Page 1

Pielgrzymki


Krakowskie Błonia Francja Litwa Korea Południowa Australia Polska


Na krakowskich Błoniach Jan Paweł II beatyfikował abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ks. Jana Balickiego, o. Jana Beyzyma, siostrę. Sancję Szymkowiak. W Mszy św. beatyfikacyjnej na krakowskich Błoniach wzięło udział około 2,5 mln wiernych.


We wrześniu przypadają rocznice dwóch pielgrzymek Jana Pawła II do Afryki - z 1990 oraz 1995 roku. Czarny Ląd Papież odwiedzał łącznie 11 razy.


104 Podróż Apostolska Jana Pawła II miała miejsce w dniach 14-15 sierpnia 2004 roku. Pielgrzymka została zorganizowana z okazji 150. rocznicy ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Papież odwiedził podczas niej Lourdes we Francji. Była to ostatnia zagraniczna podróż Jana Pawła II.


Nawiedzenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (OświęcimBrzezinka) znalazły się w programie szóstego dnia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – 7 czerwca 1979 r.


Jan Paweł II nazywany jest wielkim pielgrzymem. Jako pasterz Kościoła nawiedził on w okresie swojego pontyfikatu 129 krajów,  a w 1993 roku w dniach 4 września ucałowaniem ziemi litewskiej na lotnisku w Wilnie rozpoczął pielgrzymkę po Litwie.


Pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II, odbytą już w styczniu 1979 r., była pierwsza podróż do Ameryki Łacińskiej. Głównym celem tej pielgrzymki była inauguracja Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej w Pueblo oraz złożenie hołdu Czarnej Madonnie w Guadelupe.


Rok 1984, Jan Paweł II odwiedził leprozorium, gdzie spotkał się z trędowatymi, co wywołało duży podziw i szacunek wśród buddystów.


Rejs po jeziorze Togo w czasie pielgrzymki do Afryki w sierpniu 1985 roku.


W czasie blisko dwutygodniowej (13 dni 6 godz. 15 min) podróży do Bangladeszu, Singapuru, na Fidżi, do Nowej Zelandii, Australii i na Seszele Papież przemierzył 49 tys.km


Jan Paweł II przybył do Nairobi 6 maja, gdzie został powitany przez prezydenta kraju Arapa Daniela Moi oraz kard. Maurice'a Otungę. Tego samego dnia miało miejsce spotkanie z duchowieństwem w katedrze oraz korpusem dyplomatycznym w nuncjaturze.


Dziękujemy za uwagę. Julia i Patrycja

ŹRÓDŁA: • www.mojapoezja.pl • książka „Biografia Jana Pawła II” • www.wikipedia.pl

Jan Pawel II-pielgrzymki  

Jan Pawel II jako pielgrzym

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you