwa lata. Wartą prawie 12 mln zł inwestycję sfinansowano ze środków unijnych i budżetu powiatu ostrowskiego.

II Festyn Lotniczy Jurgis Kairys – Mistrz Świata w Akrobacji Samolotowej, Artur Kielak – Mistrz Polski w Akrobacji, Grupa „Żelazny”, śmigłowce Marynarki Wojennej – to wszystko i wiele innych atrakcji można było zobaczyć na lotnisku w Michałkowie. Współorganizatorem imprezy lotniczej był Powiat Ostrowski.

LUTY

CZERWIEC

Narada roczna strażaków

„Wojciechy” dla zasłużonych

Ostrowska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej została liderem wśród jednostek z Wielkopolski. Wtedy też przekazano sprzęt pożarniczy.

MARZEC

Uroczystą Sesją Rady Powiatu Ostrowskiego, podczas której wręczono statuetki „Wojciechy 2012”, uczczono rocznicę 125-lecia powstania powiatu ostrowskiego. Całość obchodów odbyła się w pałacu w Lewkowie.

„Oparzeniówka” trzecia w Polsce

Odznaczenia dla samorządowców

Oddano oficjalnie do użytku nowy pododdział leczenia oparzeń dla dzieci z salą intensywnej terapii. To trzecia tego typu placówka w Polsce. Poza zapewnieniem specjalistycznej opieki inwestycja ta ma przynieść szpitalowi dodatkowe wpływy.

Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi uhonorowano samorządowców z terenu powiatu ostrowskiego. Złoty Krzyż otrzymała burmistrz Nowych Skalmierzyc Bożena Budzik, a Srebrny m.in. starosta Paweł Rajski.

Nowoczesna Przychodnia Specjalistyczna to największy sukces powiatowy minionego roku

Polskiej odbył się w Ostrowie. W imprezie udział wzięło blisko tysiąc harcerzy, zuchów, instruktorów, seniorów i weteranów.

100 tys. euro dla szpitala 61. Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK Ostrowski Oddział PTTK oraz działający przy nim Klub Turystyki Kolarskiej „Bicykl – 1977” były organizatorami 61. Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK. Na imprezę zjechało Kilkaset osób z Polski i zagranicy.

Dożynki Wielkopolskie Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbyły się w Ostrowie. Ich współorganizatorem było Starostwo Powiatowe.

Wspólne boisko dla SP1 i II LO – To kolejne wspólne przedsięwzięcie miasta i powiatu – powiedział starosta Paweł Rajski podczas uroczystego otwarcia kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym. Inwestycja została zrealizowana w II etapie wspólnie z powiatem ostrowskim. Z obiektu korzystać będą uczniowie obu placówek.

Rondo przy ul. Grabowskiej Z początkiem września na ruchliwym skrzyżowaniu ul. Grabowskiej i Witosa w Ostrowie zaczęło funkcjonować rondo. Była to wspólna inwestycja miasta i powiatu. Rondo skutecznie rozładowało ruch i ograniczyło niebezpieczne sytuacje.

Propozycje z Bundestagu

Udzielono absolutorium Zarządowi

Przychodnia na miarę XXI wieku

Powiat Ostrowski będzie rozwijać współpracę z niemieckimi partnerami m.in. w dziedzinie organizacji szkoleń dla nauczycieli i organizacji kursów oraz staży dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Radni powiatu ostrowskiego jednogłośnie udzielili absolutorium obecnemu Zarządowi Powiatu z wykonania budżetu za ubiegły rok. Realizacja dochodów i wydatków, wiele zakończonych inwestycji, a także zatrzymanie procesu narastania zadłużenia – to najczęściej wskazywane pozytywy.

LIPIEC

Oddano do użytku nowoczesną Przychodnię Specjalistyczną przy ZZOZ w Ostrowie. Znajdują się w niej gabinety przeniesione z 34-letniego baraku, a od grudnia działa także rezonans magnetyczny. Na ten moment obiekt czekał od 16 lat. Dużo dłużej, bo ponad 30 lat na godziwe warunki leczenia oczekiwali mieszkańcy powiatu ostrowskiego. Była to największa, a zarazem flagowa powiatowa inwestycja.

Urząd przyjazny interesantom

Walka z bezrobociem

Tadeusz Zatylny z Zamościa i Błażej Kułtona z Kotowiecka znaleźli się w gronie najlepszych rolników województwa wielkopolskiego.

KWIECIEŃ Nagroda za drogę Powiat Ostrowski został laureatem konkursu „Aktywny Europejczyk 2011”. Statuetką uhonorowano przebudowę drogi Przygodzice-Wtórek zrealizowaną w 2010 r. Organizatorem konkursu był Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

MAJ Nową drogą do granic powiatu Nowa nawierzchnia, skrzyżowania oraz chodniki i sygnalizacje w newralgicznych miejscach – tak obecnie wygląda przebudowana droga powiatowa Ostrów-Koryta. Prace budowlane na

10

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie otrzymał certyfikat „Urząd Przyjazny”. To pierwszy w Wielkopolsce urząd pracy, który poddał się tej ocenie, a dokument ma się przyczynić do jeszcze sprawniejszej obsługi klientów.

Defibrylator w starostwie Automatyczny defibrylator serca od lipca jest dostępny w Starostwie Powiatowym w Ostrowie. To proste w obsłudze urządzenie może uratować życie człowiekowi.

SIERPIEŃ

Ponad 2 mln zł dodatkowych środków pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na: szkolenia, staże, prace interwencyjne.

Jubileuszowy Zlot z okazji 100-lecia Chorągwi

Już po raz drugi starosta Paweł Rajski wręczył „Laury Kultury”. 21 statuetek powędrowało do animatorów, artystów i działaczy kultury z terenu powiatu ostrowskiego. Nagrodę specjalną za całokształt działalności odebrali: Bożena i Czesław Wosiowie.

Modernizacją przejazdu kolejowego rozpoczęła się przebudowa drogi Psary-Śliwniki, największej inwestycji drogowej w tej kadencji samorządu powiatowego.

Stypendia Starosty Ostrowskiego 50 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat ostrowski otrzymało po raz pierwszy Stypendia Starosty Ostrowskiego im. ks. Jana Kompałły.

Nowoczesny sprzęt dla szpitala Ponad 600 tys. zł kosztował nowoczesny sprzęt medyczny, który trafił do ostrowskiego szpitala. Zakupione z budżetu powiatu ostrowskiego laparoskop i gastroskop zastąpią wysłużone kilkunastoletnie urządzenia.

Ponad 10 mln na kształcenie Ponad 10 mln zł ze środków zewnętrznych z tzw. miękkich programów pozyskał w 2012 r. do swojego budżetu powiat ostrowski oraz instytucje podległe. Pieniądze te przeznaczone zostały na rozwój edukacji, przeciwdziałanie bezrobociu i integrację społeczną.

Szpital bilansuje koszty Prawie 500 tys. zł na plusie wyniósł wynik finansowy ostrowskiego szpitala za pierwsze trzy kwartały 2012 r. Utrzymanie tej tendencji do końca roku, poza poprawą sytuacji ekonomicznej, oznaczałoby brak konieczności przekształceń szpitala w spółkę.

GRUDZIEŃ Dwie wyremontowane drogi

PAŹDZIERNIK

Zostały otwarte dwie nowo wyremontowane drogi. Pierwsze symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się w miejscowości Bogdaj (gmina Sośnie), a drugie w Chynowej (gmina Przygodzice).

Bracia kurkowi w Ostrowie

Oferta pozalekcyjna

Przez dwa dni odbywał się w Ostrowie Wielkopolskim XIII Kongres Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich. Patronat nad imprezą objął m.in. starosta Paweł Rajski.

Zakończyła się realizacja zajęć pozalekcyjnych w ramach projektu „Kompleksowy Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego na terenie Powiatu Ostrowskiego i Kaliskiego”. Programem objętych zostało ok. 3 tys. uczniów z 9 szkół obu powiatów. W ciągu dwóch lat wręczono około 5 tysięcy certyfikatów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Śpiewający nauczyciele Zlot harcerzy w Ostrowie

„Laury Kultury” rozdane po raz drugi

LISTOPAD

Nowoczesne i wielofunkcyjne boisko sportowe oddane zostało do użytku w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie. Tuż przed symbolicznym przecięciem wstęgi na obiekcie odbyły się pierwsze zawody – Olimpiada Korczakowska.

Wielkopolski Rolnik Roku 2011

Czek na 100 tys. euro otrzymało od niemieckiej firmy Wersing Stowarzyszenie ,,Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do tych oddziałów ostrowskiego szpitala, które zajmują się leczeniem dzieci.

Droga o największym natężeniu

WRZESIEŃ

Nowe boisko już otwarte

Prawie 500 tys. zł na plusie wyniósł wynik finansowy ostrowskiego szpitala za pierwsze trzy kwartały 2012 r.

X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Nauczycielskich.

350 śpiewaków z całej Polski przyjechało do Ostrowa Wielkopolskiego, by wystąpić podczas

oprac. Hanna Olejnik

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ SPOŁECZNO - POLITYCZNYCH ROKU 2012

TO BY£ ROK 2012 STYCZEŃ Mamy nowy zabytek

Jerzy Buzek honorowym ostrowianinem

Budynek b. Wyższej Szkoły dla Dziewcząt, a obecnie II Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Wrocławskiej 48, został decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wpisany na listę obiektów zabytkowych Ostrowa Wielkopolskiego. To już 34. taki obiekt w mieście.

Razem można więcej 30 kolejnych, głęboko niepełnosprawnych osób będzie mogło skorzystać z systemu umożliwiającego im kontakt z otoczeniem. Finansowe wsparcie dla oryginalnego wynalazku ostrowianina Romana Biadały będzie możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego, które razem wystąpiły po pieniądze na realizację projektu do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Dostały na to 300 tys. zł.

Orkiestra z serca Ostrowa Tak kibicowaliśmy Polakom na Piaskach

Ponad 93 tys. zł zebrano w Ostrowie podczas 20., jubileuszowej, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku frekwencja na finale dopisała. Wolontariuszy na ostrowskich ulicach kwestowało ponad 250, a i publiczność bardzo licznie oglądała orkiestrowe atrakcje.

Sadowa w budowie Rozpoczęły się prace związane z budową ulicy Sadowej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z wiaduktem nad torami. Inwestycja kosztować będzie niemal 9 mln zł, ale większość to dotacje unijne.

Czerwona kartka dla Podsadnej

Wielkopolskie dożynki odbyły się w Ostrowie

Prezydent miasta Jarosław Urbaniak odwołał z funkcji swojego zastępcy Beatę Podsadną. Nieoficjalnie wśród powodów niespodziewanej dymisji podawano głównie zamieszanie z przyjęciem strategii rozwoju miejskiej kultury. Miejsce Podsadnej zajęła Marlena Maląg, która pełni jednocześnie obowiązku naczelnika wydziału oświaty.

Dzieci przebadane Blisko 650 dzieci zostało przebadanych w ramach badań profilaktycznych chorób układu moczowego dla dzieci 4letnich. Program został zrealizowany dzięki środkom z budżetu miasta.

3D w Komedzie Odbył się pierwszy pokaz filmu w technice 3D w kinie Komeda. W ten sposób miasto uratowało podupadające kino, a ostrowianie zyskali ciekawą rozrywkę.

LUTY Do przedszkola przez Internet

E-tornister, czyli czytnik zamiast książek

1 lutego w Ostrowie ruszył projekt rejestrowania dzieci do przedszkola za pomocą Internetu. Wbrew początkowym obawom, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i rodzice generalnie chwalili pomysł.

Kompostownia pozwoli oszczędzać Nowoczesną kompostownię odpadów komunalnych otwarto na wysypisku przy ulicy Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. Dzięki nowoczesnej technologii na ostrowskie składowisko odpadów trafi znacznie mniej śmieci, a wysypisko wystarczy na dużo dłużej.

Eko-Holdikom nagrodzony Ostrowski Holdikom SA znalazł się w gronie laureatów XIII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”. Spółka została wyróżniona między innymi za program „Podręczniki za odpady” oraz efekty prac zmierzających do powstania Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

MARZEC Ludzie nie chcą krematorium Megatort na roczek Galerii Ostrovia czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

Mieszkańcy okolic ulicy Wylotowej i wsi Wysocko Wielkie protestowali przeciwko planom budowy spalarni zwłok

w ich rejonie. Ludzie obawiali się negatywnego wpływu na środowisko, obniżenia komfortu życia i utraty wartości swoich nieruchomości. Ostatecznie, jeden inwestor zrezygnował, ale zaraz znalazł się kolejny. Mimo wydanych zezwoleń sprawa utknęła w miejscu, a krematorium powstanie najprawdopodobniej w Kaliszu.

Granty trafiły do najlepszych Prawie 400 tys. zł na najciekawsze inicjatywy lokalnych stowarzyszeń i grup nieformalnych z terenu Ostrowa Wielkopolskiego, gminy Ostrów i gminy Odolanów rozdzielił Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa. Dzięki grantom zrealizowanych zostało 77 bardzo zróżnicowanych projektów.

Rozłam u Palikota Część ostrowskich działaczy i sympatyków Ruchu Palikota ogłosiła, że już nie popiera swojego dotychczasowego lidera i z hukiem odeszła do SLD. Ich niedawni koledzy bagatelizują ten rozłam, mówiąc, że jego autorzy zdążyli jedynie uprzedzić swoje usunięcie ze struktur Ruchu.

Herbowy Ostrów w 3 D Ostrów Wielkopolski zyskał nowe znaki graficzne miasta. Odświeżony herb i logo miasta zostały wykonane w przestrzennej, trójwymiarowej formie przez ostrowskiego grafika, Piotra Łopatkę, który uporządkował również zasady używania tych symboli.

KWIECIEŃ Jarmark zawitał do centrum Jarmark Wielkanocny to kolejny pomysł na ożywienie centrum miasta, które zwłaszcza po otwarciu Galerii Ostrovia straciło na atrakcyjności. Impreza jednak, delikatnie mówiąc, nie wypaliła.

„E-tornistry” już się przyjęły Ostrów Wielkopolski podsumował pierwszy rok funkcjonowania programu „e-tornister”, w którym ponad 600 gimnazjalistów korzysta na lekcjach i w domu z elektronicznych  czytników z wgranymi podręcznikami i lekturami. Z efektów pionierskiego w skali kraju programu zadowolona była zdecydowana większość uczniów, nauczycieli, rodziców oraz partnerzy akcji.

Wajs wraca na szczyt Były wieloletni burmistrz Odolanowa, obecny radny powiatowy, Józef Wajs został wybrany na szefa powiatowych ostrowskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Członkowie SLD powiatu ostrowskiego na VIII Zjeździe podsumowali roczną działalność oraz wybrali na okres czterech lat nowe władze.

Tytuł za pracę i skuteczność Izabela Kaczmarek, znana działaczka gospodarcza i sportowa, została wybrana Ostrowianką Roku 2011. W piątek, 23 marca, ogłoszono również zwycięzców w kategoriach: Wydarzenie Społeczne, Sportowe, Kulturalne, Gospodarcze, Specjalne oraz Młody Talent Roku. Finałową galę śledził komplet widzów w sali widowiskowej OCK oraz internauci podczas transmisji wydarzenia na żywo. Plebiscyt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż oddano w nim ponad 6 tysięcy głosów.

Sztafeta pamięci Po raz drugi Ostrów odwiedzili uczestnicy sztafety upamiętniającej postać zmarłego w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusza Buka. W Ostrowie Wielkopolskim sztafeta pojawiła się w sobotę, 14 kwietnia. R

E

K

L

A

M

A

Zadbana synagoga Ostrowska synagoga otrzymała wyróżnienie w konkursie ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek zadbany”. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator

11


Zabytków. Synagogę doceniono i wyróżniono w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”. Ostrowski obiekt znalazł się również w finale piątej edycji konkursu „Polska pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii „Zabytek”.

MAJ Podniebne emocje w Michałkowie Zapierające dech w piersiach podniebne akrobacje, pokazy sprzętu lotniczego, efektowne przeloty śmigłowców – to tylko niektóre z atrakcji Festynu Lotniczego „Lotnisko bliżej miasta” w Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim. Dopisały: pogoda, frekwencja i organizacja.

Inwestycyjny objazd Tłumy ostrowian obejrzały osobiście postępy na realizowanych obecnie na terenie Ostrowa Wielkopolskiego inwestycjach prowadzonych przez miasto oraz - po raz pierwszy - również przez powiat ostrowski. Na mapie objazdu znalazła się m.in. ulica Wylotowa, dawne tereny ZNTK planowane pod budowę Ostrowskiego Parku Przemysłowego, ulica Sadowa, boisko „Orlik 2012” przy SP nr 1 i II LO wraz z planowanym kompleksem boisk, a także budowa przyszpitalnej przychodni specjalistycznej.

Ostatni dzwonek na wielkogabaryty 12 maja ruszyła kolejna akcja zbiórki odpadów wielkogabarytowych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Ostrowianie za darmo mogli pozbyć się starych mebli, dywanów, sprzętu AGD i RTV. Jak się okazało po podsumowaniu, zebrano ponad 15,5 tony sprzętu elektrycznego i elektronicznego i niemal 130 ton innego rodzaju sprzętów i mebli.

Więcej Wielkiego Brata Plac Bankowy i skrzyżowanie ulic Kaliska - Limanowskiego - Piłsudskiego - to nowe miejsca, które obserwują kamery miejskiego monitoringu. Ogółem, w Ostrowie bezpieczeństwa pilnuje na ulicach 10 kamer i 2 stanowiska nadzoru monitoringu miejskiego.

Karambol na torach Wczesnym rankiem pociąg towarowy z 32 wagonami uderzył w tył jednostki osobowej stojącej na ostrowskim dworcu. Policja i specjalnie powołana komisja przez kilka miesięcy ustalały przyczyny katastrofy. Wszystko wskazuje na to, że zawinił maszynista.

Zimne majOSTaszki Kiepska pogoda w dużej mierze pokrzyżowała plany uczestników i publiczności tegorocznych majOSTaszków. Pierwszy dzień stał pod znakiem zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży i koncertów w Parku Miejskim. Gwiazdą wieczoru były Wilki, obok których ostrowskiej publiczności zaprezentował się zespół Bethel i Science Fiction Allstars.

Polityczny kibic z Wrocławia

LIPIEC Kaczyński w Ostrowie Ostrów odwiedził prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w konkatedrze spotkał się ze swoimi sympatykami oraz uczestniczył w konferencji prasowej. Ostrowscy dziennikarze pytali o przygotowania do Euro 2012, okręgi jednomandatowe, spadek poparcia PiS-u, lokalne sojusze, petycję w sprawie nadania nowemu rondu w Ostrowie imienia Lecha Kaczyńskiego i o… ojcostwo.

Ostrów ciągle stabilny Wysoka ocena ratingowa dla Ostrowa Wielkopolskiego utrzymana. Miasto ponownie otrzymało wysoką ocenę „A-” w rankingu prestiżowej międzynarodowej agencji Fitch Ratings. Ta ocena to wyraz dobrej sytuacji finansowej miasta i stabilnych rokowań na najbliższą przyszłość.

W PSL-u bez zmian Piotr Walkowski ponownie został wybrany przez lokalne władze partii na prezesa powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Powiatowy zjazd delegatów ludowców odbył się 3 lipca 2012 roku w Topoli Wielkiej, gmina Przygodzice.

„Komeda” z nowym dachem Rozpoczęły się prace związane z wymianą dachu nad kinem „Komeda”. Koszt naprawy blisko 1250 metrów kwadratowych dachu to ponad 232 tysiące złotych.

Trzy obiekty samorządowe: budynek synagogi, Publiczne Przedszkole nr 2 i budynek przy ul. Wrocławskiej zostały wyróżnione w konkursie Mister Budownictwa za 2011 rok. Nagrodzono również modernizację ostrowskiego dworca PKP.

SIERPIEŃ Dożynkowy zawrót głowy Barwne stoiska z wiejskimi smakołykami w sercu miasta, nowoczesne i zabytkowe maszyny rolnicze, oryginalna ludowa muzyka, wypieki, mięsiwa, zaprawy, obrazy i rękodzieło – tak wyglądał w niedzielę 26 sierpnia park miejski w Ostrowie Wielkopolskim, który gościł kilkanaście tysięcy uczestników 14. Wielkopolskich Dożynek Wojewódzko – Diecezjalnych. Była również część liturgiczna i obrzędowa, zorganizowana na stadionie „Stali”, a zwieńczeniem pełnego rozmaitych atrakcji dnia był znakomity koncert Kayah przy rekordowej frekwencji.

Ponad tysiąc osób podpisało petycję w sprawie nadania rondu imienia prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego. Komisja zajmująca się nadawaniem nazw ulicom i placom nie uwzględniła jednak tego wniosku.

Kolejowa dwukierunkowa

CZERWIEC

37 parkomatów zastąpiło w Ostrowie Wielkopolskim karty parkingowe obsługujące wysłużony system pobierania opłat w Strefie Płatnego Parkowania w centrum miasta. „Parkingowa rewolucja” przebiegła sprawnie i kierowcy szybko przyzwyczaili się do nowych warunków.

Cud na Piaskach Ostrowskie Piaski znalazły się w ministerialnym przewodniku po najlepszych obiektach turystycznych w Polsce. O ostrowskim kompleksie rekreacyjno - wypoczynkowym wspomniano w publikacji „Śladem Funduszy Europejskich” realizowanej w ramach konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.

Eurokibicowanie na Piaskach Kilka tysięcy ostrowian oglądało wspólnie na Piaskach mecz Polska – Grecja na początek turnieju Euro 2012, emocjonując się spotkaniem nie mniej niż na stadionie. Pomysł sprawdził się, szkoda tylko, że zabrakło „kropki nad i” w postaci zwycięstwa naszej reprezentacji.

Komunikacyjny horror przed nami Niemal równocześnie, w dwóch różnych częściach miasta, rozpoczęły się dwie bardzo ważne dla komunikacji miejskiej inwestycje. To gruntowny remont wiaduktu odolanowskiego oraz budowa ważnego ronda na skrzyżowaniu ulicy Grabowskiej i Witosa.

12

Sortownia już działa

Rondo dla Kaczyńskiego

Po wielu latach ulica Kolejowa znowu dwukierunkowa. Na wysokości tzw. filarów ponownie można skręcać w prawo. Ta zmiana zdecydowanie usprawniła ruch w centrum miasta.

Dokładnie w „Dzień Dziecka” otwarto kolejny nowoczesny plac zabaw w Ostrowie Wielkopolskim. Nowe miejsce do zabawy jest w Ostrowie głównie dzięki internautom, którzy „wyklikali” go podczas akcji „100 placów zabaw na 100 lat Nivea”.

Inwestycyjne pokazywanie – zawsze w maju

Budowlane Mistery z Ostrowa

Grzegorz Schetyna – jeden z liderów Platformy Obywatelskiej - odwiedził Ostrów Wielkopolski. Spotkał się z władzami miasta, lokalnymi sympatykami PO i dziennikarzami, z którymi rozmawiał między innymi o… koszykówce.

Plac zabaw na „Dzień Dziecka”

„Gwiazda” zawojowała tańcem Rosję

MajOSTaszki dla hip hopu

Parkomaty zamiast papieru

Interaktywny Ostrów W sierpniu został uruchomiony w Parku Miejskim kolejny hot spot, czyli bezpłatny dostęp do Internetu. To trzecie takie miejsce, w którym każdy może bez przeszkód – i bez opłat - surfować w sieci, oddane do użytku w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Ciężki rok dla kierowców – wiadukt w naprawie

WRZESIEŃ Ostrów pamięta Modlitwą za poległych i złożeniem wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej uczczono w Ostrowie Wielkopolskim obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Rondo już działa Dobiegły końca najważniejsze prace budowlane przy budowie ronda u zbiegu ulicy Witosa i Grabowskiej. Zadanie było skomplikowane logistycznie ze względu na konieczność przebudowy wszystkich nitek uzbrojenia podziemnego. Koszt prac wyniósł 900 zł, a kwotę podzieliły między sobą po połowie samorządy miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

Przychodnia jak z obrazka czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


Holdikom dla klientów

Kotyliony na święto

17 września zostało otwarte nowe Centrum Obsługi Klienta Holdikom. Zarząd Holdikomu umieścił nowy COK na Targowisku Miejskim przy ulicy Witosa.

Ostrów Wielkopolski włączył się do ogólnonarodowej akcji robienia i noszenia patriotycznych kotylionów w Dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Jej celem jest promocja nowoczesnego patriotyzmu i dumy z historii Polski.

Skate Park jak nowy Miejski holding Holdikom SA zapłacił za kompleksową naprawę urządzeń ostrowskiego Skateparku. Wymieniona została nawierzchnia z płyty antypoślizgowej oraz elementy konstrukcji. Tak spółka odpowiedziała na petycję pokaźnej grupy ostrowskich rolkarzy.

Jubileusz „Ostrowskiej” Dokładnie 5 listopada 1989 roku ukazał się pierwszy numer odrodzonej „Gazety Ostrowskiej”. Tradycja tytułu jest jednak znacznie dłuższa i sięga 20 czerwca 1896 roku.

Honory dla Buzka Okrągła „setka” ostrowskiej „Sklejki” „Gazeta Ostrowska” – tradycja zobowiązuje

Była uroczysta gala, gratulacje, odznaczenia i wiele wzruszeń. Powód był nie byle jaki, bo nie często zdarza się, żeby ostrowska firma świętowała tak imponujący jubileusz, jak 100-lecie działalności. Sklejka EKO może się tym poszczycić, więc zaprosiła kilkuset gości z Polski i zagranicy na świętowanie jubileuszu.

Inwestycja „na życzenie” Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą teraz oficjalnie przyspieszyć budowę wodociągu, kanalizacji, dróg i oświetlenia czy także placów zabaw lub miejsc rekreacyjnych na terenie swoich osiedli. Wystarczy, że zaangażują się w tzw. „inicjatywę lokalną”. Ich wkładem w inwestycję mogą być zebrane pieniądze lub praca społeczna. Resztę sfinansuje budżet miasta.

Zderzenie pociągów w Ostrowie

Nowa miotła w PiS-ie Wicestarosta Tomasz Ławniczak został wybrany na nowego szefa ostrowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. W niedawnych wyborach wyłoniono także nowy skład 7-osobowego zarządu.

W Ostrowie rusza śmieciowy biznes

Zabawa od Muszkieterów

22 gminy z południowej Wielkopolski przystąpiły formalnie do Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim. Skorzystać na tym mają zarówno same gminy, jak i mieszkańcy.

W tym roku Fundacja Muszkieterów oraz właściciele Intermarché i Bricomarché przekazali mieszkańcom miejscowości, w których znajdują się ich sklepy, kolejnych 14 placów zabaw. Od początku trwania akcji Muszkieterowie ufundowali ich łącznie 90 – w tym aż trzy w Ostrowie Wielkopolskim.

Przychodnia, jak z obrazka

Place zabaw od Muszkieterów

Uroczyście i okazale Ostrów Wielkopolski świętował z podwójnej okazji: Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz uroczystej sesji Rady Miejskiej, mszy za miasto i Ojczyznę oraz koncertu symfonicznego można było skorzystać z bogatej i urozmaiconej oferty imprez towarzyszących. W trakcie uroczystości b. premierowi Jerzemu Buzkowi wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Potrzeba było aż 34 lat od powzięcia pomysłu budowy nowej przychodni, 16 od rozpoczęcia inwestycji i… prawie 7 milionów złotych z własnego, powiatowego budżetu, żeby w Ostrowie Wielkopolskim powstał obiekt na miarę potrzeb i czasów. Pacjenci otrzymali do dyspozycji nowoczesną i estetycznie wykończoną przychodnię specjalistyczną.

Grantowa inauguracja

„Setka” na jubileusz

Zostaw swój 1 % w Ostrowie

Piękny prezent otrzymało na przypadający w tym roku jubileusz 20-lecia działalności Stowarzyszenie „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Niemiecka firma Wernising ZMK Delikates przekazała okrągłe 100 tys. euro na zakup sprzętu medycznego dla ratowania życia i zdrowia dzieci w ostrowskim szpitalu.

Kolejny raz ostrowianie mogą przekazać pieniądze na ostrowskie organizacje pożytku publicznego w ramach ogólnopolskiej akcji odpisu 1 % podatku na rzecz OPP. Miejska kampania „Zostaw 1 % w Ostrowie” ma skłonić mieszkańców do przekazania odpisu podatkowego na rzecz lokalnych organizacji.

PAŹDZIERNIK

W Forum Synagoga oficjalnie zainaugurowana została 9. Edycja Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gminy Ostrów Wielkopolski i gminy Odolanów. Na najciekawsze pomysły organizacji pozarządowych i grup nieformalnych czeka niemal 400 tys. zł.

GRUDZIEŃ Obwodnica – wspólna sprawa

Drugie życie PKS-u

G. Schetyna pamiętał o Ostrowie

Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego zmieniła plan zagospodarowania okolic ulicy Dworcowej. Pozwoliło to spółce PKS na ubieganie się o skorzystanie z rządowej pomocy przy restrukturyzacji firmy. W grudniu ogłoszono kolejny przetarg na teren dworca.

Ostrowska lewica chce przyjęcia przez Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego i Radę Powiatu Ostrowskiego stanowisk wzywających do dokończenia budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Stosowny dokument ma trafić do ministra transportu. Akcję ma wspomóc zbieranie podpisów od mieszkańców miasta, a być może nawet blokowanie trasy S 11.

Megatort na urodziny

Droga dla inwestora

Ogromny, ponadsześćsetkilogramowy tort był ozdobą obchodzonych 14 października pierwszych urodzin Galerii Ostrovia w Ostrowie Wielkopolskim. W ciągu minionych 12 miesięcy galeria stała się dla mieszkańców miasto i regionu najpopularniejszym centrum robienia zakupów.

Rozpoczęła się rozbiórka budynku dawnej strażnicy ZNTK, która stoi na działce, przez którą będzie przebiegać część drogi, jaką zamierza pobudować miasto Ostrów Wielkopolski. Teren jest potrzebny miastu, gdyż mają tam powstać dwie nowe firmy.

Ostrów wyjdzie na ulicę? Druga siłownia „pod chmurką” Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą korzystać z drugiej, po Parku 3 Maja, siłowni zewnętrznej. Tym razem sześć urządzeń stanęło na Piaskach, przy małym placu zabaw. W planach jest budowa kolejnych dwóch obiektów.

Prezes Kupijaj odwołany Ostrów robił kotyliony

Marian Kupijaj nie jest już prezesem Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim. Ze stanowiska został odwołany 26 października, jednogłośną decyzją Rady Nadzorczej spółki, która zarzuciła mu między innymi konflikty ze wspólnotami mieszkaniowymi i błędy w kalkulacji opłacalności inwestycji.

LISTOPAD Ostrowianie nie zawiedli

I. Kaczmarek Ostrowianką Roku czwartek |Kwestarska 27 grudnia tradycja 2012 | Nr 52 (1707) |

Podczas 15. już kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Ostrowie Wielkopolskim dopisało praktycznie wszystko: organizacja, frekwencja i hojność ostrowian. Dzięki temu udało się uzbierać 5 tysięcy 121 zł, a zebrane pieniądze posłużą do renowacji kolejnych nagrobków i miejsc pamięci na najstarszym ostrowskim cmentarzu.

Samorządowcy i parlamentarzyści chcą zaprosić do Ostrowa sejmową komisję infrastruktury, by na miejscu przekonać jej członków do konieczności budowy II odcinka obwodnicy miasta. Jeśli nie poskutkują argumenty, niektórzy posłowie proponują blokowanie drogi krajowej S 11, w ciągu której znajduje się przyszła obwodnica Ostrowa.

XX Gwiazdka na Rynku Jubileuszowa, dwudziesta Gwiazdka na Rynku za nami. Tym razem organizatorzy, czyli Stowarzyszenie R E K L A M A „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski” przygotowali dla mieszkańców naszego miasta dwudniową imprezę. W sobotę grupa młodych artystów zaprezentowała się w Galerii ,,Ostrovia”. W niedzielę na rynku gwiazda wieczoru była grupa Dżem. Opracował: Jarosław Wardawy

13


PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA MONTOWNI KREATYWNEJ

Tropem ostrowian „Śladami ostrowskich globtroterów” to nowa pozycja wydawnicza na naszym rynku, w której o swoich nieraz egzotycznych eskapadach opowiadają podróżnicy z naszego miasta. Promocja książki była jednocześnie podsumowaniem kilkumiesięcznych spotkań z globtroterami, organizowanych przez Montownię Kreatywną. Pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Janowska z Montowni Kreatywnej. Przez kilka miesięcy organizowała spotkania z ostrowskimi podróżnikami, którzy opowiadali o swoich wyprawach. Podróżnicza książka „Śladami ostrowskich globtroterów” była niejako podsumowaniem projektu, realizowanego dzięki wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa. Do stworzenia książki zaprosiła dziewięciu podróżników z Ostrowa, którzy opisali swoje historie z najdalszych zakątków świata. – To nie jest album o podróżach, kolejny przewodnik, jakich wiele na rynku – mówi Agnieszka Janowska z Montowni Kreatywnej. – To książka o ludziach, ich pasjach i wielkiej miłości, jaką jest poznawanie świata. O motywacji, która skłania ich do działania i założeniach, które realizują, gdy inni w tym czasie tylko marzą. To jest książka o człowieku z sąsiedztwa, który ma niezwykłą osobowość i robi Sprawczyni całego zamieszania – Agnieszka Janowska wspaniałe rzeczy – dodaje Janowska.

SPEKTAKL W MDK

Ostrowianie, którzy swoje podróże opisali w książce Montowni Kreatywnej, byli obecni na spotkaniu promocyjnym w Fanaberii

W książce znajdą się opowieści: Mariusza Szczuraszka, Bogusława Kafarskiego, Moniki Okrój, Janusza Radomskiego, Macieja Klósaka, Michała Jarneckiego, Magdaleny Herbik, Rafała Małeckiego i Marii Eleonory Hebisz. Wszyscy oni zresztą byli na promocji wydawnictwa, jakie odbyło się w miniony piątek, 21 grudnia, w Fanaberii. Podczas spotkania każdy z nich pokrótce opowiedział o wyprawie do jednego z krajów: ciekawostek czy przygód, związanych z wyprawą. Bo przecież ich podróże nie są „turystyczne”, do miejsc z „widokówek”, toteż trzeba się nastawić właściwie na wszystko. Jak choćby na to, że bę-

dzie się grało dla spragnionych zabawy angielskich turystów na fortepianie na „Batorym”, znając dobrze raptem kilka w miarę „zabawowych” piosenek, albo na to, że „goniąc” zaćmienia słońca, nie uda nam się kilku z nich i tak zobaczyć. Nastawić się też trzeba niewątpliwie i na to, że podróżując, zmienimy swoje myślenie, co nieraz podkreślają globtroterzy. – Warto podróżować. Zmienia się wtedy nasz światopogląd. Stajemy się bardziej tolerancyjni, bardziej cierpliwi, doceniamy, to, co mamy – mówiła Agnieszka Janowska, sama też podróżniczka. (hol) Więcej zdjęć na: www.facebook.com/gazetaostrowska

ZE SPEKTAKLEM W SEULU

Tym razem Seul Formacja Natural Born Chillers grała w Seulu i Francji. Ostrowianie wystąpili z odnoszącym sukcesy spektaklem „Samotność pól bawełnianych” w reż. R. Rychcika, do którego stworzyli i grają na żywo podczas przedstawienia muzykę.

Grupa teatralna Violetty Sikory wystawiła w MDK spektakl

Debiut młodych „Łysa śpiewaczka” – spektakl pod tym tytułem, oparty na sztuce teatralnej Eugene Ionesco, wystawiła grupa teatralna z MDK prowadzona przez Violettę Sikorę. Dla grupy był to debiut, a przy okazji doskonała zabawa w teatr. – Zespół, który prowadzę w MDK, pracuje ze sobą od roku, ma ogromny potencjał twórczy, są bardzo zaangażowani w to, co robią. „Łysa śpiewaczka” była dla tych młodych ludzi inicjacją teatralną. Moją ideą jako pedagoga i reżysera było wydobycie z nich wszystkiego, co najlepsze, tak aby uwierzyli w swoje możliwości i spojrzeli na siebie z dystansu – wyjaśnia Violetta Sikora. Zamiarem reżyserki było utrzymanie przedstawienia w konwencji beztroskiej zabawy i żartu scenicznego, co jej się udało. Specyficzny klimat spektaklowi nadawała też muzyka z ciągle powtarzającym się motywem. Młodzi aktorzy umieścili działania teatralne na tle czarno-biało-czerwonej scenografii. Ich kostiumy także były utrzymane w tych barwach. Spektakl oscylował między śmiesznością a dramatyzmem, a młodzi występujący doskonale potrafili odzwierciedlić absurdalną rzeczywistość utworów Eugene’a Ionesco. Premiera spektaklu odbyła się w sobotę, 8 grudnia, na scenie Młodzieżowego Domu Kultury. W przedstawieniu wystąpili: Roksana Lisiak, Stanisław Sikora, Damian Janiak, Martyna Kostera, Maria Lewicka, Julka Sztylpa, Patrycja Reikowska, Miłosz Mieszalski oraz Klaudia Dzierla. Opiekę artystyczną sprawowała Violetta Sikora. (hol)

14

NBC grali na festiwalu teatralnym w Seulu. Na zdjęciu trzech członków formacji: Michał Lis, Maciej Matysiak oraz Bartosz Ignor. Drugi od prawej aktor Wojciech Niemczyk

O tym, że chłopacy z Natural Born Chillers zrobili przed ponad trzema laty muzykę do spektaklu kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego, pisaliśmy już nie raz. Nie bez powodu. Przedstawienie „Samotność pól bawełnianych” w reż. Radosława Rychcika, gdzie ostrowianie z NBC grają na żywo swoją muzykę, zostało obsypane wieloma nagrodami, a spektakl objechał już parę znanych zagranicznych scen. W styczniu tego roku spektakl został zaproszony do Nowego Jorku na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Under the Radar”. W październiku natomiast gościł na Performing Arts Market in Seoul – PAMS 2012 w Seulu. – To przegląd najważniejszych wydarzeń m.in. teatralnych, muzycznych, sztuk performatywnych – wyjaśnia Maciej Matysiak z Natural Born Chillers. Warto dodać, że na festiwalu kielecki teatr, z którym związani są ostrowianie, był jednym z raptem trzech polskich. Ponadto wystąpiły zespoły m.in. ze Słowacji czy Węgier. – Przyjęcie było bardzo dobre, choć trzeba przyznać, że tamtejsza publiczność jest bardziej powściągliwa w okazywaniu emocji niż nasza. Spektakl miał jednak dobre recenzje – mówi Piotr Lis. Sama wyprawa do Seulu była jednak dla NBC nie do końca egzotyczna. – Seul jest metropolią, a jedyne, czym się różni od innych,

to tym, że mieszkają tam niżsi od nas ludzie. Czasem miałem mieszane uczucia, bo czułem się tam trochę jak w podrobionym Los Angeles – mówi Piotr Lis z NBC. Efektem wyjazdu jest prawdopodobne zaproszenie spektaklu, a co za tym idzie i ostrowskich muzyków, w 2014 r. do Kanady. Seul to nie jedyna tegoroczna zagraniczna wyprawa ostrowian. Właśnie wrócili z Francji, gdzie na przełomie listopada i grudnia zagrali ze spektaklem na 2. edycji Ring Festival w Nancy. – Dyrektor tego festiwalu teatralnego widział nas w Nowym Jorku i od razu zaprosił do siebie. W Nancy „Samotność pól bawełnianych” graliśmy dwukrotnie. Udało nam się także zagrać bardzo dobrze przyjęty koncert – wyjaśnia Piotr Lis. To tyle, jeśli chodzi o wyjazdy z kieleckim spektaklem. Ostrowska formacja ma jednak też i własne plany. – Teraz mieliśmy trochę przerwy w próbach, bo razem z Michałem (Lisem – m.in. wokalistą NBC – przyp. hol) robimy muzykę do dwóch spektakli Radosława Rychcika: monodramu „Część I: Bóg” oraz spektaklu „Letni sierpniowy dzień”. W planach mamy jednak już niebawem wypuszczenie singla, a wkrótce całego albumu z naszą nową wokalistką – Jaśminą Polak – kończy Piotr Lis. (hol) czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


UHONOROWANO OSTROWSKICH WOLONTARIUSZY

Pomagają z potrzeby serca Cztery statuetki wręczono w tym roku w ramach II Ostrowskiego Dnia Wolontariatu. Uroczystość odbyła się w Forum Synagoga. Spotkanie miało na celu promocję idei wolontariatu oraz uhonorowanie osób, które w naszym mieście zasłużyły się na tym polu. Na uroczystość licznie przybyli ostrowscy wolontariusze, dyrektorzy szkół, uczniowie, przedstawiciele akcji „Szlachetna Paczka”, a także wszyscy ci, którzy z chorymi i potrzebującymi pomocy mają do czynienia na co dzień. - Wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych. Określenie „bez wynagrodzenia” nie oznacza jednak bezinteresownie. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny. Zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i wiele nowych umiejętności - powiedziała Lidia Sobócka, pełnomocnik prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego ds. organizacji pozarządowych.

Sylwetki Laureatów Ostrowski Wolontariusz 2012 Maria Kaczmarek W swojej codziennej pracy społecznej kieruje się zasadą wielopokoleniowego współdziałania. Bliskie jej sercu są zarówno problemy małych dzieci, jak i osób starszych. W środowisku lokalnym jest postrzegana jako osoba serdeczna i wrażliwa, do której można zwrócić się w potrzebie. Od 2002 roku kieruje działalnością Stowarzyszenia Krępianie, które w tym roku obchodzi jubileusz swojej działalności. Damian Nasiadek Wolontariusz, który podjął trud zorganizowania na naszym terenie akcji „Szlachetna Paczka”, biorąc na siebie całą odpowiedzialność za powodzenie projektu. Aktywna współpraca z licznymi instytucjami zaowocowała wytypowaniem adresów najbardziej potrzebujących rodzin z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. W 2011 roku udało się pomóc 48 rodzinom z naszego rejonu. Przeciętna wartość paczki dla każdej z rodzin kształtowała się na poziomie około 1300 zł. Oprócz materialnej pomocy rodziny otrzymały także duchowe wsparcie od wolontariuszy i darczyńców.

II Ostrowski Dzień Wolontariusza odbył się w Forum Synagoga

Paulina Krawczyk Jest wolontariuszką na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Podczas dyżurów pomaga personelowi medycznemu, a także wspiera psychicznie pacjentów oddziału. Swoją przyszłość wiąże również z pracą na rzecz chorych. Działania podejmowane przez nią motywowane są zawsze chęcią pomocy drugiemu człowiekowi i działaniem dla jego dobra.

Nagrodzeni uczniowie w konkursie plastycznym z klas I - III

Uroczystość była okazją do zapoznania się z wieloma różnymi formami wolontariatu funkcjonującymi na terenie Ostrowa oraz z działaniami, jakie w ostatnim czasie zostały przeprowadzone w naszym mieście. - Chory to też człowiek. Jeżeli spojrzymy z tego punktu, dostrzeżemy człowieka, któremu nie tylko chcemy zaoferować pomoc, ale człowieka, któremu ta pomoc się przynależy - dlatego, że jest człowiekiem, niejednokrotnie bezradnym i zdanym właśnie na nas. Najważniejszym zadaniem wolontariusza jest towarzyszenie choremu - powiedział ksiądz Krystian Kowalski, duszpasterz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Józefa.

Nagrody z rąk prezydenta odebrali laureaci konkursu z klas IV - VI

Tegoroczni laureaci, którym wręczono statuetki

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski Zrodzona w 1990 roku idea, zamieniła się w 1995 roku w Stowarzyszenie, którego założycielami zostali: Paweł Rajski, Andrzej Leraczyk, ksiądz Maciej Wyzujak i nieżyjący już Wojciech Burkietowicz. Stowarzyszenie od samego początku pozyskuje środki finansowe na rzecz chorych dzieci, a także na zakup sprzętu medycznego dla ostrowskiego szpitala. Stowarzyszenie to około dwadzieścia czynnie działających osób. Fundusze czerpią z 1 procenta, ze sprzedaży cegiełek i losów i od sponsorów. Do tej pory na zakup sprzętu medycznego organizacja przeznaczyła ponad 2 mln złotych, zaś na indywidualne wsparcie - ponad milion złotych.

O tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka” w regionie ostrowskim opowiedział jej lider na naszym terenie, Damian Nasiadek. To akcja, która co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. Potrzebujące rodziny opowiadają o swojej trudnej sytuacji wolontariuszom, spotkanym po raz pierwszy w życiu. Darczyńcy natomiast przygotowują konkretną pomoc dla nieznajomych.  - W tym roku udało nam się objąć opieką 50 rodzin z całego powiatu ostrowskiego. Dostarczyliśmy do potrzebujących 493 paczki o łącznej wartości ponad 70 tysięcy złotych. W akcję włączyło się 1600 osób - wyjaśnił Damian Nasiadek. W ramach obchodów II Ostrowskiego Dnia Wolontariusza w szkołach zorganizowano konkursy skierowane do dzieci i młodzieży. Podczas uroczystości w Forum Synagoga nagrodzono laureatów i zaprezentowano ich prace. Impreza była również okazją do nagrodzenia Ostrowskich Wolontariuszy Roku. W tym roku tytuł ten, wraz ze statuetką z czerwonym sercem, trafił do czterech laureatów: Marii Kaczmarek, Damiana Nasiadka, Pauliny Krawczyk oraz Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Renata Weiss

R

E

K

L

A

M

A

15


Zarząd Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza do przetargu,

który odbędzie się w dniu 03.01.2013 r. na ustanowienie w formie aktu notarialnego odrębnej własności lokalu mieszkalnego przy ulicy Strzeleckiej 72B/6 o powierzchni użytkowej 72,80m2. a. ustny – ograniczony dla członków oczekujących w tutejszej spółdzielni nie posiadających zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, który odbędzie się o godz. 1030 b. ustny – nieograniczony, który odbędzie się o godz. 1045 Wartość lokalu mieszkalnego Fundusz remontowy

136.500,00 zł 2.000,00 zł

Spółdzielnia zaznacza, że członek oczekujący powinien w terminie do dnia 02.01.2013 r. do godz. 1300 ( sekretariat pokój 7 ) złożyć niżej wymienione dokumenty: - posiadaną książeczkę mieszkaniową. - oświadczenie złożone pod odpowiedzialnością karną, że nie posiada zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. Przedmiotem przetargu, który odbędzie się w siedzibie spółdzielni ( sala 103 ) będzie kwota na jednorazową bezzwrotną wpłatę na fundusz remontowy spółdzielni. Mieszkanie można oglądać po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym 62 591 56 56 wew, 147. Wymagana wpłata wadium w wysokości 500,00zł na wymienione mieszkanie należy wpłacić w spółdzielni w dniu przetargu do godz. 930. Osoba wygrywająca przetarg ponosi koszty zawarcia aktu notarialnego oraz w terminie 30 dni zobowiązana jest wpłacić na konto spółdzielni wylicytowaną kwotę. Zastrzega się prawo unieważnienia w całości lub części przetargu bez podania przyczyn.

przetarg 16

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


MdM, czyli mieszkanie dla młodych W obliczu pogłębiającej się zapaści na rynku nieruchomości, coraz mniejszej zdolności kredytowej Kowalskiego oraz atakujących zewsząd informacji o coraz dotkliwiej odczuwalnych skutkach kryzysu gospodarczego - program „Mieszkanie dla Młodych” wydaje się być pomysłem mającym poprawić sytuację mieszkaniową młodych małżeństw. Ale nie tylko, ponieważ program ma objąć również i singli. Z jednej strony to dobrze, że dostrzegane są alarmujące komunikaty, jakie środowisko osób zawodowo związanych z rynkiem nieruchomości podkreśla już od kilku lat. Pośrednicy w Obrocie Nieruchomościami są grupą zawodową, która „na pierwszej linii frontu” i natychmiast wie, jakie są aktualne trendy oraz ma narzędzia do przeprowadzenia rzetelnej, opartej na rzeczywistych realiach analizy sytuacji na rynku nieruchomości. Podstawą do takich badań jest analiza ilości transakcji, ocena segmentu rynku, jaki w danej chwili cieszy się zainteresowaniem (czy może: jest w zasięgu kupujących), znamy zarówno aktualne trendy, jak i uwarunkowania – a w zasadzie obostrzenia polityki kredytowej banków, które kolejnymi rekomendacjami T i S skutecznie ograniczyły możliwości nabywcze kupującym. Wydaje się zatem, że dobrze, iż rząd dostrzega ten problem, który z perspekty-

Oferta nr 64 - Dom wolno stojący Cena: 259 000 zł Lokalizacja: Ostrów, ul. Moniuszki Powierzchnia domu: 162 m2 Powierzchnia działki: 696 m2 Dom z lat osiemdziesiątych, trzykondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony. Na działce wszystkie media, ogrzewanie z OZC i węglowe. Gaz na działce. Działka zagospodarowana trawnikiem, drzewkami owocowymi i ozdobnymi. Okolica spokojna, w pobliżu szkoła podstawowa, sklepy, targowisko miejskie, komunikacja miejska. Do centrum 1 km.

wy państwa ma dalekosiężne skutki. Brak bowiem perspektyw mieszkaniowych i rozwojowych dla młodych, brak możliwości zainwestowania we własne cztery kąty, od kilku ładnych lat skutkuje podejmowaniem decyzji chociażby o „nieposiadaniu dzieci”, o czym alarmują demografowie i wiemy doskonale, że społeczeństwo nasze z roku na rok się starzeje. Planowane wprowadzenie „Mieszkania dla Młodych” ma wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Jak zwykle program ma pewne ograniczenia i porównując go do Rodziny na Swoim, jest dla klientów mniej korzystny. Minimalna kwota dopłaty do kredytu ma wynieść 10%. Na dodatkowe 5% mogą liczyć rodziny posiadające dziecko, a kolejne 5% - jeżeli w ciągu 5 lat w nabywanym mieszkaniu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko. Plus jest taki, że dopłaty te mają stanowić „wkład własny” nabywcy i obniżą od razu wielkość długu kredytobiorcy o od 10 do 20%. Jest to dla nabywców rozwiązanie mniej korzystne niż kończąca się w grudniu Rodzina na Swoim. W RnS państwo przez pierwsze 8 lat kredytowania dopłacało blisko połowę odsetek od kredytu, co odpowiadało nawet prawie 26% wartości nieruchomo-

Na sprzedaż Obiekt w Centrum Ostrowa Wlkp. - oferta nr 123 Cena: 650 000 zł Powierzchnia użytkowa:373 m2 Powierzchnia działki: 1007 m2 Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Dąbrowskiego Do sprzedaży nieruchomość gruntowa 1007 m2, położona w ścisłym centrum miasta, zabudowana budynkami o charakterze socjalno-warsztatowym i magazynowym o łącznej powierzchni 373 m2, z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową. Możliwość zabudowy mieszkaniowej.

ści. Porównując oba programy – przy zakupie mieszkania o wartości 290.000,00 PLN rata 25-letniego kredytu wynosi niecałe 2000,00 PLN /mc. W „Mieszkaniu dla Młodych" przy tych samych parametrach - ratę można oszacować na poziomie 1600,00–1800,00 PLN/mc, a w „Rodzinie na Swoim" na poziomie ok. 1100,00 PLN/mc. Program Mdm w odróżnieniu od RnS dotyczyć ma wyłącznie mieszkań nowych – a więc mieszkania z rynku wtórnego, niestety, nie będą mogły być objęte dofinansowaniem – co niewątpliwie nie jest dobrym rozwiązaniem. Ograniczenia obejmują też wielkość mieszkań, przy

których można będzie starać się o MdM. Czy program wejdzie w takim kształcie i w przewidywanym terminie – pokaże czas. Wydaje się jednak, że program ten nie ożywi rynku nieruchomości jak dotknięciem „czarodziejskiej różdżki”. Do kompletu bowiem potrzebna jest zmiana polityki kredytowania zakupu nieruchomości, polepszenie sytuacji gospodarczej, w tym zwłaszcza odbudowanie siły napędzającej popyt, jaką jest klasa średnia. Polska Federacja Rynku Nieruchomości Joanna Lebiedź – Rzecznik prasowy PFRN

Mieszkanie na sprzedaż DOBRA CENA - oferta nr 116 Powierzchnia: 56,30 m2 Cena: 102 000 zł (1 796 zł/m2) Lokalizacja: Ostrów, ul. Prosta

Działka na sprzedaż – oferta 126 Cena –149 000 zł (59,20 zł/m2) Powierzchnia działki: 2 517 m2 Lokalizacja: Zacharzew, ul. Leśna

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, składającego się z 3 pokoi, kuchni, łazienki i przedpokoju oraz piwnicy. Mieszkanie wymaga odnowienia, okna stare drewniane, w pokojach na podłodze mozaika parkietowa do renowacji. Nieruchomość położona blisko centrum, w spokojnym miejscu, sporo zieleni. Możliwość objęcia od zaraz.

Na sprzedaż niezabudowana działka gruntu o powierzchni 2517 m2, położona na terenie gminy Ostrów Wlkp., w miejscowości Zacharzew; działka częściowo ogrodzona. Dojazd 40 m od ul. Leśnej. W ulicy gaz, prąd i woda. Działka objęta planem zagospodarowania: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Mozliwość podziału.


str. II

R

ok 2012 dobiega końca. Na rynku nieruchomości w zasadzie można odnotować już zimowy zastój, jedynie chętni do skorzystania z programu „Rodzina na Swoim” podpisują właśnie umowy, a niektórzy nawet poszukują jeszcze intensywniej wymarzonego mieszkania czy domu. Jest to już, niestety, ostatnia chwila, gdyż z końcem roku program wygasa. W przyszłym roku ma wejść w życie nowy produkt zwany „Mieszkanie dla Młodych”. Więcej na ten temat w artykule „MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych”. Dzisiejszy dodatek „Rynek Nieruchomości” jest ostatnim w tym Starym Roku. Chciałbym przy tej okazji złożyć wszystkim czytelnikom „Gazety Ostrowskiej”, a co za tym idzie także czytelnikom „Dodatku”, życzenia zdrowych, rodzinnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku. Aby spełniały się wszystkie marzenia, a w szczególności tych nieposiadających jeszcze własnego „M”, a pragnących w najbliższej przyszłości je nabyć, jak również spełniły się oczekiwania tych, którzy swoją nieruchomość chcą zbyć. Mam nadzieję, że w spełnieniu tych ostatnich życzeń będę mógł Państwu pomóc. Krzysztof Majusiak Pośrednik w obrocie nieruchomościami Licencja Zawodowa Ministra Infrastruktury nr 9091

Działka na sprzedaż – oferta 128 Cena –390 000 zł (69,44 zł/m2) Powierzchnia działki: 5 616 m2 Lokalizacja: Ostrów Wlkp. ul. Wrocławska Do sprzedaży prawo użytkowania wieczystego ( z możliwością przekształcenia w prawo własności) działki inwestycyjnej o pow. 5 616 m2, zlokalizowanej w Ostrowie Wlkp. przy ul. Wrocławskiej (droga krajowa nr 11). Działka objęta planem miejscowym symbol „UP, (UH)” - tereny działalności inwestycyjnej, obejmujące tereny magazynowania i dystrybucji paliw płynnych, usług i handlu.

Oferta 109 – Do wynajęcia gabinet lekarski kompletnie wyposażony do natychmiastowego wykorzystania, mieszczący się w budynku parterowym w zabudowie szeregowej na osiedlu mieszkaniowym przy ulicy Paderewskiego. Wysokość czynszu najmu 1500,zł/mc (bez VAT) + media wg liczników.

Dom na sprzedaż - oferta nr 160. Cena – 210 000 zł Lokalizacja: Rososzyca Powierzchnia domu: 258 m2 Powierzchnia działki: 1093 m2 Do sprzedaży dom w budowie, stan surowy otwarty o powierzchni mieszkalnej 180 m2, położony na działce o powierzchni 1093 m2. Dom o architekturze tradycyjnej, z dachem dwuspadowym z lukarnami, z poddaszem użytkowym. Nieruchomość położona jest na skraju wioski, pod lasem, w terenie nowej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Cena do negocjacji.

Mieszkanie na sprzedaż - oferta nr 154. Cena – 110 000 zł Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. 60. Pułku Piechoty Powierzchnia domu: 48 m2 Do sprzedaży lokal mieszkalny 48 m2, 2 pokoje, kuchnia, łazienka, wc i piwnica. 3 piętro. Lokalizacja - centrum miasta, 300 m od rynku, ale w zacisznym miejscu, na osiedlu z zielenią.

Dom na sprzedaż - oferta nr 47 Cena 370 000 zł Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul Wołyńska Powierzchnia domu: 188,82 m2 Powierzchnia działki: 617 m2 Do sprzedaży dom w Ostrowie Wlkp., ul. Wołyńska. 6 pokoi, 2 łazienki, garaż plus poddasze do adaptacji na cele mieszkalne, fitness lub inne. Cena 470 000 zł. Prowizję Pośrednika pokrywa sprzedający.

Działka na sprzedaż – oferta 129 Cena –61 200 zł (85 zł/m2) Powierzchnia działki: 720 m2 Lokalizacja: Ostrów Wlkp. (Osiedle Zacisze-Zębców) Do sprzedaży działka budowlana (prawo użytkowania wieczystego) w Ostrowie Wlkp. zlokalizowana na oś. Zacisze-Zębców; powierzchnia działki 720 m2. Działka w kształcie prostokąta, dojazd drogą utwardzoną 100 m od drogi asfaltowej, teren w pełni uzbrojony, wszystkie media w pobliżu działki.

Oferta nr 94 - Do wynajmu - lokal biurowy położony na III piętrze czterokondygnacyjnego budynku, o łącznej powierzchni 185 m2. Pomieszczenia są do wynajęcia od zaraz. Przy obiekcie własne miejsca parkingowe. Lokal może pełnić rolę centrum finansowego, biura projektowego, call center i temu podobnych bez zbędnych adaptacji. Dogodna lokalizacja – 1500 m od drogi krajowej nr 11 (Katowice – Poznań). Odległość do stacji PKP – 4 km. Czynsz najmu: 19 zł / m2 plus opłaty za media.

Mieszkanie na sprzedaż - oferta nr 43 Cena – 130 000 zł Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Bąka Pow. mieszkania: 59,98 m2 Do sprzedaży spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, znajdującego się na IV piętrze wielorodzinnego budynku (bloku), składającego się z 3 pokoi, kuchni, łazienki oraz przedpokoju. Lokal położony na osiedlu blisko Centrum, w obrębie osiedla szkoła podstawowa i gimnazjum, sklep ,,Biedronka” i inne mniejsze. Osiedle zadbane i spokojne.

Działka na sprzedaż – Kałkowskie Cena: 30 zł/m2 Powierzchnia działki: od 3 051 do 3375 m2 Lokalizacja: Kałkowskie, gmina Sośnie Na sprzedaż działki budowlane na skraju wsi Kałkowskie, na skraju wioski, pod lasem, z dojazdem drogą asfaltową. W sąsiedztwie wytyczonych zostało kilkanaście działek. Teren płaski, w pobliżu woda oraz energia elektryczna.

Na sprzedaż działka budowlana Cena – 60 000 zł (64,72 zł/m2) Powierzchnia działki: 927 m2 Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Gronowa od strony Winnej Do sprzedaży działka budowlana 927 m2 w kształcie prostokąta, z dojazdem drogą asfaltową i 100 m szutrową. Dostęp do mediów energia elektryczna, woda, kanalizacja sanitarna, TV kablowa oraz telefon.


czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

17


,,Pomyślny test, ale potrzebne wsparcie! Powstał raport na temat Organizacji Pozarządowych w Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej” Tytuł artykułu to jakby najkrótsza diagnoza stanu organizacyjnego i „stanu ducha” organizacji pozarządowych w Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej. Funkcjonowanie organizacji pozarządowych Aglomeracji stanowi ważny element życia społecznego, to też zadaniem samorządów lokalnych jest ich wspieranie. Rozwój organizacji pozarządowych to również realizacja idei i praktyki funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. W lokalnych społecznościach, tam gdzie organizacje pozarządowe chcą i potrafią mówić jednym głosem, najczęściej są pożądanym i ważnym partnerem dla samorządu. Podejmując własne inicjatywy, jak również wspierając i konsultując ważne plany społeczne, wpływają na poziom życia lokalnych społeczności. W ramach projektu „Sieć Współpracy Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej” powstał Zespół Ekspertów ds. Organizacji Pozarządowych Aglomeracji. Praca Zespołu polegała nie tylko na wymianie poglądów na temat aktualnego stanu organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim na znalezieniu sposobów wzrostu ich aktywności w aglomeracji. Zrealizowane zadania dotyczyły określenia dobrych wzorców działalności oraz zrozumienia źródła mankamentów. W tej perspektywie podjęto próbę wypracowania podstawy dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej oraz wskazania kierunków

współpracy pomiędzy organizacjami. Korzystano z najnowszych opracowań naukowych i podręczników, takich jak ,,Poradnik modelowej współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych” pod redakcją Ł. Waszaka, P. Masłowskiego (wyd.: Sieć wspierania organizacji pozarządowych „SPLOT”, Warszawa 2012). Zespół Ekspertów pracował również w oparciu o wyniki badań CBOS zrealizowanych w styczniu 2011 roku i badań European Social Survey z 2008 roku. Z ww. badań wynika, że poziom wzajemnego zaufania wśród społeczeństwa w Polsce jest bardzo niski. W związku z tym należy poświęcić szczególną uwagę wzmocnieniu mechanizmów kooperacji i zaufania między ludźmi, gdyż ich jakość będzie wpływać na szanse rozwojowe Polski do 2030 r. Warto też podkreślić fakt, że w środowisku organizacji

Oprac. Zespół Projektowy pozarządowych to negatywne zjawisko mat oceny przedmiotu i poziomu współbraku zaufania nie występuje tak intenpracy organizacji pozarządowych Aglosywnie. Stwarza to szansę przeprowadzemeracji Kalisko - Ostrowskiej z samorząnia zmian i wprowadzenia mechanizmów dem terytorialnym oraz z innymi orgai narzędzi wzmacniających zaufanie i zanizacjami środowiskowymi. Wyniki dopewniających wzrost społecznego kapityczące najistotniejszych form współpracy organizacji potału rozwoju. Z nadzieją należy pazarządowych z gminą/powiatem trzeć na ludzi młoIdeą organizacji pożytku pokazują, że na dych. Świadczy o publicznego jako pewnej elity pierwszym miejscu tym także fakt, że spośród wymieniomłode pokolenie wśród podmiotów zaliczanych nych form współmoże być siłą napędo trzeciego sektora pracy (czytaj: podową rozwoju orgajest ich transparentność, trzeb) znajdują się nizacji pozarządow momencie rejestracji, oczywiście finanse wych, jeżeli stworzy jak i w całym okresie działania (patrz wykres posię warunki odpowyżej). Natomiast, wiednie do wyzwodrugim poważnym lenia tego potenproblemem jest szeroko pojęte doradzcjału. Mając na uwadze te tendencje, w two! I trudno się temu dziwić: czymże ramach projektu przeprowadzono badabowiem jest pomoc w uzyskiwaniu środnie ankietowe wśród 100 lokalnych orków finansowych, szkolenia, uzyskiwaganizacji pozarządowych. Osiągnięto niu informacji i konsultacje wymieniane wysoki, pozytywny rezultat badawczy, przez ankietowanych najczęściej, jak nie tj. 82 odpowiedzi stowarzyszeń, związoczekiwaniem na poradę, na podpoków, fundacji i towarzystw. Celem bawiedź, czyli - na szeroko rozumiane dodania ankietowego było usprawnienie radztwo? Trzeba to uznać za bardzo ważdziałania sektora organizacji pozarządony problem na drodze rozwoju aktywwych i samorządów lokalnych. Zadane ności organizacji pozarządowych w pytania obejmowały zagadnienia na te-

Publikacja artykułu jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

18

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej, szczególnie w kontekście nowej perspektywy finansowej UE na lata: 2014 - 2020. Poszukując sposobu wzrostu aktywności organizacji pozarządowych, a zatem optymalnych dróg rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w aglomeracji, starano się „słuchać głosu” (uwzględniać opinie) samych organizacji i ich członków. Warto również wyjaśnić, że wyniki ww. badania są zbieżne z wynikami badania innego przeprowadzonego na 31 przedstawicielach organizacji pozarządowych z Kalisza, które także wykazało, że organizacje pozarządowe potrzebują wsparcia w swej działalności. Spośród zaproponowanych rozwiązań przedstawiciele kaliskich organizacji na pierwszym miejscu zgłosili potrzebę uzyskania porady w zakresie przygotowania i realizacji projektów unijnych (aż 74 % respondentów). Na drugim miejscu, 71 % badanych wykazało zainteresowanie wsparciem w zakresie szkolenia i doradztwa finansowego i prawnego. Znacząca ilość badanych jednomyślnie wykazała zainteresowanie szkoleniem z zakresu pozyskiwania funduszy na działalność statutową (68 %). Nie bez znaczenia były również wyniki potwierdzające zainteresowanie wsparciem rzeczowym, jak np.: udostępnianie pomieszczeń (68%) i sprzętu (39%). Z przygotowanych przez Zespół Ekspertów ds. Organizacji Pozarządowych opracowań i przeprowadzonych konsultacji, a także wielu opinii wykonanych przez Ekspertów wynika rekomendacja dla utworzenia Centrum Wspierania Organizacji

Pozarządowych, krócej - Centrum Organizacji Pozarządowych. Centrum to świadczyłoby usługi doradcze dla organizacji pozarządowych aglomeracji, oferując mobilny charakter usług, tzn. realizację nie tylko w siedzibie Centrum. Należy również podkreślić fakt, że raport skonsolidowany zawiera pozytywną rekomendację dla tej inicjatywy. Centra

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

o podobnym charakterze istnieją już w wielu miastach w Polsce. Zdecydowana większość z nich pozyskuje środki finansowe na działalność statutową z Funduszy Europejskich. Warto też zwrócić uwagę, że we wrześniu br. odbył się we Wrocławiu III Konwent Inkubatorów Organizacji Pozarządowych, który wypracował rekomendacje dotyczące two-

rzenia, funkcjonowania i finansowania działań polskich centrów informacji i wspomagania organizacji pozarządowych w nowej perspektywie finansowej 2014 - 2020. W konwencie uczestniczyli przedstawiciele 43 miast z całej Polski. Wydarzenie miało miejsce w ramach projektu „Centra wspierania organizacji pozarządowych z terenu aglomeracji wrocławskiej Sektor 3” współfinansowanego ze środków UE. To wydarzenie powinno stanowić jeszcze większą motywację do realizacji projektu w naszej aglomeracji. Wyniki prac zespołu potwierdzają, że mimo wielu mankamentów organizacje pozarządowe Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej pozytywnie „zaliczają test” obywatelskiego działania. Taką generalną ocenę zawiera Raport skonsolidowany. W raporcie wymieniono również propozycje dla kierunków działań sektora organizacji pozarządowych Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem takich aspektów jak: zwiększenie zasięgu ich działań, budowanie ich niezależności i stabilności finansowej, rozwój innowacji w sektorze. Podniesienie jakości działalna rzecz integracji sektora. Istotnym elementem wzmacniającym sektor organizacji pozarządowych Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej jest ich wizerunek, który można osiągnąć przede wszystkim przez własną aktywność. Oprac.: Tadeusz Krawczykowski

19


PIERWSZA FOTKA NOWORODKA Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Julia – córka Karol iny i Piotra Kołodziejów z Sulmi erz yc , ur. 10 .12 , o godz. 11.30, w. 35 00 g, dł. 54 cm

Roksana – córka Agaty i Łukasza Kasprzaków z Kuro wa, ur. 11.1 2, o godz. 11.45, w. 2550 g, dł. 52 cm

Gabriela – córka Patryc ji i Łukasza Łukawskich z Os tro wa , ur. 17. 12, o godz. 11.05, w. 3040 g, dł. 55 cm

R

E

K

L

A

M

Bartosz – syn Agnieszki i Jarosława z Sośni, ur. 10.12, o godz. 18.44, w. 2550 g, dł. 51 cm

cm

Wiktoria – córka Beaty i Roberta Krawczyków z Masanowa, ur. 13.12, o godz. 0.40, w. 3370 g, dł. 54 cm

Lena Klara – córka Natalii i Tomasza z Ostrowa, ur. 11.12, o godz. 12.50, w. 3240 g, dł. 52 cm

Izabel – córka Karoliny i Tom ka z Ostr owa , ur. 18.12, o godz. 12.45, w. 3620 g, dł. 55 cm

Julia Kubczak – córka Jolanty i Dawida z Antonina, ur. 12.12, o godz. 1.00, w. 3740 g, dł. 58 cm

Jaku b – syn Joan ny i Seb astia na Mau ry z Ostr owa , ur. 16.1 2, o godz. 11.45, w. 3380 g, dł. 56 cm

Lena – córka Anny i Rober ta Pia sko ws kic h z Os tro wa , ur. 18. 12, o godz. 13.37, w. 3220 g, dł. 57 cm

Helena – córka Marzeny i Daniela Turowskich z Kępna, ur. 20.10, o godz. 14.10, w. 1160 g, dł. 37 cm

ii i Naomi – córka Wirgin anDamiana Petrol z Jar z. towa, ur. 12.12, o god 51 5.30, w. 3390 g, dł. cm

Oliwier – syn Joanny i Tomasza Olejniczaków z Ostr owa , ur. 13.1 2, o godz. 4.00, w. 3070 g, dł. 52 cm

Nikodem Poczkuta – syn Sylwii i Zbigniewa z Mielnicy Dużej, ur. 18.12, o godz. 9.15, w. 3070 g, dł. 52 cm

Jaku b Walc zak – syn Wiesławy i Jacka z Nowych Skalmierzyc, ur. 8.12, o godz. 1.35, w. 2360 g, dł. 47 cm

Adam – syn Agnieszki i Marcina Los z Janisławic, ur. 6.12, o godz. 16.24, w. 3530 g, dł. 55 cm

Kamil – syn Edyty i Macie ja Ka ras ińs kic h z Ostrowa, ur. 10.12 , o godz. 10.50, w. 374 0 g, dł. 57 cm

Mari na – córk a Mart y Gellert i Sebastiana Mroza z Grabowa Wójtostwa, ur. 14.12, o godz. 19.25, w. 3440 g, dł. 55 cm

Kacper Marcin – syn Karoliny i Marcina Bo rowiaków z Ostrowa, ur. 16.12, o godz. 12.50, w. 3460 g, dł. 54 cm

NaMagdalena – córka ur. talii i Piotra z Ostrowa, w. 11.12, o godz. 10.30, 3010 g, dł. 51 cm

Franciszek – syn Pauliny i Leszka z Odolanowa, ur. 12.12, o godz. 13.30, w. 4170 g, dł. 58 cm

Mikołaj – syn Agnie szki i Krzysztofa Pastusza ków z Ostrowa, ur. 17 .12, o godz. 9.20, w. 32 80 g, dł. 54 cm

Gabriela – córka Marty i Arkadiusza Pietraszków z Odolanowa, ur. 18.12, o godz. 17.15, w. 3750 g, dł. 58 cm

Marta – córka Marzeny i Dan iela Turo wski ch z Kępna, ur. 20.10, o godz. 14.12, w. 970 g, dł. 38 cm

Zosi a – córk a Mart y i Łukasza Zybałów z Garek, ur. 16.12, o godz. 18.15, w. 3640 g, dł. 52 cm

Borys – syn Małgo rzaty i Ba rto sz a Bo żk ów z Os tro wa , ur. 18 .12 , o godz. 14.00, w. 35 70 g, dł. 58 cm

A

NAGRODY WYLOSOWALI : Maria Jędras z Ostrowa Wlkp. Sławomir Wrona z Ostrowa Wlkp.

20

Emilia – córka Izabeli i Karo la Wojt czak ów z Psar, ur. 8.12, o godz. 14.35, w. 3060 g, dł. 52

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, e-mail: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny - tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 29-68-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 735-62-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-62-14). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 3404-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


str. III

Lokal użytkowy na wynajem - oferta nr 120 Powierzchnia: 125,40 m2 Cena: 1 881 zł (15 zł/m2) Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Staroprzygodzka

Działki na sprzedaż - oferta nr 51, 55, 52. Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul Zakątek Powierzchnia działek: 640 m2 cena 54 000 zł (84 zł/m2) 2 845 m cena 67 000 zł (79 zł/m2) 609 m2 cena 48 000 zł (79 zł/m2)

Działki budowlane, położone w bezpośrednim sąsiedztwie, z wewnętrzną drogą dojazdową. Droga publiczna utwardzona kostką brukową. W drodze energia elektryczna, woda i kanalizacja. Możliwość zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z towarzyszącą nieuciążliwą działalnością gospodarczą (symbol „M/G”). Prowizję pośrednika pokrywa Sprzedający.

Lokal biurowo-magazynowy o łącznej powierzchni 125,40 m2 usytuowany na I piętrze 5-kondygnacyjnego budynku. Lokal obejmuje 5 pomieszczeń. Z lokalem skojarzone jest współużytkowanie korytarza o powierzchni 53,1 m2 oraz węzła sanitarnego. Istnieje możliwość powiększenia powierzchni wynajmu o 2 biura 40,5 m2 oraz 12,6 m2. Dogodna lokalizacja – 1500 m od drogi krajowej nr 11 (Katowice – Poznań). Odległość do stacji PKP – 4 km.

Oferta nr 110 - Do wynajęcia lokal użytkowy o pow. 88 m2. Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa 5, parter. Składa się z sali o powierzchni 86 m2 oraz toalety.

Oferta nr 76 - Do sprzedaży działka budowlana - położona w Ostrzeszowie przy ulicy Powstańców Wielkopolskich; na planie prostokąta - dłuższym bokiem przylegająca do ulicy. W ulicy znajdują się wszystkie media. Droga asfaltowa. Wymiary działki - prostokąt 63 m (od ulicy) x 35 m. Istnieje możliwość podziału działki na mniejsze. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - MN - zabudowa jednorodzinna i nieuciążliwe usługi. Ostrzeszów, ul. Powstańców Wlkp., 2 231m 2 . Cena 130 000 zł.

Dwie witryny okienne od strony ulicy. W lokalu można wydzielić część powierzchni na odrębne pomieszczenia. Wysokość pomieszczeń 320 cm. Sąsiedztwo - banki, sklepy odzieżowe, poczta. Czynsz miesięczny 4 000 zł netto + VAT.

Oferta 41 - do sprzedaży nieruchomość gruntowa o powierzchni 1,4291 ha, wraz z dwoma stawami o kształcie nieregularnym i łącznej powierzchni około 8 000 m2, zabudowana domkiem letniskowym i zagospodarowana w wiatę biesiadną wraz z grillem i wędzarnią, położona w miejscowości Kocina gm. Sośnie. Dojazd drogą asfaltową oraz kilkudziesięciometrową drogą wewnętrzną. Dla działki zostały wydane warunki zabudowy dla wolno stojącego domu jednorodzinnego. W bezpośrednim sąsiedztwie lasy państwowe, okolica spokojna, rzadka zabudowa jednorodzinna. Gmina słynąca z czystego powietrza, pięknych lasów, roślinności i zwierząt oraz krajobrazów. Cena 240.000 zł

Oferta 39 - do sprzedaży działka o pow. 1 000 m2, położona w Wysocku Wielkim przy ul. Kościelnej. Media - energia elektryczna, woda, kanalizacja w działce, gaz w drodze. Cena 70 000 zł

Mieszkanie na sprzedaż - oferta nr 156. Cena – 113 000 zł Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Klasztorna Powierzchnia domu: 45,2 m2

Do wynajęcia salon fryzjerski Czynsz – 1 000,00 zł/miesiąc Powierzchnia użytkowa: 56,00 m2 Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Raszkowska

Do wynajęcia lokal użytkowy przeznaczony i przygotowany na salon fryzjerski, nowo urządzony, z zapleczem i częściowym wyposażeniem. W sąsiedztwie znajdują się salon kosmetyczny oraz solarium. Całość może stanowić jeden kompleks usługowy. Osoba zainteresowana salonem kosmetycznym może go przejąć wraz z wyposażeniem.

Sprzedaż - oferta nr 37 Cena: 180 000 zł Lokalizacja: Topola Wielka, ul. Długa 22 Powierzchnia domu: 66,93 m2 Powierzchnia działki: 12 500 m2

Sprzedaż - oferta nr 35 Cena: 395 000 zł (1 630 zł/m2) Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Mickiewicza Powierzchnia domu: 288,3 m2 Powierzchnia działki: 440 m2

Do sprzedaży dom wolno stojący z zabudowaniami gospodarczymi. Rozpoczęto remont kapitalny domu. Atrakcyjne położenie, droga asfaltowa, blisko przystanek autobusowy i sklep. Posesja zabudowana także garażem o pow. 40 m 2 i budynkiem gospodarczym o pow. 84 m2. Cena do negocjacji.

Dom w zabudowie bliźniaczej, kondygnacje naziemne, podpiwniczony. Rok budowy 1975, w 2000 roku przeszedł gruntowny remont i modernizację. Nieruchomość położona w centrum miasta, nieopodal szpitala miejskiego, blisko szkoła, przedszkole, supermarket. CENA DO NEGOCJACJI.

Do sprzedaży spóldzielcze prawo do lokalu mieszkalnego o pow. 45,2 m2, 2p+k+łaz+wc oraz piwnica. Mieszkanie zadbane. W korytarzu, kuchni, łazience i wc na podłogach ceramika. W pokojach wykładzina PVC. Wygodny balkon od strony północnej. Rok budowy 1993. Cena do negocjacji.


str. IV OFERTY NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ: O-151; ul. Sienkiewicza, 28 m2, I p., kawalerka. Cena 72 000 zł O-127: ul. Śmigielskiego, 72,7 m2, III p, 4p+k+ł+wc. Cena 170 000 zł O-124; ul. Kasprowicza, 61 m2, z meblami, IV piętro, 3p+k+ł+wc. Cena 149 000 zł

O-84; Ostrów, ul. Gronowa. 1 574 m2. Cena 67 682 zł (43 zł/ m2)

Działka na sprzedaż - oferta nr 118 Powierzchnia : 1054 m2 Cena : 131 750 zł (125 zł/m2) Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Przymiejska

O-83; Ostrów, ul. Gronowa. 1 227 m2. Cena 80 982 zł 66 zł/m2)

Na sprzedaż działka niezabudowana 1054 m2, w kształcie prostokąta, przy drodze asfaltowej, w strefie zabudowy domów jednorodzinnych. Na działce kanalizacja sanitarna, pozostałe media w drodze. Działka płaska, front od strony południowej o szerokości 21 m. Miejscowy plan zagospodarowania przewiduje zabudowę mieszkaniową 1rodzinną - oznaczenie MN

O-82; ul. Strzelecka, 72,90 m2, III p., 3p+k+ł+wc. Cena 155 000 zł O-81: ul. Strzelecka, 49,60 m2, IV p., 1p+k+ł. 105 000 zł O-75; ul. Strzelecka, 122,5 m2, III p., 4p+k+2ł, dwupoziomowe. Cena 225.000 zł O-74; ul. Śmigielskiego, 72,7 m2, II p., 4p+k+ł+wc, Cena 165.000 zł O- 30; Ul. Strzelecka, 38,4 m2, IV p., 2p+k+ł. Cena 109 000 zł

DOMY NA SPRZEDAŻ O-162; Raszków, 157,54 m 2, działka 421 m2. Cena 196 000 zł O-80; Ostrów Wlkp. 240 m 2, działka 328 m2. Cena 259 000 zł O-77; Okolice Ostrowa. Dom 192,65 m 2 , działka 900 m 2 . Cena 490 000 zł

Na sprzedaż lokal użytkowy w Kaliszu - oferta nr 59 Cena: 195 000 zł Powierzchnia użytkowa: 71,6 m2 Lokalizacja: Kalisz, ul. H. Sawickiej

O-36; Okolice Ostrowa Wlkp. Dom 323 m2, działka 1 700 m2. Cena 750 000 zł O-34; Radłów. Dom 98,73 m2, działka 1 100 m 2 . Cena 230 000 zł

Do sprzedaży lokal użytkowy o pow. 71,60 m2, znajdujący się w przyziemiu bloku wielorodzinnego, użytkowany obecnie jako lokal gastronomiczny „pizzeria”. Położenie w obrębie dużego osiedla mieszkaniowego, w sąsiedztwie hali sportowej Arena i basenu miejskiego. Lokal może być użytkowany na usługi gastronomiczne, kosmetyczne, fitness lub też na biuro. Cena do negocjacji. Prowizję pokrywa w całości sprzedający.

O-20; 21; ul. Gorzycka, 45,7 m2, 2p+k+ł. Cena 148.000 zł

O-33; Ostrów Wlkp. okolice ul. Różanej. Dom 233,8 m2, działka 600 m2. Cena 440 000 zł

KOMERCYJNE NA WYNAJEM O-94; Ostrów Wlkp. Staroprzygodzka, lokal 185,1 m2, czynsz 3516,90 zł (19 zł/m2)

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ:

O-93; Ostrów, ul. Wojska Polskiego. Lokal użytkowy o pow. 115,62 m 2. Czynsz najmu – 2 600 zł

O-153; Staroprzygodzka, 1,5421 ha. Cena 539 735 zł O-149; Ostrów Wlkp., Osiedle Wenecja, 1 156 m 2 . Cena 156 060 zł O-148; Ostrów Wlkp., Osiedle Wenecja, 1 269 m2. Cena 120 000 zł O-100; Przygodziczki. 1 346 m2. Cena 25 574 zł O-99; Przygodziczki. 765 m2. Cena 16 065 zł O-98; Przygodziczki. 784 m2. Cena 16 464 zł O-90; Sośnie. 1 700 m2. Cena 59 500 zł (35 zł/m2) O-89; Ostrów Wlkp., ul. Wiśniowa. 2 438 m2. Cena 155 000 zł O-88; Ostrów, ul. Gronowa. 1 281 m2. Cena 84 546 zł 66 zł/m2) O-86; 85; Ostrów, ul. Gronowa. 1 543 m2. Cena 66 349 zł 43 zł/m2)

Dom na sprzedaż - oferta nr 147. Cena – 210 000 zł Lokalizacja: Ostrów Wlkp., ul. Klonowicza Powierzchnia domu: 171,66 m2 Powierzchnia działki: 926 m2 Na sprzedaż dom wolno stojący jednorodzinny, piętrowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony. Parter domu przeznaczony na restaurację - pizzerię. Piętro i poddasze na cele mieszkalne - 5 pokoi, 2 łazienki, kuchnia. Restauracja – czynna i dochodowa pizzeria o powierzchni około 85 m2 wraz z ogródkiem letnim plus zaplecze techniczne. Media na działce - energia elektryczna (siła), wod-kan, gaz, co miałowe z opcją zainstalowania gazu. Wolno stojący dwustanowiskowy garaż z dojazdem utwardzonym kostką brukową. Działka zagospodarowana, teren zielony na rekreację oraz plac zabaw dla dzieci.

Magazyn pod najem - oferta nr 119. Czynsz miesięczny: 1000 zł (4,17 zł/m2) Powierzchnia: 240 m2 Lokalizacja: Sieroszewice Do wynajmu obiekt magazynowy 240 m2, położony 100m od drogi głównej asfaltowej - dalej dojazd drogą szutrową. Składa się z 2 pomieszczeń magazynowych oraz toalety, murowany, 3 bramy wjazdowe (wejściowe) drewniane. Dach-płyty betonowe korytkowe kryte papą.

Oferta nr 50 - Do sprzedaży mieszkanie - własność z udziałem w gruncie. Powierzchnia 46,70 m2, 3P, K, Ł, piwnica, balkon, IV piętro. Ulica Młodzieżowa. Cena - 115 000 zł

WYDAWCA:

AGENCJA OBROTU NIERUCHOMOŚCIAMI

ul. Kolejowa 5 (III piętro), 63-400 Ostrów Wlkp., tel./fax 62 735 70 80; e-mail: biuro@aoni.pl, www.aoni.pl


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Pierwszoligowa „stalowa” wigilia

str.

22

Kolejni do pary

Wigilia wśród koszykarzy Stali Ostrów jest od trzech lat tradycją. Jednak w tym roku miała ona dodatkowy smaczek - była „pierwszoligowa”. Stal i to z powodzeniem gra w tym sezonie w pierwszej lidze. Jednak tak jak w latach poprzednich, wszyscy - zarówno działacze, sponsorzy czy koszykarze poczuli rodzinną i świąteczną atmosferę.

Duma Ostrowa

str.

23

Mijający rok był udany dla piłkarskiej Ostrovii. W klubie trenuje mnóstwo dzieci i młodzieży, a zespół seniorów po awansie do III ligi spisuje się bardzo dobrze. Stąd w trakcie podsumowania roku przez działaczy klubu, które odbywało się w miniony wtorek, wszystkim towarzyszyły doskonałe humory.

str.

24

Kolejni żużlowcy postanowili związać się z ŻKS Ostrovią. W zbliżającym się sezonie barw ostrowskiego klubu będzie bronić Denis Gizatulin Ilja Czałow i Peter Karlsson. Co ciekawe, młody utalentowany junior z Rosji podpisał dwuletni kontrakt. Na tym nie koniec wzmocnień. Niewykluczone, że lada moment podpisany zostanie kolejny kontrakt - z Davidem Rudem.

Pyrrusowe zwycięstwo koszykarzy w Szczecinie Stal wygrywa ostatni mecz w roku. W środę ostrowianie w Szczecinie pokonali tamtejszy AZS. A po tym, jak MKS Kutno niespodziewanie przegrało na własnym parkiecie z zespołem Sokoła Łańcuch, wskoczyli na drugie miejsce w tabeli. Niestety, w tym meczu kontuzji nabawił się Marek Szumełda-Krzycki. Doskonały mecz przeciwko AZS Radex Szczecin rozegrali w minioną środę koszykarze BM Slam Stal Ostrów. Na zakończenie roku podopieczni Mikołaja Czaji rozbili rywali 95:75 i zostali wiceliderem I ligi po pierwszej rundzie. Radość po okazałym zwycięstwie zmąciła jednak poważnie wyglądająca kontuzja Marka Szumełdy-Krzyckiego. Podstawowy rozgrywający „Stalówki” w końcówce drugiej kwarty upadł na parkiet po jednej z dynamicznych akcji. Cała sytuacja wyglądała wyjątkowo dramatycznie, a 21-letni zawodnik z ogromnym bólem kolana opuszczał parkiet przy asyście sanitariuszy. - Ból był naprawdę mocny. Nie wiem, co cię stało mówił tuż po meczu rozgrywający BM-u Slam. Wydawało się, że ostrowianie właśnie w ostatnich minutach pierwszej połowy chwycili wiatr w żagle po słabym początku drugiej ćwiartki, w którym to przegrywali już 17:25. Mimo odrobionych strat – po 20 minutach gry było 41:41 – koszykarze BM Slam Stal opuszczali parkiet w minorowych nastrojach. Przerwa na drużynę gości wpłynęła jednak jeszcze bardziej mobilizująco. – Obawiałem się, że cała ta sytuacja może w negatywny sposób wpłynąć na naszą drużynę. Na szczęście zawodnicy nie stracili koncentracji i wyjątkowo zmotywowani wrócili na parkiet – mówił szkoleniowiec Stali, Mikołaj Czaja. Po wyjściu z szatni ostrowianie zdążyli jeszcze przekazać słowa otuchy opatrywanemu Krzyckiemu, który jednak o dalszych losach meczu dowiadywał się już Druży na 1. BM SLAM Stal Ostrów Wlkp. 2. MKS Dąbrowa Górnicza 3. WKS Śląsk Wrocław 4. AZS WSGK POLFARMEX Kutno 5. MKS Znicz Basket Pruszków 6. Polski Cukier SIDEn Toruń 7. KS Spójnia Stargard Szczeciński 8. PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosn o 9. NETO PTG Sokół Łańcut 10.BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl 11.Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce 12.WIKANA START SA Lublin 13.UMKS Kielce 14.AZS Radex Szczecin 15.AZS Politechnika BIG-PLUS Poznań 16.Franz Astoria Bydgoszcz czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

M 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

tylko z relacji telefonicznych, podczas badań przeprowadzanych w szpitalu. Tymczasem drużyna BM Slam po powrocie na boisko rozegrała jedną z najlepszych połówek meczu w tym sezonie. Zadanie prowadzenia gry z powodzeniem realizowali: Krzysztof Chmielarz i Marcin Dymała. Obydwaj stanęli na wysokości zadania, ale to szczególnie ten drugi rozegrał koncertową trzecią kwartę. W indywidualnych akcjach ostrowianin w swoim stylu mijał rywali jak tyczki i zdobywał kolejne punkty. Po jednym z takich zagrań w 25. minucie Stal prowadziła 60:50 i rozpoczęła zdecydowany marsz po zwycięstwo. W grze stalowców trudno było doszukać się słabych punktów. Konsekwentna i dokładna postawa w ataku, ale przede wszystkim kapitalna obrona nie pozostawiły żadnych złudzeń koszykarzom Radexu. Gospodarze w żaden sposób nie potrafili poradzić sobie z obroną strefową, a pod własną połową raz za razem byli karceni punktami grającego po profesorsku Wojciecha Szawarskiego czy zaliczającego kolejny udany występ Adama Kaczmarzyka. Koszykarze Stali systematycznie powiększali przewagę i jedynie dzięki ambitnej postawie do ostatnich sekund szczecinianie zeszli z boiska pokonani „jedynie” 75:95. - Szybko dajcie znać Markowi, że wygraliśmy – rzucił do zawodników przyjmujących gratulacje od sponsorów Pawła Matuszewskiego i Marcina Napierały masażysta Krzysztof Adamiak. – Cały czas trzymałem kciuki za kolegów i przyznaję, że poprawili mi humor, ale teraz czekam na szczegółowe badania. Lekarz przyjmujący mnie w Szczecinie powiedział wstępnie, że więzadła w kolanie nie są raczej pozrywane. Na dokładną diagnozę muszę jednak poczekać do wyników rezonansu – powiedział Krzycki. Dużej satysfakcji z postawy swoich podopiecznych nie ukrywał trener Czaja. Trudniej jednak było mu o dobry humor – Zamieniłbym to zwycięstwo, na zdrowego Marka – skwitował szkoleniowiec. Dzięki jedenastej wygranej w sezonie druMarek Szumełda Krzycki w Szczecinie nabaw żyna Mikołaja Czaji ił się kontuzji zajmuje drugą lokatę w I Pkt. Z P + ligowej tabeli. Stal: Szawarski 19, Dymała 18, Żurawski 17, Kaczmarzyk 6 3 0 231 188 (gg) 11, Dryjański 8, Dębski 7, Chmielarz 5, Szumełda-Krzycki 6 3 0 227 207

5 5 5 5 5 5 5 4 4 4 4 3 3 3

2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 0 0 0

1 1 1 0 1 1 1 2 2 2 2 3 3 3

242 207 246 219 217 197 137 118 210 206 221 218 217 215 198 200 188 192 188 192 190 229 199 222 197 221 192 236

4, Olejnik 3, Kałowski 3.

Wyniki pozostałych spotkań AZS Radex Szczecin BM SLAM Stal Ostrów Wlkp. 75:95 (20:17, 21:24, 14:31, 20:23) AZS: Pacocha 23, Pytyś 15, Balcerek 13, Biela 9, Mielczarek 9, Szurlej 2, Koszuta 2, Linowski 2, Raczyński 0.

Pozostałe wyniki: UMKS Kielce - MKS Dąbrowa Górnicza 81:86 Znicz Basket Pruszków - Budimpex-Polonia Przemyśl 75:61 Polski Cukier SIDEn Toruń - WIKANA Start SA Lublin 81:64 Spójnia Stargard Szczeciński - Franz Astoria Bydgoszcz 63:72 PBS Bank Efir Energy MOSiR Krosno - WKS Śląsk Wrocław 62:68 AZS Radex Szczecin - BM SLAM Stal Ostrów Wlkp. 75:95 AZS WSGK Polfarmex Kutno - NETO PTG Sokół Łańcut 80:85 AZS Politechnika BIG-PLUS Poznań - SKK Siedlce 77:74

21


Pierwszoligowa „stalowa” wigilia Wigilia wśród koszykarzy Stali Ostrów jest od trzech lat tradycją. Jednak w tym roku miała ona dodatkowy smaczek - była „pierwszoligowa”. Stal i to z powodzeniem gra w tym sezonie w pierwszej lidze. Jednak tak jak w latach poprzednich, wszyscy - zarówno działacze, sponsorzy jak i koszykarze poczuli rodzinną i świąteczną atmosferę. Były prezenty, łamanie się opłatkiem i oczywiście życzenia. Zabrakło jednak jednego - gwiazdora, który trzy lata temu wręczał prezenty i rózgą niekiedy ganił koszykarzy. - No właśnie, w minionym roku również nie dotarł do nas gwiazdor. Wówczas jednak - tak jak i dziś - nie było śniegu, dlatego nie przybył - mówił z uśmiechem na twarzy Paweł Matuszewski, prezes firmy BM Kobylin, która jest jednym z głównych sponsorów koszykówki w Ostrowie. Również Matuszewski zapoczątkował obchodzenie koszykarskiej wigilii w Stali. - Chyba można powiedzieć, że to ja byłem w pierwszym roku swojej działalności w ostrowskiej koszykówce swoistym prekursorem takich świątecznych spotkań. Jak widać, to się przyjęło. A to przyczynia się do tego, że w klubie panuje tak wspaniała atmosfera - dodawał Paweł Matuszewski. Z wigilii w Ostrowie był bardzo zadowolony największy pechowiec ostatnich dni wśród koszykarzy - Marek Szumełda-Krzycki. To właśnie rozgrywający BM Slam Stali po tym, jak nabawił się poważnej kontuzji w Szczecinie, ze łzami w oczach przyjmował kolejne życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Sam również podkreślał, że nigdy nie spotkał się z takim wigilijnym przyjęciem. - Niezmiernie cieszę się, że mogłem tu dziś być z kolegami i wszystkimi tymi, którzy nas wspierają i kochają basket. To miło, że w klubie panuje taka przyjazna rodzinna atmosfera. Z takim przyjęciem jeszcze się nie spotkałem w innych klubach - mówił

Marek SzumełdaKrzycki. - Ja już po raz kolejny słyszę, że zawodnicy chwalą sobie rodzinną i przyjazną atmosferę, jaka panuje w naszym klubie. To naprawdę miło słyszeć. Nie wiem, czy jesteśmy ewenementem w polskiej koszykówce, czy tak też koszykarze mówią, bo tak wypada. Jednak my robimy wszystko, aby o ostrowskiej koszykówce mówiono jak najlepiej dodawał Marcin Napierała, prezes Slam Poland, sponsor strategiczny Stali. Oprócz sponsorów, działaczy, zawodników w piątkowej wigilii nie mogło również zabraknąć prezydenta Ostrowa Jarosława Urbaniaka oraz Rafała Żelanowskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego. - Marzenia się spełniają. Ostrowska koszykówka stopniowo się odbudowuje. Osoby, które znają się na baskecie, widzą, że w tym sezonie koszykarze Stali to już zespół z górnej półki. Śmiem twierdzić, że ten sam skład przy małych wzmocnieniach nie byłby kopciuszkiem nawet na parkietach ekstraklasy. Chociaż nie ma co na razie za wcześnie wybiegać w przyszłość - mówił prezydent Ostrowa. Warto zaznaczyć, że wszyscy odśpiewali również chóralne sto lat walczącej z chorobą prezes Stali Izabeli Kaczmarek, która życzenia składała obecnym telefonicznie. – Każdy, kto zna prezes Izabelę Kaczmarek, wie, że

Kalisz lepszy w derbach Koszykarska trzecia liga miała w minionym tygodniu swoje derby. W Kaliszu miejscowy MKS podejmował rezerwy Stali Ostrów. Po zaciętym pojedynku lepsi okazali się kaliszanie, którzy wygrali 95:71. Jednak pierwsze skrzypce w ekipie trenera Czaski grali zawodnicy z Ostrowa.

Ostrowianie do Kalisza na mecz z MKS-em tym razem nie pojechali zasileni zawodnikami pierwszoligowej drużyny. Jedynie Mikołaj Spała pojawił się w teamie Stali. Jak się miało okazać, był on pierwszoplanową postacią. Niestety, w starciu z kaliskim/ostrowskim zespołem był bezradny. Bardzo dobrze w zespole Piotra Czaski spisywał się Jakub Szymczak. Sam mecz przez trzy kwarty był jednak bardzo wyrównany. Decydujące dla ostatecznego wyniku były jednak pierwsze minuty czwartej odsłony. Przy stanie 65:61 dwa razy ,,za trzy" trafił Łukasz Wojciechowski. Za moment trójkę dołożył Jakub Szymczak i miejscowi wypracowali sobie kilkupunktowe prowadzenie, które systematycznie powiększali. Warto zaznaczyć, że mecz w Arenie Kalisz odbywał się w R

E

K

22

L

A

M

anormalnych warunkach, ze stoperem w ręku sędziego zamiast niedziałających tablic świetlnych. Brak tablic przeszkadzał jednej i drugiej drużynie. Z kolei informacje o czasie przekazywał spiker, ale były one rzadkie i z pewnym poślizgiem, więc różnych kontrowersyjnych sytuacji, szczególnie na początku meczu, nie brakowało. - Tylko czwarta kwarta wyglądała jako tako. Brakuje nam agresji. Jak nie zaczniemy bronić, to inne zespoły będą nam sprawiać większe kłopoty niż Stal - podsumował trener Piotr Czaska. - Do trzeciej kwarty toczyliśmy z rywalami wyrównany pojedynek. Później zabrakło nam już sił - mówił Mikołaj Spała, który jest najskuteczniejszym zawodnikiem w trzecioligowych rozgrywkach. MKS Kalisz - Stal Ostrów 95:71 (21:17, 18:20, 21:20, 35:14) MKS: Szymczak, 24, Zyber 20, Wojciechowski 17, Mrówczyński 16, Oleszkin 6, Kuczyński 4, Kornacki 4, Kowalski 4, Nowak. Stal: Spała 26, Cebulski 18, Zydorowicz 8, Łęcki 6, Czelusta 6, Gil 3, Snela 2, Pawlik 2.

(olo)

doskonałą okazją do przePiątkowa wigilia Stali była enia sobie życzeń łamania się opłatkiem i złoż

ona kocha koszykówkę. Stąd wszyscy trzymają za nią kciuki - za jej powrót do zdrowia. Na dzisiejszej wigilii widać było, jak dużym szacunkiem i wręcz miłością cieszy się w koszykarskim gronie. Pani Izo, nie ma pani wyjścia - musi pani jak najszybciej wrócić do zdrowia - kończył Jarosław Urbaniak. (g) Więcej zdjęć na: www.facebook.com/gazetaostrowska

Tytuł obroniony Szymon Jonczak obronił tytuł mistrza Polski w kategorii 66 kg w Trójboju Siłowym Klasycznym. Ostrowianin podczas zawodów, które kilka dni temu odbywały się w Warszawie, nie dał szans rywalom. Jonczak pobił aż o 30 kilogramów wynik uzyskany przed rokiem. W przysiadzie osiągnął 160 kg, w wyciskaniu leżąc 145 kg, co jest rekordem Polski w trójboju oraz w martwym ciągu 215 kg. Łączny wynik 520 kg dał bezapelacyjnie złoty medal, choć Jonczak nie był wymieniany w gronie faworytów. Z kolei drugi z ostrowian Krzysztof Kaczmarek w cięższej kategorii wagowej, mimo pobicia rekordów życiowych, nie stanął na podium i zajął szóste miejsce. Teraz ostrowski duet siłaczy przygotowuje się do kolejnych mistrzostw kraju, które odbędą się na początku marca przyszłego roku. Będą one również eliminacjami do Mistrzostw Świata w Rosji. (greg)

A

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


Duma Ostrowa Mijający rok był udany dla piłkarskiej Ostrovii. W klubie trenuje mnóstwo dzieci i młodzieży, a zespół seniorów po awansie do III ligi spisuje się bardzo dobrze. Stąd w trakcie podsumowania roku przez działaczy klubu, które odbywało się we wtorek 19 grudnia, wszystkim towarzyszyły doskonałe humory. W spotkaniu nie zabrakło również Jarosława Urbaniaka, prezydenta Ostrowa, prezesów miejskich spółek podlegających grupie Holdikom oraz grona sponsorów wspierających ostrowski klub. Każdy za okazaną pomoc uhonorowany został pamiątkową statuetką. - To był dla nas szczególny rok. Ostrovia po wielu latach nieobecności powróciła na wyższy poziom. Szybko z czwartej ligi wywalczyliśmy awans do trzeciej ligi. Kibice, których spotykałem, cieszyli się, że Ostrovia wskoczyła na dobry poziom. To zasługa zawodników, trenerów. Cieszę się, że dziś nasi sponsorzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wprawdzie nie każdy mógł przybyć, ale są oni usprawiedliwieni. Mam nadzieję, że grono około 50 sponsorów i przyjaciół Ostrovii w nowym roku się powiększy - mówił Jan Królak, prezes Ostrovii 1909. Również sami sponsorzy podkreślali, że pieniądze, które łożą na klub, są ich zdaniem dobrze wydatkowane. - Ostrovia to klub z ogromnymi tradycjami. Zawsze czułem do niego sentyment. Sam nawet przez moment grałem w zespole juniorów jako młody chłopak. Dlatego też w miarę możliwości

będę zawsze wspierał biało-czerowoną Ostrovię mówił Tadeusz Doktór, jeden ze sponsorów Ostrovii. Sam Doktór, który swego czasu zbudował piłkarską potęgę w Czarnymlesie, nie krył również, że chciałby, aby drużyna Marka Nowickiego wywalczyła awans do II ligi. - Ostrovia powinna w końcu grać w II lidze i nawet wyżej. Na razie jednak zespół powinien „zakotwiczyć” na dłużej w II lidze. To dzięki tej drużynie Ostrów jest rozpoznawalny w Polsce - dodawał Tadeusz Doktór. Andrzej Nowicki, który również wspiera Ostrovię, podkreślał, że współpraca między nim a prezesem klubu jest wzorowa. - Znamy się z prezesem Królakiem od dawna. Dlatego też pomagam Ostrovii, ale piłka nożna to moja ulubiona dyscyplina sportowa. Staram się chodzić na mecze. Jeśli obowiązki mi na to nie pozwalają, to wówczas zawsze śledzę wyniki zespołu - mówił właściciel firmy Insan. Zadowolenia z dobrej gry zespołu seniorów w III lidze i szkolenia dzieci i młodzieży nie krył sam prezydent Ostrowa. - Ostrovia to duma sportowa naszego miasta. Tradycja ponadstuletnia jest dobrze pielęgnowana przez obecny zarząd. W tym

z Doktór statuetkę odebrał Tadeus Za wspieranie Ostrovii

Zarząd TP Ostrovia

sezonie drużyna seniorów z powodzeniem walczy w III lidze. Z tego są zadowoleni fani futbolu. Trzymam kciuki za drużynę Marka Nowickiego i liczę, że zespół świętować będzie na koniec sezonu kolejny awans. Tym razem do drugiej ligi kończył Jarosław Urbaniak. Warto zaznaczyć, że w trakcie spotkania minutą ciszy uczczono pamięć Tadeusza Maleszki, zmarłego kilkanaście dni temu honorowego prezesa Ostrovii 1909. (greg)

Więcej zdjęć na: www.facebook.com/gazetaostrowska

Na spotkaniu nie zabrakło również dyrektorów ostrow skich szkół, które współpracują z Ostrovią

Zagrali w Czarnymlesie Dwa zespoły Ostrovii kilka dni temu w Czarnymlesie rywalizowały w turnieju dla zawodników z rocznika 2000. Pierwsze miejsce zajęli podopieczni Piotra Kasprzyka, a chłopcy Tomasza Kempińskiego sklasyfikowani zostali na czwartej pozycji. Jak się okazało, to team Piotra Kasprzyka w turnieju kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa i tym samym pewnie sięgnął po pierwsze miejsce. Z kolei drużyna Tomka Kempińskiego zmierzyła się ze starszymi przeciwnikami. Mimo przewagi fizycznej przeciwników i osłaR

E

K

L

A

M

bieniu kadrowemu (Maks Jończak, Konrad Grzesiek, Eryk Spaleniak - kontuzje), pokazali się z bardzo dobrej strony. - Chłopcy bardzo ambitnie podeszli do turnieju, chcąc wygrać każdy mecz - mówi trener zespołu Tomasz Kempiński. Warto zaznaczyć, że w turnieju Adam

Perz został wybrany na najlepszego bramkarza, a Mateusz Ziemiański z 5 bramkami był drugim strzelcem. Skład 2000: Adam Perz - Piotr Sempołowicz, Mateusz Ziemiański, Maciej Mikulski, Maciej Młody, Kamil Dutkowski, Maksymilian Gawarecki, Sebastian Szereda, Jakub Nasalski. Wyniki: T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - LKS Czarnylas I 5:2, T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - T.P. Ostrovia 1909 Ostrów

Ma riu sz Kw iec ień , wic ep rez es Ostrovii, wspólnie z tatą Henrykiem, jednym ze sponsorów klubu

Wlkp. II 5:0, T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - Zefka Kobyla Góra 4:1, T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - LKS Czarnylas II 4:1 Skład 2001: Kacper Dziuba - Oskar Stachurski, Jakub Kierzynka, Jakub Przybył, Kacper Pocztowski, Dawid Kamiński. Wyniki: T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - LKS Czarnylas I 2:3, T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. I 0:5, T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - Zefka Kobyla Góra 2:5, T.P. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - LKS Czarnylas II 7:0

(olo)

A

czwartek | 27 grudnia | Nr 52 (1707) |

23


Kolejni do pary Kolejni żużlowcy postanowili związać się z ŻKS Ostrovią. W zbliżającym się sezonie barw ostrowskiego klubu będzie bronić Denis Gizatulin Ilja Czałow i Peter Karlsson. Co ciekawe, młody utalentowany junior z Rosji podpisał dwuletni kontrakt. Na tym nie koniec wzmocnień. Niewykluczone, że lada moment podpisany zostanie kolejny kontrakt - z Davidem Rudem. Systematycznie uzupełniamy skład naszego zespołu na nowy sezon. Mam nadzieję, że uda się nam zbudować silną drużynę, która pewnie utrzyma się w I lidze. Nie będzie to łatwe zadanie, bowiem zmiany w regulaminie zapewne sprawią, że i inne zespoły będą budować silne składy. Niemniej jednak my nie mamy zamiaru z nikim się prześcigać i podbijać - kolokwialnie mówiąc – „bębenek” finansowy. Zbudujemy team, na który nas stać. Jeszcze raz podkreślę - tylko dwaj żużlowcy: Staszewski oraz Szczepaniak otrzymali pieniądze na dosprzętowienie się. Na tym koniec, już żaden z innych żużlowców nie może liczyć na pieniądze za przysłowiowy podpis pod kontraktem - mówił Mirosław Wodniczak, przezes spółki ŻKS Ostrovia.

Trzej kolejni W minioną środę skład żużlowej Ostrovii uzupełniła dwójka nowych zawodników. Kontrakty podpisali dwaj Rosjanie - Denis Gizatullin i Ilja Czałow. Ten drugi parafował dwuletnią umowę. Niewykluczone, że zostanie wypożyczony na sezon 2013 do innego klubu. Co ciekawe, obaj reprezentowali już barwy ostrow-

skiego klubu w tym sezonie. Szczególnie Gizatulin zadowolony jest, że ponownie startować będzie w Ostrowie. - Na ostrowskim torze czuję się bardzo dobrze. Poza tym mam tu wypróbowanych sponsorów - głównie braci Garcarek. Teraz już powoli zaczynam się przygotowywać do nowego sezonu. Będzie dobrze, a ja obiecuję, że będę jeszcze lepiej punktował w meczach - podkreślał Denis Gizatulin. Z koleii w piątek z Ostrovią związał się Szwed Peter Karlsson. Tym samym popularny ,,okularnik’’ drugi rok z rzędu będzie reprezentował barwy Ostrovii, a w sumie w Ostrowie będzie to już piąty jego sezon. - Doszliśmy do porozumienia z Karlssonem. Same rozmowy nie trwały zbyt długo i zakończyły się one pomyślnie. W negocjacjach zarówno z Denisem Gizatullinem jak i Peterem Karlssonem bardzo pomogli nam panowie: Jan i Andrzej Garcarkowie, którym serdecznie dziękujemy - mówił Mirosław Wodniczak, prezes spółki ŻKS Ostrovia.

Karnety do nabycia Tymczasem ostrowski klub ogłosił już ceny karnetów na sezon 2013. Wejściówki, które mogą być świetnym prezentem pod choinkę dla kibiców, do końca roku są w promocyjnych cenach: ulgowe po 65 złotych, a normalne po 140. Ostrowski klub przygotował także niespodzianki dla kibiców. 2 lutego przyszłego roku odbędzie się prezentacja drużyny, a po niej Bal Żużlowca. - Zachęcamy wszystkich do nabywania karnetów i kupowania biletów na nasz bal i uczestniczenie w prezentacji - kończy Patrycja Smętek, dyrektor ŻKS Ostrovii.

tanowili się związać z Kolejni trzej zawodnicy pos Karlsson r Pete ed Ostrovią, w tym i Szw Obecna kadra ŻKS Peter Karlsson Michał Szczepaniak Mariusz Staszewski Władimir Borodulin Mads Korneliussen Denis Gizatullin Ilja Czałow Łukasz Wieliński

Ostrovia: (7,27) (7,20) (6,75) (6,50) (6,50) (6,00) (6,50) (2,50)

Goście: Łukasz Cyran Adrian Cyfer

(2,86) (2,50)

(g)

I GWIAZDKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ W SIEROSZEWICACH

Osiem medali ,,kometki’’

Zagrali na hali W hali sportowej przy Zespole Szkół w Sieroszewicach, w niedzielę, 16 grudnia, odbył się I Gwiazdkowy Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Starosty Ostrowskiego i Wójta Gminy Sieroszewice. Tradycyjnie już piłkarska rywalizacja mogła się podobać miejscowym fanom futbolu. Imprezę otworzył przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem prezes Gminnego Klubu Sportowego Iskra-Prosna Sieroszewice Paweł Siwak. Przed południem odbył się turniej, w którym zmierzyły się drużyny w kategorii „Orlik” (rocznik 2002 i młodsi). W rozgrywkach wzięło udział 6 drużyn: Iskra-Prosna I Sieroszewice, Iskra-Prosna II Sieroszewice, Pogoń Nowe Skalmierzyce, Odolanovia Odolanów, Centra I Ostrów Wielkopolski i Centra II Ostrów Wielkopolski. W półfinale zespół Centra II Ostrów Wielkopolski przegrał z ekipą Odolanovia Odolanów 1:2, a drużyna Iskra-Prosna I Sieroszewice pokonała Iskrę-Prosnę II Sieroszewice 3:0. W finale spotkały się drużyny: Iskra-Prosna I Sieroszewice i Odolanovia Odolanów. Po zaciętym meczu wygrała ekipa z Sieroszewic 3:2. Zwycięzcą turnieju została drużyna Iskra-Prosna I Sieroszewice. Drugie miejsce zajął zespół Odolanovia Odolanów, a trzecie – Iskra-Prosna II Sieroszewice. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny: Centra II Ostrów Wielkopolski, Pogoń Nowe Skalmierzyce i Centra I Ostrów Wielkopolski. Najlepszy bramkarz turnieju to Adrian Szubert. Najlepszy strzelec to Sebastian Wajchert, a najlepszy zawodnik to Maciej Snadny. Zadowolenia nie krył trener drużyn z Sieroszewic. – Zawodnicy z obu drużyn rozegrali bardzo dobre mecze, o czym świadczą wyniki końcowe. Zaangażowanie chłopców doprowadziło do tego, że oba zespoły znalazły się na podium. Jestem bardzo zadowolony z wyników turnieju – powiedział Dariusz Płóciennik. Puchary zwycięskim drużynom i statuetki najlepszym piłkarzom wręczył przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak. Z kolei po południu odbył się turniej, w którym zagrały drużyny w kategorii Młodzik Starszy (rocznik 2000 i młod-

24

si). Mecze rozegrało 6 drużyn: Iskra-Prosna I Sieroszewice, IskraProsna II Sieroszewice Akademia Piłkarska Ostrzeszów, Centra Ostrów Wielkopolski, Tarchalanka Tarchały Wielkie i Pogoń Nowe Skalmierzyce. W półfinale ekipa Akademia Piłkarska Ostrzeszów przegrała z drużyną Iskra-Prosna II Sieroszewice 0:1. W drugim meczu Centra Ostrów Wielkopolski zmierzyła się z Tarchalanką Tarchały Wielkie. Mecz zakończył się wynikiem 1:1. W rzutach karnych zwyciężyła drużyna z Tarchał Wielkich. W finale zespół Tarchalanka Tarchały Wielkie pokonał ekipę Iskra-Prosna II Sieroszewice 2:0. Zwycięzcą turnieju została drużyna Tarchalanka Tarchały Wielkie. Drugie miejsce zajął zespół Iskra-Prosna II Sieroszewice, a trzecie – Centra Ostrów Wielkopolski. Na kolejnych miejscach uplasowały się ekipy: Akademia Piłkarska Ostrzeszów, IskraProsna I Sieroszewice i Pogoń Nowe Skalmierzyce. Najlepszy bramkarz to Michał Szczurawski. Najlepszy strzelec to Mateusz Stach, a najlepszy zawodnik to Mariusz Poślednik. Trenerem obu drużyn z Sieroszewic jest Jacek Bugara. Zwycięskim drużynom i najlepszym piłkarzom gratulowali: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak i dyrektor Zespołu Szkół w Sieroszewicach Donata Nentwich. Organizatorem turniejów był Gminny Klub Sportowy Iskra-Prosna Sieroszewice, a sponsorami: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski i starosta ostrowski Paweł Rajski. W przygotowanie imprezy mocno zaangażowali się rodzice dzieci grających we wszystkich drużynach Iskry-Prosny Sieroszewice. (greg)

Aż osiem medali wywalczyli zawodniczki i zawodnicy OTB Lotka Ostrów. W mistrzostwach Wielkopolski ostrowscy badmintoniści spisywali się doskonale. Po mistrzostwach swojego zadowolenia nie krył trener Adam Grzesiak. Łupem podopiecznych Adama Grzesiaka padły cztery złote medale. W gronie młodzików młodszych na pierwszym miejscu imprezę zakończył Dawid Płokarz. W tej samej kategorii najlepszą zawodniczką okazała się Maja Grzesiak, tymczasem duet w grze mieszanej Płokarz-Grzesiak wywalczył kolejny złoty krążek do dorobku ostrowskiego klubu. Po złoto sięgnął również debel pary juniorek młodszych - Agata Tomczak - Zuzanna Wojtyczka. Z kolei srebrny medal dla Lotki wywalczył duet młodzików młodszych: Michał Zuchowski - Weronika Mendera. Dodatkowo brązowe medale z kolei zdobywali: w grze pojedynczej juniorek młodszych Zuzanna Wojtyczka, w gronie młodzików młodszych Michał Zuchowski oraz para mieszana wśród juniorów młodszych: Filip Walczak - Klaudia Zagajewska. (greg) R

E

K

L

A

M

A

NAGRODY WYLOSOWALI : Marek Łęcki z Ostrowa Wlkp. Natalia Krzeszowska z Ostrowa Wlkp.

Jeden ze zespołów uczestniczących w turnieju czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


Kolejni na liście Trzynasty plebiscyt na „Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski w 2012 roku”, trwa już od blisko dwóch tygodni. Fani sportu i nie tylko wypisują kolejnych swoich kandydatów. Przypomnijmy, że organizatorami konkursu są jego pomysłodawcy: „Gazeta Ostrowska” oraz Telewizja Kablowa „Proart”. Zapraszamy wszystkich do wypełniania kuponów. Plebiscyt przez ponad dwanaście lat ewaluował, ale zawsze wprowadzane zmiany sprawiały, że stawał się on bardziej przejrzysty, a czytelnicy gazety oraz widzowie telewizji coraz chętniej w nim uczestniczyli. To wszystko sprawiło, że obecnie Plebiscyt jest najbardziej prestiżowy w południowej Wielkopolsce.

Dwa etapy Tak jak w latach poprzednich i tym razem konkurs będzie miał dwuetapowy przebieg. Jednak od tego roku organizatorzy postanowili dokonać jednej zmiany w regulaminie plebiscytu. - Otóż z uwagi na pewne niedomówienia od tego roku w naszym plebiscycie mogą brać udział sportowcy, działacze czy trenerzy, którzy uczestniczą w życiu sportowym wyłącznie klubów z Południowej Wielkopolski. To z uwagi na to, że w innym przypadku kandydatami mogliby być na przykład Bartłomiej Jaszka, bracia Lijewscy czy

Tomasz Jędrzejak oraz Katarzyna Pawłowska. Chcieliśmy uniknąć telefonów i pytań dlaczego w plebiscycie są sportowcy nie trenujący w klubach z naszego regionu - dodaje Grzegorz Glubiak z „Gazety Ostrowskiej”. W gronie nominowanych znajduje się znacznie więcej działaczy, trenerów oraz sportowców. Dodatkowo aż do końca pierwszego etapu będzie można zgłaszać swoich kandydatów. – W ten sposób chcieliśmy spełnić oczekiwania kibiców sportowych i nie tylko. Po prostu każdy będzie miał teraz większy wybór. Także i środowisko sportowe będzie jeszcze bardziej wyróżnione. Poza tym praktycznie do połowy stycznia można zgłaszać swoich kandydatów – mówi Bartosz Karasiński, dziennikarz telewizji „Proart”.

Terminy głosowania Do 20 stycznia będzie trwał pierwszy etap plebiscytu. Wówczas to kibice wytypują dziesięciu najlepszych

Najpopularniejsi działacze w minionym plebiscycie. Od lewej: Tomasz Nowa czyk Open Basket Pleszewa, Mariusz Kwiecień, TP Ostrovia oraz Dariusz Rozum Towarzystwo Atletyczne Rozum.

sportowców oraz po trzech działaczy i trenerów, którzy znajdą się w wielkim finale. To właśnie z tego grona w drugim etapie konkursu, który będzie trwał do 8 lutego, zostaną wybrani zwycięzcy. Rozstrzygnięcie tradycyjnie nastąpi na Balu Centry Ostrów.

Zdecydują kibice Kto zostanie wybrany – o tym zdecydują kibice. – Liczymy na zainteresowanie kibiców. Przecież w ten sposóbmogąwszyscypodziękowaćsportowcomzaichwalkę o zwycięstwo, trenerom za mozolną pracę, a działaczom za to, że kluby mogą mimo kryzysu egzystować – dodaje Grzegorz Glubiak z „Gazety Ostrowskiej”. Nominacje otrzymali: Na najlepszego działacza: •Patryk Płomiński - OLPNA •Krystiana Drozd – Stal Ostrów Wlkp. •Dariusz Gołdyn – Centra Ostrów Wlkp. •Jan Królak – TP Ostrovia 1909 •Mirosław Wodniczak – ŻKS Ostrovia •Włodzimierz Szymanowski – TS Ostrovia •Jan Harlak – Raszkowski LKTS •Andrzej Sikora – Victoria Ostrzeszów •Robert Strzelczak – LKS Tajfun Ostrów Wlkp. •Tomasz Szych – KPR Ostrovia •Andrzej Latusek – PKS Wiraż Ostrów Wlkp. •Tomasz Stodolski – KS Stal Ostrów •Dariusz Rozum – Towarzystwo Atletyczne Rozum •Adam Grzesiak – OTB Ostrów Na najlepszego trenera: •Mikołaj Czaja – BM Węgiel Stal •Marek Wojtasiak – Centra Ostrów Wlkp. •Łukasz Pawlak – TP Ostrovia 1909 •Krzysztof Wewiór – LKS Gołuchów •Paweł Rusek – KPR Ostrovia •Kasper Smektała – TS Ostrovia •Dariusz Szczepaniak – Victoria Ostrzeszów •Tomasz Sroka – Tarchalanka Tarchały Wielkie •Andrzej Dziuba – TP Ostrovia 1909 •Marek Nowicki – TP Ostrovia 1909 •Sylwester Urbaniak – Tajfun Ostrów Wlkp. •Grzegorz Idzikowski – Płomyk Koźminiec •Tomasz Główka – UKS Basket Ostrów •Andrzej Suski – Olimpijczyk Ostrów •Krzysztof Cnotliwy – KS Stal Ostrów •Marek Paczków – Towarzystwo Atletyczne Rozum

Emocji nie zabrakło Sporo emocji dostarczyły derby Ostrowa w lidze wojewódzkiej juniora młodszego. W minionym tygodniu w hali przy ulicy Kantaka Ostrovia II prowadzona przez Rafała Stempniaka walczyła z Ostrovią I trenowaną przez Pawła Ruska. Po wyrównanym początku zarysowała się kilkubramkowa przewaga zawodników z rocznika starszego grających w Ostrovii I. Ostatecznie ekipa Pawła Ruska wygrała 27:24. Dodajmy, że obie drużyny z powodów zdrowotnych nie zagrały w optymalnych zestawieniach. W Ostrovii I tylko na rozgrzewce pojawił się Przemysław Herbik.

Natomiast świeżo po chorobie zagrał Michał Czerwiński. Najważniejsze, aby obaj ci zawodnicy byli gotowi do kluczowych spotkań w rundzie rewanżowej. Ekipa Pawła Ruska walczy o zajęcie jednej z pierwszych dwóch pozycji w tabeli, która da jej przepustkę do rywalizacji w Mistrzostwach Polski. (greg)

czwartek | 27 grudnia | Nr 52 (1707) |

Czwartą pozycję zajmują podopieczni Rafała Stempniaka. Mimo że są o rok młodsi od pozostałych drużyn, to spisują się bardzo dobrze. KPR Ostrovia II - KPR Ostrovia I 24:27 (11:15) Ostrovia II: Mateusz Dolata, Mateusz Kryjom 1, Adam Olszyna 3, Dawid Stempniak 4, Mateusz Pankros, Dawid Piotrowski, Adrian Pietrzak 5, Patryk Dołubizno 2, Marcin Przyszlak 1, Marcin Janasik. Ksawery Gajek 9. Ostrovia I: Patryk Foluszny, Mateusz Wątrobski 4, Wojciech Waiskopf 1, Przemysław Żuk 4, Łukasz Wypyski, Michał Czerwiński 0, Mateusz Wojciechowski 6, Filip Kupijaj 6, Mateusz Antczak 1, Michał Szymański 2, Szymon Guździoł 2, Jakub Karpiński 2.

•Ireneusz Ratajek – Gorzyczanka Gorzyce Wielkie •Jan Kamiński – Salos Ostrów Na najlepszego sportowca: •Bartosz Grabowski - speedrower - Wiraż Ostrów •Tobiasz Łyczywek – siatkówka – Salos Ostrów •Michał Wachowski – siatkówka – Salos Ostrów •Aron Rozum – sumo – Towarzystwo Atletyczne Rozum •Julia Dutkiewicz – KS Stal – lekkoatletyka •Ewa Rosiak – KS Stal – lekkoatletyka •Roksana Podlewska – KS Stal – lekkoatletyka •Jacek Pacyński – Centra Ostrów Wlkp. •Tomasz Kempiński – TP Ostrovia 1909 •Dariusz Reyer – TP Ostrovia 1909 •Krzysztof Gościniak – TP Ostrovia 1909 •Łukasz Olejnik – BM Slam Stal •Marcin Dymała – BM Węgiel Stal •Wojciech Szawarski – BM Węgiel Stal •Wojciech Żurawski – Open Florentyna Pleszew/ BM Węgiel Stal •Łukasz Jaszka – KPR Ostrovia •Maciej Adamczyk – KPR Ostrovia •Karolina Kaczmarek – TS Ostrovia •Martyna Cebulska – TS Ostrovia •Agata Krygowska – TS Ostrovia •Magdalena Parysek – TS Ostrovia •Władimir Borodulin – ŻKS Ostrovia •Mariusz Staszewski – ŻKS Ostrovia •Maciej Stawiński – Victoria Ostrzeszów/ TP Ostrovia 1909 – piłka nożna •Jakub Pilarski – tenis – Tajfun Ostrów Wlkp. •Radosław Urbaniak – tenis – Tajfun Ostrów Wlkp. •Maciej Lis – Tarchalanka Tarchały Wielkie – kick boxing •Robert Szymański – Tarchalanka Tarchały Wielkie – kick boxing Kupony drukowane są w wydaniach poniedziałkowym i środowym „Gazety Ostrowskiej”. Po ich wypełnieniu należy je dostarczyć do redakcji lub przesłać pod adresem redakcji: 63-400 Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa 5 (Dom Handlowy). Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody, które rozlosowane zostaną na zakończenie sportowego plebiscytu. Zapraszamy do wypełniania i przysyłania kuponów.

Poznaliśmy zespoły, które 27 stycznia 2013 r zagrają w XI Halowym Turnieju im. gen. Edwarda Pastuszka. Turniej odbędzie się w Kępnie, w Hali Widowiskowo-Sportowej (początek 11:00).

Zaproszone zespoły to: Piast Kobylin (III liga) Centra Ostrów Wlkp. (IV liga) Victoria Ostrzeszów (IV liga) Jarota Hotel II Płomyk (IV liga) LKS Gołuchów (IV liga) Pogoń Nowe Skalmierzyce (kl. okręgowa) Orzeł Mroczeń (kl. okręgowa) Polonia Kępno (kl. okręgowa) - gospodarz turnieju

25


26

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

27


OGŁOSZENIE O LICYTACJI OGRANICZONEGO PRAWA RZECZOWEGO Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim Tomasz Szalonka (tel. (62) 591 74 03) ogłasza, że:

dnia 07-02-2013 r. o godz. 09:00 w budynku Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim mającego siedzibę przy ul. Sądowa 2 w sali nr 43, odbędzie się druga licytacja ograniczonego prawa rzeczowego należącego do: Antoni Jędruch stanowiącego: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego: 63-460 Nowe Skalmierzyce, ul. 25 Stycznia 1b/6, Suma oszacowania wynosi 99 000,00 zł, zaś

cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 66.000,00 zł. Licytant przystępujący do przetargu zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, tj. 9 900,00zł w gotówce. Zgodnie z przepisem art.976 §1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule. Komornik Sądowy mgr Tomasz SZALONKA

OBWIESZCZENIE O II LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim Tomasz Szalonka na podstawie art. 953kpc podaje do publicznej wiadomości, że:

w dniu 07-02-2013 r. o godz. 09:00 w budynku Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim mającego siedzibę przy ul. Sądowa 2 w sali nr 43, odbędzie się druga licytacja ograniczonego prawa rzeczowego stanowiącego:

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należącego do dłużnika: Antoni Jędruch

położonego: 63-460 Nowe Skalmierzyce, ul. 25 Stycznia 1b/6, wpisanego w rejestrze lokali własnościowych: Kaliska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa. (Adres spółdzielni: 62-800 Kalisz, ul. Górnośląska 69a) Suma oszacowania wynosi 99 000,00zł, zaś

cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi

66.000,00 zł. Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, tj. 9 900,00zł. Rękojmia powinna być złożona w gotówce albo książeczce oszczędnościowej banków uprawnionych według prawa bankowego zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia Sądu o utracie rękojmi. Rękojmię można uiścić także na konto komornika: ALIOR Bank 24 24900005 0000 4510 9273 4240 Zgodnie z przepisem z art. 976 paragraf 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule. W ciągu dwóch ostatnich tygodni przed licytacja wolno przeglądać w kancelarii komornika odpis protokołu oszacowania nieruchomości, operat szacunkowy biegłego sądowego wypis z rejestru gruntów wrz mapką z akt postępowania egzekucyjnego. Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacją i przysądzenia własności o na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję. Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeśli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumenty do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Komornik Sądowy mgr Tomasz SZALONK

28

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

dzaju elementów drewnianych, drzwi - 505007-775/gc10102/ AAGD naprawa: pralek, lodówek, zamrażarek, piecy gazowo elektrycznych - podłączanie, klimatyzacji samochodowych - 601829-509, 62/738-33-21/ gc10135/

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 62/735-8312; 606-536-829/ gc8368/

PRZEPROWADZKI pełna obsługa - 600-9517-10/gc9766/ GARAŻE blaszane 601-580-744/gc9294/

HYDRAULIKA - usługi instalacyjno - sanitarne, c.o., wod.-kan. - 501601-438/gc8871/

BRAMY, drzwi z płyty warstwowej na wymiar, posesyjne, ogrodzenia - 662-588-054/ gc10160/

CYKLINOWANIE bezpyłowe, montaż parkietów, olejowanie - 502229-920/gc9762/

MINIKOPARKI, KOPARKI - wykopy wszelkiego typu; rozbiórki TRANSPORT - 692-788888/gc9103/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych 062/736-76-42, 0500631-652/gc8759/

PRZEPROWADZKI transport - TAXI bagażowe, niskie ceny, duży kontener z windą - 69179-34-85/gc10144/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne MASZYNOWE - 0693861-913, 062/737-2003/gc9987/

NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-19-94, 606-504-149/gc9837/

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta - 62/738-39-17, 501-304-960/ gc10119/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/73361-59, 0502-469-816/ gc9426/

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 505-14-14-12/gc9684/

,,LOKATOR'' - przeprowadzki - faktury VAT - 0600-95-17-10/ gc9767/

MALOWANIE, szpachlowanie - 698-321752/gc10079/

POMOC PRAWNA 605-144-054/gc10110/

POMOC, poprawianie prac licencjackich, magisterskih, referatów, scenariuszy lekcji - tel. 883-384-485/gc9976/

POSADZKI maszynowe i przemysłowe - solidnie i tanio - 501-666-460/ gc10148/

27 XII 2012 r.

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

MALOWANIE, tapetowanie, szpachlowanie, prace wykończeniowe - doświadczenie - 607-680-094/ gc10125/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 062/ 591-90-32, 0501024-970/gc9293/

PRODUKCJA z drewna litego wszelkiego ro-

29


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

UKŁADANIE płytek solidnie! - 660-837-907/ gc9994/

KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki. 601-757-165; 512-313353/gc9944/

WYKOŃCZENIA wnętrz - 603-322-049/ gc10156/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004-470/ gc9760/

POŻYCZKI - 692-712266/gc10130/

SZYBKIE pożyczki pozabankowe - 695-004006/gc10109/

OPERATOR maszyn numerycznych. Praca w narzędziowni w okolicach Ostrowa Wlkp. Mile widziane: student lub absolwent szkoły technicznej, znajomość programu AutoCAD kontakt - 62/734-77-17, 501-531-786/gc10157/

i keyboardzie - 609-141328/gc10089/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ gc9834/

MATEMATYKA 609964-599/gc9960/

SPRZEDAM SEAT TOLEDO 1.6 + gaz, 1992r. c.z., alarm, elektryczne otwieranie szyb, elektryczne lusterka, stan dobry, cena do uzgodnienia - 698-501-606/ gc10172/

OPIEKUNKI! Niemcy 500-424-017/gc10116/

FIZYKA - korepetycje 606-88-55-93/gc10016/

POMOC domową zatrudnię - wymagane prawo jazdy - możliwość zamieszkania - 603208-711/gc10167/

KOREPETYCJE - chemia, biologia, matematyka - gimnazjum - 695294-412/gc10164/

SPRZEDAM SKRZYPCE LUTNICZE 4/4, 502340-460/gc9955/

TŁUMACZENIA - francuski, niemiecki www.japico.com 508355-365/gc9759/

KUPIĘ starą szopkę wycinankę z lat 40. i 50. - w arkuszu lub wyciętą, używaną - 22/402-1760/gc10173/

SKUP książek. Dojazd, gotówka - 509-675-586/ gc8973/

DZIEWCZYNY zapraszają 24ha - 519-878507/gc10139/

LEKCJE gry na gitarze KICIA - 512-811-200/ gc10140/ KUPIĘ auta po 1998r. 695-004-006/gc10108/

KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323121/gc9284/

30

KWOTĘ mleczną 40000 l, jęczmień 40 ton, dojarkę przewodową, łańcuch do zgarniaka obornika LUBLIN - 791-006678/gc10180/

ŚLICZNE 25, 28 lat 664-505-917/gc10094/

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’

SAMOTNY, niewidomy kawaler lat 46 pozna uczciwą panią, może być z dzieckiem - 62/7310-803/gc10124/

LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości. MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA

DO WYNAJĘCIA 2-pokojowe mieszkanie w centrum Ostrowa - 66710-87-87/gc10170/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA dom w Radłowie - 791-985757/gc10174/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA kawalerki - 502-469-630/ gc10179/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA mieszkanie 2-pokojowe ul. Śmigielskiego - 792-8566-83/gc10161/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA mieszkanie 56mkw. (3p-k-ł) Ip., - 503-705-745/ gc10168/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA samodzielne mieszkanie 80mkw., ogród, garaż, okolice ul. Skorupki 691-999-101/gc10127/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA sklep spożywczy z wyposażeniem (lub inna branża) Czarnylas 57 - 693-160150/gc10166/ www.mieszkaniaostrow.pl

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

- Ostrów Wlkp. ul. M.Konopnickiej - pow.25m2 - pokój, kuchnia, łazienka- cena najmu 750 zł+ liczniki - Ostrów Wlkp. ul. Zębcowska pow.40,6m 2 - 2pokoje, kuchnia, łazienka- cena najmu 750 zł+ świadczenia - Ostrów Wlkp.- szeregowiec o pow.120m 2 -5 pokoi, kuchnia, łazienka, 2 wc, garaż- cena najmu 1500 zł + liczniki - Odolanów –dom o pow.130m2-4 pokoje, kuchnia, łazienka- cena najmu 700 zł+ liczniki

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ - 27m2 (1p,K,Ł) ul. Sienkiewicza– I piętro - cena 69.000 zł - 39m2 (2p,K,Ł ) ul. Towarowa- III piętro cena 85.000 zł - 49m2(2p,K,Ł) ul. Piastowska - parter cena 120.000 zł - 56m2 (3p,K,Ł ) ul. Prosta- parter - cena 102.000 zł - 62 m2 (3p,K,Ł) ul. Ogrodowa - parter cena 108.000 zł - 58.16m2(3p, K,Ł) ul. Klasztorna –dwupoziomowe- III piętro - cena 163.000 zł - 60 m2(3p, K,Ł) ul. Śmigielskiego – IV piętro - cena 139.000 zł - 60 m2(3p, K, Ł) ul. Modrzewskiego – III piętro - cena 132.000 zł - 95 m2(4p, K, Ł) ul. Zamenhofa - III piętro - mieszkanie bezczynszowe - cena 179.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ - ul. Olszowa pow.1408m2 - cena 91.520 zł - ul. Długa pow.781m2 - cena 75.345 zł  - ul. Długa pow.616m2 - cena 59.500 zł - ul. Staroprzygodzka pow.1416m2 cena 141.600 zł - ul. Gdańska pow.2189 m2 - cena 100 zł/ m2 - ul. Graniczna pow.890m2 - cena 111.000 zł - ul. Bukowa pow.966m2 - cena 85.000 zł - ul. Olszowa pow.1405m2 budowlanousługowa - cena 119.500 zł - Gorzyce Wielkie działki przy lesie od pow.687m2 do 1352m2 - Cena 70 zł/m2 - Chynowa działki przy lesie 923m2 1776m2 - Cena 50 zł/m2 - Topola przy lesie pow.5200m2 - Cena 120.000 zł - Przygodzice pow.1000m2 - Cena 63.000 zł - Franklinów pow.980m2, 951m2, 1142m2 - cena 55 zł/m2 - Lewkowiec pow.1200m2 - cena 55.000 zł - Radłów - Os.Robotnicze pow.1280m2 - cena 105.000 zł - Topola Osiedle pow.709m2 - cena 49.630 zł

DOMY na sprzedaż - ul. Południowa dom o pow. 93m2 (salon z kominkiem,2p, kuchnia, Ł, kotłownia), działka 736m2 - cena 320.000 zł - ul.Ciesielska szeregowiec o pow.120m2 (5p, kuchnia, 3Ł,piwnice, garaż), działka 120m2 - cena 299.000 zł - ul. Krotoszyńska bliźniak o pow.201m2 -6 p,K, 2Ł, garaż, działka 561m2 - cena 320.000 zł - ul. Prof.Kaliny, pow. 110m2 –4p,2K, 2Ł, poddasze, działka 292m2 z garażem i pom.gospod. - cena 385.000 zł - rejon ul. Witosa dom o pow. 135m2 (5p,K,Ł,wc, kotłownia, garaż), działka 811m2 - cena 365.000 zł - ul. Nullo bliźniak o pow. 80m2 (salon,3p,K,Ł, piwnice), działka 287m2 z garażem - cena 330.000 zł - rejon ul. Krotoszyńskiej dom przy lesie pow.97m2 (salon z kominkiem, 3p,K,Ł, kotłownia), działka 818m2 - cena 470.000 zł - Plac 23 Stycznia bliźniak w oficynie o pow.72m2 z lokalem mieszkalnym(2p,k.Ł) i lokalem handlowym, działka o pow.70m2 - cena 105.000 zł - Czarnylas dom ze stolarnią o pow. 400m2, działka 1300m2 z bud.gospod. o pow.90m2 i garażem - cena 480.000 zł - Wtórek dom pow.140m2 (5p,2K,2Ł) działka 1250m2 z bud.gospod, 2 garażami- cena 260.000 zł - Garki dom przy lesie o pow.110m2 (3p,K,Ł,) działka 4500m2 - cena 195.000 zł - Janków Przygodzki dom o pow.200m2 (7p,K,2Ł, garaż) działka 19.500m2 z 2 kurnikami, silosami, bud. gospod., wagą wozową, transformatorem - cena 2100.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. Wolności lokal handlowy pow.43,50m2 - cena sprzedaży 160.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego lokal pow.100m2 - cena najmu 1500 zł netto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi ul. M. Konopnickiej ul. Sobieskiego ul. Sienkiewicza Centrum ul. M. Konopnickiej ul. Tuwima Centrum ul. Tuwima ul. M. Konopnickiej ul. Bartosza ul. Żwirki ul. Piastowska ul. Harcerska ul. Klasztorna ul. Wrocławska ul. Wrocławska ul. Armii Krajowej ul. K.Jadwigi ul. Piastowska ul. M. Konopnickiej ul. Strzelecka ul. Wrocławska ul. Wrocławska ul. Komuny Paryskiej ul. Broniewskiego rej. K. Jadwigi Os. Bajkowe ul. K. Jadwigi ul. Wrocławska ul. Wrocławska ul. Kolejowa ul. Bojanowskiego Os. Bajkowe ul. 60 P. Piechoty ul. Piastowska ul. Żwirki ul. Dembińskiego ul. Żwirki ul. Wrocławska ul. Ogrodowa ul. Limanowskiego ul. Strzelecka ul. Bojanowskiego ul. Zębcowska ul. Wojska Polskiego ul. K. Paryskiej ul. Strzelecka ul. Strzelecka ul. Wrocławska ul. Towarowa ul. Wańkowicza ul. Harcerska ul. Wrocławska ul. Kościuszki rej. Paderewskiego ul. Komuny Paryskiej ul. Śmigielskiego ul. Paderewskiego ul. Śmigielskiego ul. K. Paryskiej ul. K. Paryskiej ul. Śmigielskiego ul. Paderewskiego rej. Reymonta ul. Śmigielskiego ul. Aleje Słowackiego ul. Ogrodowa ul. Sobieskiego ul. Limanowskiego ul. K. Paryskiej ul. Sobieskiego ul. Bąka ul. Komuny Paryskiej ul. Partyzancka ul. 60 P. Piechoty ul. Odolanowska ul. Śmigielskiego ul. Śmigielskiego ul. Długosza ul. Śmigielskiego ul. Śmigielskiego rej. Reymonta ul. Strzelecka ul. Modrzewskiego Al. Słowackiego ul. Kościuszki ul. Strzelecka ul. Osiedle Robotnicze ul. Limanowskiego ul. Ogrodowa ul. Kolejowa ul. Strzelecka ul. Partyzancka ul. Zębcowska centrum centrum ul. Strzelecka ul. Prosta ul. Strzelecka ul. Partyzancka Ok. Lewkowa Ok. Sieroszewic Sośnie

25 m2 27,7 m2 28 m2 28 m2 28 m2 28,5 m2 29 m2 29 m2 29,2 m2 29,6 m 35m2 37 m2 37 m2 37,7m2 38 m2 38 m2 38 m2 38 m2 38 m2 38 m2 38 m2 38 m2 38m2 38 m2 38,1 m2 40 m2 43 m2 44 m2 44 m2 44 m2 44 m2 45 m2 45 m2 46 m2 47m2 47m2 48 m2 48 m2 48 m2 50 m2 51 m2 51m2 51,4 m2 52,10 m2 53,10 m2 54,10 m2 56 m2 56 m2 56 m2 56 m2 56 m2 57m2 59 m2 60 m2 60 m2 60,6 m2 60,8 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 61 m2 62 m2 63 m2 63 m2 64 m2 64 m2 64 m2 64,7 m2 64,7 m2 68 m2 69 m2 72 m2 72 m2 72 m2 72,77 m2 72,77m2 73 m2 73 m2 73 m2 73 m2 74m2 74m2 74,77 m2 75 m2 78,7 m2 80 m2 82 m2 92 m2 92 m2 82m2 95 m2 105m2 118 m2 125 m2 126 m2 50 m2 68 m2 89 m2

1p 1p 1p 1p 1p 1p 1p 1p 2p 2p 2p 2p 1p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 3p 2p 2p 2p 2p 3p 2p 2p 2p 2p 2p 2p 3p 2p 3p 3p 4p 4p 3p 3p 3p 3p 2p 3p 3p 2p 2p 3p 3p 3p 3p 3p 3p 3p 3p 3p 3p 3p 4p 3p 4p 3p 4p 3p 3p 4p 4p 3p 4p 4p 4p 3p 4p 4p 3p 4p 3p 4p 3p 3p 4p 3p 4p 2p 4p 4p 5p 4p 4p 2p 3p 3p

II 75 tys. (471) parter 79,9 tys. (612) parter 57 tys. (665) I 70 tys. (679) III 88tys. (668) IV 79 tys. (677) parter 78 tys. (515) IV 74 tys. (669) parter 82 tys. (617) II 85 tys. (662) parter 105 tys. (637) IV 95 tys. (627) II 95 tys. (652) parter 89 tys. (691) II 115 tys. (680) III 99 tys. (597) parter 115 tys. (592) parter 115 tys. (664) III 99 tys. (422) I 99 tys. (619) II 99 tys. (605) IV 108 tys. (551) IV 114 tys. (650) parter 100 tys. (592) III 89 tys. (686) IV 107 tys. (418) III 99 tys. (233) I 180 tys.garaż,ogródek (534) IV 124 tys. (624) II 129 tys. (583) III 125 tys. (615) I 85 tys. (573) III 115tys. (689) parter 129 tys.szeregowiec (546) I 129 tys. (513) III 94 tys. (581) III 110 tys. (598) VII 99 tys. (372) IV 95 tys. (536) I 98 tys. (567) III 109 tys. (620) parter 130 tys. (596) IV 150 tys. (657) II 133 tys. (687) III 165 tys. (676) parter 119 tys. (671) II 130 tys. (290) parter 140 tys. (690) IV 122 tys. (692) parter 95 tys. (653) IV 115 tys. (647) parter 115 tys. bezczynszowe,ogród (564) parter 150 tys. (396) IV 153 tys. (262) I 185 tys.wysoki standard (547) I 169 tys. (643) III 140 tys. (673) II 160 tys. (635) III 160 tys. (508) IV 152 tys. (609) IV 159 tys. (595) parter 165 tys. (575) parter 155 tys. (562) IV 149 tys. (539) IV 139 tys. (503) IV 150 tys. (381) IV 149tys. (645) parter 169 tys. (548) III 99 tys. (603) IV 165 tys. (625) IV 139 tys. (557) IV 145 tys. (524) II 168 tys. (479) III 165 tys. (678) IV 165 tys. (651) parter 215 tys. wysoki standard (642) poddasze 113 tys. (638) III 175 tys. (499) IV 168 tys. (476) IV 180 tys. (406) parter 147 tys. (681) IV 169 tys. (684) III 139 tys. (495) parter 205 tys. (415) IV 175 tys. (630) III 169 tys. (509) I 159 tys. (632) IV 220 tys. (682) parter 210 tys. (685) IV 177 tys. (631) I 125 tys. (674) I 150 tys.kamienica (323) III/IV 179 tys. (654) I 160 tys. (347) I 175 tys. (658) III 180 tys.bezczynszowe (309) III 195 tys.bezczynszowe (376) III 175 tys.dwupoziomowe (521) parter 370 tys. (B-720) III 225 tys.dwupoziomowe (492) II 219 tys. (249) parter 70 tys. ogródek, garaż (431) parter 130 tys. (538) parter 65 tys. (487)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 2

600 m 620 m2 689,662 m2 987 m2 715 m2 3x800 m2 835 m2 858 m2 885 m2 900 m2 1136 m2 1200 m2 1675 m2 3025 m2 1 ha

ul. N. Krępa ul. Jaśminowa ul. Boczna ul. Gdańska ul. Jaworowa ul. Grześkowiaka ul. Kamienna ul. Wiśniowa ul. Przeskok ul. Leszczynowa ul. Wilcza ul. Wylotowa rej. Grabowskiej ul. Odolanowska Zacharzew przy trasie

571 m2 776 m2 800 m2 800 m2 3x800 m2 800 m2 800 m2 811 m2 825 m2

Wtórek Górzno Kaczory N.Kamienice Gorzyce W. Karski Tarchały W. Topola ul. Graniczna Gorzyce W.

E,W,K,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W,G E, W, K, G E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G

60 tys. 80 tys. 130 zł/m2 65 zł/m2 75 zł/m2 135zł/m2 125 zł/m2 118 zł/m2 50 tys. zł 90 tys. 100 zł/m2 105 tys. 120 tys. 170 zł/m2 40 zł/m2

(626) (410) (722) (528) (644) (728) (655) (642) (694) (422) (446) (637) (566) (727) (654)

OKOLICE OSTROWA WLKP. E,W E,W E,W E,W E,W,K E,W,K,G E,W,G E,W,G E,W,K

42 tys. 36 tys. 40 tys. 45 tys. 39 zł/m2 95 zł/m2 38 tys. 70 zł/m2 47 tys.

`

(585) (626) (662) (679) (656) (544) (504) (677) (545)

OFERTA SPECJALNA! Domy w zabudowie szeregowej przy ul. Topolowej numer 150 w Ostrowie Wlkp. pow.: 122 m2, cena promocyjna: 271 tys. zł. brutto w stanie deweloperskim. www.nowedomyostrow.pl Oferta specjalna – Ostrów Wlkp. ul. Poznańska, do wynajęcia nowa hala o pow. 1000 m2, ocieplona, c.o., działka 2000 m2, utwardzony parking, czynsz 15,00 zł/m2 mies. netto (WL-510)

31


Ogłoszenia z 19 września 2012 r. Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów i Zarządc Rynek 14, tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI Stanowiska garażowe okolice Konopnickiej tel 501-64-53-53

Wynajmę piekarnię tel. 609-664-590 SPRZEDAŻ 1. Pl. 23 Stycznia 12 udziały kamienica, tel. 604-51-44-26 2. Kaliska 6 udziały - tel. 501-720501 3. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792676

Mieszkania na sprzedaż

Domy na sprzedaż

W-146; ul. Klasztorna; 45,2 m2; III piętro; 2p+k+ł+wc. Cena 113 000 zł.

W-147; ul. Klonowicza, dom wolnostojący 172 m 2, działka 926 m 2. Cena 420 000 zł (lokal mieszkalny oraz lokal usługowy – pizzeria).

W-145; ul. Prosta, 56,8 m2, parter, 3p+k+ł. Cena 102 000 zł. W-144; ul. Piłsudskiego; 69,8 m2, parter; 4p+k+ł. Cena 175 000 zł. O-127; ul. Śmigielskiego; 72,7 m2, 4p+k+ł+wc. Cena 170 000 zł. O-124; ul. Kasprowicza; 61 m 2, 3p+k+ł+wc. Cena 149 000 zł z umeblowaniem. O-75; Ul. Strzelecka, 122,5 m2, III i IV piętro, dwupoziomowe. Cena 225 000 zł. O-74: Ul. Śmigielskiego, 72,7 m2, III piętro, 4p+k+Ł+wc. Cena 165 000 zł. O-73; ul. Kopernika, 48,01 m2, parter, 2p+k+ł. Cena 120.000 zł. W-50; Ul. Młodzieżowa, 46,7 m2, IV piętro. 3p+k+ł. Cena 115.000 zł. 2

W-43; ul. Bąka; 59,98 m , IV piętro, 3p+k+ł. Cena 130 000 zł. Do negocjacji.

Działki na sprzedaż W-143; Ostrów Wlkp., ul. Gronowa, 927 m2. EE, woda, gaz w drodze. Cena 60 000 zł. W-130; 131; 132; Kałkowskie, pow. od 3051 do 3375 m2. Cena 30 zł / m2. W-129; Ostrów Wlkp., osiedle Zębców, 720 m2, cena 61 200 zł. W-126; Zacharzew, na granicy Ostrowa, 2517 m2, cena 149 000 zł. W-118; Ostrów Wlkp., ul. Przymiejska, 1054 m2, cena 131 750 zł (125 zł/m2). W-76; Ostrzeszów, ul. Powstańców Wlkp. 2 231 m2. E, W, K, G, T w drodze. Cena 111 550 zł.

W-64; ul. Moniuszki. Dom wolnostojący, Pu=162 m2, działka 696 m2, z lat 80. Droga utwardzona. Wszystkie media. Ogrzewanie z ciepłowni i własne miałowe. Działka zagospodarowana. Front od wschodu. Cena 259.000 zł. OKAZJA! W-49; Ostrów Wlkp., Dom 132,48 m2, działka 500 m2. Cena 199 000 zł. OKAZJA! W-47; Ostrów Wlkp. ul. Wołyńska. Dom wolnostojący 188,82 m2, działka 617 m2. Cena 370.000 zł. W-37; Topola Wielka. Dom 67 m2 plus zabudowania gospodarcze, działka 1,25 ha. Cena 180 000 zł. W-35; ul. Mickiewicza, pow. Mieszk. – 288,3 m2, pow. działki 440 m 2. Cena 395 000 zł. O-33; okolice ul. Różanej. Pu 270,8 m 2, działka 600 m 2. Cena 440.000 zł.

Działki pod dzierżawę W-65; Pow. 960 m2. Ostrów Wlkp.. ul. Królowej Jadwigi. Cena 1 zł/m2. W-121; Od 500 m2 do 2 000 m2, Ostrów Wlkp. ul. Okólna. Cena 1 zł/m2.

Komercyjne na sprzedaż O-102; Ostrów Wlkp., Centrum. Nieruchomość gruntowa 1007 m2, zabudowana budynkami socjalnowarsztatowymi 373 m 2 . Cena 650.000 zł.

Komercyjne na wynajem

W-63; Gorzyce, ul. Agrestowa. 1.032 m2. W,E,K. Cena 92 700 zł.

O-159; Ostrów Wlkp. Obiekt handlowo-produkcyjno-usługowy, 400 m2, działka 1200 m2. Czynsz 4 000 zł.

W-55; Ostrów Wlkp., ul. Zakątek, 640 m2, cena 54 000 zł (84 zł/m2).

W-139; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 88 m2. Czynsz 4 000 zł (45 zł/m2).

W-54; Ostrów Wlkp., ul. Zakątek, 3 386 m2, cena 225 000 zł. (66,45 zł/m2).

W-136; Ostrów Wlkp., ul. Raszkowska. Lokal na salon fryzjerski, 56 m2. Czynsz 1000 zł.

W-52; Ostrów Wlkp., ul. Zakątek, 845 m2, cena 67 000 zł (79 zł/m2).

O-125; Ostrów Wlkp., rejon ul. Paderewskiego. Lokal użytkowy 50m2. Czynsz 1000 zł.

W-51; Ostrów Wlkp., ul. Zakątek, 609 m2, cena 48 000 zł (79 zł/m2). W-41; Kocina, gm. Sośnie, 1,4291 ha, działka z dwoma stawami zarybionymi, wydane warunki zabudowy na dom mieszkalny, obecnie zabudowa letniskowa. Cena 240.000 zł. W-39; Wysocko Wielkie, ul. Kościelna. Pow. 1.000 m2. Media – E, W, K w działce, G- w drodze.. Cena 70.000 zł. W-38; Wysocko Małe, ul. Witosa. Pow. 1.500 m2. Media: W, E, G w drodze. Cena 105.000 zł.

32

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502469-630/gc10178/

przekształcenia na budowlaną, o pow. 0.60 ha, Radłów, ul. Wiejska, przy Ołoboku - 606674-398/gc10101/

DO wynajęcia w centrum LOKALE: 105mkw. lub 73mkw. i 29mkw. na sklepy oraz 55mkw. - przystosowany do prowadzenia salonu fryzjerskiego - 605310-810/gc9947/

SPRZEDAM KAMIENICĘ w centrum Ostrowa 606-968-207/ gc10077/

GABINET GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 062/736-01-52, 0600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.00-19.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym /gc9016/

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA 1. Kompałły 1 ok. 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32. 2, 3 pokojowe. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Raszkowska 26 ok. 44m2 6. Wrocławska 6 ok. 30 m2 7. Kolejowa 26 ok. 45 m 2 79-4400-337 8. Kościuszki 10 ok. 70 m 2 9. Raszkowska 32 80 m 2 tel. (50164-53-53) 10. Limanowskiego 5 ok.120 m 2 11. Wojska Polskiego 8 69 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Raszkowska 22 / Konopnickiej biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m 2 3. Kościuszki 10 pow. 49 m 2 4. Rynek 18 ok. 30 m 2 ( w podwórzu), tel. 503-191-676 5. Raszkowska 32 30 m 2 lok. użytk.w podwórzu, tel. 501-6453-53 6. Kaliska 6 59,7 m2 biuro 7. Konopnickiej teren pod stragan 8. Kaliska 6 268m2 magazyn 9. Wolności 17 ok.80 m 2 10. Wiosny Ludów spichlerz ok. 50 m2 11. Raszkowska 32 w podwórzu 164m 2, tel. 501-64-53-53 12. Kolejowa/ Wojska Polskiego ok.60 m 2 tel. 514-697-246

www.mieszkaniaostrow.pl

KUPIĘ MIESZKANIE w Ostrowie Wlkp., cegła,

powyżej 43mkw, (I,II piętro, balkon) 609907-400 /gc10169/

DOZORCA ZŁOTA RĄCZKA – możliwość mieszkania. Tel. 501-64-53-53. Informacje: u pań A. Szkudlarz, A. Młynarczyk i B. Staniewska ZAPRASZAMY!!!!

DO wynajęcia MIESZKANIE 46mkw. I piętro, 2 pokoje, kuchnia, łazienka - ul. Gorzycka 34A - 606-665-700/ gc10162/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/736-04-51, 509-953-777 - poniedziałki i czwartki 16.00-18.00 /gc10040/

www.mieszkaniaostrow.pl

LOKAL do wynajęcia 31mkw. Kościelna 7 790-386-199/gc10120/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY USG - głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 tel.62/736-02-60, 601-881-441 przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00\/ gc9602/

www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM DZIAŁKĘ rolną z możliwością

W-120; Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m2, Czynsz 1861 zł. W-119; Sieroszewice. Magazyn, warsztat. 240 m2. Czynsz 1 000 zł. W-109; Ul. Paderewskiego, parter. Lokal na gabinet lekarski, 52,30 m2. Cena 1.500 zł. O-93; Ostrów Wlkp. ul Wojska Polskiego. Lokal usługowo-handlowy 115,62 m2. Czynsz 2600,00 zł. O-94; Ostrów Wlkp., III piętro. Lokal biurowo – usługowy 185,1 m2. 19 zł/m2.

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

33


>>

TELEFONY ALARMOWE

POGOTOWIA RATUNKOWE 999 STRAŻ POŻARNA 998 POLICJA 997 STRAŻ MIEJSKA 62/ 738-89-40 STRAŻ GRANICZNA w Kaliszu 62/ 753-80-20 TELEFON ZAUFANIA AA (19-21) 62/ 591-89-89 GAZOWE 992 ENERGETYCZNE 991 TECHNICZNY SERWIS URZĄDZEŃ GAZOWYCH 62/ 735-35-21 > WODOCIĄGOWE 62/738-77-00 > CIEPŁOWNICZE 62/735-86-30, 604-480-093 > > > > > > > > >

DYŻURY APTEK 27.12 ,,Aptek”, ul. Głogowska 12. 28.12 ,,Arnica”, ul. Śmiegielskiego 20. 29.12 ,,Astra”, ul. Bratnia 35. 30.12 ,,Multi-Vit”, ul. Głogowska 2. 31.12 ,,Bakra”, ul. Limanowskiego 24. 1.01 ,,Benefactor”, ul.

34

Kaliska 120. 2.01 ,,Drofarm 2”, ul. Czerwonych Kosynierów 1. Aktualne dyżury aptek w Ostrowie Wlkp. znajdziesz w Internecie na www.gazeta.ostrow-wielkopolski.pl APTEKA ,,ZDROWIE’’ ul. Wrocławska 25 pn-pt 8.00-19.00, sobota 8.00-16.00, tel. 62/736-20-36.

KOMUNIKACJA > > > >

INFORMACJA PKP 19 757 INFORMACJA PKS 703-303-295 INFORMACJA MZK 62/ 736-48-36 INFORMACJA LOTNICZA 62/ 736-75-70

ŁĄCZNOŚĆ - TELEFONY > Informacja TP SA 118913 > INFORMACJA NETIA 801-801-913 > BIURO NAPRAW 9393

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |


08.00 08.30 09.00 09.30 09.45 10.00 10.20 10.35

WYDARZENIA - serwis informacyjny Muzyczna terapia - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny 20 lat „Gwiazdki ‘’ - reportaż Zapowiedzi programowe WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – KSSPR Końskie Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet WYDARZENIA - serwis informacyjny Elementarze świata - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny W atmosferze świąt –świąteczny program Tv Proart Wigilia z VIP-ami Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy 24 sekundy – magazyn koszykarski Życzenia świąteczno – noworoczne Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Biskupa Edwarda Janiaka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Cztery pory roku w Gminie Przygodzice - reportaż Śląski Ikar - reportaż Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Magazyn sportowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny 24 sekundy – magazyn koszykarski Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.30 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki BM Slam Stal Ostrów Wlkp. – SIDEn Toruń 10.30 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 11.50 Cztery pory roku w Gminie Przygodzice - reportaż 12.00 Puchar Prezesa „Porzeraczy Pull” - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.30 Gmina Przygodzice – inwestycja w przyszłość - reportaż 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.30 Chcę żyć - reportaż 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.30 24 sekundy – magazyn koszykarski 16.30 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – program publicystyczny 19.00 Z bluesem w tle – Festiwal Bergera Kalisz 2012 - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki AZS Radex Szczecin - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.50 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.10 Atelier - magazyn kulturalny 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Mecz o Puchar Polski Koszykówki Kobiet – 1/8 TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – PTK Pabianice 01.50 Informacje planszowe

08.00 08.30 09.00 09.30 09.50 10.00 10.30

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Polska w obiektywie – Scenariusze życia odc.9 TTM WYDARZENIA - serwis informacyjny Prosto w oczy – program publicystyczny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA – serwis informacyjny W atmosferze świąt –świąteczny program Tv Proart Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 20 lat „Gwiazdki” - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Gmina Ostrów Wielkopolski - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Babskie gadanie – program o kobietach i dla kobiet Zielono mi – magazyn ogrodniczy Okolice sportu Brud, kurz i emocje – reportaż Przychodnia XXI wieku - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Śpiewające VIP-y – nie tylko kabaret Atelier - magazyn kulturalny WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki BM Slam Stal Ostrów Wlkp. – SIDEn Toruń 01.35 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Okolice sportu 09.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 09.30 Gmina Ostrów Wielkopolski - magazyn samorządowy 09.45 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.30 Świat w oczach dziecka 10.40 Wywiad z … Maciej Balcar 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 11.45 Okolice sportu 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.30 Komentarz Gospodarczy 12.50 Zapowiedzi programowe 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.30 Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.30 Zielono mi - magazyn ogrodniczy 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.30 Atelier - magazyn kulturalny 15.55 Sonda uliczna 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.10 Życzenia świąteczno – noworoczne Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Biskupa Edwarda Janiaka 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.10 Gmina Przygodzice – inwestycja w przyszłość reportaż 18.40 Magazyn sportowy 19.00 Wigilia z VIP-ami 19.50 Życzenia świąteczno – noworoczne Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Biskupa Edwarda Janiaka 20.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 W atmosferze świąt –świąteczny program Tv Proart 23.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.30 Magazyn sportowy 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.30 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – UKS Aleksandrów Łódzki 01.50 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.35 Magazyn sportowy 09.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 09.30 Komentarz Gospodarczy 10.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 10.50 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 11.50 W atmosferze świąt –świąteczny program Tv Proart 13.45 Brud, kurz i emocje cz.2 – reportaż 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.30 Więcej niż KJS - reportaż 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.30 Poetycki Jubileusz cz.II - reportaż 16.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 16.30 Wigilia z VIP-ami 17.10 Życzenia świąteczno – noworoczne Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Biskupa Edwarda Janiaka 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.10 Moda i uroda – magazyn kosmetyczny 18.40 20 lat „Gwiazdki ‘’ - reportaż 19.00 Puchar Prezesa „Porzeraczy Pull” - reportaż 19.30 W świecie zwierząt – magazyn przyrodniczy 19.55 Życzenia świąteczno – noworoczne Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Biskupa Edwarda Janiaka 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.40 Śpiewające VIP-y – nie tylko kabaret 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 22.50 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.10 Puchar Prezesa „Porzeraczy Pull” - reportaż 23.30 Kierownik - reportaż 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.30 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – UKS Aleksandrów Łódzki 01.45 Informacje planszowe

11.50 12.00 12.30 13.00 13.30 14.00 14.30 16.30 17.15 17.20 17.45 18.10 18.35 19.00 19.50 20.00 20.25 20.50 21.10 21.40 22.00 22.25 22.45 23.00 23.30 24.00 00.30 01.55

08.00 08.30 09.00 09.30 10.00 10.30 11.30 11.50 12.00 12.30 14.30 15.00 15.30 15.50 16.00 16.30 17.00 17.25 18.00 18.30 19.00 19.25 19.40 20.00 20.20 20.40 21.40 22.00 22.25 23.00 23.40

czwartek | 27 grudnia 2012 | Nr 52 (1707) |

WYDARZENIA - serwis informacyjny 20 lat „Gwiazdki ‘’ - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki AZS Radex Szczecin - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.30 W świecie zwierząt - program przyrodniczy 12.50 Prosto w oczy – program publicystyczny 13.40 Komentarz Gospodarczy 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.30 Wywiad z … Maciej Balcar 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.30 Poetycki Jubileusz cz.II - reportaż 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 W atmosferze świąt –świąteczny program Tv Proart 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.45 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 21.10 Prosto w oczy – program publicystyczny 22.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 22.50 Okolice sportu 23.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.30 24 sekundy – magazyn koszykarski 00.50 Informacje planszowe

35


2 1 0 2 Y IT K i Y IT H ie k s w Ostro

R

E

Pani w kolejnej, być może najważniejszej rozkupić ozdoby na choinkę albo zrobić pamiątOd kilku już lat przynajmniej raz w roku grywce, robiprzed którą Pani stoi obecnie! Furorę em. kowe zdjęcie ze św. Mikołaj wiem, na długo zanim zasiądę do pisania, o Nową, pewpozytywną nawet i jakością było nasze wspóltami zwierzę i ła szopka z żywym czym będzie kolejny felieton. O ile każdy z ne kibicowan braci ie na naszych Piaskach podczas turnieju nka” „opieku a na przewrażliwion nich przedstawia mój subiektywny punkt wiEuro ć 2012 albo nasz „dożynkowy zawrót zaburzy stanie w była nie ych mniejsz dzenia, to zestawienie ostrowskich hitów i głowy” podczas Wielkopolskich Dodobrego wrażenia. kitów mijającego roku jest subiektywne do żynek Wojewódzko – DiecezjalW mijającym roku znowu po strokwadratu. nych. Egzamin zdały parkomaty, HIT - Obskurny nie hitów zapisać można dobrą Nie mam cienia wątpliwości, że wśród hitów które wreszcie zastąpiły wysłu. współpracę miasta i powiatu barak był dla kolejroku powinno znaleźć się oddanie do użytku żony system pobierania opłat mało dę Mieszkańców napraw nych starostów i dyreknowej przychodni specjalistycznej przy ostroww Strefie Płatnego Parkowaszkoła, dana czy zi, obchod torów szpitala, jak wrzód skim szpitalu. Obskurny barak był dla kolejnia w centrum miasta. „Parjest cja instytu czy droga, na… powiedzmy, że na plenych starostów i dyrektorów szpitala, jak wrzód kingowa rewolucja” przebiegła miejska czy powiatowa – lucach. Tyle że inni tylko ten na… powiedzmy, że na plecach. Tyle że inni sprawnie i kierowcy szybko dzie chcą mieć boiska , wrzód pudrowali, a dopietylko ten wrzód pudrowali, a dopiero P. Rajski przyzwyczaili się do nowych utward zone ulice, ciekaw e ro P. Rajski go definigo definitywnie przeciął i usunął. Nie bez znawarunków. imprezy, ulgę w codziennych tywnie przeciął i żadnej czenia jest też fakt, że nie było w tym Niestety, nie wszystko było w jednych sprawą a problemach, usunął. politycznej kalkulacji. Można było łatwo tak minionym y roku takie piękne. Bezpotrzeb te jest władz i drugich ustawić terminarz budowy, żeby oddać noapelacyjnym kitem roku było dla realizować. Jest poza wszelką dyswiutką, jak spod igły, przychodnię, dopiero tuż mnie zawieszenie w próżni dalszych kusją, że miasto i powiat znowu poprzed wyborami. Ale to by oznaczało jeszcze losów budowy II odcinka obwodnic y kazali, że razem można więcej. Dzięki kolejne półtora roku barakowego wstydu, więc Ostrowa, przy – delikatnie mówiąc – biernej temu mamy zbudowane ze wspólnej kasy ronzamiast liczyć hipotetyczne głosy, powiat postawie czy związanych z naszym regionem parLO II i 1 nr SP dla do Krępa, boisko policzył pieniądze i zrobił to, czego inni lamentarzy Biastów. Większości z nich nawet nie Romka ek wynalaz na ze pieniąd dotąd zrobić nie potrafili. chciało się pofatygować na spotkanie w tej dały. Nieczęsto zdarzało mi się przysprawie, a ci, co byli, nawet nie wiedzieli, jak Z mniejszych – o ile można tak KIT - Bezapelaznać prywatnego „hita roku” głosowali w sprawie pieniędzy na obwodnicę. nych nopozytyw zieć powied cyjnym kitem roku Radzie Miejskiej, ale sposób Ot, takie sejmowo-senackie „żenua”. wości ucieszyły mnie pierwsze było dla mnie zawieszerozwiązania trudnego temaRównie żenujące były dla mnie wieczorne spa„Komekinie w D 3 seanse w nie w próżni dalszych lotu pomocy miasta PKS-owi cery grupy ańcy ostrowskich małolatów ulicami mieszk że fakt, czy da” sów budowy II odcinka obto był przykład mądrego i miasta połączone z wykrzykiwaniem różnych Ostrowa mogą teraz oficjalwodnicy Ostrowa, przy – deprzemyślanego działania. I hojrackich haseł. To miał być protest w spranie przyspieszyć budowę wolikatnie mówiąc – biernej to w temacie, wokół któwie ACTA. Dorośli, zwłaszcza tacy w niedociąg u, kanaliz acji, dróg i postawie związanych z rego było sporo kontrowerbieskich mundurach, spokojnie obserwowali, oświetlenia, jeśli zaangażują się naszym regionem parsji. Radni wysłuchali opinii jak Po dziatwa spaceruje wokół ronda, bo zaba”. lokalną w tzw. „inicjatywę lamentarzystów. wszystkich zainteresowanych wa (dla nich) była przednia. Dobrze, że tylzapisać można stronie plusów stron, naprawdę poznali temat, ko na tym robienia się skończyło. akcji do miasta ie włączen a potem podjęli decyzję, która Kitem roku był też pomysł stawiania w bezpokotylionów na święto 11 listopada, dała firmie szansę na przetrwanie. średniej bliskości domów jednorodzinnych krekolejną edycję funduszu grantowego, zaCzy PKS z tego będzie umiał skorzymatorium do spalania zwłok. Tym razem jedpisy do przedszkola przez Internet czy postać, to już inna sprawa. nak przynajmniej obywatelski protest poskutwstające, jak grzyby po deszczu, nowoczesne Hiciorkiem innego kalibru był dla mnie Jarkował, bo ludzie obawiali się negatywnego wpłydzięki innymi place zabaw – w tym między mark Bożonarodzeniowy. Wygląda na to, że wu na ańśrodowisko, obniżenia komfortu życia i mieszk samych towej aktywności interne byliśmy w tym roku świadkami narodzin noutraty wartości swoich nieruchomości. Ostaców. wej świeckiej (choć nie do końca) tradycji. tecznie, tytuł jeden inwestor liwie zrezygnował, ale zaraz niewątp mnie dla był roku Hitem Na martwym o tej porze roku ostrowskim znalazł się kolejny – ale już w Kaliszu. Ostrowianina Roku dla Izabeli Kaczmarek, rynku kłębił się tłum ludzi, którzy przychoZawodowym kitem roku była dla mnie poznanej działaczki gospodarczej i sportowej. dzili posmakować świątecznych smakołyków, stępująca degrengolada części – podkreślam: kibicuję i Pani Izo, serdecznie ściskam kciuki tylko niektórych - ostrowskich „mediów”. Grupka osobników bez krzty talentu, warsztatu i skrupułów, zabawia się w Internecie proK L A M A dukowaniem kłamliwych, nieetycznych materiałów według z góry założonej tezy, nie siląc się nawet na pozory obiektywności. Działo się tak często przy biernej postawie władz samorządowych, które, biorąc kolejne bzdury „na klatę”, nie potrafiły sobie poradzić z ich bezczelnością i tupetem i nie widziały niestosowności w występowaniu przed osobnikami z wyrokami sądowymi na koncie. Dobrze zapowiadający się remont wiaduktu powoli też zapracowuje sobie na miano kitu roku, a to ze względu na przedłużenie terminu zakończenia robót. Drogowcy jakoś chyba zapomnieli, że jak jest zima, to jest zimno. Ba, czasami nawet jest mróz i pada śnieg – doprawdy, to niesłychana sprawa! Kto by to przewidział! W każdym razie nie wykonawcy remontu wiaduktu odolanowskiego, którzy nie potrafili realnie obliczyć czasu robót. Jak zdążą do końca stycznia, jak zapowiadali, to chętnie to odwołam. Pocieszające jest jednak, że plusów było mimo wszystko więcej, niż minusów i oby tak zostało na cały, 2013 rok. Czego Państwu i sobie życzę. Jarosław Wardawy


Gazeta Ostrowska z 27 grudnia 2012