Page 1

1

September 2012

ISSN 1338-8703

MESAČNÍK PRE MLADÝCH BOJOVNÍKOV PROTI VŠEDNOSTI

Počas školského roka 2012/2013 vyjde 10 čísel. Cena je 1,20 EUR, pri predplatnom 0,99 EUR.

Každý mesiac získaš medaile, ktoré ťa môžu priviesť až k Rádu Atramentového bojovníka.

1


VÝTVARNÁ PRÁCA Na tomto mieste si v každom čísle nájdu uverejnené kresby, grafiky či maľby najlepší autori spomedzi vás, ktorí nám ich do redakcie časopisu pošlete. Musia sa týkať témy, ktorú vyhlási redakcia. Techniku, akou budete svoje výtvarné dielka realizovať, nechávame úplne na vás. Nezabúdajte, že práve literárne a výtvarné dielo vám môže priniesť najviac medailí Atramentového bojovníka.

V septembrovom čísle sme si vybrali perokresbu od Tristanka Rostasa z 5. A ZŠ s MŠ Juraja Murgaša v Šali. Medaile Atramentového bojovníka budeme udeľovať až od budúceho, októbrového vydania. Svoje práce posielajte poštou na adresu redakcie alebo na našu emailovú adresu, ktoré sú uverejnené na strane č.3.

TÉMA PRE VÝTVARNÉ DIELO NA OKTÓBER: T „„M M najbláznivejší prázdninový deň.“ „Môj 1.

2


EDITORIÁL

Ako bojuje Atramentový bojovník

Milí

chlapci a dievčatá, práve som si uvedomil, že už uplynulo viac než desať rokov, keď som si ako režisér detskej relácie ‚‚Kakao’’ v televízii Markíza dal jedno veľké predsavzatie – spraviť časopis, v ktorom budete mať hlavné slovo vy, deti. A tak dnes v rukách držíte prvé číslo časopisu určeného najmä vám, ktorí okrem zaujímavých článkov, pútavého čítania, komiksov a zábavy hľadáte aj možnosť vlastnej realizácie. Práve pre vás sme pripravili súťaže o najlepšiu poviedku alebo výtvarné dielko. Tie najlepšie práce budeme v každom čísle pravidelne publikovať. Okrem toho nájdete takmer pri každom článku aj súťažnú otázku, ktorú sme nazvali ,,BOJOVNÍKOVA MISIA’’. Správnou odpoveďou spĺňate úlohu, za čo vám pribudne patričný počet medailí. Všetky vaše výsledky si nájdete ak sa zaregistrujete na internetovej stránke www.atramentovybojovnik. sk. Tí, ktorí počas školského roka zozbierajú najviac medailí, získajú okrem zaujímavých cien v každom mesiaci aj najvyššie vyznamenanie – Rád Atramentového bojovníka, ktorý vám príde do vašej školy udeliť redakcia časopisu spolu so známou osobnosťou z umeleckého sveta. Atramentový bojovník, s ktorým budete zápasiť so všednosťou, vám dá mnohé dôvody, prečo byť hrdým na svoju krajinu, prečo je dobré vedieť viac, prečo sú knihy najlepším priateľom človeka a prečo je dobré ak viete zaujímavo písať, kresliť a maľovať. Každý z vás je jedinečným originálom na tejto planéte, ktorá k tomu aby prežila potrebuje dobrých, rozhľadených a nadaných ľudí ako soľ. Tešíme sa na váš tvorivý boj so všednosťou okolo nás. Z úprimného srdca si želáme, aby vám Atramentový bojovník otvoril dvere do sveta poznania a tvorivosti. Tibor Eliot Rostas, šéfredaktor

VEĽKÝ SVET MALÝCH

Pravidlá súťaže Milí naši čitatelia, každé vydanie časopisu vám prináša okrem zaujímavých článkov, informácií a obrázkov aj množstvo súťažných úloh, ktoré môžete riešiť vo zvlášť označenej zóne – „Bojovníkova misia.“ Svoje riešenia zadaných úloh posielajte na emailovú adresu redakcie sofian@sofian.sk alebo poštou na adresu Wattova 10, 821 04 Bratislava. V každej súťažnej zóne označenej ako Bojovníkova misia uvidíte vyobrazený počet medailí, ktoré získate, ak správne odpoviete na dané otázky. Ich celkový počet sa po vašej registrácii vždy priráta k vášmu kontu Atramentového bojovníka, ktoré si vytvoríte na našej web stránke. Tých z vás, ktorí v danom mesiaci získajú najviac medailí, odmeníme skvelými cenami. Tým to však rozhodne nekončí. V získavaní medailí pokračujete každý mesiac, čiže desaťkrát počas školského roka. Na jeho konci sa do finále dostávajú tí, ktorí počas tohto obdobia získajú najviac medailí. Práve im udelí redakcia časopisu spolu s významnou osobnosťou literárneho alebo výtvarného sveta GRAND PRIX Atramentového bojovníka. Tešíme sa na každého z vás! Vaša redakcia

Redakcia Atramentový bojovník Mesačník pre mladých bojovníkov proti všednosti Mesačník / Ročník 1 – 1/2012 Cena 1,20 € (pri celoročnom predplatnom 0,99€ ) Číslo vyšlo 27. 9. 2012 Ilustrácia na obálke: akad.mal. Igor Strinka ADRESA REDAKCIE Wattova 10, 821 04 Bratislava e-mail redakcie: sofian@sofian.sk www.atramentovybojovnik.sk REDAKCIA Šéfredaktor: Tibor Eliot Rostas Redaktori: Janka Rostasová Adriana Angerová Ivan Galanský Írsky vlkodav Lancelot Art director: Ivan Galanský Výtvarník: Igor Strinka Inzercia a marketing: Jana Zigová Lea Bimbová Email: zigova@sofian.sk bimbova@sofian.sk Vydavateľ SOFIAN Publishing Vajnorská 94, 831 04 BRATISLAVA Email: sofian@sofian.sk Distribúciu do základných škôl, základných umeleckých škôl aj jednotlivcom zabezpečuje ARES, s.r.o. Banšelova 4, 821 04 BRATISLAVA Email: casopisy@ares.sk Tlač D&D International Slovakia s.r.o. Topoľčianska 17 851 05 Bratislava Redakcia nezodpovedá za obsah inzerátov. Nevyžiadané rukopisy a obrazové materiály sa nevracajú. Vydavateľ si vyhradzuje právo zverejniť vybrané príspevky od čitateľov a prispievateľov v tlačenej aj elektronickej podobe. Evidenčné číslo pre periodickú tlač EV 4682/12 ISSN 1338-8703 © SOFIAN Publishing, O.Z.

Svetový deň zvierat v ZOO Bratislava /6. október 2012/ Podujatie je oslavou vzťahu človek – zviera, ponúka príležitosť uvedomiť si všetky spôsoby, akými zvieratá obohacujú náš život. Všetci, ktorí majú chuť prísť s nami osláviť „zvierací sviatok“, môžu tak urobiť prvú októbrovú sobotu. Pre malých i veľkých je prichystaný bohatý kultúrny program, doplnený o rôzne súťaže a aktivity. Program: 11:00 – 14:00 Komentované kŕmenie zvierat 13:00 – 16:00 Súťaže, info-stanovištia o zvieratách 14:00 – 16:00 Kultúrny program BKIS 15:00 – 16:00 Stretnutie s kontaktnými zvieratami

3


GULLIVEROVE CESTY SWIFT JONATHAN

2.

S

taň sa aj ty členom „Klubu perohryzov“ a skús vymyslieť svoju ideálnu krajinu, do ktorej by si zavítal ako Gulliver. Tešíme sa na tvoje skvelé nápady, ktoré možno vyslobodia aj nášho Gullivera z obrázku a oživia ho v tvojom príbehu. Svojím originálnym vymysleným príbehom sa stávaš aj ty „Atramentovým bojovníkom“ bojujúcim s nudou a zavretými zásuvkami v tvojej hlave skrývajú nebezpečne úchvatné príbehy.

Írsky spisovateľ Jonathan Swift ((1667–1745) ako člen „Scribbles club“ (Klubu perohryzov) napísal svoc jje najznámejšie dielo ako utopický román pre dospelých. Dielo tvoria 4 diely opisujúce 17-ročné putovanie hlavného hrdinu, lodného lekára Lemuela Gullivera po fiktívnych krajinách a ostrovoch. „Hekinah degul!“ ttak mu na pozdrav kričia Liliputi, keď sa po morskej búrke k j bú b ú k miesto i t v Indii ocitne v ich krajine – v zemi Liliputánov. Najprv je ich obrovským zajatcom, no jeho priateľský prístup ich zblíži natoľko, že mu dovolia nazrieť do sveta ich pohostinnosti, ale aj do skutočne liliputánskych problémov...

MIKULÁŠOVE PRESTÁVKY RENÉ GOSCINNY , JEAN-JACQUES SEMPÉ

Druhá kniha o malom Mikulášovi a jeho priateľoch, tentoraz o tom, čo sa deje cez školské prestávky. Mikuláš je malý c nezbedný chlapec s bandou kamarátov, kopou bláznivých nápadov a úžasným detským pohľadom na svet. Vynikajúd ce pointy dodávajú príbehom úsmevný c podtón. Nemusíte byť deťmi, aby ste sa zzasmiali inteligentnému a nadčasovému humoru.

BENEDIKTOVA TAJOMNÁ SPOLOČNOSŤ TRENTON LEE STEWART

P

ošli nám pozdrav v cudzej reči z tvojej vymyslenej krajiny (aj s prekladom samozrejme)!

Si nadané dieťa a hľadáš špeciálnu príležitosť? Keď sa v novinách objaví tento zvláštny inzerát, mnoho detí sa prihlási na veľmi čudné, ba až záhadné testy. Uspejú však iba štyri výnimočné deti. Aká je ich úloha? Tajná misia, ktorú splnia len tí najmúdrejší a najvynaliezavejší. Aby v nej uspeli, musia v utajení infiltrovať Vzdelávací inštitút pre veľmi osvietených, kde platí jediné pravidlo: Tu neplatia žiadne pravidlá. Dokážu zvládnuť ten najťažší test zo všetkých, keď je v stávke ich priateľstvo?

DETSKÁ ENCYKLOPÉDIA ZVIERATÁ Detská encyklopédia zvierat je nová, vzrušujúca knižka pre malých čitateľov. Obsahuje najnovšie informácie o ríši zvierat a je plná fantastických fotografií i názorných ilustrácií. Kniha je zostavená tak, aby nadchla a poučila mladú myseľ, dychtiacu po informáciách a faktoch o neuveriteľnom svete zvierat.

Ak sa chceš h š stať t ť Liliputánom, Lili tá môžeš ôž š navštíviť ští iť parkk Parque P v Španielsku. Š i l k

4

Túto rubriku pripravujeme sieťou kníhkupectiev a vydavateľstvom .


POVIEDKA Na tomto mieste si v každom čísle nájdu najlepší autori poviedok či básní svoje zverejnené literárne dielka. Tie sa však vždy musia týkať témy, ktorú vyhlási redakcia. Svoj text môžete skrášľovať aj kresbičkami či obrázkami. Podľa toho ho uverejníme buď priamo tak, ako ho pošlete, alebo vaše slová a slovíčka necháme namočiť do tlačiarenskej farby a vy ich uvidíte vytlačené. Tie najlepšie poviedky či básničky uverejníme v nasledujúcom čísle. Nezabúdajte, že práve literárne a výtvarné dielo vám môže priniesť najviac medailí za Atramentového bojovníka.

3.

TÉMA PRE POVIEDKU NA OKTÓBER: „Môj najúžasnejší prázdninový zážitok.“ V septembrovom čísle sme si vybrali zábavnú poviedočku od Davida Devera (10 r.) z Košíc. Keďže súťaž len začína a všetci musíte mať rovnaké podmienky, medaile Atramentového bojovníka budeme udeľovať až od budúceho, októbrového vydania. Svoje práce posielajte poštou na adresu redakcie alebo na našu emailovú adresu, ktoré sú uverejnené na strane č. 3.

5


MATY A NIKI V PRAVEKU „Ty kokso, to čo bolo?“, skríkol Maty potom, čo ledva uskočil pred rútiacim sa tvorom pripomínajúcim soba. „Odkiaľ to mám vedieť? Ale počkaj, kdesi som už toto zviera videla... Už viem, v tej tvojej zelenej knihe.“ „Máš pravdu! Ty blaho! A vieš, čo to znamená?“ „Že sme v knihe?“ „Lepšie ségra, lepšie. My sme v praveku! Wow! „Wow? Aké wow! Ja sa bojím a je mi hrozná úloha 1! Ako sa teraz dostaneme domov? Ja som ti vravela, aby sme nejedli tie obrovské susedkine čučoriedky. Mamička moja, kdesi?“ „Nemrnči, niečo vymyslíme, ale najskôr sa tu trocha poobzeráme! Pozri, vidíš to, čo ja? „To by som musela byť fakt slepá, aby som nevidela to veľké hebedo.“ „To nie je hebedo, ale naozajstný, stopercentný úloha 2 – prvých 5 písmen tajničky !!! Ja sa ...“ „Nejač tak, pozri, ktosi ho naháňa!“ „Praľudia! Tak toto mi fakt nikto neuverí!“ „Chudák, dostali ho. Asi ho zastrelili?“ „To asi ťažko. Pravekí ľudia nepoznali pušky. Lovili tak, že do svojej koristi hádzali oštepy alebo kamene. Na konci oštepu bol obrúsený úloha 3 alebo kosť. Poďme potichu za nimi, aby sme ich nevyľakali.“ „No neviem, kto by sa koho mal báť viac, či oni nás alebo my ich.“

6

„Pozri tam je oheň, asi tam bývajú.“ „Počuješ? Čo to je za hrozný zvuk?“ „To bude nejaká zver. Aj oni to začuli, pozri, utekajú tým smerom, odkiaľ prichádza zvuk. Super, aspoň sa pozrieme do ich pravekej úloha 4. Rýchlo poď, kým sa nevrátia!“ „Ti šibe? Ja tam nejdem!“ „Nerob drahoty a poď! Na zemi majú samé kožušiny.“ „A ten smrad. Akoby spálené mäso a koža. No, nič moc, za svoju izbu by som to teda nevymenila.“ Maty, ja som už hladná, aj mama nás už určite hľadá:“ „Si hladná? Pozri, je tu celý mamut, môžeš si z neho kúsok opiecť nad ohňom.“ „Kde ty na tie nápady chodíš?. Už sa ani nečudujem, že mamuty nežijú. Všetky ich vyjedli pravekí ľudia. Pozri, aký je krásny a aké má smutné oči. Ty môj klásny mamutík, urobili ti bobinko...?“ „Niki, Niki, prestaň, máme spoločnosť. Nechápem, kde sa tu tak odrazu vzali. Vôbec som ich nepočul prichádzať.“ „Áááách, a prečo na nás mieria kameňmi?“ „Sme pre nich votrelci, nepriatelia. Daj mi ruku. Musíme utekať.“ „Bežia za nami, ja už nevládzem!“ „ Niki pozor, kameň!!! „Áááá!“


„Kde ste sa vy dvaja túlali? Zasa ste boli na prieskume v susedkinej záhrade? Rýchlo umyť a k stolu, kým je obed ešte teplý.“ „Maty, ja sa ešte stále trasiem od strachu, ten kameň ma skoro trafil do hlavy.“ „Darmo, sú to veľmi dobrí (úloha 2 – posledných 5 písmen tajničky) a majú veľmi dobrú mušku. Myslím, že tie čučoriedky, či čo to bolo, prestali účinkovať práve včas. A vieš čo som si všimol? Susedka tam mala aj dosť podivné maliny...“ „Tak na tie radšej rýchlo zabudni, brácho.“

K

A

R

N

E

V

A

L

M

N

P

R

A

Č

L

O

V

E

K

Á

A

M

K

A

P

U

S

T

A

L

K

J

U

J

T

Z

I

T

A

E

U

T

A

T

R

Y

L

O

K

Z

PODNEBIE V PRAVEKU

B

O

L

S

E

R

K

V

O

I

Počasie v období praveku bolo ovplyvňované obrovským ľadovcom, ktorý sa pohyboval. Pohyb na sever znamenal obdobie tepla – doba medziľadová, pohyb na juh naopak obdobie chladu – doba ľadová. Toto sa opakovalo asi štyri razy. Lovci mamutov žili v poslednej (štvrtej) dobe ľadovej.

L

O

N

I

K

A

Ž

U

R

S

M

E

T

E

R

Y

O

T

O

K

K

O

T

Ä

M

Z

Ň

O

K

O

V

E

R

O

N

I

K

A

C

I

4.

2.

5.

ÚLOHA

BUK, ČAJ, JASKYŇA, KAPUSTA, KARNEVAL, KINO, KOROK, KRESLO, LETO, METER, NÁLEZISKO, OKO, OTO, PRAČLOVEK, RUŽA, TATRY, VERONIKA, ZITA, ZMÄTOK

1. ÚLOHA

1. 2. 6.

3. ÚLOHA

3. 4. 1. čo ti drkoce od zimy? 2. čo ti stuhne od zimy? (časť chrbta) 3. kde je v zime najlepšie? 4. sčervenajú od zimy?

Vypočítaj príklady, k výsledkom priraď písmená, potom výsledky zoraď vzostupne (od najmenšieho po najväčší) – 5 písmen priradených k najmenším výsledkom tvorí tajničku. 17x3= 12x8= 13x5= 14x7= 16x2= 15x9= 18x4= 19x6=

114= L 72=E 135=S 32=K 98=O 65=M 96=Ň 51=A

7.

4. Ú ÚLOHA Nájdii vo vete ukryté k é slovo l - dokončenie vety v texte: Aj zelené machy želali pocestným dobrú noc.

7


MAMUTY

LOVCI

Mamuty boli zvieratá podobné dnešným slonom – mali chobot, dlhé zahnuté kly, telo pokryté chlpmi a hrubú vrstvu tuku. Dalo by sa povedať, že mamuty boli pre pravekých ľudí základným zdrojom obživy, oblečenia ale aj stavebného materiálu – ich kosti sa používali pri stavbe príbytkov. Lovci, ako aj zmena podnebia, sú pravdepodobnou príčinou vyhynutia mamutov.

Tajomstvom úspechu pravekých lovcov bol kolektívny lov. K uloveniu zvieraťa, napr. mamuta potrebovali dobrú fyzickú kondíciu a súhru celej skupiny. Zo zbraní používali hlavne oštepy a šípy. Niekdajšia predstava o love mamutov pomocou vykopaných dier je dnes považovaná za úplne nezmyselnú. Dodnes sa nikde takáto pasca nenašla a navyše jej vykopanie v dobe ľadovej bolo prakticky nemožné.

ZBRANE PRAVEKÝCH LOVCOV Jedným z prvých pracovných nástrojov bol kamenný pästný klin, ktorý slúžil na rezanie, bodanie či škrabanie. Na jeho výrobu sa používal pazúrik. Pazúrik sa dal opracovávať, pričom pri jeho štiepení vznikali veľmi ostré hrany. Pripevnením pazúrika k tyči vznikol oštep. Vďaka väčšiemu „dostrelu“ sa oštep stal najznámejšou a najúčinnejšou zbraňou praveku. Na výrobu zbraní však používali aj kosti a drevo.

PRAPERIODIZÁCIA DOBA KAMENNÁ 3 500 000 – 2 200 pred Kr.

DOBA BRONZOVÁ 2 200 – 750 pred Kr. DOBA ŽELEZNÁ 750 pred Kr. - 0

PALEOLIT - staršia doba kamenná MEZOLIT - stredná doba kamenná NEOLIT – mladšia doba kamenná ENEOLIT/CHALKOLIT – neskorá doba kamenná

HALŠTATSKÁ - staršia doba železná LATÉNSKA – mladšia doba železná

DOBA RÍMSKA 0 – 400 po Kr. DOBA SŤAHOVANIA NÁRODOV 5. – 6. stor. po Kr.

PRAPERLIČKY Máš chuť na steak z mamuta? Skús šťastie na Sibíri. Aj keď posledné mamuty vyhynuli na konci poslednej doby ľadovej, na Sibíri je vraj možné stále nájsť pozostatky zmrznutých mamutov. Takže, ak sa tam dostaneš a domáci ti naservírujú mamutí steak, daj nám vedieť, ako chutí.

PRAUMELCI Myslíš si, že pravekí lovci celé dni len naháňali mamutov, jedli mamutie steaky a udržiavali oheň? Omyl! Boli to aj veľmi nadaní umelci a ich diela sa dokonca zachovali až do súčasnosti. Ako je to možné? Sú to totiž jaskynné maľby a môžeš ich nájsť skoro po celom svete. Jedinečné svedectvo pravekého umenia sa nachádza vo francúzskej jaskyni Lascaux (čítaj laskó). Jaskynné maľby staré asi 17 000 rokov objavili náhodou štyria chlapci, keď hľadali svojho zatúlaného psa. Svojimi jaskynnými maľbami je známa aj španielska jaskyňa Altamira. Pravekí umelci tu vyobrazili skupinu 25 zvierat v rôznych pózach – ležiace, stojace, bežiace, sediace. Vyobrazenia zvierat sú značných rozmerov a sú považované za vrcholné dielo staršej doby kamennej.

8

CHCETE ZAŽIŤ PRAVEK? DÁ SA TO AJ NA SLOVENSKU! KDE? • v Múzeu praveku – nachádza sa, ako inak, v jaskyni, konkrétne v Prepoštskej jaskyni v centre mesta Bojnice • v jaskyni Domica – našli sa v nej rôzne črepy, kostené predmety, ohniská a kresby uhľom • v Moravanoch nad Váhom - nachádza sa tu jedno z najvýznamnejších paleolitických nálezísk. V Moravanoch sa našli bohaté nálezy štiepaných kamenných nástrojov, zbraní, šperkov i štiepaných plastík. Našla sa tu aj soška ženy vyrezaná z mamutieho kla známa ako Moravianska Venuša. Originál sošky sa nachádza v expozícii „Klenoty dávnej minulosti na Bratislavskom hrade.


ROZHOVOR S NÁVŠTEVNÍKOM Z PLANÉTY CORADERA Milí bojovníci s perom a štetcom, nie je to tak dávno čo sme sa mali možnosť zoznámiť s vrchným impresáriom Glingom Bendem Muribundusom. Muribundus nie je človek, je to mimozemšťan a jeho slová, lepšie povedané divné paškreky, nás mimoriadne rozosmievali, poúčali, no miestami aj zarmucovali. Zrejme sa pýtate, ako sme mohli rozumieť nejakým škrekom? Dobrá úvaha, nemohli. A práve preto sme používali atlantský dorozumievací transdekodér Echolol, ktorý vyvinuli vedci na severnom póle na základni HARPA. Otec ho našiel pri upratovaní garáže. O niekoľko dní sme ho išli vyskúšať do kukuričného poľa za naším domom. Vzali sme aj Lancelota, čo je malé, päťmesačné šteňa írskeho vlkodava, vážiace raz toľko, čo ja. Nad kukuričným poľom sme zazreli podivné, krúživé svetlá, ktoré sa približovali smerom k nám.

chátkach zabudovaných vo vnútri uší. „ V tomto čase sa ľuďom bude zdať, že ste navždy zmizli, v skutočnosti ste tu len pár minút na pozorovaní. Máte možnosť vypočuť si dôležité záznamy o živote na planéte Coradera, ale aj o nebezpečenstvách, ktoré na ľudí číhajú na Zemi. To, čo budete vidieť a počuť, bolo v celej histórii ľudstva zjavené len niekoľkým vyvoleným, ktorí si to dokázali zapamätať. Záznamy však budú po vašom prepustení zmazané.“ Zvuk sa na chvíľočku vytratil a my sme so zatajeným dychom sledovali, ako sa z prázdna pred nami postupne začína formovať akási svetielkujúca postava s tisícmi drobulinkých iskričiek nad hlavou a okolo rúk. Svetlo postupne narastalo, až sa naň nedalo pozerať. Zavreli sme oči a so zajtajeným dychom počúvali ďalej mimoriadne príjemný hlas v sluchátkach. Pokračovanie v ďalšom čísle... Pok

„Affffŕrrghhaaafrrrrrchrrreeeeéé...“ nevedno odkiaľ sa v našej blízkosti začali šíriť prapodivné pazvuky – niečo medzi mixérom, prežratým psom a zaseknutým navijákom lodnej kotvy. Okamžite sme s otcom zapli dekodér Echolol, či by náhodou nebolo možné toto divné škrípanie zaznamenať. Robievali sme to tak pri delfínoch, kosatkách, čajkách, tuleňoch, no proste pri mnohých zvieratách, vrátane nášho vlkodava. Jeho sme však už prekladať dávno prestali, lebo ustavične vravel iba „žrať, spať.“ Ale to je tým, že to je ešte malé šteniatko. „Affffŕrrghhaaafrrrrrchrrreeeeéégrrrhuuuuprr... ššššš ... p..ppp.pp... boli ste na čas prrršššššš... zastavení v čase v prítomnosti kozmickej bytosti z planéty Coradera“ znelo v našom dekodéri v minislu-

8.

Ešte stále nevidíme do tváre vrchného impresária Muribundusa. Pošli nám vlastnoručný obrázok, ako si Muribundusa predstavuješ.

9


Dážďovky D Dá áž žď ďovky ov vk ky y z dážďovkového dáž ážď ďo ovk vkov vé éh ho pralesa pra pr alles esa Na Madagaskare Na Mad ad daaga ag g gaaska aska skaarre sk e sa sa začiatkom zač zač za čiat iatkom ko om roku ro roku oku ku 177 17 1776 77 7 76 d diali ial iali aalli p podivuhodné odivvuh od odi vu uhodn hodn odn dné veci. veci. eci e ci. Zberači Zb Zb ber be eraači či vanilky či va vanil niillkkyy mali ma mal m ali veľmi veľm eľľm mi čudn č čudnú ud ú sezónu. ud udn se ezó zó ónu n Pri nu. Prri lezení P leze leze eze ez en níí do do korún kkor ko o orrú ún n obrovských ob obr brov ovs vvsskýc skýc kýých vanilkovníkov ký vani vani an niilko kovn ko vní níkkov ovv sa z hlbokej o hlbok hlb oke o kej džungle dž džu d žun ngl ng g e začínal zaačí začí ač čín naa ozývať nal ozzýýva o ývva v ť hrôzostrašný hrôz rô ôzzost ô ostraš os ost sttraš raaššný ný rev. re rev evv. S e Sprvoti prvvoti pr prv prvoti ottit bo b bolili mad ma madagaskarskí aad daaga g ska sskkarsk k rs rsk skí vvanilkoví aniilko an lkkovvíí zb zzbe zberači be b erač rači ra nevšímaví domnievali púšťajú práve nev ne evvším e šíím ší maaví avví ví a dom d do mn nie ie eva vval a i ssa, aa,, že e zvu zzvuk zv vuk isto isto sto st t p pú úšťa ť jú ťa jú z p rááávve vynájdeného ráv vynájde yná yyn nájde jd néh jd éh é ho magnetofónového m mag aagn gnet gn eto tofón ónové ón ové ové ého ho stereoproduktoru sste tte ere re reo eopro prro p odu duk d ukkto u ttor oum or mada madagaskarskí ad adagas ada d gas da gaas g askkar kaarsskí skkí kí lapač la lapači apač ači stromových sttro omov movvých ýc ch dážďoviek. dá dážďo ážďo žď ďovie ď ekk.. T To o vie viete vi viete, te, te te, e v ta tak takom aakkom ko om m da daž d dažažaž ďovom ď ďov ďo ovom o m pra pr pralese rales ese vvtedy es ted te ed e dy dy vvôbec ôb ôbe ô be ec nebo n nebola eb ebo e bola la núd la n nú núdza dza z o vvypasené za ypasen ypa se ené d dážďovky ážď áž žžď ďovk vky a tak vk taak llapači aapa ap pači či neraz ner ner eraazz lapili lap apili ap il aj trojmetrovú aj tro tro ojjme me m ettro ro ovú ovú vú lah la lahôdku. ahô ah ôd ôdk d dkku dku. u.. N Naa Mad Madagaskare adaga ad agaska ag ska kare r si re si zzvl zv zvlášť v áš áášť ššťť cenili ce c n nii i dážďovkové nil dážď žďovk žď ďovk ovkové ov ové ov vé ka vé kkaré. arré. ré é.. Ti é TTieto ie etto eto o pr p praraa-les lesné essné né dobroty dob do d obro ob rot ot y zzberali ot ber be b erali e alli tak, tak, k, že e dážďovkám dáá ďov dáž d ďovkám ďo vkám ám m púšťali pú púšťa šťťallii nahlas nah n ahlas ah llas ass operené op opere errené e né árie, áári riie, e ktoré ktoré kto ré dážďovky dáážžďo dáž dá ďov ď ovkyy o privádzali do olupovaniu vanilkových pri pr rivád vád vá dzal zaallii d za zal o ttranzu. raaan ran nzzu. u u.. Ako Ak Ako sa sa tak taakk vlnili, vln vl vln nili ilililil, prestávali pres essttáv áávalillii sa s venovať ve venov ovať ov vaaťť o olu lu up pov ovaan ani niu vvani n ani an n llko ko ovýc výých ýýc ch ci c cibuli cib cibuliek bu ullliek uli ek a ú úplne pln plne ln ne d domotané omo om o motan mo otan taan ta né padali pad ada dalil rovno d ro rov ovn no od do op pri prichystaných r chy hyssta taan nýých lapačových nýc laapaačov lapa čo č ov ovýýc ých c si ssietí. e . etí Z Zbe Zb Zberači berač rač ra či vanilky vani an lky an lkkyy však vvššaakk jedného jed e néh ed néh ého dňa dň ňaa zbadali, zzba baad dal da a i,, žže e zvuk zvu vu uk sa sa ššíri írri r zz. z... ....

9.

Dokonči príbeh a pošli nám ho do redakcie.

Začiatočník, Začiat Za Zač iat atočn očn o oč č ík ík, k,, uč u učiac iac ac sa p ac pl plávaniu láva á niu áv n u su ssuchému uché ch m mu u za za pomoci pom p om moci o prístroja príst príst stroj roja roj oja d dômyselného, ômy ô m sel selnéh n o, kto néh ktorý rý do d jed jednot jednoty notyy uvád not u uvádza vádza vád za poh pohyb yb rúk ú i nôh nôh. ôh h. P Prístroj rístro rís t j uupotrebený tro pottreb pot re enýý je reb e jak jak pre ja pre e oso os osobu bu dospelú, dos ospel os pe ú, tak ak i pre pre e osobu o obu os ob dieťata d eťaata di t vo veku vekku každom, každ ždom, o takže om taakže e možno možno ho nazvať n zva na zvaťť i prístrojom príst príst ístroj rojom roj om rodinným. rod o inn inným. ým. LLietajúci Lie ietaj ajúci ajúci ci Besnier, Besni Be sn er, e er pov ovol o ovola ola o la l ním n zzá ní áámoč moč čpovolaním zámočníík zo ník o Sabé Saab S bé é vo o F Fra Francú ran ncú cúzsk sku, ku u,, svojsvo voj-j-j vo Francúzsku, ho čas ho č ča asu u (r. (r. 178 7 6 6)) času 1786) vvšeobecnú vše obe ob becnú b nú poz pozorn o rrn oz nosť sťť k seb sebe se e pozornosť up upú ta . LLietal tal ta iiet ie ettal a vraj vraaj vra vr upútal. ššik i mo mo z vvýšin ýšin ýýši šikmo zn zne ne enad naadani adani aniia d ole o le l , znenadania dole, nem moh oh oho hol vvšak š k ša šak nemohol ni nij ijijakk povyletieť. pov p ovvyle yletie etieť. tie i ť. ť nijak N je Nie e známe, zn náme me žeby me, že eb eby by b pri p i niektorom pr niek ektor ektor ek to orom or om z ttýchto ýc ých ýchto c to o pokusov pokuso pok usovv by by b o ol bol zahynu zah ynu ynul. ynu n l.l zahynul.

10 1 0

Prstový Prstov Prs tovýý zdví to zzdvíhač, dvíhač dví haa , hač výmysel vým ýmyse y l Benjamina yse Benj en njami aminaa ami Atkinsa Atkins At Atk ins n a a je ns jjeho ho bra ho br brata t ta Davida Dav a idaa mal m mal pomôcť po omô môcť jejich jej e ich c se ch sestr sestre stre str eM Mary ary prr hre pri hre na na klav kklavír. l ír la lav ír. r Rýchle Rýc hle e prstoklady prrsto p stokla k dy jej kla je ej robili ro rrob o ili ob obtia obtiaže tiaže tia že a prís že p prísny ríí ny rís ny otec ote o te ec c ju ju zahrňoval zahr ahrňov h ňov ňoval oval a za to za o výčitkami. výýčitkkami výč am m.N Naa amerických americ ame erickýc rrii kkýc ýých ch šškolách kolách ko kol ách hudobných hudobn hud obných obn ých nachánachá na chá h dzall zdvíhač dza zdví v hač prstov ví prsto pr stovv sto mnohému užívaní pri m mno hém é u rozšíreniu rozš rozš zzššíre íre reniu niu v uží užívan v íp van ri hre ri hre klavírnej klaví kl klaví avírne rne ne ej spejúc spej p úc c k výsl vvýsledku ýsledk ýs dku llepšiemu. epš p iem emu. mu


SEPTEMBER 2012 SEP EP E PTEM TEM EMBE BER ER E R 20 2 012 2

s

v

e

t

k

u

r

i

o

z

í

t

Akk nie niekedy pôjdete Prahy, nieked ked dy pôjd p ôjdete ôjd ete te e do d Pr P rahy ahy h , môžete hy môže ôžete ôž te navštíviť nav a št šštííviť v mäm mä siarstvo bývalom purkrabství Pražskom hrade. siarst sia rs vo v b rst ývalom ýva lom pu purkr rkr kkrabs b tví ví na Pražs Pr ažs ažskom ž kkom žs m hrade hr ade d . Vyberané pražskej Vyb bera e né kusy ku y kvalitnej ku kus kval kval valitn alitn nej e pra p žskej žs žsk ej šunky, šunky, šun šu ky, údených údený ú en ch roliek paprčiek príliš nechutili. rol o iek ek či č pa aprč pr iek ekk by b vám vám však však aak p pr ríli ílišš n ech e chutititli. lil VšetVšetky sú totiž totižž drevené. dre dreven even né.

V tureckej ture u cke k jK ke Kappadokii app ap ppaado ad dokii kii si kii si môžet mô môžete ôžet ž te d do o mäkk m mäkkého äkkého äkk é ka ého kameň kameňa, meň ňa, a, čo je e vla vlastn vlastne stne stn e llávová ávo vová vo vá ho hornin hor hornina, nii a, nin a poľ p poľahky ah ahk h y vvyte vytesať yte t sať sa ajj tak akkýto ýtto domček. d mče do ček. če k Miestni Mie estn stni t io obyv byvate byv atelia ate lia ia si ta akkét é o príbytky príb príb bytkky vytvárali vytv y ára áralilil ako bezpečné b bezpe pečné čn čné né útočisko ú útoči oč sko o pred prred d cud c cu zím ímii takýto obyvatelia takéto cudzími dobyvateľmi. dob do d ob o byyva vaateľ t m te mi.i D Do o kkameňa ame m ňa me ň si tak vytesali v tes vy esalili celé c lé ce é kostoly, ko kos o tol toly, y, kláštory, kláášto t ry, y ba ba dokonca dokon do konc kon caa aj podzemné po zem pod ze né é mestečká. me teč mes ečká. k

Poľnoh Poľ noh n no o osp sp podá o ársk od sskke m úzzeum úze m v Buda B u p uda peš e titi saa vo Poľnohospodárske múzeum Budapešti svojej zb zbier ierke e ke er e pýši pýý i rrôznymi pýš ô ym ôzn ymi m ku kkuriozitami. urio rio ozitittam ami m . K je edne d j svojej zbierke jednej nich h patria pa patri tr a aj tri aj dvaja dvaj dvaj vaa a jelení jele jele el ní ní sokovia, so sok oko ovi ov via, ktorí kto to oríí sa sa o lásku lásk ásku ás u z nich jel e eni n ce ruvali r ali ru ruv al sk skuto uto očne e do po posle sledné sle dného dné ho dyc d y hu. Pr P jelenice skutočne posledného dychu. Prii ch h osudnom osudn os ud om udn m zápase zápase sa s parohami p oha par oh h mi do d seb se ich sebaa zakliiesn kli es ilili ta tak, k že sa z neho k, neho eh už nikdy n kdy ni k y nevymotali. nevym ne vymota tali. kliesnili

Toto zviera masťami všetkými mazané stvorila príroda ako jej hračku prevelikú. Samotný akt popísať sa dokonale nedá, no známe je nám, že jazvec oživnúc v papuli predátora vyboxoval si svoj holý život durchom cez hlavu jeho. Prepojenie nastalo pri pojedaní končatín dolných jazveca samotného. Na hlavu si z roztopaše nasadzuje v deň ruje jelenej parohy boxujúc všetko, čo do cesty mu príde.

10.

Napíš íš nám, á ktoré kt é kkuriozity i it súú vymyslené.

ve edco dcovv z am aamste mste s rda rdamsk mskke ejj un uni verzit ve ver zi y n zit zi edá dávno vno no Tím vedcov amsterdamskej univerzity nedávno vyv y inu n l prototyp prot prot rototy otyp oty p roľn rroľníkov, oľn o oľ ľ íko kov, v kt kkto torí r bud bu úm môcť ôc g ôcť ga zdovať zdo vvať a vyvinul ktorí budú gazdovať červen čer vených ven ých p pl á c áň áňa ch h Marsu. Mar a ssu. su u Keďže Keďže že e sa sa nevedeli ne neved v eli ve ved na červených pláňach doh o odn odnúť úť na ich ch h konkrétnej k nkr ko nkrétn nk étn tnej tn ej tvá vári, ri do dohod h dlilil ssaa asp ho hod aaspoň s oň o dohodnúť tvári, dohodli tom om, že že používať použ použ oužíva ívaťť budú íva budú tradičné tradi tr adi d čné čné nástroje. náástrroj oje je . na tom, Auttor obrazu: A obr obrazu brazu z : Dan Dan n Brennan Brr nnan Bre nna nan Autor

11


ČÍ ČÍTANIE MYŠLIENOK To, čo bolo kedysi len v predstavách čarodejníkov a mágov z rozprávok, je už dnes skutočnosťou, pripomínajúcou sci-fi filmy. Ide o schopnosť vedieť, kto si čo myslí. No veď povedzte, priatelia, nezišlo by sa vám niekedy pred tabuľou vedieť to, čo ste sa nestihli naučiť, alebo vedieť, čo si myslí váš spolužiak? Vidieť do mysle človeka sa už podarilo aj súčasným vedcom. Tvrdia, že dokážu s veľkou presnosťou povedať, čo si človek v danej chvíli predstavuje. „Výsledky nášho výskumu naznačujú, že čoskoro bude možné pomocou sledovania a merania aktivity mozgu zostaviť obraz, ktorý človek v danej chvíli vidí vo svojej hlave,“ uviedol profesor Jack Gallant v prestížnom žurnále Nature. „Hovoríme o zariadení, ktoré dokáže zrekonštruovať vizuálne predstavy pozorovanej osoby,“ dodal.

ných m ných možností ožno ož osttí (čas (č (časti časstii ttel tela elaa v to tomt tomto mto to ex e experimente xpe pe eri rm me ent ne predstavovali štyri možnosti: ľavú ruku, pravú ruku, jazyk a nohy). Používateľ si predstaví pohybovanie touto časťou tela bez vykonania akéhokoľvek fyzického pohybu. Po prijatí výsledku („prečítaní“ myšlienky) robot ASIMO zdvihne ruku alebo nohu, podľa toho, čo si predstavil človek, riadiaci experiment. No len si to predstavte. Ráno si pomyslíte aké dobré by boli raňajky do postele. Za okamih už pri vás stojí váš kamarát robot s hrnčekom teplého čaju a maslovými rožkami. Hm, nebolo by

zlé odniesť ma do školy. A tak si vás domáci robotík vyloží na plecia a poďho – veď už je trištvrte na osem. V škole mu natiahnete váš sveter, posadíte ho do lavice a čakáte, až ho pani učiteľka namiesto vás vyvolá z matematického príkladu, ktorý vám včera nie a nie dostať sa do hlavy. No, tak na toto si zrejme budete musieť počkať, aj keď dosť pochybujeme, že by vám to v škole prešlo.

Robot Asimo vie čítať myšlienky Vo výskumnom ústave spoločnosti Honda vyvinuli prvú technológiou rozhrania mozogstroj, ktorá umožňuje ovládať robota pomocou myšlienky. Nepotrebuje na to žiadny fyzický úkon, ako napríklad stláčanie tlačidiel. Na hlavu používateľa sa umiestnia senzory zaznamenávajúce činnosť mozgu. Potom mu je poskytnutá jedna zo štyroch vopred urče-

ZÁHADA BERMUDSKÉHO TROJUHOLNÍKA Bermudský trojuholník, nazývaný aj Diablov trojuholník alebo Diablovo more, je oblasť o rozlohe 1,2 milióna km2, nachádzajúca sa medzi Bermudou, Portorikom a južným výbežkom Floridy. Táto oblasť je známa kvôli vysokému výskytu záhadných zmiznutí lodí a lietadiel. Slávny a tajuplný príbeh popisuje loď Mary Celeste z roku 1872, ktorú našli opustenú ale celkom nepoškodenú. Po posádke nebolo ani chýru ani slychu. Najväčšiu popularitu tejto záhade vytvoril Charles Berlitz vo svojej kni-

12

Ukážka robota pri testovacom experimente.

he Bermudský trojuholník - okno do kozmu. Iné úvahy sa zaoberali dokonca možnosťou, že všetko spôsobuje UFO na dne oceánu, ktoré svojím magnetizmom sťahuje pod vodu všetko, čo sa dostane do jeho dosahu. Americké námorníctvo tvrdí, že najpravdepodobnejšou príčinou zmiznutí je príroda a ľudské chyby. Väčšina prípadov tak môže byť pripí-

11.

Napíšte o nejakom prípade záhadného zmiznutia, ktorý sa tu odohral.

saaná sa ná práve ná prá rávve e im. im Oblasť Obl blaassť sť trojuholníka tro tr ojjuh uho olllní níkkaa jje ní ník e je ed dn no ou u saná jednou z dvoch na celom svete, kde sa prejavuje chyba v magnetickom poli. Všade inde kompasy ukazujú smerom k magnetickému pólu Zeme, len tu smerujú k tomu skutočnému. Rozdiel je asi 20 stupňov. Ak odchýlku nekorigujú, navigátor sa ocitne úplne inde, ako chcel.


SPOZNÁVAJME KAŽDÝ KÚT NAŠEJ KRÁSNEJ ZEME

Obce na území regiónu Detva, Detvianska Huta, Dúbravy, Hriňová, Klokoč, Korytárky, Kriváň, Látky, Lieskovec, Lukavica, Očová, Podkriváň, Slatinské Lazy, Sliač, Stará Huta, Stožok, Veľká Lúka, Vígľaš, Vígľašská Huta - Kalinka, Zvolen, Zvolenská Slatina • Matej Bel - očovský rodák, jeden z najvýznamnejších stredovekých polyhistorov celého Uhorska venoval Detve všestrannú pozornosť vo svojom diele Notitia Hungariae Novae. • Andrej Braxatoris Sládkovič v roku 1847 napísal lyricko-epickú báseň Detvan. Patrí k vrcholom jeho tvorby a stala sa najznámejším dielom, ktoré opisuje Detvu, jej obyvateľov a ich zvyky. • Andrej Kmeť - zakladateľ Muzeálnej slovenskej spoločnosti, ktorý sa venoval s Karolom Medveckým archeologickým nálezom a spolupracoval s ním aj na jeho monografi no n og og grrafi afii Detva. Detva ettva e va. Ej, Detvani, Detvani pod d vami, Ej, Detvani, Detvani, čierna zem pod mi,i, čierna zem pod vami, od o dlliite e ssaa bohu, modlite sa bohu, m modlite prepadne sa s vami.i. Oj, ty Detva, ty Detva, okrúhle mestečko, v nej sa pokazilo to dobré srdiečko. o ob bec ecen ns škodí, Ej, že sa pokazilo,, obec obecenstvu ce elk lkom om rozchodí. a preto sa Detva u užž c celkom

Mládenec vo sviatočnom kroji - r. 1880 1930. Mládenec má oblečenú krátku košeľu a krátky kožuštek.Oblečené má pamokové gate prepásané opaskom. Za ním má zastrčenú šatku (olejku).

Dievka vo sviatočnom kroji - začiatok 20. storočia. Takto chodili oblečené nielen dievčatá, ale aj mladé ženy. Vždy sa takto obliekali na Turíce. Na rubáši má dievča oblečené vyšívané oplecko a kartúnový živôtik. Cez modrotlačovú sukňu má prepásanú farbiarsku zásteru.

j, hľadajže si, Detva, etva et etva va, ta ttakého aké kéh éh pekára, Ej, n ne ec ch h sa s tvoja čeľaď po svete netára. nech

12.

Napíš povolanie, ktoré je v pôvodnej verzii pesničky. Ženský účes kotúčka - postup česania.

Ilustrácie použité z archívu ÚĹUV.

Mužské krpce.

13


ORAVSKÝ ZÁMOK ZACHOVALÝ ROZSIAHLY HRAD SA TÝČI NA STRMOM VÁPENCOVOM BRALE PRIAMO NAD OBCOU ORAVSKÝ PODZÁMOK VO VÝŠKE 112 M NAD HLADINOU RIEKY ORAVA, 10 KM OD MESTA DOLNÝ KUBÍN. ORAVSKÝ HRAD, KEDYSI SÍDLO ORAVSKEJ ŽUPY, VZNIKOL V 13.-TOM STOROČÍ NA MIESTE STARŠIEHO OSÍDLENIA. NAJSTARŠIE HISTORICKÉ ZMIENKY POCHÁDZAJÚ SPRED ROKU 1235, KEDY BOL KRÁĽOVSKÝM MAJETKOM. HRAD JE NÁRODNOU KULTÚRNOU PAMIATKOU.

Atramentový A At tra ram me ent nto ovvý bojovník bojo bo jovn vník vník ík ssa a v jje jeden ede den krásny, kr k rá ássny ny, septembrový sse ept pte em mbr bro ovvý podvečer pod po dvveč ečer er vydal vvy yda dal na na dohodnutú do oh hod h odnu od o dnu nutú tú schôdzku sc ch hô ôd dzzk ku s rytierom Oravského zámku, s ktorým spravil toto podivné interview. Aby sme boli celkom presní, rytiera vidieť nebolo, zato jeho brnenie sa v červených lúčoch zapadajúceho slnka nádherne vynímalo. AB: - Ste krásne brnenie. Nie ste však trošku ťažké? Mám na mysli, nebrnia vám z toho brnenia nohy? Rytier OZ: - íhdjhieíéripi… Pardón za to vŕzganie, ale mne dochádza šťava. Nemáte WD 40? AB: A AB B: - Prosím? Pr Rytier Ry R yti tie err OZ: Odhrdzovač. WD 40. Alebo Al A le eb bo Ko K Konkor. o Keď si dám pol deci hneď hn h ne eď ď tto o prestane. To brnenie – nohách v no n oh háách ác ch h - veru cítim, ale to je tým počasím, po p očasí čaassíím snáď to úplne nedovrč zám… zzá ám… m… AB: A AB B - Dúfajme. Prejdime teda priamo k veci. Počul som, že pr p riiaa vvám vá ám tu pekne straší vo veži. Rytier OZ: Ohó, keby len Ry Ry vo v veži. Viete, odkedy kolega g – rytier Donča - mečom dokaličil svoju manželku, do d o dejú d de ejjú ú sa tu divné veci. To viete, chuderka ch c hu ud der erka ka Dončová, nech jej je zem ľahká, pri Dončovi ľahký žiľa ah hkká, á, nemala ne Vravelo sa, že videl rád na dno vvot. vo ot. t. V rraav pohárika po p oh háárriikkaa a potom mal divé nálady. Raz R Ra az – a bolo to na sviatok Všetkých ssvätých sv svä vät ätýýc ch - sa tak nazúril na chuderku Terku, Te T errkku u,, čo čo tu robila slúžku, že na ňu vvytasil vy yttaassiil meč. me m e No uznajte, len zato, že mal vlas. Terku by dozaism ma al v polievke pol po ta zniesol ta zn niie esso zo sveta, keby sa mu do cesty nepostavila jeho žena. Meč ce c esstty n ne e sa u sa as užž zza zastaviť nedal a tak chuderke

Dončovej odsekol ruku. AB: - Zato by mu mali odseknúť hlavu. Rytier OZ: - Nuž, myslím, že pochodil horšie. Chudák Dončová sa veru z tejto rany nevystrábila a po dlhom trápení zomrela. Darmo jej Donč pri smrteľnej posteli sľuboval hory – doly, len aby mu odpustila. Nie. Dončová ho opustila. Navždy. No spať mu veru nedala. Noc čo noc ho chodila strašiť a tak si Donč noc čo noc musel pretrpieť hrôzu, ktorú svojou divokou povahou spôsoboval svojej žene aj služobníctvu. Jej duch sa však zjavuje dodnes - na Kvetnú nedeľu a na Dušičky ju vidieť, ako sa celá v bielom prechádza po najvyššom mieste hradu – Citadele... AB: - Smutný príbeh, smutný veru. Rytier OZ: - Ej, ale ako vravím, nestraší nám len vo veži, čudesné vzlyky počuť aj zo studne na strednom nádvorí. AB: - Inštalatér...? Rytier OZ: Ale kdeže. To je Barborka Kostková, čo sa vydala za Františka Thurzu. Viete ona bola zvyknutá na príjemné nitrianske pohodlie a pekné počasie, kdežto tu na Orave bývalo veľmi sychravo a chladno. A ešte aj otupno. A tak

niet divu, že bola chorľavá a slabá. Thurzo však chcel zdravú ženu, čo by mu dala deti, aby mal kto dediť majetky, čo nahonobil. Ani po desiatich rokoch mu Barborka potomka nedala. Predstavte si, že Thurzo sa hneď po jej smrti znovu oženil a vzal si len štrnásťročnú Katarínu Zrínsku. Mnohí dodnes vravia, že Barborke k jej smrti veru voľakto dopomohol, lebo Thurzo si s tou druhou ženou splnil sen. Katarína mu dala štyri dcéry a dvoch synov. A tak bezdetná Barborka usedavo vzlyká... Ja som vtedy kvôli nej celkom stratil hlavu. A to sa mi stáva pravidelne, minule som ju týždeň hľadal, až sa napokon našla dolu u kastelána... íhdjhieíéripi… prepáčte, hieíéri, budem musieť končiť, tá hrdza ma zničí... Rytier sa za škrípavých pazvukov odtackal do prítmia Oravského hradu hľadať odhrdzovač WD 40. Pozrel som sa hore, či tam neuvidím bielu pani, ale šéfredaktor ma stopol, že mi končia riadky. V ďalšom čísle interview s rytierom Spišského hradu.

13.

WAAAAW krúcaná la na Na hrade bo ela verzia bi no er či vá pr la cu filmu Dra . z roku 1922

14

Napíš, ako sa volal hlavný predstaviteľ Draculu z roku 1922.


15


16


pokračovanie v ďalšom čísle...

17


Tu máš niečo na rozbehnutie. Nájdi cestu k papagájovi. To by si mal snáď zvládnuť!

SUDOKU

2 2

4

9 9 3

6

Dopl Do p ňtte do pl o mriežky mri r ež ežky žky k c hýýba bajú jú úce ce č ísslaa. V každ ka ažd ždom om m rriadku, iaadku, dkku, u Doplňte chýbajúce čísla. každom každ ka ždom om sstĺpci tĺt pc p i mu m sab si by yť vš šet etky ky č ky íísslaa o d 1 do d 9 oho o v každom musia byť všetky čísla od 9.. Z to toho zááro rove veň ve ň pl p yyn nie ie, e, že e kkaždé aždé č aždé až ísslo m usí by us b yťť v jje e edn d om dn m rriadku iaadk dku zároveň plynie, číslo musí byť jednom tĺp ĺpci pci c iiba baa rraz. az. az a st stĺpci

FOTOGRAFIA Pozerám sa na niekoho fotografiu. Uhádnite, kto je na nej odfotený, ak nemám žiadnych súrodencov a matka tej ženy na fotografii je dcéra mojej matky.

riešenie:

1

4

2 9 7 1 5 3 8 4 6

5 3

5

1 4 3 2 6 8 9 5 7

6

7 2

6 8 5 7 9 4 2 1 3

1

3 5 4 8 2 7 6 9 1

9 8

3

9 2 1 6 4 5 3 7 8

1 6

7 6 8 3 1 9 4 2 5

6

2

5

8 1 2 9 7 6 5 3 4

6 6

5 7 6 4 3 2 1 8 9

8

4 3 9 5 8 1 7 6 2

4

Nájdi 9 rozdielov v majstrovskom diele Caravaggia (1571 - 1610) ‚‚Hráčka na lutnu’’.

Bludisko, v ktorom sa ti zamotá hlava. Alebo žeby nie? Vyskúšaj.

PONDELOK PO P OND NDEL ELOK - PIATOK PIATOK K PONDELOK - PIATOK

- 12.

18 www. w ww. www.

.sk .sk .sk

Nájdete e nás v predajniach: ch:: Nájdete nás v predajniach: 0908 -KOMÁRNO Pa Palatínová ala lattííín no n ová á 15 15 09 908 8 675 675 5 143 143 43 Palatínová 675 143 Lodiar - OD O DL od o dia i r 15 09 0 908 08 755 7 75 55 846 55 846 46 0908 OD Lodiar 755 846 Tržnica -N NC CT rržžni nica nica ca 09 0 90 08 8 675 675 144 4 0908 - Petőfiho NC Tržnica 0908 P Pe Pető ető tő fih fih fi ho o1 8 09 917 17 675 7 60 144 472 4 72 18 0917 760 - Petőfiho 18 0917 760 472 NOVÉ N NO OVÉ VÉ Z ZÁMKY ZÁM ÁM ÁM MKY KY Y 0907 0907 09 07 753 753 53 479 479 0907 753 479 0917 910 0917 09 17 9 10 4 10 443 43 0917 910 443 - OD Meteor


ATRAMENT Atrament sa v bežnom živote využíva tak často, že vás o ňom ani nenapadne veľa rozmýšľať. Možno až do chvíle, kým sa vám neminie atramentová náplň do tlačiarne. Atrament je potrebný. Pomáha vytvárať umenie alebo je s nami vo chvíli, keď podpisujeme miliónové zmluvy. Kde by sme boli bez atramentu? Atrament bol pôvodne vytvorený pre zvýrazňovanie povrchov hieroglyfov, ktoré boli vytesané do kameňa. Prvý atrament bol kombináciou sadzí a živočíšneho lepidla alebo medu. Tento atrament vynašiel Tien-Lcheu, známy čínsky filozof, 2697 pred nl. V Číne bol bežným do roku 1200 pred nl. Aj iné kultúry čoskoro adaptovali tento vynález a začali pridávať farby získané z bobúľ, rastlín alebo minerálov. Farby atramentu mali neskôr aj rituálny význam. V staroveku bol atrament čiernou tekutinou získanou zo sépií, ale aj z gumy, či sadzí. Egyptský atrament bol tuhý. Zvlhčoval sa vodou a preto pisári mali pri miske s atramentom aj nádobu s vodou. Egypťania používali čierny a červený atrament. Červeným atramentom písali iba mená bohov. V starovekom Ríme sa atrament vyrábal z modrej skalice a odvaru z dubovej kôry. Stredoveký atrament bol zložený zo zmesi, ktorá pozostávala z modrej skalice, dubovej kôry, gumy, dažďovej vody, piva, vína a octu. Kto by si pomyslel, že pivo niekedy slúžilo aj na výrobu atramentu? V stredoveku bolo populárne písať farbou. Využívala sa najmä červená, strieborná a zlatá, ale tiež modrá, zelená, žltá či fialová. Červenou farbou sa písali nadpisy a iniciály. Aj poniektorí cisári sa radi podpisovali červenou farbou, najmä byzantskí. Chceli tak zdôrazniť svoju veľkosť, pretože červená farba slúžila na zvýraznenie textu. Zlatou alebo striebornou farbou sú napísané mnohé cenné rukopisy.

14.

Čo poviete na neviditeľné atramenty pre kúzelníkov, špiónov či zvedavé deti? Niektoré recepty už možno poznáš. Priprav si niektorú z daných surovín: • mlieko • kocka cukru rozpustená v lyžici vody • šťava z cibule alebo čerešní • ocot • roztok jedlej soli Napíš tajný odkaz, najlepší je čo najviac pijavý papier. Ak chce niekto odkaz prečítať musí ho zohriať nad sviečkou. Prosím, neposielaj nám tajný odkaz ... :) Vieš si predstaviť redakciu zaplnenú obálkami s čistými papiermi s tajným odkazom? :)

SLOVNÍČEK

Iniciála je zväčšené začiatočné písmeno v rukopisoch

BIGRAF, vynájdený markízom Ludvíkom Fonti v Ríme v roku 1894. Umožňuje písať dvomi perami naraz jednou rukou. Skvelý vynález na písanie trestov:)

Pre Obnova.sk napísal Martin Šuraba Viac na: „http://www.obnova.sk/ clanok/pivo-sluzilo-aj-na-vyrobu-atramentu“

19


Milí priatelia, bojovníci.

Keď sme rozmýšľali ako vám čo najlepšie priblížiť svet nemých tvárí, ako sa zvieratám me sa dohodnúť, zvykne hovoriť, nevedelii sme ám túto rubriku kto z redakčnej rady byy vá vám pokkojne hádame pripravoval. Ako sa tak pokojne žem me perá, zošia s láskou po sebe hádžeme kčn nom domčety a knihy v našom redakčnom atko o. Malo asi ku vstúpi do dverí šteniatko. ilo, kto by nepol metráka (to je 50 kilo, ac ako vlčiak. vedel) a vysoké bolo viac olo šteňa? Ako sme vedeli, že to bo bolo odľa jeho Dobrá otázka. No predsaa po podľa veku. (Robíme si žarty, mal ohromve ne veľké laby, proste o dv dve čísla väčšie ako by mu ani nepratrili). Spôsobne si resla sadol do najväčšieho kresla ku ukučkov kancelárii, rovno pod kukučkoochol po vé hodiny. Očami jemne fľo fľochol kob by sa za knihách na stolíku a akoby o neudržal ba bajednou chcel načiahnuť, no lans a spolu s knihou od nášho spriateleného väcol a zaspal. Vonku Jontahana Swifta odkväcol

bol hrozný lejak, v krbe sme zakúrili dokonca síka sme e prehov auguste. Na maxipsíka k dili škótsku károvanú deku, ktorou acou sa poobede spolu s dymi dymiacou ofér, čo fajkou zakrýva náš šofér, číta všetky tieto knihy. Ako sa tak blížime k nemu, pohľad krásnom nám zastane na prekrásnom om koženom obojku zdobeno zdobenom me si, to o musí striebrom. Fíha, vravíme byť nejaký zámožný blcháč, keď si kupuje takéto drahé gorále. Keď sme sa priblížili ešte bližšie, na gravírovanej ceduľke obklopen orn obklopenej ornamentom z ruží a tŕňov čípísmen LANCELOT. Otočíme p tame písmená: c dulku n ce cedulku na ktorej je akýsi text v cudzo om jazyku: jaz dzom Suma scienta nihil scire. K scire. Ktosi to skomolene prečíta, vše etci vvybuchneme od smiechu, všetci leb bo to pripomína p lebo šušlavého Gejzu odn naprot Musí to byť asi veľmi dôodnaproti. ležittý pes s takýmto obojkom. Ako ležitý tak pozeráme pozer tak do kníh, prídeme na to, žže je tto írsky vlkodav s rodokmem siahajúcim siah ňom až ku starým Kelt m a Íro to tom Írom, u ktorých bol vlkodav kráľovs kr kráľovským psom. Vyhľadali sme s tiež to pekne znejúce slovo si Lance Lancelot a dozvedeli sme sa, že ním bol udatný a najvernejší r rytier kráľa Artuša. Zahĺbili sme sa do kníh a úp úplne stratili pojem o čase. To sa nám stáva pravidelne. Ukončilo to až hromové zívnutie: Lancel Lancelot sa začal prebú-

dzať. Otvoril oči a vydal kňučavý zvuk, ktorý kratučk chvíľke zaznel cez po kratuč kratučkej r produ re ukt reproduktorček akéhosi den obojku. „Zdá sa, kodéraa na že som putoval v čase že dlh d dlhšie, ako by sa patrilo o“ vyhŕklo z chraptivélo“, h reproduktora. „Ak ho m tto nebude prekážať, vám budem sa s tváriť aj naďalej, že budem pess, dobre?“ Všetci sme som pes, na seba vyvalili oči a v pomykove sme zo seba vyjachtali: „jasné, pokojne sa tvárte ako pes, nám to príde ako dobrý nápad.“ Obrovské šteňa írskeho vlkodava spokojne zamľaskalo, čo dekodér preložil ako „výborne a teraz mi prineste noviny,“ čo už naša teta Gizka nevydržala a zošuchla sa v mrákotách rovno pod stôl. Takto začalo naše redakčné dobrodružstvo s úžasným írskym vlkodavom, ktorý je tým najkrajším, najväčším a najmúdrejším psom, akého kto kedy videl. Bolo rozhodnuté. Rubriku o zvieratkách a všetkom z ríše nemých tvárí začal písať a spolu s nami zostavovať náš najvernejší rytier z ríše zvierat: vlkodav Lancelot. Od tejto chvíle je radosť pracovať, o zvieratkách vieme viac, akoby ste sa dočítali v akejkoľvek inej encyklopédii alebo učebnici. Lancelot je však poriadne prešibaný pes, ako sme si po čase všimli. Do svojich preložených informácií sem-tam vloží riadnu capinu a preto majte oči na stopkách, či sme stihli všetko skutočne poopravovať, niekedy to dá veru riadne zabrať, tie jeho psie kusy…

ČO TRÁPI ANDULKU BIBI Neuveríte, ale nedávno sa mi ozvala moja priateľka Bibi. Je to andulka - momentálne veľmi nešťastná a smutná andulka. Dokonca začala spávať dolu hlavou zo stropu klietky. Uznajte, to fakt nie je normálne, pretože andulky spávajú na jednej nohe s hlavou schovanou medzi pierkami. Takto čudne sa správa vraj preto, aby si ju jej chovateľka - 11 ročné dievčatko Ela, začala znovu všímať. Ela sa jej spočiatku venovala a zo všetkých síl sa ju snažila naučiť rozprávať. Bibi však hovorí výhradne svojou rečou a tak Ela o ňu stratila záujem. Bibi by sa však s Elou veľmi rada priatelila a hrala. Nuž a preto ma poprosila, či by som Ele aj ostatným deťom-chovateľom nepreložil cez dekodér Echolol jej túžbu po priateľstve a spoločných hrách. Bibi mi prezradila, čo by ju potešilo.

20

•Futbal na stole: stačí na to gulička z papiera alebo malá plastová loptička s otvormi pre andulky. Pomaly s ňou pohybujte smerom od vtáčika ku kraju stola. O chvíľku sa ju bude snažiť chytiť a odkotúľať či odhodiť zo stola. •Spoločné maľovanie: nechajte andulku pozorovať ako kreslíte na papier farebnými pastelkami (použite iba nejedovaté farby, napr. grafit). To ju natoľko fascinuje, že sa dokonca pokúsi farebné obrázky pusinkovať. A ak ju ne-


ZVIERACIA OLYMPIÁDA I. Čaute kamoši, hlási sa vám reportér Lancelot-vlkodav írsky, a víta vás v pravidelnej rubrike zvieracej olympiády. Neviem prečo, ale zvieratká si ma vybrali, lebo som vraj najmúdrejší, najkrajší a najväčší. A tak som si povedal prečo nie, najvyšší čas vymeniť toho starého, vypĺznutého leva a korunu kráľa si dať na svoju fúzatú makovicu, pardón vlkodavovicu. Heh. Ale nie, zvolili si ma ako reportéra, pretože bývam veľmi vážený medzi ľudmi. Takže začnime s tým, v čom sú v našej ríši najlepší niektorí borci. Niežeby som to nezvládol aj ja, ale prečo by som zas mal byť všade, že áno? Kto sú tí najlepší z najlepších? Poďme na to.

Kolega Sup. Na môj vkus dosť divná papuľa. Stavím sa, že je pol roka nachladnutý, keď lieta hore dolu s tým holým krkom. Ale za to mu udeľujem toto: Zlatá medaila za výšku letu: 11 000 metrov

cháte hrať sa s pastelkami, možno sa aj jej samej podarí niečo nakresliť. •Hľadanie maškrtiek: schovajte nejakú dobrotu, napr. proso, do papierovej škatuľky a vrchnák trochu nastrihnite, aby mal vtáčik kde začať. Bude sa usilovne snažiť tento „oriešok“ rozlúsknuť. •Pozvanie andulky na tanec: naozaj bláznivý nápad, ale budete prekvapení, aké zábavné to pre vás oboch bude. Pustite si nejakú tanečnú hudbu. Ticho si pospevujte a pohybujte sa do rytmu. Uvidíte, že po pár minútach pozorovania sa bude jemne do rytmu pohybovať aj vaša andulka. •Spoločné čítanie: čítajte spoločne noviny. Šuchocte listami, aby ste získali jej pozornosť. Natrhnite kúsok novín, aby zvyšok mohol vtáčik zobákom odtrhnúť sám. •Stavanie veže z pivných tácok: andulka ich môže ozobávať a vaše staviteľské dielo zhodiť.

Možno by som to na neho nemal prásknuť, ale kolega sup nemá rád čerstvé raňajky. Tento kamoš má radšej také dobre odležané mäsko. Zato lietať ho môžete vidieť aj cez okienko lietadla. Vážne. Minule keď som letel na Lazy, tak mi frnkol okolo nosa, letuška mi len tak-tak stihla zakryť oči. Tento holokrký kujón už raz veru nevybral zákrutu - v roku 1973 sa dopravné lietadlo zrazilo so supom jarabým vo výške 11 277 metrov nad Pobrežím Slonoviny. Strašne sa ponáhľal a asi zabudol zatrúbiť. Je mi jasné, že také krídla ako on mi už nenarastú – predstavte si dve mávajúce školské lavice. Ale tých dva a pol metra, čo je rozpätie jeho krídel, dokáže perfektne využiť. Keď roztiahne tieto ozrutné operené plachty, začne mu do nich prúdiť ohromné množstvo vzduchu a tak toto vzduchové prúdenie využije. Ten frajer vyletí do mnohokilometrových

•Cestovinové pele-mele: nasypte na tanier niekoľko surových cestovín. Andulka ich bude skúmať a zobáčikom presúvať na tanieri z jednej strany na druhú. Bude nadšená zo zvukov, ktoré sa pri tom ozývajú. Cestoviny môže pokojne okusovať alebo v zobáčiku odniesť preč. Mám pocit, že ak sa budete držať týchto rád, vaše spoločné chvíle s andulkou budú plné prekvapení a nezabudnuteľných zážitkov. Váš Lancelot

výšok bez toho, aby sa príliš unavil. Si len predstavte, koľko sa musíte natrápiť aby ste vyleteli aspoň pol metra nad zem, keď vám odpadne hodina… Nesúťažná otázka: 1. Prečo má sup holý krk? 2. Je sup polievka?

15.

Akú potravu má sup najradšej?

FOTOSÚŤAŽ S MILÁČIKOM

16.

Pošlili nám á ffotku tk s ttvojim ji zvierai cím miláčikom a urob z neho celebritu. Daj si na nej záležať a využi svoj fotografický talent.

Inšpirované Anette Wolter, Uwe Anders.

Vedel by si vytvoriť takúto o andulku z papiera?? Kŕmiť ju nemusíš a tak dolu u hlavou môže visieť aj pol roka..

21


17.

Zapoj svoju fantáziu. Dokonči príbeh podľa seba a pošli nám ho.

ATRAMENTOVÍ ZÁCHRANÁRI napísal a nakreslil IGOR STRINKA / 2012

22

Otextovaný príbeh uverejníme v ďalšom čísle.


NA TENTO MESIAC RENÉ GOSCINNY / JEAN-JACQUES SEMPÉ – MALÝ MIKULÁŠ –

ÚŽASNÁ KYTICA Rozhodol som sa, že mame kúpim k narodeninám darček ako každý rok, teda vlani, lebo predtým som bol ešte malý. Vyprázdnil som pokladničku, našťastie v nej bolo dosť peňazí, lebo mama mi včera do nej nejaké pridala. Viem presne, čo jej kúpim: kvety do veľkej modrej vázy v obývačka, velikánsku kyticu, obrovskú ako svet. V škole som sa nevedel dočkať, kedy sa skončí vyučovanie a pôjdem kúpiť dar. Aby som nestratil peniaze, celý čas som mal ruku vo vrecku, aj keď sme cez prestávku hrali futbal, neprekážalo mi to, lebo som nebol brankár. V bránke bol Aurel, môj tučný kamarát, ktorý si rád zaje. ‚‚Čo ti je, prečo beháš s rukou vo vrecku?‘‘ spýtal sa ma. Keď som mu povedal, že preto, lebo chcem kúpiť mame kvety, poradil mi, že on by radšej kúpil niečo na jedenie, napríklad tortu, bonboniéru alebo jaterničku, ale pretože darček nemal byť pre neho, nepočúval som ho a strelil som mu gól. Vyhrali sme 44:32. Keď sme vyšli zo školy, Aurel ma odprevadil až do kvetinárstva a cestou prežúval zvyšok čokoládovej tyčinky, čo nestihol zjesť cez vyučovanie. V obchode som vyložil na pult všetky peniaze a povedal som predavačke, že chcem veľkú kyticu pre mamu, ale nie begónie, lebo tých máme v záhrade celú kopu, a preto sa ich neoplatí kupovať. ‚‚Chceli by sme niečo poriadne,’’ zhrnul Aurel a strčil nos medzi kvety vo výklade, aby zistil či pekne voňajú. Predavačka zrátala moje peniaze a povedala, že to na veľkú kyticu nestačí, čo ma veľmi sklamalo. Predavačke ma asi prišlo ľúto, na chvíľku sa zamyslela, potom ma pohladkala po hlave a povedala, že som milý chlapec a ona už niečo vymyslí. Povyberala nejaké kvety a zastokla medzi ne zelené listy. To sa očividne páčilo Aurelovi, lebo povedal, že mu pripomínajú zeleninu, z ktorej sa varí polievka. Kytica bola úžasná a obrovská predavačka ju zabalila do šuchotavého priesvitného celofánu a povedala mi, aby som ju niesol opatrne. Kým Aurel poovoniaval všetky kvety, slušne som predavačke poďakoval a vyšli sme z obchodu. Hrdo som si vykračoval s kyticou v ruke a vtedy sme stretli Kazimíra, Lotara a Rafaela. ‚‚Aha, Mikuláš! Vyzerá s tými kvetmi ako teľa!’’

mír ír. vyškieral sa Kazimír. dr žžíím kvedr drží kvekv e‚‚Máš šťastie, že držím ty,’’ iin náč náč áč b si jjednu ed dn nu u sschytal!’’ chyt ch ytal al!’! ’ povedal som mu, ‚‚ináč byy si h ký ým ‚‚Ukáž,’’ ponúkol sa Aurel, ‚‚podržím ti ich, kým Kazimíra zderieš.’’ Tak som podal kyticu Aurelovi a Kazimír mi strelil zaucho. Chvíľu sme sa bili, no potom som povedal, že už je neskoro, a prestali sme. Ale ešte som sa zdržal, lebo Lotar vyhlásil: ‚‚Pozrite sa na Aurela, teraz s tými kvetmi vyzerá ako teľa on!’’ Nato mu Aurel tresol kyticou po hlave. ‚‚Moje kvety!’’ zjačal som. ‚‚Polámete mi kvety!’’ No hrôzna! Aurel sa oháňal kyticou a kvety lietali na všetky strany, lebo papier sa roztrhol, a Lotar vykrikoval: ‚‚Nebolí! Nebolí!’’ Keď Aurel prestal, Lotar mal hlavu oblepenú zelenými listami, ktoré naozaj neuveriteľne pripomínali polievkovú zeleninu. Pustil som sa zbierať kvety a chalanom som povedal, že sú odporní. ‚‚Fakt, pozrite sa, čo ste porobili s Mikulášovými kvetmi,’’ ozval sa Rafael. ‚‚Ty drž zobák,’’ okríkol ho Kazimír a pustili sa do seba. Aurel odišiel, lebo pri pohľade na Lotarovu hlavu dostal hlad a nechcel zmeškať večeru. Z kytice mi zostalo len zopár kvetov, prišli o všetku zeleninu aj o celofán, ale ešte vždy to bola kytica. Pobral som sa domov a po chvíľke som stretol Huga. ‚‚Nezahráš si guľky?’’ spýtal sa ma. ‚‚Nemôžem,’’ odvetil som, ‚‚musím ísť domov, chcem mame darovať tieto kvety.’’ Ale Hugo povedal, že ešte mám čas, a ja naozaj hrám guľky veľmi rád a fakt vynikajúco, zamierim a bing! Takmer vždy vyhrám. Tak som položil kvety na chodník a pustili sme sa do hry. S Hugom sa hrá perfektne, lebo takmer vždy prehrá. Len škoda, že zakaždým, keď prehráva, zúri a nadáva mi do švindlerov. Tak som mu povedal, že je klamár, on ma sotil a ja som spadol rovno na kyticu, čo kvetom veľmi neprospelo. ‚‚Poviem mame, čo si urobil jej kvetom,’’ zvrieskol som. Huga to strašne mrzelo a pomáhal mi pozbierať najmenej polámané kvety. Hugo je fajn, je to dobrý kamarát. Kráčal som domov s kyticou, už nebola veľmi veľká, no ešte ako-tak ušla, jeden kvet bol trochu nalomený, ale ostatné dva boli celkom dob-

rré é. V Vt te ed dy so dy som zb som zzbadal bad dal al IIzidora zziido doraa na na bicykli. biicy b cykklli.i. Izidor Izi zido zido dor or je je ré. Vtedy ssp pol oluž užiak iak a m ia máá b ic cyykke ell. spolužiak bicykel. rozho ozh oz ho od do oll,, žže e sa sa u n ebu bude udem de em Pevne som saa rozhodol, užž ne nebudem vš šet etkkýým biť, lebo keď sa budem naťahovať so všet všetkými chalanmi, ktorých stretnem, z kvetov pre mamu nezostane nič. A vôbec, čo koho do toho, že chcem mame darovať kvety, je to moja vec a ešte si aj myslím, že mi jednoducho závidia, lebo moja mama sa poteší, dá mi výborný zákusok a povie, že som veľmi milý. A vôbec, čo stále zapárajú? ‚‚Ahoj, Mikuláš!’’ zavolal Izidor. ‚‚Čo sa ti nepáči na mojej kytici?’’ zahulákal som na neho. ‚‚Ty si teľa!’’ Izidor zabrzdil, vypleštil na mňa oči a opýtal sa: ‚‚Na akej kytici?’’ ‚‚Na tejto!’’ zareval som a šmaril som mu kvety do tváre. Izidor kvetinovú facku vôbec nečakal, naštvane kvety odhodil a tie pristáli na streche okoloidúceho auta. ‚‚Moje kvety!’’ kričal som za odchádzajúcim autom. ‚‚To sú kvety pre moju mamu!’’ ‚‚Neboj sa,’’ povedal Izidor, ‚‚sadnem na bicykel a doženiem ich!’’ Izidor je milý, ale do pedálov šliape dosť slabo, najmä pri stúpaní, hoci už teraz trénuje na celonárodné preteky, lebo keď bude veľký, bude pretekárom. Vrátil sa a povedal, že auto nedostihol, ale v kopci zaostal len o dĺžku kolesa. Priniesol mi však jeden kvet, ktorý sa zošmykol zo strechy auta. Škoda, že to bol práve ten nalomený. Izidor bleskovo odfrčal, lebo cesta k nim strmo klesá, no a ja som došiel domov s tým zúboženým kvetom. V krku som mal obrovskú hrču, ako keby som niesol žiacku knižku s niekoľkými päťkami. Vo dverách som povedal: ‚‚Všetko najlepšie k narodeninám, mamička,’’ a rozplakal som sa. Mama sa trochu prekvapene pozrela na kvet, potom ma objala a vybozkávala, povedala, že ešte nikdy nedostala takú krásnu kyticu, a vložila kvet do veľkej modrej vázy v obývačke. Nech je, ako chce, moja mama je úžasná!

TÚTO KNIHU VÁM PRINÁŠA VYDAVATEĽSTVO SLOVART A NÁJDETE JU V KNÍHKUPECTVÁCH PANTA RHEI .


NAVŠTÍVTE NÁS V ZOO KOŠICE

www.zookosice.sk AKCIE • 20. 9. – 31. 12. 2012 – Tajomstvo vesmíru Atlantis Science Center Bratislava - Magnetová 11, Bratislava – Nové mesto Atlantis Science Center Levice- Hronská 4, Levice Oblečte si skafander, nasadnite do vesmírnej lode a sľubujeme, že zažijete nezabudnuteľný zážitok. Navštívte Atlantis Science Center v Bratislave s jeho najnovším tematickým programom s názvom „Tajomstvo vesmíru“. Každé dieťa bude mať možnosť vyskúšať si upravenú kópiu skafandra, obzrieť si vnútro hodnovernej kópie vesmírnej lode a zažiť to, čo zažívali prví astronauti. • 28. 9. – 4. 10. 2012 – Bábkarská Bystrica 2012, Dvojitý impulz Medzinárodný festival súčasného bábkového divadla pre dospelých a pre deti. Čaká na Vás celkovo 18 predstavení z rôznych európskych krajín a zaujímavý sprievodný program.

• 7. 10. 2012, 19:00 – Raks Farah Festival, Holiday Inn Trnava Jedinečná benefičná galashow orientálneho tanca v Trnave. • 9. - 13. 10. 2012 – BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA - BAB 2012, Bratislava - Staré Mesto XI. ročník Bienále animácie Bratislava, medzinárodný festival animovaných filmov pre deti. • 20. 10. 2012 – Fantázia orientu, Veľká scéna Domu Odborov, Žilina V. ročník okúzľujúcej orientálnej show plnej exotickej hudby a tanca. Svoje tanečné umenie predstaví približne 70 tanečníc z celého Slovenska: lektorky orientálneho tanca v Žiline aj so svojimi žiačkami.

VÝSTAVY • 4. 10. 2012 – 7. 10. 2012, 10:00 - Blaf , Bratislava Art Festival, Bratislava • do 25. 10. 2012 – 24.BIB, BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA • do 31. 10. 2012 – Leonardo da Vinci – geniálny vynálezca, Slovenské technické múzeum Košice • do 18. 12. 2012 – Dotyky s ľudovou kultúrou: Hra a hračka, Slovenské národné múzeum Martin • do 31. 12. 2012 – Dračou stopou, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, Modrý Kameň

CENY P PRE SÚŤAŽIACICH

školská taška pre dievča

školská taška pre chlapca

box na desiatu

detská pláštenka

dosky na zošity

kknihy ih zo Slovartu Sl Sl t

OBJEDNÁVKOVÝ KUPÓN - ČASOPIS ATRAMENTOVÝ BOJOVNÍK V školskom roku 2012/2013 si záväzne objednávam ............................. kusov celoročného predplatného časopisu ATRAMENTOVÝ BOJOVNÍK. Zvýhodnené ročné predplatné časopisu je 9,90 EUR za 10 čísel. ORGANIZÁCIA / ŠKOLA / FIRMA / OSOBA Presný názov:............................................................................................................................................................................ Kontaktná osoba:...................................................................................................................................................................... Adresa:........................................................................................................................................................................................ Mesto:..................................................................................

PSČ:.........................................................................................

Tel./fax:................................................................................

e-mail:......................................................................................

IČO:......................................................................................

IČ DPH:....................................................................................

Podpis:.................................................................................

Pečiatka:.................................................................................

w w w. s o f i a n . s k www.atramentovybojovnik.sk

Objednávku predplatného pošlite na adresu: ARES spol. s r.o., Banšelova 4, 821 04 Bratislava • tel.: 02/4341 4664, fax.: 02/4820 4528 • e-mail: ares@ares.sk , www.ares.sk

Atramentový bojovník 1  
Atramentový bojovník 1