Page 1

diy home Zrób to sam dla twojego domu Styl marynistyczny Lampa z karafki Kufer jak z dna morskiego Transfer na poduszkę Tipi dla małego odkrywcy Zmieniamy balkon Zapraszamy na rejs


Wakacje dobiegają końca, ale lato

wciąż trwa, dlatego czerpmy z niego jak najdłużej i najwięcej. Mnie letnia pora nieodłącznie kojarzy się z morzem, jak tylko to możliwe pakuję walizki i wyjeżdżam prażyć się na plaży. Z tych wycieczek przywożę pełno skarbów – muszli, kamyków, patyków i mnóstwo inspiracji. Od pewnego czasu przedmioty te, zamiast chować po szufladach, staram się wykorzystywać w aranżacji domu. Dzięki temu lato, morze i plaża zostają ze mną na dłużej. Na stronach tego magazynu możecie zobaczyć co tym razem zrobiłam z pamiątek przywiezionych z podróży. Agnieszka natomiast pomalowała kufer, aby wszystkie skarby miały swoje miejsce. Lato jest długie a urlop krótki, część ciepłych dni trzeba spędzić w mieście – dlatego zachęcam Was do stworzenia małej letniej oazy, gdzie będziecie mogli odpocząć po pracy. Idealnym do tego miejscem może stać się balkon, pod warunkiem, że poświęcicie mu trochę uwagi. Na łamach DIY HOME zobaczycie, jakie to proste. A co zrobić z nudzącymi się podczas wakacji dziećmi? Może zabawa w Indian, albo w odkrywców nocujących w namiotach umili im wolne dni? Mamom i babciom Małgosia podpowiada jak uszyć tipi, w którym później można się wspólnie pobawić. Zapraszam też na rejs w pięknych wnętrzach statku. Pamiętajcie lato wciąż trwa, zobaczcie sami!


styl w domu

Styl marynistyczny Kto nie chciałby mieć wakacji trwających przez cały rok? Rozkoszować nadmorskimi widokami i cieszyć się szumem morza? Jeśli tego mieć nie możemy to chociaż stwórzmy sobie namiastkę plaży we własnym domu. Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Edyta Jabłońska, producenci


W Lampiony dostępne w houseandmore.pl

różnych krajach różny jest rodowód tego stylu – w Polsce popularność zdobył w okresie międzywojennym po odzyskaniu przez kraj dostępu do morza. W Anglii prekursorką była królowa Wiktoria Hanowerska, która ubrała księcia Edwarda w strój, przypominający marynarski mundurek. W Stanach Zjednoczonych Ameryki popularną odmianą stylu jest tzw. styl Hampton – ekskluzywny wystrój wnętrz przeniesionych z nadmorskich willi do miejskich siedzib bogatych mieszkańców Manhattanu. Bez względu na to jakie były początki i odmiany stylu warto do naszych wnętrz wprowadzić jego elementy - zwłaszcza latem.

Inspiracja: westwing.pl CO TWORZY STYL? * kolory kojarzące się z morzem i plażą błękity, turkusy, piaskowy żółty, często w bladych odcieniach jakby spłowiałych od słońca oraz zdecydowany ciemny granat - prosto z munduru marynarza. * dekoracje jakby sprowadzone wprost z jachtu czy statku - koło ratunkowe, ster, kompas, kotwica, a nawet wiosło. * naturalne ozdoby - muszle, wyprawione przez wodę drewno, piasek zamknięty w szkło. * meble - albo białe, delikatne albo wręcz przeciwnie - masywne z ciemnego drewna. * główny wzór to biało-granatowe pasy.

Poduszki dostępne w houseandmore.pl


styl w domu

Inspiracja: Riviera Maison/houseandmore.pl Lampiony dostępne w houseandmore.pl

Inspiracja: Riviera Maison/houseandmore.pl


styl w domu Klasyczna latarenka nieodłącznie kojarzy się z morzem. Świeca w morskim kolorze jeszcze bardziej wzmocni to skojarzenie.

Duże muszle mogą być ozdobą samą w sobie. Wystarczy położyć je na meblach czy na parapecie.

Zebrane na plaży skarby pięknie będą wyglądały w metalowym wiaderku.

Do wysokiego wazonu wsyp odrobinę piasku z plaży lub białego piasku dekoracyjnego. Na wierzch połóż kilka muszli i świecę.

Taki statek łatwo wykonać samemu wystarczy kawałek ściętego pnia lub kory, dwa patyki, sznurek, dwa kawałki materiału - jeden w biało-granatowe pasy, drugi czerwony oraz klej do drewna typu wikol, wiertarka i dwa gwoździe.

Insp


piracja: Malabelle


diy

lampa z karafki

Nie chowaj przywiezionych z wakacji muszli do szuflady, zamknij je w szkle i stwórz niepowtarzalną lampę. Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Edyta Jabłońska


Potrzebne będą: karafka, abażur, kabel z przełącznikiem, oprawka, muszle, biała farba akrylowa, pędzel gąbkowy, wiertarka, nóż do tapet, pilnik.

1.

W karafce wiercimy otwór o średnicy 10 mm. Taką usługę można zamówić u szklarza.

2.

3.

4.

W korku wiercimy otwór. W górnej części korka powiększamy go nożykiem, tak aby weszła do niego końcówka oprawki.

Przez otwór przeciągamy kabel. Następnie do środka wkładamy wybrane muszle.

Korek malujemy. Kiedy wyschnie przeciągamy przez niego kabel, mocujemy oprawkę (można ją przykleić do korka).


diy

poduszka z kotwicą Niecałą godzinę zabrało mi zrobienie poduszki z marynistycznym akcentem. Wystarczy zwykły zmywacz do paznokci, aby dowolny wydruk z drukarki laserowej przenieść na tkaninę. Tekst, wykonanie i zdjęcia: Edyta Jabłońska Grafika do pobrania na jabloniee.pl


Potrzebne będą: poszewka na poduszkę, wydruk z drukarki laserowej, zmywacz do paznokci, łyżka, folia, rękawiczki, taśma malarska, bawełniana, biała szmatka.

1.

2.

Na szmatkę nalewamy trochę zmywacza i moczymy kartkę - tylko w miejscach zadrukowanych.

3.

4.

5.

Czynności z kroku 2 i 3 można powtarzać aż do pożądanego efektu. Następnie zdejmujemy kartkę.

Wydruk przyklejamy za pomocą taśmy do poszewki. Należy to zrobić stroną zadrukowaną.

Łyżką przyciskamy mocno kartkę do poszewki, tak aby farba drukarska odbiła się na materiale.

Poszewkę można przepłukać wodą, wysuszyć i wyprasować w celu utrwalenia wzoru.


diy

skrzynia z dna oceanu Wyglądem przypomina szkatułę pokrytą rafą koralowa, a w rzeczywistości pomalowana jest farbami kredowymi, ale o tym nie musi nikt wiedzieć - niech twoi goście myślą, że to prawdziwy, morski skarb. Wykonanie i zdjęcia: Agnieszka Tyszecka/ farbakredowa.pl


Potrzebne będą: szkatuka (wcześniem pomalowana woskiem), farba kredowa Autentico w kolorach: Milk, Polar blue, Venice, Cafe au lait, pędzel, papier ścierny, wosk.

2.

Po wyschnięciu nakładamy białą farbę - tapując pędzlem tylko w wybranych miejscach.

4.

Po wyschnięciu malujemy ostatnim kolorem - Cafe au lait. Pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie szlifujemy papierem ściernym.

1.

Szkatułkę malujemy kolorem niebieskim. Wieko można pomalować trochę innym odcieniem, mieszając błękit z kolorem beżowym.

3.

Miejsca gdzie kufer pozostał niebieski pokrywamy farbą w kolorze Venice.

5.

Ponieważ kufer był wcześniej pomalowany woskiem, farba schodzi nieregularnie, tworząc oryginalny wzór. Na koniec woskujemy.


diy

Indiańskie lato Tekst i wykonanie: Małgorzata Margas, zdjęcia: Fotoursus


Dzieci uwielbiają kryjówki, często budują sobie namioty z koców czy robią „domki” pod stołem. Pomóżmy im w tych zabawach i uszyjmy tipi, które postawione w ogrodzie, na balkonie albo w pokoju sprawi ogromną radość naszym pociechom.


diy Potrzebne będą: tkanina – 550 cm, szerokość 140 cm, 4 kije długości 200 cm, mocny sznurek – 100 cm, maszyna do szycia, nici, nożyczki, szpilki.

1.

Wycinamy: 3 trójkąty o wymiarach: podstawa 110 cm, wysokość 140 cm (boki i tył); * przód tipi, czyli wejście - według rysunku nr 2: górna część (trójkąt) oraz dwie poły, które zachodzą na siebie około 40 cm; * 8 pasów o szerokości 12 cm i długości 140 cm – będą to tunele, w których umieścimy kije; * na wiązania wejścia do tipi wycinamy 2 pasy o szerokości 12 cm i długości około 100 cm. * na górne wiązania wycinamy pas o szerokości 12 cm i długości 140 cm.

2.

Kolejno zszywamy: * Wejście do namiotu – dwie zachodzące na siebie poły doszywamy do trójkąta. Dobrze jest to miejsce wzmocnić np. lamówką. * Składamy prawymi stronami do siebie pas na tunel i bok – przeszywamy mocnym ściegiem, następnie zszywamy: bok i pas na tunel, pas na tunel i tył tipi, tył i pas na tunel, pas na tunel i bok, bok i pas na tunel, pas na tunel i przód, przód i pas na tunel. * Na lewej stronie doszywamy drugie części tuneli. * Wsuwamy kije w tunele i przymierzamy czy ścianki dobrze się układają. Wyrównujemy górę i dół tipi, przypinamy szpilkami. Zaznaczamy na jakiej wysokości będą wiązania wejścia. Wyjmujemy kije. * Przeszywamy górną część tipi tworząc tunel o szerokości około 2 cm. * Podszywamy dół tipi. * Szyjemy troczki na górne wiązanie i wciągamy. * Szyjemy troczki na wiązania wejścia i doszywamy po bokach.

3.

Na koniec w kijach wiercimy otwory, około 20 cm od góry. Układamy je kolejno, przez otwory przeciągamy sznurek i mocno wiążemy. Wsuwamy kije w tunele, ustawiamy tipi i zawiązujemy górne troczki, które będą podtrzymywały tkaninę na kijach.


metamorfoza

d o b r a zmiana

Od czasu gdy nasz balkon ma nową aranżację spędzamy na nim każdą wolną chwilę. Nawet wieczorne oglądanie telewizji zamieniliśmy na podziwianie gwiazd i słuchanie świerszczy. Tekst i stylizacja: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Edyta Jabłońska, producenci


Do tej pory na balkonie znajdowały się przypadkowe rzeczy. Był zagracony. Nie było na nim miejsca na wygodne leżaki, a i sam wygląd nie zachęcał do wypoczynku.


metamorfoza

Wybierając płytki na balkon pamiętajcie , że muszą być one mrozoodporne . Dobrze , gdy są antypoślizgowe , czyli nie mają idealnie gładkiej powierzchni , na której łatwo się przewrócić.

G

łówną zmianą była wymiana płytek na podłodze. Remont przeprowadzał zarząd wspólnoty, na szczęście wybór kafelków leżał po stronie właścicieli. Położenie ukochanego drewna nie wchodziło w rachubę (balkon nie ma zadaszenia), więc zdecydowałam się na płytki imitujące drewno. Wybrałam jasny kolor, żeby nie nagrzewały się od słońca. Remont trwał około miesiąca potem przyszedł czas na aranżację. Drewniane płoty, zanim wróciły na swoje miejsce, pomalowałam na jednolity kolor. Kupiłam lakierobejcę impregnującą, czyli 3w1. Niestety ze względu na architekturę budynku oraz całego osiedla musiała to być barwa brązowa, wybrałam jeden z możliwie najciemniejszych odcieni.

Meble, donice i inne dodatki postanowiłam pomalować na kolor biały lub bardzo do niego zbliżony. Biała też jest osłona barierki. Monotonię ożywiłam odrobiną miętowego. Natomiast leżaki obszyłam czarnym materiałem w białe kropki. Za to kolowe są kwiaty i dodatki.


Prosty sposób na ukrycie brzydkiej skrzynki na zioła to pomalowanie i przytwierdzenie do niej drewnianego płotku. Można kupić go m.in. w hipermarketach budowlanych, ceny zaczynają się już od 4 zł. Na zdjęciu obok: rollborder z fazą Stelmet, szer. 150 cm, wys. 20 cm, cena: 9,90 zł Leroy Merlin


metamorfoza

Dobry wybór

Balkon ma tylko metr szerokości i trudno na nim pomieścić obok siebie parasol, stolik i leżak. Na szczęście udało mi się kupić taki model parasola, który jest właściwie jego połową i idealnie przylega do ściany. Obok zmieścił się leżak, ale jak próbowałam między nimi wstawić stolik to nijak mi to nie wychodziło. Jedynym wyjściem było docięcie stolika - a właściwie wycięcie w nim otworu na podstawę parasola. Żeby zamaskować, chociaż odrobinę, nieciekawą dziurę pomalowałam tacę w geometryczne wzory, a jeden z nich po prostu wycięłam.

Na zdjęciu obok: parasol FLISÖ, cena: 69,99 zł, podstawa BRAMSÖN, cena: 69,99 zł IKEA


Ze względu na ograniczony budżet starałam się maksymalnie wykorzystać to, co już miałam na balkonie. W zeszłym roku kupiłam drewnianą skrzynię do samodzielnego składania - okazało się, że jest nierówna - jeden bok ma węższy, dodatkowo przez zimę spaczyły się deski. Jednak skrzynia była mi potrzebna, więc aby odwrócić uwagę od jej brzydoty domalowałam oparcie i zamieniłam w ławkę.

Taśmą malarską wyznaczyłam „deski” tworzące oparcie. Następnie pomalowałam je farbą kredową, która idealnie pokryła wcześniejszą lakierobejcę. Odrobinę brązowej farby kredowej wymieszałam z woskiem i szmatką naniosłam na całą dekorację. Przeszlifowałam i zawoskowałam, tym razem samym woskiem.


metamorfoza

gdy zapada zmrok...


Jeśli chcesz odpoczywać na balkonie wieczorami, koniecznie zadbaj o oświetlenie. Dekoracyjne lampki i świeczki stworzą nastrój do idealnego relaksu. Niestety mój balkon nie ma podłączenia do prądu, więc musiałam poradzić sobie bez niego. Wybrałam łańcuchy LED zasilane bateriami. Dwa z nich ozdobiłam samodzielnie zrobionymi bawełnianymi kulami. Pozostałe światło zapewniają świece. Wszystkie zamknięte w szkle - ze względu na zwierzęta i wiatr.


metamorfoza

balkonowe uprawy Niepotrzebny jest wielki ogród, aby zbierać własne plony. Na balkonie można uprawiać wiele gatunków ziół, warzyw i owoców.

Nowy dom dla ptaków Nie zapomnij o skrzydlatych gościach - zimą chętnie coś zjedzą, latem przylecą po świeżą wodę.


zaproś owady na swój balkon Balkon może być nie tylko przyjemnym miejscem dla nas, ale również dla owadów. To ważne, jeśli chcemy cieszyć się owocami np. poziomkami lub truskawkami. Poza tym zapraszając zapylacze (dzikie pszczoły i trzmiele) ratujesz je, bo niestety zwierzęta te wymierają. Jak zwabić owady? *Posadzić zioła (pozwól im zakwitnąć) i kwiaty, których zapach przyciąga zapylacze. Wybierz różne gatunki tak, aby kwitły przez cały sezon. *Do nawożenia i ochrony przed szkodnikami używaj naturalnych preparatów. *Powieś dla nich specjalny domek.


inspiracje

na pełnym morzu Statek pasażerski, należący do floty Norwegian Cruise Line rozpoczyna swoje rejsy w Nowym Jorku. Piękne wnętrza zachęcają pasażerów do wypoczynku w kajutach. Zdjęcia: materiały prasowe Pfleiderer


Nowoczesne kajuty w niczym nie przypominają tych sprzed wieków - hamaki zastąpione zostały wygodnymi łóżkami, duże wnętrza wyposażone są jak w pięciogwiazdkowym hotelu. Wszystko to dla wygody gości, ale nie tylko oni są wymagający, również samo miejsce wymaga odpowiednich materiałów. Muszą one być możliwie lekkie, odporne na wilgoć oraz ogniotrwałe, a przy tym estetyczne. Takim wnętrzem można się zainspirować.


Redakcja: Edyta Jabłońska i Małgorzata Margas Opracowanie graficzne: Edyta Jabłońska Współtwórcy: Agnieszka Tyszecka Kontakt: jabloniee@gmail.com

DIY Home  

Magazyn o wnętrzach.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you