Page 10

10 / ODBORNÉ ČLÁNKY

HARDWARE – TISKÁRNY Tiskárny jsou výstupní zařízení sloužící pro výstup údajů z počítače. Prostřednictvím tiskárny je možné data uchovaná doposud v elektronické formě vytisknout (nejčastěji na papír).

Druhy tiskáren Typové ► typové kolečko (dnes se nepoužívají) ► typový válec (používá se u rychlotiskáren u sálových počítačů) (rychlost 400 řádků/min).

Rastrové ► jehličkové

BAREVNÉ TISKÁRNY

► tepelné

Subtraktivní barvy – při soutisku všech barev by měla vyjít černá barva. Aditivní barvy – při soutisku všech barev se vytiskne bílá barva.

► inkoustové ► laserové ► LED ► ofsetový tisk

Ovládání tiskáren Escape sequence

PCL

Levné tiskárny jsou ovládány tzv. escape sequencí od firmy Epson. Sekvence je posloupnost znaků, začínajících ASCII znakem pro (27 čili 1BH), která má význam příkazu. Tato tiskárna pak dostává příkazy postupně (nový řádek, atd.), které taky postupně provádí (neumí předvídat).

PCL jazyk je vektorový, který má poměrně málo příkazů a tak části, které neumí zapsat vektorově, zapisuje jako bitmapu. Proto je jeho produkt závislý na druhu tiskárny (ovladači). Je pomalejší než PostScript, ale velmi spolehlivý. HP uvedla na trh HP PCL6, který je rychlejší než 5. Používá se u tiskáren HP LaserJet 6P.

Dokonalejší ovládání je prováděno jazykem PCL (Printer Command Language) (PCL 4 a PCL 5) nebo PostScript, které umí popsat naráz celou stránku. To ale vyžaduje u tiskáren buffer na obsah celé stránky. Po naplnění bufferu se celá stránka převede na bitmapu a pak proběhne plynule tisk celé stránky.

Pst5  
Pst5  
Advertisement