Issuu on Google+

40

Projekty czekają na głosy str. 2

STRON

nakład 6500

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

R

E

K

L

A

M

A

Na WSK-ach do Skandynawii Kończy się powoli sezon dożynkowy w regionie. To już niemal ostatnie Święta Plonów w gminach powiatu ostrowskiego, z których każda dokłada wszelkich starań, by ich uroczystość wypadła jak najbardziej okazale. Dziś relacjonujemy dożynki w gminie Odolanów, Przygodzice, Raszków, Sośnie oraz Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Liskowie.

str. 6, 7, 9, 10, 15 SPORT

SPORT

Nowy asystent Sretenovića

Będzie wielkie ściganie

Djuro Majkić nie będzie już asystentem trenera Zorana Sretenovića. Pomocą w nowym sezonie Sretenovićowi będzie służył Aleksandar Virijevic.

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia kolejnych prestiżowych zawodów żużlowych w Ostrowie. Trzeciego września o godzinie 19.00 na Stadionie Miejskim rozegrany zostanie 64. Turniej o Łańcuch Herbowy.

str. 20 R

E

K

L

A

M

A

str. 19

Dotrzeć do Skandynawii lądem na dwóch kółkach to spore wyzwanie. A co dopiero, jeśli jedzie się motocyklami, które liczą sobie pół wieku. Taką właśnie wyprawę odbyło dwóch mieszkańców naszego regionu. Za rok chcą tam wrócić.

str. 13 Pasjonaci pokazali swoje zbiory Kilkunastu hobbystów z naszego miasta i okolic zaprezentowało się w Forum Synagoga podczas Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera. Była to pierwsza impreza tego typu na naszym terenie. Zorganizowało ją Stowarzyszenie ,,Ocalić od zapomnienia”.

str. 12


OBO – GŁOSOWANIE RUSZA

OD 1 WRZEŚNIA

Zmiany w rozkładzie MZK

Projekty czekają na głosy

Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od 1 września 2016 roku nastąpią zmiany w rozkładzie następujących linii autobusowych: 5B, 18, 23, 27. LINIA 5B - kurs z Kaliskiej bank o godzinie 5:50 i 15:26 do Dobrzycy zostaje skrócony do Trzebowej. Kursy powrotne z Dobrzycy o godzinie 6:50 i 16:35 rozpoczynać będą się w Trzebowej o godzinie 7:04, 16:49. LINIA 18 - wszystkie kursy do / z Grabowa n/Prosną będą rozpoczynać się i kończyć w Zamościu, LINIA 23 - likwidacja linii, LINIA 27 - kurs z Pruślina o godzinie 5:40 do Garek będzie skrócony do Topoli Małej pętla. Kurs powrotny z Garek o godzinie 7:05 rozpoczynać będzie się w Tarchałach Wielkich o godzinie 7:18. Kurs 13:50 z Kaliskiej bank do Garek zostaje skrócony do Tarchał Wielkich. Kurs powrotny z Garek o godzinie 15:10 będzie rozpoczynał się w Topoli Małej pętla o godzinie 15:39. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.mzk-ostrow.com.pl i pod numerem telefonu (62) 737 61 15 (całodobowo). (jw) R

E

K

L

A

M

A

1 września rozpocznie się głosowanie na zadania zgłoszone w II edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zagłosować można korzystając z papierowych kart do głosowania lub elektronicznie, korzystając ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zasady drugiej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego były omawiane z mieszkańcami Ostrowa podczas konsultacji społecznych. - Mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za utrzymaniem również możliwości tradycyjnego głosowania, za pomocą papierowych kart. Daje to możliwość oddania głosu osobom, które nie mają dostępu do Internetu, a chcą brać czynny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących wydatkowania środków z miejskiego budżetu – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Zarówno głosowanie elektroniczne jak i tradycje z wykorzystaniem papierowych kart do głosowania odbywać się będą poprzez wpisanie numerów zadań, których realizację się popiera. Każdy mieszkaniec, w myśl zmienionej procedury, może wybrać maksymalnie dwa zadania tzw. duże - o wartości nieprzekraczającej 250 000 zł brutto i jedno zadanie tzw. małe - o wartości nieprzekraczającej 25 000 zł brutto. W II edycji OBO głosowanie mieszkańców będzie trwało przez cały wrzesień. Prawo do udziaO

G

Ł

O

S

Z

E

Podziękowania! Wójtowi i Wicewójtowi Gminy Ostrów, Przewodniczącemu Rady Gminy, Wicestaroście Powiatu Ostrowskiego, Gminnemu Zarządowi OSP, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Sołectwu wsi Lamki, Kapłanom, Delegacjom, Pocztom Sztandarowym, Krewnym, Znajomym, Przyjaciołom i wszystkim, którzy ofiarowali Msze św. i uczestniczyli w pogrzebie mojego męża

N

I

łu w nim mają wszyscy ostrowianie, którzy najpóźniej 31 grudnia 2016 roku ukończą 13. rok życia. - By usprawnić głosowanie, w tej edycji OBO, zmniejszona została objętość karty do głosowania do dwustronnie zadrukowanej jednej kartki A4. W tym roku głosujemy poprzez wpisanie numerów popieranych zadań, które zostały im przydzielone podczas ceremonii losowania – dodaje prezydent miasta. Mieszkańcy wybierający tradycyjną formę głosowania będą korzystali z punktów do głosowania zlokalizowanych na terenie naszego miasta. Karty będą dostępne do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz w punktach do głosowania. W obu przypadkach wypełnioną kartę należy wrzucić do urny. Natomiast głosowanie elektroniczne, wzorem ubiegłego roku, będzie możliwe poprzez stronę internetową Urzędu

Miejskiego pod adresem www.umostrow.pl w zakładce Ostrowski Budżet Obywatelski. Punkty do głosowania tradycyjnego znajdują się: w Urzędzie Miejskim, Referat Obsługi Mieszkańców, al. Powstańców Wielkopolskich 18poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00, Kinie Komeda 3D al. Powstańców Wielkopolskich 22, wtorek - niedziela 15:00 - 20:00, Muzeum Miasta – ratusz Rynek 1, poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00 (czwartek 8:00 -18:00), Ostrowskim Centrum Kultury ul. Wolności 2, poniedziałek - piątek 8:00 - 21:00, sobota 10:00 - 14:00, Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. ul. Witosa, Targowisku Miejskim (kiosk 46), wtorek - sobota 7:00 - 14:00, Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. ul. Asnyka 8, poniedziałek - piątek 9:00 - 16:00, Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. ul. Partyzancka 27, poniedziałek - piątek 8:00 - 17:00. (jw)

KORT DOSTĘPNY DLA WSZYSTKICH

E

„Obywatelski” kort otwarty Mieszkańcy Ostrowa mogą nieodpłatnie korzystać z kortu tenisowego, który powstał przy Szkole Podstawowej nr 7. Powstał on w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego i jest jednym z pięciu zadań, które ostrowianie wybrali w głosowaniu do realizacji.

śp.

Edmunda Borowczyka serdeczne podziękowania składa żona oraz dzieci z rodzinami. Również serdeczne wyrazy wdzięczności dla Zakładu Pogrzebowego ABRAM za perfekcyjną obsługę pogrzebu.

2

Mieszkańcy Ostrowa mogą nieodpłatnie korzystać z kortu tenisowego, który powstał przy Szkole Podstawowej nr 7.

Osoby zainteresowane korzystaniem z obiektu powinny zgłosić się do szkolnego sekretariatu, by ustalić harmonogram zajęć oraz zapoznać się z regulaminem korzystania z obiektu sportowego. Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00, tel. 62 735 99 50. Kort czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00 -20.00 we wrześniu oraz 16.00 – 19.00 w październiku. Natomiast w soboty i niedziele, tak we wrześniu, jak i w październiku w godzinach 10.00 – 18.00. Pełny regulamin korzystania z kortu tenisowego dostępny jest na stronie internetowej szkoły (www.sp7.osw.pl) w zakładce dokumenty.

- „Bądź jak Janowicz i Radwańska” to zadanie, które zajęło czwarte miejsce w głosowaniu mieszkańców w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prace na obiekcie są zakończone, więc zapraszam ostrowian do korzystania z niego. Kort dostępny jest bezpłatnie – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Na terenie, gdzie wcześniej usytuowane było zniszczone boisko asfaltowe, wykonana została nawierzchnia z poliuretanu, opaska z kostki betonowej okalająca boisko, wykonano piłkochwyty oraz ogrodzenie. Dostarczono również akcesoria sportowe, m.in. siatki do tenisa. (jw)

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


KAMPANIA EKOLOGICZNA RUSZA 3 WRZEŚNIA

Chcemy (lepiej) oddychać w Ostrowie Miasto rozpoczyna kampanię edukacyjną związaną z przeciwdziałaniem tzw. niskiej emisji. W Ostrowie pojawią się billboardy, banery, plakaty. Będą rozdawane ulotki. Zaplanowano także wiele konkursów i wydarzeń związanych z ekologią. Całość środków na kampanię została pozyskana z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Akcja pod nazwą „Ostrów smogowi mówi NIE” rozpocznie się w Ostrowie 3 września br. Miejski Zakład Zieleni pozyskał na nią 50 tys. zł. Kolejne 25 tys., z przeznaczeniem na kampanię ekologiczną, otrzymał Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO. - Wspólnie z MZZ i MZO zaplanowaliśmy szeroką akcję edukacyjną związaną z niska emisją, a całość środków udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu. Z kampanią ruszamy we wrześniu, przed kolejnym sezonem grzewczym. Ma ona na celu informowanie, uświadamianie oraz propagowanie zachowań proekologicznych, głównie z zakresu walki z szeroko pojętą niską emisją. Chcemy przekonać naszych mieszkańców, że jedynie wspólnym działaniem i edukacją możemy poprawić stan powietrza w naszym mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Założenia kampanii przekazane zostały dziennikarzom podczas zorganizowanej w Parku Miej-

skim konferencji prasowej. Tam również przedstawiono wzór bilbordu, jaki już od 3 września widoczny będzie na ostrowskich ulicach. - Kampania prowadzona będzie wielotorowo. To billboardy na ulicach, banery w miejscach użyteczności publicznej – takich jak place zabaw, boiska, szkoły. To także ulotki z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niska emisja i wiele innych. Działamy szeroko i wielotorowo, by dotrzeć i przekonać jak największą liczbę mieszkańców. Musimy dostrzegać wokół siebie nieodpowiedzialne zachowania i reagować na nie. To jedno z zadań akcji. Kolejnym jest edukacja i to także naszych młodych mieszkańców, by zachowań ekologicznych uczyć już od najmłodszych lat – przekonuje prezydent miasta. Plakaty informujące o akcji zostaną umieszczone także w miejskich autobusach oraz na przystankach. Będą widoczne także na słupach ogłoszenio-

WYPRAWKI DLA OSTROWSKICH CZWORACZKÓW

Hasło, które pojawi się na bilbordach, banerach, plakatach, ulotkach oraz gadżetach akcji brzmi: „Chcemy oddychać w Ostrowie!”.

wych Ostrowskiego Centrum Kultury, a Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiesi plakaty w blokach. - Bardzo fajnym elementem kampanii będą kartki pocztowe z przesłaniem do naszych sąsiadów. Jeśli zobaczymy, że nasi sąsiedzi używają do palenia w piecach śmieci, możemy im taką kartkę wrzucić do skrzynki pocztowej – dodaje Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni. Graficznym motywem przewodnim kampanii są kolorowe dłonie chroniące miasto przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń powietrza. - Podczas festynu „Żegnamy lato na rok” planujemy happening, podczas którego dzieci będą mogły przystawić swoje dłonie, umoczone w kolorowych farbach, na jednym z billboardów, który następnie zawiśnie przy wjeździe na Piaski – dodaje Wojciech Białas.

Cała akcja to także ponad 6 tys. gadżetów ekologicznych (m.in. magnesy na lodówkę, podkładki pod myszki), które zostaną rozdane jako nagrody w konkursach ekologicznych. - Gadżety można będzie wygrać w wielu konkursach ekologicznych, które zorganizujemy dla ostrowskich uczniów. Poza tym rozdawane będą podczas miejskich imprez proekologicznych. Będziemy sadzić drzewa i namawiać ostrowian do zostawienia samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji i rowerów. Wszystko po to, by poprawić jakość ostrowskiego powietrza i uczulić młodych ludzi, że należy dbać o środowisko, w którym żyjemy – informuje Ewa Kasperek, kierownik referatu ochrony środowiska w ostrowskim Urzędzie Miejskim. (jw)

WYPOCZYNEK Z EDUKACJĄ I PROFILAKTYKĄ

Miasto dofinansowało wakacje Od 15 czerwca do 15 września 2016 roku w Ostrowie realizowane są zadania z zakresu wspierania organizacji wypoczynku dzieci podczas wakacji letnich. Dzieci i młodzież z terenu Ostrowa Wielkopolskiego biorą aktywny udział w koloniach i animacjach organizowanych przez ostrowskie organizacje pozarządowe. Wypoczynek połączony jest z elementami edukacyjnymi i profilaktycznymi.

Ostrowskie czworaczki pójdą do szkoły z „miejskimi” wyprawkami

Cztery tornistry pełne radości Iga, Maja, Hania i Zosia - ostrowskie czworaczki - od września idą do pierwszej klasy. Z tej okazji prezydent Beata Klimek spotkała się z dziewczynkami, by przekazać im szkolne wyprawki. Iga, Maja, Hania i Zosia odwiedziły niedawno Urząd Miejski w towarzystwie rodziców. Każda z dziewczynek otrzymała szkolny tornister wyposażony w miejskie odblaski, a w nim przybory szkolne, które z pewnością przydadzą się szkolnym debiutantkom. Przyszłe pierwszoklasistki cieszą się z rozpoczęcia kolejnego etapu w swoim życiu, bo jak same opowiadały, bardzo lubią uczyć się nowych rzeczy. - Czworaczki to cztery razy więcej szczęścia, ale także cztery razy więcej wydatków, których na szkolnym starcie z pewnością nie brakuje - mówi prezydent Beata Klimek. - Mam nadzieję, że te tornistry będą się podobać dziewczynkom i dobrze służyć, a rodzicom pozwolą nieco ulżyć w tych szkolnych wydatkach. - Bardzo dziękujemy za tę niespodziankę - mówi Anna Jankowska, mama dziewczynek. - To dla nas naprawdę duża pomoc, bo wyposażenie do szkoły całej czwórki to rzeczywiście spory wydatek. (jw) środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

Uczestnicy poprzez wspólne gry i zabawy rozwijają swoje umiejętności i poszerzają własne zainteresowania. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem i są doskonałą okazją do nawiązania przez dzieci nowych przyjaźni. - Miasto wspiera organizacje pozarządowe w przygotowaniu wypoczynku dla ostrowskich dzieci. Oferta jest bardzo bogata i urozmaicona. Co ważne, wszystkie zajęcia połączone są z działalnością edukacyjno – profilaktyczną w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Dzieci zatem, poza wypoczynkiem, biorą udział w zajęciach terapeutycznych, a także w programach profilaktycznych. Z budżetu miasta przeznaczyliśmy na ten cel 375 tysięcy złotych – mówi Ewa Matecka, zastępca prezydenta miasta. Lista projektów dotyczących wypoczynku podczas wakacji letnich 2016 r., połączonych z działalnością edukacyjno-profilaktyczną w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, wspartych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski, jest długa. Znajdują się na niej: „Tropiciel Ekolog” - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Ostrowskie – 20 dzieci, „Lato mieszczucha”, półkolonie z programem socjoterapeutycznym dla uczniów SP nr 11, Stowarzyszenie „Razem dla Jedenastki” - 30 dzieci, - Lato 2016 PÓŁKOLONIE – dwa turnusy, Akcja Katolicka Diecezji Kaliskiej Parafialny oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Antoniego - 2x 75 dzieci, „Lato w mieście” – zdrowo i bezpiecznie, Stowarzyszenie „Czas dla dzieci” - 80 dzieci, Półkolonie letnie dla dzieci z terenu Osiedla nr 9 i 10 z wyjazdem na basen do Kalisza połączone z programem profilaktycznym, Stowarzyszenie „Zacharzew 2000” - 25 dzieci, Aktywne wakacje letnie dla dzieci z terenu Osiedla nr 9 i 10 z wyjazdem na basen do Kalisza i do Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie połączo-

ne z programem profilaktycznym, Stowarzyszenie „Zacharzew 2000” - 25 dzieci, Półkolonie letnie 2016, Caritas Diecezji Kaliskiej - 25 dzieci oraz wiele innych. (jw) R

E

K

L

A

M

A

3


KRYTA PŁYWALNIA ,,DELFIN” ZNÓW BĘDZIE CZYNNA

Remont basenu Kryta pływalnia „Delfin” w ostatnim czasie przechodziła niezbędny remont. Koszt prac wyniósł ok. 30 tysięcy złotych, a środki pochodziły z Powiatu Ostrowskiego. Przez dwa mieniące obiekt przy ul. Poznańskiej był zamknięty. Przerwa technologiczna pozwoliła na wykonanie niezbędnych remontów oraz wymianę zawartości piaskowych filtrów. W roku szkolnym basen przy Zespole Szkół Technicznych przy ul. Poznańskiej tętni życiem od rana do wieczora. W godzinach przedpołudniowych korzysta z niego młodzież szkolna, dzieci z przedszkoli oraz uczniowie klas 1-3.

W godzinach południowych obiekt jest ogólnodostępny dla mieszkańców naszego miasta i nie tylko. Stałymi bywalcami są pływacy z Klubu Maratończyk oraz dzieci, które korzystają z kąpieli w ramach refundacji ze środków unijnych. Jednak na czas wakacji, kiedy korzystających było znacznie mniej, pływalnia została zamknięta, a obiekt przeszedł modernizację.

W wakacje na basenie trwała przerwa remontowa

Wymieniono zawartość piaskowych filtrów

REALIZUJĄ WAKACYJNY PROJEKT

Stowarzyszenie dla dzieci Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi” zrealizowało kolejny projekt. Tym razem były to „Kreatywne wakacje z ... atrakcjami”. Projekt ten miał na celu zorganizowanie w sposób twórczy i kreatywny czasu wolnego. Spotkania miały uświadomić uczestników, że właściwe zagospodarowanie dni wolnych od nauki to jeden z najlepszych sposobów na niwelowanie niebezpieczeństw i zagrożeń. Poza tym najmłodsi poznali wiele gier zespołowych i nauczyli się współpracować w grupie. Realizacja tego programu trwała w sumie dwa tygodnie i zakończyła się 19 sierpnia br. Wzięła w nim udział trzydziestoosobowa grupa dzieci z terenu Ostrowa Wielkopolskiego. Specjalnie dla nich przygotowano sporo aktywnych i atrakcyjnych zajęć. Podczas spotkań, które odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00, dzieci podejmowały wiele atrakcyjnych zajęć. Były to z reguły działania edukacyjno – sportowe. Uczestnicy programu byli na seansie filmowym w kinie oraz na zajęciach w fitness klubie. W programie nie znalazły się również wyprawy do parku linowego na ostrowskich Piaskach. Ponadto miały miejsce zajęcia artystyczne oraz zabawy z chustą Klanza. Każdego dnia zbiórka uczestników odbywa się przy kompleksie boisk „Orlik” przy alei Solidarności. (rw) R

E

K

4

L

A

M

- W tym roku robiliśmy dość znaczny remont. Wymieniliśmy wkłady w filtrach, to jest 8 ton specjalnego piasku filtrującego. Zrobiliśmy nową instalację brodzików. Woda w brodzikach podlega cały czas wymianie i jest uzupełniana dodatkową ilością chloru po to, żeby zabić wszelkie bakterie. Cała ta instalacja kosztowała ok. 30 tysięcy złotych. To daje pewność, że woda będzie spełniała nowe warunki, które narzuciło Ministerstwo Zdrowia.

Od czerwca 2016 r. wszystkie baseny muszą spełniać bardzo wyśrubowane normy – wyjaśnia Eugeniusz Namysł, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Filtry zostały zainstalowane ok. 6 lat temu. Wykonane z tworzywa sztucznego zbiorniki zostały wówczas wypełnione piaskiem o określonych wymiarach: drobny, średni i grubszy. To pierwsza wymiana zawartości filtrów. Inwestycja była konieczna ze wzglę-

du na wyśrubowane normy sanitarne. Fundusze na ten cel przeznaczył Powiat Ostrowski. Obecnie niecka basenowa jest stopniowo napełniana wodą, co może potrwać nawet kilka dni. Jak podkreśla dyrektor ZST, od 1 września, „Delfin” znów będzie otwarty. Wcześniej, zanim na pływalnie powrócą dzieci i młodzież, woda będzie musiała zostać zbadana przez służby sanitarne. (rw)

SENIORZY BYLI NA WYCIECZCE

Pływali w Uniejowie Ponad czterdziestu ostrowskich seniorów udało się na wycieczkę autokarową do Uniejowa. Wyjazd zorganizował zarząd Klubu Seniora ,,Optymiści’’. Seniorzy należący do Tym razem wycieczkowitego klubu kilka razy w cze po trzygodzinnym poroku jeżdżą na wybycie na basenie zwiedzali cieczki do Uniejowa. miasto Uniejów. SpaceroCelem tych wypadów wali po parku na terenie, na jest zregenerowanie którym mieści się zamek sił poprzez pobyt na Arcybiskupów Gnieźnieńbasenach termalnych. skich. Robili zdjęcia przy Tam na miejscu znajpomniku Białej Damy. Oddują się zarówno: bawiedzili również dawny sen wewnętrzny  pocmentarz rzymskokatolicki, łączony  z basenem  gdzie widzieli posadzone zewnętrznym  basen dęby upamiętniające śmierć solankowo uzdrowipoległych mieszkańców skowy. Jest to miejsce Uniejowa w Katyniu. Byli dla osób, które chcą również na placu Chrystuzażywać kąpieli wodsa Króla, na którym są trzy nych w komfortopomniki: Najświętszego wych warunkach,  Serca Jezusowego, św. BoSeniorzy podczas pobytu w Uniejowie niezależnie od pogody gumiła i św. Jana Pawła II. panującej na ze,,Optymiści” zaplanowali wnątrz. Basen posiada trzy masaże karku, a także trzy- i cztejuż kolejny piknik, który odbędzie się 15 września na Piarodyszowe masaże podwodne mieszczące się w tzw. Groskach, wyjazd na winobranie do Zielonej Góry oraz spływ cie. Również jest wiele innych atrakcji. kajakowy. (rw)

A

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


R

E

K

L

A

M

A

JEDNA Z PROPOZYCJI NA PIERWSZY WEEKEND WRZEŚNIA

Festynowe pożegnanie lata Festynem „Żegnamy lato na rok”, w sobotę, 3 września, Ostrów Wielkopolski pożegna tegoroczne wakacje. Podobnie jak w latach ubiegłych w ramach imprezy odbywać się będzie IV Festiwal Sportu oraz próba pobicia rekordu w ilości osób tańczących Zumbę. Impreza rozpocznie się w sobotę, 3 września, o godz. 14.00. Po uroczystym otwarciu festynu rozpocznie się happening, który zainauguruje kampanię „Ostrów smogowi mówi NIE”. Następnie poznamy laureatów konkursu „Niezwykła przyroda w obiektywie” pod patronatem Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Na godz. 15.00 zaplanowano prezentację ekstraklasowej drużyny koszykarek Towarzystwa Sportowego „Ostrovia”, po której odbywać się będą prezentacje kolejnych klubów, m.in. koszykarzy BM Slam Stal, szczypiornistów KPR „Ostrovia” czy drużyny speedrowerowej PKS Rowery Burghardt Ostrów - Klubowych Mistrzów Europy. Prezentacje sportowe przeplatane będą pokazami tańca w wykonaniu ostrowskich szkół tańca. Od godz. 14.00 na boisku odbywać się będą pokazowe treningi i ćwiczenia, m.in. pokazowy trening koszykówki chłopców i dziewcząt drużyn młodzieżowych, pokazowy trening drużyn młodzieżowych w piłce nożnej oraz w piłce ręcznej, a także pokazy jumpingu na trampolinach czy ćwiczeń trójboju siłowego. Tradycyjnie już kluby na swoich stoiskach pokazywać będą swój dorobek na specjalnie przygotowanych stoiskach. Imprezie towarzyszyć będą rozgrywki w piłce siatkowej przygotowane przez klub Salos oraz regaty żeglarskie „Żegnamy lato na

rok” organizowane przez Uczniowski Klub Żeglarski „Trawers”. Sporo atrakcji przygotowano także dla miłośników Zumby. Od godz. 13.30 będzie można rejestrować swój udział w biciu Rekordu Polski w liczbie osób tańczących Zumba fitness. Na najmłodszych od godz. 14.00 czekają atrakcje w Poziomkowym Ogrodzie, gdzie przygotowane będą m.in. duże gry planszowe, zabawy z chustą Klanzy, malowanie twarzy, figurki z balonów oraz animatorzy przebrani w kolorowe stroje. W czasie tegorocznego festynu prowadzona będzie także akcja profilaktyczna w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Reaguj na przemoc!”. Celem kampanii jest zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie, podniesienie wrażliwości społecznej na zjawisko przemocy oraz podniesienie świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie. Podczas festynu będzie można także pobrać wniosek na Ostrowską Kartę Rodziny 3+, Ostrowską Kartę Seniora oraz zagłosować na wybrane przez siebie zadania w ramach II edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ostrowian czekają również: darmowy dmuchany plac zabaw oraz przejazdy kolejką turystyczną, a także możliwość oznakowania rowerów. Na zakończenie - II Ostrowskie Biesiadowanie. (jw)

XI LETNI FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI

Ostrowianie lubią orkiestry Sporą widownię zgromadził w niedzielne popołudnie koncert kończący XI Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Publiczności zaprezentowała się Krotoszyńska Orkiestra Dęta oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa. Organizatorem cyklu koncertów w Kaliszu i na ostrowskim rynku był Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr. Podczas tegorocznej edycji można było posłuchać zespołów z Kalisza, Czajkowa, Koźminka, Stawiszyna, Mycielina, Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego. Festiwal zakończył się 28 sierpnia koncertem w Ostrowie Wielkopolskim, podczas którego wysłuchać można było Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Roberta Kaczorowskiego i Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod dyrekcją Mariana Sikorskiego. (jw)

Ostrowska Orkiestra Koncertowa zagrała na rynku dla ostrowian

UCHWAŁA RADY POWIATU TO PIERWSZY KROK DO PRZEJĘCIA PAŁACU

Powiat chce Lewków Rada Powiatu Ostrowskiego wyraziła wolę przejęcia pałacu w Lewkowie. Jest zamysł, aby oprócz obecnych funkcji muzealnych wprowadzić tam centrum edukacji historycznej oraz hotel i restaurację. Pałac w Lewkowie to jeden z najcenniejszych zabytków w powiecie. W ubiegłym roku samorząd, zaniepokojony jego stanem, przyjął uchwałę adresowaną do władz samorządowych województwa w sprawie ratowania obiektu. Apel został bardzo poważnie potraktowany przez marszałka,  który osobiście zapoznał się ze stanem pałacu i zadeklarował pomoc w pozyskaniu środków na jego remont. Na ten cel  zarezerwowano kwotę około 20 mln złotych, z czego 85 procent to środki zewnętrzne. Powiat ostrowski przygotował projekt zagospodarowania poszczególnych obiektów wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego. Wynika z niej, że w zmodernizowanym obiekcie utrzymana zostanie funkcja muzealna. Nowe pomysły dotyczą stworzenia centrum edukacji historycznej, zagospodarowania oficyn na cele hotelowe oraz wprowadzenia funkcji gastronomicznych. W ten sposób powiat chce pozyskać środki, które w przyszłości pozwoliłyby równoważyć koszty funkcjonowania całej placówki. Podjęta przez radnych uchwała to pierwszy formalny krok, by Lewków stał się powiatową jednostką kultury. - Dzięki uchwale będziemy mogli ruszyć formalnie z procedurą środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

przekazania powiatowi zarówno majątku, jak również środków na modernizację. Procedura jest długa i wymaga podjęcia uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, opinii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu innych działań. Jednak liczymy, że zakończenie spraw formalnych nastąpi w  pierwszym kwartale 2017 roku - powiedział Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Równolegle trwają już prace przetargowe związane z rozpoczęciem remontu, który w Lewkowie zostanie przeprowadzony bez względu na to, kto będzie jego właścicielem. W dniu 7 września upływa termin przetargu na opracowanie dokumentacji.  - Założenia projektowe robiliśmy razem z powiatem, który bardzo zaangażował się w te działania. Dokumentacja jest bardzo szeroka, natomiast chcemy, aby konkretny przetarg na realizację robót oraz nadzór nad procesem inwestycyjnym i podejmowaniem decyzji o tym, co będzie robione w pierwszej kolejności, sprawował już przyszły właściciel, czyli powiat, jeśli podejmie taką decyzję - powiedział Włodzimierz Mazurkiewicz. (rw)

5


DOŻYNKI W TARCHAŁACH WIELKICH

ODEBRAŁY AWANS ZAWODOWY

Podziękowali za plony

Nominacja i ślubowanie

„Plon niesiemy plon” – przy dźwiękach tej pieśni rozpoczęły się dożynki w Tarchałach Wielkich. Organizatorzy imprezy przygotowali dla mieszkańców i gości wiele atrakcji.

Troje pedagogów ze szkół podległych samorządowi Gminy Sośnie otrzymało nominacje na nauczyciela mianowanego. Awans poprzedzony był egzaminem zawodowym.

Na Święto Plonów zaproszono przede wszystkim mieszkańców Tarchał Wielkich oraz władze samorządowe Gminy i Miasta Odolanów: burmistrza Mariana Janickiego, przewodniczącego Rady Jana Prokopa oraz radnego Mariana Dolatę. Ponadto w imprezie uczestniczyli radni Powiatu Ostrowskiego: Grzegorz Szubert i Józef Wajs. Starostami Święta Plonów byli: Maria Dolata i Grzegorz Opłotny. To właśnie oni przekazali na ręce burmistrza Gminy i Miasta Odolanów Mariana Janickiego  tradycyjny bochenek chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. W części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności taneczne dzieci i mło-

W lipcu br. pedagodzy odebrali swoje nominacje na stopień nauczyciela mianowanego. Nadania dokonał wójt Gminy Sośnie Stanisław Budzik. -  Gratuluję serdecznie. Praca nauczyciela wymaga wiele wysiłku, dlatego życzę wytrwałości i oczywiście kolejnych sukcesów w karierze zawodowej   mówił Stanisław Budzik, wójt Gminy Sośnie. Tradycyjnie już, przed wręczeniem aktów mianowania, nauczyciele złożyli ślubowanie następującej treści: ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela, wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, posza-

Dzieci zatańczyły z girlandami

Burmistrz Marian Janicki otrzymał chleb od starostów dożynek

dzież z Tarchał Wielkich. Nie zabrakło również śpiewu w wykonaniu miejscowego chóru. Dla wszystkich przybyłych na dożynki przygotowano poczęstunek. Atrakcją spotkania była loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Można było wygrać m.in. telewizor, rower i wiele innych ciekawych nagród. Po części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna. (rw)

nowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Do gratulacji i życzeń przyłączyła się również Arleta Orłowska, dyrektor Biura Obsługi Oświaty, Kultury i Sportu w Sośniach. Stopień nauczyciela mianowanego w tym roku otrzymały: Monika Pacholczyk, Sylwia Spoton oraz Justyna Jakubowska. (rw)

MODERNIZACJA DROGI W CIESZYNIE

Ulica Kwiatowa jak nowa W sierpniu br. przebudowano kolejną już w tym roku drogę gminną. Tym razem była to ulica Kwiatowa w Cieszynie na odcinku 1010 metrów.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Tarchał Wielkich

Gmina Sośnie jest w trakcie modernizacji dróg. Pierwszą, która rozpoczęła ten proces w tym roku, była ulica Okrężna w Sośniach. Przebudowa nawierzchni drogi gminnej w miejscowości Cieszyn (ul. Kwiatowa) swym zakresem obejmowała zmianę nawierzchni drogi z tłuczniowej oraz gruntowej na nawierzchnię asfaltową. Dla mieszkańców Cieszyna była to ważna inwestycja. Poprawia ona komfort jazdy i bez-

pieczeństwo. Umożliwia też bezpośredni wyjazd z posesji po twardej nawierzchni. Dla gminy jest to kolejna droga na mapie potrzeb  mieszkańców, która wpisuje się w plan budowy dróg. Inwestycję zrealizowano przy współudziale środków finansowych województwa wielkopolskiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, skąd pozyskano kwotę 181 000 zł. (rw)

Na Święto Plonów zaproszono mieszkańców Tarchał Wielkich

Uroczystość uświetnił występ chóru

6

Tak wygląda droga po remoncie środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


DOŻYNKI POMAGAJĄ BUDOWAĆ SPOŁECZNE WIĘZI

MOC ATRAKCJI NA PÓŁKOLONIACH

Dożynki na finiszu

Aż żal wracać do szkoły

W Topoli Wielkiej zorganizowano ostatnie w tym roku dożynki. Towarzyszyła im wystawa sprzętu rolniczego.

Już po raz kolejny w Gminie Ostrów Wielkopolski zorganizowano letni wypoczynek dla dzieci. W lipcu odbyły się kolonie, trzy tygodniowe turnusy. Teraz odbywają się tygodniowe półkolonie. Wypoczynek w dużej części dofinansowany jest z budżetu gminy, z wpływów do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  a organizatorem jest Uczniowski Klub Sportowy „Tęcza” w Lamkach.

W Topoli Wielkiej odbyły się ostatnie w tym roku dożynki w gminie Przygodzice

Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza dziękczynna w kościele parafialnym w Jankowie. Odprawił ją ks. kan. Eugeniusza Meksa. Oprawą artystyczną dożynek zajął się już tradycyjnie przygodzicki GOK i jego formacja „Kosynierzy”. Popisały się także miejscowe przedszkolaki. Dla sołtysa Aleksandra Pietrzaka dożynki są przede wszystkim szansą do budowania wzajemnych więzi. - Patrząc na moją Topolę i żyjących tu ludzi, jestem z nich zadowolony. Wydaje mi się, że jest nam tu razem dobrze - kwituje gospodarz. Życia w innym miejscu niż wieś nie wyobrażają sobie także pełniący honory starostów dożynek - Mirela Płócienniczak i Arkadiusz Pietrzak. Obydwoje założyli tu rodziny, są rodzicami. Zgadzają się, że profesja rolnicza wymaga zaangażowania na okrągło.

- Dla dzieci przygotowaliśmy wiele atrakcji. Jest bardzo dużo wycieczek, zajęć, spotkań z ciekawymi ludźmi, są projekcje filmów. Zależy nam, by dzieci spędziły aktywnie, wesoło i przyjemnie czas. Półkolonie organizowane są w 12 szkołach podstawowych na terenie gminy. W sumie bierze w nich udział 410 dzieci. Nad opieką najmłodszych czuwa ponad 40 Dzieci na półkoloniach nie narzekają na nudę osób, są to przede wszystkim nauczyciele i dyrektotys. złotych otrzymali od Gminnej Komisji Rozrzy szkół - podkreśla główny organizator półkowiązywania Problemów Alkoholowych. lonii Tomasz Mocek, prezes Uczniowskiego KluNa brak atrakcji dzieci narzekać nie mogą. Spebu Sportowego „Tęcza” w Lamkach. cjalnie dla nich przygotowano ich bardzo wiele. Półkolonie trwają od 22 do 26 sierpnia. Dzieci Każdego dnia, w innej szkole organizowane są podczas trwania wypoczynku mają zapewniony wycieczki. Najmłodsi biorą udział w różnego jeden ciepły posiłek. Koszt uczestnictwa w półtypu zajęciach: sportowych, plastycznych, takoloniach wynosił 50 złotych. W sumie tygonecznych, kulinarnych czy muzycznych. Orgadniowy wypoczynek dzieci, kosztował organinizowane są także zajęcia profilaktyczne. (jw) zatorów ponad 50 tysięcy złotych, z czego 35

ATRAKCJA DLA DUŻYCH I MAŁYCH STRAŻAKÓW

Sikawkowi mistrzowie Europy Topola Wielka to typowo rolnicza wieś. Miejscowi specjalizują się w hodowli trzody chlewnej, drobiu, królikarstwie, a także produkcji pasz. Jest obecnie przykładem rolnej produkcji wysokotowarowej, nowoczesnej, zmechanizowanej i skupionej na dużej powierzchni. Wszystkim, którzy pracują w branży rolnej, podziękował wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, podkreślając wagę rolnictwa, oraz że jest ono fundamentem dla wszelkiej innej działalności. Włodarz wyraził uznanie dla przedsiębiorczości organizatorów dożynek. Uczestniczył w nich również wicestarosta powiatu ostrowskiego Roman Pacholczyk. Świętowanie w Topoli Wielkiej zakończył huczny festyn i zabawa taneczna. (jw)

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

Strażacy z OSP Topola Mała zwyciężyli podczas XIII Europejskich i XVI Krajowych Zawodów Sikawek Konnych w Śmiglu. Gminę Ostrów Wielkopolski reprezentowały dwie drużyny: OSP Topola Mała oraz OSP Świeligów. Atrakcją zawodów były dziecięce drużyny strażackie. W zawodach wzięło udział 10 drużyn kobiecych, 29 ekip męskich oraz 6 drużyn zagranicznych: po 2 z Czech i Węgier oraz ekipy Słowacji i Niemiec. 9-osobowe drużyny walczyły w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej. Do pokonania był tor przeszkód. Sędziowie oceniali również stan przywiezionych sikawek konnych. W kategorii męskiej tytuł ubiegłorocznego mistrza obroniła OSP Topola Najmniejsi strażacy na zawodach też odebrali nagrody Mała, także na podium znalazła się drużyna z OSP Świeligów, która zajęła III miejsce. Co ciekawe, od zwycięstwa dziePodczas tej samej imprezy w Śmiglu rozegrano liły ją jedynie dwie sekundy. XIII Europejskie Zawody Sikawek Konnych. W kategorii damskiej drużyna pań z OSP Topola Tytuł mistrza z ubiegłego roku obroniła OSP Mała zajęła wysokie II miejsce, o podium otarła Topola Mała. się drużyna żeńska z OSP Świeligów, zajmując Podczas imprezy dużą atrakcją okazały się dzieIV miejsce. By znaleźć się na podium, zabrakło cięce drużyny, w tym także najmłodsi mieszkańjej jedynie 0,2 s. cy Świeligowa. W skład najmłodszej drużyny strażackiej z kraju, a być może i na świecie, wchodzą dzieci w wieku od 2,5 do 7 lat. Zaprezentowały nie tylko miniaturowe sikawki, ale także umiejętności na torze przeszkód i udzielania pomocy przedmedycznej. Udział drużyn w zawodach sfinansowano ze środków Gminy Ostrów Zwycięska drużyna z Topoli Małej Wielkopolski. (jw)

7


INTEGRACYJNA IMPREZA W WESTRZY

MINĘŁO 290 LAT OD WYBUDOWANIA KOŚCIOŁA

Międzywiejski turniej

Odpust z przytupem

W Westrzy odbył się II Międzywiejski Turniej. W imprezie wzięły udział drużyny złożone z mieszkańców Westrzy i Strzyżewa.

Niecodzienne obchody rocznicowe zorganizowano nie tak dawno w Biskupicach Ołobocznych, a wszystko dlatego, że minęło 290 lat od ukończenia budowy miejscowego kościoła. Z tej okazji w dniach 20-21 sierpnia miały miejsce dwudniowe uroczystości powiązane z odpustem parafialnym św. Bartłomieja. W pierwszym dniu zorganizowano specjalne spotkanie dla zaproszonych gości, na którym przedstawiono film dokumentalny dotyczący historii świątyni oraz jej architektury. Okolicznościowe referaty wygłosili: poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, ks. kanonik Zbigniew Króczyński oraz Karolina Szmyt. Ważnym wydarzeniem było także poświęcenie oraz przekazanie sztandaru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia. Z kolei w drugim dniu - w niedzielę 21 sierpnia odprawiono uroczystą odpustową mszę świętą w podziękowaniu za odebrane łaski, a w godzi-

nach wieczornych w miejscowej świątyni zorganizowano część artystyczną, w której tradycyjnie udział wzięła młodzież szkolna. Obchody uświetnił występ Chóru św. Cecylii ze Skalmierzyc. Na zakończenie uroczystości mieszkańcy wsi mieli przyjemność wysłuchać koncertu zespołu TRIM ze Szczecinka. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kulturalne Teatr Misterium Biskupice Ołoboczne przy znacznej pomocy ks. proboszcza Damiana Marynowskiego, któremu należą się ogromne podziękowania. (olo)

Jedną z konkurencji był bieg narciarski

Rywalizacja odbywała się w 11 konkurencjach. Były to: bieg narciarski, slalom z jajkiem, wyścig taczek, rzut do celu, skoki w workach, bieg z wiadrami z wodą, układanie słomy, przebijanie balonów, wbijanie gwoździ, rzut wałkiem i przeciąganie liny. Nie zabrakło też pytań z wiedzy o gminie Sieroszewice, na które odpowiadali sołtysi Parczewa, Westrzy i Strzyżewa. W przerwach między zawodami odbył się pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków z OSP Ostrów Wielkopolski, a pogadankę na temat bezpieczeństwa wygłosił policjant Leszek Borowczyk. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz gaszenia płonącego oleju, który zaprezentowali strażacy z OSP Westrza. Przybyli mogli także oglądać motolotnie. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników, takich jak: dmuchany zamek, malowa-

W trakcie uroczystości

KAMIENICE W NOWYCH SKALMIERZYCACH PIĘKNIEJĄ

Remont zakończony Bieg z wiadrami z wodą wymagał zarówno siły jak i precyzji

nie twarzy, chodzenie na szczudłach i wiele innych zabaw. W tegorocznym turnieju zwyciężyła drużyna z Westrzy. Drugie miejsce zajęła ekipa ze Strzyżewa. Atrakcyjne nagrody zawodnikom wręczyła skarbnik gminy Sieroszewice Teresa Grzeszczyk. Organizatorem turnieju był radny, a zarazem prezes OSP Westrza Wojciech Andrzejewski wraz ze strażakami. Impreza została dofinansowana ze środków Gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej na 2016 rok. Wyścig taczek dostarczył wiele emocji

8

(rw)

W Nowych Skalmierzycach zakończyły się remonty kolejnych dwóch kamienic komunalnych oraz wielorodzinnego domu przy ul. 25-go Stycznia, który ucierpiał w wyniku czerwcowego pożaru. Wszystkie remonty kosztowały gminny budżet około 460 tys. złotych. Dwie wspominane już kamienice – pierwsza zlokalizowana przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10 oraz druga, położona przy ul. 3-go Maja 32 – pochodzą z początku XX wieku, dlatego prace związane z ich odnowieniem wymagały uzgodnień z kaliską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz wykonania programu prac konserwatorskich. Odnowa pierwszego gmachu kosztowała ponad 205 tys. złotych, a drugiego 183 tys. złotych. Z uwagi, iż budynek przy Wyszyńskiego kilka lat temu przeszedł już kompleksowy remont dachu, tegoroczne prace miały mniejszą skalę. Złożyły się na nie: izolacja fundamentów, osuszanie pomieszczeń oraz położenie nowego tynku i malowanie elewacji kamienicy. Poprzednie miedziano-bure kolory zastąpiono jasnymi pastelowymi barwami dającymi nie tylko poczucie świeżości, ale i większej stylowości. Jaśniejszą kolorystykę, wydobywającą piękno zbudowanego w stylu klasycystycznym budynku, zyskała również druga z kamienic – dawny skalmierzycki ratusz, w którym obecnie mieszczą

się: biblioteka oraz kilka mieszkań komunalnych. Nowa elewacja to jednak nie tylko renowacja tynków i nowe kolory, ale również odtworzenie wielu detali i zdobień architektonicznych, w tym m.in. kartusza oraz reliefów. Prace objęły ponadto wymianę dachu o konstrukcji mansardowej, który wedle zaleceń konserwatora zabytków zyskał dachówkę ryflowaną, wykonanie nowych rynien, rur spustowych oraz opierzeń i parapetów. Oprócz tego wyceniane na ok. 70 tys. złotych prace przeprowadzono w zamieszkałym przez siedem rodzin budynku przy ul. 25-go Stycznia 2, w którym 8 czerwca br. doszło do pożaru. Przywrócenie budynkowi stanu używalności wymagało wymiany dachu, pomalowania klatki schodowej, remontu jednego z mieszkań, wymiany spalonej stolarki okiennej i trojga drzwi do lokali mieszkalnych, a także przeglądu oraz serwisu instalacji gazowej i elektrycznej. Wszystkie remonty kosztowały gminny budżet około 460 tys. złotych.

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


DOŻYNKI GMINNE RASZKÓW 2016

Dożynkowa tradycja podtrzymana Podczas tegorocznego Święta Plonów dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. W Niemojewcu w minioną niedzielę nie zabrakło stałych akcentów: wystawy wieńców dożynkowych, prac Kół Gospodyń Wiejskich, wystawy maszyn rolniczych oraz obrzędów i występów zespołów ludowych. Prawdziwe tłumy zgromadził koncert zespołu „Piękni i Młodzi”. Dużą popularnością cieszyły się także pokazy czołgów i amfibii wodnej. Dożynki tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy i uroczysta Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył ksiądz wikary Mariusz Dąbrowski. O godzinie 9.00 z raszkowskiego rynku wyruszył korowód dożynkowy ze starostami dożynek: Iloną Włosik z Niemojewca, Tomaszem Połomskim z Walentynowa oraz burmistrzem Jackiem

Bartczakiem na czele. Zaproszenie do korowodu przyjęli również radni gminni oraz delegacje z Francji i Włoch. Pięknie udekorowane bryczki można było podziwiać na trasie z Raszkowa do Niemojewca, Jankowa Zaleśnego oraz Walentynowa, skąd korowód udał się na boisko sportowe do Raszkowa, gdzie odbyły się główne uroczystości. We Mszy Świętej z udziałem Chóru „Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu” wzięły udział również delegacje z wieńcami, poczty sztandarowe jednostek oraz organizacji z terenu gminy. Po Mszy Świętej burmistrz Jacek Bartczak podziękował rolnikom za

żynkowy należał do zespołów tańca ludowego działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. „Głogowianie” i „Swojacy” w pięknych strojach przedstawili publiczności dawne obrzędy i tańce różnych regionów Polski. Przyśpiewki zaprezentował zespół „Jankowianie Zaleśni”. Raszkowskiej publiczności zapre-

cały trud i ciężką pracę, podkreślając ich zaangażowanie w sprawy gminy.

Obrzęd dożynkowy tradycyjnie rozpoczął polonez. Później plac do-

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

zentowała się także Kapela „Szczuny z Sulęcinka”. Jednak wszyscy czekali na gwiazdę tegorocznych dożynek. „Piękni i Młodzi” podczas koncertu zaprezentowali swoje największe przeboje i porwali ze sobą i do tańca, i do śpiewu tłum pod sceną. Podczas tegorocznych dożynek odbyły się VIII Prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem: „Od ziarenka do bochenka”. Swoje trofea zaprezentowały także koła łowieckie. Można było także oglądać zdjęcia i pamiątki z Francji i Włoch, bo swoje stoiska zaprezentowali także mieszkańcy Dourges z Francji i Palata z Włoch.

Podczas dożynek można było także podziwiać starsze jak i najnowsze modele maszyn rolniczych. Wiele nowych wrażeń dostarczyły wszystkim przejażdżki w czołgu i w amfibii wodnej pod kierunkiem przedstawicieli: Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego w Ka-

liszu przy Stowarzyszeniu Strzeleckim BELLONA. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Paradise, a o 21 można było podziwiać pokaz sztucznych ogni. (jw) Foto: Gmina Raszków

9


GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW W SOŚNIACH

Dożynki w ,,Białym Danielu” Święto Plonów w Sośniach rozpoczęła msza święta dziękczynna, którą sprawował proboszcz miejscowej parafii ks. Leszek Grodziński. Po zakończonej eucharystii korowód dożynkowy przemaszerował, przy asyście orkiestry dętej, na teren Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Biały Daniel”. Po powitaniu gości i wszystkich przybyłych mieszkańców gospodarze dożynek, którymi byli Katarzyna Karbarz, mieszkanka Mariaka, i Paweł Waśko, ze wsi Kałkowskie, przekazali wójtowi Gminy Stanisławowi Budzikowi bochen chleba z tegorocznych plonów. Starostowie dożynek: Katarzyna Karbarz i Paweł Waśko przekazali wójtowi Gminy Stanisławowi Budzikowi bochen chleba z tegorocznych plonów

Każdy z wieńców był inny

Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na potrzeby najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy

Występ Gminnej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Stanisława Szymanowskiego Poszczególne miejscowości zaprezentowały wieńce dożynkowe

Potem nastąpiła prezentacja pięknych wieńców dożynkowych przygotowanych przez poszczególne sołectwa. W dalszej kolejności wójt Gminy Sośnie podziękował rolnikom za ich całoroczną ciężką pracę i za tegoroczne plony. Uroczystość uświetniło widowisko dożynkowe w wykonaniu Zespołu z Kociny, które będzie również prezentowane na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wraz z przyśpiewkami goście zostali obdarowani chlebkami dożynkowymi.

Akcja prac plastycznych Marka Piaseckiego

Tancerze z Zespołu z Kociny

10

Nie obyło się również bez aukcji prac plastycznych Marka Piaseckiego, z której dochód w całości przeznaczony zostanie na potrzeby najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy. Podczas dożynek wystąpiła również Gminna Orkiestra Dęta pod kierunkiem Stanisława Szymanowskiego. Wszyscy przybyli mogli skosztować wyrobów pszczelarskich przygotowanych przez państwa Donatę i Artura Kowalskich, właścicieli Gospodarstwa Pasiecznego „Gucio” z Sośni, a także potraw i ciast przygotowanych

Goście zostali obdarowani chlebkami dożynkowymi

Dożynki zgromadziły wielu gości i mieszkańców gminy Sośnie

przez organizatorów. Zabawy i konkursy dla dzieci przeprowadził klaun Czesio. Były także zamki dmuchane, stoiska z zabawkami i przejażdżki na kucyku. W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkurs na najsmaczniejszą potrawę z dyni lub z cukinii. I miejsce zajęło sołectwo Konradów za bigos z cukinii, II miejsce sołectwo Kąty Śląskie za chleb z dyni i pasztet cukiniowo-mięsny, a III - sołectwo Kocina za placuszki z cukinii. Po części oficjalnej bawiono się do białego rana przy muzyce DJ Florka, a niespodzianką był pokaz sztucznych ogni. (rw)

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


ĆWIERĆ WIEKU REAKTYWOWANEGO BRACTWA KURKOWEGO

Tablica pamiątkowa w Ogrodzie Brackim Jubileusz 25-lecia swojej reaktywacji świętowało pod koniec sierpnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św., którą na terenie parku brackiego przy ulicy Kaliskiej odprawił ks. senior Jerzy Krajka z Parafii Miłosierdzia Bożego. Podczas uroczystości prezydent Beata Klimek i starosta Paweł Rajski odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą braciom pomordowanym w czasie II wojny światowej przez hitlerowców.

Krzewią dawne tradycje - Z przyjemnością przekazuję swoje wyrazy uznania dla całokształtu dokonań w tym okresie wszystkim kurkowym braciom i damom. Ćwierć wieku działalności jest okazją do podsumowania znaczących dokonań w dziedzinie dbałości o zachowanie historycznej pamięci, ale również w zakresie osiągnięć społeczno -kulturalnych. Wdzięczni jesteśmy za pomyślną współpracę oraz działalność w zakresie krzewienia dawnych tradycji strzeleckich w naszym mieście. Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia, a także dużo satysfakcji z podejmowanych działań - mówiła prezydent Beata Klimek. Następnie starosta Paweł Rajski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu

Hymn Bracki Hej, Bracia, wraz – szeregiem broń przy broni! A z piersi naszych żywy stanie mur; Jak Ojców kord – tak Polskę dziś zasłoni Z braterskich strzelb piorunów gromki chór. Wszak z hufca strzelców zastęp wnet gotowy, By za Ojczyznę w święty ruszyć bój, Obrońców ziemi wzbudzić zapał nowy I mundur zmienić na obrońców strój. Wręczenie insygniów królewskich

Po wieków wiek strzeleckie oko, dłoń To straż, to tarcz, to dla Ojczyzny broń Gdy w dziejach mroku życie Polski gasło, Krew bohaterów sączył srogi wróg, W Bractwie strzeleckim żyło wiecznie hasło: Hej! W broni palnej szukaj zbawczych dróg! I pierzchnął wróg z Ojczyzny zmartwychwstałej, Rozprysła się kajdanów twarda stal, Więc ojców wzorem i dla ojców chwały Do oka broń i mierz, i cel, i pal! Po wieków wiek strzeleckie oko, dłoń To straż, to tarcz, to dla Ojczyzny broń.

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego poległych braci kurkowych w czasie II wojny światowej

Ostrowskiego Andrzejem Leraczykiem złożyli kwiaty w narodowych barwach. W trakcie obchodów odbyła się intronizacja Króla Zenona Robakowskiego i jego Rycerzy Anno Domini 2016 Wiesława Derezińskiego i Andrzeja Studniewskiego. W jubileuszu uczestniczyli bracia i damy z całej Polski. Obecne były bractwa m.in. z takich miejscowości, jak: Ciechanów, Łódź, Pleszew, Ostrzeszów, Koryta, Korytnica, Ligota, Raszków, Poznań, Puszczykowo, Mosina, Dobrzyca, Kępno, Tarnowo Podgórne, Mieszków, Roszki i Krotoszyn. Łącznie delegacje bractw, które tego dnia przybyły na uroczystości do Ostrowa, liczyły ponad 100 osób.

Bardzo aktywny okręg Kurkowe Bractwo Strzeleckie jest najstarszym stowarzyszeniem w Ostrowie, działającym prawie nieprzerwanie od 1730 roku. Założone zostało przez Marszałka Wielkiego Koronnego hrabiego Franciszka Bielińskiego - ówczesnego właściciela Miasta Ostrowa. W czasie zaborów prawie zniemczone, odbudowane zostało w czasach II Rzeczpospolitej.

Reaktywacja po czterdziestu latach Bractwo Kurkowe w Ostrowie przetrwało II wojnę światową, a rozwiązane zostało dekretem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu w roku 1951 jako organizacja dekadencka, nie spełniająca wymogów socjalistycznego wychowania. Reaktywacja nastąpiła w roku 1991 przy dużym zaangażowaniu nieżyjącego już dziś Mieczysła-

Gratulacje dla Zenona Robakowskiego, Króla Kurkowego Anno Domini 2016

W 1926 roku powołany został Okręg Ostrowski Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszym  komendantem okręgowym przez aklamację wybrany został Józef Jądro. Z zachowanego protokołu z 1928 roku wynika, że okręg tworzyło 13 bractw skupiających w swoich szeregach 885 członków. Na odbywający się wtedy trzeci zjazd okręgowy przybyły delegacje bractw z Kalisza, Kępna, Krotoszyna, Odolanowa, Ostrowa, Raszkowa, Roszek, Sieroszewic i Skalmierzyc. Zabrakło delegatów z bractwa w Grabowie, Kobylinie, Ostrzeszowie i Zdunach. Zjazd ten był wizytowany przez członków Zarządu Okręgu Poznańskiego, którzy wystawili dobrą ocenę pracy zarządu, nazywając okręg ostrowski ,,najruchliwszym”. Podniosłe chwile przeżywali bracia w roku 1930. Obchody jubileuszu 200-lecia ostrowskiego bractwa trwały od 6 lipca do 15 lipca. Przełom dekady lat dwudziestych i trzydziestych objawił się pogłębiającym kryzysem gospodarczym w Polsce, co nie pozostało bez wpływu na działalność organizacyjną bractw. Ze sprawozdania zarządu z 1931 roku wynikało, że Okręg Ostrowski skła-

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

dał się z 17 bractw, które skupiły w swych szeregach 1058 członków.

wa Krystkowiaka, który od dziecka związany był z Bractwem. Swoje miejsce w reaktywowanej organizacji znaleźli również m.in.: Włodzimierz Rychwalski i bracia Fischerowie - synowie braci kurkowych, którzy piastowali godności Królów Kurkowych. Początki były trudne, gdyż nie posiadało swojego kąta. Dopiero dzięki ówczesnym władzom miasta odzyskało część terenów należących przed wojną do Bractwa. Pozwoliło to na rozwinięcie działalności.

Pamięć o tych, którzy nie wrócili z wojny Dziś bractwo gospodaruje na całym terenie należącym do przedwojennego bractwa, choć nie wszystkie sprawy właścicielskie zostały rozwiązane. Obiekt jest otwarty, imprezy brackie odbywają się z udziałem nie tylko braci kurkowych, ale sporo ludzi zagląda w tym czasie i do ogrodu, i na strzelnicę. W czasie najważniejszej uroczystości brackiej, jaką jest Memoriał poświęcony tym, którzy nie powrócili z wojennej tułaczki poległym w Winiarach, obozach koncentracyjnych, na zsyłce i w więzieniach odbywa się w Ogrodzie Brackim msza św. polowa. Wielu okolicznych mieszkańców uczestniczy wówczas we mszy i późniejszych imprezach strzeleckich. Kurkowe Bractwo Strzeleckie stara się i uczestniczy również w uroczystościach organizowanych przez miasto i inne zaprzyjaźnione organizacje. Nie jest również głuche na los innych. W najważniejszych imprezach wystawiona jest Tarcza Charytatywna, dochód z której bractwo przeznacza na szczytny cel. Renata Weiss

Delegacja bractwa ostrowskiego składa hołd poległym braciom

11


ZA NAMI OSTROWSKI DZIEŃ KOLEKCJONERA

Pasjonaci pokazali swoje zbiory Kilkunastu hobbystów z naszego miasta i okolic zaprezentowało się w Forum Synagoga podczas Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera. Była to pierwsza impreza tego typu na naszym terenie. Zorganizowało ją Stowarzyszenie ,,Ocalić od zapomnienia”. Tego dnia zabytkową ostrowską synagogę opanowali najróżniejszej maści kolekcjonerzy. Swoje zbiory pokazali na specjalnie urządzonych stoiskach. Z konieczności były to tylko wybrane eksponaty, bo na tyle pozwalała powierzchnia. I  tak jednak było co oglądać i podziwiać. Wystawiono  m.in. aparaty fotograficzne, birofilstwo, fajki, krzyże harcerskie, militaria, numizmatykę, stare odbiorniki radiowe,  a także autografy, znaczki herbowe samorządów czy dokumenty związane z postacią Józefa Piłsudskiego. Wiele zbiorów związanych było z dziejami Ostrowa i regionu, jak choćby pamiątki miej-

kolekcjonowania, bo tak traktuje swoje hobby wielu ostrowskich pasjonatów. Spotkanie w synagodze było okazją do promocji ukazującego się od roku 2015 kwartalnika ,,Kolekcjoner Ostrowski’’ oraz przybliżenia działalności Stowarzyszenia ,,Ocalić od zapomnienia”. - W oparciu o wzajemnie uzupełniające się kolekcje członków klubu, ,,Kolekcjoner Ostrowski” przygotowuje materiały, które być może nie wyczerpują tematu, ale które są doskonałym punktem wyjścia do podjęcia dalszych poszukiwań i badań, które być może zaktywizują mieszkańców Ostrowa i okolic mogących uzupełnić zauważone

Podczas spotkania można było zobaczyć zdjęcia znanych osób z autografami

Radia z minionej epoki prezentował Andrzej Cieślak

scowych klubów sportowych, eksponaty pożarnicze, a także stare pocztówki z widokami Ostrowa i okolic. Była to  doskonała okazja, by nie tylko zobaczyć, co zbierają ostrowscy kolekcjonerzy, ale także by nawiązać kontakty, wymienić się eksponatami, uzupełnić swoje zbiory, dowiedzieć się czegoś więcej na temat różnych pasji. Oprócz wystawy były też wykłady poświęcone pięciu tematom związanym z kolekcjonerstwem. Jeden z nich dotyczył ostrowskich izb pamięci harcerskiej i strażackiej. Mówiono też o nałogu

luki i wyjaśnić pojawiające się wątpliwości - mówi prezes Stowarzyszenia Krzysztof Maciejewski.  Z okazji Ostrowskiego Dnia Kolekcjonera wydany został numer specjalny ,,Kolekcjonera Ostrowskiego”. W numerze oprócz informacji organizacyjnych dotyczących przebiegu samej imprezy znalazły się najciekawsze materiały, jakie ukazały się w dotychczasowych numerach kwartalnika. Impreza w Forum Synagoga była też okazją do wydania  okolicznościowej, numerowanej pocztówki w niskim nakładzie, stanowiącej sama w sobie dużą gratkę. Przygotowano

W synagodze były też eksponaty wojenne i znaczki samorządowe

12

Ciekawe kufle, butelki i inne przedmioty związane z piwem to zbiory Zbigniewa Piekarskiego

ją dla  wystawiających się kolekcjonerów, prelegentów oraz darczyńców Stowarzyszenia. A pięć egzemplarzy trafiło na aukcje, które przeprowa-

Kolekcja pamiątek strażackich

dzono w synagodze z myślą o zebraniu funduszy na wydanie kolejnych numerów ,,Kolekcjonera Ostrowskiego”.  - Ostrowski Klub Kolekcjonera powstał w ramach naszego Stowarzyszenia po to, by ludzie, których nie rozumieją nawet najbliżsi, mogli spotkać innych, podobnych sobie - żartuje Krzysztof Maciejewski. - Tak poważnie, to postanowiliśmy dać kolekcjonerom okazję pochwalenia się swoimi zbiorami i umożliwić im uzupełnienie swoich kolekcji dzięki nowym kontaktom. Udało nam się zebrać w jednym miejscu grupę pasjonatów, którzy zgromadzili nie tylko imponujące kolekcje, ale także olbrzymią wiedzę, schowaną do tej pory w szufladach lub prezentowaną na sporadycznie organizowanych wystawach. Organizujemy  comiesięczne spotkania w Ostrowskim Centrum Kultury, na których  ostrowscy pasjonaci oraz zaproszeni goście spoza Ostrowa prezentują  swoje kolekcje. Zależy nam, żeby wokół klubu zgromadzić wszystkich pasjonatów z okolicy bez względu na ich zainteresowania. Ostrowski Dzień Kolekcjonera zorganizowany został przy finansowym współudziale Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Ostrowskie Centrum Kultury. (rw)

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


DWÓCH PASJONATÓW POKONAŁO 2000 KM NA 50-LETNICH MOTOCYKLACH

Na WSK-ach do Skandynawii Dotrzeć do Skandynawii lądem na dwóch kółkach to spore wyzwanie. A co dopiero, jeśli jedzie się motocyklami, które liczą sobie pół wieku. Taką właśnie wyprawę odbyło dwóch mieszkańców naszego regionu. Za rok chcą tam wrócić. Jacek Janicki zawsze marzył o ciekawej eskapadzie. Jak mówi, jazda nad Bałtyk czy do Egiptu to dla niego za mało i za prosto. Kiedyś odwiedził siostrę i jej męża mieszkających w Norwegii. Zachwycił go krajobraz Skandynawii. Powiedział sobie, że kiedyś tam wróci. Ale uznał, że pojechać tam samochodem to żaden wyczyn. Wpadł na pomysł, aby połączyć to ze swoją pasją, jaką są stare motocykle. Kolekcjonuje je, naprawia w prowadzonym przez siebie warsztacie, a od czasu do czasu dosiada ich. Najstarszy model to rocznik 1962. Tak powziął myśl, aby na północ Europy wybrać się na motocyklu WSK 125. To prawdziwa legenda PRL, obiekt westchnień każdego nastolatka w latach 60.

Długie poszukiwania towarzysza podróży Jazda w pojedynkę wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem. Toteż pan Jacek postanowił

cykli. Na dodatek miał identyczny model WSK. Już po dwóch miesiącach obaj pasjonaci przystąpili do realizacji planu i wyruszyli w trasę na motocyklach liczących sobie 49 i 48 lat. Nie mieli konkretnego, sprecyzowanego celu, bo nie wiedzieli, na ile sprawne okażą się maszyny. Obrali jednak kierunek na Skandynawię. Po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej zdecydowali, że będą jechać autostradami. Jednak nie głównym pasem, a poboczem, które pełni rolę awaryjną. Wiedzieli, że tego nie wolno, ale... woleli przeżyć. - Samochody jechały z prędkością 120-150 km/ h, a my mogliśmy jechać najwyżej 60-70. Na dodatek nasze motocykle miały słabe oświetlenie. Dlatego nocą zrezygnowaliśmy z głównego pasa. Nie chcieliśmy, aby ktoś nas przejechał. Późnym wieczorem zatrzymała nas policja. Na szczęście skończyło się tylko na pouczeniu i odeskortowaniu nas do zjazdu - wspomina pan Jacek.

Na trasie w Szwecji

Gdy wysiadło nam łożysko, okazało się, że akurat takiego nie mamy. Przespaliśmy się wtedy na stacji benzynowej, a następnego dnia jeden z pracowników skierował nas do pobliskiego warsztatu samochodowego, gdzie znaleźliśmy potrzebną część - wspomina Jacek Janicki. Jako właściciel warsztatu oraz absolwent technikum samochodowego i studiów na kierunku mechanika był przygotowany na wiele ewentualności. Wziął ze sobą wszystkie możliwe klucze do napraw oraz części zapasowe. Nie sposób było jednak  wszystkiego przewidzieć. Zawsze istniało ryzyko, że coś może się zepsuć na dobre.

Noclegi pod chmurką

Przystanek w Danii

znaleźć sobie kompana do podróży. Z tym było ciężko. - Wszyscy wymiękali, kiedy słyszeli moją propozycję. W końcu jednak do mojego warsztatu przyszedł pewien człowiek z prośbą o naprawę starego motoru. Od słowa do słowa uznał, że mój pomysł jest świetny. W ten sposób po długich poszukiwaniach udało mi się wreszcie znaleźć bratnią duszę - wspomina Jacek Janicki. Towarzyszem podróży okazał się Dawid Plota z Kokanina, także fan i kolekcjoner starych moto-

Przez most do Szwecji Z Niemiec wjechali do Danii, a potem przez słynny most przedostali się do Szwecji. Ruszyli na północ jednak ze względu na dające się coraz bardziej we znaki problemy sprzętowe postanowili nie porywać się zbytnio z motyką na słońce. Zawrócili przy przepięknym punkcie widokowym w okolicach miasta Helsingborg, w Szwecji. - Nasze motocykle wszędzie wzbudzały zaciekawienie, ale jednocześnie przysporzyły nam sporo problemów. Dwa razy przebiła nam się dętka.

Taki namiot można było bezpiecznie rozbić na terenie Szwecji środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

- Nasza wyprawa miała charakter surwiwalowy, więc unikaliśmy hoteli. Nocowaliśmy na dziko, w warunkach polowych. Kolega miał jednoosobowy namiot, a ja kładłem się na karimacie i przykrywałem płaszczem wojskowym. Zabraliśmy ze sobą tylko podstawowe rzeczy do ubrania. W sumie mieliśmy ze sobą około 40 kilogramów bagażu. Jechaliśmy zawsze tak długo, jak długo starczyło sił, najczęściej od samego rana do północy. Przerwy robiliśmy tylko na odpoczynek i posiłki. Zmęczenie było duże, ale właśnie chodziło o to, aby tę trasę przejechać, przeżyć i zmęczyć się - podkreśla nasz rozmówca. Wyjazd obfitował w wiele różnych przygód. Jedną z nich był fakt, że stacje benzynowe w większości są tam bezobsługowe i płaci się kartą.

Pod warunkiem, że... automat ją przyjmuje. Kartę pana Jacka wszędzie odrzucano. Na szczęście pan Dawid miał z innego banku. Gdyby nie to, byłby spory problem na trasie.

To był dopiero chrzest bojowy! Po zawróceniu jeźdźcy skierowali się w stronę Malmo, ale potem skręcili na Ystad, gdzie w ostatniej chwili zdążyli na wieczorny prom, którym wrócili do kraju. Po dotarciu do domu okazało się, że pokonali łącznie ponad 2 tysiące kilometrów. Średnia prędkość, jaką rozwijali, wynosiła 60 km/godz. Czasem rozpędzali się do 70 km/ godz., ale robili to rzadko. Nie chcieliśmy ,,męczyć” swoich maszyn, a poza tym większa prędkość oznaczała niższy komfort jazdy. Poczciwe WSK-i to tani sposób przemieszczania się. Przy jeździe ,,wyczynowej” paliły 3-3,5 litra benzyny na 100 kilometrów, przy spokojnej można było zejść poniżej 3 litrów. Koszt całego paliwa zamknął się kwotą 300 złotych na osobę. Znacznie więcej kosztowały różnego rodzaju opłaty drogowe. - Naszą wyprawę traktujemy jako chrzest bojowy. Wiemy, co należy poprawić, na co zwrócić uwagę. Chcemy to powtórzyć za rok tymi samymi motocyklami, bo są już przetarte. Zamierzamy pojechać dalej na północ, może nawet objechać Morze Bałtyckie. Kto wie, może nam się uda dotrzeć nawet na Nord Cap -wybiega w przyszłość Jacek Janicki. Renata Weiss

Wspaniały widok w Danii

13


POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Jubileuszowy Jimiway także po polsku Jubileuszowa, 25. edycja Jimiway Blues Festivalu w tym roku odbywać się będzie przez trzy dni, od 13 do 15 października w Ostrowskim Centrum Kultury. Oprócz amerykańskich gwiazd, które przedstawialiśmy tydzień temu, na Jimiway zagrają także znakomite polskie zespoły: Gang Olsena, Obstawa Prezydenta, Kraków Street Band, Blues Junkers, Hot Lips. Na małej scenie zagrają: Hendrix Resurection i Blues Time.

Gang Olsena Wszystko zaczęło się w Rudzie Śląskiej. Klub „Pulsar” był miejscem prób zespołów Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back, z których w 1988 roku powstał zespół Gang Olsena. Już sama nazwa grupy sugerowała charakter i „założenia programowe” Gangu: bawić siebie i publiczność! Jedno można powiedzieć: na pewno: są w tym konsekwentni! Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues’a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego.

Blues Junkers Blues Junkers to kwartet grający bluesa, boogie-woogie, rock’n’rolla, rhytm’n’bluesa, country i soul. Chcemy pokazać, że blues to gatunek muzyczny, który jest ojcem czy już raczej dziadkiem, a może nawet pradziadkiem całej współczesnej muzyki, i który wbrew obiegowym opiniom,

Hot Lips Zespół powstał po kilku latach poszukiwań idealnego składu, a w szczególności trzech wokalistek, które z założenia poza swoimi wyjątkowymi zdolnościami wokalnymi miały czuć i umieć oddać klimat lat 40. , 50. i 60. Styl muzyczny to głównie rockabilly, jump blues, rock and roll, boogie woogie. W swoim repertuarze HOT LIPS ma również nowe utwory zagrane w stylizacji lat 50. Koncerty zespołu to połączenie znakomicie zagranej muzyki, podpartej znakomitymi głosami wokalistek i ich urodą oraz show robionym przez muzyków. Całość tworzy znakomite widowisko, podczas którego publiczność bawi się znakomicie.

nie ogranicza się do powielania na okrągło 12-taktowego schematu. Naszą filozofią jest granie bluesowych piosenek, z charakterystycznymi melodiami, które można sobie nucić w pracy, na spacerze, na przystanku, pod prysznicem, w sklepie, a nawet u fryzjera.

Zagraniczne gwiazdy 25. Jimiway Blues Festivalu Mississippi Heat - klasyczny chicagowski blues w najlepszym wydaniu, od ponad 20 lat Lil’ Ed & The Blues Imperials - światowej klasy, bezkompromisowy chicagowski blues od ponad 30 lat Mr Sipp – „Castro Coleman” - występujący jako Mr Sipp Casstro Coleman nazywany jest przez amerykańskich fanów bluesa „dzieckiem bluesa z Mississipi”

Kraków Street Band Dziewięciu profesjonalnych muzyków, na co dzień grających w różnych zespołach i projektach, zbiera się w słoneczne dni by występować na Krakowskim Rynku. Każdy występ momentalnie ściąga tłum widzów zbierający się wokół radosnej grupy. W pierwszej połowie 2014 roku zespół błyskawicznie zdobył popularność w całym kraju - najpierw kampania crowdfundingowa na poczet sfinansowania debiutanckiego albumu zakończyła się zdobyciem 170% planowanej kwoty. Następnie zespół dostał się do finału Must Be The Music, programu muzyczne-

go oglądanego przez miliony telewidzów. A w czerwcu Kraków Street Band reprezentował Polskę na wielkim festiwalu muzyki ulicznej „Haizetara” w kraju Basków. Rok 2015 to przede wszystkim wydanie kolejnej, niezwykłej płyty, nagranej w Radio Kraków, w całości poświęconej twórczości Jerzego

Wójcika - pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uznany został za „Odkrycie Roku 2014”, po czym sięgnął po tytuł „Zespołu Roku 2015”. Opracował: (jw)

KARNETY I BILETY DO NABYCIA OD 5 WRZEŚNIA W OSTROWSKIM CENTRUM KULTURY ORAZ NA: www.kultura.pax.pl

14

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


DOŻYNKI WIELKOPOLSKIE W LISKOWIE

Konkatedra

Dziękczynienie za chleb

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:15, 18:00, 20:30 ul. Gimnazjalna, tel. 62/ 736-28-04

- Praca rolnicza jest jednym z najstarszych zawodów, jest szczególnym powołaniem człowieka. Ziemia jest naszym naturalnym skarbem, najważniejszym dobrem – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas XVIII WojewódzkoDiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Liskowie. W niedzielę, 28 sierpnia, biskup kaliski przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony w Liskowie. Przed Eucharystią ks. biskup oglądał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej i wszystkich powiatów wchodzących w skład województwa wielkopolskiego. Pasterz diecezji kaliskiej podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców. W homilii zwracał uwagę na wagę pracy rolniczej i na potrzebę miłowania ziemi. – Praca nad uprawą ziemi, praca rolnicza jest jednym z najstarszych

św. Antoniego

Wydaje się, że niektóre z tych zjawisk jeszcze dzisiaj potrzebują rozwiązania. Dlatego wielu ludzi uciekło z wiosek, rzucało gospodarstwa, by szukać Biskup kaliski oglądał wieńce żniwne łatwiejszego chleba, łatwiejszego życia w miastach. Wielu nawet opuściło nasz kraj, by szukać szczęścia za graWasz trud, za Wasze poświęcenie. Was dzisiaj w nicą. Był czas, kiedy musieliśmy importować żywszczególny sposób polecamy opiece dobrego Boga. ność zza granicy. Polska, która kiedyś w historii Mówimy Wam dzisiaj, że nie na próżno się trudzidzieliła się chlebem z innymi narodami, musiała cie. Za Waszą troskę o chleb powszedni naród jest wyciągać ręce po chleb do innych krajów. Działo Wam wdzięczny – powiedział kaznodzieja. się to wskutek pogardzania i lekceważenia pracy Podczas uroczystości biskup kaliski dokonał spena roli – zaznaczył celebrans. Dziękował rolnikom cjalnego odznaczenia i wręczył dwa srebrne pierza ich trud pracy na roli. ścienie św. Józefa. Takie pierścienie otrzymali: – Naszym pierwszym zobowiązaniem wobec luMaria Krawiec, wójt gminy Lisków oraz Krzyszdzi pracujących na roli jest wdzięczność. Chcemy tof Grabowski, wicemarszałek województwa wiel-

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 18:30 ul. Raszkowska tel. 62/ 591-95-44

NMP Królowej Polski godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 17:00 ul. Królowej Jadwigi tel. 062/ 735-57-26

św. Pawła godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:00, 20:00 ul. Paderewskiego tel. 62/ 738-73-87

Miłosierdzia Bożego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:30, 18:30 ul. Limanowskiego tel. 62/ 735-60-90

Najświętszego Zbawiciela Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania

dzisiaj powiedzieć „dziękuję” Panu Bogu, głośne „dziękuję” powiedzieć również naszym rolnikom, ludziom, którzy trudzili się nad tym, aby przysposobić nam nowy chleb. Drodzy rolnicy tu obecni, przyjmijcie od nas dziś nasze podziękowanie za Wieniec dożynkowy przygotowany przez parafię św. Pawła w Ostrowie

zawodów, jest szczególnym powołaniem człowieka. Bez uprawy ziemi nie byłoby możliwe życie biologiczne na ziemi. Ziemię trzeba uprawiać. Ona jest naszą karmicielką. Nie wystarczy budować domy. Nie wystarczą największe wynalazki czy zakłady pracy. Nie wystarczy produkcja przemysłowa. Potrzebna jest praca rolnika, praca nad produkcją żywności. Ziemia jest naszym naturalnym skarbem, najważniejszym dobrem – mówił ks. biskup Edward Janiak. Przypomniał, że był czas, kiedy pogardzano pracą rolnika. – Wyzywano rolników od kułaków, burżujów. Gnębiono też podatkami, czasem niekorzystnymi kredytami, wysokimi cenami maszyn.

Ks. biskup Edward Janiak i ks. kanonik Andrzej Klimek

kopolskiego. Ks. biskup ustanowił także ks. Andrzeja Antoniego Klimka, proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Liskowie i redaktora naczelnego diecezjalnego dwutygodnika „Opiekun”, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu. Po Eucharystii odbył się uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Starostami dożynek byli: Magdalena Bruź z Zakrzyna w gminie Lisków oraz Jacek Grzelak ze Skarszewa w gminie Żelazków. Dożynkom towarzyszyła wystawa rolnicza, nawiązująca do wielkich wystaw organizowanych z inicjatywy ks. Wacława Blizińskiego w 1925 i 1937 r. Swoje wyroby i dokonania zaprezentowało 30 wystawców z całej Wielkopolski. Na ekspozycji prezentowane były także potrawy regionalne. Organizatorami imprezy byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Biskup Kaliski, a współorganizatorami: Starosta Kaliski i Wójt Gminy Lisków. Dożynki transmitowała Telewizja Diecezjalna „Dom Józefa”. Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

godz. mszy: 8:00, 9:30, 11:00, 17:00 ul. Wybickiego tel. 62/ 736-25-09

Ducha Świętego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:30 ul. Różana tel. 62/ 592-39-89

Matki Bożej Częstochowskiej godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 ul. Staroprzygodzka tel. 62/ 738-27-95

św. Rodziny godziny mszy 8:30, 10:00, 11:30, 15:30 ul. Grabowska, Pruślin tel. 62/ 735-63-69

MB Fatimskiej godziny mszy 8:00, 10:00, 11:30 ul. Kręta tel. 62/ 733-91-26

Delegacje z województwa wielkopolskiego na dożynkach w Liskowie środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

EWANGELICKO-AUGSBURSKIE Kościół ul. Królowej Jadwigi I i III niedziela m-ca, godz. 13.15

15


KOLEJNY KONCERT HIP-HOPOWY W PRZEPOMPOWNI

WROCŁAWSKI TEATR LALEK W OSTROWIE

TEDE zagrał w Ostrowie No, kręć się! Hasło „TEDE” podziałało jak magnes. Znany raper, mimo tego, że jego koncert zaplanowano na czwartek, przyciągnął do Klubu Stara Przepompownia mnóstwo, w większości młodych, osób. Publiczność usłyszała też m.in. ekipę z Rap Made Me Do It. Tedego przedstawiać nie trzeba. Na scenie hip-hopowej działa od ponad 20 lat. Współpracował z wieloma składami, obecnie działa głównie solo. W minionym roku wydał swoją kolejną płytę ,,Vanillahajs”. Jego koncert odbył się w czwartek, 25 sierpnia, w Klubie Stara Przepompownia, w ramach trasy z VHS Tour „Droga zwycięstwa”. Mimo niezbyt dogodnego terminu – środek tygodnia – koncert ściągnął mnóstwo, w większości młodych, osób. Najpierw jednak zagrali: Da Się!, Sigma Vally Dj WLB oraz Hill Records. Ciekawy był występ Full TEDE zagrał w Klubie Stara Cap Tour – ostrowski skład na cztery Przepompownia osoby: Czapę i Memfiza przy mikrofonach, dj`a Ysia oraz Yohiego na perkusji, a więc części ekipy Rap Made Me Do It na żywo. Ciekawe teksty, niezła muzyka i włączenie do koncertowego hip-hopu perkusji na żywo dały niezły efekt. Po nich – około północy, gdy publiczność była już mocno rozgrzana – na scenę weszła oczekiwana gwiazda – TEDE z zespołem. Był to żywiołowy koncert, podczas którego TEDE wykonał wiele swoich znanych utworów. Raper nie żałował też rozmów z publicznością, która – jak się okazało – doskonale znała jego utwory. Ciekawy był ostrowski projekt Full Cap (hol) Tour

Koncert TEDEGO przyciągnął dużo osób

Za nami pierwszy z czterech spektakli, jakie w Ostrowie zobaczymy w ramach programu Teatr Polska. Na początek widzami byli najmłodsi, a to za sprawą „Kręcipupy” Wrocławskiego Teatru Lalek. Kolejne przedstawienie – ,,Wziołowstąpienie” Teatru Wierszalin – kierowane już jest tylko do widzów dorosłych. ,,Kręcipupa” Wrocławskiego Teatru Lalek to spektakl na dwóch aktorów – grają w nim: Tomasz Maśląkowski (także reżyser spektaklu) i Grzegorz Mazoń (również autor muzyki). Akcja rozgrywa się w... toalecie. Do niej właśnie już na samym początku zmierza spiesznie dwóch panów, przepychając się i zajmując sobie miejsce w kolejce, a na końcu rozbierając się szybko z eleganckich garniturów do samej bielizny. Ten początek nie zapowiada późniejszych zdarzeń, które zresztą nie dzieją się w ramach tradycyjnej fabuły – to teatr ruchu, pozbawiony dosłowności, w spektaklu bez słów zdarzenia są wynikiem jakichś konkretnych sytuacji, reakcją na to, co właśnie się dzieje lub chwilę temu wydarzyło. Tutaj wyobraźnia ma miejsce do popisu, tym bardziej, że rekwizytów jest mało, a każdy z nich ma do zagrania przynajmniej kilka ról. I tak rolki papieru toaletowego zmieniały się w zwierzęta, lornetki, wielkie oczy, przepychacze do rur stawały się nogami dziwacznego stwora, a same muszle klozetowe ,,rozmawiały” ze sobą dzięki otwierającym się klapom. Mocną stroną spektaklu był

z pewnością także warsztat aktorski. W Ostrowie spektakl ,,Kręcipupa” w reż. T. MaPrzedstawienie – za- śląkowskiego pokazał Wrocławski Teatr Lalek bawa przestrzenią, było zaproszenie do wspólnej zabawy ciałem i dźwiękiem, o naturalnej po– aktorzy z ogromnego worka wysypatrzebie ruchu – było adresowane do li fragmenty rur kanalizacyjnych, z któwidzów do 5. roku życia, z pewnością jednak skorzystaliby i starsi. Tym najrych dzieci próbowały zbudować wymłodszym – frekwencja była bardzo myślne konstrukcje. dobra, a młodzi widzowie siedzieli na Przedstawienie ,,Kręcipupa” w reż. Tomasza Maśląkowskiego, wystawiomateracach – nieraz trudno było utrzyne 26 sierpnia w Forum Synagoga, było mać uwagę, starsi natomiast dość uważpierwszym z czterech, jakie zobaczynie śledzili teatralne zdarzenia. Atrakcją my w Ostrowie w ramach programu na koniec półgodzinnego spektaklu Teatr Polska. Program ten organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działa od 2009 r., a w jego ramach teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia. Ostrów przystąpił do programu po raz pierwszy – na początek zobaczymy Spektakl był adresowany do wiw jego ramach do października cztery dzów najmłodszych spektakle (więcej w pobliskim Krotoszynie). Dzięki dofinansowaniu, bilety kosztują raptem 15 zł. Za kilka dni – 4 września – w OCK przedstawienie już tylko dla widzów dorosłych: „Wziołowstąpienie” Teatru Wierszalin. To komedia o życiu, zdrowiu i … śmierci, o lokalnej podlaskiej magii i medycynie naturalnej, o ziołach, zielarzach, szeptuchach, „zamowach”... Spektakl przedstawia sceny z życia pięciorga przyjaciół – od dzieciństwa do starości, na tle współczesnych realiów podlaskich. Komizm sytuacyjny, humor słowny, absurd i groteska splatają się tutaj z refleksją nad przemijaniem i sensem życia. Efekt komizmu potęgują rubaszne dialogi, wypowiadane w gwarze podlaskiej. 3 października wrocławski Teatr Ad Spectatores pokaże spektakl ,,Obcy z Mons”, natomiast 22 października – krakowskie Art. Color Ballet pokaże ,,Preludium słowiańskie”. (hol) Na końcu aktorzy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy

KONIEC ,,WAKACJI W BIBLIOTECE”

Zumba z książką ,,Zatańcz z książką w rytmie zumby” – pod takim hasłem odbyły się ostatnie wakacyjne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla najmłodszych, organizowane przez całe lato w bibliotecznej Filii nr 7. Spotkanie, zorganizowane przez ostrowską Bibliotekę Publiczną, miało na celu propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego spędzania wolnego czasu. Wspólnie z bohaterami z Sezamkowego Zakątka, uczestnicy wzięli udział w rozgrzewce i zabawach ruchowo-muzycznych z wykorzystaniem re-

16

kwizytu, jakim jest książka. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem wykonywały układy taneczne proponowane przez prowadzącą zumbę – uczennicę II Liceum Ogólnokształcącego – Aleksandrę Spitalniak. Na zakończenie spotkania wręczono pamiątkowe dyplomy, słodycze i zakładki do książek. (hol)

Uczestnicy tanecznego spotkania środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


ROZPOCZYNA SIĘ NOWY SEZON KONCERTOWY W OSTROWSKICH KLUBACH

Koncertowy wrzesień w Fanaberii

Katarzyna Piasecka – stand up w kobiecym wydaniu

Heavy metalowe Titanium, bluesowa Magda Piskorczyk, raper Małpa, a także stand up z Katarzyną Piasecką oraz imprezy dj-skie w stylu electro, z muzyką lat 80./ 90., czy tylko z polskimi piosenkami. To propozycje na wrzesień klubu Fanaberia w Ostrowie Wielkopolskim. TITANIUM – rockowe otwarcie sezonu Ostrowski metal gorący jak być może nigdy dotąd! Koncert TITANIUM w Fanaberii będzie nie tylko jednym z pierwszych w Polsce koncertów zespołu z nowym wokalistą, ale także w dużej mierze z zupełnie nowym materiałem z najnowszej płyty zespołu. Zespół powstał pod koniec 2010 roku w Ostrowie Wielkopolskim z inicjatywy gitarzysty poznańskiego Pathfinder, Karola Mani. W roli sekcji rytmicznej pojawili się jego dawni koledzy z czasów zespołu Abigail - perkusista Filip Gruca i basista Rafał Matuszczak (zastąpiony w lipcu 2012 roku przez Pawła Gębkę, ówczesnego basistę łódzkiego Gemini Abyss), zaś drugą gitarę od lutego 2011 obsadza Jarek Bona. Po długich poszukiwaniach, w październiku 2011, do zespołu dołączył, pochodzący z Łodzi, wokalista Rocker, czyli Maciej Wróblewski (obecnie również w Wolf Spider). Titanium bardzo szybko zyskało aprobatę miłośników mocnego grania, czego dowodem były koncerty w wypełnionych po brzegi rodzimych klubach, występy jako gwiazda wieczoru na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy wspólne koncerty z legendami polskiego rocka, takimi jak: TSA, Kat, Małgorzata Ostrowska, Proletaryat czy Wolf Spider. Po długich poszukiwaniach wydawcy album Titanium 18 czerwca 2014 ukazał się na rynku azjatyckim pod skrzydłami japońskiej wytwórni Avalon/Marquee.

W II połowie 2016 roku Titanium gra już z nowym wokalistą, którym zostaje Konstantin Naumenko. Wrześniowy koncert w Fanaberii będzie nie tylko jednym z pierwszych w Polsce koncertów z nowym wokalistą, ale także w dużej mierze z zupełnie nowym materiałem z najnowszej płyty zespołu. Titanium zagra w Fanaberii już 2 września. Wstęp wolny. Jako suport wystąpi: In Hell’s Duty.

MAŁPA – rapowa polska ekstraliga Łukasz „Małpa” Małkiewicz to czołowy polski raper. Członek formacji Proximite, której był współzałożycielem. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Raper powraca z nowym albumem „Małpa Mówi”, którego premiera miała miejsce 05.02.2016. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: 2sty, Bisz, Diox, DJ. B, Donatan, Hatti Vatti, Małolat, Noon, Parias, Pezet, PTP, Pyskaty, Rasmentalism, Szczur, The Returners, W.E.N.A., WhiteHouse, Włodi oraz Zeus. Debiutancki album solowy ,,Małpy” zatytułowany „Kilka numerów o czymś” ukazał się 27 listopada 2009 rok. Materiał został wydany samodzielnie przez rapera. Nagrania spotykały się z pozytywnym odbiorem ze strony zarówno krytyków muzycznych jak i publiczności. Według dystrybutora debiutu, w niespełna trzy lata później, wydawnictwo uzyskało status złotej płyty. Aktualnie ,,Małpa” promuje nowy album „Małpa Mówi”. W Fanaberii ,,Małpa” zaśpiewa 9 września, a jego koncert poprzedzi suport: Oparci o Prawdę.

Kasia to chyba najbardziej znana dziś polska stand-uperka. Charyzmatyczna, odważna, bezpośrednia, nie boi się tematów tabu. Od lat doskonale odnajdująca się w męskim świecie stand-upu. Jak nikt inny potrafi rozmawiać z widzem. To właśnie żywy kontakt z publicznością stał się jej znakiem rozpoznawczym. Najnowszy program to zbiór osobistych spostrzeżeń i przeżyć, które przedstawia w charakterystyczny dla siebie, bezkompromisowy sposób. Kasia Piascecka w Ostrowie wystąpi 23 września z nowym programem „BEZ FILTRA”.

Magda Piskorczyk – dama polskiego bluesa Magda Piskorczyk to wielokrotnie nagradzana wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem oraz multiinstrumentalistka grająca na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afroamerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji i na Tajwanie. Wydała oficjalnie 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima ze Szwecji. Magda Piskorczyk wystąpi w Fanaberii 24 września.

PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW:

www.kultura.pax.pl

DLACZEGO WARTO UCZYĆ DZIECI MUZYKI?

Ognisko muzyczne zaprasza Ósmy rok działalności rozpoczyna Ognisko Muzyczne przy Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Gry na instrumentach oraz teorii muzyki uczą specjaliści, którzy przekonują, że rozwijanie zainteresowań muzycznych doskonale wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, uczy samodyscypliny – a nawet ułatwia naukę innych przedmiotów w szkole. tach, nabywają pewności siebie oraz umiejętnoFachowcy są zgodni, że nauka muzyki wspaniale ści swobodnego wypowiadania się publicznie. wpływa na wszechstronny rozwój intelektualny Ponadto, nauka muzyki pozytywnie wpływa na i emocjonalny dziecka, ale również zmniejsza rozwijanie zdolności i naukę innych przedmiopoziom agresji u młodych ludzi, pomaga rozwiątów w szkole. Ucząc się teorii muzyki, harmonii, zywać wiele problemów wychowawczych i uczy dzieci ćwiczą umiejętność liczenia, pojęć zwiądyscypliny. zanych z czasem, przeNauka muzyki wpływa na strzenią, przydatnych w kształtowanie takich warszkole na matematyce tości jak: empatia, komu„Wychowanie przez muzykę czy fizyce. To nie przynikatywność, pewność siejest najznakomitsze, bowiem padek, że muzycy mają bie, ambicja, pomysłowość, rytm i harmonia najgłębiej zamiłowanie do przedumiejętność współpracy w wnikają w duszę, wzbudzając wykształcenie w niej odwagi i miotów ścisłych. grupie, dobra pamięć, przyzwoitości. Wykształcenie Podobnie jest z językami umiejętność koncentracji, muzyczne uchodzi za środek obcymi. Muzyka uwrażpotrzeba ładu i porządku, wychowawczy potężniejszy od liwia na intonację, rozwisamodzielność, spostrzeinnych”. (Sokrates) ja umiejętność słyszenia gawczość, a nade wszystszczegółów wymowy. Poko entuzjazm, umiejętność znanie zasad muzyki uczy cieszenia się życiem. logicznego myślenia i pomaga w przyswojeniu Można to potwierdzić na wiele sposobów i przyzasad gramatyki, więc bardzo często dzieci ucząkładów. Grając w zespole muzycznym, śpiewace się muzyki bardzo dobrze radzą sobie z nauką jąc w chórze, dzieci uczą się komunikatywności, języków obcych. współpracy w grupie. Biorąc udział w koncerśroda | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

Rok nauki w ognisku kończy koncert finałowy

Te wszystkie zdolności można rozwijać w Ognisku Muzycznym przy Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim poprzez naukę gry na wybranym instrumencie muzycznym. Ognisko muzyczne działa od października 2009 roku. W ciągu tego czasu swoje muzyczne zamiłowania rozwijało w nim kilkudziesięciu uczniów, w bardzo różnym wieku. Były to osoby, które z różnych względów nie mogły uczyć się gry w cyklu kształcenia szkoły muzycznej, a chciały nauczyć się grać na instrumencie. Większość to dzieci, ale gry na instrumentach uczą się w ognisku również dorośli. Lekcje teoretyczne i praktyczne w ramach ogniska odbywają się w nowoczesnych salach ZSM przy al. Słowackiego 1c, w wymiarze 8 godzin miesięcznie (4 godziny teorii i 4 godziny gry na instrumencie). Nauczycielami są wykwalifikowani nauczyciele szkoły muzycznej. Najbardziej

popularne są zajęcia w klasie gitary i fortepianu, saksofonu, fletu, instrumentów perkusyjnych i dętych ale były też osoby uczące się gry na skrzypcach, czy wiolonczeli oraz w klasie wokalnej. Ognisko Muzyczne powstało z inicjatywy Roberta Matuszewskiego, dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych, który do współpracy zaprosił Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, zajmujące się stroną organizacyjną przedsięwzięcia. Nowy nabór do Ogniska Muzycznego startuje z początkiem września. Już 2 września, w siedzibie szkoły muzycznej przy al. Słowackiego 1 o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne, na którym można będzie uzyskać wszelkie potrzebne informacje o działalności ogniska. Zainteresowani mogą również pisać na adres: ewamedia@zapis.net.pl.

17


18

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


str. II


str. III


str. IV


str. V


PIERWSZA FOTKA NOWORODKA Zdjęcia: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Pola – córka Katarzyny i Jarosława Żurkiewiczów z Ostrowa, ur. 19.08, o godz. 4.29, w. 3110 g, dł. 57 cm

Na tan – syn Pa uli ny i Łukasza Kurek z Ka lisza, ur. 7.08, o godz. 23.34, w. 3710 g, dł. 58 cm

Syn Barbary i Jarosława Lewickich z Grudzielca, ur. 17.08, o godz. 14.16, w. 2260 g, dł. 51 cm

Roksana – córka Justyny i Stefana z Bo gdaju, ur. 18.08, o godz. 6.33, w. 2220 g, dł. 47 cm

Syn Bogumiły Łukianowskiej i Tomasza Pastucha z Ostrzeszowa, ur. 22.08, o godz. 10.02, w. 3760 g, dł. 58 cm

Krzysztof – syn Beaty i Pawła Pawlaków z Ostrowa, ur. 21.08, o godz. 12.00, w. 3670 g, dł. 50 cm

Małgosia – córka Teresy i Lech osła wa Mrow ińskich z Kowalówki, ur. 24.07, o godz. 8.20, w. 1760 g, dł. 47 cm

Kinga – córka Moniki i Rafała Miedzianowskich ze Strzyżewa, ur. 26.08, o godz. 11.20, w. 3070 g, dł. 56 cm

Jolanta Jędraszczyk – córka Michaliny i Adama z Odolanowa, ur. 20.08, o godz. 13.10, w. 3220 g, dł. 56 cm

Aleksandra – córka Justyny i Romana Pawlaków z Ostrowa, ur. 21.08, o godz. 13.10, w. 3230 g, dł. 51 cm

Alicja – córka Moniki i Marcina Wujczyk z Rozdrażewka, ur. 26.08, o godz. 9.25, w. 3420 g, dł. 51 cm

Jan Piotr – syn Irminy i Krzysztofa Tokarskich z Ostr owa , ur. 22.0 8, o godz. 9.10, w. 3010 g, dł. 50 cm

yi Wojciech – syn Marlen ich, Krzysztofa Ziółkowsk 05, ur. 21.08, o godz. 17. w. 3630 g, dł. 57 cm

Jakub – syn Liliany i Ryszarda Paterek z Grębowa, ur. 26.08, o godz. 10.00, w. 3560 g, dł. 54 cm

yi Blanka – córka Malwin oli Łukasza Megas z Top o Os ied le, ur. 18. 08, g, godz. 11.15, w. 4320 dł. 57 cm

Mariusz – syn Marze ny i Jarosława Kuch arzakó w z Os tró wc a, ur. 24.08, o godz. 8.3 6, w. 3730 g, dł. 55 cm

yi Wiktoria – córka Ann z Adama Siwiaszczyków o Go rzu pi, ur. 26. 08, g, godz. 10.45, w. 3130 dł. 53 cm

Weronika – córka Martyny i Przemysława Lisów ze Sławina, ur. 21.08, o godz. 4.33, w. 3630 g, dł. 57 cm

Patrycja – córka Kaliny Iwaniak z Odolanowa, ur. 23.08, o godz. 17.00, w. 3400 g, dł. 53 cm

Jan – syn Elżbiety i Rafała Dawickich z Granowca, ur. 25.08, o godz. 11.45, w. 3360 g, dł. 55 cm

Syn Anny i Patryka Adamków z Jasnego Pola, ur. 21.08, o godz. 17.40, w. 3030 g, dł. 55 cm

Paulina – córka Beaty Olejnik i Łukasza Błaszczyka, ur. 20.08, o godz. 2.50, w. 3040 g, dł. 53 cm

Kinga – córka Justyny i Daniela Adamczewskich z Ostrowa, ur. 25.08, o godz. 13.10, w. 3040 g, dł. 57 cm

Julia – córka Anny i Damian a Sad ows kich z Ostr owa , ur. 24.0 8, o godz. 11.45, w. 3490 g, dł. 53 cm

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opisów pod zdjęciami.

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, e-mail: redakcja@gazetaostrowska.pl; http://www. gazeta.ostrowska.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601784-457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny - tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Hanna Olejnik. Reklama: Ilona Szczucka (tel. 0502 29-68-85) - e-mail: reklama@gazetaostrowska.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 735-62-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-62-14). Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 73562-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 34-04-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata.ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

VI

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Nowy asystent Sretenovića

Święto piłkarskie dla dzieci

Djuro Majkić nie będzie już asystentem trenera Zorana Sretenovića. Pomocą w nowym sezonie Sretenovićowi będzie służył Aleksandar Virijevic. str.

20 Lider poległ w Ostrowie

str.

21

Tak grającą piłkarsko Ostrovię chciałoby się oglądać zawsze. W meczu z liderującą w czwartej lidze Victorią Września ostrowianie pokazali prawdziwy charakter. Nawet prowadząc w końcówce meczu 2:0, walczyli o każdy centymetr boiska.

str.

22-23

Tak można określić w jednym zdaniu - III Międzynarodowy Turniej im. Jerzego Kryjoma. W sobotę i w niedzielę ponad 200 młodych piłkarzy nie tylko z Polski, ale i z Rosji i Niemiec grało w piłkę. Nie zabrakło również seniorskiego futbolu.

Będzie wielkie ściganie Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia kolejnych prestiżowych zawodów żużlowych w Ostrowie. Trzeciego września o godzinie 19.00 na Stadionie Miejskim rozegrany zostanie 64. Turniej o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego. Stawka zawodników jest niezwykle ciekawa. Ostatnio dołączyli do niej kolejni topowi zawodnicy. Tomasz Gollob po 26 latach ponownie wystartuje w najstarszym turnieju żużlowym w Polsce. Indywidualny mistrz świata z 2010 roku, choć najlepsze lata ma już za sobą, to jednak nadal elektryzuje kibiców speedwaya. Tak jak się można było tego spodziewać, przyjazd do Ostrowa nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc sponsorów, o czym w rozmowie z Radiem Centrum przekonuje Tomasz Gollob. - Pan Jan Garcarek jest osobą o wielkim sercu dla sportu. Ostrów może być dumny, że ma takiego człowieka i sponsora. Przyjeżdżam na Turniej o Łańcuch Herbowy m.in. dla pana Jana, dla sportu i dla Ostrowa. Widzę, że w Ostrowie jest ogromne zainteresowanie żużlem i tutaj powinna być liga. W Ostrowie regularnie powinny odbywać się zawody dlatego, że kibice tego chcą. Przychodzą licznie na każde zawody. To przecież jest dla nich. Ten sport w Ostrowie nadal żyje – mówi Tomasz Gollob. Na tym nie koniec dobrych wieści dla kibiców czarnego sportu z Ostrowa i regionu. Kolejny żużlowiec, który w przeszłości wygrywał Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego, postanowił wystartować w tych zawodach. Jest nim wracający po kontuzji Jarosław Hampel. Zawodnik Falubazu Zielona Góra potwierdził udział w najstarszym turnieju żużlowym w Polsce. - W pewnym momencie LISTA STARTOWA: występ Jarosława Hampela stanął pod dużym 1. Tai Woffinden znakiem zapytania. Cie2. Piotr Protasiewicz szymy się jednak, że tego 3. Bartosz Zmarzlik wybitnego żużlowca bę4. Przemysław Pawlicki dziemy mogli zobaczyć 5. Mateusz Szczepaniak ponownie w Ostrowie 6. Mirosław Jabłoński Wielkopolskim. Jeszcze 7. Robert Miśkowiak raz serdecznie zapraszamy kibiców na Stadion Miejski 3 września. Staraliśmy się skompletować wyjątkową obsadę Łańcucha Herbowego i wydaje nam środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

Szykuje się dobre ściganie w Ostrowie

się, że jest ona godna tradycji i historii najstarszego turnieju żużlowego w Polsce - podkreśla Radosław Strzelczyk, prezes Towarzystwa Żużlowego Ostrovia. Przypomnijmy, że Ham8. Krystian Pieszczek pel w ostrowskim tur9. Łukasz Sówka nieju startował trzykrot10. Emil Sajfutdinov nie. Dwa razy stawał na 11. Jason Doyle podium. W 2006 roku 12. Tomasz Gollob był trzeci. Rok później 13. Jarosław Hampel zajął dziewiąte miejsce, a w sezonie 2008 okazał się najlepszy i wywalczył to piękne i cenione w żużlowym światku trofeum. Hampel jest piątym żużlowcem z potwierdzonej obsa-

Zdaniem prezesa TŻ Ostrovia Memoriał Rifa Saitgariejewa zakończył się sukcesem organizacyjnym i finansowym. Marzy mi się, aby na Łańcuchu Herbowym stadion pękał w szwach i ludzi przyszło jeszcze więcej. Trochę żałuję, że ze względu na kolizję terminów w Ostrowie nie zobaczymy uczestników Grand Prix Challenge: Patryka Dudka, Piotra Pawlickiego czy Tomasza Jędrzejaka.

dy 64. Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego, który ma już na koncie co najmniej jeden triumf w tej imprezie. Oprócz „Małego” Łańcuch Herbowy wygrywali: Tomasz Gollob (1990 rok), Piotr Protasiewicz (1996), Robert Miśkowiak (2010) oraz Krystian Pieszczek (2015). (olo)

19


Tłumy na treningu Tak jak się można było tego spodziewać, pierwszy trening otwarty dla kibiców zespołu BM Slam Stal cieszył się sporym zainteresowaniem. Fani basketu praktycznie po brzegi wypełnili halę przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie. Właśnie tam będą rozgrywane mecze ekstraligowe. A ten fakt wzbudza śmiech w koszykarskim padoku. Koszykarze ekstraligowej koszykówki wracają po roku gry w Kaliszu do Ostrowa. Niestety, mimo zapowiedzi prezesa Pawła Matuszewskiego, nie udało się przystosować obiektu przy ulicy Kusocińskiego do wymogów PLK. Jak już powszechnie wiadomo, wszystko utknęło w martwym punkcie z uwagi na brak porozumienia na linii KS Stal a spółka BM Slam. Obie strony mają swoje racje, ale to koszykówka ponownie okazała się przegraną. Stąd gra w szkolnej hali. Co ciekawe - sami zawodnicy są zadowoleni z powrotu do Ostrowa. - Fajnie, że znów mamy kontakt na co dzień z ostrowskimi kibicami – mówił Tomasz Ochońko

koszykarz BMStal. – Dojazdy do Kalisza dla wszystkich nas były uciążliwe – dodawał. Jednak trudno wyobrazić sobie mecze ligowe. Sala maksymalnie pomieści około 1000 kibiców, a nikogo nie trzeba przekonywać, że zapotrzebowanie będzie znacznie większe. To skrzętnie już wykorzystali sternicy spółki, którzy wywindowali duże, wręcz horrendalne ceny za karnety – 850 zł. Także i bilety mają kosztować ponad 30 złotych za mecz. Sami zawodnicy jednak na to nie zważają i solidnie trenują. - Na razie każdy z dnia na dzień coraz lepiej się poznaje. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tego, co się tutaj dzieje. Staramy się nowym zawodnikom przekazywać jak to wyglądało poprzednio i o ile lepiej jest to

Koszykarze solidnie trenują

w tym sezonie zorganizowane. Wierzę, że tak jak klub poczynił postępy organizacyjne, tak i zespół zrobi postęp sportowy. Cieszymy się, że nie musimy już dojeżdżać do Kalisza. Przez pierwsze pół roku nie stanowiło to może problemu. Później to już się dłużyło, a graliśmy w dużej hali przy połowie pustej – kończył Tomasz Ochońko.

Pierwszy mecz ligowy w Ostrowie BM Slam Stal rozegra dopiero 16 października. Przed startem ligi w hali Gimnazjum nr 1 w Ostrowie planowany jest także turniej towarzyski. Na pewno nie będzie to Memoriał Izabeli Kaczmarek. Prawo do tej imprezy ma KS Stal Ostrów. (olo)

Nowy asystent Sretenovića Djuro Majkić nie będzie już asystentem trenera Zorana Sretenovića. Pomocą w nowym sezonie Sretenovićowi będzie służył Aleksandar Virijevic. - Rozpoczynam nowy rozdział w mojej trenerskiej pracy i jestem bardzo zadowolony, że najbliższy rok spędzę właśnie w klubie z Ostrowa – mówi nam 37-letni szkoleniowiec. Aleksandar Virijevic ma za sobą krótką przygodę z koszykówką jako zawodnik.- Urodziłem się w Kosowie, ale szybko moja rodzina przeniosła się do Vrsac, gdzie w wieku 11 lat rozpocząłem grę w tamtejszym klubie BC Hemofarm – opowiada nowy szkoleniowiec w sztabie ,,Stalówki”. – Występowałem tam w zespołach młodzieżowych, ale po ukończeniu szkoły średniej uznałem, że moją przyszłością w koszykówce jest praca w roli trenera. Dlatego rozpocząłem naukę w Szkole Trenerskiej w Belgradzie. Po pierwszym

roku studiów znalazłem się już w klubie BC Hemofarm. Tam najpierw pracowałem z drużynami młodzieżowymi i po czterech latach dołączyłem do sztabu pierwszej drużyny, która przez wiele sezonów należała do najlepszych w Serbii i regularnie występowała w europejskich pucharach. W 2011 roku Aleksandar Virijevic rozpoczął swoją pracę poza granicami Serbii. Trafił do rumuńskiej ekstraklasy. Pracował w zespole BC U Mobitelco Cluj-Napoca, który występował również w europejskich pucharach – Eurochallenge Cup. W 2015 roku nowy asystent Zorana Sretenovića otrzymał propozycję, aby pracować w sztabie reprezentacji Libanu, której głównym trenerem był Veselin Matić, były szkoleniowiec kadry narodowej Polski. - Latem 2015 roku z reprezentacją Libanu wygraliśmy mistrzostwa Azji Za-

R

E

K

chodniej i później uczestniczyliśmy w Chinach w mistrzostwach Azji. Zespół zajął wtedy piąte miejsce – mówi Aleksandar Virijevic. Teraz przyszedł czas na pracę w Ostrowie Wielkopolskim. - To dla mnie kolejne wyzwanie – mówi Aleksandar Virijevic. – To także duże wyróżnienie, że z tą propozycją zwrócił się do mnie Zoran Sretenović. Praca z nim to świetna sprawa. Z pewnością wiele na tym skorzystam. Jeśli chodzi o Polskę i polską ligę, to słyszałem tylko dobre rzeczy o waszym kraju i tutejszych rozgrywkach. Wiem, że poziom jest wysoki. Cieszę się, że jestem w Ostrowie. Jestem gotowy do ciężkiej pracy, która ma przynieść wiele dobrego naszemu klubowi w nadchodzącym sezonie. Co ciekawe, pierwsze wrażenia Serba z pobytu w Ostrowie są bardzo pozytywne. Nie kryje on, że Ostrów mu

L

A

M

Nowy asystent Sretenovića

się bardzo podoba. - Samo miasto bardzo przypomina mi Vrsac, gdzie mieszkam w Serbii – opowiada asystent Zorana Sretenovića. – To spokojne, ale bardzo urokliwe miejsce z ciekawą architekturą. Jestem bardzo zadowolony, że stałem się częścią klubu BM Slam Stal. Wiem, że klub wraca na należne mu miejsce w polskiej lidze. Ma za sobą debiutancki sezon, który

był udany. Teraz czekają nas nowe cele i kolejne wyzwania. Wiem, że klub ma tradycję i świetnych kibiców, którzy potrafią znakomicie wspierać zespół. To bardzo ważne. Jednym słowem: jestem podekscytowany i gotowy do pracy. Jestem przekonany, że ciężka praca pozwoli nam osiągnąć wiele dobrego w sezonie. (0lo)

A

Kolejna lekcja Kolejny sparing przed rozpoczęciem sezonu 2016/2017 w I lidze piłkarzy ręcznych mają za sobą zawodnicy KPR Ostrovia. Tym razem zmierzyli się na wyjeździe z zespołem Olimpia MEDEX Piekary Śląskie. Team Przybylskiego przegrał 24:27 (11:15). Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando gospodarzy, którzy wygrali tę część meczu 15:11. Po przerwie trener Sławomir Szenkel skorzystał z rezerwowych i spotkanie nieco się wyrównało. Na dziesięć minut przed końcową syreną był remis po 19. Końcówka należała już jednak do piekarzan, którzy ostatecznie pokonali rywali 27:24.

NAGRODY WYLOSOWALI : Aleksander Kowalski z Ostrowa Wlkp. Adrian Waluk z Ostrowa Wlkp.

NAGRODY WYLOSOWALI : Maria Stelm z Ostrowa Wlkp. Stanisław Harych z Ostrowa Wlkp.

Olimpia MEDEX Piekary Śląskie – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 27:24 (15:11). (olo)

20

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


Lider poległ w Ostrowie Tak grającą piłkarsko Ostrovię chciałoby się oglądać zawsze. W meczu z liderującą w czwartej lidze Victorią Września ostrowianie pokazali prawdziwy charakter. Nawet prowadząc w końcówce meczu 2:0, walczyli o każdy centymetr boiska. - Pokazaliśmy, że grając z charakterem, potrafimy wygrywać. Dziś chłopacy zagrali naprawdę dobre spotkanie. Walczyli do końca. Widać to było w doliczonym czasie gry, kiedy prowadziliśmy 2:0, a zespół walczył, aby nie stracić bramki. Jeżeli tak będziemy grać, to jestem spokojny o nasze wyniki – mówił po meczu zadowolony trener Ostrovii Marcin Kałuża. Ostrowianie - jak przystało na gospodarzy - od początku ruszyli na bramkę rywali. Zapewne w ten sposób chcieli dobitnie pokazać liderowi z Wrześni, że Ostrovia po spadku z III ligi niewiele straciła na jakości, a wcześniejsze niepowodzenia to wyłącznie ,,wpadki’’. I tak w 5. minucie Daniel Kaczmarek uderzył z rzutu wolnego nad bramką. W 7. minucie piłka odbiła się od nóg obrońcy Victorii po strzale Tomasza Kempińskiego. Z dystansu uderzał Konrad Rusek, ale niecelnie. Ostrowianie atakowali, ale niestety, bramki nie padały. W dalszej fazie meczu gra się wyrównała. W 55. minucie najpierw swoją próbę miał Kempiński, a przy dobitce Marek Szymanowski, ale skończyło się na rzucie rożnym. Miejscowi atakowali, ale nadal brakowało bramki. W 77. minucie akcję z prawej strony zamknął debiutujący przed ostrowską publicznością Miłosz Nowicki i

Tabela IV liga M.

Drużyna

1. Victoria Września 2. Polonia 1912 Leszno 3. Pogoń Nowe Skalmierzyce 4. LKS Ślesin 5. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 6. Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. 7. Obra 1912 Kościan 8. Centra Ostrów Wielkopolski 9. Rawia Rawag Rawicz 10. Polonia Kępno 11. Kania Gostyń 12. Wicher Dobra 13. Victoria Ostrzeszów 14. PKS Racot 15. SKP Słupca

M.

Pkt.

Z.

4 4 4 4 4 4 4 3 3 4 3 4 4 3 4

9 9 8 7 7 7 7 5 4 4 3 3 2 1 1

3 3 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 0 0 0

ulokował piłkę w siatce. W 81. minucie na 2:0 podwyższył Paweł Zadka. Co ciekawe, ten piłkarz chwilę wcześniej pojawił się na boisku. – Mamy wyrównaną kadrę, a nasi młodzi zawodnicy, wchodząc na boisko, grają dobrze – mówił trener Ostrovii. Ostrovia 1909 Ostrów - Victoria Września 2:0 (0:0) Bramki: 1:0 Miłosz Nowicki (77'), 2:0 Paweł Zadka (81') Ostrovia 1909: Bartosz Jankowski - Kamil Krawczyk, Łukasz Wiącek, Grzegorz Wachowiak, Konrad Rusek, Marek Szymanowski (85' Damian Błaszczyk’), Jordan Kaczmarek, Daniel Kaczmarek, Dominik Bartczak (63' Miłosz Nowicki), Michał Giecz ( 86' Karol Krystek), Tomasz Kempiński (76' Paweł Zadka)

Z kolei remisem 1:1 zakończyły się czwartoligowe derby powiatu ostrowskiego między Pogonią Nowe Skalmierzyce a Centrą Ostrów. Ponownie beniaminek z Nowych Skalmierzyc pokazał, że w czwartej lidze nie musi być przysłowiowym chłopcem do bicia. Piłkarze wicelidera, bowiem drugie miejsce w lidze zajmuje Pogoń, lepiej rozpoczęli ten mecz. Ataki w końcu przyniosły efekt. W 26. minucie Patryk Pera dał prowadzenie Pogoni. Gospodarze długo utrzymywali prowadzenie, nie potrafili jednak postawić kropki nad „i”. To się R. P. Bz. Bs. zemściło w końcówce meczu. 0 1 14 3 Centra atakowała uparcie, dą0 1 11 4 żąc do zdobycia wyrównującej 2 0 10 4 bramki. To się udało. W 83. 1 1 8 7 minucie bramkarza gospodarzy 1 1 5 5 pokonał najlepszy w tym sezo1 1 10 6 1 1 6 6 nie strzelec zespołu z Ostrowa 2 0 7 2 Dawid Kuczyński. 1 1 0 0 2 1 1

1 2 2 3 2 2 3

5 1 1 5 2 2 4

5 8 6 13 6 4 12

Pogoń Nowe Skalmierzyce - Centra Ostrów 1:1 (1:0) Bramki: 1:0 Pogoń - Patryk Pera (26', 1:1 Dawid Kuczyński (83')

Ostrovia po ładnym meczu pokonała Victorię Września WYNIKI MECZÓW: Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski - Victoria Września 2-0 Bramki: Miłosz Nowicki (77), Paweł Zadka (81), SKP Słupca - Obra 1912 Kościan 2-2 Bramki: Norbert Grzelak (62), Damian Maciejewski (80), — Piotr Sarbinowski (43), Mateusz Adamski (91), Pogoń Nowe Skalmierzyce - Centra Ostrów Wlkp. 1-1 Bramki: Patryk Pera (26), — Dawid Kuczyński (83), Victoria Ostrzeszów - Kania Gostyń 0-1 Bramki: — Damian Krzyżostaniak (51), Wicher Dobra - PKS Racot 2-1 Bramki: Michał Ignaczak (55), Adrian Fret (80 karny), — Tomasz Kaczmarek I (19), Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski - Polonia Kępno 2-0 Bramki: Jakub Szymkowiak (46), Krzysztof Matuszak (65 karny), Polonia 1912 Leszno - LKS Ślesin 5-2 Bramki: Jakub Borowczyk (15), Damian Markiewicz (45 samobójcza), Artur Krawczyk (70 karny), Jakub Borowczyk (79), Artur Krawczyk (85), — Michał Goliński (35), Łukasz Łajdecki (68 karny),

W derbach lepsza Odolanovia W niedzielne popołudnie w Odolanowie doszło do derbów powiatu. Naprzeciw siebie stanęły jedenastki Odolanovii oraz Raszkowianki. Lepsi, wygrywając 4:1, okazali się gospodarze. Tak jak się można było spodziewać, konfrontacja Odolanovii z Raszkowianką dostarczyła sporo emocji. Sam mecz - zwłaszcza w pierwszej połowie - był niezwykle wyrównany. W 12. minucie w zamieszaniu podbramkowym najwięcej zimnej krwi zachował Kamil Czołnik i najstarszy na boisku ponadpięćdziesięcioletni bramkarz gości Henryk Lis zmuszony był wyciągać piłkę z siatki. Goście jednak atakowali, a efektem tego była bardzo ładna bramka wyrównująca w 23. minucie, zdobyta przez Bartosza Zmyślonego. Jeszcze przed przerwą równie ładnym uderzeniem popisał się Jakub Józefiak, a Odolanovia do szatni schodziła prowadząc 2:1. Po zmianie stron kibice nadal oglądali niezłe widowisko. Jednak bramki strzelali jedynie gospodarze. W 81. minucie na 3:1 podwyższył Józefiak, a chwilę później piekielnie sil-

nym strzałem z 35 metrów popisał się Mateusz Sobczak i Odolanovia prowadziła 4:1. Tym wynikiem zakończył się mecz. – To nie było łatwe spotkanie. Rywal zagrał dobrze i do końca walczyliśmy o jak najlepszy rezultat – podsumował niedzielny pojedynek Piotr Kasprzyk, trener Odolanovii. Odolanovia Odolanów - Raszkowianka Raszków 4-1

Odolanovia pokonała Raszkowiankę 4:1 KS Victoria Skarszew - Szczyt Szczytniki 1-0 Bramka: Piotr Maciejewski (36),

Bramki: Kamil Czołnik (12), Jakub Józefiak (33), Jakub Józefiak (81), Mateusz Sobczak (82), — Bartosz Zmyślony (23),

Olimpia Brzeziny - LKS Gołuchów 3-2 Bramki: Paweł Zmyślony III (14), Wiktor Łuszczek (42), Adrian Kaminik (72), — Przemysław Skibiszewski (44), Łukasz Pietrzak (73),

WYNIKI MECZÓW: 3. kolejka - 27.08.2016

Korona Pogoń Stawiszyn - Astra Krotoszyn 1-0 Bramka: Radosław Bryś (8 wolny),

Piast Kobylin - Zefka Kobyla Góra 3-0

Pogoń Trębaczów - Stal Pleszew 0-2 Bramki: — Patryk Łydka (5 samobójcza), Jakub Biadała (61),

Bramki: Jakub Szymanowski (20), Jakub Szymanowski (60), Michał Rejek (88),

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

Orzeł Mroczeń - KS Opatówek 2-0 Bramki: Marcin Górecki (82 karny), Marcin Grądowy (85), Barycz Janków Przygodzki - GKS Żerków 1-0 Bramka: Łukasz Przybylak (49), Odolanovia Odolanów - Raszkowianka Raszków 4-1 Bramki: Kamil Czołnik (12), Jakub Józefiak III (33), Jakub Józefiak III (81), Mateusz Sobczak (82), — Bartosz Zmyślony (23),

21


Święto piłkarskie dla dzieci Tak można określić w jednym zdaniu - III Międzynarodowy Turniej im. Jerzego Kryjoma. W sobotę i w niedzielę ponad 200 młodych piłkarzy nie tylko z Polski, ale i z Rosji i Niemiec grało w piłkę. Nie zabrakło również seniorskiego futbolu. - To było naprawdę kolejne wielkie piłkarskie święto dla najmłodszych w naszym regionie. A graliśmy dla mojego taty, którego duch sportowy zawsze nam towarzyszy. Cieszę się, że tylu młodych piłkarzy zaprezentowało się w sobotę i niedzielę. Już dziś mogę powiedzieć zatem, do zobaczenia w przyszłym roku – mówił Andrzej Kryjom, organizator turnieju, syn nieżyjącego Jerzego Kryjoma.

W sobotę do Ostrowa zawitały takie piłkarskie marki jak: Lech Poznań, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin czy Korona Kielce. Wieczorem rywalizowały zespoły oldboyów. Naprzeciw siebie stanęły ekipy Lecha Poznań, Arki Gdynia oraz Ostrovii. Tym razem lepsi okazali się piłkarze Ostrovii.

Drużyna Ostrovii

UKS Kanadyjka

Cóż za parada bramkarska!

Młodzi zawodnicy w akcji

22

Piłkarze z powiatu ostrowskiego

Miłośnicy piłki nożnej dawali z siebie wszystko

Trenerzy i działacze Ostrovii środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


Juniorski memoriał dla Izy Kaczmarek Bartosz Ziółkowski wraz z synem

W miniony weekend rozegrany został turniej koszykarski juniorów w ramach IV Memoriału Izabeli Kaczmarek. Emocji nie zabrakło, a co najważniejsze - młodzi ostrowscy koszykarze pokazali się z bardzo dobrej strony.

Karolina Dziuba oraz Grzegorz Płonka

W turnieju udział wzięły drużyny: Biofarm Basket Junior, KTKosz Kalisz, KS Stal Ostrów – junior oraz KS Stal Ostrów - junior starszy. - W tym przypadku nie liczyły się wyłącznie wyniki, choć i tak nasi młodzi zawodnicy pokazali się z dobrej strony. Każdy z trenerów mógł zobaczyć i przetestować swoich zawodników. A sami koszykarze również mogli się sprawdzić na tle swoich rówieśników – mówi Kry- Młodzi koszykarze Stali Ostrów w akcji stiana Drozd, preKS STAL OSTRÓW: zes KS Stal Ostrów. ŚLĄSK WROCŁAW 65:61 Warto również zaznaczyć, że w sobotnie Stal: Żurawski 26, Wnętrzak 15, Olejnik przedpołudnie w sparingowym starciu spo10, Spała M. 6, Rosik 2, Spała K. 2, Chojtkały się zespoły seniorów grających w II nacki 2, Sierański 2 lidze. Stal zmierzyła się ze Śląskiem WroŚląsk: Dziewa 20, Kutta 13,Ratajczyk10, cław. „Stalówka” prowadzona przez MikoKrakowczyk 7, Stawiak 6, Musiał 3, Wyłaja Czaję zagrała ze Śląskiem Wrocław, któsocki 2. rego trenerami są doskonale znani wszystSezon rusza 24 września, a w najbliższy weekkim fanom basketu: Dominik Tomczyk i end rozegrany zostanie Memoriał Izabeli Jacek Krzykała. Mecz zakończył się zwyKaczmarek w wydaniu seniorskim. (olo) cięstwem Stali.

Zaproszeni goście

Turniej otworzył Andrzej Kryjom

Święto sportu na ,,Piaskach’’ Już w najbliższą sobotę na Piaskach po raz czwarty odbędzie się Festiwal Sportu. Organizatorzy - Urząd Miasta - zaprasza wszystkich do uczestnictwa w tym sportowym święcie.

No i piłka w siatce…

- Święto sportu to również okazja dla mieszkańców, aby przekonać się, jakie dyscypliny sportu można wybrać. Chcemy pokazać osiągnięcia sportowe naszych drużyn, będzie można zobaczyć je w akcji, porozmawiać z zawodnikami. Na boisku odbędą się R

E

K

L

A

M

pokazy treningowe grup młodzieżowych, sztuki walki, jumping – mówi kierownik referatu sportu Danuta Skrzypczak. Festiwal Sportu już w sobotę, 3 września, na ostrowskich Piaskach. (olo)

A

Rodzice zawodników z zespołu UKS Kanadyjka środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

23


08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Grunt to zdrowie - magazyn zdrowotny 09.00 Wakacje z kablówką 2016 odc.6 - program wakacyjny 09.40 Artysta - reportaż 10.10 Trzecia połowa - magazyn piłkarski 11.10 Powietrzny rajd - reportaż 11.40 SurÓwka - odrzuty z produkcji 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.45 Gmina Przygodzice - inwestycja w przyszłość - magazyn samorządowy 13.00 Galeria bezdomna 2015 - reportaż 13.20 Sonda uliczna 13.25 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 13.30 Dożynki Gminy Ostrów Wielkopolski - relacja 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.40 Lowdaily 2016 - reportaż 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego Transmisja z Kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. - na żywo 15.25 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 15.30 Hiphopowe powitanie lata vol.2 - reportaż 15.55 Zapowiedzi programowe 16.00 Dni Pleszewa 2016 - reportaż 16.55 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 17.00 To i owo - magazyn młodzieżowy 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport - Informacyjny serwis sportowy 18.00 Pogoda 18.10 Komentarze i opinie 18.30 Zielono mi - program ogrodniczy 19.00 Zwiastun festiwalowy 2016- część 2-magazyn filmowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport - Informacyjny serwis sportowy 20.40 Pogoda 20.50 Enercon energia dla świata - reportaż 21.15 Loża bardzo prasowa 21.30 Sumo Polan Open Krotoszyn 2016 cz.II - relacja 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.50 Sport - Informacyjny serwis sportowy 23.15 Pogoda 23.20 Trzecia połowa - magazyn piłkarski 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.45 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 May Blues Festiwal 2016 - relacja 09.40 Wakacje z kablówką odc.9 - magazyn wakacyjny 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 Wyzwanie odchudzanie - FINAŁ 11.40 Trzecia połowa - magazyn piłkarski 12.40 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 12,45 To i owo - program młodzieżowy 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.50 W Wielkopolsce zaczęła się Polska - reportaż 14.35 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego Transmisja z Kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp.-powtórka 15.25 Przełaje na wzgórzach. 52 Cross Ostrzeszowski - reportaż 15.35 Strefa X - reportaż 16.05 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 16.10 Lowdaily 2016 - reportaż 16.30 Bo cię godnie nie pochowam - reportaż 16.58 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 17.00 Interna w nowej odsłonie - reportaż 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport - Informacyjny serwis sportowy 17.58 Pogoda 18.00 Wyzwanie odchudzanie - FINAŁ 19.00 20 lat z bluesem - reportaż 19.35 Wieńce, czyli święto plonów w Głogowej - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport - Informacyjny serwis sportowy 20.45 Pogoda 20.50 Wakacje z kablówką 2016 odc.8 - program wakacyjny 21.25 Rajd Lotniczy - reportaż 21.40 “Ogórkiem” po Starym Kontynencie - reportaż 22.00 Dożynki Gminy Ostrów Wielkopolski 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.55 Sport - Informacyjny serwis sportowy 23.10 Pogoda 23.15 Mak i Chaber w podróży - reportaż 23.45 Trzecia połowa - magazyn piłkarski reportaż 00.40 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Przemek Dyakowski - 109 Jazz w Muzeum - reportaż 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.55 Zielono mi - magazyn ogrodniczy 11.20 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 11.50 W Wielkopolsce zaczęła się Polska - reportaż 12.25 W kawiarence Sułtan - reportaż 12.50 Zwiastun festiwalowy 2016- część 1-magazyn filmowy 13.50 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 13.55 Zapowiedzi programowe 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego Transmisja z Kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp.-na żywo 15.25 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 15.30 Komentarze i opinie 15.55 Sonda uliczna 16.00 Wieńce, czyli święto plonów w Głogowej - reportaż 16.20 Bryliński - nasze życie - reportaż 16.45 Lowdaily 2016 - reportaż 16.58 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport - informacyjny serwis sportowy 17.58 Pogoda 18.00 Okolice sportu 18.20 Loża bardzo prasowa 18.40 Grunt to zdrowie - magazyn 19.15 Dni Pleszewa 2016 - relacja 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport - informacyjny serwis sportowy 20.35 Pogoda 20.50 Wakacje z kablówką 2016 odc.9 - program wakacyjny 21.25 Artysta - reportaż 21.55 Powiat Ostrowski - strategia otwarta na rozwój 22.10 SurÓFFka - odrzuty z produkcji 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.50 Sport - informacyjny serwis sportowy 23.10 Pogoda 23.15 Trzecia połowa - magazyn piłkarski 00.15 Przemek Dyakowski - 109 Jazz w Muzeum - reportaż 02.30 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Komentarze i opinie 09.00 Okolice sportu 09.20 XXIII Dni Nowych Skalmierzyc - relacja 09.50 III Międzynarodowy Turniej im. Jerzego Kryjoma 10.10 Powiat Ostrowski - strategia otwarta na rozwój 10.30 Msza święta z Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim - transmisja na żywo 11.20 To co ważne - program publicystyczny 11.50 Pełnosprawni w biegu - reportaż 12.00 Wakacje z kablówką 2016 odc.8- program wakacyjny 12.30 Grunt to zdrowie - magazyn 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.50 Testosteron - magazyn dla mężczyzn 14.10 „Ogórkiem” po Starym Kontynencie - reportaż 14.40 Dożynki 2016 w Gminie Raszków - reportaż 15.30 Powiat Ostrowski - strategia otwarta na rozwój 15.50 Wakacje z kablówką 2016 odc.9 - program wakacyjny 16.20 Zwiastun festiwalowy 2016- część 1-magazyn filmowy 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 18.10 LOGinLAB Krotoszyn 2015 - cz.II - relacja z zawodów CrossFit 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport - informacyjny serwis sportowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport - informacyjny serwis sportowy 20.40 24 Dni Odolanowa - relacja 21.30 Swingowi Excentrycy - relacja koncertu finałowego V Festiwalu Filmowego 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.50 Sport - informacyjny serwis sportowy 23.10 May Blues Festiwal 2016 - relacja 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Przemek Dyakowski - 109 Jazz w Muzeum - reportaż 02.50 Informacje planszowe

08.00, 9.00, 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Kinooperator - reportaż 09.40 Lowdaily - reportaż 10.00 Grunt to zdrowie - magazyn 10.30 Z tradycji w nowoczesność - reportaż 11.00 To co ważne - program publicystyczny 11.30 Okolice sportu 11.50 Zapowiedzi programowe 12.40 XXIII Dni Nowych Skalmierzyc - relacja 13.00 Bo cię godnie nie pochowam - reportaż 13.25 Wydarzenia Flash -zapowiedź serwisu 13.30 Wakacje z kablówką 2016 odc.9 - program wakacyjny 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.40 Zielono mi - magazyn ogrodniczy 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego Transmisja z Kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp.-na żywo 15.25 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwis 15.30 Mówią mi dolar - reportaż 15.55 Sonda uliczna 16.00 Gmina Przygodzice - inwestycja w przyszłość - magazyn samorządowy 16.15 Loża bardzo prasowa 16.35 Bo cię godnie nie pochowam - reportaż 16.58 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwis 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport - informacyjny serwis sportowy 17.55 Pogoda 18.00 Gmina Ostrów - magazyn samorządowy 18.30 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 19.00 Dożynki 2016 w Gminie Raszków - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport - Informacyjny serwis sportowy 20.40 Pogoda 20.50 Wakacje z kablówką 2016 odc.6- program wakacyjny 21.30 Zwiastun festiwalowy 2016- część 2-magazyn filmowy 22.15 III Międzynarodowy Turniej im. Jerzego Kryjoma 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.55 Sport - informacyjny serwis sportowy 23.15 Pogoda 23.20 Sonda uliczna 23.25 To co ważne - program publicystyczny 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.50 May Blues Festiwal 2016 - relacja 01.55 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Interna w nowej odsłonie - reportaż 09.00 Komentarze i opinie 09.20 Wakacje z kablówką odc.8 - program wakacyjny 09.45 Zwiastun festiwalowy 2016- część 2-magazyn filmowy 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.50 Zwiastun - magazyn filmowy 12.20 Blondynka w kuchni - program kulinarny 12.50 Powiat Ostrowski - strategia otwarta na rozwój 13.15 To i owo - program młodzieżowy 13.25 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 13.30 Fotoreportaż z linii frontu - reportaż 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.45 Na ścieżkach świata - Wietnam 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego Transmisja z Kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp.-na żywo 15.25 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 15.30 Powietrzny rajd - reportaż 15.45 Pełnosprawni w biegu - reportaż 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Przełaje na wzgórzach. 52 Cross Ostrzeszowski - reportaż 16.58 Wydarzenia Flash - zapowiedź serwisu 17.00 SurÓwka - odrzuty z produkcji 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport - Informacyjny serwis sportowy 18.05 Pogoda 18.10 Wieńce, czyli święto plonów w Głogowej - reportaż 18.35 Trzecia połowa - magazyn piłkarski 19.10 Dożynki Gminy Ostrów Wielkopolski - relacja 19.40 4x4 - 4 kopyta - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport - Informacyjny serwis sportowy 20.47 Pogoda 20.50 24 Dni Odolanowa - relacja 21.30 Blizny dzieciństwa - reportaż 21.50 Wakacje z kablówką 2016 odc.9 - program wakacyjny 22.30 WYDARZENIA - serwis informacyjny 22.50 Sport - Informacyjny serwis sportowy 23.10 Pogoda 23.15 Wyzwanie odchudzanie II - FINAŁ 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.50 LOGinLAB Krotoszyn 2016 - relacja z zawodów CrossFit 02.30 Informacje planszowe

24

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

25


26

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


OGŁOSZENIE/OBWIESZCZENIE o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Raszków dla części obszaru wsi Pogrzybów i Przybysławice wraz z prognozą oddziaływania na środowisko Na podstawie art. 17 pkt. 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016r., poz. 778 ze zmianami) oraz art. 39 w związku z art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016r., poz. 353 ze zmianami) zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Raszków dla części obszaru wsi Pogrzybów i Przybysławice wraz z prognozą oddziaływania na środowisko w dniach od 12 września 2016 roku do 11 października 2016 roku włącznie w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta Raszków ul. Rynek 32, 63-440 Raszków w godz. od 800 do 1600 pok. nr 4 oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy i Miasta Raszków www.raszkow.bip.net.pl w zakładce ochrona środowiska i gospodarka przestrzenna, w kategorii gospodarka przestrzenna. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie ww. planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 11 października 2016 roku o godz. 1000 w Urzędzie Gminy i Miasta Raszków ul. Rynek 32, 63-440 Raszków, sala posiedzeń, piętro II. Zgodnie z art. 17 pkt 11 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi do projektu planu. Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Gminy i Miasta Raszków, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 października 2016 roku włącznie. Jednocześnie na podstawie art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016r., poz. 353 ze zmianami) informuję o: przeprowadzaniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, której przedmiotem jest prognoza oddziaływania na środowisko do ww. projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w tym prognozy oddziaływania na środowisko. Z niezbędną dokumentacją sprawy można zapoznać się w wyżej wyznaczonym terminie w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta Raszków ul. Rynek 32, 63-440 Raszków w godz. od 800 do 1600 pok. nr 4. Zgodnie z art. 40 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski z zakresu ochrony środowiska w formie pisemnej, ustnie do protokołu, albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: kancelaria@raszkow.pl bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym (o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o bezpiecznym podpisie elektronicznym) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 października 2016 roku włącznie. W temacie wniosku lub uwagi do prognozy należy wpisać „Prognoza – plan – Pogrzybów i Przybysławice”. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Burmistrz Gminy i Miasta Raszków. W przedmiotowej sprawie postępowanie o transgranicznym oddziaływaniu na środowisko nie jest prowadzone. Burmistrz Gminy i Miasta Raszków /-/ Jacek Bartczak

og³oszenie

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

27


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 606-536829/od806/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych 62/736-76-42, 0500631-652/od115/

AAA Twoja dyskretna pożyczka. Zadzwoń 732-76-76-76/od686/

LOKALE NIERUCHOMOŚCI Sprzedam działkę 513 275 652. Sprzedam łąkę 513 275 652.

CYKLINOWANIE solidnie + schody - 697-143799/od811/

USŁUGI ciesielsko - dekarskie - 695-769-722/ od1027/

USŁUGI Oprawa muzyczna uroczystości: SKRZYPCE – 535 463 177 Oprawa muzyczna uroczystości: Trąbka – 508 885 862

HYDRAULIKA - usługi instalacyjno - sanitarne, c.o., wod.-kan. - 501601-438/od857/

Oprawa muzyczna uroczystości: Wokal – 535 671 879

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 62/733-6159, 0502-469-816/ od240/

USŁUGI minikoparkami, koparko-ładowarką, przeciski pod drogami, wjazdami - 601-509-782 /od1041/

ATRAKCYJNA pożyczka, minimum formalności - 660-418-199/od1054/

POŻYCZKA specjalnie dla Ciebie, złóż wniosek 881-965-185/od687/

FIRMA ,,PROBUD’’ Ostrów Wlkp. poszukuje pracowników na stano-

PROFESJONALNE wykonanie elewacji 24zł/ mkw. BUDOWA domów - 500-460-435/od956/ KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin - 501-304-960/ od426/

KOSZENIE trawy, wycinka drzew, wykaszanie działek, wertykulacja - 697-475-735, 697475-735/od1092/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 501-024-970 /od319/

MALOWANIE, szpachlowanie - 698-321752/od1064/

REMONTY mieszkań 507-922-536/od1019/

RTV NAPRAWA - 62736-19-94, 606-504149/od1093/

ŚCINANIE drzew, alpinistycznie - 691-691569/od739/

TŁUMACZENIA - francuski, niemiecki www.japico.com 508355-365/od688/

31 VIII 2016 r.

28

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne MASZYNOWE - 693861-913, 62/737-20-03/ od133/ środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

wiska: monter instalacji sanitarnych i spawacz 62/735-77-04/od1062/

FIRMA Kasper Autoczęści Stara Huta zatrudni pracownika do pakowania paczek. Tel. 665-776-062/od1069/

FIRMA P.P.H.U. OLEJNIK z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim (producent taczek i rusztowań) zatrudni: Spawacza metodą MIG-MAG. Wymagane uprawnienia spawalnicze oraz doświadczenie. Kontakt: 693-440-504, email: rekrutacja_olejnik@op.pl/od1045/

SZWACZKI zatrudnię 601-575-395/od663/

ZATRUDNIMY operatora maszyn numerycznych - kontakt: 62/73477-17, 501-531-786/ od1089/

ZOSTAŃ konsultantką firmy AVON i zdobywaj perfumy za 1zł - 66710-87-87/od880/

KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323-121 /od635/

SPRZEDAM działki budowlane, beczkę do wody 1000l w ocynku mało używana, kupię Citroena C-32007/2008 - 694-257-010/od1094/

SPRZEDAM łąkę 513-275-652/od896/

KUPIĘ każde auto. Dojazd do klienta. Najlepsza cena. Tel. 721-388821/od1058/

SPRZEDAM DZIAŁKI korzystna cena 513275-652/od835/

Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic i Zarządców Domów Rynek 14, tel. 62/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

SPRZEDAM działkę budowlaną w Ostrowie 664-775-188/od1003/

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

SPRZEDAŻ

SPRZEDAM działki budowlane - ok. 1000 mkw. 50 zł/mkw. - Lewków - 607-921-898 /od1083/

KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki - 601-757-165, 61/28-22-295 /od1013/

POSZUKUJĘ pracownika do sprzedaży butów - na targowisku - 512322-688/od1048/

1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. tel. 721-792-676

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA 1. Kościuszki 10 62 m2 2. Sienkiewicza 2 58 m2 3. Raszkowska 32 kawalerka. (501-64-53-53)

SKUP AUT nawet do 3.000zł - płacę gotówką - wysokie ceny - 602-7219-35, 62/730-71-36/ od610/

NIEMIECKI - nauka, wszystkie poziomy 608-204-237/od1084/

AUTO-SKUP aut, motocykli, ciągników rolniczych dobrych do remontu lub złomowania tel. 789-090-218 /od1091/

CANECORSO rodowodowe - 668-901-989/ od999/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ od894/

SKUP aut - płacimy najwięcej - Przygodzice 514-681-691/od964/

STACJA Paliw MOYA Wierzchowice zatrudni dwóch pracowników. Gwarantujemy wysokie zarobki, miłą atmosferę, możliwość awansu oraz elastyczny grafik - tel. 693104-618; 609-000-807/ od1072/

KUPIĘ silniki, spawarki, imadła, kowadła, sprzęt z likwidacji warsztatów, garaży - 692-990-828/ od472/

KUPIĘ stare motory lub części - 602-48-44-50/ od641/

POSZUKUJEMY wykwalifikowanych pracowników budowlanych do pracy w Niemczech - 520-613-388/od1088/

RESTAURACJA MOYA Ameryka zatrudni kelnerki/ kelnerów. Gwarantujemy stabilną pracę w miłej atmosferze oraz wysokie zarobki tel. 693-104-618; 609000-807. /od1071/

KUPIĘ absolutnie ciągniki wszystkich marek bez względu na stan techniczny i rocznik 694-400-305/od1075/

53-LETNI rencista z Ostrowa Wlkp. pozna Panią z okolic Ostrowa, mieszkającą na wsi 572-830-835/od1086/

SPRZEDAM działkę budowlaną przy ul. Strumykowej w Ostrowie o wymiarach szer.: 10 m x dł.: 59 m (597 m2) z przeznaczeniem pod niską zabudowę lub na rekreację. Cena 70 zł/m2 (do negocjacji). Tel. 884 991 488. /bo/

4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Wrocławska 6 ok 56 m2 6. Wolności 6 33 m2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Kościuszki 10 pow 45 m2, 37 m2 2. Raszkowska 26 ok. 30 m2 3. Sienkiewicza 2 76 m2 4. Sienkiewicza 2 26 m2 Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk

WYMIANA klocków hamulcowych, układów wydechowych, olejów, filtrów, rozrządów - 60248-44-50/od575/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł - 888-751461/od634/

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

29


Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. Wolności

28 m2

1p

II

ul. Kopernika

33 m2

1p

parter 109 tys.

(110)

ul. Kopernika

34,5m2

1p

IV

79 tys.

(782)

ul. Ogrodowa

39 m2

2p

III

117 tys.

(438)

ul. 60 Pułku Piechoty

39 m2

2p

III

89,5 tys. (922)

rej. ul. Okólnej

40,4 m2 2p

I

129 tys.

43,5 m2 2p

ul. Żwirki

48 m

ul. Strzelecka

49,6m2

ul. Ogrodowa

85 tys.

(873)

(954)

parter 105 tys.

(949)

2p

IV

105 tys.

(105)

1p

IV

99 tys.

(811)

49,6 m2 2p

III

109 tys.

(926)

I

165 tys.

(839)

2

2

ul. Gimnazjalna

56,2m

ul. Gimnazjalna

56,2 m2 3p

parter 155 tys.

(851)

rej. ul. Okólnej

57,6 m2 2p

parter 192 tys.

(952)

ul. Ogrodowa

73,8m2

III

(828)

3p

3p

ul. Os. Robotnicze

76,7 m2 3p

ul. Bojanowskiego

84 m

rej. ul. 3 Maja

86,4 m

ul. Os. Robotnicze ul. Sienkiewicza

I

140 tys. 204 tys.

(996)

3p

V

252 tys.

(889)

4p

I

210 tys.

(951)

97,5 m2 3p

parter 267 tys.

(925)

97,6 m2 4p

III

250 tys.

(106)

I

296 tys.

(826)

2

2

2

Centrum

106 m

4p

Centrum

2

108 m

4p

parter

275 tys.

(916)

ul. Wrocławska

148,92

4p

II

255 tys.

(945)

ul. Mickiewicza

150 m2

4p

I

295 tys.

(796)

Czachory

56,10m2 2p

parter

69 tys.

(107)

Odolanów

90,6m2

I

189 tys.

(818)

4p

Szczegółowe informacje w biurze Ostrowskiej Giełdy Nieruchomości.

Oferta Odolanów – Osiedle Zacisze - GS Na sprzedaż 34 nowe bezczynszowe lokale mieszkalne o powierzchni od 33 m2 do 67 m2 zlokalizowane w Odolanowie przy ul. Gimnazjalnej. Nowo wybudowany 3-piętrowy blok mieszkalny w atrakcyjnej lokalizacji w sąsiedztwie szkół, przedszkoli, ośrodka zdrowia. Szczegółowa oferta poszczególnych lokali mieszkalnych: www.zacisze-odolanów.pl

Oferta Ostrów Wlkp. ul. Zębcowska 41 – GS Na sprzedaż 40 lokali mieszkalnych na nowo budowanym osiedlu Brzozowy Zakątek. Powierzchnie lokali od 25 m2 do 62 m2. Blok pięciokondygnacyjny. Mieszkania na parterze z ogródkami. Budynek wyposażony w nowoczesną windę. Cena 3.500,00 zł/m2 – możliwość negocjacji ceny. Mieszkania spełniają kryteria kredytu MDM. www.brzozowyzakatek.pl

Na sprzedaż 34 budynki w zabudowie szeregowej na nowo budowanym osiedlu Brzozowy Zakątek. Powierzchnia segmentów 125 m2, przynależne działki od 200-300 m2. Cena 330.000,00 zł – możliwość negocjacji ceny. Nieruchomość spełnia kryteria kredytu MDM. www.brzozowyzakatek.pl

30

LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl

www.ogn.oferty.net

ul. Wigury

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’

Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości. MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA - 18m2 (1p,K,Ł ) ul. Bojanowskiego cena 600 zł + świadczenia - 38m2 (2p,K,Ł ) ul. Wrocławska - cena 500 zł + świadczenia - 47m2 (2p,K,Ł ) ul. Sienkiewicza - cena 550 zł + świadczenia - 76m2 (2p,K,Ł, ogród ) ul. Trauguttapiętro- - cena 550 zł + świadczenia

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ - 32,80m2 (1p,K,Ł) ul. 60P.Piechoty – parter - cena 100.000 zł - 37m2 (2p,K,Ł) ul. M.Konopnickiej – IV piętro - cena 124.000 zł - 45 m2(2p, K, Ł) ul. Raszkowska - II piętro – cena 97.000 zł - 51m2(2p, K, Ł) ul. Paderewskiego- I piętro -cena 128.000 zł - 56m2(4p, K, Ł) ul. Wrocławska- III piętro -cena 128.000 zł - 72m2(4p, K, Ł) ul. Śmigielskiego- III piętro -cena 200.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ Ostrów Wlkp. - ul. Klasztorna pow.804 m2- cena 110.000 zł - ul. Grabowa pow. 755m2 –cena 108.000 zł - ul. Mahoniowa pow. 637m2 –cena 95.550 zł - ul. Jeżynowa pow.605m2 - cena 42.000 zł - ul. Bukowa pow.658m2 – cena 80.000 zł - ul. Hebanowa pow.768m2 - cena 115.000 zł - ul. Długa pow.1270m2 z budynkami gospodarczymi- cena 139.000 zł - ul. Kaliska - działka pod inwestycję, pow. 14301m2 – cena 770.000 zł - Topola Osiedle pow.716m2 - Cena 50.000 zł - Radłów Osiedle ul. Nowa pow. 1054m2 – Cena 50.000 zł - Gorzyce ul. Leśna 847m2 - Cena 42.000 zł - Karski 936m2 - Cena 68.000 zł - Topola W. ul. Kolejowa pow.788m2 - cena 35.000 zł - Janków Przygodzki ul. Łąkowa pow.1413m2- cena 113.000 zł - Dobrzec, gm. Sośnie pow. 950m2 cena 30.400 zł

DOMY na sprzedaż - ul. Olchowa dom w stanie deweloperskim o pow.88m2 (salon z aneksem kuchennym, 2 sypialnie, łazienka, kotłownia) działka 500m2 - cena 335.000 zł - ul. Zebcowska, dom o pow.129m2 4p,K,2Ł,garaż, działka 429m2 - cena 299.000 zł - ul. Sosnowa dom 129m2-5p,K,Ł, piwnice, garaż, działka 984m2 - cena 318.000 zł - ul. Rejtana dom do remontu 100m2 , działka 3.566m2 - cena 260.000 zł - ul. Powst.Listopadowego, bliźniak o pow. 131m2(5p, K, Ł, wc, piwnice) działka 389m2 z garażem cena 330.000 zł - ul. 3Maja dom o pow.205m2 (5p,2K, 2Ł, garaż, piwnice), działka 868m2 cena 600.000 zł - Wtórek ul.Różana stan surowy, pow.197m2 (salon, K,3p, 2Ł, garaż, piwnice) działka 935m2 -cena 215.000 zł - Topola Mała dom o pow.1168m2 (6p, 2K, 2Ł, pom.gospod., kotłownia) działka 706m2 z garażami– cena 379.000 zł - Niedźwiedź dom o pow.180m2 (6p, 2K, 2Ł), działka 876m2 z bud.gospod. garażowym - cena 375.000 zł - Daniszyn dom o pow.76m2 (2p,K,Ł) działka 1200m2 z bud. gospod. i stodołą- cena 182.000 zł - Janków Przygodzki bliźniak o pow.155m2 (4p, K,2Ł), działka 780m2 z garażami i wiatą - cena 359.000 zł

NIERUCHOMOŚCI POD DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ - Ostrów Wlkp. rejon ul. Odolanowskiej budynek produkcyjno – magazynowy, pow.420m2 – cena najmu 8610 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Raszkowska lokal handlowo- usługowy o pow.95m2 – cena najmu 3690 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Langiewicza na sprzedaż budynek handlowo- usługowy o pow.260m2 – cena 369.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. Sukiennicza do wynajęcia lokale biurowe pow. 21m2 do 72m2– cena najmu 16 zł/m2 - Przygodzice do wynajęcia lokal biurowy o pow.24m2– cena najmu 236 zł brutto + media

Działki na sprzedaż 1. (473); Ostrów Wlkp.; Strumykowa; dz. rolna, rekreacyjna; 4709 m2. Cena 141 000 zł. 2. (471); Radłów; Wiejska; dz. budowlana; 1769 m2. Cena 95 000 zł. 3. (462); Ostrów Wlkp., 5302 m2, komercyjna, wieczyste użytkowanie. Cena 291.610 zł. 4. (459); Ostrów Wlkp., 2,7622 ha, komercyjna, wieczyste użytkowanie. Cena 1.519.210 zł. 5. (452); Słaborowice, 1093 m2, budowlana. Cena 53.537 zł. 6. (439); Karski, 980 m2. Cena 75.520 zł. 7. (422); Topola Osiedle. 1600 m2. Media: woda, energ. Elektr. Cena 104 000 zł. 8. (418) Ostrów Wlkp. (Zębców). 726 m2. Media: woda, prąd, gaz przy działce. Cena 90 000 zł. 9. (391); Ostrów Wlkp. 4 864 m2. Media: prąd woda, kanalizacja, gaz w ulicy. Cena 729 600 zł. 10. (383); Smardów; 823 m2. Media: prąd woda, gaz w ulicy. Cena 32.000 zł 11. (380); Smardów; 1154 m2. Media: prąd woda, gaz w w ulicy. Cena 49.622 zł. 12. (374); Ostrów Wlkp., 1 323 m2, Media: EE, wod-kan w drodze. Cena 99 225 zł. 13. (372); Ostrów Wlkp., 641 m2, Media: EE, wod-kan w drodze. Cena 53 000 zł. 14. (371); Ostrów Wlkp.,976 m2, Media: EE, wod-kan w drodze. Cena 69 000 zł. 15. (370); Ostrów Wlkp., 907 m2, Media: EE, wod-kan w drodze. Cena 81 630 zł. 16. (266); Sieroszewice, 2800 m2. Media: EE+W przy działce. Cena 84 000 zł, 17. (90); Sośnie; 1700 m2. Woda na działce. Prąd przy działce. Droga asfaltowa. Cena 47.900 zł. 18. (83); Ostrów Wlkp.. 1227 m2. E+W+K przy działce. Cena 73 620 zł.

Domy na sprzedaż 1. (378); Raszków; Pu= 157 m2, Działka 421 m2. Cena 159 000 zł. 2. (34); Radłów; Pu=99 m2, działka 1100 m2. Cena 189 000 zł.

Mieszkania na sprzedaż 1. (454); Ostrów Wlkp., 98 m2, 4p+k+ł+skr+b. Cena 133.000 zł.

Mieszkania na wynajem 1. (482); Ostrów Wlkp., 35 m2, 1p+k+ł+taras. Czynsz 750 zł. 2. (483); Ostrów Wlkp.; 90 m2; 3p+k+ł+balkon. 1800 zł. (dla firmy).

Komercyjne na sprzedaż 1. (423); Topola. Obiekt użytk. 330 m2. Warsztat samochodowy plus plac na komis. Z działką 1733 m2 cena: 350.000 zł, z działką 3333 m2 cena 450.000 zł.

Komercyjne na wynajem 1. (481); Ostrów Wlkp., Magazyny. Pu od 540 do 3940 m2. Czynsz 12 zł/m2. 2. (468); Ostrów Wlkp. Pawilon handlowy. Pu=255 m2. Czynsz 5300 zł (brutto bez VAT). 3. (449); Ostrów Wlkp., lokal biurowy, Pu=120 m2. Czynsz 3.360 zł. 4. (447); Ostrów Wlkp., lokal biurowy, Pu=60 m2. Czynsz 1710 zł. 5. (446); Ostrów Wlkp., lokal biurowy, Pu=24 m2. Czynsz 792 zł. 6. (425); Ostrów Wlkp. Ul. Głogowska. Obiekt użytkowy, handlowo-usługowy, Pu=120 m2. Czynsz: 3 200 zł. 7. (456); Ostrów Wlkp. Ul. Głogowska. I piętro, handlowo-usługowy, Pu=330 m2. Czynsz: 4.620 zł 8. (257); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m2, czynsz 4 970 zł. 9. (256); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m2, czynsz 3 200 zł. 10. (208); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł. 11. (141); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł.

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

SPRZEDAM mieszkanie własnościowe 56 mkw. (3p-k-ł), parter, ul. Prosta -500-761-463/ od1082/

SPRZEDAM nowy dom pow. użytkowa 161 mkw. budynek gospod. pow. użytk. 97mkw. na działce o pow. 2356 mkw. Raszków - tel. po 20.00 601-995-283/ od1080/

MASAŻ - 694-096-722/ od1049/

GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.0019.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym /od1053/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS - Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 509-953-777, 62/736-04-51 - poniedziałki i czwartki 16.00-18.00/od587/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY USG - głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 - tel.62/736-02-60, 601-881-441 przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00/od362/

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

31


walu wystąpią projekty muzyczne: Feine Trinkers bei Pinkels Daheim, Vohmm, K., Ghosts of Breslau, Holotrop, Mirt + Ter, Forrrestdrones, Monopium, White Nerve Connection, Tomasz Mreńca o godz. 21 w Fanaberia Art Club koncert zespołu Małpa. Bilety: 25 zł i 35 zł w dniu koncertu 

1 września

laureatów XVI Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu

o godz. 20 w Fanaberia Art Club KARAOKE – wstęp wolny

Akcja „Narodowe Czytanie” – Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”

od godz. 20 w Fanaberia Art Club Dancing Night – hity z lat 80. i 90. – wstęp wolny

od godz. 14 na Piaskach Szczygliczce festyn „Żegnamy lato na rok”

2 września

10 września

o godz. 21 w Fanaberia Art Club koncert zespołu Titanium, support: In Hell’s Duty. Bilety: 10 zł

Zespół Titanium powstał pod koniec 2010 r. w Ostrowie Wielkopolskim z inicjatywy gitarzysty poznańskiego Pathfinder, Karola Mani. W roli sekcji rytmicznej pojawili się jego dawni koledzy z czasów zespołu Abigail – perkusista Filip Gruca i basista Rafał Matuszczak (zastąpiony w lipcu 2012 roku przez Pawła Gębkę, ówczesnego basistę łódzkiego Gemini Abyss), zaś drugą gitarę od lutego 2011 obsadza Jarek Bona. Po długich poszukiwaniach, w październiku 2011, do zespołu dołączył, pochodzący z Łodzi, wokalista Rocker, czyli Maciej Wróblewski (obecnie również w Wolf Spider) i rozpoczęła się praca nad materiałem, mającym trafić na debiutancką płytę. Titanium bardzo szybko zyskało aprobatę miłośników mocnego grania, czego dowodem były koncerty w wypełnionych po brzegi rodzimych klubach, występy jako gwiazda wieczoru na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy wspólne koncerty z legendami polskiego rocka, takimi jak: TSA, Kat, Małgorzata Ostrowska, Proletaryat, czy Wolf Spider. W listopadzie 2011 nagrany i wydany drogą wirtualną został debiutancki singiel Titanium „We Come To Rock!”, będący zapowiedzią nagrywanej i produkowanej przez sam zespół płyty, która ostatecznie ukazała się w kwietniu 2013, zbierając pochlebne recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. W 2. połowie 2016 roku Titanium gra już z nowym wokalistą, którym zostaje Konstantin Naumenko. Wrześniowy koncert w Fanaberii będzie nie tylko jednym z pierwszych w Polsce koncertów z nowym wokalistą, ale także w dużej mierze z zupełnie nowym materiałem z najnowszej płyty zespołu.

3 września o godz. 11 w Muzeum Miasta Ostrowa wernisaż wystawy i ogłoszenie nazwisk

Łukasz „Małpa” Małkiewicz – jeden z najbardziej interesujących polskich raperów - powraca z nowym albumem „Małpa Mówi”, którego premiera miała miejsce w lutym br. 9 września zaprezentuje nowy materiał w ostrowskiej Fanaberii.  Łukasz „Małpa” Małkiewicz to czołowy polski raper. Członek formacji Proximite, której był współzałożycielem. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: 2sty, Bisz, Diox, DJ. B, Donatan, Hatti Vatti, Małolat, Noon, Parias, Pezet, PTP, Pyskaty, Rasmentalism, Szczur, The Returners, W.E.N.A., WhiteHouse, Włodi oraz Zeus. Debiutancki album solowy Małpy zatytułowany „Kilka numerów o czymś” ukazał się 27 listopada 2009 rok. Materiał został wydany samodzielnie przez rapera. Po sprzedaniu tysiąca egzemplarzy przez Małpę, płyta trafiła do sprzedaży w dystrybucji wytwórni muzycznej Asfalt Records. Nagrania spotykały się z pozytywnym odbiorem ze strony zarówno krytyków muzycznych jak i publiczności. Aktualnie Małpa promuje nowy album „Małpa Mówi”.

4 września

Impreza rozpocznie się w sobotę, 3 września, o godz. 14. Po uroczystym otwarciu festynu rozpocznie się happening, który zainauguruje kampanię „Ostrów smogowi mówi NIE”. Na godz. 15 zaplanowano prezentację ekstraklasowej drużyny koszykarek Towarzystwa Sportowego „Ostrovia”, po której odbywać się będą prezentacje kolejnych klubów, m.in. koszykarzy BM Slam Stal, szczypiornistów KPR „Ostrovia” czy drużyny speedrowerowej PKS Rowery Burghardt Ostrów - Klubowych Mistrzów Europy. Prezentacje sportowe przeplatane będą pokazami tańca w wykonaniu ostrowskich szkół tańca. Od godz. 14 na boisku odbywać się będą pokazowe treningi i ćwiczenia. Sporo atrakcji przygotowano także dla miłośników zumby. Od godz. 13.30 będzie można rejestrować swój udział w biciu Rekordu Polski w liczbie osób tańczących Zumba fitness. Oficjalna próba bicia rekordu zaplanowana jest na godz. 16, ale już o godz. 15 wielka niespodzianka – rozgrzewka w rytm przebojów DJ MAM’S TEAM. Na najmłodszych od godz. 14.00 czekają atrakcje w Poziomkowym Ogrodzie, gdzie przygotowane będą m.in. duże gry planszowe, zabawy z chustą Klanzy, malowanie twarzy, figurki z balonów oraz animatorzy przebrani w kolorowe stroje. Na ostrowian czekają również darmowy dmuchany plac zabaw i przejazdy kolejką turystyczną oraz możliwość oznakowania rowerów.Na zakończenie – II Ostrowskie Biesiadowanie. o godz. 18 na Piaskach Szczygliczce II Ostrowskie Biesiadowanie pod hasłem „Śpiewać każdy może”

o godz. 18 w Ostrowskim Centrum Kultury spektakl Teatru Wierszalin pt. „Wziołowstąpienie”. Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Bilety: 15 zł „Wziołowstąpienie” to komedia o życiu, zdrowiu i… śmierci, o lokalnej podlaskiej magii i medycynie naturalnej, o ziołach, zielarzach, szeptuchach, „zamowach”... Spektakl przedstawia sceny z życia pięciorga przyjaciół – od dzieciństwa do starości, na tle współczesnych realiów podlaskich – od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do dni dzisiejszych. Komizm sytuacyjny, humor słowny, absurd i groteska splatają się tutaj z refleksją nad przemijaniem i sensem życia. Efekt komizmu potęgują rubaszne dialogi, wypowiadane w gwarze podlaskiej. Przedstawienie jest wartkie, rytmiczne, dynamiczne, zróżnicowane pod względem muzycznym i choreograficznym. W trakcie przedstawienia aktorzy kilkakrotnie zmieniają charakteryzację i kostiumy. Pieczołowicie przygotowana, oryginalna scenografia uzupełniona jest o projekcje multimedialne. Obsada: Prof. Konstanty Organ-Szczątkowski – Piotr Tomaszuk; Kastuś – Rafał Gąsowski; Werek – Dariusz Matys, Józuk – Bartłomiej Olszewski/Mateusz Krzyżewski, Natalka – Monika Kwiatkowska, Nastusia – Sylwia Nowak. Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk. Czas trwania: około 120 minut. Po spektaklu spotkanie z widzami (godzina 20.15). Spektakl wystawiany w ramach programu TEATR POLSKA. o godz. 19 w Forum Synagoga spotkanie poetyckie z cyklu „SZUFLADA – wieczór działań artystycznych” pt. „Zrywam słowa niedojrzałe” z Anetą Lewandowską – wstęp wolny  

od godz. 19 w Forum Synagoga festiwal Temple of Silence. W ramach festiwalu wystąpią projekty muzyczne: Feine Trinkers bei Pinkels Daheim, Vohmm K., Ghosts of Breslau, Holotrop, Mirt + Ter, Forrrestdrones, Monopium, White Nerve Connection, Tomasz Mreńca od godz. 15 święto ulicy Profesora Kaliny. Rada Osiedla nr 3 „Krępa” zaprasza na Święto Ulicy Profesora Kaliny, połączone z organizacją festynu dla mieszkańców Krępy z Antonim Kaliną w roli głównej. Rok 2016 został ogłoszony w Ostrowie Wielkopolskim rokiem Profesora Antoniego Kaliny, wybitnego etnologa, ludoznawcy i slawisty. W 2016 r. przypada bowiem 170. rocznica urodzin Antoniego Kaliny i 110. rocznica jego śmierci. Z tej okazji Rada Osiedla nr 3 „Krępa” 10 września organizuje barwny korowód z orkiestrą, złożeniem kwiatów i odczytem przed domem, w którym urodził się Antoni Kalina. Po części oficjalnej odbędzie się festyn dla mieszkańców osiedla. 

Ceny biletów: 17 zł (normalny), 15 (ulgowy), bajki dla dzieci – 15 zł, seanse szkolne (od poniedziałku do piątku) – 13, Ostrowska Karta Rodziny – -50 proc. od ceny biletu, seanse w ramach DKF – 10 zł

lat bawi miejscową dzieciarnię opowieściami o złowrogim smoku zamieszkującym lasy zachodniego wybrzeża Ameryki. Jego córka Grace, która jest leśnikiem, uważa je za najzwyklejsze bajki… dopóki nie poznaje małego Pete’a. Ten tajemniczy dziesięciolatek twierdzi, że mieszka w lesie sam, bez rodziny, jedynie z wielkim zielonym smokiem o imieniu Elliott. I z tego co mówi chłopiec, jego niezwykły towarzysz przypomina smoka z opowiadań pana Meachama. Grace postanawia dowiedzieć się skąd wziął się Pete, gdzie jest jego dom i jaka jest prawda o smoku.   „Złe mamuśki” – reż. Jon Lucas, Scott Moore, komedia, USA, 101 min. (31 VIII o godz. 20.30, 1 IV o godz. 18.30) Opowieść o przykładnych matkach, które postanawiają zerwać się ze smyczy. Młoda i piękna matka cudownego synka, żona wspaniałego męża, po prostu perfekcyjna pani domu. To oficjalny wizerunek Amy Mitchell. W rzeczywistości przepracowana i wykończona monotonią matczynych obowiązków Amy ma już dość bycia chodzącym ideałem. Pod wpływem wyzwolonych przyjaciółek, wkurzona przez leniwego męża egoistę porzuca gary i pieluchy, a kuchenny fartuch zamienia na seksowną kieckę. I rusza w miasto, by znów poczuć, że żyje! „Boska Florence” – reż. Stephen Frears, komedia, biograficzny, USA, Wielka Brytania, 110 min. (31 VIII o godz. 18.30, 1 IX o godz. 20.30) Dama, która dowiodła, że śpiewać każdy może. Meryl Streep – zdobywczyni trzech Oscarów, jedna z największych aktorek naszych czasów w roli Florence Jenkins zwanej „najgorszą śpiewaczką świata”. W roli jej partnera i menedżera jak zwykle czarujący Hugh Grant. Niezwykle zabawna prawdziwa historia kobiety, która mimo braku talentu podbiła sceny operowe świata, budząc śmiech zamiast zachwytów.  „Czerwony kapitan” – reż. Michal Kollar, thriller, sensacyjny, Czechy, Polska, Słowacja, 110 min (film wyświetlany od 2 do 8 września, repertuar na stronie kina Komeda) Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr) – ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz wraz ze swoim partnerem, postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do „Czerwonego Kapitana” – owianego złą sławą specjalisty od „ostatecznych” przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła.

29 sierpnia – kino nieczynne „Mój przyjaciel smok” – film przygodowy, prod. USA, 103 min., reżyseria: David Lowery, scenariusz: Toby Halbrooks, David Lowery, obsada: Bryce Dallas Howard, Karl Urban, Robert Redford (31 VIII – 1 IX o godz. 16.30) Pan Meacham, miejscowy rzeźbiarz, od

> w Ostrowskim Centrum Kultury wystawa prac Piotra Łopatki „Implication” > w Ostrowskim Centrum Kultury wystawa ,,Generative” Janusza Jurka > w Muzeum Miasta wystawa „Świat zabawek PRL-u” > w „n klubie – sztuka i edukacja” przy ul. Królowej Jadwigi 10 wystawa prac Stefana Rusina > ,,Wędrowanie” – wystawa czynna do 1 kwietnia

Hanna Olejnik

BILETY do Kina „Komeda”, Ostrowskiego Centrum Kultury, Forum Synagoga i Fanaberia Art Club

9 września od godz. 19 w Forum Synagoga festiwal Temple of Silence. W ramach festi-

32

środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)


NA PLUSIE

Cztery pełne tornistry radości Iga, Maja, Hania i Zosia - ostrowskie czworaczki - od września idą do pierwszej klasy. Z tej okazji prezydent Beata Klimek spotkała się z dziewczynkami, by przekazać im szkolne wyprawki. Dziewczynki odwiedziły niedawno Urząd Miejski w towarzystwie rodziców. Każda otrzymała szkolny tornister wyposażony w miejskie odblaski, a w nim przybory szkolne, które z pewnością przydadzą się szkolnym debiutantkom. Ostrowskim czworaczkom życzymy samych piątek!

ROK 2006 Kandydaci do tytułu Najpopularniejszego Sportowca 2006 Roku – żużlowcy: Michał Szczepaniak i Tomasz Jędrzejak.

Chcemy (lepiej) oddychać w Ostrowie

Cała Polska śledzi, jak Ostrów Wielkopolski radzi sobie z epidemią żółtaczki zakaźnej w stacji dializ. Na zdjęciu: informacje składa mediom szef sanepidu, Andrzej Biliński

Miasto rozpoczyna kampanię edukacyjną związaną z przeciwdziałaniem tzw. niskiej emisji. W Ostrowie pojawią się billboardy, banery, plakaty. Będą rozdawane ulotki. Zaplanowano także wiele konkursów i wydarzeń związanych z ekologią. Całość środków na kampanię została pozyskana z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Profilaktyka to dobry sposób na edukację ekologiczną, której nigdy za wiele. U nas akcja na plusie.

„Obywatelski” kort otwarty Mieszkańcy Ostrowa mogą nieodpłatnie korzystać z kortu tenisowego, który powstał przy Szkole Podstawowej nr 7. Powstał on w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego i jest jednym z pięciu zadań, które ostrowianie wybrali w głosowaniu do realizacji. Osoby zainteresowane korzystaniem z obiektu powinny zgłosić się do szkolnego sekretariatu, by ustalić harmonogram zajęć oraz zapoznać się z regulaminem korzystania z obiektu sportowego. Jak mawiał klasyk, to „oczywista oczywistość”, że taki kort jest dla wszystkich.

Ostrowianie lubią orkiestry Sporą widownię zgromadził w niedzielne popołudnie koncert kończący XI Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Publiczności zaprezentowała się Krotoszyńska Orkiestra Dęta oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa. OOK u nas zawsze na plusie – i pod batutą Mariana Sikorskiego.

Dożynkowa tradycja podtrzymana

Wykopywanie żydowskich macew z murku na placu 23 Stycznia. Kamienie trafiły potem do lapidarium.

Podczas tegorocznego Święta Plonów dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. W Niemojewcu w minioną niedzielę nie zabrakło stałych akcentów: wystawy wieńców dożynkowych, prac Kół Gospodyń Wiejskich, wystawy maszyn rolniczych oraz obrzędów i występów zespołów ludowych. Prawdziwe tłumy zgromadził koncert zespołu „Piękni i Młodzi”. Dużą popularnością cieszyły się także pokazy czołgów i amfibii wodnej. Każda gmina się stara zrobić efektowne dożynki, ale nie każdej wychodzi. W Raszkowie wyszło – dożynki na plusie!

NA MINUSIE

Nie wpuszczaj ich do domu

Kandydatki do tytułu Miss Polonia 2006 na ostrowskim rynku środa | 31 sierpnia 2016 | Nr 35 (1994)

Spółka WODKAN, wraz z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim, informuje, że na terenie Ostrowa Wielkopolskiego działa grupa przestępcza podszywająca się pod pracowników spółki. Szajka okrada mieszkania podczas rzekomych inspekcji wodomierza lub instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Wszyscy pracownicy WODKAN S.A. w Ostrowie Wielkopolskim posiadają legitymację służbową, o której okazanie, w razie wątpliwości, należy poprosić osobę podającą się za pracownika spółki. Jeżeli osoba nie potwierdzi swojej tożsamości, należy bezzwłocznie powiadomić Policję. Bezczelność oszustów dorównuje naiwności lokatorów… Niestety. Zebrał: (jw)

33


a w o n d o ć a is p a n a b e z tr ę Histori „Historia magistra vitae est” - czyli „Historia jest nauczycielką życia”. Pewnie każdy z nas słyszał kiedyś tę sentencję, za autora której uważa się samego Cycerona, żyjącego w latach 106–43 p.n.e., wielkiego mówcę, filozofa i polityka rzymskiego. Niestety, dzisiejsi polityczni następcy Cicero, nie warci by mu rzemyk od sandałów wiązać, rozumieją to przesłanie na swój sposób i miarę? Za staruszki komuny oficjalnie nie można było w szkole mówić prawdy o Katyniu. W latach 80., gdy chodziłem do liceum, nauczyciele historii mogli co najwyżej wstydliwe przemilczeć temat, mówić, że „różne są opinie” itd. Na szczęście miałem odważną i mądrą nauczycielkę, która nie bała się powiedzieć, że to była sowiecka - a nie niemiecka – zbrodnia. Niezapomniana Profesor Wojtynowska pokazywała nam, zbuntowanym żółtodziobom, źródła angielskie: bryki – książki drugiego obiegu – z zeznaniami świadków, wynikami badań i innymi niezbitymi dowodami świadczącymi wbrew oficjalnej propagandzie, która jak ognia unikała stwierdzenia oczywistych faktów. Wtedy nie mogliśmy o tym przeczytać w oficjalnie wydawanych książkach, bo znaleźli się oczywiście usłużni „historycy”, którzy zgwałcili historię i napisali ją na nowo, na życzenie i zamówienie swoich komunistycznych mocodawców. Dziś gołym okiem widać, że znowu próbuje się napisać historię na nowo – tym razem tą najnowszą. Jednych usiłuje się wymazać historyczną

R

E

K

L

A

M

A

wicy. Pierwsze przesłanki też już gumką myszką, innych na siłę chce się dopisać, były. Jak pisał jede n z publicystów, z wystawy na nied o pokusić nawet się dołożyć im zasług. Można awnym szczycie NATO w Warszawie wyn próbę wskazania, które wątki, osoby, tematy ikało, że członkostwo w Pakcie zawdzięczamy zostaną wzięte na historyczny warsztat. tylko ludziom praw icy, panom Czabańskiemu (!), Olsz Na pierws zy strzał pójdzie zapewn e Lech ewskiemu, braciom Kaczyńskim, Maciere Wałęsa. Jak tak dalej będzie, to za kilka wiczowi. Według nowej polityki historycznej lat dzieci w szkołach będą się uczyć, panowie: Skubiszewski, Wałęsa, Gestał rności że na czele „Solida remek, Kwaśniewski nie odegral Lech, ale nie Wałęsa, tylko Kai Za czas jakiś w tej dziedzinie żadnej roli lub tym o jest teraz Już . czyński dzieci dowiedzą się w wręcz byli hamulcowymi – pisał przeko nany brat zmarłe go szkole, że w Smoleńsku oburzony publicysta. prezydenta, Jarosław, któdoszło do zamachu, wszyOczywistym będzie też, że za ry w czasie jednego z wyscy żołnierze wyklęci byli czas jakiś dzieci dowiedzą się stąpień przekonywał, że jest łagodnymi jak baranki nosiw szk ole, że w Sm oleń sku inaczej. – My mogliśmy rozcielami wolności, w Jedoszło do zamachu, wszyscy począć działaln ość, bo zadwabnem Żydów nie żołnierze wyklęci byli łagodnystępcą Lecha Wałęsy w Somordowali Polacy. mi jak baranki nosicielami wollidarno ści, potężn ą postaci ą ności, w Jedwabnem Żydów nie faktycznie kierującą związkiem, mor PiS dowali Polacy. Bliżej naszych szef ził był mój brat – stwierd czas ów zną”. to Polska była oczywiście w historyc ę „prawd nową głosząc ruinie przed rządami PiS, a now Idąc dalej tym wątkiem, nasze wnuki będą y wzorzec patrioty to ogolony na łyso kibol z uczone, że Okrągły Stół to była zmowa zdrajopaską ONRu na ręku, koszulce z kotwicą Pow ców, zgniły kompromis, podpisany przez farstania Warszaw skiego i kijem bejsbolowym w ręku Krzya Henryk ę. bowane lisy udające opozycj . A wiecie czego bym w tej sytuacji wonos – bohaterska tramwajarka ze strajku najbardziej chciał? Żeby za kilka czy kilkanaś 1980 roku, zostanie cichcem wyrzucona poza cie lat ktoś prze czytał ten tekst i pomyślał sobi nawias, jako fałszywa „bohaterka” - nie straje: ale ten autor bredził, czego się tak oba ku, tylko Platformy Obywatelskiej i „Gazety wiał, przecież nic się z tego, o czym pisał, nie speł Wyborczej”. Dziatwa dowie się, że wprowaniło. W co – mim o wszystko – wierzę. ie wyłączn zasługa to dzenie Polski do NATO dalekowzrocznych przedstawicieli polskiej praJarosław Wardawy


Go 35 2016