Page 1

Cisco

AdministrativnĂ­ konfigurace


PojmenovĂĄnĂ­ routeru Router#configure terminal Router(config)#hostname Brno Brno(config)#


Vypnutí automatického vyhodnocení nerozpoznaného příkazu Při psaní příkazů si tak ušetříte čas, zejména pokud se často „uklepnete“.

Router(config)#no ip domain-lookup Router(config)#


Nastavení uvítací zprávy Zobrazuje ihned po připojení k routeru.

Brno(config)#banner motd # <ENTER> ************************************************** Router patri spolecnosti Oscio s.r.o Jmeno: Brno Umisteni: Cichnova 23 Administrator: Petr Novak Tel.: 800 111 222 *************************************************** # <ENTER>


Nastavení přihlašovací zprávy Přihlašovací zpráva se zobrazuje těsně před výzvou pro zadání uživatelského jména a hesla. Pozn. Nezle konfigurovat na switchích.

Brno(config)#banner login # <ENTER> ************************************************** Jen pro opravnene zamestnance! Zadejte sve uzivatelske jmeno a heslo. Pokud jej nemate obratte se na spravce zarizeni. *************************************************** # <ENTER>


NastavenĂ­ data a Ä?asu Brno#clock set 8:00:00 20 april 2009


Zapnutí synchronního záznamu do protokolu Zajistí, že pokud se na obrazovce objeví jakýkoli informativní text, přesune směrovač příkazovou výzvu i příkazový řádek pro přehlednost na nový řádek obrazovky.

Router(config)#line console 0 Router(config-line)#logging synchronous


Nastavení časového limitu pro odhlášení konzoly Router(config)#line console 0 Router(config-line)#exec-timeout 0 0

Hodnota 0 0 (minuty a sekundy) znamená, že se konzola nikdy neodhlašuje.


UloĹženĂ­ konfigurace Router#copy running-config startup-config nebo Router#write


Výmaz konfigurace Router#erase startup-config Router je poté nutné restartovat.


Příkaz show Router#show ? Vypíše všechny dostupné příkazy show. Router#show interfaces Zobrazí statické ukazatele od všech rozhraní. Router#show ip interface brief Zobrazí přehled všech rozhraní, včetně stavu a přiřazených IP adres. Router#show clock Vypíše čas nastavený v zařízení. Router#show hosts Vypíše lokální mezipaměť cache se zobrazením hostitelů na IP adresy. To jsou názvy a adresy hostitelů v síti, k nimž se můžeme připojit. Router#show flash Uvádí informace o paměti flash. Router#show version Uvádí informace o zavedené verzi softwaru. Router#show protocols Vypíše stav konfigurovaných protokolů vrstvy 3 modelu OSI. Router#show startup-config Vypíše konfiguraci uloženou v paměti NVRAM. Router#show running-config Vypíše aktivní konfiguraci, která je momentálně v paměti RAM.


Zdroje

EMPSON, Scott. CCNA kompletní přehled příkazů: autorizovaný výukový průvodce. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009, s. 74 - 84. ISBN 978-80251-2286-0.

Cisco03-Administrativní konfigurace